IVOROL Wilde binnenvaart in ons land. Stichting bijzondere scholen wordt 1 bemoeilijkt. Beersche overlaat te vroeg gaan werken. Lentemidda; Wetsontwerp thans bij deTweede Kamer aanhangig gemaakt K. N. I. L. M. gaat op Saigon vliegen. Het minste tandbederf y R IJ D A G 26 FE B RU A RI 1937 HAA'REEM'S DAGBEAD 3 Regeering wil leerlingen-minimum verhoogen. Zijriviertjes hebben veel water aangevoerd. De ingenieurs hadden berekend, dat de Beersche Overlaat voorloopig nog niet mocht gaan werken. De ri vierstand was nog niet dusdanig, dat het water nu reeds over het Brabant- sche land zou gaan stroomen. Doch de rivier heeft zich aan geen berekenin gen gestoord en Donderdagmorgen was de Maas om, met welke uitdruk king men aangeeft, dat de Over laat werkte. Een zacht kabbelende stroom spoelde hier en daar over het breede graslichaam van den Overlaat en schiep groote waterplassen in het lage Brabantsche land. Boerderijen werden geïsoleerd, wegen overstroomden, verbindingen werden verbroken. De deskundigen zijn van oordeel, dat de overlaat eerder is gaan wer ken door de groote hoeveelheden wa ter, welke door de verschillende zij rivieren zijn aangevoerd. Men heeft met den stand te Maastricht reke ning gehouden, doch deze methode is door de practijk gelogenstraft. Voorts is bekend, dat de overlaat pas mag gaan werken bij een stand van 10.80 M. te Grave. Donderdag stroomde het water er al over heen bij een stand van 10.74. Daarom wordt in sommige kringen ook rekening gehouden met de moge lijkheid van inklinken van den over laat. Hoe het echter ook zij, de Beer sche overlaat werkt en ten Westen van de Maas zal daar ter plaatse een uitgestrekt troosteloos watervlak komen. De berichten uit Zuidelijker gelegen plaat sen melden echter val, zoodat de werking van den overlaat vermoedelijk wel niet van te langen duur zal zijn. In geen geval zal de toestand van 1926 terugkeeren, want toen was de stand 18.84 M. plus N.A.P., dat is 2.60 M. hooger dan de huidige. Gestremde veren. Veer 't LooHuissen: gestremd. Veer VierlingsbeekBergen: gestremd. Over tocht alleen mogelijk voor voetgangers en rijwielen per motorboot. Renkumsche veer: overtocht alleen moge lijk voor voetgangers en rijwielen per motor boot. Wageningen (Lexkesveer)overtocht nor maal. Opheusdensche veer bij Wageningen: Over tocht normaal. 'CuckMook: overtocht gestremd. (Katwijksche veer (bij Mook)het Kat- wijksche veer blijft, bij welken hoogen water stand ook, altijd in de vaart. Drielsche veer (bij Arnhem)veerdienst ge staakt. Voetgangers en rijwielen worden per roeiboot overgezet. Tiel—Wamel: gestremd. Voetgangers en rij wielen worden per roeiboot en motorboot over gezet. DoornenburgPannerdenalleen over tocht voor alle voertuigen) van 6 urn v.m. tot 10 uur n.m. Autoweg ArnhemNijmegen is een werkelijke „auto snelweg". In aansluiting aan de reeds gepubliceerde berichten omtrent den autoweg Arnhem Nijmegen deelt de A.N.W.B. het volgende mede: De nieuwe autosnelweg" zal er een zijn in den waren zin van het woord, n.l. alleen be stemd voor motorrijtuigen zonder de mogelijk heid van lintbebouwing en zonder gelijkvloer- sche kruisingen of aansluitingen met openbare wegen. De dwarswegen zullen met viaducten over den autoweg heen' worden gevoerd, ter- Wijl het uiterlijk van die viaducten en van den geheelen weg op deskundige wijze zal worden verzorgd. Rijwielpaden zullen langs den nieuwen weg niet worden aangelegd, doch langs den ouden weg zullen twee 2 M. breede rijwielpaden ko men, van den rijweg gescheiden door een 1.50 M. breeden berm Geen Nederlandsch crediet aan Frankrijk. Vragen van den heer Pollema beantwoord. De minister van Financiën heeft thans ge antwoord op vragen van het Eerste-Kamer- lid Pollema naar aanleiding van berichten in dc bladen, dat blijkbaar onderhandelingen •gaande zijn omtrent een Nederlandsch cre diet aan