Jongens wordt levensmoed gegeven. Een dag bij de Patvenneezen r* aan de spits Maart is begonnen. HA SRC EM'S DAGBEAD WOENSDAG 3 MAART 1937 Amusante en prettige avond. (Speciale G.P.D.-berichtgever) Er heerscht in het werkkamp „Het Put ven" te Chaam een sfeer van kameraadschap van hoog tot laag. Op m'n itocht naar het werk met den katnpco bemerkte ik dit reeds. Ir, Meyerink is een man, die niet alleen lei ding weet te geven, hij weet ook den juisten toon te vinden als hij met zijn „mannen" spreekt. Natuurlijk heeft ook hij wel eens moeilijkheden, maar kan dat anders waar 100 jongens samen zijn? Bovendien kent de kampco, die dezelfde functie reeds in den werkkamp „Roden" bekleedde en daarvoor ondercommandant in Ommen was, zijn pap penheimers. Hij weet hoe hij, zonder werke lijk iemand teleur te stellen, een verzoek, dat tegen de vastgestelde kampregels in- druischt, af moet slaan. Een voorbeeld? Den avond van den eersten dag van mijn bezoek waren er cursussen vastgesteld. Twee hier van konden echter geen doorgang vinden. Na het eten kwamen enkele deelnemers aan Zóó zien in het werkkamp „Het Putven" de bedden er overdag uit: de dekens zijn netjes aan het hoofdeinde opgevouwen. de cursussen die niet zouden plaats vinden vragen, of zij op bezoek mochten gaan. Ir. Meyerink weigerde dat niet zonder meer. Neen, hij bracht de vragers onder het oog, om welke reden dat niet toegestaan kon worden. De jongens namen, zonder meer, genoegen met de uiteenzetting. Teleurge stelde gezichten zag ik niet. 's Avonds heb ik zelf den cursus Eerste Hulp bij Ongeluk ken bijgewoond. Deze werd door een der chefs geleid. Daar er meerdere toeschouwers waren, begon de leider geheel opnieuw. De laatste ronde. Omstreeks half 10 verzamelden alle kamp deelnemers zich in de eetzaal voor het bij wonen van de dagsluiting wederom geleid door één der chefs. Daarna was het „Wel-te- rusten!" Alleen de corveeploeg, in Chaam doet deze een week lang dienst, bleef in de zaal achter om den boel op te ruimen. Wat deze jongens verder doen? Bedienen aan ta fel, afwasschen en de barakken schoon hou den. De kampco inviteerde de „pers" om de laatste ronde mede te maken. Dit wil zeg gen, dat hij ongeveer 20 minuten nadat de jongens naar hun barakken waren vertrok ken, met een presentielijst rondgaat, om te zien of er niemand ontbreekt. En zoo volg ik dan den kampco, barak in, barak uit, overal ,.Wel-te-rusten" zeggend, waarop soms hel dere, soms reeds slaperige stemmen ons dat eveneens toewenschen, Voor het meerendeel hebben de jongens het zich reeds makkelijk gemaakt. Slechts enkelen lezen nog even vóór de kampco rond komt en de lichten dooft, Dan tijg ik ook naar de kamer, waar m'n bedje gespreid is. De regen klettert ge- noegelijk op de daken, een perfect slaap middel. Om 6.15 uur is het den volgenden ochtend aantreden. Van m'n bed uit kan ik juist door het raam kijken. Ik zie de jongens naar het waschlokaal hollen. Zij zijn al vrij gauw klaar om dan te gaan ontbijten in de eetzaal, waai de corvee reeds gereed was. Als de laatste jongen in overall de eetzaal is binnengeslipt valt ,.de pers" weer terug in bed. Het is zoo heerlijk warm en de lucht is nogal somber dusNeen, ik zal u niet verraden hoe laat ik opstond. In ieder geval was het vroeg genoeg om nog te kunnen ontbijten. Eigenlijk zou ik nu den geheelen dag van uur tot uur moeten beschrijven? Maar dan zou ik werkelijk een geheele krant kunnen vullen en dat gaat niet. Ik sla