WYBBftT KAB Vrouwen lijdt niet HANDELSBLAD „TREFFERS" HJD.r 1 VERTELLING V R IJ D A G 26 F F. 13 T! U A R T 1937 HA'AELE M'S D A G B t A D 8 Anti-Rev. Kiesvereenigingen. Praat-avond Chr. van den Heuvel. De heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, hield Donderdag in het gebouw van den Ned. Protestantenbond voor de Anti- Rev. Kiesvereenigingen te Haarlem, Heemste de, Bloemendaal en Aerdenhout een praat avond. De bijeenkomt werd op de gebruikelijke wij ze geopend door Mr. A. Bruch, waarna hii een kort welkomstwoord sprak. Dit is de derde avond, die door deze kiesvereenigingen in deze dagen wordt georganiseerd. Hij noemde dit een werkvergadering, om eenige punten, die op het oogenblik de aandacht vragen, met el kaar te bespreken. Het zou een soort „politieke catechisatie" worden. Hij verleende daarop het woord aan den heer Van den Heuvel, die zijn rede begon met mede te deelen, dat niet minder dan ruim vijf tig vragen waren binnengekomen, bijvoorbeeld over de salarispolitiek en over het ontslag aan de gehuwde onderwijzeres. Gevraagd werd waarom dit ontslag wel geldt voor de onder wijzeres, een specifiek vrouwelijk beroep, en niet voor de gehuwde ambtenares. Spreker deelde mede, dat niet alle gehuwde onderwij zeressen ontslagen worden. Te voren wordt eerst goed onderzocht, of er omstandigheden zijn. die een ontslag niet zouden wettigen. Het is gebleken, dat minister Slotemaker de Bruine van oordeel was, dat meer dan de helft van de betrokken onderwijzeressen niet ontslagen mochten worden. De heer Van den Heuvel is het met den vrager eens. dat het zelfde in- tussehen ook moet gelden ten aanzien van de gehuwde ambtenaressen. Er waren ook eenige vragen ingekomen over cumulatie. Spreker acht het geen bezwaar, als bijvoorbeeld een Kamerlid ook een burgerlijke betrekking bekleedt. De scheidingslijn moet niet te sterk worden getrokken. De cumulatie van pensioen met pensioen komt gelukkig niet veel meer voor. Het afschaffen van cumula tie zou belangrijk verhoogde publieken kosten tengevolge hebben. Men mag volgens spreker niet eischen, dat, wanneer een predikant be roepen wordt, onderzocht moet worden of hij ook nog inkomsten uit anderen hoofde geniet. Ook waren vragen ingekomen over de be- lastingpolitiek. Men is van meening, dat er in ons land te veel indirecte belastingen worden ingevoerd. Gevraagd werd, of het niet billijker zou zijn, als er meer uit directe belastingen geheven werd. Spreker acht het niet mogelijk, om daar belangrijke bedragen uit te halen; de belastingopbrengst zou daar niet door stijgen, want er is reeds een belangrijke kapitaalvlucht naar het buitenland geconstateerd en wanneer men de belastingschroef nog zwaarder aan draait, zou dit euvel nog meer toenemen. In ons land is men volgens spreker met de direc te belastingen aan den top gekomen. Gevraagd is, of er niet een extra heffing geëischt kan worden van hen, die na de depreciatie extra winsten gemaakt hebben. Spreker gelooft niet dat dit van zooveel beteekenis kan zijn. De eventueele winsten van enkelen wegen op te gen de verliezen van anderen. Het bankge heim opheffen is niet mogelijk als men het in één land doet; het zou alleen kunnen als het in alle landen gebeurde, want anders zou den belanghebbenden hun finaneieele relaties naar het tfuitenland verplaatsen en dat zou heel nadeelig voor ons land zijn. Het bank geheim is trouwens niet ingesteld om rijkdom te verbergen, maar armoede. Een heffing in eens acht de heer Van den Heuvel ook niet mogelijk; dat zou volgens hem in den volsten zin des woords potverteren beteekenen. Veel economische vragen waren aan spre ker