Meer patiënten in de Haarlemsche Ziekenhuizen Tweestrijd. Hei- Haarlemsche Ziekenfondswezen. Een mooie KINDERWAGEN Hel Bebutytytsie 54e Jaargang No. 16466 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen' Vrijdag 26 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. FEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. f0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post f 0.72J4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11-75, elke regel meer J 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f600.overlijden ƒ400.verlies van hand. voet of oog ƒ200.beide leden duim 100- één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk 15.—. polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger f 6 HOOG WATER TE KEULEN. Tengevolge van den hoogen waterstand van den Rijn, zijn de kaden te Keulen ondergeloopen. Verscheidene boothuizen, die gevaar liepen, los te slaan, werden met ankers vastgelegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Vermoedelijk een gevolg van de crisis. In 1936 zijn er in de Haarlemsche zieken huizen veel meer patiënten opgenomen dan in 1935, niettegenstaande de cijfers van 1935 al belangrijk hooger waren dan over 1934. Geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente kwam het volgende aantal ver- pleegdagen: 1935 1936 Gasthuis 43441 46533 Diaconessenhuis 30147 33391 Deo 8412 9035 Joles-ziekenhuis 579 768 Mariastichting 30974 42121 113.553 131.848 Een vermeerdering dus van 18.295 verpleegdagen. Bij 1935 vergeleken dus een stijging van 16.1 pet. In de afdeelingen van den -raad waar de begrooting voor 1937 besproken werd, maak te een van de leden de opmerking, dat hij meende, dat de opneming van patiënten in de ziekenhuizen voor rekening der gemeente veel werd bemoeilijkt, terwijl hij ook de mee ning verkondigde, dat patiënten uit de zie kenhuizen zouden worden ontslagen zonder reeds geheel hersteld te zijn. In hun antwoord hebben B. en W. deze beweringen ten stelligste tegengesproken. Het aantal patiënten dat voor rekening der gemeente in de ziekenhuizen werd opgeno men steeg in de laatste 3 jaar aldus: 1934: S756, 1935 3840 en 1936 4550. Wat het aantal patiënten voor ge- meenterekening betreft was de stij ging in het laatste jaar dus zelfs meer dan 18 pet. Het opmerkelijke is, dat ook de verpleging Tan particuliere patiënten in de meeste zie kenhuizen in den laatsten tijd is toegeno men. Veel gegevens kunnen wij daarover evenwel niet geven, omdat de Mariastichting die cijfers niet publiceert. (En het Diacones- senhuis steeg het aantal verpleegdagen van particuliere patiënten van 25616 in 1935 tot 29600 in 1936. Een stijging dus van 3984 of 15.5 pet. Daarentegen gaf de Deo een ver mindering van 28130 tot 26325 verpleegdagen of 6.5 pet. Het aantal particuliere patier' ui in de Deo was in 1936 evenwel ongewoon laag, want, 1934 was zelfs-nog iets hooger dan. in 1935. Blijkbaar is de toeneming van het aantal particuliere patiënten in de ziekenhuizen in het laatste jaar ongeveer op 10 pet. te stel len, dus iets meer dan de helft van de toe neming bij de patiënten die voor gemeente- rekening worden opgenomen. Het vermeerderen van het aantal patiën ten in de ziekenhuizen, wordt, naar de direc teur van den Gemeentelijken Dienst ons ver klaarde, ongetwijfeld voor een deel toegeschre ven aan den invloed van de crisis, die het psychisch weerstandsvermogen van menigeen heeft verzwakt. Voor de gemeente komt daar dan nog hij, dat door de vele werkloosheid en verarming' de verpleging van sommige pa tiënten in eigen omgeving bezwaarlijker ge worden is, waardoor