daarom den ochtend en middag waarop de kampco naar Breda moest om zijn gade af te halen over om den „bonten avond" bij de lezers (lezeressen) te introduceeren. Om 8 uur des avonds was de eetzaal, waarin een podium was aangebracht, geheel bezet. Eén der chefs opende den avond. Vervolgens werden een paar vroolijke liederen gezongen, waarna werd begonnen met de afwerking van het programma. Verschillende jongens hadden zich opgegeven voor het doen van voordrach ten. En al waren de medewerkenden wel eens ietwat nerveus, ze brachten het er toch maar kranig af. Een tooneelstukje ontbrak even min op het programma. Het werd geannon ceerd als „De muzikale beklaagde" en behan delde de geschiedenis van een dief, die voor den rechter moet verschijnen om verhoord te worden. De stakker is echter behept met keel pijn, zoodat de rechter hem toestaat zijn vragen te beantwoorden met zijn mondhar monica. De kampkrant. M'n collega de redacteur van de kamp krant verschijnt dan ten tooneele om den „Putvenneezen" mede te deelen, dat no. 1 van den eersten jaargang van de kampkrant zoo juist is verschenen en dat hij die zal voor lezen. Het is voldoende wanneer ik hier mede deel, dat deze krant keurig op het kantoor getypt tot motto heeft: „Steun en schimp te geven in elke moeilijkheid. Opbouwende critiek is geoorloofd". Overschrijven is toe gestaan. maar.... familieberichten worden ge weigerd. Jules Verne ontbreekt in de kampkrant evenmin. „Onze speciale verslaggever", aldus de voorlezer over Verne, „zond ons een arti kel over het kamp in 1987. Hierin wordt ge- profeteerd, dat een belletje 's morgens de jongens zal wekken, waarna het wijsje „Ont waakt gij luie slapers" gespeeld zal worden. Is het lied uit. dan gaan de kribben automa tisch omhoog. Een electrische woiletjesop- vouwer zal tevens dienst doen. Met zeer veel bijval wordt het artikel „Groote feestvreugde in Chaam en omge ving", handelende over aankomst en ont vangst van den persman begroet, Algemeen geniet men van de „prikjes" die den bezoe kers daarbij gegeven worden. Tenslotte volgt nog de voorlezing van het schrijven van den bezoeker aan de kaanpkrantredactie, waarna de uitslag van den baraknamenwedstrijd wordt medegedeeld. Elke barak heeft nl. namen mogen indienen voor de barakken zelf en voor de andere aanwezige gebouwen. Na een langdurige vergadering besloot de jury tenslotte de volgende namen te kiezen: Brak 1 ,.ae zingende zaag", barak 2 „het spookhuis", barak 3 „de vliegende Hollan der", barak 4 „de Negerhut" (de chef wordt nl. Oom Tom genoemd), barak 5 „Schiphol", barak 6 „De humorist" („Kwibus" was m.i. nog iets beten, barak 1, „Hulppost E.H.B.O.", barak 8 „Jacob Hamel", de woning van den kampco „Unter den Linden", de dameskamer „De Kampzon", het kantoor „De stuurstoel", de eetzaal „Oase" en de leeszaal „Elck wat wils", 's Ochtends 9.15 uur zou ik vertrekken kwam de chef corvee mij om half 7 wekken. Hij verkeerde In de meening, dat dat de af spraak was. Stel je voor dat een stedeling 2V2 uur noodig zou hebben om zich aan te kleéden, de koffer te pakken en te ontbijten. Ik trek daar niet meer dan ruim één voor uit. En zoo ging het nu ook. Om 8 uur opstaan, om kwart voor negen naar buiten, waar het altijd nog maar regende. Ik wist niet dat de jongens ook dien ochtend waren gebleven wegens het bar slechte weer, anders had ik er natuurlijk voor gezorgd dat ik gelijk met hen in de eet zaal was aangekomen. Nu liep ik, niets ver moedende daar