Frankrijk, waarvoor kortloopende kasbiljetten der Fransche spoorwegen bij een Nederlandsch bankconsortium zouden worden geplaatst. Van deze berichten is kennis genomen, doch blijkens door de regeering ingewonnen inlichtingen zijn zoodanige onderhandelin gen niet gaande. Ontkennend beantwoordt de minister voorts de vraag, of hij niet van meening is, dat de staat, voor wiens rekening en risico immers het valuta-egalisatiefonds werkt, thans, nu de Nederlandsche Bank ten aan zien van het internationaal wisselverkeer vrijwel nog slechts een administratieve func tie vervult, zooveel mogelijk toezicht be hoort uit te oefenen op de verleening van buitenlandsche credieten. Een toezicht op het verleenen van buiten landsche credieten acht ook hij noodig Hij is echter van meening, dat direct Staatstoe zicht niet gewenscht is. Het toezicht, dat de Nederlandsche Bank de facto op dit gebiec' uitoefent, acht hij voorshands voldoende Intusschen heeft hij de vraag, in hoeverre i het gewenscht is aan dit laatste toezicht een I wettelijke basis te verschaffen, weder in studie doen nemen. 1 Europeesche samenwerking. Fransch bezoek aan ons land. Een delegatie van het Fransche Comité voor Europeesche samenwerking zal, op initiatief van den Roemeenschen gezant in ons land, den heer Pella, voorzitter van het Roemeensche Comité van Europeesche sa menwerking en vice-voorzitter van de inter nationale federatie, Zaterdag en Zondag a.s. te 's-Gravenhage verblijf houden. Het doel van dit bezoek is overleg te plegen met het Hollandsche Comité, waarvan Staats raad Mr. J. Limburg voorzitter en de heer H. Ch. G. J. van der Mandere secretaris is. De Fransche delegatie bestaat uit de heeren Paul Bast-id, minister van Handel en Indus trie. Emile Borel, oud-minister en lid van de Academie van Wetenschappen. Aimé Berthod oud-minister en senator. Yves le Troquer. eveneens oud-minister en senator, Paul Elbel, lid van het Huis van Afgevaar digden. oud-directeur van handelsverdragen en de heer Jules Rais, secretaris-generaal van de internationale federatie voor Euro peesche samenwerking en van het Fransche Comité. Na weken van regen en mist spant de he mel weer als een strakzijden koepel over de stad. De zon toovert een warmen gloed op de roode pannedaken der oude huizen en de stad wordt mij te eng. Een enkelen middag moet ik zwerven door het duin, ver van de drukke geluiden der stad, om de stilte te beluisteren en de eerste aarzelende teekenen van de na derende lente te bespieden. In de Oranjekom drijven nog troepjes een den uit het Noorden, die weldra den terug tocht naar de verre broedgebieden zullen on dernemen. kuifeendjes en brilduikers en een paartje wilde eenden, de woerd met fraaie metaalglanzen aan den kop. De zilveren stammen der berken contrastee ren teer met den matblauwen lentehemel en in hun ijle, nog kale kruinen pinkelen de koolmeezen en klinken de vage geluidjes van pimpelmeesjes. Op het talud van een kanaal glinsteren de eerste gouden zonnetjes van het hoefblad en de abeelen pronken met zijïge katjes, waarover een purperen gloed ligt. Drie stoere buizerdfiguren trekken met onbewogen wieken hun cirkels boven een duintop, al hooger en hooger zwevend, tot zij oplossen in het blauw van de lentelucht. Ik zit op een duintop en staar over het grau we, golvende duinland, waarvan de toppen zijn als de versteende golven van een wildbewogen zee, met plekken geel zand, als schuim op hun koppen. Voor mij ligt de stad. met haar kerken en fabrieken en ver weg aan den einder blau wen de silhouetten van Amsterdam. Een zwerm spreeuwen komt over, zwenkt om. en strijkt neer in een vlierstruik. De duin weide lijkt van hier een reusachtig biljart laken, met kaarsrechte slooten, waarin een rei ger geduldig staat te wachten op een prooi. Het is behaaglijk hier, in de luwte van de duinhelling, terwijl de stralen van de