DIGESTIF RENNIE 'G Duizenden bunders staan nu nog blank Binnen enkele jaren zal de Beersche overlaat niet meer werken. ^WEERBERICHT De nationale vlag. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 HASREE M'S DAGBEAD Het Welvaarts-Comité te Haarlem. Een artikel dat geen juist beeld geeft. In de Telegraaf schrijft een speciale ver slaggever een artikel over het werken en optreden van het Welvaarts Comité te Haar lem. Daaruit krijgt de lezer den indruk, dat door de bestuurders zeer eigenaardig is op getreden en dat heel weinig bereikt is. Wat nog aan werk verzameld is, werd opgedragen aan één werklooze, die de hem gegeven op dracht slechts gedeeltelijk uitvoerde en daardoor aan de opdrachtgevers nog schade berokkende. Het dagelijksch bestuur van het Welvaarts Comité verzoekt ons mede te deelen, dat de schrijver van dit sensationeel gestelde artikel geen juist inzicht heeft omtrent de wijze van werken van het comité, terwijl in zijn stuk ook verschillende onjuistheden voorkomen. Binnen enkele dagen zal het reeds gereed ge maakte slotrapport gepubliceerd worden, waar uit de objectieve beoordeelaar kan nagaan van welke beteekenis dit comité voor onze stad geweest is. Reeds nu kunnen wij mededeelen, dat door het Comité ongeveer 80.000 aan werk is verzameld. Een klein gedeelte van deze opdrachten is ter uitvoering gegeven aan een werklooze, om dat de opdrachtgevers aan het comité mede- deeld hadden, dat zij wenschten dat geen be staande werkgever de opdracht kreeg, maar dat er een werklooze aan gezet moest worden. Een zeer groot gedeelte van zijn opdrachten heeft die werklooze goed uitgevoerd, maar in drie gevallen is hij te kort geschoten. Achter af heeft het bestuur de overtuiging gekregen, dat het in de keuze van den werklooze niet bijzonder gelukkig- geweest is, maar daaruit kan toch geenszins geconstateerd worden, dat daarom het werk van het comité in zijn geheel mislukt is. Van te voren stond vast, dat het comité slecht een tijdelijk karakter zou hebben. Reeds in October 1936 is besloten tot ontbinding. Die ontbinding zal nu op 1 Maart plaats hebben. VOETBAL. NederlandZwitserland. Vrauwdeunt gekozen. Op pagina 8 van dit nummer vinden onze lezers de samenstelling van de vertegenwoor digende elftallen van Nederland en Zwitser land, die op 7 Maart in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen elkaar zullen sipelen. Het trekt de aandacht, dat de Feijenoord- speler Vrauwdeunt, die voor zijn club altijd op den rech tervleugel speelt, op de linksbinnen plaats is opgesteld. Toch zal hij wel voldoen, want hij is één van de wei nige spelers, die eigenlijk op alle plaatsen in het elf tal te gebruiken is. Het zal trouwens in Rotterdam wel vol doening wekken dat hij eindelijk geko- een jubileum als Vrauwdeunt zen is, omdat hij haast reserve zou kunnen vieren. De Tel. noemt nog de volgende namen van reservespelers: v. d. Hoven (Longa), Bool (H. V. V.). Heetjans (P .E. C.) en De Bock (Bloemendaal) We herinneren er aan, dat volgens de nieuwste internationale bepalingen alleen een keeper tijdens den wedstrijd vervangen mag werden en dan nog maar alleen in de eerste helft. Bovengenoemde reserves komen -alleen in aanmerking, als het even vóór den wed strijd mocht blijken, dat één der gekozen spe lers door ziekte of andere oorzaken verhinderd is mee te spelen. Na jaren verlost van bran derige pijnen ontstaan uit overzuring der maag „Digestif Rennie is.tot nu toe het eenige middel, dat mij verlichting gebracht heeft, en deze beterscnap is onveranderd geble ven." Dit schreef ons de apotheker N. te Z. Geen wonder. Digestif Rennie Pastilles bestrijden deze klachten op geheel nieuwe •wijze, door