S.D.A.P. herziet haar houding in defensievraagstuk. Controle op uitvoer van groenten. R.K bereid aan de regeering deel te nemen Pachting van N.-Guinea Niet-aanvalsverdrag met Nederland. MAANDAG 1 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Geert uitspraak ten aanzien van den Staatsvorm. Verwerving van de politieke macht. Congres in Den Haag. In den Dierentuin te 's-Graven- liage is Zaterdag het congres van de S.D.A.P. geopend, welk congres en kele zeer belangrijke besluiten heeft genomen. Ten eerste werd de hou ding ten aanzien van het Ontwape- ningsvraagstuk herzien Met groote meerderheid werd besloten medewer king- te verleenen aan een defensie, geschikt om de Volkenbondsverplich tingen na te komen. Voorts werd be sloten geen uitspraak te doen ten aanzien van de kwestie van den staatsvorm, terwijl voorts ook in het program enkele wijzigingen werden aangebracht. O.a. werd duidelijk vastgelegd, dat de S.D.A.P. de poli tieke macht alleen langs democrati- schen weg zal trachten te veroveren. De heer K Vorrink hield de openingsrede. Spreker begon met te gewagen van het drei gende oorlogsgevaar, de onmacht van den Volkenbond en den wedstrijd in de bewape ning. om vervolgens op den oorlog in Spanje te wijzen. Wij dragen, zei spr., als Neder- landsche S.D.A.P. geen verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in het Spaansche po litieke leven; wij verafschuwen den burger oorlog en de wreedheden en onmenschelijk- heden, waartoe hij aan beide zijden van de frontlijn aanleiding geeft. Wij staan met onze volle sympathie aan de zijde van de wettige regeering en de held haftige volksmilitie. Ook onze Nederlandsche samenleving geeft weinig opwekkends te aanschouwen. Na zeven jaar van voortdu rend achteruitgaan van het economische le ven zijn groote groepen van het Nederland sche volk aan den rand van vertwijfeling gebracht. Aan den vooravond der verkiezin gen voor de Tweede Kamer meent het Nederlandsche volk. dat de regeering Colijn zeer zeker niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor het uitbreken van de crisis, maar dat zij wel verantwoordelijk kan worden gesteld voor de wijze, waarop zij de crisis en haar gevolgen gemeend heeft te moeten be strijden. De S.D.A.P. zal tot taak hebben, het Neder landsche volk den waren toestand, zooals zij uit een partij-enquête en uit andere onderzoe kingen duidelijk is gebleken, voor oogen te stellen. De partij zal daartegenover plaatsen de mogelijkheden, die het Plan van den Ar beid biedt. Voor de bespreking van het beleid van het partijbestuur over het afgeloopen jaar en de daarbij behoorende verslagen o.a. van de beide Kamerfracties, van de redactie van Arbeiderspers, van de gedelegeerden in het bestuur der socialistische arbeiders interna tionale, enz., gaven zich 23 afgevaardigden op. De discussie werd geopend door den heer Moller, die sprak namens de gezamenlijke Haagsche afdeelingen. Deze konden de na tionale gedachte aanvaarden in statischen zin, maar zij maakten zich bezorgd over de aanvaarding van dfcmationale gedachte in dynamischen zin, en vooral over de toepas sing daarvan. De afgevaardigde van den Dolder 'besprak hetzelfde punt en wees o.a. op den misstand dat op de eene plaats bij het huwelijk van Prinses Juliana een soc.