zon ver warmend over mij glijden. De rook uit mijn pijp klingelt in blauwe spiralen omhoog en heel lang zit ik te kijken naar de kleine dingen, die om mij gebeuren. Een konijntje rent holderdebolder over de vlakte en duikt hals-over-kop weg in zijn hol. Een troepje vlaamsche gaaien steekt een voor een de vlakte over en als zij neergestreken zijn in het eiken-hakhout aan de overzijde, komt hun heesch gekrijsch in flarden overwaaien. De dagen zijn nog kort. De schaduwen wor den snel langer. De zon zakt weg achter de huizen van Zandvoort, die inktzwart tegen den lichten Westerhemel staan geteekend. De schemer sluipt aan uit de boschjes en dalen en het wordt koud, nu de zon haar koesteren de stralen niet meer over het duinland strooit. Langzaam klop ik de asch uit mijn pijp en verstijfd door het lange stilzitten het is nog steeds Februari sta ik op en ga met tegen zin huiswaarts, naar de stad. waar werk wacht, dat echter licht zal vallen na zoo'n middag. De volle maan rijst groot en rond boven de Oosterkim en hangt als een gele lampion tus- schen de zwarte takken van een vliegden. Kraaien roeiê-n met rustigen wiekslag langs den lichten avondhemel, waarin langgerekte, veerachtige wolken drijven. Boven de duin weide schreeuwt de reiger zijn wilden, ontem- baren roep KO ZWEERES Haarlem, 23 Februari 1937 Regeering houdt zich aan rapport der Staatscommissie. ving van bestaande rechten van reeds op gerichte scholen de belangrijkste is. Voorgesteld wordt, de wet met ingang van 1 Juli 1937 in werking te doen treden. Die inwerkingtreding valt dan samen met den dag, waarop de wet van 4 Augustus 1933 zal ophouden te gelden. Duitsch legervliegtuig te Hunsel gedaald. Vlieger ontdoet zich van zijn papieren. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887 26 Februari: De jaarlijksche studentenroeiwedstrijd, waaraan behalve Njord (Leiden), Laga (Delft), Triton (Utrecht), dit jaar voor "net eerst ook Nereus uit Amsterdam zal deelnemen, is vastgesteld op Zondag 22 Mei. Evenals de twee vorige keeren is het Spaarne bij deze stad het terrein van den wedstrijd. Het bestuur van den Studentenroeibond, dat gisteren in een vergadering te 's-Hage dit bepaalde, be staat dit jaar uit de heeren: A. L. Couvee (Lagai. praeses: P. C. Th. Lens (Triton), ab-actis :H. de Ranitz iNjord), quaestor: E. C. A. Koopmans (Nereus), E. F. van Zanten Jut iL.>. C. Revers (T.). W. J. H. Leuring (Nj.) en M. J. M. Vuijlsteke (Ner.). Overeenkomst met de Air France. De Fransche luchtvaartmaat schappij Air France heeft met de K. N. I. L. M. een overeenkomst ge sloten betreffende een te openen dienst van de K.N.I.L.M. van Batavia op Saigon. Deze luchtlijn zal een schakel vormen in de luchtverbin- ding Nederlandsch-IndiëChina. Commissie voor autó-personen- vervoer geïnstalleerd. De minister van Waterstaat, jhr. ir. Van Lidt de Jeude, heeft Donderdagmiddag te 's-Gravenhage geïnstalleerd de „commissie voor het auto-personen-vervoer". Bij deze installatie waren tegenwoordig de leden van de commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds (commissie-De Vries), alsmede mr. Silvergieter Hoogstad, admini strateur bij het departement van Waterstaat. Minister Van Lidt de Jeude weer er in zijn rede op, dat het personenvervoer wel is waar sinds 1936 grootendeels reeds aan een vergun ningsstelsel is onderworpen, dat in verschil lende opzichten niet onbevredigend heeft ge werkt. In de laatste jaren zijn echter leemten en gebreken aan den dag getreden, die een voortdurende bron van moeilijkheden vorm den. Door het stellen van voorschriften op zich- zelve wordt verkeerscoördinatie niet volledig verkregen; deze wordt slechts tot stand ge bracht door het beleid, dat door de regeering bij de uitvoering dier voorschriften wordt ge voerd. Spreker achtte het van groot belang, dat omtrent dit beleid klaarheid besta, omdat zich