gesteld, o.a. of het crisis-apparaat in ons land niet een veel te grooten omvang heeft aangenomen en of de overheid niet veel ver der heeft gegrepen, dan waartoe zij gerech tigd is. Spreker noemde de crisismaatregelen een materie, die buitengewoon moeilijk te re gelen is. Hij is het niet eens met hen, die zeggen, dat de regeering er met haar handen af moet blijven, wanneer niet alles te ach' terhalen is. De contingenteeringen hebben ten doel, de werkgelegenheid in ons land zoo veel mogelijk te behouden, want de concur rentie met andere landen zou toch niet vol te houden zijn. De paar honderd contingentee ringen in ons land ten behoeve van de in dustrie voorkwamen het sluiten van nog meel fabrieken. Als men de kleiaie boeren en tuinders niet gesteund had, zoudfön ze bij den steun terecht zijn gekomen en dat zou ook geld kosten, met als gevolg eeni volkomen geruïneerd platte land. De coaitingenteeringen zijn zulk een groot volksbelang, dat het igewetbigd is, er groote offers voor over te hebben. De tijd is dan ook nog niet gekomen, aan te sturen op liquidatie van de crisismaatregelen. Andere vragers zijn van oordeel, dat de middenstand het veel te moeilijk heeft ge kregen. Zij zijn van oordeel, dat er voor de middenstanders weinig steunmaatregelen zijn getroffen. Dit acht spreker niet mogelijk; bo- rendieai heeft hij nooit vernomen, dat een middenstander een specialen crisismaatregel heeft bepleit. De middenstand lijdt door een ineenschrompeling van het debiet. Maar daar heeft dë regeering wèl wat tetgen gedaan door haar steun aan industrie, land- en tuinbouw, visscherij, scheepvaart en werkloozen. Als dit niet gebeurd was, zou het er nog wei erger met den middenstand aan toe zijn. De regeering heeft nooit beloofd, zei spreker, dat na de depreciatie het 'leven niet djuurder zou worden.. Regeeringsma afregelen in het leven geroepen om onredelijke prijsopdrijving tegen te gaan. en te voorkomen dat het leven duurder zou worden. De verhoudingen moeten niet uit het oog worden gehouden. Een andere vrager was van oordeel, dat de werkloozeinsbeun na de depreciatie verhoogd moest worden. Spreker zei, dat men van ver laging- van den steun heeft afgezien door de depreciatie. Er moet eenig verband blijven be staan tusehen het bedrag van den steun en het loon, dat verdiend zou kunnen worden. Men moet natuurlijk niet lichtvaardig over het lot der werkloozen denken, maai- spreker wenschte toch de opmerking te maken, dat in gieen enkel land, onverschillig of het door fascisten of socialisten geregeerd wordt, zulk een gunstige regeling voor de werkloozen is gemaakt, als in Nederland. Dat is volgens den heer Van den Heuvel te danken aan de voorzichtige politiek van deze regeering. Zij had anders nooit voor de werkloozen kunnen doen, wat zij tot nog toe gedaan heeft. Spreker heeft zich verbaasd over een brief van iemand, waarin deze vroeg, waarom de anti-revolutionaiire partij nu ook niet eens met een plan komt, zooals de sociaal-democraten dit met hun plan-van-de 11-arbeid gedaan heb ben. Hij begrijpt niet, dat een anti-revolutio nair nog vertrouwen kan stellen in leuzen van de S. D. A. P., als men op het leuzen-verledien van deze partij let. Zij heeft ze bijna alle maal moeten opgeven, omdat ze toch niet te ver wezenlij ken waren; en andere leuzen zijn onder de critiek bezweken. De heer Van den Heuvel heeft grooten eerbied voor den heer Col ij n, dde niettegenstaande zijn gevorderde leeftijd met zulk een groot enthousiasme de regelingen tracht te behouden, waarvoor in dertijd Dr. Kuyper en Ds. Tattma zoo vurig ge streden hebben, Spreker noemde het dwaas heid, te