Boldoot JWeem düt van mij aan VERTELLING WOENSDAG 3 M A" A R T '1937 HAAREEM'S DAG BE AD Bruggen over Z.-B. en N.-B. Spaarne. Plannen bij Openb. Werken. Een hooftlverkeers wegennet. Tn de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken. die Dinsdagavond plaats had, wer den door den voorzitter, den heer J. J. Swens, de volgende mededeelingen gedaan: In verband met enkele verzoeken, welke het Bureau bereikten, om een nauwkeurige opgave van de toekomstige verbindingen over het Zuider Buiten Spaarne en het Noorder Buiten Spaarne heeft het Bureau zich ge wend tot den Directeur van Openbare Wer ken te Haarlem en hem verzocht, hierom trent nader te willen inlichten. Bij schrijven van 23 Januari 1937 werd medegedeeld, dat op de overgelegde kaart zoowel het tegenwoordige als het toekom stige, in het provinciale wegenplan of het gemeentelijk uitbreidingsplan vastgelegde hoofdverkeerswegennet is aangegeven. In de eerste plaats is er de op de teekening aangegeven Noord-Zuid route; de tegen woordige gaat via den Rijksstraatweg door het stadscentrum naar den Wagenweg, de toekomstige is om de stad heen geprojec teerd; via Delftlaan en Kleverlaan naar een noord-zuid-loopenden weg tusschen het tuindorp en de stad, aansluiting gevende zoowel op den Vogelenzangscheweg als via een oost-westloopend weggedeelte op den Wagenweg in ttiet uiterste zuiden der ge meente. In de tweede plaats zijn er oost-west-ver- bindlngen. De bestaande route van die rich ting gaat via de Amsterdamsche Vaart naar het stadscentrum en van daar naar Bloe- mendaal. In de toekomst zijn er nog: le een noordelijk gelegen oost-west-verbinding; de uit de Zaanstreek komende weg. die via een brug over het N.B. Spaarne in het verlengde van de Zaanenstraat naar den Rijksstraat weg en verder in westelijke richting gevoerd wordt; 2o. een zuidelijke oost-west-route, nl. de weg. komende van Schiphol die over de nieuwe Buitenrustbrug naar de stad leidt of door middel van een zuidelijke aftakking, over een brug over het Z.B. Spaarne in het verlengde van de Spaarnelaan, naar den Wa genweg voert, en wel juist naar het punt, waar de westelijke ringweg om de stad op den Wagenweg uitmondt. De noordelijke en zuidelijke geprojecteerde oost-west-verbindingen krijgen nog een ver bindingsweg over de Amsterdamsche Vaart en de spoorbaan heen. Door middel van den genormaliseerden Oudeweg, die door middel van 'n brug even ten noorden van de Spoor brug over 't Spaarne zal gevoerd wordene. zul- de nieuwe uit 't oosten komende wegen met stadscentrum verbonden worden. Vooral voor het verkeer uit de Zaanstreek zal dit een doelmatige route blijken te zijn. Ten derde is er nog de verbinding van het in den Waar- derpolder geprojecteerde haven- en industrie gebied, eenerzijds met het stadscentrum en woonwijken anderzijds. De hiervoor genoemde Spaarne-brug ten noorden van de spoorbrug vormt een belang rijke schakel. Tenslotte is nog op de teeke ning een brugverbinding in het verlengde van de Amsterdamsche Vaart aangegeven. Daardoor is de omweg over de Papentoren- vest en de Cathar ij nebrug te ontgaan. Let tende op het voornemen van de gemeente, het eerste gedeelte van de in den Waarder- poider geprojecteerde handels- en industrie haven te gaan uitvoeren, zal er het eerst behoefte komen aan de ontworpen brug even ten noorden van de spoorbrug. Daarna zal de in het verlengde van de Amsterdamsche Vaart geprojecteerde brug aan de orde komen, waardoor de Oathar ij nebrug over bodig wordt. Aan de brug over het N.B. Spaarne in het verlengde van de Zaanen straat zal eerst behoefte ontstaan, als de provinciale weg naar de Zaanstreek gereed is en het verkeer daarheen beteekenende af metingen gaat aannemen. Aan de brug over het Z.B. Spaarne, tegenover de Spanjaards laan zal vermoedelijk eerst in een verre toe komst de behoefte zich doen gevoelen. Kamer van Koophandel. Subsidie van ƒ250 voor de Midden standsweek. Dinsdagavond acht uur kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken in openbare vergadering bij een onder leiding van den voorzitter, den heer J. J. Swens. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van de afdeeling Grootbedrijf, ir. H. J. M. Bekkers, worden onderzocht en in orde be vonden Tot zijn toelating wordt besloten. De heer Bekkers is niet aanwezig. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. O.a. was er een brief van de familie Droste, waarin dank betuigd wordt voor de betoonde belangstelling bij het overlijden van den heer G. J. Droste Jr. De markttarieven. Behandeld wordt een aan de Vereeniging van fruit-, groenten- en aardappelenhande laren „Eendracht maakt macht" verzonden brief inzake de markttarieven. Er wordt in dien brief erkend, dat de markttarieven in derdaad te hoog zijn, maar met een vroeger adres aan den gemeenteraad terzake werd geen succes bereikt. Wegens de financieele positie der gemeente kon aan de wenschen geen gevolg worden gegeven. Nu de finan cieele positie in plaats van beter minder goed is geworden, is besloten, dit jaar geen adres aan den Raad te zenden, omdat daarmede toch geen succes te bereike^ is. Zoodra dit te verwachten is, zal men zich tot de daar voor in aanmerking komende instanties wen den. De Kamer keurt dezen brief goed. Subsidies. Het Bureau stelt voor, een subsidie van f 10 te verleenen aan de Nationale Vereeni ging voor Handelsonderwijs te Haarlem. De heer Treur vindt dit bedrag wel wat te weinig. De Voorzitter antwoordt, dat de ver eeniging dit bedrag gevraagd heeft. Het subsidie wordt verleend. Op verzoek van de hoofdcommissie van uit voering der Middenstandsweek 1937 te Haar lem stelt het Bureau voor een subsidie van f 250 te verleenen. Ook dit subsidie wordt verleend Personalia. Goedgekeurd wordt het voorstel van het Bureau om het salaris van den assistent der Bevrachtingscommissie te verhoogen. Mej. M. J. M. van der Veen te Bloemen- K ben pas 19 jaar, maar als ik schoenen koop, weet ik precies, wat ik hebben moet. Dat heb ik te danken aan het interessante boekje van TIMTUR, dat bij de winkeliers en aan de fabriek te Waalwijk gratis verkrijg baar is. Daarin lees je, hoe je een schoen moet beoor- deelen en buitendien kun je met een éénige prijsvraag f 250.verdienen. Neem dat van mij aan: Wie prijs stelt op goed schoeisel, koopt: (Adv. Ingez. Med.) daal wordt ten kantore der Kamer herbe noemd. Machinesclirijven en stenografie. Goedgekeurd wordt een concept brief van de Commissie van Onderwijs aan den Alg. Bond van Directeuren van particuliere han delsinstituten inzake machineschrijven en stenografie als verplichte leervakken. Bloembollenexport. Aan de orde komt een concept-brief aan den minister van Landbouw en Visscherij in zake uitbreiding van den bloembollenexport. De Kamer vereenigt zich hiermee, alsmede met een concept-brief van de commissie in zake de makelaars aan den Ned. Bond van Makelaars naar aanleiding van het door de zen Bond verzonden adres aan den minister van Justitie. Rondvraag. De heer Lasschuit dankt het Bureau voor het indienen van het voorstel om f 250 subsidie voor de Middenstandsweek 1937 te verleenen en de Kamer voor het toestaan van dit subsidie. De heer Baron Van Harden bro e k: „Brengt het er nou maar goed af!" (gelach) Hierna sluiting. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Hond, Kranenburg, veldwach ter te Bennebroek.Ladder, Meijers, Drosse- straat 12; Legitimatiekaart, Brouwer, Saen- redarnstraat 95; Overall, Poelgeest, Hoofd straat 51 te Hillegom; Portemonnaie met in houd: Meijers. Colensostraat 44 rood; idem, de Mol, v. Marumstraat 12; idem. Garrels, Tetterodestraat 101; idem. Knape, Nacht- zaamstraat 29; Rijwielplaatje, Heeren, Jan van Zuurenstraat 4; Autosleutel. Roosen. Ripperdapark 31; Wollen taschje met in houd; Quick, Bandoengstraat 10; kindertrui Broesterhuizen, Barre voetestraat 16; Vulpen v. d. Dool, Hagestraat 45. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool In de ledenvergadering van de vereeniging „De Haarlemsche Huishoud- en Industrie school bracht de secretaris de heer H.W. Ko renstra verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de school in zeer bloeien- den toestand verkeert. Het nieuwe schoolge bouw voldoet uitstekend. Het aantal leerlingen dat de dagschool bezocht in de voorbereiden de klassen, de costuumklassen, de opleidings klasse voor de akte Ns., fraaie handwerken, huishoudkundige hulp in de huishouding, kin derverzorging en kinderopvoeding en de klasse avond-opleiding kinderjuffrouw bedroeg op 1 September 1936 in totaal 436, terwijl de mid- dagcusussen voor meisjes van 12-16 jaar en voor meisjes van 14—16 jaar bezocht werden door respectievelijk 41 en 40 leerlingen. Het aantal leerlingen, dat vijfmaandelijksche cur sussen bezocht, bedroeg voor den dagcursus 15 en voor den avondcursus 126. In samenwer king met de Prot. Chr. Nijverheidsschool en de R.K. Ind. en Huish.school is er aan de school verbonden geweest een externe cursus „spoed opleiding dienstboden". Ook zijn dit jaar vijf cursussen gegeven, georganiseerd door de vereeniging van Huishoudelijke voorlichting Voor de Vereeniging van Huisvrouwen werd een cursus ingelascht, waar onderwijs gegeven werd in het klaarmaken van verschillende ge rechten. Verder werden aan zusters der ver eeniging Kraamhulp 2 cursussen gegeven in koken en huishoudelijk werk. Het aantal leer lingen, dat uit buitengemeenten de lessen volg de bedroeg" voor de opleidingen 151 en voor de cursussen 78. Het onderwijs zelf ging geregeld zijn gang; wel moest steeds worden getracht dit onder wijs te doen blijven aanpassen aan de tijdsom standigheden. Van de gelegenheid om op den eersten Don derdagmiddag van iedere maand kennis te ma ken met gebouw en onderwijs, werd door be langstellenden druk gebruik gemaakt. Onder leiding van de directrice, mej. D. van de Waal, en van enkele bestuursleden wordt dan een rondgang door de school gemaakt, waarbij de noodige inlichtingen worden verstrekt. Na goedkeuring van dit jaarverslag bracht de penningmeesteres, mej. W. M. Brusse. ver slag uit over het gevoerde financieele beheer. De rekening en verantwoording over 1936, die nagezien en in orde bevonden was door de fi nancieele commissie, bestaande uit de heeren J. C. Tadema, J. Wildschut en R. Fontein, werd goedgekeurd en aan de penningmeesteres werd dank gebracht voor haar uitstekend be heer. De rekening sloot in ontvangst en uit gaaf met 109730.36. Na vaststelling van de begrooting over 1937 kwam de verkiezing van bestuursleden aan de orde. Herkozen werden de aftredende leden Mevr. A. J. Gerritsz-Schagen, Mevr. C. Stem- ler—Tjaden en de heer H. W. Korenstra. in leven boomkweeker te Aalsmeer. Curator: Mi'. J. H. J. Simons te Haarlem. 2. Barbara van Leijden, weduwe van Jan Bley, wonende te Bloemendaal. Curator: Mr. J. O. Baron ie Beverwijk. 3. De Handelsvennootschap onder de firma Schouwburg Jansweg, gevestigd te Haarlem. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 4. J. A. Kaart Sr., lid der firma Schouwburg Jansweg, wonende te Haarlem. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 5. H. Hendriksma. wonende te Zaandam, Westzanerdïjk 67. Curator; Mr. J. H. C. Slote- maker te Haarlem. 6. De Naamlooze Vennootschap N.V. Hooger- duin's Warenhuis, gevestigd te IJmuiden. Cu rator: Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 2 Maart 1937. 1. G. A, Hueting, verzekeringsagent, wonende te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 30. Curatrice: Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. 2. L. H. Rings, aannemer, wonende te Sant poort. Jan Gi.jzenvaart 82. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. 3. J. G. N. Aggenbach, groentenhandelaar. wonende te Beverwijk, Regulierstraat 22. Cu rator: Mr.* Dr. A. van der Flier te IJmuiden- Oosbi 4. II. van Gameren,,, chauffeur, wonende te Beverwijk, Mèerstraat 2. Curator: Mr. Dr. A. van der Flier te IJmuiden-Oost. 5. F. van Bussel, grossier in schoolbroeken, wonende te Haarlem, Nieuwe Kruisstraat 20 zwart. Curator: Mr. H. E. Pruisen Geerligs te Haarlem. 6. P. R. J. van Grieken, winkelier in meube len, wonende te Haarlem, Jansstraat 51. Cu rator: Mr. A. Beets te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten; Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. F. C. de Jong, fotograaf, wonende te IJmui den, Kastanjestraat 44. Curator: Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. 2. A. C. Kleer, aannemer, wonende te Spaarndam, Ringweg 11. Curator: Mr. J. van der Vegt te Haarlem. 3. F. Nagel, caféhouder, wonende te Haar lem, Kruisweg 28. Curator: Mr. J. Deenik te Haarlem. 4. P. J. J. Willemse. timmerman en aanne mer, wonende te Hillegom, Havenstraat 34. Curator: Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 5. Jan Cuvelier, chauffeur, wonende te Hille gom. Havenstraat 5. Curator; Mr. F. J. Ger ritsen te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van 1. De nalatenschap van wijlen C. Eveleens, PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 4 MAART.. Progr. 1: Hilversum H K.G Progr. 2: Hilversum I. L.G. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Parijs Radio; 10.20 Pauze; 11.20 Keulen; 12.05 Parijs Radio; 1.05 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.50 Pa rijs Radio; 3.20 Keulen; 3.35 London Regional; 4.20 Deutschland sender; 5.20 Keulen; 6.20 Pauze; 6.25 Parijs Radio; 7.30 Berlijn; 9.05 Parijs Radio; '11.05 Boedapest; 11.25 Diversen. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 London Regional; 1.40 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.35 Droitwich; 6.40 Diver sen; 7.50 Droitwich; 8.45 London Regional; 9.20 Droitwich; 10.45 London Regional; Progr. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gra- mofoonplaten concert: Populaire muziek. 1. The merry Wives of Windsor, Nat Symph. orkest; 2. Welcomin' them in to the Welcome Inn, L. Piano Acc. Band; 3. Au Revoir, idem; 4. Mattinata, Wiener Bohème orkest; 5. Would you, L. Piano Acc. Band; 6.p Pypsy, Hans Bund; 7. A Waltz was born in Vienna, L. Piana Acc. Band; 8. Wiener Volksmusik, Dajos Bela; 9. Urn das blaue Band, Paul God win; 10. Zwei Guitarren, Hans Bund; 11. Hoehzeitszug in Lilliput,Dajos Bela; 12. Der Rose Hoehzeitszug, Dajos Bela; 13. Poranek, W. Bohème orkest; 14. Klange um Johan Strauss. Ilja Livschakoff; 8.0012.00 Diversen VOORRANG voor werkelijk goede scheer» crème, die de siugste baard zacht maakt en de huid niet irriteert, Delanoline.verwerktin Boldoot jcheercrème, voorkomt trekken en schrijnen van de huid. VOORRANG SCHEERCRÈME ROSE Een reuze tube voor 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) Ml Het wonder. Armetierig, met uitgebluschte oogen, met een lichaam, vermoeid van het nietsdoen; met kleeren, die flodderig om hem heen