telkens in dit opzicht misverstand voordoet en der regeering bedoelingen worden toege schreven, die allerminst aanwezig zijn. Tenslotte sprak de minister het vertrouwen uit, dat de commissie erin slagen zal het vertrouwen te wekken van hen, wier belangen haar worden opgedragen en meer en meer het besef te doen doordringen, dat de belan gen van het vervoerwezen in zijn geheel en van de vervoerondernemers afzonderlijk niet zijn tegenstrijdige, doch gelijk gerichte be langen. Daaruit kan een samenwerking ge boren worden, die heilzaam zal zijn voor de oplossing van het vervoervraagstuk, dat van zulk een eminente beteekenis is voor onze volkswelvaart. Laat elke gedachte aan bevoorrechting van bepaalde vervoermiddelen vreemd zijn: slechts het algemeen vervoerbelang zij richtsnoer. De voorzitter der commissie, mr. W. A. Tel- ders, beantwoordde de rede van den minister zij wijdde namens de leden der commissie een woord van eerbiedigen dank aan Hare Maje steit de Koning voor haar benoeming, waarin de commissie het bewijs meent te mogen zien van vertrouwen in haar juist en bezadigd oor deel en haar toewijding bij de vervulling van de opgedragen taak, terwijl hij den minister dankte voor de aan de benoeming vooraf gaande vQprdracht. Toch een groote tunnel te Rotterdam? Regeering wijzigt haar standpunt. Bereid financieel mede te werken. De burgemeester van Rotterdam. Mr. P. Droogleever Fortuyn heeft in het begin van de raadsvergadering Donderdagmiddag me degedeeld, dat de vraag, welke B. en W. van Rotterdam in hun brief van 11 Februari 1937 aan de regeering gesteld hebben, of deze be reid is ten behoeve van de uitvoering van plan 840 een overeenkomtsïge regeling te treffen als bij de uitvoering van plan 86, zoodat dus uit het verkeersfonds een voor schot van 8 millioen gulden zou worden ver strekt en xüt het werkfonds een voorschot tot het geheele bedrag, waarmede de bouw kosten van den grooten tunnel unet bijko mende kosten het genoemde bedrag van 8 millioen gulden zullen overschrijden, mede gedeeld, dat de minister van Waterstaat, in overleg met den minister van Financiën, een bevestigend antwoord heeft gegeven. Dit beteekent. dat de regeering bereid is, op dezelfde wijze het groote tunnel plan te financieren als het reeds aanvaarde project. Het groote tunnelplan omvat den bouw van een tunnel onder de Maas voor vierbanig autoverkeer en voor verkeer voor wielrijders en voetgangers. Indertijd werden de kosten voor den groo ten tunnel krachtens de gehouden proef- aanbesteden begroot op 15.100.000 gulden, terwijl de jaarlijksche exploitatiekosten 270.000 gulden zouden bedragen. De burgemeester deelde mede, dat B en W. zich over deze aangelegenheid nader zullen beraden. Gezien het feit, dat de meerderheid van den raad indertijd duidelijk haar voorkeur voor het groote plan heeft getoond, mag worden aangenomen, dat, B. en W. nader zul len voorstellen dit groote plan uit te laten voeren. Om de stichting van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, te beperken, heeft de regeering bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. Dit wetsontwerp stemt overeen met het ontwerp van wet der z.g. concentratie-commissie, be houdens enkele aanvullingen en ver anderingen van formeelen aard en eenige redactiewijzigingen. Het wetsontwerp strekt vooreerst tot ver hooging van de minimum-aantallen leerlin gen voor de stichting van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de open bare kas worden gedragen. Deze bepaling is, behalve dat de minima slechts met een vier de worden verhoogd, ontleend aan de wet van 4 Augustus 1933. Daarmede correspon deert een eveneens aan die wet ontleende bepaling betreffende minimum-aantallen leerlingen voor de stichting van openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Aan de bepaling omtrent het vereischte aantal leerlingen voor