veronderstellen dat de amti-revolii- tionairen de kleine partijen onderdrukken. Wel voorspelt spreker het einde van het par lementaire regeeringsstelselals de versnippe- Kalkarmoedc van hc bloed is de' oor-acife va schrijft een dokter i „Med.PressöCircuiar" „Ik verkreeg een schit terend resultaat met Kalrnn. De patience herkreeg weer geheel baar vroegere gezond heid en de stoornissen waren daarna geheel verdwenen", schrijft Dr.RÜ. B.t HET CALCIUM NATRIUM VOBOSLL (Adv. Ingez. Med.) ring van stemmen voortduurt. Dan zou er een ambtenaarsregeering voor in de plaats komen. Daartegen moeten maatregelen worden geno men, maar dat beteekent geen onderdrukking van de kleine partijen. Iemand had gevraagd, of er nog veel N. S. B.'ers in het Nederlandsche leger zijn. De heer Van den Heuvel herinnert er aan, dat nie mand in het leger lid van de N. S. B. mag zijn. Weliswaar is het hem niet bekend, of er nog in het leger zijn, wier hart heelemaal van sympathie voor de N. S, B. gezuiverd is. Daar tegen kan de regeering- niets doen. Gelukkig, zei spreker, neemt de sympathie onder de in- telleotueelen en ook in het leger voor de N, S. B, steeds meer af. Daarom hoort men nu vaai deze zijde zooveel scheldpartijen. De N. S. B. had voor ons land een gevaar kunnen zijn, als ze zich gehouden had aan wat zij in het begin deed, namelijk critiek leveren op partijen, die onvervulbare leuzen debiteeren, want dat is waar, al hééft de A. R. partij zich daaraan niet schuldig gemaakt, maai- nu de N. S. B. zelf met dergelijke leuzen komt, verdwijnt die sym pathie. Ons land, zei spieker, moet hebben een positief Christelijke staatkunde en daar voor moeten we ons volk oproepen. Men moet zich niet door strijd over kleinigheden van de groote hoofdzaak laten afleiden. De heer Van den Heuvel ontving een luid applaus en een dankwoord van Mr. Bruch. Met gezang en gebed werd de bijeenkomst gesloten. KENNEMER MAKELAARSVEREENIGING. Bij de laatst gehouden jaarvergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: A. J. Lagendijk, Heemstede, voorzitter; Jac. J. M. Langendijk P.Pz., Beverwijk, secretaris; J. W. F. v. d. Valk, Bloemendaal, penning meester; J. G. BoereeHaarlem en J. P. Cra mer, Haarlem, commissarissen. Gelijkertijd werd vastgesteld dat het bestuur zal blijven optreden als Ballotage-commissie. Ook werd onder de aandacht gebracht dat de K.M.V. in een niet te verre toekomst wel eens als gastvrouw zal moeten optreden voor de Algem. Vergadering v. d. Ned. Broeder schap van Gediplomeerde Makelaars, waarvan zij een afdeeling uitmaakt. Plannen hiervoor kunnen het bestuur worden kenbaar gemaakt. De voorzitter memoreerde den groei in .ledental gedurende 1936, terwijl het groote ^aantal adspirantleden veel belooft, voor de toekomst. Haarlemsche Orkest- Vereeniging. Namiddagconcert op Zondag a.s. Het bestuur der H.O.V. maakt bekend, dat als uitzondering a.s. Zondag, 28 dezer het concert gehouden zal worden in den Stads schouwburg te 2.30 uur in plaats van in het Gemeentelijke Concertgebouw MR. A. JONKER ONDERSCHEIDEN. Op de Donderdagmiddag in het hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten ge houden receptie, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, me degedeeld. dat het H.M. de Koningin be haagd heeft mr. A. Jonker, directeur van de vereeniging, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandse hen Leeuw. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tussehen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Verkade album: Hartog, Thom- sonlaan 37. Bril: Wallers, Veenbergplein 26'. Zadeldekje: v. Eerde, Adr. de Jongestraat 42. Poederdoos en kam in étui. Kraaienhage, Vrouwehekstraat 68. Hond: v. d. Haas, Lijster straat 60. Heerenhoed: Vetter, Fr. Lisztlaan 7, Heemstede. Hondenhalsband: Derksemd, Kle verparkweg 180. Jasje, v. Mierlo, Luzacstraat 3 Koffer: v. Diest, Patrimoniumstraat 36. Kin dermuts: Giesseling, Nagtegaalstraat 88. Re- jenmantel: de Zaayer, Teslastraat 10. Zak messen: Hendriks, Allard Piersonstraat 54, v. Brugge, Leidsehestraat 111 en Nederkorn, Al- lanstraat 81. Portemonnaie met inhoud, Post kantoor, Ged. Oude Gracht, Jongenspet: Wen- delaar, Bakkerstraat. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937. Progr. I. Hilversum IT K. G. Progr. II. Hilversum I L. G. Progr. III. 8.00 Keulen. Blaasmuziek o.l.v. Wilhelm As troth. 9.05 Keulen. Tijdsein. Be richten, Waterstand berichten 9.20. 9.50 Parijs Radio. Uitzending van het Conserva torium. Concert o.l.v. Philippe Gaubert m.m.v. Henri Merckel, viool. 11.50 Parijs Radio. Gra- mofoon,muziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Dans muziek o.l.v. Stan Branders. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R 135 Keulen, Gramofoonmaxziek. 3.05 Fransoh Brussel. André Felleman en zijn orkest. 3.20 Keulen.. Gevarieerd programma. 4.20 Fransch Brussel. Concert o.Tv.. Hans Ebbeke. „Francis- ous", oratorium in 3 deelen voor solisten, koor, orgel, orkest 7.30 Keulen. „Der frohe Samtagsabend des Reichssenders Köln". 9.20 Beramünster. Gramofoonanuziek. 9.35 Boeda pest. Zigeunermuziek dioor Béla Brodics en zijn orkest. 10.30 Boedapest. Dansmuziek door Benny Peyten en zijn orkest. 11.25 Berlijn. Dansmuziek door het Eugen Jahn-orfcest. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnastiek. 8.20 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 8.30 Vlaaimsch Brussel Kroniek van den dag. 8,40 Vlaamsch Brussel. Gramofoonplaat. 8.45 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N I. R. 9.00 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmu ziek.. 9.20 Diversen. 9.50 Keulen, Lieselotte Hoppe: „Fröliches Spiel für unsere Kleinsten". 10.20 Keulen. Rich. Heiniemeyer: „Was brachte der Sportsonntag". 10.30 Pauze. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Londen Regional. B. B. C. Northern orkest ol..v Alfred Barker. 11.20 Droitwich. Orgelconcert door Sydney Gustard. 11.05 Droitwich. Het Bronkhurst Trio. 12.50 Droitwich Gramofoonmuziek. „Musical Show man". Jerome Kerm. 1.20 Londen Regional. Gramofoonmuziek. 2.20 Londen Regional. Het Birminghams Hippordrome orkest o.l.v. Harry Pell. 3.20 Londen Regional. B. B. C. Schotsch orkest ol..v. Guy Warrack. 4.20 Londen Regio nal „The Kentucky Minstrels". 5.20 Droitwich. Gramofoonmuziek. 5,35 Droitwich. Roy Fox en zijn orkest. 6.20 Droitwich. Nieuwsberichten. 6.50 Diversen. 7.50 Droitwich. A .W. Hanson: In town tonight. 8.20 Droitwich. „Music- Hall'. 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsberich ten. 9.40 Weenen. Alexander Borofsy, piano m. m .v. de Wiener Symph. o.l.v. Osw. Kabas ta. 10.50 Londen Regional, Heniry Hall met zijn or-, kest. AV Progr. V. 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen -gra- mofooniplatenconicertV erzoekprogrommia. 