ziekenhuisverpleging eer der dan vroeger noodig is. Omtrent de juiste beteekenis van de zieken- huisverzekering die de gemeente met de ziekenfondsen gesloten heeft, bestaat nog steeds misverstand. In de afdeelingen van den raad is zelfs gevraagd of de gemeente daarop een verhes lijdt of dat misschien de premie voor de verzekerden yerlaagd kan worden. B. en W. hebben daarop natuurlijk geant woord, dat de verzekering alleen bedoeld is tegen het verhaal van kosten voor opneming in de ziekenhuizen. In 1936 werd door de gemeente ingevolge deze ziekenhuisverzekering f 197.680 ontvan gen, terwijl de verpleging der opgenomen ver zekerde patiënten ongeveer f 372.900 kostte. Alzoo een meerdere uitgaaf van niet minder dan f 175.220. BEMANNING DER „ANGELINA" IN VEILIGHEID. 's Gravenhage 25 rebruari. De Ned.- Indische Tankstoomboot-Maatschappij, de eigenaresse van de, „Angelina", het motor- tankschip, dat bij Formosa gestrand is heeft thans bericht ontvangen, dat de be manning in veiligheid is. Een hergingsvaar- tuig is uit Foetsjau vertrokken om te zien, wat er gedaan kan worden om de „Angelina" te bergen. De Jamboree. Inschakeling middenstand bij leveringen gevraagd. De Haarlemsche Middenstands Centrale heeft het volgende telegram verzonden aan de Voedingscommissie der Jamboree te 's Gra venhage „Middenstandscentrale Haarlem en Om-, liggende Gemeenten verzoekt dringend in schakeling Middenstand bij levering aan Jam boree Duizenden middenstandsjongens pad vinder", (w.g. HOOY, secretaris. (Volgens een bericht zal de wereld kampioen zwaargewicht boksen Braddock, wanneer hij in Juni tegen den neger Louis uitkomt en, naar men algemeen venvacht, ver liest, daarvoor ongeveer een mil- lioen gulden ontvangen.) Toen ik van dezen vetten prijskamp had gelezen, Is toch wel eventjes de vraag bij mij gerezen: Zou ik ook op mijn beurt bereid zijn dit te doen, Een uurtje boksen voor een loon van een millioen. Ik ging, dat spreekt vanzelf, heel smadelijk „te gronde", Maar een millioen is wel een pleister op de wonde. Een blauw oog kleurt weer bij, je wordt opnieuw getand, Een platgeslagen neus komt weer in het verband. J' ontmoet een uurtje lang wel harde tegenslagen, Maar voor een rond millioen kun je een boel verdragen. Doch dit is theorie, geboks is niet mijn vak, Al zou de wil er zijn, dan blijft het vleesch te zwak, Men geeft mij niet de kans, zoo mijn fortuin te halen, Al wou ik er met al mijn tanden voor betalen, En dat is ook een rust, als je het goed beziet. Voor zulk een twee-strijd heb ik nu mijn tweestrijd niet Intusschen zullen er twee anderen gaan vechten. Al valt er tusschen hen geen ruzie te beslechten, Het gaat maar om het geld, door het publiek gestort, Of wat men dan wat meer welluidend noemt; de sport. Elk wil, zoo gauw het kan, door hem geducht te raken, Den tegen stander tot een tegen ligger maken, En wanneer het publiek geen bloed ziete is 't niet goed, Het heeft voor zijn entree toch zelf ook flink gebloed. Het lukt per slot den een den ander neer té vellen, Waarna d' arbiter toont, dat hij tot tien kan tellen. Daar ligt hij uitgeteld, de arme kampioen, Zijn rijkdom ligt alleen nog maar in een millioen. ..Het pijnlijkst oogenblik is nu voor hem verschenen, Als zwaargewicht in zijn zwaarwichtigheid verdwenen, Maar ach, het zwaarste weegt tenslotte toch het geld, Dat na den grooten strijd door hem wordtuitgeteld. P. GASUS. Betere glazen zijn er niei dan in een bril van KEIP. Gr. Houislraat naasl Luxoi (Adv. Ingez. Med.) Engeland koopt Hollandsche steurharing. Groote partij verkocht. 