Ondervoeding Pantoffelparade. bij Schoolkinderen? Een nieuw tehuis voor Maatschappelijk Hulpbetoon De vroegere Ambachtsschool in de Kamperstraat? De Kamerverkiezingen op 26 Mei a.s.? Hei Belauftijksie B4e Jaargang No. 16464 Verschijnt dageIiiK«. behalve bp Zon- en Feestdagen Woensdag 24 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. PEEREBOOM UITGAVE LUUHENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT*UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hooldrcdactcur. ROBE AEONNEMENTENper week f 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55. losse nrs. f0.06 Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. p. maand f 0.22 p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange één of twee leden wijsvinger f25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondag mgeschiktheid f600.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim 100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden anderen vinger f5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.polsbreuk f 15. sblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 24 Februari. Een Dood Punt. Het bezoek van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath aan Wee- nen heeft een nieuw bewijs geleverd van de stelling, dat men thans in de internationale verhoudingen in Europa op een dood punt is gearriveerd. Von Neurath heeft klaarblijkelijk practisch niets bereikt; er is geen nieuwe factor van eenig belang opgetreden in de ver houdingen tusschen Duitschland en Oosten rijk. Berichten omtrent een viervoudig defen sief verbond tusschen deze twee staten, Hon garije en Italië, dat door den Duitschen mi nister zou zijn voorgesteld en waaraan hij de voorwaarde zou verbonden hebben, dat Oos tenrijk het Habsburgsche Huis niet op den troon herstellen zou men weet dat Hitier altijd ten scherpste tegenover deze restaura tie heeft gestaan zijn alweer door Weenen officieel tegengesproken. Het is overigens ook niet al te duidelijk waarom een dergelijk defensief verbond geschapen zou moeten wor den. Zeker niet tegen Engeland en Frankrijk, die niet de minste reden tot eenige agressie kunnen hebben. Verondersteld is dat het zich tegen Sovjet-Rusland zou willen beveiligen, maar de geneigdheid van Stalin tot Europee- sche ondernemingen schijnt wel zeer gering en blijkbaar is de Sovjet-regeering in eigen land nog steeds bezig, zich van de invloeden van de linksche oppositie te ontdoen die juist altijd naar internationale bolsjewiseering heeft gestreefd. Inmiddels is men met heusche non-inter ventie in Spanje op een beteren weg gekomen en biedt het complex der groote redevoe ringen, die het internationale débat van dezen tijd vormen, aan het verbaasde publiek eeh steeds zonderlinger beeld. Immers, terwijl al de groote staten bezig zijn met enorme uit breiding van hun bewapeningen, verzekeren al hun woordvoerders als om strijd, dat zij uit sluitend vredelievende bedoelingen hebben en er niet aan denken ooit tot eenigen aanval over te gaan. Eden, Hitler, Blum, Delbos heb ben recente bijdragen tot deze zwaarbewapen de vredelievendheid geleverd en de Duitsche minister generaal Von Blomberg is er bijgeko men op den dag, tot herdenk ,.g van de oor- logsdooden bestemd. Bij die gelegenheid had men in Berlijn het militaire vertoon tot het uiterste minimum beperkt, Von Blomberg vertolkte de stemmen ?fie uit de graven tot ons komen als een waarschuwing: „Nimmer dat meer!" en bovendien 'herdacht deze mi nister niet alleen de Duitsche oorlogsdooden, maar al de gevallenen uit 1914-1918. Best mogelijk dat er straks in een ander groot land een redevoering volgt, die het nog vredelievender en genereuzer weet te