Een gecontingenteerde Jamboree. Voorloopig geen accijnsverlaging? Itwas eens een Uuisvtouw 0*0000 Haarlem's Dagblad Nederlandsche schepen als inumtievaarders? Kunst in Haarlem en daarbuiten W 'O E N S D A G 3 M X ART 1937 HAÏREE M'S D'AGBE'AD 3 Aanvragen moesten worden afgewezen. Aantal deelnemers. 25.000. Werkzaamheden op het terrein beginnen in Mei. ,.U komt naar do wereld-jamboree" is de leuze, waaronder thans over het geheele land de actie wordt ingezet om allerwege belang stelling te trekken voor dit groot-sche ge beuren. Er begint nu schot te komen in de voor bereiding van het a.s. padvindersfestijn, zoo als ons gebleken is op een persconferentie, welke op het padvindershoofdkwartier is ge houden en waarin generaal Behrens en baron Krayenhoff verschillende mededeelin- gen hebben gedaan. Dat de jeugd uit de geheele wereld hunkert naar het komende interna tionale kamp, blijkt wel uit het feit, dat op a buitcnlandsche aanvragen in verschillende gevallen zelfs moest moest worden „gecontingenteerd". Zoo was bijv. Engeland er heelemaal niet over te spreken, dat het „maar" met 8.000 jongens mocht komen. De organisatie en inrichting van een dergelijk groot kamp stelt echter zekere grenzen, waarmee men nu een maal rekening moet houden. Toch is de leiding er nog in geslaagd, aan den aanvankelijken opzet eenige uitbrei ding te geven, en is door het opnemen van een reserve-subkamp het aantal deelnemers van 20.000 tot 25.000 op gevoerd, waarvan er ongeveer 15.000 uit het buitenland komen. Dat er voor de legering en voeding enz. van zooveel jongens heel wat komt kijken, spreekt wel vanzelf. Verschillende leveringen zijn reeds aanbesteed en andere zijn nog in voorbereiding. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche pad vinders; het Engelsche menu aan die van Engelse hè nationaliteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijze kie zen tusschen deze beide menu's. Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten, Mohammedanen, Hindoes, enz. zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Mede zal aandacht worden ge schonken aan de voeding van de vegetariërs. De bereiding van het eten geschiedt door de padvinders zelf. Hiervan zijn uitgezonderd on geveer 700 voortrekkers, die «enigen tijd voor, gedurende en eenigen tijd na de wereld jamboree een afzonderlijk kamp op het jam- tooreeterrein zullen betrekken, om daar ver schillende diensten te verrichten. Voor hen wordt een keuken ingericht, waar het eten door koks wordt bereid. Dezer dagen verschijnt bij het hoofdkwar tier van de Wereld-jamboree een boekje met voorloopige mededeelingen, dat in een oplage van 32.000 exemplaren in vier talen over de geheele wereld zal worden verspreid onder de padvinders, die voorloopig hebben ingeschre ven. De voorbereidingen voor den bouw van het kamp vorderen gestadig. Met de eigenlijke werkzaamheden op het terrein zal in Mei een begin worden gemaakt. Voor deze werkzaamheden zal ge bruik worden gemaakt van werklie den uit Haarlem en Bloemendaal. Slechts de kleine werkzaamheden het z.g. pionierswerk zal door de jongens zelf worden uitgevoerd. Ter meerdere propaganda voor de jamboree zullen door de posterijen speciale Jamboree-postzegels worden uitgegeven in waarden van lis, 6 en WA cent. Deze zullen niet tegen een verhoogden prijs worden verkocht, zoodat de uitgifte uitsluitend is be doeld als reclame over de geheele wereld voor ons land. Voorts heeft de firma Begeer een