Zomerbode. Een energieke blinde. Hei Beiaaftifate 54e Jaargang Na. 16459 Verschijnt dageliiks. behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENb CO STEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Hoofdredacteur: KOBEK'l PEEKEBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maanü 11.10 per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05 p. maand f0.22. p. 3 mnd f0.65. franco p. post f 0.7214 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buïtenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 - Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTlëN 1—5 regels T 1.75, elke regel meer f 0.35 Reclames 1 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 1 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f600.—. overlijden f 400.—. verlies van hand. voet of oog 200.— beide leden duim f 100.—één lid duim 50.—alle leden wijsvinger J 6 één of twee leden wijsvinger f25.-. alle leden anderen vinger f 15—één of twee leden anderen vinger f 5—, arm- of beenbreuk f30.—, enkelbreuk f 15.—polsbreuk f 15.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 18 Februari. Echte Non-Interventie? Als de aanbevelingen van de te Londen zetelende commissie voor die non-interventie in Spanje aan haar regeeringen werkelijkheid worden en dat verwacht men zal van 20 Februari af het zenden, werven en doorlaten van vrijwilligers verboden zijn en zal in den nacht van 6 op 7 Maart internationale con trole op de Spaansche grenzen in werking treden. Wij mogen allemaal blij zijn met deze overeenkomst, omdat zij een overeenstemming inhoudt en dius het gevaar voor een Europee- schen oorlog, dat voortdurend in het Spaan- sche conflict dreigde, t aanmerkelijk vermin dert. Ik druk mij maar liever voorzichtig uit en zeg „vermindert" in plaats van „wegneemt", want wat zijn verdragen tegenwoordig nog' waard? .Bij velen schijnt de opvatting aan vaard te zijn, dat men ze slechts behoeft na te komen zoolang men er veiligheid of ander voordeel in ziet dat te doen, en ze mag ver breken zoodra het tegengestelde het geval is. Werd deze opvatting gemeengoed in het bur gerlijk leven, het zou totaal gedesorganiseerd worden door de tallooze inbreuken op contrac ten van allen denkbaren aard en de ineen storting van het arbitrage-stelsel. Gelukkig' is dit niet het geval, al merkt men wel degelijk dat de individueele opvattingen in sommige gevalle,n funest beïnvloed zijn door het merkwaardige voorbeeld dat de verhou dingen tussohen verscheidene staten geven. Het is te hopen, dat de nieuwe poging tot heusche niet-inmenging serieuzer van aard dan eenige voorgaande omdat er n>u inter nationale controle aan verbonden wordt, niet in een contractbreuk zal eindigen. Het gevaar zou zich voor kunnen doen als een der strij dende partijen in Spanje zulk een groot voor deel op den tegenstander behaalde, dat een algeheele overwinning te verwachten scheen. Maar blijkbaar is de kans daarop voorshands niet groot. Tegen liét niet meer zenden, werven en door laten van vrijwilligers heeft geen. enkele staat meer bezwaar. Tegen de internationale con trole aan de Spaamsche grenzen verzet zich alleen Portugal. De Portugeeschie regeertng schijnt het in strijd met haar prestige te ach-1 ten, controle op haar grondgebied toe te staan. Dit is zonderling, want Frankrijk is wel bereid dit te aanvaarden en groote mogend heden hebben in zul toe zaken gewoonlijk lan ger te enen dan kleine. Men tracht de Portu- geesche regeering tot rede te brengen. Lukt dat niet, dan zal men wel genoodzaakt zijn niet alleen de Spaansche maar ook de Portu- geesche kusten onder internationale vloot- contröle te stellen^ hetgeen niet alleen kost baar is maar bovendien, door de aanwezig heid van zooveel oorlogsschepen van verschil lende mogendheden, den toestand weer onbe- hagelijker maakt. Inderdaad vernielen de Spanjaarden met hun burgeroorlog' niet alleen hun land, een deel van hun volk en hun on middellijke toekomst maar leveren zij nog steeds gevaar voor heel Europa op. Waarbij men evenwel de onwetende massa (40 pet. van dit volk kan lezen noch schrijven) toch wsj uitsluitend als slachtoffers dient te zien. Wat begrijpen lieden, wien de eerste ontwikkeling ontbreekt, van politieke leerstellingen? Ten slotte vervullen zij in dezen strijd