-dem. wethouder een oranje-hulde in ontvangst nam, terwijl er gens anders wandelingen met kinderen van partijgenooten werden georganiseerd om hen te onttrekken aan de sfeer der oranje feestelijkheden. De heer Sandifort, sprekende namens de Rotterdamsche afdeelingen, constateerde in tegenstelling tot de vorige sprekers, dat er ten aanzien van de nationale gedachte van een geforceerde koersverandering der par tijleiding geen sprake is. Er is niets kunst matigs of gekunstelds aan, maar het is een gevolg van den zedelijken groei dèr arbeiders, een natuurlijke groei, die niet vroeger be hoefde te komen en niet te laat is gekomen. Dit is de algemeen heerschende opvatting der Rotterdamsche partijgenooten. Wij moeten weer eerbied krijgen voor de nationale em blemen. zegt spr.. die door de arbeiders ge reinigd moeten worden van de smetten, die de bourgeoisie er op heeft geworpen. Mr. B. Waslander uit Utrecht betoogde, dat zich sedert 1934 geen enkele reden heeft voorgedaan om in de kwestie monarchie of republiek, van standpunt te veranderen. Het partijbestuur heeft geen leiding gegeven en verzuimd de nationale gedachte socialistische invloed te geven. Wiardi Beekman is daarin met zijn artikelen niet geslaagd en Albarda heeft meer gesproken in den geest, zooals de tegenstanders het gaarne hoorden maar niet de partijgenooten. Het is in de allereerste plaats een politieke aangelegenheid en daarom had het partijbestuur moeten zorgen, dat niet de V.A.R.A. de eerste directieven in deze zaak gaf. Ook de arbeiderspers heeft vee", te vee, aandacht aan het huwelijk der prinses ge wijd. Tenslotte constateert spr., dat de partij leiding inzake den strijd in Spanje veel te lang en veel te gereserveerde houding heeft aangenomen uit angst voor een verkeerde uit legging door de tegensanders. Wij moeten onze republikeinsche overtuiging duidelijk doen blijken, besluit spr., en daar bij tevens toonen, dat wij evengoed nationaal zijn. De Utrechtsche afdeelingen hebben hun standpunt neergelegd in twee voorstellen, die aandringen op het onverzwakt handhaven van het standpunt ten aanzien van nationale ge dachte en koningsschap, neergelegd in het herzieningsrapport van 1933. Verschillende andere sprekers voerden over deze kwestie nog het woord, waarbij er o.m. op werd gewezen, dat door verschillende kwes ties een onbehagelijk gevoel in de partij is ontstaan. Ook werd de berichtgeving over de vorstelijke verloving en het vorstelijk huwe lijk gelaakt In een voorstel van de afdeeling Leider, werd uitgesproken dat de S.D.A.P een repu blikeinsche partij is doch strijd tegen hei Koningschap onnoodig en ongewenscht acht. Het partijbestuur werd voorts ook van ver schillende zijden gebrek aan activiteit inzake de steun verleening aan Spanje verweten. Voort werden de gebruikelijke opmerkingen gemaakt over den inhoud van de bladen, dei- arbeiderspers en over verschillende interne partij-aangelegenheden van organisatorischen aard. Deze laatste opmerkingen werden door den heer C. Woudenberg beantwoord. Ir. Albarda spreekt. Ir. Albarda antwoordde, wat de houding betreft die de partij heeft in genomen, niet zoo nieuw is als men schijnt te meenen. Reeds jaren geleden zijn partijgenooten in openbare functies met de monarchie in aan raking gekomen als hun ambt dat mee bracht. Zij die zoo'n ambt vervullen, verte genwoordigen daarbij niet iii de eerste plaats de partij, maar de ge- heele burgerij. Het geheele Neder landsche volk was dooi de verloving van de prinses verrast, ook het p.b. en het VARA-bestuur. Voor de VARA was het vaststellen van haar houding het meest urgent. Het bestuur heeft dat gedaan in overleg met het p.b. en de leden hebben dat sedert dien bekrachtigd. Bovendien moet men ook de VARA zien als een instelling, die een publieke taak te vervullen heeft en niet .Heen als een omroepvereeniging voor partij- enooten. De vijanden der beweging zouden het liefst hebben gezien dat de partij een vijandige houding tegenover de feestelijkheden had aangenomenom alle oranje-feesten tot anti socialistische betoogingen te maken. De mil de en eerlijke houding