fraaien bronzen jamboree-penning laten vervaar digen, welke voor en gedurende de jamboree zal worden verkocht. Het eerste exemplaar van dezen penning is aan Lord Baden Powell den chief scout, op zijn 80sten verjaardag- per vliegpost toegezonden. Ten einde een overzicht te krijgen van de verscheidenheid van nationaliteiten, welke op de Jamboree vertegenwoordigd zullen zijn. laten we hieronder een opgave volgen van de deelnemende landen met daarachter vermeld de sterkte van het contingent: Nederland 10.000. Groot-Brittannië (domi nions inbegrepen) 8.000, Frankrijk 2400, Ver. Staten 1050, België 800, Polen 650, Zwitser land 600, Denemarken 500, Noorwegen 500, Hongarije 500, Tsjecho-Slowakije 400, Zweden 400, Luxemburg 375, Roemenië 200, Oosten rijk 100, Indië 100, Finland 50—100, Armenië Meerdere reederijen verhoo- gen den vrachtprijs. Ook voor vervoer van Indië naar Europa. Naar aanleiding van het bericht betreffen de de verhooging der vrachtprijzen van de Straits Settlements naar Europa door de Stoomvaart Mij. „Nederland-, verneemt de Tel. nog. dat alle bij de Conference aange sloten reederijen, waaronder Rotterdamsche Lloyd en Stoomvaart Mij. „Oceaan", de tarie ven eveneens zullen verhoogen. Ook zullen de vrachtprijzen voor verschillende artikelen van Nederlandsch-Indië naar Europa met ongeveer 10 pet. worden verhoogd, 50, Letland 50, Griekenland 40, Egypte 40. Joego-Slavië 40, Iran 36, Portugal 25, IJsland 25, Lithauen 25, Liechtenstein 25, Rusland 16, Estland 15 en Japan 7. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat het tot dusver met de fi nanciën naar wensch gaat. Op de begrooting die thans 5</2 ton beloopt, zijn de uitgaven eenigszins aan den hoogen kant geraamd, terwijl de te verwachten ontvangsten niet te hoog zijn getaxeerd. Toch is bij dezen opzet der begrooting de verwachting gewettigd, dat het gevormde ga rantiefonds van f 87.000 in zijn ge heel zal kunnen woi'den terugbetaald. Zooals men ziet, vorderen de voorbereidingen voor het wereldgebeuren thans snel; de pad vinders bereiden zich voor, de belangstel ling van het publiek wordt gewekt, de orga nisatie is gereed en zoo zal dan over eenige maanden, de Jamboree in Vogelenzang weder bijdragen tot versteviging van de internatio nale banden van broederschap tusschen de jeugd van de geheele wereld. Geruchten over geheimzinnige transporten. Spoedig een verbod om munitie naar Spanje te vervoeren? Enkele schepen, die onder Neder landsche vlag vamen, brengen volgens geffucbtem, goederen en mumiiltie naam Spanje over. De munitie wordt in bui- tenlandsohe havens geladen, de goe deren meest levensmiddelen in Nedeiiawdsche. Bij deze transporten zouden minstens 4 Nederlandsche schepen betrokken zijn, n.l. de „Ram- bon", de „Dobesa", de „Warmond" en de Tinge". Zooals te begrijpen is, loeren de Franco-oor logsschepen op deze transporten en daar men van de Rambon reeds sinds eenigen tijd niets had gehoord, vermoedde men, dat het schip in handen der opstandelingen was gevallen. Thans is echter een telegram van den kapitein van de „Rani'bon" ontvangen, waarin deze mededeelde, dat hij Dinsdagmorgen met zijn schip in Gibraltar was aangekomen en Dins dagmiddag meldde hij vandaar te zijn vex-- trokken oip weg maar Rotterdam. Alles was wel aan boord. Van bijzondere gebeurtenissen werd geen melding gemaakt. Bij de bevrachting van deze schepen is het Nederlandsch Bevrachtingskantoor ixi Rotter dam betrokken. Dit heeft thans aaax de