binnen, om met een uit 100 monden weerklinkend „Oh foei" begroet te worden. Zoo strafte men in „Putven" lang slapers. Enfin, m'n ontbijt schoot ik er ge lukkig niet bij in. En toen was weldra het oogenblik genaderd, dat ik werkelijk al weer vertrekken ging. Reeds stond een bemodderde taxi te wachten. Via een ouderwetsche tele foon u weet wel, zoo'n kast met een draai baar slingertje die het nog voortreffelijk deed, was de auto besteld. Wederom werd m'n fiets achterop gebonden en de koffer ging voorin. Alle jongens had den zich bij het hek opgesteld om mij uitge leide te doen. Zij trokken zich van den regen niets aan en zongen er niet minder lustig een afscheidslied om. Toen werden diverse han den geschud en voor de genoten gastvrijheid bedankt. Over den modderweg gleed ik toen spoedig uit het gezicht. Door de achterruit zag ik de groene barakken langzamerhand ver vagen. evenals de wuivende figuren die mij zoo hartelijk uitgeleide deden. NUTSBIBLIOTHEEK. Dat de animo voor lezen nog steeds zeer groot is, blijkt wel uit bet aantal boeken, welke in de betrekkelijk korte maand Fe bruari door de Nutsbibliotheek werden uit gegeven. Het aantal lezers (volwassenen) bedroeg eind Februari 2401 (vorige jaar 2103) terwijl in de kinderbibliotheek waren ingeschreven 783 (v. j. 713). j t Het gezamenlijk aantal boeken dat werd uitgegeven bedroeg: volwassenen en kinde ren samen 9687 (9022 en wel voor volwas senen alleen 7183 (6599) en voor de kinderen 2504 (2423). In de nu afgeloopen vijf maan den van het seizoen werden nu reeds meer dan vijftigduizend boeken uitgeleend, nl. 50110 (45338) HAARLEMSCH KAMERORKEST IN BETHESDA SAREPTA. Op Donderdag 4 Maart a.s. geeft het dil- lettanten-ensemble „Haarlemsch Kamer orkest" zijn jaarlijksche uitvoering in Bethesda Sarepta voor patiënten en verple gend personeel. In samenwerking met het mannenkoor van de Centrale Werkplaatsen der Neder- landsche Spoorwegen „Electrïsch Materiaal" zal een gevarieerd programma worden uit gevoerd. Het orkest geeft o.l.v. zijn dirigent, den heer Willem Lasschuit verschillende voor kamerorkest bewerkte repertoirnummers en een eerste uitvoering van Schreiner's chro nologische fantasie over melodieën van be roemde meesters „Von Gluck bis Wagner". Het mannenkoor o. 1. v. dirigent Zeilma ker voert verschillende Nederlandsche com posities uit. cliché TEGEN VERHOOGING VAN HET VERGUNNINGSRECHT. De afdeelingen Haarlem van H.O.R.E.C.A.F.. van de vereeniging „Onderling Belang" en de Middenstandscentrale, hebben in een telegram aan den gemeenteraad van Haarlem hun groote bezorgdheid uitgesproken over de voor gestelde verhooging met 25 pCt. van het ver gunningsrecht. Hierdoor wordt speciaal een der meest noodlijdende bedrijven getroffen, welke geen enkele verzwaring van lasten meer kan verdragen. De besturen verzoeken begrip voor den precairen toestand en overweging van andere middelen om het tekort te dekken. F. DE JONGE t In den ouderdom van 58 jaar is Dinsdag te Bloemendaal overleden de heer F. de Jonge, oud-gemeente-ontvanger van Haar lem. De heer De Jonge, die in 1878 te Veen- dam geboren werd. kwam in Januari 1916 naar Haarlem, als directeur van het Haven en Marktwezen. Van 1916 tot 1920 was hij ook directeur van het toen bestaande Levensmiddelen bureau, dat eerst op de Groote Markt en la ter in de Jacobijnestraat was gevestigd. Van Juli 1921 tot Juli 1927 vervulde hij de functie van Gemeente-ontvanger; daar na ging hij wegens invaliditeit met