H.D.* VICKS HOESTBONBONS VERTELLING Mode-Show van den Nederl.Mode Vakbond MXANDA'G MAART 1937 HAAREEM'S DA GEE AD X2 De Haarlemsche Bedrijfs- telling. Verkregen cijfers. Eenige weken geleden gaven wij reeds enkele gegeven over het resultaat van de te Haarlem gehouden bedrijfstelling, die op uitnoodiging van het gemeentebestuur door de Kamer van Koophandel georganiseerd werd. Thans is het voorloopig rapport over deze telling verschenen. De volgende bedrijven werden geregistreerd: Aantal Aantal Waarvan onderne- vesti- in winkel- mingen gingen panden Groep A. Verkoopplaatsen (kleinhandel! 3087 3087 2617 Groep B. Ambachten en Klein- industriën 2556 2556 225 Groep C. Ambachten en Klein- industriën met tevens een verkoopplaats 192 192 113 Groep D. Grossiers 205 205 31 Groep E. Filiaalbedrijven 307 548 395 Groep F. Grootbedrijven 25 25 Totaal 6372 6613 33881 Het bleek mogelijk de naar verhouding groote winkelbezetting der binnenstad in cijfers tot uitdrukking te brengen. Aantal Aantal winkelpanden woningen In de binnenstad 1156 34.13% 4353 11,72% In overige gebieden 2225 65.87 32057 88.28% In gemeente Haarlem 3381 100% 36310 100% Er stonden 180 winkels ledig. Gemiddeld stonden 5.05% van de winkel panden leeg. In de binnenstad was dit percentage 5.55, in de overige stadsgedeelten 4.89. De beteekenis van onderneming kan eeni- germate worden geïllustreerd door het aan tal daarin werkzame personen en voorts door de grootte der in gebruik zijde bedrijfs ruimte. 3 s 1 c3 a &n 'g "3 g O c O "3 a 3 O <y 73 g al 73 C 2 CU 10 5 3087 71481/2 2.73 2556 6645 2.60 192 442 2.30 205 984 4.80 307 5261 17.14 25 45681/2 182.74 6372 25049 Groep A. Groep B. Groep C. Grossiers Filiaalhouders Grootbedrijven Totaal In de verschillende groepen waren werk zaam 25049 personen, als volgt verdeelt: A. 71481B. 6645, C. 442. D. 984, E. 5261 en F. 4568'/2. De personen beneden den leeftijd van 18 jaar, alsmede zij die niet den geheelen dag in het bedrijf werkzaam zijn, werden voor een halve kracht gerekend. Van enkele belangrijke groepen zelfstandi gen in het bedrijfsleven, (waarvan te Haar lemen meer dan 50 ondernemingen zijn te vinden) volgen hier de totaal aantal verkoop plaatsen (inclusief filialen), voor zoover zij de volgende artikelen als hoofdartikel voerden- Groep A: 1. Brood, koek, banket 162 2. Banketbakkeïs 63 3. Melk, boter, kaas, etc 256 4. Kruidenierswaren 335 5. Slagers 190 6. Groenten, aardappelen, fruit 299 7. Tabak, sigaren en sigaretten 305 8. Manufacturen 85 9. Tapijten, Linoleum, Dekens etc 74 10. Electr. verlich. apparaten, radio 61 11. Brandstoffen 78 12. Drogisten 82 13. Bloemen, bollen en planten 73 14. Rijwielzaken 105 15. Hotel-, café-, restaurantbedrijven 186 Groep B: 16 Aannemers van bouwwerken 69 17. Timmerpatroons 105 18, Schildersbedrijven 173 10. Behangerij en stoffeerderij 103 20. Dames- en heerenkleermakers 136 21. Kappers 254 22. Schoenmakersbedrijven 224 23 Auto-, motorherstelplaatsen-, stalling 62 24. Rijwielherstelplaatsen en stalling 53 25 Lood- en zinkwerkers 99 26. Luxe auto- en taxiverhuur 77 27. Wasch- en Strijkinrichtingen 56 VEREENIGING ..GELOOF EN WETEN SCHAP" Op de 11e bijeenkomst in dit seizoen van de Vereeniging ..Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en omstreken, op Vrijdagavond 5 Maart a.s. in den Stadsschouwburg, zal mevr. Berthe Seroen uit Amsterdam een historisch overzicht geven van geestelijke liederen 'In leiding en begeleiding door mej. Gonda van Dam, uit Den Haag). VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. In de zalen van De Kroon gaf de Vereeni ging van reünisten der Handelsavondschool Zaterdagavond een soirée-dansante. waarvoor vee! animo bleek te bestaan Het was een uitermate vroolijk gezelschap, dat hier bijeen was gekomen om de oude vriendschapsbanden eens extra te verstevigen en tevens Terpsichore de noodige eer te bewijzen. The Harlem Kings verzorgden onder leiding van hun comman dant J. Monnikendam de dansmuziek en dat deze Ncderlandsche mannen met hun Engel- sche namen voor hun taak berekend zijn, weet een ieder, die eenigszins in de wereld van jazz- lievend Haarlem thuis is. Op de zacht-deinende rhythmen zweefde men in een bonte warreling over den dansvloer. Natuurlijk ontbraken de verschillende attracties niet. die een dansfeest zoo aardig accentueeren. Het feest werd bovendien opgeluisterd met cabaret uit eigen kring. Rie Poorter trad met Hollandsche liedjes voor het voetlicht, Mr. Vinke demonstreerde zijn vaardigheid in het tap-dansen, het duo R. ter HaakH. Poorter gaf een .show-dance" ten beste en de heer H. Rood zorgde voor de conférence. Ook was een aardige sketch, getiteld ..Het vers, dat als een nachtkaars uitging" in het programma opge nomen. Het is duidelijk, dat de medewerking uit den „familiekring" der reünisten in goede aarde viel en veqL bijval oogstte. Al met al een avond, die er zijn mocht en den reünisten der avondschool vele aangename uren verschaft heeft, „Meisjes in Uniform" Propaganda-film voor de huishoudscholen. De commissie voor huishoudbedrijf van de afd. Haarlem van de Nederlandsche Vereeni ging van Huisvrouwen heeft een propaganda- filmpje laten vervaardigen, dat beoogt de ouders op te wekken, hun dochter na het verlaten van de lagere school een cursus aan een huishoudschool te doen volgen. Dit filmpje werd Zaterdagmiddag voor een aantal genoodigden en enkele medespelenden vertoont in het Ned. Herv. Wijwgebouw aan de Oude Gracht. De presidente van het dagelijkch bestuur der commissie, mevr. M. G. van der Goot Mauritz wees er in haar openingswoord op. dat de meeste meisjes na het afloopen van de Ol. school onmiddellijk in een fabriek, win kel of op een kantoor geplaatst worden. Ko men zij dan later tot een huwelijk, dan zijn zij met de huishouding heel slecht bekend, wat voor het jonge gezin minder aangename ge volgen kan hebben. Daarom is het wenschelijk dat de ouders hun dochters eerst een curcus aan een dei- huishoudscholen laten volgen, waarna dan altijd nog een anderen werkkring kan worden gekozen, terwijl bovendien dan nog de moge lijkheid van een betrekking als hulp in de huishouding of in een crèche open staat. De propaganda moet gevoerd worden via de lagere scholen, omdat de ouders, wanneer hun dochters die school verlaten, voor de keus staan. Daarom ligt het in de bedoeling, het filmpje op verschillende ouderavonden te ver- toonen. opdat de ouders een denkbeeld krij gen van het werk, dat op die scholen ver richt wordt. Tenslotte bracht spr. een woord van dank aan den heer A. Peperkamp, den vervaardiger var het filmpje, die bij den bescheiden opzet, zoo'n aardig resultaat heeft weten te berei ken. Tenslotte werd het filmpje vertoond, dat het werk op de huishoudscholen in beeld brengt op een prettige en duidelijke wijze. Uiteraard is dit een onderwerp, dat het den cineast niet gemakkelijk maakt, doch de heer Peperkamp heeft de verschillende mogelijk heden op handige wijze weten uit te buiten en een smakelijk geheel weten te bereiken. HAARLEMSCHE JEUGDVEREENIGING „TEMPO" 7 Maart geeft deze nog jonge ver eeniging in de groote zaal van de Bavo de pre mière