hingen, liep hij met gebogen hoofd de gracht af. De steenen van het trottoir, ongelijk en lee- lijk, leken onder z'n voeten weg te glijden. Zoo mechanisch liep hij, dat hij de eigen be weging niet meer voelde. Uit macht der ge woonte stapte hij over plassen heen, ontweek hij de hoog-opgewaaide bladerhoopen, die bruin en papperig tegen de huisranden op- kleefden. Bijna was hij te ver doorgeloopen en even kwam het bij hem op om ook werkelijk maar verder te gaan, om dien vergeefschen tocht maar niet eens te doen. Hoe vaak was hij al niet zoo op weg ge weest, hoe dikwijls had hij al niet gesollici teerd? In het begin had hij zich opgepoetst en opgeschuierd van je welste, maar dat liet je op den duur wel. Wat was er trouwens nog af te schuieren? Na vier jaar bleef ook van een goed pak niet veel over, wanneer het je eenige was. Hoe Annie er steeds nog maar weer zoo den moed in hield, snapte hij niet. Waar haalde ze het vertrouwen vandaan, waarmee ze hem altijd maar weer verzekerde, dat het wel anders zou worden, dat het toch eens zou lukken. Hij geloofde er niet meer aan. Hij begon nu af te takelen, werd haveloos en dan kwam je er nooit weer in. Wie nam een boekhouder, die er armoedig en verwaarloosd uitzag? Wie nam een boek houder met een rafelige boord? Wie nam een boekhouder met een door regen en wind ver fomfaaiden hoed, met een verschoten jas, waarvan de knoopsgaten rond uitpuilden door het vele verstellen? Hij keek eens naar het gebouw, zag de men- schen, die 'er binnen gingen en die verzorgd gekleed waren en overwoog of dat soms ook sollicitanten waren. Een mooi figuur maakte hij in dat gezelschap! Toen zette hij de tanden op elkaar en ging naar binnen De directeur wierp nog eens een blik op de papieren, die voor hem lagen. Vreemd was dat die goed gestelde brief en dat beschaafde handschrift en dan die man hier. Die combi natie klopte niet. Zou de man dien brief soms door een ander hebben laten schrijven? Neen, dat was onzin. Oplettend keek hij den man aan. Het gezicht was verwelkt, dat was waar. maar ellende en ontbering konden iemand leelijk toetakelen. Hij trachtte de sjofele kleeren weg te denken. Als die man nu eens behoorlijk gekleed was, als ja er zat toch wel wat in dien kop— Maar die andere sollicitant, die kwieke jonge kerel daar had je toch eigenlijk meer aan. Weer keek hij naar den man, die, onrustig nu door het zwijgen, hem aankeek met zijn diep liggende oogen, waarin al geen hoop meer leefde, die al schenen te berusten in alwéér een afwijzing. De directeur aarzelde niet meer. Misschien dat die flinke jonge man een betere keus was geweest, maar die kreeg wel hier of daar een baan en deze arme kerel maakte niet veel kans, zooals hij er uitzag. „Wel Van Buren", zei hij opgewekt, „we moesten het dan maar samen probeeren. Om te beginnen honderd gulden per maand. Gaat alles goed, dan over drie maanden honderd vijf en twintig. Maar er is één voorwaarde aan verbonden U moet er behoorlijk uit zien, al was het al voor uw eigen gevoel te genover de andere employés. Gaat u maar naar De Jong, u weet wel. die kleedingzaak in de Breestraat, en koopt u dat wat u noodig hebt. Ik zal wel met hen telefoneeren, dan kunt u hier laten disponeeren en dan verre kenen we het bedrag met bijvoorbeeld tien gulden per maand, Accoord?" Van Buren keek met groote oogen voor zich uit, door verbazing niet in staat een woord te zeggen. Hij had werk, een betrekking, eigen verdiend salaris, een plaats in de maatschap pijhij zag in een flits, hoe er weer gezel ligheid in hun leven zou komen, hij zag Annie al in een nieuwen mantel, hij zag och hij zag zooveel in die eene seconde.... het zou immers een wonder zijn, als het