pensioen. De crematie heeft plaats Vrijdag 5 Maart a.s. te Westerveld, na aankomst van trein 13.14 uur. Onderwijs-Verkeerscommissie Actie wordt met kracht voortgezet. Aan het verslag van de werkzaamheden der Onderwijs-Verkeers Commissie te Haarlem, over 1936 is het volgende ontleend. Behalve het vele en omvangrijke werk door de Commissie verricht in verband met de ver- keersexamens. heeft zij in daad en geschrift getracht het contact met de scholen levendig te houden. De Commissie heeft aandacht gewijd aan het eventueel organiseeren van nieuwe cursussen voor onderwijskrachten. De wijzigingen in de Motor- en Rijwielwet en de daaruit voort vloeiende reglementen maakten het gewenscht de scholen in te lichten omtrent deze veran deringen. De O.V.C. heeft ook onderzocht op welke wijze de leerlingen der Middelbare Scholen in de verkeersvraagstukken konden worden inge wijd. Een nieuwe verkeerstafel werd door de Ver eeniging Veilig Verkeer geplaatst in de Mon tessorischool aan de Louise de Colignylaan. De Commissie verleende haar volledige mede werking bij het organiseeren der Verkeers- examens te Heemstede, welke aldaar op 24 Juni, 29 Juni en 1 Juli plaats hadden. Door 9 scholen werd hier aan het examen deelgeno men. Door den voorzitter is in een vergadering van de O.V.C. te Bloemendaal het nut van Verkeersonderwijs op de scholen en het afne men van verkeersexamens bepleit, zoodat waarschijnlijk in 1938 in deze gemeente met het afnemen dezer examens zal worden be gonnen. Wederom werd te Haarlem de gelegenheid opengesteld tot het afleggen van een theore tisch en practisch verkeersexamen voor de leerlingen der hoogste klasse van Openbare en Bijz. scholen. Ook de leerlingen der Centrale Scholen en van de le klasse der U.L.O. scho len konden daaraan deelnemen. Het schriftelijk werk bevatte een drietal schetsen van plattegronden van voorname en bekende kruispunten in Haarlem naar aanlei ding waarvan de leerlingen eenige opgaven moesten bewerken. De ondervinding opgedaan bij de correctie van dit werk door de leerkrachten der verschil lende scholen heeft de Commissie doen be sluiten in het vervolg zelf de correctie ter hand te nemen ter wille van een uniforme beoordee ling. Het practisch gedeelte bestond ook dit jaar weder uit een voetgangersexamen voor alle candidaten en bovendien voor de wielrij ders uit het afleggen van een rijproef. Het aantal deelnemers was aanmerkelijk grooter dan in 1935. Niet minder dan 59 scholen met een totaal van 1723 candidaten hebben aan het examen deelgenomen. (In 1935 waren het 41 scholen met een totaal van 1164 candidaten). Van de 1723 candidaatjes gaven zich 544 op voor het voetgangersexamen alleen, terwijl 1179 zich ook voor de rijproef opgaven. In het geheel werden 30 groepen gevormd. (In 1935 waren er 18 groepen). Voor iedere groep was l'A a 2 uur uitgetrokken. De prac- tische examens hebben 2 weken geduurd, van 4 tot en met 16' Mei. Geen enkel incidentje of ongelukje heeft zich bij deze examens voorgedaan, dank zij de zorgvuldige voorbereidingen. De uitslag der examens was als volgt: Aantal candidaten: 1723 (544 voetgangers, 1179 wielrijders). Niet opgekomen: 111. Ge slaagde candidaten: 1325 (390 voetgangers 935 wielrijders). Afgewezen candidaten: 287 (111 voetgangers, 176 wielrijders). Aantal Scholen: 59. Aantal geslaagden zonder fouten: 20 (allen wielrijders). Het gemeentelijk subsidie van f 200 was niet toereikend om de onkosten, door deze examens