van de revue: „Dat is wat anders". Deze revue bi-engt beelden uit het leven van allen dag. Ernst en luim wisselen elkaar in bonte mengeling af. Een groot bal besluit den avond. CABARETAVOND VEREENIGING „ONDER LING GENOEGEN". Tot slot van dólt seizoen geeft bovengenoem de vereeniging Zaterdag 27 Maart een cabaret avond met bal in St. Bavo, Smedestraat. Me dewerking wordt verleend door de afd. operet te, het O. G. Klein Cabaret, een accordeon- ensemble „de Marinuoci's", en een 9-jarige accordeonvirbuoos. Door de afd. Operette wordit opgevoerd „De Tooverbal". Het O. G. Klein Cabaret zal o.a. kluchtige eenaoters op voeren. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 2 MAART 1937. Progr. I Hilversum 2 K.G. Progr. II Hilversum 1 L.G. Progr. 3. 8.Keulen. 10.20 Pauze; 11.20 Droitwich; 11.50 Keulen: 12.20 Vlaamsch Brus sel. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 4.20 Droit wich. 5.10 Keulen, 5.40 Vlaamsch Brussel 7.05 Parijs Radio. 7.30 Keulen. 8.20 Milaan. 10.50 Berlijn. 11.20 Danmarks Radio. Progr. 4 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 7.50 Londen Regional. 8.35 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.50 Londen Regional. 11.20 Droitwich. 9.40 Weenen Weensche muziek d. h. Meitzky kwar tet. 10.50 Londen Regional Roy Fox en zijn orkest. 11.20 Droitwich Roy Fox en zijn or kest. 11.50 idem dansmuziek (gr.pl.) Progr. 5. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: klassieke muziek. 1. Suite Oriëntale v. Popy, Staats Opera van Berlijn; 2. Slavische Dansen 1 en 2 v. Dvorak idem. 3. Eine kleine Nachtmusik idem; 4. Capriccio Italiën. idem; 5. Morgen- stimming v. Grieg, idem; 6. Ases Tod. idem. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke (Adv. inqez. Med.) Kennemer Padvinders. Jaarverslag 1936. Verschenen is het jaarverslag over 1936 vap de Kennemer Padvinders, afdeeling Haarlem van de N. P. V. We ontleenen er het volgende aan; Het afgeloopen jaar is voor deze vereeniging bezon der belangrijk geweest daar hierin het zilveren jubileum der afdeeling werd gevierd. Op 15 April 1911 werd de vereeniging „De Kennemer Padvinders" opgericht, welk feit op 16 Mei 1936 op grootsche wijze werd ge vierd. Gedurende 1936 nam het aantal padvin ders toe van 496 tot 576. een toeneming dus van 16 pet. Het aantal welpen vermeerderde tot 200, een toeneming van 24 pet., het aantal Voortrekkers tot 67, een toeneming van 14 pet Een nieuwe groep werd gevord in Heem stede onder leiding van Hopman J. G. de Vries. De afdeeling telt thans elf actieve groepen, waarvan slechts één nog geen Wel- penhorde en vier geen Voortrekkersstam be zitten. De belangstelling voor het Padvinderswerk werd gestimuleerd door de berichten omtrent de Jamboree, hoewel helaas aan het einde van het jaar de minder gunstige berichten over moeilijkheden in de hoofd-leiding ern stige schade hebben toegebracht aan deze beweging. Het is te hopen dat de padvinders zelf blijven doorwerken als tot dusverre om den naam „Padvinders" zijn goeden klank te laten behouden. Bij verschillende gelegenheden werd de hulp van de padvinders ingeroepen, oa. bij het Concours Hippique op Koninginnedag en bij de feesten ter gelegenheid der verloving van Prinses Juliana. Evenals vorige jaren werd een Kerst-uit- deeling georganiseerd voor behoeftigen; ditmaal konden 85 paketten worden bezorgd. Het bestuur vergaderde zevenmaal. In plaats van den aftredenden heer van der Kort werd, als vertegenwoordiger der lei ders Hopman van der Vecht in het bestuur gekozen. Overigens bleek de samenstelling