het overtollige maagzuur niet alieen te neutraiiseeren, maar tevens ook te absorbeeren. terwijl bovendien de spijsver tering door het in deze pastilles voorkomende pancreatine en pepsin e krachtig bevorderd wordt. Digestif Rennie Pastilles helpen snel en afdoende. Zij zijn prettig te nemen, men late één of enkele dezer smakelijke pastilles eenvoudig- langzaam in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apoth. en erkende dro gisten a f 0.4-0 per pakje, en a f 1.25 per groot prv omzetbelasting inbegrepen PASTILLES f Adv Inqez Med.) JACK MORRIS BARTELJORISSTRAAT 24 TEL. No. 13439 (Adv. Inqez Med.) Ned. Reisvereeniging. Tienjarig jubileum van den heer Van Donkelaar. De afd. Haarlem der Ned. Reisvereeniging vergaderde Donderdagavond in „Lion d'Or" onder leiding van haar voorzitter, den heer J. G. Kraan. De voorzitter constateerde een achteruit gang van het ledental door tijdsomstandig heden. Zooals de secretaris, de heer C. Spaar garen, in zijn jaarverslag nader preciseerde, is het ledental in 1936' gedaald van 3321 tot 3145. De penningmeester, de heer H. van Donke laar, deelde in zijn financieel verslag mede, dat het batig saldo over 1936 bedroeg 998.66; een iets gunstiger cijfer dan verleden jaar. De voorzitter sprak den heer Van Donkeiaar toe, naar aanleiding van het feit dat hij ge durende tien jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt. In zeer waardeerende woorden gewaagde de voorzitter van de werkzaam heden van den heer Van Donkelaar op veler lei gebied: als afgevaardigde naar de alge- meene vergaderingen (hij is lid van den Raad van Afgevaardigden), als leider van afdee- lingstochten en niet het minst als penning meester. Mevr. Van Donkelaar steunt daarbij haar man, waar zij kon. Spr. dankte den heer en mevr. Van Donkelaar voor alles, wat zij voor de afdeeling gedaan hebben en doen en bood hun namens de leden een mooien kijker aan. De heer Van Donkelaar dankte met eenige hartelijke woorden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren A. van Dijk, C. Spaargaren en J. J. Ph. van Vliet, werden herkozen, evenals de commissieleden voor de afdeelingstochten, de heeren H. van Donkelaar, H. J. Douma, J. F. A. Rozenhart en J. J. Ph. van Vliet. De heer H. van Donkelaar werd wederom benoemd tot lid van den raad van afgevaar digden en tevens tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, te Arnhem te houden. De heer C. Spaargaren werd eveneens als af gevaardigde aangewezen. VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING Op 25 Februari j.l. had in Café Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt de oprich tingsvergadering plaats van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Vrouwen Electri- citeits Vereeniging. Een hoofdbestuurslid van de algemeene ver eeniging zetelende in Utrecht, installeerde het afdeelingsbestuur. Presidente werd mevr. Schmidt'Marsman, Aerdenhoutsduinweg 2a, Aerdenhout. Het doel der vereeniging is het bevorderen van de toepassingen van electri- citeit in den ruimst mogelijken zin op elk gebied, dat voor de vrouw van belang kan worden geacht. De vereeniging houdt hiervoor iezingen, excursies, demonstraties enz. De afdeeling telt nu reeds pl.m. 70 leden. AGENDA VRIJDAG 26 FEBRUARI StadsschouwburgTooneelgroep Het Mas ker: „Het-Nest8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Revue „Zoek de Zon op", 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: „Verboden lading 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Fraulem Lilli", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Transatlantic 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Verdachte, sta op!" 