veroorzaakt, te dekken. De totale uitgaven bedroegen f 412.40, zoo dat het restant van f 212.40 ten laste van de kas der Vereeniging Veilig Verkeer kwam. De O.V.C. is van oordeel, dat de actie voor verkeersonderwijs en voor de verkeersexamens met kracht dient te worden voortgezet. Het verminderde aantal verkeersongelukken te Haarlem is een sprekend bewijs, dat haar werk vruchten begint af te werpen. De Commissie hoopt, dat alle scholen te Haarlem aan de verkeersexamens 1937 zullen deelnemen. VEREENIGING VOOR NED. HERV. JEUGDWERK HAARLEM-NOORD. H. de Hartog in de Julianakerk, Kloosterstraat Haarlem-Noord ,een lezing houden over het onderwerp: „Waarom lijden de kinderen om de Ouders?" Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. NED. MONTESSORI VEREENIGING. De afd. Haarlem en Omstreken belegt op Donderdag 4 Maart te 20.15 uur een bijeen komst in de Montessorischool in de Louise de Colignylaan. Als spreekster treed op mej. Ida Löny leidster van de consultatie-bureaux te Weenen met als ondenverp: Eltern, Kinder und Schule. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den werkavond van Donderdag 4 Maart der Haa'rlemsche Amateur-Fotografen Ver eeniging, in het clublokaal Ged. Oude Gracht 1Ö4, zal door de Commissie voor de werk- avonden een begin worden gemaakt met de serie: Hetomklëuren volgens diverse methodes. Dien avond is aan de beurt het maken van de geschikte vergrootingen, waarvoor de leden negatieven en bromidepapier moeten mede brengen. Aan de wanden zullen hangen de ingekomen foto's voor den vereenigingswedstrijd ..Tegen licht", over welke collectie de voorzitter, de heer B. Schaap, na de pauze een critische be spreking zal houden. NEGERPREDIKANT SCHIET VIER AMBTENAREN NEER. In Denver in den Amerikaanschen staat Colorado heeft een vroegere neger-predikant Bailey genaamd, in een bureau van den werk- loozensteun vier ambtenaren neergeschoten De man had verzocht voor steunuitkeering in aanmerking te komen, doch toen hij ver nam, dat zijn verzoek niet was toegestaan kreeg hij een aanval van razernij. Met een revolver in de hand rende hij door het ge bouw. daarbij in het wilde weg om zich heen schietend. Het kostte veel moeite den neger te overweldigen. Een van de neergeschoten ambtenaren, een vrouw, is doodelijk gewond. FILMNIE UWS KOVACS LAJOS EN DE ZUIDZEE-EILANDEN Van Vrijdag 5 Maart af wordt in het voor programma van alle voorstellingen in het Rembrandt-theater de A.V.R.O.-film „Een dag omroepbedrijf" vertoond. Verder ver wacht men de groote Metro-film. „Zonen der Zuidzee". Ter inleiding van dit programma komt Kovacs Lajos met zijn A.V.R.O.-band alleen Vrijdagavond in beide voorstellingen op het tconeel van het Rembrandt-Theater. De A.V.R.O.-film wordt verder de geheele week vertoond Met dagblad reclame De Amerikaansche Luchtvaart- Maatschappij, de United Air lines. heeft in den loop der ja ren niet alleen haar vloot aan zienlijk verbeterd, maar ook haar reclame. Van elke verbete ring, van elke uitbreiding der vloot vertelde zij het publiek door middel van couranten reclame. Met 60.000 regels in couranten annonceerde zij in 1927 haar dienst van kust tot kust, die toen nog 33 uur duurde. In 1933 begon zij als eerste met twee-motorige vliegtuigen; re duceerde de overtocht tot 24 uur en voerde haar advertenties in couranten tot 275.000 regels op. Goed gezien: in 1935 vervoerde United Airlines onder een 14- tal luchtvaartmaatschappijen, 42 der totale vracht. In 1936 besloot