ongewijzigd. Dan volgen de mededeelingen over het werk der 13 groepen. Bijzondere vermelding verdient de goede samenwerking, welke in het afgeloopen jaar heeft bestaan met de „Katholieke Verken ners", hetgeen voor een groot deel wel mag worden toegeschreven aan de goede verstand houding, welke de Districts-Commissaris, de heer M. C. de Jong, heeft weten te bevorderen tusschen deze twee padvinder-organisaties. Alles bijeengenomen is 1936 een jaar van bijzondere activiteit voor de vereeniging ge weest. wat vertrouwen geeft voor de toe komst. H. O. R. E. C. A. F. De afd. Haarlem van HORECAF houdt een buitengewone vergadering ter bespreking van den heerschenden noodtoestand van het Ho tel-, Restaurant-, en Cafébedrijf op Dinsdag avond 2 Maart in een der zalen van „De Leeu werik", Kruisstraat. De heer F. A. Pfeifer, secr. van het Hoofd bestuur, zal een uiteenzetting geven over: „De Personeele Belasting en waarom gelijk stelling dezer belasting voor onze bedrijven met winkels noodzakelijk en billijk is". Mr. A. J. Roest Crollius, dir. van het Bonds- bureau, spreekt over: „Den heerschenden noodtoestand en wat gedaan moet worden tot instandhouding van deze bedrijfstakken". JOODSCHE SOCIËTEIT „HAARLEM". Donderdag 4 Maart zal Ir. J. Kropman uit Rotterdam voor de leden der Joodsche Socië teit „Haarlem" een lezing houden met als onderwerp: Techniek en Joodsche wereldbe schouwing. Deze lezing heeft plaats in Café Brinkman, Plein. BRIDGECLUB „HAARLEM" 1932. Bovengenoemde Club hield Zaterdag haar 2e Howell Bridge Drive inhet gebouw dei- Sociëteit Vereeniging aan den Zijlweg. De belangstelling was groot, zoodat in drie groepen van 6 tafels gespeeld werd, volgens het verbeterde systeem van den heer v. d. Willigen, hetwelk door den leider van dezen avond, den heer Germeraad. nader werd toe gelicht. Ook de wijze van scoren is thans belangrijk vereenvoudigd, zoodat het voor een ervaren leider als den heer Germeraad mogelijk was. reeds 15 minuten na het einde van het laat ste spel den eindstand bekend te maken. Witte groep: 1. Mevr. en Mr. Catz 63V2 punt. 2. Mej. Salomons en Mr. de Kadt 62\y2 pnt„ 3. Dames Cohen en Evers 61 y2 punt. Oranje groep: 1. Mevr. en Mr. Veen 70 pnt. 2. Mevr. en Mr. de Groot 63y2 punt. 3. Mevrc en Mi-. Boetje 61 punt. Grijze groep: 1. Dames Perk en Rozendaal 71 punten. 2. Mevr. en Mr. Prins 69 punten. 3. Mevr. en Mi-. Douma 62 punten. VEREENIGING VAN GEMEENTE-AMBTENA REN IN NEDERLAND. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeni ging haai- jaarvergadering in Hotel Lion d' Or. De voorzitter, de heer E. W. Goedhart, opende de vergadering met een woord van welkom en meer speciaal aan het bestuurslid, de heer t. van Barneveld, die na een zware operatie weer vrijwel geheel hersteld ter vergadermg aanwe zig was, en verzoekt daarna de aanwezigen zich een oogenblik van hunne zetels te willen ver heffen naar aanleiding van het overlijden van mej. H. Nieuwenhof. in September 1936. De laatste jaren van haar leven zijn zeer zwaar geweest, zoowel door vele ernstige ziekten, als in haar werkkring, waarin zij slechts door een enkeling werd begrepen. Zij is in het harnas gestorven. Zij ruste in vrede. Vervolgens werd de agenda afgehandeld, waarbij het jaarverslag van den secretaris, on der applaus werd goedgekeurd. De rekening over 1936 en de begrootingen voor 1937 werden vastgesteld en goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester. Uit de verslagen bleek, dat de organisatie zich in een kemgezonden staat bevind. Bij de mededeelingen bracht de voorzitter een woord van