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 FEBRUARI StadsschouwburgRott.-Hofstad-Tooneel jS 69tot wederopzegging", 815 u. Restaurant Brinkmann: Modeshow „Ned. Mode Vakbond", 2.30 uur. La Gaité, Raaks: Nachtfeest 8—5 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's.middags en des livonds. Controle op auto's. Van vele is het gewicht te laag opgegeven. Het is den Fiscus niet kwalijk te nemen, het is zelfs zijn plicht, te zorgen dat hij krijgt wat de wetgever hem heeft toegedacht. Bekend is, dat de wegenbelasting voor auto's berekend wordt naar het gewicht. Als de wagens dus te licht worden opgegeven komt de Fiscus niet aan zijn geld. Onderzoekin gen hebben aangetoond zoo deelde de Hoofdinspecteur der Belastingen te Haarlem ons mede dat 20 a 25 pet. der auto's te laag zijn aangegeven. Er zijn zelfs verschil len van500 K.G. geconstateerd. Geen wonder dat de eigenaars dan last krijgen met de belastingautoriteiten, want er wordt voldoende gelegenheid gegeven om zeker te zijn dat men het juiste gewicht opgeeft. Eenige keeren per jaar worden autobezitters in de gelegenheid gesteld kosteloos hun auto te laten wegen in tegenwoordigheid van be lastingambtenaren. Die geven dan een ge waarmerkte kaart af en als men na dien tijd niets aan zijn wagen laat veranderen, be hoeft men voor een controle niet ibeangst te zijn. Worden er evenwel verzwaringen aan den wagen aangebracht dan is opnieuw we gen noodzakelijk. Tusschentijds verleenen de ambtenaren voor dit wegen ook hun me dewerking. maar dan moet een vergoeding vc\t tijdverlies betaald worden. Heden had een controle plaats op het ge wicht van ajito's. Een groot aantal belasting ambtenaren was opgesteld op den weg Haar lem—Amsterdam nabij de suikerfabriek te Halfweg. Alle passeerende aiuto's werden aangehouden. De bestuurders die een offi- cieele weegkaart hadden werden, op enkele uitzonderingen na. doorgelaten, maar de overige wagens werden gewogen. Dit ging op dit punt gemakkelijk omdat daar twee goede weegbruggen aanwezig zijn. Daardoor werd het oponthoud tot een minimum beperkt. Ook nu werden weer verscheidene auto's ontdekt die zwaarder waren dan de papieren aangaven. Er werd tegen de houders proces verbaal opgemaakt. Eerst wordt onderzocht hoe lang of reeds met een zwaarderen wa gen gereden is en naar gelang' van dat onder zoek wordt het bedrag bepaald waarvoor een vervolging kan worden afgekocht. De auto bezitters kunnen dan overwegen of zij dit geld willen betalen of liever een uitspraak van den rechter willen afwachten. De Bilt voorspelt: Krachtigen tijdelijk wellicht stormachti- gen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, betrokken met regen, later tijdelijk op klarend, aanvankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 770.7 m.M. te Isafjord. Laagste 735.6 m.M. te Valentia. De weersverandering in onze omgeving wordt steeds feller en de tegenstellingen tusschen Noord-Oost Europa en het Zuid-Westen nog grooter. De gisteren verschenen depressie heeft zich slechts kort over Frankrijk uitgebreid en is daarna Noordoostwaarts getrokken, gevolgd door een rug van hooge drukking, waarachter weer een diepere depressie volgt, die reeds zwaren storm brengt in de Golf van Biscaye. In Scandinavië is de vorst weer plaatselijk tot meer dan dertig graden toegenomen en op IJsland tot beneden tien graden. In Duitschland werd de vorst iets naar het Oosten teruggedrongen, maar in het Oosten kwam matige, plaatselijk zelfs strenge vorst voor en op verscheidene plaatsen valt sneeuw. In Frankrijk is de lucht opgeklaard, maar in het Westen begint het weer te stormen en valt regen. Ook op de Britsche eilanden nam de wind tijdelijk af, maar in het Zuiden is de regen weer aangevangen en zal de windkracht weer tot storm toenemen. De nieuwe depressie zal weer stormachtigen wind en regen bren gen, aanvankelijk met stijging van tempera tuur, later gevolgd door.tijdelijke opklaring. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 4.24 uur; n.m. 16.27 uur. Strand berijdbaar van 9.3014.30 uur. VAN HEES' WITKALK maakt na éénmaal witten het vuilste plafond en den zwartsten muur SNEEUWWIT. FIRMA KLINKSPOOR Apotheker-assistent KAMPERSINGEL hoek Kamperstraat TELEFOON 16 074 (Adv. Inqez. Med.) HARMONIE MUZIEK VEREENIGING „APOLLO". Binnenkort viert de Haarlemsche Harmonie Muziekvereeniging „Apollo" haar 30-jarig be staan. Er is een feest-commissie samengesteld, die reeds bezig is met 't. samenstellen van een programma voor een groot feest .in October, waarbij o.a. zullen optreden een revue-gezel schap, een band en verscheidene bekende ar- tisten. Na afloop zal een groot bal gehouden worden. Reeds nu bestaat, gelegenheid voor dien feestavond 10 cent per. maand te sparen. Dit geld kan aan eenige adressen ge stort worden. BOND VAN JONG-LIBERALEN. Op 3 Maart zal voor de afd. Haarlem de heer J. C. A. Boele uit Amsterdam., in café Brinkmann, spreken over: „Waarom politieke belangstelling noodzakelijk is". Op 3 April zal eveneens in Brinkmann ter gelegenheid van het 12 172 jarig bestaan der afdeeling een feestelijke propaganda-avond plaats vinden, waar zullen sprelken Dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht en Drs. J. Breedvelt uit 's-Gravenhage. JUBILEUM P. J. NEESKENS. Heden herdenkt de heer P. J. Neeskens, voor man bij Openbare Werken te Heemstede, den diag dat hij daar 25 jaar geleden in dienst kwam. Vanmorgen werd de jubilaris met zijn fami lie per au'to van zijn woning gehaaid. In het gebouw van Openbare Werken had de huldi ging door ambtenaren én personeel plaats. Aan mevr. Neeskens werden bloemen aange boden. Namens het gemeentebestuur voerde de heer A. P. Audretsoh als oudste lid van de Commissie voor Openbare Werken het woord, omdat wethouder Da-. Droog ongesteld was. Spreker vond heit een. mooie prestatie, 25 jaar een 'gemeente met- zooveeltoewijding te die nen zooals de jubilaris dii't gedaan heeft. De heer Andretsch hoopte, dat hij nog' vele jaren zijn beste .krachten zal kunnen geven in het belang van Heemstede. Spreker overhandigde hem namens B. en W. het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe. De directeur van Openbare Werken, de heer J. Schelling, sprak ook waardeerende woor den; hij prees zijn ijver en zeide dat hij er nooit spijit van gehad heeft den jubilaris in dienst genomen te hebben. Spreker dankte hem voor wat hij in die jaren voor de gemeente heeft gedaan. Als stoffelijk blijk van belangstelling over handigde de directeur hem namens de ambte naren een vulpen en vulpotlood in étui. Vervolgens voerde de heer P. Zegwaard na mens de collega's het woord. Hij dankte den jubilaris voor de steeds prettige samenwerking en schonk hiem namens het personeel een klok en een spiegel. De jubilaris dankte voor de hartelijke woor den en die geschenken. Hierna kreeg de jubi laris gelegenheid, den dag in den familiekring door te brengen. Verbeteringswerken van de Maas vorderen snel. De wachtende auto's op het controlepunt te Halfweg In deze dagen van wassende rivieren heeft de overlaat bij Beers weder volle aandacht De Beersche overlaat is gaan werken en in Brabant tot bij Den Bosch toe loopt alles onder. Einddoel van de Maaswerken is aan de rivier een zoodanige capaciteit te geven, dat de overlaat niet meer noodig is en als een gewone dijk kan worden beschouwd. Door het graven van de Bergsche