de functie van slachtvee, meer niet. De Spaansche burgeroorlog is nu precies zeven maanden oud en het einde is .nog niet in zicht. In de eerste phase behaalden de op standelingen groote voordeelen. Daarna faal de Franco, ondanks herhaalde aankondigin gen van zijn spoedige overwinning, in het be leg van Madrid. In de laatste weken heeft hij, voorzien van nieuwe buitenlandsche troepen, Malagakunnen veroveren en blijkbaar de hoofdstad geïsoleerd. Maar ook al mocht Ma drid vallen, dan is de burgeroorlog nog niet uit. De strijd zal dan naar Oatalonië verplaatst worden en niemand weet hoe lang het daar weer kan duren Intusschen scheiden nog zeventien dagen ons van den zesden Maart, den datum waar op de internationale controle in werking zou treden, In dien tijd zouden aan beide zijden nog heel wat „vrijwilligers" (de vrijwilligheid schijnt in vele gevallen twijfelachtig) Spanje binnengeloodst kunnen worden. Niet tot hun geluk of tot dat der Spanjaarden. De En- gelsche bisschop van Gibraltar, dien men zeker wel als een strikt-objectief toeschou wer mag 'erkennen, heeft na een reis in het door Franco's legers bezette gebied ver klaard, dat de vernieling en het onbarmhar tig „uitroeien" van tegenstanders aan beide zijden gelden. Geen wonder, zoo is het altijd in iederen oorlog geweest; men evenaart elkaar in wreedheid. Dezelfde bisschop ge tuigt, dat het vluchtelingen-vraagstuk aan ibeide zijden verschrikkelijk moeilijk oplos baar blijkt. Dat is ook begrijpelijk en daar om is het des te beter als in ons land hulp verleend wordt aan stakkers, die in grooter nood verkeeren dan zelfs de meest misdeel- den in eigen land kennen. R. P. (Te 's-Gravenhage is een congres van den Nederlandschen Bohd van Consumptie-ijsbereiders gehouden.) De eerste zwaluw komt nog niet. Noch d' eerste koekoek met zijn lied, Dat van tweetonigheid eentonig mag geheeten; De hyacint bloeit wel op glas, Maar nog geen bloempje in het gras. Doet ons de blijde komst van warmer dagen weten. De boomen zijn nog even kaal, De vogels blijven aan den haal En heel wat dieren zijn nog in hun winterdroomen; Er is nergens teeder groen. Dat ons poëtisch kond komt doen, Dat er een nieuwe lente bezig is te komen. De kachel staat nog flink in gloed, Een extra deken doet nog goed. Het is nog prettig binnenskamers te verwijlen; De schoonmaak is nog niet in gang, De heer des huizes niet op stang, Door de orgie van bezems, groene zeep en dweilen. Een bontkraag en een wollen das. Komen nog dagelijks te pas. Zelfs denkt de vrouw nog nauw aan nieuwe voorjaarsmode; Maar het consumptie-ijs congres Is in den Haag een groot succes. Als onbestreden allereerste zomerbode. P. GASUS. Nachtelijk bombardement op Madrid. Volgens de eerste gegevens 11 dooden en 60 gewonden. Zeegevecht bij Tarragona. MADRID. 18 Febr. (Havas-A.N.P.) Gisteravond tegen acht uur hebben tien rechtsche vliegtuigen de omge ving van de hoofdstad gebombar deerd. Te middernacht hebben lucht strijdkrachten der opstandelingen nog een overval op Madrid gepleegd, waarbij vooral de verkeersaders na bij het centrum der stad bestookt werden. In de buitenwijken werden verscheidene gebouwen getroffen zoodat zij in brand vlogen, om. het gebouw van den Pacifico. Volgens de eerste gegevens zijn elf personen ge dood en zestig gewond. Het gebouw der Belgische ambassade is door een granaat der opstandelingen getrof fen. De granaat kwam echter niet tot ontploffing. De radiozender der regeering te Madrid meldt, dat ter hoogte van de kust bij Tarra gona een zeegevecht is ontstaan. Aangezien de rechtsche strijdkrachten verre in de meerderheid waren, moesten de regeeringsschepen volgens DN.B. met aanzienlijke averij de vlucht nemen. Hierbij kwam de Fransche communistische afge vaardigde, Massell, om het leven. Hij bevond zich sinds eenigen tijd in de gelederen der Spaansche regeeringstroepen. Instorting bij de Gouden Poort". Arbeiders van 70 M. hoogte omlaaggestort. Uit San Francisco. 