waar was! De directeur raakte zelf wat ontroerd, toen hij dat bleeke gezicht voor zich zag, waarin de trekken zich nog niet konden ontspannen, waarin nog ongeloof aan het geluk te lezen stond. „Mijnheerik dank u.... ik „Ja hoor, dat is wel in orde Van Buren. We zullen het dus zoo maar afspreken. U begint dus Maandagmorgen om negen uur". Met een handdruk liet hij Van Buren uit, die met plotselinge haast de gang door liep om bij de draaideur even stil te blijven staan. Hier zou hij dus werken hier hoorde hij nu voortaan thuiswat zou Annie Wild draaide hij de deur rond en liep bijna dravend de straat uit. Zou hij Annie verras sen? Zou hij zich eerst heelemaal in het nieuw steken? Zou hij als een herboren mensch bin nen komen vallen? Nee, dat duurde hem te lang, en sneller nog liep hij door. Wat scheen dat magere zonnetje fel over de plassen! Wat een kleuren in de boomen! Geel, bruin, groen, zelfs wat rood zat er tusschen en dan die takken, die zwarte kale stronken, ruw van brokkelige bast wat mooi was het allemaal! Kijk nu die tramrails eens schitteren! Net gepolijste linten! Mooie kleuren daar in die étalage! Over een maand had hij geld, dan kon Annie wat moois gaan koopen. Zoo'n lief, klein vrouwtje, z'n flinke meid, die toch maar heel wat dapperder was geweest dan hij. Hij belde aan, lang drukkend op het knopje. Zijn sleutel wilde hij niet gebruiken, ze moest naar de deur komen, zoodat ze recht voor hem stond als hij het haar zou zeggen. Daar kwam ze al. De deur ging open en Annie stond voor liem, een beetje verbaasd over het luide bellen. „Annie kind er is een wonder gebeurd! Een wonder! Hoor je het? Ik heb werk!" Zij sloeg haar arm om hem heen, toen hij wankelde nu de spanning brak en zacht streelde haar hand zijn haren, toen hij, ge knield voor haar, even later de ellende van al die jaren uitsnikte in haar schoot. HELEN Vergadering „H. O. R. E. C. A. F." Te hooge lasten voor de restauratie- bedrijven. In hotel ,De Leeuwerik" kwam gisteravond de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven (H.OJR.E.C.A.F.) in een buitenge wone vergadering bijeen ter bespre king van den heerschenden nood toestand in deze bedrijven. Na een korte inleiding van den heer J. F. C. Brinkmann. was het woord aan den heer F. A. Pfeifer, secretaris van het 'hoofdbe stuur van „H.O.RE.C.A.F.", die een uiteen zetting gaf over het onderwerp: „De perso- neele belasting en waarom gelijkstelling voor deze belasting met winkels noodzakelijk is". De personeele belasting die wij thans heb ben dateert van 1896. Deze belasting' heeft steeds het complement gevormd van de an dere belastingen. Zij gaat evenwel op het uiterlijk af, en is daarom volgens spr. fout, en in strijd met ons rechtsgevoel. Spr. is er evenwel van overtuigd dat deze belasting binnen afzienbaren tijd zal ver dwijnen. De goede zijde die spr. ziet, is, dat de pers. belast, en de gevolgen daarvan de hotelhouders heeft wakker geschud. Wanneer iemand een café of restaurant bezoekt, dan is dat nog niet een bewijs van maatschappelijken welstand. Bovendien is het onjuist, om de hotelhouders deze verte ringsbelasting te laten incasseeren. Volgens spr. had men reeds in 1896 de handen moeten ineenslaan, om de tot standkoming van deze belasting te verhinderen. De geriefelijke en vaak luxueuse inrichting van hotels en cafés, evenals van sommige kantoorgebouwen, is geen overdaad, docli slechts reclame voor het betrokken bedrijf, en als zoodanig noodzaak. In 1915 ontwierp minister Treub een nieuw belastingstelsel, waarin ook een wij ziging van de pers. belast, werd voorgesteld. Daarbij zouden de winkels en hotels uit de wet geschrapt worden. Doch daar hij moest aftreden is