dank aan het college van Bur gemeester en Wethouders voor de regeling van de rechtspositie van het losse en tijdelijke per soneel bij de crisisdiensten. Ook aan den wethouder voor personeelsza ken. tevens voorzitter van het georganiseerd overleg en de personeelscommissie, wethouder Rein'alda, bracht de voorzitter een woord van danik, omdait hij getoond heetf te zijn een man met karakter, die in zijn devies voert: „Een man een man, een woord een woord". Op krachtige en neutrale wijze verdedigt wethou der Reinalda de belangen van het gemeente- personeel. Door de vergadering werd met deze dankbetuigingen ten volle ingestemd. De vertegenwoordigers voor de commissies van overleg en de dienstcommissies werden aangewezen, de aftredende bestuursleden, de heeren E. W. Goedhart en K. Tijsterman wer den bij acclamatie herkozen. HAARLEMSCHE LUCHTVAARTCLUB. Naar wij vernemen zal de vliegtuigmodel- lenfabriek „Zaprofa" a.s. Zaterdagmiddag een demonstratie houden voor de H.L.C. op haar terrein te Bentveld. Des avonds zal de heer v. d. Bergh een le zing met lichtbeelden in het clublokaal over de Amerikaansche luchtvaart houden. Deze lezing is alleen toegankelijk voor le den op vertoon van hun diploma 1937 en voor de donateurs op vertoon van hun donatie- kaart. LEERAREN EN ONDERWIJZERS LICH. OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de licha melijke opvoeding in Nederland hield Zater dagavond een ledenvergadering in hotel Lion d'Or, onder leiding van den heer R. Verwers. Deze deelde mee dat de secretaris, de heer W. van der Laan, ongesteld is en dat vervanging noodzakelijk bleek. De vroegere secretaris der afdeeling, de heer J. Admiraal is zoo welwillend, waarnemer te zijn. Mevrouw E W. Merens-Joekes had bericht gezonden, dat, daar het Dr. Merens-diploma, bestemd voor de jaarlijksche school-zwem- wedstrijden, dn 1936 in definitief bezit is overgegaan, zij gaarne 'n nieuw diploma ter beshikking van de afdeeling zal stellen. Dit vriendelijk aanbod werd zeer gewaardeerd door de vele aanwezige leden. Mejuffrouw G. van Gelderen werd jbij ac clamatie tot 'bestuurslid benoemd. Inzake de Lighaluitvoering ten bate der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose deelde de voorzitter mee, dat nu volkomen overeenstemming- was bereikt tusschen de afdeeling en den Kennemer Turnkring. Het bestuur, dat voortaan de Openluchtuitvoe ring organiseert, bestaat uit de heeren J. Verwers. J. Admiraal (voor 1937), A. J. Meije- rink voor de afdeeling en de heeren J. Hop en J. Rikikering voor den K.T.K. Het agendapunt: bouw en inrichting van een gymnastieklokaal lokte langdurende be- sprékingen uit. Besloten werd een prijsvraag onder de leden uit te schrijven. Een commis sie van beoordeeling- werd gekozen. Behalve de schoolzwem wedstrijden, het af nemen der vaardigheidsproeven, gaat de af deeling over tot het instellen van spelmid- dagen voor leerlingen der lagere scholen. Het beoefenen van balspelen zal bevorderd wor den. Voor de herdenking van het 75-jarig be staan der Nederlandsche Vereeniging zal uit de kas der afdeeling een bescheiden bijdrage beschikbaar worden gesteld. Na de rondvraag sloot de voorzitter te elf uur de vergadering. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren 911 en 12, Dinsdagsavonds 6.308.30 uur. (Adv. Ingez. Med.) ïiiiilïSI'llïllïïlilllilllllil De trouwe Piano. (vrij naar O. Henry) De Mulders hadden een mooie, zwarte pianino, die er uitzag alsof ze van echt ebbenhout was. Ze was niet meer heelemaal nieuw en als er op gespeeld werd, raakten de snaren in elkaar verward, zoodat het instrument dan wonderlijke tonen te hooren gaf. Maar het was in elk geval een mooie piano, die men haar ouderdom niet aanzag. De Mulders hadden haar waarschijn lijk nimmer gebruikt, want mevrouw speelde niet en Mulder zelf gaf niet om muziek. Maar ja, zij was er nu eenmaal, en bovdhdien gaf zij wel een beetje cachet aan de kamer, waar in zij stond. De Mulders leefden tevree, totdat op 'n dag een in het pianospel bedreven kennis op bezoek kwam. die de piano probeerde te be spelen. Jawel, probeerde! Want reeds na den eersten aanslag sloeg hij het deksel toe, en de Mulders hoorden tot hun verbazing hoeveel fouten en gebreken een énkele piano in zich vereenigen kan. De bescheiden opmerking, dat zij toch tot nog toe enzwerd in de kiem verstikt; de Mulders luisterden naar het oordeel van een deskundige en besloten, onder pressie van zijn autoriteit, het klavier te laten repareeren. Den volgenden dag kwam de pianostemmer. Die maakte van voren en van achter de kast open, nam de claviatuur en de mechaniek er uit en na een nauwgezet onderzoek der in wendige edele deelen, stelde hij vast, dat de heele piano een halve toon te laag lag en op kamertoon moest worden gebracht. Hij haalde een vereenvoudigden Engelschen sleutel voor den dag en begon de snaren op te draaien. Toen hij voor driekwart daarmee klaar was, klonk een geweldige knal met klingelende en ratelende nawerkingen. De lijst was gebarsten. Ook 'n klavier wil zijn rust hebben! Toen na twee dagen de lijst gesoldeerd en geklampt van den blikslager thuiskwam, ver scheen ook de stemmer weer en zette zich op nieuw aan den arbeid. De lijst werd er weer ingezet de snaren opgedraaid. En toen zij op kamertoon waren, en de piano kant en klaar tegen den wand stond, gaf ze weer een knal. cn de lijst was weer kapot. Dit keer nam de blikslager wat dikkere klampen, hetgeen ook uitdrukking in den prijs vond. Het wantrouwen van den stemmer was echter niet meer te over overwinnen. Hij stapte gedecideerd van den kamertoon af en stemde de snaren een halve toon lager. Maar men weet niet, hoe men er met zulke dingen aan toe is. Ditmaal hield de lijst. En de stemmer bewerkstelligde een overhaasten aftocht, om nog voor den knal buiten te zijn. De volgende dagen waren afmattend voor de Mulder. Zelfs in hun slaap dachten ze knallen te hooren en om en bij het klavier liepen ze slechts op hun teenen. Het bleef echter tamelijk rustig. Weliswaar kon men het binnen in de kast hooren werken: het ram melde en ratelde nu en dan beangstigend en een holklinkend gezucht was bij tijden te hoo ren. Eerst toen dat allemaal over was, waagde Mulder het een paar toetsen aan te slaan. Dat had hij niet moeten doen. want de ten gehoore gebrachte tonen waren zelfs voor een onge schoold oor te erg. Een zware verwensching werd naar het hoofd van den in het piano spel bedreven kennis geslingerden en een han delaar werd gezocht en gevonden, die de Mul ders van het instrument bevrijdde. Hij be taalde er honderd en tien gulden voor; ove rigens zag hij er ook niet zeer intelligent uit. Een half jaar later bereidde Mulder zijn vrouw een fijn gevoelde verrassing. Hij was toevallig in een meubelvendutie verzeild, waar juist een donkerbruine notenhouten piano geveild werd. Mulder herinnerde zich de ledige ruimte aan den wand, bood kortbesloten mee en zag zich het instrument mee en zag zich het instrument door den venduhouder toegewezen. Het klavier zag er prachtig uit, toen het in de kamer stond, maar scheen ten gevolge van het transport iets geleden te hebben, want