der beweginge was een teleurstelling voor haar vijanden. (Ge roep. „zeer juist".) Wij sociaal-democraten, zegt spr., zijn republikeinen, maar niemand in ons land zou er aandenken, een strijd over de kwestie republiek of monarchie te ontketenen. Het partijbestuur acht een uitspraak over bodig, maar heeft geen bezwaar tegen den inhoud van het voorstel-Leiden. Verschil lende moties, o.a. van den Haag, om een on derzoek naar de nationale gezindheid dei- partij genooten in te stellen, moest het p. b. afwijzen. Men moest dit aan de gebeurtenis sen overlaten en op dit gebied niet willen or denen. Wat de defensieverboden betreft, wees spr. erop, dat momenteel intrekking in ernstige overweging is. De verboden zijn afkomstig van minister Deckers en door het kabinet- Colijn gehandhaafd. De Koningin draagt daarvoor niet de minste verantwoordelijk heid. Van de zijde der Koningin heeft men ook nooit anders dan de meest correcte beje gening ondervonden. De S. D. A. P. fractie heeft bij de behandeling der defensiebegroo- ting in de Tweede Kamer de kracht gevon den de defensievraagstukken zakelijk te be- oordeelen, omdat zij zich slechts wilde rich ten naar de belangen des volks en deze niet wilde achterstellen bij de eer en het belang van de beweging. De houding tegenover Spanje niet lauw. De heer Vorrink ontkende, dat men de Spaansche zaak lauw had aangepakt. Men had nauwkeurig de richtlijnen van S. A. I. en I. V. V. gevolgd, die hadden gehandeld in nauw overleg met de Spaansche kameraden. Het beleid van de redactie der bladen van de Arbeiderspers en van „De Sociaal-Demo craat" werd goedgekeurd. De heer J. F. An kersmit, hoofdredacteur der bladen van de Arbeiderspers, trad wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd af en in zijn plaats werd dr. H. B. Wiardi Beekman benoemd. Besloten werd over de houding der partij inzake den staatsvorm geen uitspraak te doen. Vele voorstellen werden voorts van de agenda afgevoerd, terwijl het beleid van het het partijbestuur werd goedgekeurd. Alle af tredende partij bestuursleden werden her kozen. Het beginselprogram gewijzigd. In de Zondagochtendvergadering van het S. D. A. P.-congres heeft dr. H. B. Wiardi Beekman in een beknopte inleiding een over zicht gegeven van het resultaat van het werk der herzieningscommissie, die tot taak had het beginselprogram der partij te herzien. Als gevolg hiervan heeft het partijbestuur een voorsjpl op de agenda geplaatst ter ver vanging van art. 2 van de statuten onder titel „van het doel" door een nieuwe begin selverklaring. Het Leidsche beginselprogram van 1912, aldus spr., hoe uitmuntend het ook gedu rende 25 jaar heeft voldaan, had dringend herziening noodig en aanpassing aan de in middels gewijzigde omstandigheden. Wij zijn geen utopisten, zegt hij, doch willen met de nieuwe beginselen en vormen, met de mo derne verhoudingen, ook in onze politieke grondslagen rekening houden. In het nieuwe beginselprogram mogen de opvattingen over den staat en over de demo cratie niet ontbreken. De partij moest uit drukkelijk stelling nemen tegenover iederen vorm van dictatuur. Andere leemten betroffen de nieuwe or ganen. de moderne socialisatiegedachten, het plan van den arbeid eischt erkenning en be vestiging. Er zijn nog tal van andere punten, zooals de bestaansonzekerheid in het kapi talisme en vooral de plaats der S.D.AP. in de Nederlandsche natie, welk vraagstuk drin gend om behandeling vroeg. Bij dit alles is de methode en de grondge dachte van het Leidsche program van 1912 behouden gebleven. In zooverre is de S. D. A. P. echter radicaler geworden, dat zij het te bestrijden kwaad meer bij den wortel wil aantasten Zoo is het voorgestelde