's-GRAVENHAGE, 26 Februari. Naar wij vernemen is een belangrijke partij Holland sche steurharing naar Engeland verkocht. De levering zal over de verschillende visscherij- plaatsen worden verdeeld. VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN. HAREN (Gr.) 26 Februari. In den afge- loopen nacht om twee uur werd brand ontdekt in het café met aangrenzende groote schuur van de familie K. te Noord-Laren (gemeente Haren). De brand werd ontdekt door de zuster van den boer. die door het geknetter van de vlam men wakker werd. Zij waarschuwde onmid dellijk haar broer en den knecht. Allen moes ten in nachtgewaad vluchten. De boer vloog naar de stallen, om te trachten, het vee te redden. Door den verstikkenden rook kon hij echter niets uitrichten. Veertien koeien en twee kalveren kwamen in de vlammen om Behalve de voorzaal van het café, is alles een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. TOLEDO'S ALCAZAR WORDT HISTORISCH MONUMENT. Een gisteren te Sevilla gepubliceerd de creet bepaalt, dat het Alcazar van Toledo een historisch monument is. Deze maatregel heeft ten doel het bouwwerk te behouden zonder dat men vooruit wil loopen op zijn toekomstige bestemming. De Ziekenfondswet zou hier weinig verandering brengen. Hoewel de zittingsperiode van de huidige Tweede Kamer reeds ten einde loopt rekent de minister van Sociale Zaken er toch op, dat het ontwerp-Ziekenfondswet toch nog in behandeling zal komen. Wij hebben onderzocht welke gevolgen aanneming van deze wet, zooals die nu op tafel ligt, zou hebben voor het Haarlemsche Ziekenfondswezen. Ons werd verzekerd, dat als de wet van kracht wordt er te Haarlem practisch niet veel verande ren zal. De wet heeft ten doel misstanden op het terrein van het Ziekenfonds wezen tegen te gaan en ordenend op te treden, maar te Haarlem is alles voortreffelijk geregeld. Als zoo werd ons gezegd alles overal m het land op dat gebied in zulke goede banen geleid was als te Haarlem, dan zou nooit de wenschelijkheid van een wet ge voeld zijn. De ontwerp-wet stelt on. verschillende eischen aan de administraties van de zie kenfondsen, maai- de twee fondsen die te Haarlem hun zetel hebben, voldoen daaraan nu reeds, terwijl ook de administratie van de drie elders gevestigde, maar hier werkende directie-fondsen ongetwijfeld niet verbeterd zal behoeven te worden. Te Haarlem bestaat reeds de voorge schreven vrije artsenkeuze. Als de Kamers zich evenwel met de nu ontworpen bepalin gen vereenigen zal het vermoedelijk niet mogelijk zijn in de toekomst nog eens over te gaan tot vaste aanstelling van eigen doc toren en apothekers, een gedachte die. naar ons verzekerd werd, thans moet leven bij een deel van de leden van één der vijf Haar lemsche fondsen. Als de wet er komt. zal het noodig zijn weistandsgrenzen te bepalen. Dit wordt dan overgelaten aan een raad waarin de belanghebbenden (doctoren en verzekerden) zitting hebben. Te Haarlem is de welstands- grens voor ziekenfondsleden nu gesteld op f 2700 (met kinderen tot f 3000). Er is vol gens onzen zegsman, reden om aan te nemen, dat daarin voor Haardem geen verandering zal worden gebracht. De ziekenfondsen te Haarlem om vatten thans een zeer groot deel van de geneeskundige verzorging te Haar lem. Er kan geschat worden, dat ruim 85.000 inwoners daaronder vallen. Het aantal ingezetenen, dat aangewezen is op de geneeskundige armenverzorging is be trekkelijk klein, vermoedelijk niet meer dan 5000. Voor de particulieren praktijk van de doc toren blijft dus op een inwoneraantal van 133.000 nog geen derde deel over. Onder de crisisregeling werkloozen betalen slechts 1/3 van