de tonen klonken een beetje door elkaar heen. Nu het prachtstuk was zóó goedkoop geweest, dat men het als een cadeau kon beschouwen, en een gegeven paard kijkt men niet in den bek. De Mulders telefoneerden om een stemmer. Die kwam zag en overwon. D.w.z. zijn kracht triomfeerde over de stof. Toen hij de snaren spande, klonk er eensklaps een harde knal en het binnenste van de pianino rammelde, rinkelde en rilde of zij met electrlciteit ge laden was. Vervuld van duistere voorgevoelens maakten de Mulders de kast op, van achteren en van voren en toen konden ze een verheugd weerzien vieren. Mulder is over 't algemeen een heele ge schikte vent. Maar natuurlijk kan hij, onder zekere omstandigheden, ook wel eens onaan genaam zijn. De venduhouder is van plan Mulder wegens beleediging aan te klagen. De pianostemmer kon met een kleine som gelds tevreden gesteld worden. Kort en goed: er is een pianino te koop. Bij Mulder, Dallaan 12, twee hoog. U kunt het instrument heel goedkoop krijgen. Zaterdagmiddag werd in de bovenzalen van rest. Brinkmann, Gr. Markt, een mode-show gehouden door de vereeniging „Nederl. Mode Vakbond", uitgaande van de Mode Academie Suze Huntelaar, Klever parkweg te Haarlem. Wanneer het woord mode-show stilzwijgend inhoudt, dat de toiletten, die getoond worden, te koop zijn, dan past deze naam niet voor de bijeenkomst van Zaterdag: want het bij zondere van deze shQw was, dat de leerlingen der Mode Academie nun eigen werk zelf vertoonden, dat zij dus als mannequin fun geerden in de kleeding, die zij voor zichzelf gemaakt hadden. Dit had niet alleen de charme van het on- gedwongene, natuurlijke, hoewel natuurlijk lang niet iedereen uit een vakoogpunt beke ken, voor mannequin zou deugen, maar bo vendien had het 't niet- te onderschatten voor deel. dat alle toiletjes alle draagsters onberis pelijk pasten. En de modellen der dilettant mannequins liepen zóó ver uiteen, dat geen enkele bezoekster behoefde te denken: voor mijn figuur is er niets bij. De show werd geleid door Mevr. Hoevenagel- Koert uit den Haag, presidente van den Ne derl. Mode Vakbond die dit op zeer vlotte wijze en met een aanmoedigend grapje voor de leerlingen deed. Daar de Bond vijf en twintig jaar bestaat, begon de show met een serie toiletten uit het jaar 1912, een mode van nauwe rokjes, rechte, lange tuniques, halve mouwen, hoeden boven op het hoofd met paradijsvogels of pleureuses en ingewikkelde kapsels. Bovendien waren de kleine nietigheden, die het toilet voltooiden, in dien tijd vele. Groot succes had vooral een statige matro ne in de mode van dien tijd met een klein meiske aan de hand, dat een wit jurkje en wit hoedje met vele strookjes droeg. Daarna begon de vertooning der toiletten van 1937, soberder van contouren, veel meer naar de vrouwelijke lijnen gemaakt, wat in 1912 liefst maar verdoezeld werd, en toch ook met een raffinement van afwerking, die be wondering verdient. Zoo zagen wij een nachtjapon met jasje als een avondtoilet, pyjama's, peignoirs, eenvou dige wollen jurkjes, gekleede middagtoiletjes, eenvoudige en gekleede avondtoiletten en ten slotte een allerliefste bruid in wit velours chiffon, met twee bruidsmeisjes, eveneens in 't wit gekleed. Ook werd een week-end-combinatie gelan ceerd bestaande uit een gebloemde tuniek met een zwartzijden pantalon voor 's morgens, een kort satin rokje voor 's middags en een lange avondrok met sleepje. Leek het in het begin van de show, alsof uitsluitend winterkleeding werd vertoond, en zoo zijn wij vrouwen nu eenmaal: als Maart voor de deur