Tel. verzocht mede te deelexx, dat het als cargadoor niet de uitvoerder is van munitietransporten maar alleen als tusschenpersoon optreedt. Over de lading heeft het Bevrachtingskantoor niets te zeggen. Het zorgt voor het bemannen dei- schepen; voor de equipage gelden, evenals bij de K. N. S. M. speciale vooxrwaardem, wat gage en verzekei'ing betreft, als een schip naam Spanje gaat. De aai'd der lading, welke ver voerd wordt, hebben belanghebbenden in han den en het Bevrachtingskantoor heeft dien aangaande geen verantwoording. Omtrent de „Dobesa" loopt het gerucht, dat het schip de haven van Valencia niet meer kan of niet meer dturft te verlaten, omdat de auto riteiten van de Spaansohe regeering het te gewaagd vinden een escorte mee te geven. De Scheepvaartinspectie te 's Gravenhage heeft zich uiteraard bezig gehouden met het lot van de Nederlandsche schepen, die in Spaansche wateren in beslag zijn genomen door de nationale ooiiogsschepen, omdat zij- ~~ALs griep drhgv. „U. WYBERT, «fc Neem reeds heeft. Uw buurman g 5.20ct. (Adv. Ingez. Med.) munitie vervoerden voor de Spaansohe re geering. Ingrijpen op grond van overti'eding van de schepenwet is echter vooi-shands niet te ver wachten. De bemanning droeg kennis van 't feit, dat op de „Dobesa", de „Rambon" en an dere schepen munitie werd vervoerd en ontving daarvoor ook de gebruikelijke toeslag op de gage. Indien het doel van de reis niet in de monsterrol vermeld stond, hetgeen overigens nog niet vaststond, dan wordt hiermede slechts gehandeld in strijd met het wetboek van Koop handel. Op verzoek van het departement van Buitenlanjdsche Zaken is echter Dins- dagimomgiein volgens de Tel. ten depar- temente een conferentie gehouden, waarbij vertegenwoordigers van de scheepvaartinspectie aanwezig waren. Deze conferentie had ten doel midde len te bexaimen om een x-echtsgeldig verbod samen te stellen voor Nedex'- landsche schepen om munitie naar Spanje te vervoeren. Het resultaat van dit ovei-leg is echter nog niet bekend. SOESTERBERG KRIJGT EEN NIEUWEN COMMANDANT. Met ingang van 1 April zal volgens de Tel. luit. kolonel F. A. v. Heyst, benoemd worden tot commaxxdant der luchtvaartafdeeling te Soestex'berg, als opvolger van den tegenwoor- digen commandant kolonel P. W. Best. Hoofdpijn, Kiespijn. Al wat U noo- dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Minister Oud voelt niet voor vermindering der inkomsten. Oude zaak weer aan de orde DEN HAAG Dinsdag. Het Nederlandsche volk drinkt schrikba rend minder bier dan weleer, als gevolg van de hooge accijns. De heer Ter Haar (c.h.) vond dit schrikbarend irnet 't oog op de schatkist. Verlaging van de accijns zal een dusdanige toeneming van het verbruik be vorderen, dat er tenslotte meer in 's Rijks iaadje zal komen. Tevens zou z.i. het café- en restaurantbedrijf van zulk een maatre gel profiteeren. Ook verlaging van de accijns op het gedistilleerd beveelt spr. aan. wat ver der o.m. ook tot afneming van den smokkel handel in stei'ken drank zal leiden. De heer Fleskens (r.