17 Februari: De bouw- steiger van de brug. die over de „Gouden Poort" wordt gebouwd, is heden ingestort. De brokstukken vielen door het veiligheids net, dat onder den steiger was gespannen en een aantal werklieden stortte van 70 meter hoogte omlaag. Twee werden levend en één dood uit hei water gehaald. Negen arbeiders worden nog vermist. Voor jeugdige werkloozen. Nog' plaats open in de Centrale Werkplaats. Aan de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen, welke is gevestigd Spaarnwou- derstraat 12, kunnen nog geplaatst worden bankwerkers, draaiers, smeden, electrieïens. timmerlieden, schilders, loodgieters, meubel makers en opperlieden. De verbouwing van de werkplaats is thans in vollen gang. In verband hiermede kun nen ook nog geplaatst worden kantoorbe dienden, bouwkundig teekenaars, construc- tieteekenaars en electro-technische teeke naars. Uitsluitend jeugdige werkloozen werken aan deze verbouwing; onder bekwame en des kundige leiding wordt van een schoolgebouw een ruime werkplaats gemaakt voor de jeug dige werkloozen. Aan de deelnemers wordt zakgeld uitge keerd. Verschillende werkgevers wenden zich wan neer zij werkkrachten noodig hebben tot de Centrale Werkplaats. Het bezoeken van de Centrale Werkplaats is dus bevorderlijk aan het vinden van werk. Iederen dag kan men zich aanmelden van 912 u. 's morgens en van 1.303.30 des middags. „Hertog Hendrik" loopt geen gevaar. Eerste poging tot vlotbrengcn faalde. 's-GRAVENHAGE, 18 Februari. Blijkens nadere berichten ontvangen van den commandant van Hr. Nis. „Hertog Hendrik" is het ongeval een gevolg van het breken van de schacht van het anker en niet, zooals aan vankelijk werd gemeld, van krabben van het anker. De sleepboot „Viking" van Svitiers' bergingsmaatschappij uit Kopenhagen is gistermiddag ter assistentie bij het schip aangekomen. De eerste poging om het. schip vlot te brengen heeft gefaald. Gewacht wordt thans op hoog water. De krachtige noordelijke wind is gaan liggen, zoodat van gevaar geen sprake is. Vier dagen zandstorm in Texas Boeren wenden zich tot de regeering'. NEW YORK. 18 Febr. iD.N.B.-A.N.P.i De staten Oklahoma, Texas. Kansas en Co lorado zijn vier dagen lang door een hevigen zandstorm geteisterd, die het hevigst woedde in Texas, waar men letterlijk geen hand voor oogen kon zien en het geheele verkeer ge stagneerd was. Te Hugoton in Kansas veroor zaakte de storm een zware griepepidemie- De kerk moest als ziekenhuis gebruikt wor den. Wegens de groote schade, toegebracht aan de akkers en den oogst, eischen de boe ren dringend hulp van de regeering. Plesman naar Amerika. De heer A. Plesman. directeur van de K.L.M., zal volgens de Tel. aan het eind van deze week in gezelschap van eenige heeren van de K.N.I.L.M. naar Amerika vertrekken, om be sprekingen te voeren over het doortrekken van de luchtlijn Batavia-Soerabaya naar Ma nilla. Het was natuurlijk voor den schilder Her man Heuff een zware slag toen hij eenige jaren geleden het licht uit zijn oogen moest missen. Voortaan kon hij die zich vroeger alleen gelukkig gevoelde, zwervend door het land, als hij het licht en het leven rondom kon vastleggen in kleuren tastend door Een door Heuff geboetseerde arend. zijn nu eng-begrensde omgeving gaan. steeds door den zwarten nacht omgeven. Mistroos tig zat hij in zijn woning aan de Koediefs- laan te Heemstede Het atelier, waar hij bij zijn werk zooveel gelukkige uren gesleten had. bleef dicht. Maar lang heeft die ontzettende rust niet geduurd. Heuff begreep, dat alleen werken hem er doorheen kon helpen. Terwijl nie mand van zijn vrienden en bekenden het wist, zat hij al weer gauw uren achtereen in zijn atelier om in klei te boetseeren. Nu het in kleur niet meer ging. zouden zijn handen vorm geven aan de rijke herinnering die hij had aan dingen uit het leven. Het viel eerst natuurlijk niet mee, maar energiek zette hij door. Zijn tijd was tenminste gevuld en wie weet.. Heuff's devies op zijn ex libris was: „Lukt ,het vandaag niet,' dan lukt het morgen". Dié gedachte heeft hem hoop gegeven, gesterkt in moeilijke uren als hij een mislukt boetseerwerk in de vuilnisbak smeet. Want al zag hij niet wat hij maakte, zijn gevoelige han den vertelden hem. (lat wat hij gemaakt had nog al te ver van ,het ideaal afstond. Maar juist dat besef leerde hem den weg om tot het betere te komen! Eindelijk was hij in zoover over het ge maakte tevreden, dat eenige vroegere kunst broeders het mochten zien .Zij waren met hem verheugd, dat hij een nieuw levensdoel gekregen had. dat hem ook weer geluk gaf. maar bewonderden zijn werk toch ook en moedigden hem aan. De