de stichting van bij zondere scholen sluiten aan bepalingen be treffende de minimum-aantallen leerlingen, bij de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs vereischt voor. de jaarlijksche ver goedingen van rijk en gemeenten, ontleend aan de ingetrokken paragraaf 12 van het bij koninklijke boodschap van 6 Augustus 1935 ingediende wetsontwerp, waarmede weder correspondeeren overeenkomstige bepalin gen ten aanzien van de instandhouding van openbare scholen voor gewoon lager onder wijs. In deze bepalingen is vervat een regeling voor de dispensatie, welke met betrekking tot het behoud der jaarlijksche vergoedingen van bijzondere scholen en de instandhou ding van openbare scholen zal worden ver leend voor bestaande scholen, wier leerlin genaantal beneden de nieuwe minima daalt. Bovendien zijn nader omschreven de reeds in de wet voorkomende bepalingen, volgens welke van de minima dispensatie kan wor den verleend bij het stichten van nieuwe scholen en voor het behoud van de vergoe ding voor de bestaande. Verder zijn in het ontwerp opgenomen eenige voorschriften uit de wet van 4 Augus tus 1933, waarvan het practisch nut in die mate is gebleken, dat het raadzaam werd ge acht, deze over te nemen. Voor het overige bestaat de inhoud uit wijzigingen, die ten gevolge van het opne men van bovenbedoelde bepalingen nood zakelijk werden geacht, en overgangsbepa lingen, waarvan die betreffende de handha- en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 cl. Doos 20 cl. (Adv. Ingez. Medj Donderdagmiddag is een Duitsch leger vliegtuig, op een roggeveld te Hunsel ter hoogte van „Injerbof" neergestreken. Het was een militair lesvliegtuig, gemerkt D-O.L.U.I,, een eendekker, bemand met twee militairen. De marechaussee van Grathem en de mi litaire politie van Roermond verschenen spoedig na de landing, welke vlot geschiedde, ter plaatse. De inzittenden bleken to zijn de korporaals Küll. die het vliegtuig bestuurde en Lechurt. Zij waren om 10.30 uur gister morgen te Brunswijk opgestegen met als be stemming Düsseldórf. De vliegers vertelden in den mist te zi.in verdwaald Na de grens te zijn gepasseerd, zagen zij het uitgestrekte watervlak der overstroomde Maas voor den Rijn aan. Geruimen tijd cirkelden zij boven Roermond en verdwenen in de richting van de grens, waar zij wegens gebrek aan ben zine' te Hunsel móesten dalen. Het vliegtuig werd in beslag genomen en de beide inzit tenden zijn aan een verhoor onderworpen en naar de marechaussee-kazerne te Grat hem overgebracht, waar zij den nacht zul len doorbrengen. Bij een landbouwer te Hunsel. waar een der militairen een oogenblik had vertoefd, heeft deze zich op het toilet van verschil lende papleren ontdaan, waaronder een Duitsche kaart. De achtergelaten papieren zijn in beslag genomen. De vliegers zouden naar verluidt heden met hun machine vertrekken TRAGISCHE DOOD. De 54-jarige ongehuwde H. J. S., die alleen woont aan het Gedempte Zuiderdiep te Gro ningen werd sedert twee dagen vermist. Buren, die het geval niet vertrouwden, waarschuwden de politie, die een onderzoek instelde. Zij for ceerde de huisdeur en vond den man onder aan de trap liggen. De levensgeesten waren ge weken. De recherche stelde vast, dat aan mis drijf niet behoefde te worden gedacht De man moet van de trap zijn gevallen en op slag dood zijn geweest. Nieuwe fundeeringsmethode. Voor het eerst toegepast in den autoweg Den HaagUtrecht. Naar de A.N.W.B. mededeelt zal 22 Maart a.s. worden aanbesteed de verharding van het wegvak Zoetermeer tot den Middelweg van den nieuwen autoweg 's-GravenhageUtrecht (Rijksweg no. 12). In verband met de jongste circulaire van den minister met betrekking tot de autosnelwegen wordt de betonverharding, welke voor ieder dei- banen op de reeds gelegde wegvakken 6 M. breed was. thans 6.25 M. breed genomen: deze 0.25 M. extra heeft, de