program thans oud en nieuw, oud in zijn doelstellin gen ter verwezenlijking van het heilig ideaal nieuw ten deele in het aangeven van"de we gen en de middelen ter verwezenlijking hier van. In het herziene program wordt ook uitdruk kelijk vastgelegd, dat de S. D. A. P. de politieke macht alleen langs democratischen weg wil veroveren. Het program werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat enkele kleine wijzigingen werden aangebracht Buitenlandsche politiek en defensie. In de Zondagmiddagvergadering heeft ir. J. W. Albarda een inleiding gehouden over het defensievraagstuk, ter toelichting van de door het partij bestuur voorgestelde wijziging van de paragraaf over, „buitenlandsche politiek eD defensie" in het strijdprogram. Spreker wees er op, dat het niet de schuld is van de sociaal-democratische beweging, dat de internationale drang naar vrede en ontwa pening niet zijn doel heeft bereikt. Als Neder land nu nog tot ontwapening zou overgaan, zou het zioh zelf en anderen aan onmiddel lijke gevaren bloot steUen. Geen land is misschien meer afhankelijk van de handhaving van het internationale recht dan Nederland. Daarin is voor ons de eenige veiligheid te vinden. Daarom dwingen ons niet alleen overwegingen van internatio naal recht en geboden van internationale so lidariteit, maar ook overwegingen van eigen belang tot de aanvaarding der volkenbonds- plichtén. Daarbij geldt als voor ieder ander land het voorbehoud, dat elke regeering zelf standig heeft te beoorde elen of zij al dan niet aan economische en militaire sancties haar medewerking moet verleenen. Met inachtne ming van dit voorbehoud erkennen meerder heid en minderheid der militaire commissie, dat onze medewerking noodzakelijk kan zijn en zij willen beiden de weermacht daarvoor doelmatig organiseeren. Het voornaamste punt van verschil tusschen meerderheid en minderheid, dat op dit con gres op den voorgrond zal staan, is de vraag welke plaats de landsverdediging in het systeem der volkenbondsplichten moet inne men. De meerderheid der commissie is van oor deel, dat tot de volkenbondsplichten de lands verdediging behoort, dat deze is een plicht niet slechts tegenover ons eigen volk, maar ook tegenover andere volkeren en tegenover de volkerengemeenschap Wie in beginsel de volkenbondsverplichtin gen aanvaardt, erkent, dat hij kan worden ge roepen om mede te werken aan de verdediging van een ander land. Maar is het niet verbijste rend onlogisch als men wel (in zekere omstan digheden) de plicht aanvaardt om een ander land te helpen verdedigen, en niet bereid is zijn eigen land te verdedigen? Mag men dan de verdediging van Nederland uitsluitend aan andere mogendheden over laten? En denkt men werkelijk, dat met verzet tegen een indringer kan worden gewacht, tot de volkenbond een uitspraak heeft gedaan? Het geheele land zou dan reeds overweldigd en geen enkel verweer meer mogelijk zijn. Ds. W. Banning verdedigde het stand punt van de minderheid en verklaarde zioh tegenstander vai het deelnemen aan den dol- zinnigen bewapeningswedsloop. Niet minder dan 28 afgevaardigden namen aan de debatten deel, waarbij door den Haag gepleit werd om het woord „geschikt" te schrappen uit de zinsnede er een weermacht, „geschikt voor de nakoming van Volkenbonds verplichtingen." De meerderheid der sprekers bleek het standpunt van Ir. Albarda te deelen. Het meerderheidsvoorstel, waarbij het congres dus als zijn meening uit spreekt, dat de S. D. A. P. wil meewer ken aan de vorming en in stand hou ding van een weermacht, geschikt om de volkenbondsverplichtingen na te komen, werd met 1509 tegen 328 stem men aangenomen. AFSCHEID INSPECTEUR BOLKESTEIN. Den scheidenden