pottenbakker Brouwer te Leiderdorp heeft sindsdien al heel wat voor Heuff ge bakken. Wie eens in den vroegeren herberg ..De Dorstige Kuil" komt. zal al een mooie verzameling vinden, de motieven der beeld jes zijn vooral ontleend aan het dierenleven, maar ook aan menschen waagt hij zich reeds. Heuff zei ons: ..Ik vraag voor hetgeen ik nu boetseer geen etiquet van kunst, het is pottenbakkershandwerk. meer niet. Of ik op den duur nog meer bereiken zal. zoodat ik het terrein van de kunst, dat mij ontnomen werd, weer nader kan komen, weet ik niet. Maar dat deert mij ook niet. dat laat ik aan den tijd over. Nu weet ik alleen dat ik weer werk heb en dat schenkt mij voldoening, vult mijn leven. Ik heb al zooveel van mijn leven geschilderd, dat het nu wel eens goed is. dat ik op een andere wijze uiting moet geven aan wat in mij is". Wij hebben Heulf met belangstelling aan het werk gezien. Wat uit zijn handen komt is reeds zeer goed. mooier dan veel werk dat door ziende modelleurs gemaakt wordt. Wie de grootere vorderingen ziet. is overtuigd dat Heuff er zal komen. Zijn werk heeft" nu al pe Heemsteedsche schilder Herman Heuff aan liet boetseeren, Het woord is aan Comtesse Diane: Afwezigheid doodt de liefde alleen wanneer die reeds ziek was bij het afscheid. recht op belangstelling. Wie een stuk koopt, behoeft zich niet alleen te laten leiden door gevoelsmotieven, maar kan overtuigd zijn dat zijn huis met een goed, een mooi voor werp verrijkt wordt. Er is kans, dat van het boetseerwerk van Heuff binnenkort in een kunstzaal in Den Haag. waar vroeger zijn schilderstukken ten toongesteld waren, een expositie gehouden zal worden. Dan zullen de critici zijn werk bekijken, de een misschien welwillender dan de ander, maar wij zijn overtuigd, dat allen het er over eens zullen zijn dat. deze energieke blinde in enkele jaren, op een ter rein dat hem geheel vreemd was. reeds veel heeft bereikt en dat de tijd nog beloften voor hem heeft. „PRO DOMO" DOOR „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging ..Jacob van Lennep" zal met hel stuk „Pro Domo" van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk Donderdag 25 Fe bruari deelnemen aan den nationalen tooneel- wedstrijd van de vereeniging „Concordia" te Hoofddorp. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort, Koningstraat. Vragen, vragen, altijd vragen. Is voorwaar geen kleinigheid. Helpt mee elkanders leed te dragen. En steunt hiervoor „Weldadigheid". Postgiro 212793. Telefoon 11855. De zwaar geschonden „neus" van het Neder- landsche stoomschip „Kertosono". dat ter hoogte van Leixous met het Engelsche oorlogs schip Malaya" in botsing. In het Britsche Lagerhuis hield minister Chamberlain een pleidooi voor het leenings ontwerp voor de bewapening. pag. 4 De griepepidemie in Engeland duurt voort. pag. 4 Lindbergh heeft met pech te kampen op zijn tocht naar Bagdad. pag. 4 Justitie bereidt verschillende wetsontwerpen voor o.m. tot herziening van het burgerlijk kinderrecht. pag. 3 De instructie in de zaak van 't Sant zal spoe dig gesloten worden. pag. 3 Te Gennep is Woensdag een moulfabriek voor de vijfde maal in 15 jaar afgebrand. pag. 3 De kosten voor het levensonderhoud zijn volgens Amsterdamschc gegevens over Januari licht gestegen. pag. 3 De Tweede Kamer heeft de Indische begroo ting afgehandeld. pag. 3 Ook te Haarlem worden de laatste jaren meer jongens dan meisjes geboren. pag. 2 De blinde kunstschilder Herman Ileuff te Heemstede is gaan boetseeren cn maakt thans mooi pottebakkersaardewerk. pag. 1 Zal de voetbalwedstrijd NederlandBelgië te Amsterdam of te Rotterdam gespeeld worden? pag. 9 E. H. S. bestaat 20 jaar. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Echte Non-Interventie, pag. 1 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Naar de Mühlenburg- missic in Monrovia. pj<>. 13 Van den AbeelenDe benzine voor de vlieg tuigen. pag. 7 liet astronomische beeld voor 1937. pag. 7 Vr. S.: Naar het Zuiden. Bonnes' mysterie. pag. 4 K. de Jong over het vocaal concert van het Centraal Comité voor werkloozen. pag. 7 G. J. Kalt over de leerlinge uitvoering van= de Muziekschool van Toonkunst. pag. 7 Sport in 't kort pag. 12 Voor de Vrouw. pag. 10 II. E. Vertelling: Sollicitatie. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1