Waterstaat toegevoegd aan de voor inhalen bestemde wegstrooken. Een verdere bijzonderheid van het aan te besteden wegvak is, aldus de A.N.W.B., dat thans voor de fundeering van de wegdekge deelten, welke bij de viaducten van een klin kerverharding zullen worden voorzien, de oor spronkelijk in den vorm van een paklaag aan gebrachte fundeering hier zal worden uitge voerd in z.g. gestabiliseerde klei. Dit nieuwe materiaal waarmede op den afsluitdijk dooi den Rijkswaterstaat proeven zijn genomen, bevat 5% cement, is goedkooper dan een pak laag en bestaat grootendeels uit materialen uit het eigen land. Ook de verharde zijbermen worden in gesta biliseerde klei uitgevoerd. 1935 was geen goed jaar. In Haarlem's Dagblad van 10 Maart 1936 ver scheen onder hetzelfde hoofd een beschouwing over de publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin een overzicht is ge geven van de bevrachtingen in de wilde bin nenvaart in Nederland in 1934. Daar de cijfers over 1935 thans ook bekend zijn, kan een ver slijking worden gemaakt. Het betreft hier dus de bevrachtingen der particuliere schippers, wier arbeidsveld ligt in de z.g. „wilde vaart" en welke bevrachtingen de bemiddeling behoeven der Bevrachtings- commissies( ingesteld bij de wet van 5 Mei 1933). Deze „wilde vaart" is één der meest ka rakteristieke takken van het binnenscheep- vaartbedrijf en vervoert een belangrijk gedeel te van de z.g. massale goederen. Het blijkt, dat de bevrachtingen in de wilde vaart in 1935 in totaal 9.021.049 ton hebben bedragen tegenover 9.852.095 ton in 1934. Dit kleine verschil wettigt evenwel niet de con clusie. dat in de binnenscheepvaartverhou- dïngen in Nederland niets gewijzigd zou zijn. Zoo is de gemiddelde vracht per ton van 1.01 in 1934 tot 0.94 in 1935 gedaald, waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat de positie in dit bedrijf in 1935 nog ongunsti ger was dan in 1934. Maar daarnaast is het van belang de verhoudingen na te gaan in de 22 statistiek-districten. De vermindering van 1934 op 1935 van de in wilde vaart ver zonden goederen heeft zich in niet minder dan 16 van de 22 districten voltrokken. De to tale vermindering van de over de beurs be vrachte goederen, ad 831.046 ton. zou veel grooter geweest zijn, indien niet de districten Maastricht en 's-Hertogenbosch aanzienlijke vermeerderingen hadden getoond, resp. van 624.726 en 488.001 ton. Zeer beduidend is de daling der beursbevrachtingen in Rotterdam: niet minder dan 764.099 ton of 32.5 procent In absoluten zin is dat de grootste teruggang, die relatief slechts wordt overtroffen door de districten Venlo (43 pCt.). Zwolle (35.2 pCt.), Leiden (34.5 pCt.), Dordrecht (33.8 pCt.) en Nijmegen (32.9 pCt.). Schakelt men Venlo en Leiden voor een oogenblik uit. dan heeft men hier de vinger gelegd op de wonde plek. het z.g. Rijnvaartlek. Daardoor hebben in 't bij zonder de Bevrachtingscommissies van Rot terdam, Dordrecht en Nijmegen zich de con trole over een groot aantal bevrachtingen zien ontgaan. Dit feit is mede oorzaak, dat het trekken van conclusies uit de beschikbare jaarcijfers groote moeilijkheden met zich brengt. Maar hoe het zij, niettegenstaande dit Rijnvaartlek is het totale kwantum over de beurs bevrachte goederen in 1934 en 1935 vrijwel gelijk gebleven, zoodat de binnenschip- perij in laatstgenoemd jaar meer emplooi ge vonden moet hebben dan in het voorafgaan de. Dit oordeel, steunend op exacte statistische gegevens, is afwijkend van de algemeen gang- bf meening in schipperskringen. Wie even wel meent, dat 1935 voor de binnenschipperij er een is geweest van groot profijt, vergist zich. Men bedenke bijv., dat de grootte en sa menstelling der binnenvloot sinds 1 Maart 1934 niet onaanzienlijk is toegenomen, in hoofdzaak doordat vele, voorheen aan de in ternationale vaart deelnemende schepen em plooi zochten'op de