Maas, waardoor het Maaswaternaar de Arner wordt gevoerd, later door verti'ooging van de kade met een halven meter, werd eenige, doch geen af doende verbetering verkregen. Verbreeding en verdieping van de rivier en het afsnijden van bochten zullen die thans brengen. In het onderstaande hebben wij de inlich tingen ten aanzien van 't Maasvraagstuk samengevat, welke ons in het Bureau van de Maasverbeteringswerken te Nijmegen op de meest welwillende wijze werden versterkt. Wanneer de Beersche overlaat bij Grave werkt, overstroomt een gebied van 25.000 bun der in Noord-Brabant en de geheele streek tusschen Mook en Hedel is dan ontoeganke lijk. Vandaar, dat sinds jaar en dag gezocht is naar een oplossing, waardoor de overlaat minder dikwijls zou werken. In 1921 heeft de commissie onder voorzit terschap van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, Jolles, de zaak in studie ge nomen. Het resultaat van het werk van deze commissie was, dat de kade in de Beersche overlaat ongeveer een halve meter werd ver hoogd; zij werkt nu pas, wanneer de water stand te Grave 10.87 -f N.A.P. bedraagt. Dat deze verbetering allerminst een radi cale oplossing bracht, bleek bij den waters- snood in 1926. Toen ontstond de overtuiging, dat er een einde diende gemaakt aan de over- strooniingen van Brabant. Nu wijlen dr. C. W. Lely, hoofdingenieur van den Rijkswater staat, ontwierp een plan, dat de nu in uit voering zijnde Maaswerken omvat. Het be oogt een zoodanige verbetering van de riviei beneden den Beerschen overlaat door af snijding van bochten waardoor de Maas korter wordt verbreeding- en verdieping, zoodat de rivier in staat zal zijn alle water dat wordt afgevoerd door de Boven Maas, ook langs de Beneden Maas te doen afvloeien zonder gevaar voor dijkdoorbraak en zonder gebruik te maken van den Beerschen overlaat. Met de in 1930 begonnen werken tot ver betering van de Maas is men thans tot Me- gen gevorderd en thans is de waterstand daar drie Meter lager dan hij vroeger bij eenzelfden waterafvoer zou hebben bedra gen In het eind van 1937 zal men tot Rave- 'stein zijn gevorderd en in 1938 wordt het eindpunt, Mook, bereikt. Dat er reeds gronden in den overlaat In cultuur werden gebracht spreekt wel van groot vertrouwen in de resultaten van de Maasverbeteringswerken. Reeds enkele jaren geleden is men bij verschillende dorpen be gonnen met huizenbouw, een onderneming, die zeker toen niet zonder risico was. De Maasdijken komen door deze verbete ringswerken in gunstiger conditie, omdat het water er minder te-gen zal staan. De overlaat bij Beers geraakt op den duur auto matisch buiten werking: hij kan tenslotte als een gewone dijk worden beschouwd. Opheffing van den overlaat zal mogelijk zijn omdat na de voltooiing van de Maas werken de rivier over voldoende capaciteit zal beschikken. Een rivier als de Maas is een zuivere re genrivier. Regent het in het geheele stroomgebied veel, dan heeft men met ver rassende stijgingen rekening te houden. Een rivierstand van 45.50 M. N.A.P. impliceert niet absoluut, dat de peilschaal in Grave 10.87 aanwijst, want het is zeer goeü mo gelijk, dat de zijrivieren, zooals de Roer, den' waterstand benedenstrooms door stijging beïnvloeden. Vandaar, dat h-et niet voldoende is om het rivierpeil van 1926 als een norm aan te houden. Niemand kan voorspellen welke wa terstanden zich nog eens opde rivier zullen voordoen; hetgeen de Mississippi heeft ver toond bewijst dit wel, en aan de Ameri- kaansche ingenieurs, die inderdaad hun vak wel verstaan, kunnen daarover geen verwijten worden gedaan. In Noord-China is in den aardbodem duidelijk bewaard ge bleven de structuur van oude rivierbeddin