zeggen, maar intusschen bewapenen ze maar door, sommige tot ver boven de redelijke capacitei ten van hun staatsfinanciën, met geen ander vooruitzicht, dan dat deze defensie-budgets steeds zullen blijven stijgen, ook als men geen oorlog begint. Want waar moet deze zon derlinge wedloop ooit zijn einde vinden? Na tuurlijk is er altijd wel weer een die meent dat hij achterop geraakt is bij een ander en een nieuw vlootprogram, of een luchtvaart program, of een verlenging van den dienst plicht aanneemt. Inspiraties daartoe kunnen door geheime agenten van de wapenindustrie gemakkelijk gegeven worden. En op zoo'n nieuw bewapeningsplan reageeren de overi gen natuurlijk prompt. Ook de kleine staten, meegesleurd in de race der groote, zijn nood gedwongen aan het verhoogen van hun bewa peningen gegaan en ook zij weten natuurlijk niet, of er ooit een einde aan zal komen. hetzij dan in een nieuwe internationale ramp, waarin zij „eerste schokken zouden moeten opvangen", evenals de in 1914 daartoe ge doemde kleine staten, wien de ervaring lang zal heugen. In deze situatie is de internationale diplo matie op een dood punt gearriveerd, hetgeen inhoudt, dat men langs elkaar heenpraat en dat iedere minister zich tegenover het publiek in binnen- en buitenland tracht te rechtvaar digen. Vooral tegenover het binnenlandsche publiek, want dit moet de bewapeningen be talen, waarom hij steeds maar weer vraagt en die de hoop op een economische herlevin; ondermijnen door verhooging der belastingen. Herstel van den internationalen handel op redelijke grondslagen is trouwens een onmo gelijkheid, zoolang de vredelievende woorden voortdurend door nieuwe bewapening begeleid worden, waarmee het internationale wantrou wen telkens wordt versterkt. Het doode punt is in deze omstandigheden geen gunstige situatie. Allerminst. Het on- aangename gevoel wordt gewekt dat er allerlei broeit. Daarbij is de vertooning van onmacht om tot eenig onderling opbouwend werk te ge raken het tegendeel van verheffend en de be proefde burger in alle landen moet, als hij voortdurend leest over zijn patriottische taak (In de Amerikaansche stad Oshkosh zal binnenkort een protestcongres van pantoffelhelden plaatsvinden.) Ja, waarom, objectief genomen, Zouden zij niet tezamenkomen, Wat is er dat het hun belet? De onder 't echtlijk juk gebukten. Komen, als alle lang verdrukten, Tenslotte eindlijk in verzet Zij die niets hebben te vertellen, Zullen daar dan hun eischen stellen, Met moed bezield door hun getal; En kan ook niemand garandeeren, Dat het succes heeft, het probeeren Is het toch waard, in elk geval Ik toover mij het beeld voor oogen Van heftig vlammende betoogen, Bejubeld door een volle zaal; Van mannen die niet dikwijls praten, Maar nu de muren trillen laten. Zoo ongeveer in deze taal: Wij willen niet meer eten koken. Maar wel sigaar en pijpen rooken, En desnoods morsen met de asch; Wij willen weer naar oude reeglen, Eenmaal per week biljarten, keeglen, Zooals het vóór ons trouwen was Van nu af zullen w' ons doen gelden. Wij staken als pantoffelhelden, Zijn wij soms niet het sterk geslacht? Wij willen voortaan niet meer zwijgen. Wij willen het te zeggen krijgen. Aan ons de leiding en de macht. Zie, dat is mannentaal gesproken, Is eens de opstand uitgebroken, Wie, vraag ik u, zal hen weerstaan? Ik weet het wel hun echtgenooten Verbieden hen aaneengesloten Straks allen naar 't congres te gaan. Een bril van KEIP houden Uw oogen op peil. Gr. Houlstraal naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) tot versterking der landsverdediging, wel den ken aan een taak die het vaderland nog heel wat meer dient: het voorkomen van oor log. Waarvoor men het internatioaal eens moet worden. En waarvoor hij dan toch ook zijn staatslieden heeft R. P. Het nieuwe onderzoek dat te Haarlem zal plaats hebben. In de Memorie van Antwoord op het af- deelingsverslag over de begrooting voor 1937 wordt door B'. en W. medegedeeld, dat het inderdaad de bedoeling is weer een onder zoek in te stellen bij een aantal leerlingen, bijvoorbeeld 1000 a 1200, naar mogelijke on dervoeding. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat het bij nadere overweging aan den Directeur van den Geneeskundigen Dienst wenschelijk voorgekomen is aan B. en W. in overweging te geven het onderzoek uit te strekken tot on geveer 3500 kinderen. Gemeend wordt, dat als men goede gege vens wil verkrijgen over eventueele onder voeding een grooter aantal kinderen moet worden onderzocht. Zooals men weet heeft twee jaar geleden ook een onderzoek plaats gehad. Nu gaat het onderzoek voor een groot gedeelte over dezelfde kinderen er zijn tuurlijk in die twee jaar nieuwe kinderen in de le en 2e klasse gekomen, terwijl kinde ren die toen in de 5e en 6e klasse zaten, in middels de lagere school hebben verlaten zoodat de uitkomsten van het nieuwe onder zoek vergeleken kunnen worden met de oude gegevens, zoodat geconcludeerd kan worden of de voedingstoestand der kinderen in dien tijd verbeterd of verslechterd is. Naar aanleiding van de verkregen resulta ten kunnen dan zoo noodig maatregelen ge nomen worden Te Haarlem worden de openbare en bij zondere lagere scholen door ongeveer 16000 kinderen bezocht. 20 a 25 pet. zou dus in het nieuwe onderzoek betrokken worden. Als de kinderen van het voorbereidend on derwijs ook onderzocht worden zou het totaal aantal met eenige duizenden stijgen, maar er zijn nog al. zoo deelde de directeur ons mede. bezwaren tegen het betrekken van deze kleu ters in het onderzoek. Een beslissing daarover is evenwel nog niet genomen. Maanden geleden hebben wij reeds medege deeld, dat het gemeentebestuur overtuigd was, dat voor den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon een nieuwe en betere huisvesting gezocht moest worden. De lokalen in het oude Proveniershuis in de Groote Houtstraat zijn, al is er ook in den loop der jaren wat aan verbouwd, niet geschikt om een administratie met ongeveer 70 werkkrachten een behoorlijke huisvesting te verleenen. Bovendien is de hok- kerige indeeling een beletsel om den dienst zoo economisch mogelijk te laten werken. B. en W. meenden aanvankelijk een weg ge vonden te hebben om tot een oplossing te ko men: overbrenging van Maatschappelijk Hulp betoon naar het gebouw in de Wilhelmina- straat, waar nu de opleidingsschool is. Als voor dit gebouw een andere bestemming ge vonden was. zoo werd geredeneerd, zou het waarschijnlijk mogelijk zijn van het rijk toe stemming te krijgen voor den bouw van een nieuwe school in het Zuiden der stad, waaraan groote behoefte is. Aan Openbare Werken werd opdracht gegeven een berekening te ma ken van de kosten voor den verbouw van de school in de Wilhelminastraat als kantoor voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Zoo stond de quaestie toen B. en W. het af- deelingsverslag van den raad, waarin de be grooting besproken werd, beantwoordden. In de af deelingen was namelijk het denkbeeld ge opperd bij het buitengewoon (zwakzinnigen) onderwijs een imbecielen-school te stichten, waarin alle kinderen opgenomen kunnen wor den. die nu in de bezinkingsklassen van de scholen voor buitengewoon onderwijs zitten. Door de raadsleden, die hier aan het woord waren, werd voorgesteld de openbare lagere school no. 3 van de Botermarkt over te brengen naar het gebouw in de Wilhelmina straat en oprichting der