8.0012.00 Diversen. Thans ook mef menthol-smaak! (Adv. Ingez. Med.) zijn kleine ADVERTENTIES a f 19in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd raak. (Adv. Ingez. Med.) Ned. Roode Hulp. In de Loopgraven en Hospitalen van Spanje. In de turnzaal van het Concertge bouw hield de afdeeling Haarlem van de Ned. Roode Hulp gisteravond een bijeenkomst waar de heer J. Postma een rede hield over zijn bezoek aan de Spaansche hospitalen en loopgraven. Verder werd medewerking verleend door het duo Contran met Spaansche muziek en door mevrouw B. de Vries Kellersman declamatrice. De heer J. de Lange sprak over de eenheid en de solidariteit voor Spanje. Na een inleiding van mevrouw Peper speelde de heer Contran eenige Spaansche muziek nummers. Hierna sprak de heer J. de Lange. Meer dan 500.000 jonge menschen zijn bij den strijd in Spanje gevallen. In verschillende plaateen zooals Madrid en Barcelona gelukte het de regeering om de arbeiders en boeren tijdig te bewapenen en daardoor deze steden in haar bezit te houden. Alleen dank zij de hulp van de Italianen en Duitsehers konden de troepen van Franco er in slagen successen te behalen. De situatie in Spanje wordt steeds ernstiger. Op het oogenblik zijn niet alleen de troepen van Franco in den aanval, doch ook de regee- ringstroepen zijn tot het offensief kunnen overgaan. In Frankrijk en Zweden is men er reeds in geslaagd een organisatie van alle anti-fascis ten te krijgen die belangrijken steun aan Spanje hebben verleend. In Nederland zijn we echter zoo ver nog niet, aldus spr. De strijd die in deze dagen in Spanje uit gevochten zal worden is beslissend voor de historie van Europa voor de komende jaren. Het is noodzakelijk om den steun aan de Spaansche arbeiders op te voeren. Zorgt er voor, aldus besloot spr. zijn rede, dat de regee ring in Spanje de overwinning zal behalen. Mevr. B. de VriesKeilersman declameerde vervolgens eenige gedichten. Rede van den heer Postma. Na de pauze sprak de heer J. Postma over zijn verblijf in.de hospitalen en loopgraven in Spanje. Overal, tot in de loopgraven toe, aldus spr., heerscht bij de troepen der regee ring een goede stemming. Het Spaansche volk is absoluut van plan dezen strijd te winnen. Het gewone leven tracht men in Madrid zoo lang mogelijk voort te zetten. Alle bioscopen en café's zijn geopend. Er zij echter ook wij ken die zwaar beschadigd zijn1. Vele gebouwen en huizen zijn daar door de bommen en gra naten vernietigd. In Madrid wordt een tentoonstelling gehou den waar de verschrikkelijke oorlogswerktuigen die in den strijd gebruikt worden te zien zijn. In de Internationale Brigade strijden ook Hollanders mede. De verzorging van de gewonden leverde groote moeilijkheden op. Op het oogenblik wordt de medische dienst gereorganiseerd. Spr. besloot zijn rede met een opwekking om het werk van de Roode Hulp te steunen om daardoor een betere verpleging der gewonden mogelijk te maken. Mevrouw Peper dankte den spreker voor zijn voordracht en sloot de vergadering. PERSONALIA. Aan het examen Nederlandseh getuigschrift voor sportmassage wend deelgenomen door 26 candidaten, waarvan er elf slaagden. Tot de geslaagden behoort de heer R. Tiddens te Aer denhout. De Spelbreker. - -Goeden middag, meneer! groette Du- pont. G'dag, mompelde de boekhouder zonder het hoofd om te wenden. Hij kon dien looper met z'n lijzige stem en z'n sluipenden tred niet uitstaan. Er hhiderde hem iets in dien man, maar wat het was zou hij moeilijk onder woorden kunnen brengen. Enfinhij had 'em niet binnengehaald. Hij sloeg het boek dicht en legde het in d'e brandkast. Een oogenblik bleef hij in gedach ten staan. Er was dezen middag een groot be drag aan geld binnen gekomen en hij had het in de oude brandkast opgeborgen. Eigenlijk onverantwoordelijk. Hij zorgde wel zooveel mogelijk dat er des nachts nooit geld in het kantoor bleef, maar dezen keer was het te laat geweest om het te laten wegbrengen. De baas was met dat soort dingen veel te gemakkelijk, vroeger kon dat misschien ook wel, maar tegenwoordig je hoorde zooveel van inbraken den laatsten tijd. Morgenvroeg maar vlug wegbrengen, besloot