de gewone contributie, terwijl het tekort wordt gedragen door de doctoren, de apothekers, de gemeente en de fondsen vallen zeer vele leden, zoodat dit voor de ziekenfondsen een derving van contributie be teeken t die in de duizenden loopt. Gelukkig zijn de fondsen financieel evenwel zoo krach tig. dat geen moeilijkheden gevreesd behoeven te worden, temeer omdat de fondsen ook nog reserves hebben. Het feit, dat de crisisregeling de fondsen voor zware lasten stelt zal evenwel zoo werd ons gezegd een beletsel worden om de voordeelen voor de leden uit te breiden. De directeur van den Geneeskundigen Dienst heeft het voornemen een weg te zoeken om de huisverpleging, dienu geschiedt via de verschillende Kruisvereenigingen. ook onder de ziekenfondsbemoeiing te betrekken. Dit is zoo werd. ons van de zijde van een fonds opgemerkt een plan dat met sympathie begroet kan worden, maar het zal onder deze omstandigheden vermoedelijk moeilijk zijn uit te voeren als daaraan financieele offers voor de fondsen verbonden zijn waartegenover geen nieuwe inkomsten staan. Anders zou deze quaestie komen te staan als in de naaste toe komst het aantal werkloozen te Haarlem be langrijk zou dalen, want dan zouden de fond sen immers ook minder behoeven uit te geven aan de crisisregeling. VAN WEERT, Gierstraat (Adv. Ingez. Med.) Fransche vliegers op weg naar Tokio neergestort. Een der piloten gewond. SJANGHAI, 26 Februari. (Reuter- A.N.P.) De Fransche vliegers Li- bert en Denis, die een toclit van Parijs naar Tokio hadden onderno men, zijn bij Thakhet in de provin cie Laos in Indo-Chïna neergestort. Een der beide piloten is gewond. Amerika's nieuwste „staats vijand no. 1" geknipt. Na een bankroof gearresteerd. KATONAH (New-York), 26 Februari (A. N P.) Te Armonk in den Staat New-York heeft men gisteren Merle Vandenbush ge arresteerd. terwijl hij zich uit de voeten maakte na een bankroof, die hem een buit van 20.000 dollars zou hebben opgeleverd. Hij werd gezocht wegens „kidnapping" en roof in Michigan en Gold den laatsten tijd als ..Public Enemy no 1". Geen staking bij Chrysler? Directie stemt toe in onderhandelingen. DETROIT. 26 Februari (A.N.P.) De or ganisatieleider van de United Automobile Workers of America, Richard T. Franken stein, heeft medegedeeld, dat de directie der Chrysler Corporation formeel er in heef't toegestemd Woensdag a.s. besprekingen te openen met vertegenwoordigers van de vak- vereeniging. De besprekingen zullen collec tieve onderhandelingen voor het geheele land betreffen. Ook de Seine wast snel Buitenwijken van Parijs gedeeltelijk onder water. PARIJS. 26 Februari C Ha vastTengevolge van de voortdurende regens is de wa tertoe- vloed der zijrivieren van de Seine zoo groot geworden, dat het peil der Seine 30 c.M. ge stegen is boven het alarmpeil. De scheepvaart dienst heeft dan ook onmiddellijk de veilig- heidsinrichting in werking gesteld om te be letten. dat het water den openbaren weg over stroomt. Heit scheepvaartverkeer is bijna geheel stop gezet. De kelders der dicht bij de Seine gele gen woningen zijn ondergeloopen. Op de "ten toonstellingsterreinen wordt voortgewerkt, ter wijl alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn. In die buitenwijken zijn de dicht bij de rivier gelegen terreinen en tuinen overstroomd, ter wijl in enkele plaatsjes bij Parijs de bewoners hun huizen hebben moeten ontruimen. Het woord is aan Euripides: Niets slechters dan een kioade vrouio, niets beters dan een goede. De verbreeding van de Raambrug. Nieuwe brug wordt ongeveer even breed als de Wilhelminastraat. Eenige maanden geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat het plan bestond de Raam brug. die wegens het toegenomen verkeer, niet meer aan de moderne eischen voldoet, te ver- breeden. Openbare Werken heeft de plannen nu vrijwel gereed, zoodat verwacht kan wor den, dat het werk over een maand kan wor den aanbesteed. De landhoofden van de oude brug blijven bestaan, worden evenwel iets verlaagd en aan beide kanten belangrijk verbreed. Daardoor wordt de oprit gemakkelijker, terwijl de nieuwe brug ongeveer even breed wordt als de Wilhelminastvat is. Op dit punt zal dus een belangrijke ver- keersverbetering verkregen worden. WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Door personeel van de firma Vroom en Dreesmann in de Groote Houtstraat werd Donderdag op heeterdaad een 43-jarige juf frouw uit Haarlem op heeterdaad betrapt op het stelen van een coupon stof. Zij had in haar tasch ook nog een potje met roode was, dat zij daar even te voren had ontvreemd. Bij een huiszoeking in haar woning werd een nieuwe lap stof gevonden, die zij veertien dagen geleden bij dezelfde firma had ge stolen. Al deze voorwerpen zijn in beslag ge nomen en' tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt De dood van Ras Desta wordt thans beves tigd. pag. 4 Frankrijk stelt terugroepen der vrijwilligers uit Spanje voor. pag. 4 Het Engelsclie Lagerhuis heeft de defensie- credieten in tweede lezing goedgekeurd. pag. 4 Aan de Spaansche kust is een Engelsch schip op een mijn geloopen. pag. 4 De regeering Iiccl t een wetsontwerp ingediend tot verzwaring van de eischen voor stich ting van bijzondere scholen. pag. 3 De Beersche overlaad is te vroeg gaan werken pag. 3 De K. N. I. L. M. gaat op Saigon vliegen. pag. 3 Aanneming van de ontwerp-Ziekenfondswet zou voor het fondswezen te Haarlem prac tisch weinig verandering brengen, pag. 1 Het aantal patiënten in de Haarlemsche zie kenhuizen is in 1936 belangrijk toegenomen. Gedeeltelijk is dat een gevolg van de crisis. pag. 1 De Haarlemsche Bestuurders Bond zoekt een grooter gebouw omdat „de Centrale" aan het Spaarne te klein geworden is. pag. 1 De Raambrug wordt belangrijk verbreed. pag. 1 Is f 60.000 voor aankoop van het „Zonnehuis" aan de Paviljoenslaan voor ambtswoning van den Commissaris der Koningin te duur? pag. 15 Hedenmorgen hield de Fiscus te Halfweg een controle op het gewicht van auto's in ver band met de wegenbelasting. pag. 2 Een adres aan den Haarlemsclien raad om een school voor imbecielen te stichten. pag. 7 De Beersche overlaat is te vroeg gaan werken. Aanneming van liet ontwerp-Ziekenfondswet het Spaarne te klein geworden is. pag. 15 De elftallen voor den voetbalwedstrijd Neder landZwitserland zijn samengesteld. pag. 8 De Zesdaagsche te Rotterdam is door Billiet- Buysse gewonnen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Bal lonnen als verdediging tegen luchtaan vallen. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Wilde binnenvaart in ons land. pag. 3 Ko Zweeres: Lentemiddag. pag. 3 A. H. Loeff-Bokma: Kunstuitingen van het kind. pag. 7 Dr. E. van Raalte: De nationale vlag. pag. 2 K. de Jong: Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religioni". pag, 7 J. B. Schuil: Studententooneel. "pag. 7 Sport in 't Kort. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 13 en 14 H. D. Vertelling: De spelbreker. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11. Goed voorbeeld verdient, ge volgd te worden. Volg het voor beeld van 45303 Groentjes in Haarlem's Dagblad, alleen in het eene jaar 1936 geplaatst.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1