zij 375.000 regels in couranten te adverteeren en kon aan het eind van het jaar een vooruitgang van 25 con- stateeren. Met het oog op deze successen is het geenszins te verwonderen, dat zij voor 1937 wederom tot opvoering van het budget voor courantenreclamc besloot. Maart is begonnen.... daarmede ook de kans op Maartsche buien. En mogen we den Enkhuizer Almanak gelooven, dan staat ons nog heel wat fraais te wachten. Maar u weet het: Maartsche buien die beduien dat de lente aan komt kruien. En dat de lente na dert. langzaam maar zeker, dat wisten wij tuiniers eigenlijk een maand geleden al. Hoe 't u vergaan is weet ik niet. maar ik hoop dat u verleden week van dien eenen mooien dag hebt geprofiteerd om eens heer lijk buiten te werken. Eén zoo'n middag in de warme voorjaarszon met fluitende vo gels rondom en een helderblauwe lucht bo ven u. geeft moed om weer drie weken lang regen, storm en wat dies meer zij te verdra gen. Want er bloeit al zoo heerlijk veel. Verle- den week hebben we de crocussen kunnen bewonderen, nu volgen de anemoontjes. Hoewel officieel als bloeitijd „Maart" geldt hebben we verleden week de knoppen al kunnen vinden van Anemone blanda en Anemone hepatica. Is er iets aardigers te be denken dan het wit. rose en zachtblauw van van de anemoontjes tusschen het botergeel der winter-aconietjes en het oranjegeel, paarsblauw en roomwit van de crocussen? Over die anemonen is wel iets meer te ver tellen. An. blanda is niet meer dan 10 c.M. hoog en heeft grappige straalbloempjes in rose, blauw of wit. De witte, die alba sevthi- nica heet. is aan de buitenzijde zachtblauw en dat geeft iets fijns en teers aan de bloe men iets porceleinigs dat we in April terug vinden bij de Bosch-anemone. An. nerno- rosa, die ook zooiets doorschijnends heeft in haar bloemen. Al lijken deze anemoontjes dan verder ook heel weinig op elkaar. Anemone blanda dus heeft straalbloemen en Anemone hepatica, het „Leverbloempje", draagt op stengels van een cM. of vijftien haar komvormige bloemen, zachtblauw, rood of wit, enkel- of dubbelbloemig. Feitelijk zien deze voorjaarsbloeiers er tamelijk teertjes uit en we begrijpen niet. dat ze al de Maart sche buien zoo zonder eenige schade te bo ven komen. In tusschen zijn ze heel sterk en hetzelfde geldt van de vele andere Ane monen. die van nu af tot diep in den voor zomer ieder, op haar tijd, gaan bloeien. Heel sterk, mits onder de goede omstan digheden aangeplant, en door ontbreekt nog wel eens wat aan. Zoo vraagt An. apennina. een April bloeiertje met rose, witte of blauwe enkele en zachtblauwe dubbele bloemen, lichte schaduw bij koelen grond, en kan op zoo'n plekje jaren lang vast blij ven staan. Hetzelfde geldt voor blanda. De mooie bekende St.-Bavo-anemonen die in Mei bloeien en die iedere tuinliefhebber zich nog wel van de Flora 1935 herinnert, aan geplant met narcissus poetaz, moeten juist volle zon hebben en voedzame grond; de Bosch anemone vraagt schaduw en gedijt inderdaad in het bosch. mits onder niet al te zwaar hout. Het Leverbloempie moet vochtigen grond hebben, los. goed bewerkt met turfmolm, oude verteerde mest en blad- aarde. en heeft 's zomers beschutting tegen felle zon noodig. Dit zijn allemaal soorten voor najaars- planting; anemonen dus. die nu alweer sinds October in den grond zitten. Voor Maartplanting leenen zich (behalve de Le verbloempjes, die na den bloei verplant kunnen worden) de z.g. coronaria. waarvan de Anemonen van Caen de bekendste, en de half dubbele mooi gekleurde St. Brigid de allermooiste zijn. Ze worden 6 tot 8 c.M. uiteen. 