hij en ging geimstgesteld door deze gedachte naar huis. Dupont, de looper, scheen zoo'n haast niet te hebben. Hij boog zich over zijn fiets, schroefde het ventiel los en liet de achterband leeg loopen. Daarna belde hij bij het hoiis van den concierge aan en vroeg om een fiets pomp. Die van het kantoor is stuk, beweerde hij. De concierge ging bereidwillig naar den schuur om het instrument op te halen en in dien korten tijd deed Dupont iets heel bij zonders. Hij haalde namelijk snel eenige sleutels te voorschijn en begon ze op het slot te probeeren. Bij de derde poging klonk er een korten klik, het slot was overgegaan. Met een tevreden gezicht stak hij de sleutels in zijn zak en wachtte op de terugkomst van den con cierge. Netjes aangekleed deed Dupont zich te goed bij het gemeenschappelijk avondmaal in zijn pension. 'k Ga vanavond naar het circus, vertelde hij zoo bij z'n neus langs. Een circus, vroeg de hospita verwonderd, er is toch geen circus in de stad? Neehier niet, lachte Dupont. 't Is in Amsterdam, maar dat is geen bezwaar. Je bent er zóó met den trein. Hij keek loerend om zich heen. Als ze u daar maar niet vasthouden, waarschuwde het aardige kantoorjuffertje dat een kamer op de eerste etage bewoon de. Ze had een hekel aan Dupont en stak dit niet onder stoelen en banken.. Het was niet voor de eerste maal dat ze o-p z'n gelijkenis met een zeker soort apen zinspeelde. Een- keer had ze hem zelfs gevoelig laten weten dat ze niets met hem te doen wilde heb ben. Zou u dat spijten, juffrouw?, vroeg Dupont met zijn irriteeremde, lijzige stem. Wat dat betreft kunnen ze u daar gerust houden, snibde ze teruig. Wat had ze zich ook met dien vent te bemoeien. Maar Dupont ging het zoo juist naar den zin, hij moest zich van elke verdenking kun nen zuiveren. Met overdreven veel drukte ging hij de deur uit en sloeg de richting in naar het station. Hij kocht een retour Amsterdam en begon in den coupé het plan nogmaals stuk voor stuk na te gaan. Het kón niet mislukken. Toen hij het geld dezen middag niet meer naar de bank had kunnen brengen, schoot het bliksemsnel door zijn gedachten dat nu zijn kans gekomen was.. ..de kans waarop hij al maanden had gewacht. Dat geld lag voor het grijpen. Met die oudé brandkast zou hij geen moeite hebben, het kwam er alleen maar op aan om zonder lawaai binnen te komen.eenmaal voorbij de concierge en de zaak was gezond. En hij was uitgeslapen genoeg om in geval van nood een uitstekend alibi bij de hand te hebben In Amsterdam slenterde hij een café bin nen, dronk een paar glaasjes cognac, maakte een praatje met den kelner en gaf een royale fooi. Zie zoodie zou hem wel herkennen. Hij begaf zich naar het circus, bekeek op z'n ge mak de verschillende reclameplaten en nam een plaatsbewijs. Dat was ook in orde. Daarna keerde hij naar het station terug en vertrok met de eerste de beste gelegenheid. Ongeveer tien uur stond Dupont voor de concierge woning. Het was zoo stil in de straat, dat hij het geluid van de radio duide lijk kon hooren. Hij stak den sleutel in het slot en maakte de deur geruischloos open. Een oogenblik bleef hij luisterend staan men had hem niet gehord. In het donker tastte hij op het eind der gang naar de tusschendeur. Hiermee waren geen moeilijk heden te verwachten, er zat geen slot op. Zonder de minste aarzeling bereikte hij het kantoor en begon bij het licht van z'n zak lantaarn de oude brandkast onder handen te nemen. In minder dan geen tijd was het slot geforceerdde weg tot het geld lag- open. Hij greep de trommel en ging zonder eenig gerucht te veroorzaken, terug. Het was precies gegaan, zooals hij zich had