-k.). die het eens was met den vorigen spreker, klaagde over kunstmatigen druk van de rente, dank zij de van overheidswege gevolgde politiek t a v. de Rijksfondsen. Het staatscrediet wordt toch zeker niet gediend, wanneer de fondsen in moeilijkheden komen. Mr. Knottenbelt (lib.ook al warm voorstander van de verlaging van bier- en gedistilleerd accijxxs. drong op een spoedige beslissing aan, of 't tot verlaging'zal komen, want de onzekex'heid van het oogenblik werkt stagneerend voor en in den handel. Tot de verdere door dezen senator aange- roerde puntjes, behoorde o.a. de volgens hem gewenschte aanbeveling aan onze douane ambtenaren om wat tactischer op te treden tegenover binnenkomende reizigers. Ten slotte drukt spr. zijn leedwezen uit, over de wijze, waarop aaxx den Thesaurier-Generaal ontslag is verleend. Thans is Mr. Knotten- belt's gevoel van recht en billijkheid ge kwetst. Een andere ..cause célèbre" besprak de heer Serrarens (r.-k.), die het had over de wijze waax-op tegen den Rijksbouwmeester Vrijman was opgetreden. Deze is, naar ten slotte bleek, het slachtoffer geworden van een noodelooze en al te haastig tegen hem ingestelde strafvervolging. Bij wijze van „eerherstel" achtte de Tweede Kamer in een op dit geval betrekking hebbende conclusie het gewenscht, dat de heer Vrijman een op dracht voor een belangrijk Rijksbouwwerk zou krijgen. Minister Oud scheen in beginsel dezelfde opvatting te koesteren als die, welke uit bedoelde conclusie sprak. Maar thans staat de zaak zoo, dat er geen opdracht voor een belangrijk werk is aangeboden. Boven- die het eerste groentje in Haarlem's Dagblad plaatste. Dat is een heel oud verhaal. Sindsdien hebben honderdduizenden huisvrouwen, vooral in den tijd van de Groote Schoonmaak haar voorbeeld gevolgd en haar voordeel erin gevonden. Goedkoop, gemakkelijk, afdoende. 13 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, in Een der Redons in het Gemeente Museum van Amsterdam Het was dezen laatsten zomer al weer twin tig jaar geleden, dat Odilon Redoxi te Parijs op hoogen leeftijd overleed en met hem één der afzondex'lijkste. een der nobelste figuren ook, der moderne schilderkunst verdween. Wij hebben in deze reeks opstellen nog nooit eenig werk van hem gereproduceerd, hoewel er in Hollaxxd xxog al wat van aanwezig is, doch het meeste is particulier bezit en niet gemakke lijk toegankelijk. Iix het Amstex'damsch Mu seum kan men met een klein aantal zeer ty- peerende dingen van hem kennis maken en één daarvan is de Apollo, die met zijn wagen en de prachtige witte paarden door het lucht ruim trekt. Dat is voor onze op de realiteit der dingen ingestelde oogen nu xxiet direct iets om zoo maar te aanvaarden en de kunst van Redon heeft dan ook lang en zelfs nu nog voor velen iets vreexxxds, iets uitmiddelpun tigs gehad waaraan nxen niet kon wennen. Het is niet genoeg te zeggen dat Redon een fantast washij was veel meer. Hij had zich een eigen wereld geschapen, waarin bloe men bloeidexx, wezens ademden die niet we zenlijk waren en toch alle eigenschappen van het wezenlijke bezaten. De wereld in haar uiterlijke verschijning boeide hem minder dan de wereld die hij innerlijk zag en doorleefde. En wat hij daar innerlijk van onderging, beeldde hij op prachtige wijze in zijn werk, dat echter voor velen, die niet de moeite wil den nemen, te trachten in zijn denk- en ge voelssfeer door te dringen, alleen maar vreemd en bizar bleef schijnen. Zijn kunst is nog voor die velen een gesloten boek, al ontkent nie mand meer zijxx beteekexxis en moet de nüch- terste der kunstkenners toegeven, dat het qua werk, makelij, techniek voortreffelijk is. In een kort artikel als dit kan de omvang van Redon's onderwerpen zelfs niet aangestipt worden: ik wil alleen zeggen, dat Redon's Apollo een der eenvoudigste, gemakkelijkst te bevatten onderwerpen uitbeeldt, die door den meester behandeld