5 c.M. diep geplant, in goed be werkten en gemesten grond. In Mei en Juni zullen we er hét mooie resultaat van Fit en Sterk voor Uw werk door brood van VAN DER LINDEN (Adv. lngez. Med.) PROT. CHR. JEUGDWERK. Maandagavond had in het Noorderwijkhuis de afgevaardigdenvergadering plaats der Plaatselijke Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes te Haarlem. Na de opening door de presidente, mevr. M. Bierens de HaanWaller behandelde mevr. De Clercqvan Lennep de a.s. Algemeene Be- sturenconferentie te Oud-Leusden van 58 Maart, die èn door de belangrijke onderwer pen èn door de spreeksters en sprekers van beteekenis belooft te worden. Het jaarverslag uitgebracht door mevrouw FrankenWeyland gaf de werkzaamheden en de bereikte resultaten in het afgeloopen jaar weer. De begrooting 1937 opgemaakt door me vrouw Y. van der NeutLoeff toonde aan, dat de benoeming van mej. G. H. Ledeboer voor een tijd van 2 jaren financieel verant woord was. In de bestuursverkiezing kwamen de com missiewerkzaamheden aan de beurt, waaruit het gevarieerde karakter van het Federatie- werk bleek. Mevr. N. BarendrechtHoen sprak namens de Lectuurcommissie, mevr. N. Hen- nemande Wijman over de nieuwe koers in de Handwerkcommissie, mevr. G. Thönede Vries van Doesburg vertelde over de werk zaamheden van de commissie voor leekespel en voordrachten, waarbij bleek, dat het aan tal uitgeleende voordrachten en costuums legio was. Mevr. A. WilkensRens sprak hier na namens de commissie voor de Arbeids- school (het werk onder fabrieksmeisjes). Vervolgens sprak Zr. Voorhoeve namens den Zusterkring van het Diaconessenhuis over het leven en werk in eigen kring. Duidelijk werd ons verteld hoe zeer het Hollandsche werk ver schilt van de oorspronkelijke opzet van Flied- ner, dat in Kaiserswerth tot grootsche ontwik keling gekomen is. Uit verschillende vragen bleek de warme be langstelling van de aanwezigen voor dit be langrijke werk. Na de pauze met thee hield jkvr. J. A. Witte- waal van Stoetwegen een inleiding over het werk van Vrouwen-Crisis-Zorg, waarvan te I Haarlem het Prot. Chr. Internaat ter opleiding tot de huishoudelijke beroepen gevestigd is. Maar het werk van Vrouwen-Crisis-Zorg om vat méér dan de inschakeling van werklooze meisjes in de huishouding. Het omvat boven dien de moreele hulp in gezinnen van werk- loozen en de vacantiekampen voor vrouwen van werkloozen. In aansluiting hierop vertelde de directrice mej. E. Boeke allerlei practische ervaringen uit het Internaat Zijlweg 279 en noodigde iedere belangstellende tot een be zoek uit. Aan de plaatsing der meisjes in be trekkingen moet veel zorg besteed worden. Ook hier bewees een geanimeerde nabespre king het meeleven der aanwezigen. Zooals men weet gaat de Haarlemsche Gemeente Reiniging de gesloten vuilnis emmers invoeren. De eerste bezending is aangekomen, zoodat nu spoedig in enkele wijken met deze moderniseering begonnen zal worden. Bij dat emmer systeem behoort een speciale auto voor het leegstorten. Deze auto's, die uit het buitenland moeten -komen, zijn nog niet gearriveerd, zoodat ook nog niet te zeggen is wanneer het nieuwe systeem in werking zal worden gesteld. Dit jaar wordt begonnen met 8000 emmers. Het moet nog bekeken worden welke wijken het eerst aan de beurt komen om gemoderniseerd te worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11