gen en men kan daar nagaan hoe geweldig de bedding in verschillende tijdvakken wij zigingen onderging. Rivierverbetering fing. en werkverschaf- Bij de Maaswerken doet zich de gelukki ge omstandigheid voor, dat aan 2000 man werk wordt verschaft voor een bij uitstek doeltreffend werk: de verbetering van de rivier. Rivierverbetering sluit ook m verbetering van het winterbed door verdieping. Dit werk wordt in werkverschaffing uitgevoerd. Van de uiterwaarden worde 1.30 a 1.40 M. afge graven. De bovenste steek wordt bewaard en weer op den afgegraven grond gelegd, zoodat men steeds kleigrond in de uiterwaar den houdt. De grondwaterstand van de uiterwaarden verbetert door de afgraving, maar in de toekomst zullen zij niet onderloo- pen bij een waterafvoer van 1300 M3 per seconde, maar pas wanneer die afvoer 1500 AANRIJDING OP DE IIEEMSTEEDSCHE DREEF. Donderdag namiddag omstreeks 6.45 uur had op de Heemsteedscihe Dreef te Heemstede ©en aanrijding plaats tusschen een auto. be stuurd door M. J. M. te Heemstede en een auto, bestuurd door W. G. J. te Hoofddorp, doordat de bestuurder van eerstbe doelden wagen., komende van de Zandvaartkade, de Heemsteedsche Dreef wilde oversteken om de Joh. Verhulstlaan in te rijden. Hij verleende 'toen aan dein bestuurder van de uit de rich ting Beninebroeik komende auito geen voor rang. Beide auto's werden beschadigd; één moest er worden weggesleept. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. M3 bedraagt, zij zullen dus niet zoo vaak meer overstroomd en met vruchtbaar ma kend rivierslib bedekt worden. Met de regel matige be vloeiing is het uit. Dijkverzwaring met uitgegraven klei. Een moeilijk probleem vormde de uitge graven kléi; er was niet voldoende berg plaats voor en men wist niet waar men er mee heen moest. Tenslotte ontstond het denkbeeld om de klein te bezigen voor verzwaring van de bestaande dijken. Dit denkbeeld is uitge voerd in Brabant zijn de dijken ver zwaard uit kleidepots van de Maaswerken en men is nu bezig den Maasdijk van Me- gen tot Balgooi met klei te verzwaren Ove rigens waren na 1926 in Brabant en Gel derland overal reeds dijken verbeterd, maar het is natuurlijk een voordeel, wanneer men op deze wijze een dijk nog sterker kan ma ken. Rood-wit-blauw's historische rechten zijn onaanvechtbaar. Eindelijk is dan een kleine nalatigheid van meer dan een eeuw geleden goed gemaakt. Want thans is ons land in het bezit gekomen van een Koninklijk Besluit tot officieele vast stelling van de nationale vlag. Door een onbe kende oorzaak heeft men indertijd, na het herstel van Nederland's onafhankelijkheid verzuimd, terwijl het wel kwam tot een besluit tot vaststelling van het Rijkswapen (dit ge beurde bij Besluit van 24 Augustus 1815), ook een besluit in zake de vlag te nemen. Toch moet erkend dat er zich tijden lang geen enkele moeilijkheid voordeed en dat iedereen drommels goed wist, dat onze vlag rood-wit-en-blauw was. Maar ziet, omstreeks 1863 zijn er wat lieden, die neiging aan den dag begonnen te leggen voor een (onzaligen) vlaggestrijd door de stelling te verdedigen dat het eigenlijk, gezien de geschiedenis, oran- je-blanje-bleu moest wezen. Degenen die dit betoogden wisten dan meteen te vertellen, dat het rood in plaats van het oranje pas zijn in tree had gedaan, toen tegenstanders van het Huis van Oranje de lakens uitdeelden, d. w. z. in het eerste stadhouderloos tijdperk (1650— 1672). En dus was het rood-wit-blauw eigenlijk een vlag van de anti-Oranjegezinden, zoodat al wie doordrongen was van liefde voor ons nationale vorstenhuis moest ijveren voor her stel van de kleuren, die eens hier gewapperd hadden. Ook: in de twintigste eeuw kreeg