voorgesteld. Inbreken was de eenvoudigste zaak van de wereld, een spel dat alleen met overleg gespeeld moest worden Snel trok hij de deur achter zich dicht. Op dat oogenblik sneed er een akelige kreet door het stille huis. Hij schrok zoo, dat de trommel uit z'n hand gleed en kletterend op de tegels van de gang viel. Door een panischen angst aangegrepen snelde hij naar de deur en rende de straat op. In de gang zocht de verbaasde concierge het, naar alle kanten verspreide geld bij- elkaar, terwijl zijn vrouw de poes troostte, die die nog klagelijk haar staart likte. De politie had geen moeite met het op sporen van den dadermaar Dupont kon van dien dag af geen katten meer zien.... K. RAUWERJDA. ARROND. RECHTBANK Brutale inbraak. Een jeugdige IJmuidensche kapper was omstreeks Paschen van het vorig jaar over een muurtje van een kledingmagazijn in de Briniostraat geklommen. Hij had toen een ruit van de achterdeur ingedrukt en kon vervolgens den sleutel, welke nog in het slot stak. omdraaien en de deur openen. Met een vriend, die hem bij dit edele werk assis teerde, had de jongeman, een voorraad hee* renkleeding ter waarde van ongeveer f 200 meegenomen. Bovendien had deze jeugdige verdoolde nog een heerenrijwiel ontvreemd, dat voor een perceel in de De Wetstraat was ge plaatst. Voor de rechtbank bekende de jongen zijn misstappen volmondig, waarbij hij tot in de finesses beschreef, hoe de inbraak was ge pleegd. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, het gedrag van verdachte zeer be denkelijk te vinden. Verd. is weliswaar nog nooit veroordeeld en is nog jóng-, doch deze misstappen zijn al zeer ernstig. Rekening houdende met het" blanco strafregister van verd., requireerde spr. een gevangenisstraf van 9 maanden, met aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger, mr. B. Slingenberg wees in zijn pleidooi op de moeilijke finaneieele om standigheden van verd. Ook de huiselijke omstandigheden zijn zeer ongunstig. Verd. was reeds eenigen tijd werkloos, en kon de ellende thuis niet langer aanzien. Het geld dat hij buit maakte, heeft hij onmiddellijk aan zijn moeder gegeven, terwijl hij ook de kleeren heel noodig had. Bovendien stond verd. onder den invloed van slechte vrien den. PI. drong aan op clementie en vroeg mede in verband met den tijd die verd. reeds in voorarrest heeft doorgebracht, een ge combineerde straf. Een oude bekende. „Wee de wolf, die in een kwaden reuk staat", zegt het spreekwoord, en de Amster dammer, die zich wegens „zwijntjesjagerij" had te verantwoorden, ondervond dit. Volgens zijn eigen verklaringen, was hij doodonschuldig. Vrijdag 8 Januari jl. had hij op de Trawlerkade een rijwiel beetgepakt, doch toen iemand hem toeriep: „Hé daar, laat staan die fiets!" had hij deze onmid dellijk weer neergezet, en nu was de presi dent zoo argwanend, om te denken, dat hij die fiets had willen wegnemen. Terwijl hij deze toch alleen maar had beetgepakt, om hem op zij te zetten, daar zijn eigen fiets er achter stond. Tenminste, dat was de lezing, die verd. van het voorval gaf. De verklaringen van de getuigen waren iets anders. De eerste ge tuige had gezien, hoe verd. eerst schichtig om zich heen keek, toen op de fiets toestap- te, en deze oppakte, om hem onmiddellijk neer te gooien, toen hij hoorde, dat hij ont dekt was. De andere getuigen verklaarden boven dien, dat die fiets daar moederziel alleen te gen den muur had gestaan, zoodat er geen sprake van kon zijn, dat verd. de flets wilde verzetten, om bij zijn eigen rijwiel te komen. De president meende dan ook, dat verd. er leelijk om heen stond te draaien, in welke overtuiging