staat, ook al hagelt 't buiten, dan willen wij zomergoed zien, al is het om te rillen van de kou later kwamen ook veel voorjaars- en zomertoiletjes, mantelcostuums en mantels, terwijl de avondkleeding ons eigenlijk altijd boeit. In mooie lijnen was alle kleeding geknipt en genaaid en natuurlijk eerst in patroon ge maakt zelfs door de beginners in het vak, terwijl menige alleraardigste vondst was uit gevoerd, waardoor de meeste toiletten een apart cachet kregen, dat in overeenstemming was met degene die het gemaakt had en het droeg. Bij de dames onder het publiek, die wat met den naald weten om te gaan, zal de gedachte wel zijn opgekomen, dat moest ik ook eens zoo kunnen, want wat is het een mooi en een kun stig vak. En het schenkt daarbij de voldoening bij het dagelijksch dragen. Tenslotte werden aan mevr. Hoevenagel en mej. Huntelaar nog bloemen aangeboden met enkele waardeerende woorden van de leer lingen. „HAARLEM'S TOONEEL". Reis met de „Holland's Trots", De leden van de Tooneelvereeniging „Haar lem's Tooneel" meer bekend als H.T. zullen Donderdag 4 Maart a.s. een vacantiereis maken met het mailschip „Holland's Trots", dat voor deze gelegenheid speciaal gecharterd is. Afvaart: 9 uur des avonds; ligplaats: ge bouw van den Haarl. Kegelbond in de Tempe liersstraat. Dat dit maar niet zoo een gewone rets is, blijkt wel uit het feit, dat er matrozengirls aan boord zullen zijn, dat „boys and girls of the American Navy" onder leiding van captain De Jong een tap-dance zullen uitvoeren en dat Vader Neptunus een intocht zal houden met zijn „Underwater Ladies*. Er zal gedanst worden bij maanlicht, in den tropennacht, in den morgenzon Er staat nog veel op het programma, o.a. een groot carpet-beater-match voor dames. Wij zullen onze lezers maar uit den droom helpen: het geldt hier een groot costuumfeest van H.T.! THE JOLLY BAND. Zaterdagavond gaf „The Jolly Band" een feestavond voor zijn kunstlievende leden en genoodigden in het gebouw Rosehaghe. Te half negen opende de voorzitter, de heer J. van Leersum, den avond met ecnige woorden van welkom, waarna hij de leiding aan den heer T. van Keulen, den voorzitter van de feestcommissie, overgaf. The Jolly Band gaf enkele proeven van zijn kunnen. Zoowel marschen en walsen als karakterstukjes waren in het programma op genomen; ze werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Niet alleen op muziekgebied echter bleken de bandleden thuis te zijn. De beide tooneelstukjes „Het Huwelijksbureau" (dat door het lid F. F. Graas zelf vervaardigd werd) en „De Aardschok", die de leden zeer vlot opvoerden, bewezen dit. Het eere-lid C. van Leersum droeg ver scheidene aardige liedjes voor, die zeer in den smaak vielen. Na afloop had een geanimeerd bal plaats onder leiding van den heer T. van Keulen, dat te ongeveer drie uur door den voorzitter werd gesloten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen ten politiebureele, Smede straat 9. eiken werkdag van 11 tot 13 uur.) Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau Smedestraat 9. Bankbiljet f 10. Saelman, Coornhertstraat 13; R. K. Kerkboek. Van Kesteren. Oranjeboomstraat 154; Zwart hondje. Van Zeeland, Gen. de la Reystraat 40; Honden: Kennel Ridderstraat 11; Grijze kat, idem. Bakkersmand, Pijpers. Oranje boomstraat 194 rood; gouden oorring, Haze- voet. Scholerweg 34 B., Portem. met sleutel Van Pol, Nic. v. d. Laanstraat 17 rood: Rijw. bel. merk. Van Leen. Rollandstraat 2 C., Rol schaats, Van Nikkelen Kuiper, GasthuLssin- gel 131.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12