deze voor stelling van' zaken weer eenigen aanhang en het werd zelfs zaak met de mogelijkheid re kening te houden, dat zoodoende onze vlag, in stee van symbool der nationale saamhoo- rlgheid, inzet van politieken strijd zou kunnen worden. Daarom was het ongetwijfeld niet kwaad iets dergelijks eens voor al te voorko men, door het verzuim van 1815 in te halen en alsnog officieel vast te stellen, welke de nationale kleuren zijn. Dat de Regeering bij haar beslissing tevens zoo wijs is geweest, zich te houden aan de historische werkelijkheid of aan de werkelijke en niet aan de fantastische historie, kon men van haar verwachten, hetgeen niet wegneemt, dat de oprechte en eerlijke beoefenaars van 's lands geschiedenis, die van de vlag mee in-, begrepen, zich natuurlijk van ganscher harte over dezen gang van zaken zullen verheugen. Het heele verhaal n.l. van het uit anti- Oranje-gevoelens verdreven oranje berust op fantasie. Lang voor het aanbreken van het eerste stadhouderloos tijdperk had het rooa- wit-blauw al zijn intree gedaan. Nauwkeurig historisch onderzoek heeft uitgemaakt dat zoowel deze kleurencombinatie als het oranje- blanje-bleu als zgn. Prinsenvlag aangeduid pleegde te worden en van 1590 ongeveer af zag men de beide schakeeringen naast elkaar. Met dien verstande, dat het rood-wit-blauw toen reeds de overhand had en dat het van 1630 af vrijwel de alleenheerschappij bezat. M. a. w., wanneer het stadhouderlijk bewind der Oran jes (Maurits, Frederik Hendrik) op het top punt van zijn macht en aanzien staat, is rood- wit-blauwde gebruikelijke nationale vlag. Er viel dan ook zeker, uit een historisch oog punt niets in te brengen tegen het decreet der provisioneele representanten van het volk van Holland, op 15 Februari 1796 uitgevaardigd, inhoudende: „voortaan zal de nationale vlag van dezen Staat zijn de gewone en altijd in gebruik geweest zijnde Bataafsche of zgn. Hollandsche vlag" te weten: rood-wit-blauw. Lodewijk Napoleon vaardigde op zijn beurt, juist omdat hij met het nationale gevoel van de Nederlanders rekening wilde houden, een soortgelijk besluit uit. Daarna bleef verder elke beslissing uit tot het dan nu pas genomen besluit. Formeel kon men intusschen misschien toch wel beweren, dat er wel een officieele beslissing in zake onze vlag was, n.l. die van 1796, aangezien die nooit was ingetrokken of door een andere ver vangen. Uit het hier in het kort geschetste over zicht der feiten moet het toch zeker wel dui delijk wezen dat men nooit kan beweren, dat oranje-blanje-bleu historisch meer of sterkere aanspraken bezit. Zelfs al moge. dan in den allereerston tijd van den 80-jarigen oorlog het rood-wit-blauw nog niet of zelden dienst heb ben gedaan als symbool van Nederland's wil len en streven, tenslotte is het nu reeds onge veer 3 eeuwen lang onze nationale vlag bij uitstek geweest en zijn er onder die banier, ook in den vrijheidsstrijd tegen Spanje, tal van roemrijke daden verricht. I-Ioe ongerijmd alweer den onbevangen his toricus het sprookje van het anti-Oranje symbool van de rood-wit-blauwe vlag moet zijn, kan men vermoedelijk ook nog goed be seffen als men bedenkt, dat achtereenvolgens Koning Willem I, Koning Willem II en Koning Willem III tot Koninklijke Standaard had denrood-wit-blauw met hun wapen op de witte baan. En wanneer onze Koningin m 1908 een gansch anderen Koninklijken Stan daard aanneemt, draagt het hierop betrek king hebbende K.B. er zorg voor, dat op elk oranjeveld voorkomt: de rood-wit-blauwe jachthoorn van het Huis van Oranje. Ziet daar de werkelijkheid en geen gefan taseerde historiel Dr. E. v. RAALTE

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2