imbecielenschóol in het dan leeg komende gebouw. Dan zou men in het gebouwen-complex aan de Botermarkt niet alleen de Werkinrichting voor zwakzinni gen hebben, maar ook de imbecielenschool, waardoor deze speciale arbeid dus op een ter rein vereenigd zou worden. Op die opmerkingen antwoordden B. en W.: „De samenwerking van de Vereeniging van Onderwijzers en Artsen en enkele vakvereeni- gingen heeft geleid tot indiening van een ver zoek aan ons college om de imbecielenklassen van de scholen voor Buitengewoon 1. o. te ver wijderen en deze klassen (momenteel tellende 32 leerlingen) in het centrum van de stad te vereenigen tot een afzonderlijke school. „Alhoewel wij het principe van scheiding van deze klassen en samenvoeging tot een af zonderlijke school nog nader zouden willen be- oordeelen, hebben wij inmiddels aan de moge lijkheid tot uitvoering aandacht geschonken. Na onderzoek is gebleken, dat gebrek aan vol doende localiteit (t.w. drie leslokalen, een speellokaal, een eetzaal en een lokaal voor handenarbeid) aan de inwilliging van het ver zoek in den weg staat. De gedachte om school 3 'Botermarkt) t.z.t. over te brengen naar school 17 (Wilhelminastraat) is evenmin vat baar voor verwezenlijking, daar onderzocht wordt of laatstgenoemd gebouw dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan betere huis vesting van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon of ruiling van gebouwen van an dere diensten. Mocht dit het geval zijn, dan kan opnieuw (en waarschijnlijk met meer kans op succes) aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Radiodistributie Haarlem. Voor twee kwartjes krijgt U weinig. Want wat is nu vijftig cent? Toch geeft daarvoor de centrale 'n Volle week amusement. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Wetenschappen worden gevraagd, toestem ming te willen verleenen voor den bouw van een school in het zuiden der gemeente". Nu vernemen wij evenwel, dat er niet veel kans meer is, dat Maatschappelijk Hulpbetoon naar het schoolgebouw in de Wilhelminastraat zal gaan verhui zen. Blijkbaar zou de noodzakelijke verbouwing te veel geld kosten. B. en W. overwegen nu een goed- koopere oplossing, namelijk over brenging van Maatschappelijk Hulp betoon naar het gebouw der oude Ambachtsschool in de Kamperstraat. In dat gebouw zijn groote lokalen, zoodat minder uitgegeven zou behoeven te worden aan de verbouwing. Nu is het gebouw in de Kamperstraat ver huurd aan de avondteekenschool der St. Jo- zefsgezellenvereeniging, zoodat dan voor die school een ander onderdak gezocht zou moe ten worden. Gaan die plannen door, dan zou dus alsnog de mogelijkheid rijzen school 3 van de Boter markt te laten verhuizen naar de Wilhelmina straat, om de door velen gewenschte imbecie lenschool aan de Botermarkt te kunnen krij gen. Dan zou alsnog het schoolgebouw in de Wil helminastraat een andere bestemming krijgen (nu zelfs voor onderwijs), zoodat dan met veel kans op succes aan de Regeering gevraagd 'kan worden een nieuw gebouw voor de oplei dingsschool te mogen zetten in het zuiden der stad. Het woord is aan Oscar Wilde: De tragedie van den ouder dom is niet dat men oud, doch dat men jong is. Nonstopvlucht Berlijn- Brazilië? Plannen van de Deutsche Aeroclub RIO DE JANEIRO. 24 Febr. 'A.N.P.) Uit een brief van de Duitsche Aeroclub van Bra zilië blijkt, dat plannen ontworpen zijn voor een Duitsche vlucht van Berlijn naar Rio de Janeiro of naar Porto Alegre, teneinde te trachten een nieuw record te vestigen op den langen afstand zonder tusschenlanding. Dijkaanleg bij de Zuiderzee werken. Inschrijving aanbesteding. 