inspecteur de medaille van de stad Amsterdam uitgereikt. Vele belangstellenden uit onderwijskringen hadden zich Zaterdagmiddag in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam ver- eenigd om afscheid te nemen van den heer G. Bolkestein, die heengaat als inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. Na een korte inleiding van den voorzitter van de huldigingscommissie, dr. S. C. Bok horst, sprak de minister van onderwijs prof. di'. J. R. Slotemaker de Bruine. De heer E. Boekman, wethouder van het onderwijs en de kunstzaken te Amsterdam overhandigde den heer Bolkestein, de zilveren medaille van de stad Amsterdam, wegens zijn groote verdienste jegens het middelbaar onder wijs, te Amsterdam. Namens de inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs heeft dr. S. El- zin ga uit Haarlem het woord gevoerd. POTVISCH AANGESPOELD. Te Breskens is Zaterdag een potvisch aan gespoeld. Het dier is 18.80 meter lang en weegt naar schatting ongeveer 50 ton. Dit is de derde potvisch, die de vorige week in Zee land is aangespoeld. Certificaat noodig voor tomaten, sla en komkommers. Naar medegedeeld wordt, is in voorbereiding een regeling voor de controle op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkommers, aan de hand van de landbouwuitvoerwet 1929, waarvan de invoering zal wor den opgedragen aan het uitvoer-con- trole-bureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's Gravenhage. De uitvoer van bovengenoemde producten zal van 1 Maart af alleen kunnen geschie den, indien de zendingen zijn vergezeld van een „certificaat", waaruit blijkt, dat de pro ducten aan onderstaande eischen voldoen a. „gezond", vrij van plantaardige- en dierlijke aantasting en van andere teeltge- breken; b. „gaaf": vrij van hagel-, vorst- en wind- beschadiging; c. „zuiver": vrij van aangewende ziektebe strijdingsmiddelen en verontreinigingen: d. „rijp": in een zoodanige graad van rijp heid verkeerend, dat het in goeden toestand ter plaatse van bestemming aankomen rede- Hjkerwijze mag worden verwacht: e. „versch": in een zoodanigen staat van verschheid verkeerend, als met het oog op het product en de bestemming wenschelijk is. Partijraad R.K. Staatspartij vergadert. Ordening staat in het centrum der belangstelling. In de Zaterdag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering van den partijraad der R.K. Staatspartij heeft de voorzitter, mr. C. Goseling, meegedeeld, dat de R.K. Staatspartij zoo noodig bereid is aan de regeering deel te nemen. De partijraad besloot tot instelling van een commissie, welke de verhouding van het groo te en kleine winkelbedrijf zal hebben te bestu- deeren. Ordening een „heilige zaak Voordat het program van actie 1937 aan de orde kwam gaf mr. C. Goseling eenige samen vattende beschouwingen. In haar strijd om de positief-christelijke grondslagen van den staat zal de partij de zaken van kerk en staat niet dooreen mengen. Een concordaat wenscht Zij niet. In de gezins politiek staat Neder land niet aan de spits. De partij vraagt in haar program van actie krachtiger poli tiek op dit punt. „Arbeid voor ons volk" is het eerst noo- dige op economisch gebied. Daarbij zal vooral aan de minder draagkrachtigen wor den gedacht. Is ordening een „hei lige zaak", ja of neen? De crisismaatregelenzijn geen voorbeelden van ordening, doch van staatsbemoeiing. Ordening is geen gewijde, doch een principieele zaak. De groote vraag is: wil men de richting naar de ordening inslaan? Tempo is een vraag van praktijk: een mislukte poging is erger dan afwachten. Om den maatscfhappelijken vrede te grondvesten is ordening geboden, en in de zen zin is zij een nationaal-Nederlandsche „heilige zaak". De