binnenlandsche vrachten max-kt. De positie in het Haarlemsche district Het Haarlemsche bevrachtingsgebied stemt grootendeels overeen met het ressort der Haai-lemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, zoodat de bevrachtingscijfers een ze ker beeld geven omtrent de bedrijvigheid in het Kamer-district. In 1934 was de positie een dusdanige, dat een tweetal posten in 't bijzon der medewerkten om het aantal tonnen ..ver zonden" goederen juist te brengen boven het aantal tonnen „ontvangen" goederen. Het. be trof hier de goederengroepen: Kunstmest enz, en Kunststeen, tegels en bouwaardewerk. Des tijds waarschuwde ik reeds voor het onoordeel kundig trekken van conclusies en wees erop, dat de ontworpen naamlijst van goederen een ver doorgevoerde detailleering mist. Reeds werd opgemerkt, dat het „meer ontvangen" dan „verzonden" slechts gering was; slechts 3533 ton. Tot dit surplus werkte vooi'al de goe- derengroep: „Kunststeen, tegels en bouw aardewerk" mede. Uit het Haarlemsche dis trict werd 58.163 ton verzonden. Raadpleegt men nu in de desbetreffende statistiek voor hetzelfde disti'ict en voor dezelfde goederen- gi-oep de „ontvangen" hoeveelheid tonnen de zer goederensoort, dan blijkt deze 140.530 ton te bedragen. Daaruit blijkt dus, dat van deze goederensoort beduidend meer wordt „ont vangen" dan „verzonden". Men zou alleen een juist ixxzicht omtrent de ware positie kunnen krijgen, indien afzonderlijk vermeld had kun nen worden, hoeveel tonnen van elk der tot deze verzamelgroep behoorende producten „verzonden" en „ontvangen" waren. Aangezien dergelijke gespecificeerde gegevens ontbraken, was men slechts gerechtigd tot het trekken van algemeene conclusies. Het beeld van 1935 is sterk gewijzigd. De groepen: „Aarde, klei, zand enz.", zoomede „Kunststeen enz," werden minder via de beurs afgevoerd, resp. 45.094 en 58.163 ton in 1934 en 26.582 en 31.492 ton in 1935. Tegenover deze vermindering staat een grootere afvoer van suikerbieten over de beurs. Deze bedroeg in 1934 circa 10.809 ton tegenover 22.315 ton in 1935. Het totaalcijfer der ontvangen goederen in het district Haarlem is in beide jaren na genoeg gelijk gebleven. Toch zijn er nog be- langi-ijke verschuivingen opgetreden. Zoo daalde bijv. de aanvoer van Kunststeen enz. van 140.530 tot 63.936 ton. Dus tot minder dan de helft. In 1934 kwam 74.037 ton Kunststeen enz. uit het district Nijmegen en 44.109 ton uit het district Zuid-Limburg. Deze hoeveel heden verminderden in 1935 tot. resp. 46.711 en 3.731 ton. Tegenover deze sterke afneming der steenaanvoeren waarmede de positie in de bouwxiij verheid natuurlijk nauw verband houdt, staat een bijna even belangrijke toe neming van den steenkolenaanvoer. Deze aanvoeren bedroegen in 1934 ongeveer 75.856 ton tegenover 133.597 ton in 1935. Van laatst genoemde hoeveelheid kwam 125.755 ton uit Zuid-Limburg. MOLLERUS ding voor de bestaande. Verder zijn in het ontwerp opgenomen eenige voorschriften uit de wet van 4 Augus tus 1933, waarvan het practisch nut in die mate is gebleken, dat het raadzaam werd ge acht deze over te nemen. Voor het overige bestaat de inhoud uit wijzigingen, die ten gevolge van het opne men van bovenbedoelde bepalingen nood zakelijk werden geacht, en overgangsbepa lingen. waarvan die betreffende de handha - ivaai ut; n.iN.vv.o, uicucucciu lcu iviitcti t a.s. worden aanbesteed de verharding van het wegvak Zoetermeer tot den Middelweg van den nieuwen autoweg 's-GravenhageUtrecht (Rijksweg no. 12). In verband met de jongste circulahe van den minister met betrekking tot de autosnelwegen wordt de betonverharding, welke voor ieder dei- banen op de reeds gelegde wegvakken 6 M. breed was. thans 6.25 M. breed genomen: deze 0.25 M. extra heeft, de Waterstaat toegevoegd aan de voor inhalen bestemde wegstrooken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5