er van dit belastingstelsel nim mer iets gekomen. Verschillende gemeenten in ons land heb ben in verband met den noodtoestand in de hotelbedrijven. de personeele belasting reeds verlaagd, wat ook in Haarlem is geschied. Dit was daarom zoo noodig, omdat deze be lasting geen rekening houdt met den omzet in de ^bedrijven. Van -verschillende kanten heeft men toe gegeven, dat de pers. belast, onbillijk is, doch de gemeenten, die het geld krijgen, kunnen deze inkomsten op het oogenblik niet missen. Spr. meent daarom, dat de afschaffing van deze onbillijke belasting thans niet kan plaats vinden, doch dat daarvoor betere tij den moeten worden afgewacht. Het gevaar bestaat evenwel, dat de bedrij ven zelfs de verlaagde belastingen niet meer kunnen opbrengen en moeten verdwijnen. Dit zou niet alleen een groot gemis beteeke- nen, doch men zou bovendien een aantal groote verbruikers van gas, water, electrici- teit e.a. moeten derven. Spr. wees er tenslotte op, 'dat in het hotel- bedrijf niet het yerkoopen van de waar, maar de wijze waarop de levering geschiedt, pri mair is. Na een pauze, sprak mr. A. J. Roest Crol- lius, directeur van het bondsbureau van H.O.R.E.C.A.F. over den heerschenden nood toestand en de middelen tot instandhouding van de restauratiebedrijven, Deze bedrijven putten hun inkomsten voornamelijk uit de uitgaven van hen, die voor hun genoegen uit zijn, of van de zaken lieden. Het spreekt wel van zelf. dat de crisis deze inkomsten sterk deed terugloopen. Daar door is de druk door de lasten te izwaar ge worden en deze zal tot een ondergang van deze bedrijven leiden. Spr. wees op de te hooge accijnzen op ge distilleerd, welke niet alleen funest zijn voor de restauratiebedrijven. roch bovendien een levendigen smokkelhandel deden onstaan, waaronder de bonafide bedrijven moeten lijden. De lichttarieven, welke worden vastgesteld door de gemeentelijke bedrijven, zijn voor de restauratiebedrijven hooger dan voor win kels e.d.. wat spr. ook onbillijk acht. Een andere misstand achtte spr. het, dat na het overlijden van een ondernemer, de vergunning komt te vervallen, zoodat al het geld, dat in het bedrijf is gestoken, verloren is. Gevaarlijk voor het binnenlandsche bedrijf is de vlucht van de vacantiegangers over de grenzen, die door allerlei faciliteiten nog wordt bevorderd. De devaluatie kan een voordeel zijn, doch een bezwaar is, dat de buitenlandsche vacantieganger in ons land door allerlei ge- en verbodsbepalingen be nauwd wordt. Het is daarom noodzakelijk, dat de prijzen nog meer verlaagd worden, doch dit is alleen mogelijk, wanneer de extra hooge lasten worden opgeheven, waartoe de regeering zal moeten medewerken. FILIAAL STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Huis te Zaanen. Nieuwe aanwinsten: ZEDE- en ZIEiLKUNDE: Delleman. Huwelijk en roeping. Heijmans. Inleiding tot de speciale psy chologie. 2 dln. TAALKUNDE: Berrington. Hoe maak ik mij verstaan baar in Engeland? Blok. I-let Esperanto. Geers. Snel Spaansch. KUNST: Gregor. Weltgeschichte des Theaters. Knackfuss. Rubens. Vermeylen. Pieter Breughel; landschap pen. LAND- EN VOLKENKUNDE; Elout. De groote Oost. Seabrook. Avonturen in Arabië GESCHIEDENIS: Garcilaso. Het leven der oude Inca's. Mützel. Vom Lendenschr.rz zur Mode- tracht. NEDERLANDSCHE EN IN HET NEDER- LANDSCH VERTAALDE ROMANS: Andrejew. De zeven gehangenen. Bettauer. De stad zonder Joden. Nève. De Kerels. Reuling, Josine. Siempie. Schaaf, Nine van der. Heerk Walling. Zoomers-Vermeer. Kleine levens FRANSCHE ROMANS: Céline. Voyage au bout de la nuit. Dorgelès. La caravane sans chameaux. Yver, Vincent, ou La solitude.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10