voorsteden tot grondwetsherziening zijn bij den aanstaanden verkiezingsstrijd. Het voorstel betreffende nieuwe publiek rechtelijke organen, dat betreffende de revo lutionaire volksvertegenwoordigers, dat tot beperking van het passieve kiesrecht en van de parlementaire onschendbaarheid zullen mede inzet vormen van den verkiezingsstrijd. Spr. vertrouwt, dat op dit punt de partij in den verkiezingsstrijd voldoende voorlichting zal geven. Nu over de kabinetsformatie door anderen zoo duidelijk is gesproken, zal de lust tot on tijdige beschouwingen hieromtrent wel luwen. Alles op zijn plaats en alles op zijn tijd. Spr. wil niet antwoorden op sommaties tot het ge ven van garanties omtrent het negatieve. Om trent het positieve is het standpunt der partij bekend. In den komenden verkiezingsstrijd zullen anti-katholieke geluiden, zooals steeds. Klin ken. Het verheugt spr., dat de N. S. B. openlijk voor haar anti-katholieke gevoelens opkomt en bij het spook van ds. Kersten en ds. Ling- beek is aangeland. Leidende katholieken zullen nooit denigree- rend van dr. Colijn spreken. Erkend moet worden, dat deze ongetwijfeld groote figuur zich heeft laten leiden door een eigen positie! inzicht. Dat inzicht behoeft het onze niet te zijn. aldus spr., en blijkt het in menig opzicht ook niet geweest te zijn. In den verkiezings strijd gaat het niet om de regeermacht, maar om de goede beginselen. „Maar indien onder bepaalde om standigheden het leidend deelnemen in die regeermacht, naar redelijk in zicht het beste middel zal blijken om die beginselen tot gelding te brengen, zullen wij ons ook aan die zware ver antwoordelijkheid, waarop niemand belust kan zijn, niet onttrekken. Wij zijn bereid en in staat het Nederland sche volk ook in dit opzicht naar zijn echt Nederlandschen aard te dienen. Daarin staan wij bij niemand achter". Maecenas onderscheiden. De heer P. Boendermaker Czn. ontvangt de eerepenning in goud. In een zaal van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, waarvan men voor deze gelegenheid de wanden passend versierd had met door den jubilaris in bruikleen afgestane doeken, is Zater dagmiddag de Nederlandsche mae- cenas, P. Boendermaker Czn. ter gele genheid van zijn zestigsten verjaardag op treffende wijze gehuldigd. De minister van onderwijs. Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, huldigde als eerste den Bergschen collectionneur. De minister zei- de. dat deze zestigste verjaardag van den heer Boendermaker niet de eenige reden was van zijn komst. Deze verjaardag moet niet zoozeer beschouwd worden als de oorzaak dan wel als een aanleiding. Het verheugde spr. den jubilaris te kunnen mededeelen. dat het H.M. de Koningin behaagd heeft den heer P. Boendermaker Czn. als blijk van waardeering voor zijn verdienste de eere penning in goud toe te kennen, een onder scheiding, die maar zeer enkelen in den lande zich hebben weten te verwerven. Japansch Lagerhuislid vraagt en In het Japansche Lagerhuis heeft de afgevaardigde Hyogoro Hakoerai voor gesteld. dat Japan een niet-aanvals verdrag met Nederland zou sluiten en een overeenkomst zou aangaan om stukken land te pachten op Neder lands Nieuw-Guinea. Minister-presi dent Hajasji zegde toe, dat deze zaak zou worden bestudeerd, maar hij voeg de er meteen aan toe, dat Japan geen territoriale ambities (streven naar ge- biedsverwerving) heeft in Nederlands Oost-Indië. Prof. dr. J. Huizinga eere-doctor van Oxford. De Academische Senaat van de Uni versiteit van Oxford heeft profes sor doctor Johan Huizinga, voor zitter van de afdeeling letterkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, in Nederland, be noemd tot doctor honoris causa vail de Universiteit van Oxford. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand. RIJKSSTRAATWEG 25 HAARLEM-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit 35.-. Trekken inbegr. (Adv. Ingez. Med.) Ernstige autobotsing in de hoofdstad. Vijf personen gewond. Hierna werden verschillende amendementen op het ontwerp-program van actie-1937 be handeld. Toscanini in Den Haag aangekomen. De beroemde dirigent Arturo Tosca nini, die in den 'oop van deze week twee concerten van het residentie orkest zal dirigeeren, is Zondagoch tend aan het Hollandsche Spoor sta tion in de residentie aangekomen. Hij werd op het perron verwelkomd door het bestuur van het Residentie orkest en door den gast-dirigent van dit orkest, den heer Issay Dobrowen, die mevrouw Toscanini bloemen aan bood. De heer en mevrouw Toscanini heb ben zich daarna begeven naar hotel Vieux Doelen, waar zij voor de ko mende dagen intrek hebben genomen. Baaksche Overlaat is gaan werken. Zutfen en Deventer in het water. De IJsel bij Zutphen was Zondagochtend weer 17 c.M. gestegen. Zoodat een stand van 7.56 boven N.A.P. was bereikt. Tengevolge van dezen was is de Baaksche overlaat Zaterdag laat gaan werken. Zondag ochtend stroomde het water over een breedte van ongeveer 150 M. over den Emmerikschen weg en ook verderop zocht het water een uit weg in de richting van Warnsveld en Zutphen zoodat thans groote stunkken weidegrond bouwland ei: binnenwegen onder water staan Ook bij Deventer is een groot oppervlakte onder water geloopen. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor twee is op de kruising Paulus Potter straatHonthorststraat te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes per sonen min of meer ernstig zijn gewond. De lichtsignalen van een taxi, welke uit de richting van Baerlestraat kwam, zijn blijk baar niet begrepen of niet vroeg genoeg op gemerkt door den bestuurder van een parti culiere auto, die van het Museumplein kwam. Het gevolg was, dat de taxi, welke de andere auto voorrang had moeten verleenen, in den rechterflank werd gegrepen. De wagen maak te een schuiver naai' links, vloog rakelings langs een boom het verhoogde voetpad op en sloeg om, waarbij de ruiten braken. De aan rijdende auto kantelde eveneens en bleef met ingedrukte radiat-eur, vernielde spatborden en stukgeslagen vensters midden op den rijweg liggen. Een eenzame voorbijganger waarschuwde onmiddellijk de politie van het posthuis Rijks museum. die op haar beurt' den geneeskun digen dienst alarmeerde. Met vereende krach ten werden daarop de inzittenden uit hun po sitie bevrijd. Het bleek, dat zich in den parti culieren wagen een huurauto uit Haarlem behalve den chauffeur en diens collega, een bejaard Haarlemsch echtpaar bevond. De 66- jarige vrouw was er het ergst aan toe. Zij had een groote hoofdwonde gekregen en klaagde over inwendige pijnen. De man was eveneens ernstig aan het hoofd gewond en dit was evenzeer het geval met den metgezel van den chauffeur, die zelf een kneuzing aan een der armen had opgeloopen. In de Amsterdamsche taxi zat een jeugdig echtpaar, dat enkele onbeteekenende wonden had gekregen, terwijl de chauffeur ongedeerd was gebleven. De zes gewopden zijn naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar alleen de oude dame ter verpleging is opgenomen. Zij had behalve de hoofdwonde een lichte her senschudding en inwendige kneuzingen be komen. De overige gewonden konden na be handeld te zijn, naar huis terugkeeren. De verkeerspolitie heeft in den loop van den ,acht een onderzoek op de plaats van het ongeluk ingesteld en de beide voertuigen in beslag genomen. J, W Albarda (S.D.A.PJ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5