hij nog gesterkt werd door de wetenschap, dat verd. reeds zeven maal eer der, waarvan verschillende keeren wegens rijwieldiefstallen, veroordeeld is. De Officier meenden in zijn requisitoir, dat de schuld van verd. dxiidelijk gebleken is en elschte een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van preventief. De verdedi ger was het m het geheel niet met den. offi cier eens en vond de getuigenverklaringen zeer vaag en twijfelachtig. Bovendien vond hij de zware straf niet in overeenstemming met het vergrijp. Onverklaarbare manoeuvre. Een 30-jarige Haagsche kellner was 10 Nov. j.l, met een duopassagier uit den Haag op weg naar Amsterdam. Op de Amsterdam- sehe vaart kwam hij evenwel in botsing met een bestelwagen, waardoor de duorijder zoo ernstig werd gewond, dat hij anderhalve maand in de Mariastichting moest doorbren gen Gelukkig verscheen hij, zij het nog een beetje kreupel, zelf weer als getuige voor de rechtbank, zoodat het ongeval toch nog' be trekkelijk goed is afgeloopen. De motorrijder verklaarde, dat hij de auto pas op het laatste oogenblik zag, toen deze de Bakhuyzen van den Brinkstraat wilde in rijden. Hij kon er toen niet meer achter langs en was tegen de laadbak gebotst. Ook de duo rijder legde een overeenkomstige verklaring af. De bestuurder van de bestelauto verklaarde evenwel, dat hij tijdig te voren zijn richting aanwijzer had uitgestoken en volgens zijn meening nog ruimschoots tijd had, om de zijstraat in te slaan. Hij was dan ook reeds met het voorste deel van zijn auto in die straat, toen verd. tegen de laadbak opreed. Een autobestuurder die achter dezen getuige had gereden kwam dit verhaal bevestigen. Volgens hem was er nog genoeg ruimte ge weest voor verd.om achter de auto om te rijden, doch hij was recht door gereden, par does tegen de auto op. Volgens dezen get. had verd. veel te hard gereden. De officier meende dan ook, dat verd. heele maal niet heeft opgelet, en zeer onverant woordelijk heeft gereden. Hij eischte een boete van f 60, subs 30 dagen hechtenis. Verd. hield zijn onschuld vol en meende, dat de schuld bij den bestuurder van de bestel- axxto lag. Een onvoorzichtige fietser? De Heemsteedsche Dreef is een van de mooiste autowegen uit onze omgeving, met het gevolg, dat de automobilisten er vol gas geven, waardoor het andere verkeer wel eens in gedrang komt. 3 Nov. j.l. wilde een wielrijder, die de Bach- laan kwam uitrijden, den rijweg oversteken. In de verte zag hij weliswaar een auto nade ren, doch hij meende dat hij nog ruimschoots den tijd had, om te passeeren. Dit bleek echter niet het geval te zijn, want nog voor hij den overkant van de eerste rijbaan bereikt had, werd hij door de auto gegrepen, en tegen den grond geslingerd, waar hij bloedend bleef liggen. De bestuurder van de auto, een caféhouder uit Soest, verklaarde voor de rechtbank, dat hij door het slechte weer en het vrij drukke verkeer den wielrijder pas op het allerlaatste oogenblik gezien had. Hij had toen nog ge probeerd, door het stuur om te gooien, den wielrijder te ontwijken, doch deze manoeuvre was mislukt, met het noodlottige gevolg dat de fietser geraakt werd. De officier van justitie was van meening, dat de schuld hier voornamelijk bij den fiet ser lag. Deze heeft een zeer gevaarlijke ma noeuvre uitgehaald, door nog voor de auto langs te willen gaan. Hij had beter even kun nen wachten, dan was er niets gebeurd. Spr. meende dan ook in deze zaak vrijspraak te moéten vragen, waarmede verd. zich best kon ver eenigen. De rechtbank zal over veertien dagen in al deze zaken vonnis vellen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10