's-GRAVENHAGE, 24 Febr, De waarne mend directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft heden aanbesteed het maken van dee- len van den Meerdijk van den Noord-Oostelij ken polder, met bijkomende werken, in per- ceelen en combinaties daarvan. Het laagst werd ingeschreven door: S. ten Bokkel Huinink en I. v. d. Velde te Haarlem en Oegstgeest voor perceelen 1 3.000.O00.—2 2.900.(!00.r—3 2.900.0')".—. 4 2.400.000,—. IJ. van Wijngaarden, N.V. C. J. van der Hoeven en A, J. van Haaften te 's-Gravenha- ge voor: perceel p 1.381.000.perceel q 877.000. N.V. Maatschappij tot uitvoeren van Zuider zeewerken te Wieringen perceel r 1.130.000. Omtrent den datum, waarop de Kamerverkiezingen zullen worden gehouden, is thans eenige zekerheid verkregen. Het A. N. P. heeft n.l. van bevoegde zijde vernomen, dat het in de bedoeling ligt om, indien de behandeling van de Grondwetsherziening tijdig in de Eerste Kamer tot stand komt, de candidaatstelling voor de verkiezin gen te doen geschieden op 20 April a.s. De stemming zal dan op 26 Mei d.a.v. worden gehouden. Steun aan kleine boeren. Hoe groot de uitkeering is. 's-GRAVENHAGE, 24 Februari. Omtrent den te verleenen extra- steun aan kleine boeren wordt nog nader medegedeeld, dat de uitkee ring aan degenen, die tot deze cate gorie gerekend kunnen worden, zal bedragen: Voor landbouwers met een opp. cultuurgrond minder dan 1 H.A. f 35. voor landbouwers met een opp. cultuurgrond van 1 t.m. 2.99 H.A. f 45. Voor landbouwers met een opp. cul tuurgrond van 3 t. m. 5 H.A. f 35. Zooals uit deze regeling blijkt, heeft de minister van Landbouw en Vissche- rij, in afwijking van de aanvanke lijk gepubliceerde regeling, ook nog een uitkeering beschikbaar gesteld voor landbouwer met een oppervlak te cultuurgrond minder dan 1 H.A. Het Nederlanclsche motortankschip „Angelina" van de Ned. Ind. Tankstoom boot Mij., dat in de nabijheid van Formosa is gestrand en daarbij ernstig beschadigd werd. Een „Groentje" in Haarlem's Dagblad is eenvoudig, goedkoop en succesvol. Het succes wordt bewezen door de 45303, die in 1936 geplaatst werden. De Duitsch-Oostenrijkschc besprekingen te Weencn. pag. 4 De Britsche regeering heeft den negus uit- genoodigd voor de kroningsfeesten, pag. 4 Na den aanslag op maarschalk Graziani zijn in Abessynië verscheidene excecuties vol trokken. pag. 4 Verplaatsing van Maatschappelijk Hulpbe toon naar het vroegere gebouw van de am bachtsschool in de Kamperstraat? Een im becielenschool op de Botermarkt? School 3 naar de Wilhelminastraat? Een nieuwe op leidingsschool in het Zuiden der stad? pag. 1 Het nieuwe onderzoek naar ondervoeding bij schoolkinderen te Haarlem. pag. 1 De Kamerverkiezingen zullen vermoedelijk op 26 Mei a.s. worden gehouden. pag. 1 Dr. Colijn heeft gisteren in de Eerste Kamer het regeeringsbeleid verdedigd. pag. 3 De Tweede Kamer heeft haar misnoegen te kennen gegeven over het lange uitblijven der openbare behandeling van de vesti gingswet voor vreemdelingen. pag. 3 De „Angelina" is nabij Formosa op de rotsen geloopen. pag. 3 Gegevens over den welstand van de bewo ners der gemeente Heemstede. pag. 6 De voetbalwedstrijd NederlandBelgië op 2 Mei a.s. wordt in het Feyenoord-stadion gespeeld. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een dood punt. pag. 1 Sir Herbert Samuel: Engeland en de „Bot sing der Ideeën". pag. 4. Speciale G. P. D.-berichtgeving: Jongens wordt levensmoed gegeven. pag. 8 M. V.: Strijd in den tuin van Soanje. 11 J. H. de Boi-Kunst in H?arl»m en daar- buiten. pag.3 K. de Jong: Galaconcert der H. O. V. pag. 10 J. B. Schuil: Gruno. pag. 10 II. D. Vertelling: Een man met een geweten. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 0.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1