zijn. Voor veel ander werk heeft men ten onrechte de omschrijving hallucinatie, spookbeeld, fantoom etc. toege past en ik geef toe, dat men zich in het „ge heele" oeuvre vaxi een artist als Redon ver diept moet hebben om in te zien, dat er hoe genaamd niets ziekelijks in is. En omdat wei nigen zich dat kunnexi permitteer en, zal er altijd veel misverstand over zijn wex'k blijven bestaan. De voorstelling van god Apollo met zijn zon newagen is in de beeldende kunst niets nieuws. Op de schilderijen der Italianen, en door een voorganger van Redon, Eugène Delacroix, kon ze behandeld zijn, zonder dat iemand er iets vreemds aan vond. Die zorgden er namelijk voor, dat de wagen zoowel als de paarden en de jorxge god zelf nog altijd met de bekende reëele vormen in verband bleven; al was het verhaal fantastisch, de vorm bleef getrouw aan de bekende dingen. Bij Redon vervangt iedere realiteit, alles wordt bij hem onwezen lijk exi afwijkend van het bekende, doch in zich zelf coxxxpleet, harmonisch en vooral van een zeldzaam prachtige kleurschoonheid. Hij is de schilder, die pax-allel gaat met de littera tuur der Parnassiens, met de geestelijke ver fijning- der muziek van een Debussy, met de zielkundige tastingen vaxx een Flaubert. Maar die ondanks al die ragfijne vex'bindingen toch altijd blijft: schilder en beelder, geheel van de axideren onafhankelijk. Redon had in zijn jonge jaren in Parijs een Hollandschen vriend gehad, die hem zijn ge heele leven trouw is gebleven, aan wien vele zijxxer brieven gericht zijn en door wien hij voor Holland een waarlijk ontroerende sym pathie had opgevat. Dat was de heer André Bonger, die jaren lang in zijn mooie huis in de Zuidlaan te Aerdenhout zijn collectie kunst werken. waarbij tientallen Redons, voor vrien den en kennissen te bezichtigen stelde. Be halve deze Redons bezat de heer Bonger, die een zwager was van Vincent er. Theo van Gogh, fraaie Cézannes. Gauguins, Bernards en natuurlijk Van Goghs. Ook de heer Bonger is het vorige jaar heen gegaan en dat ik deze week over Redon schrijf heeft daarmede wel iets te maken. Want dezer dagen is bekend geworden dat die voor Holland unieke verzameling op enkele dagexx van de week voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn, in zijn laatste woning in de Gabriel Metsustraat te Amsterdam. Men moet zich alleen van een'introductie voorzien bij de directie van Rijks- of Gemeentemuseum der hoofdstad. Wie nader tot Redon wil komen zal in de collectie-Bonger dexi kunstenaar van al diens kanten kunnen leeren kennen. Het is een col lectie die in geslotenheid en gaafheid met geen andere ixx ons land te vergelijken is en toen mij het vorig jaar werd opgedragen die verzameling van over de honderd nummers voor de successie te taxeerexx, heb ik er weer uren vol genot bij doorgebracht. Als men de Redons uit het Stedelijk Museum dus met ge negenheid bekeken heeft, weet men thans den v/eg om nader te komen tot den bijzonderen mensch. die Redon geweest is. Een bijzonder menschmaar niet zooals velen zich hem voorstelden als een soort wilde fantast met lange haren, flapdas en garibaldi- hoed. Niets vaxx dat alles. Een zachtzinnig, def tig echt-Fransch oud heertje, in 't zwart, met een wit dasje, rustig-zacht pratend en glim lachend. In stille bewondering uren zittend voor Rembx-andt in ons Rijksmuseum en mi- nuten lang stilstaand op een wandeling door onze bloemenvelden. In het voorjaar vaxx 1914 sprak ik hem het laatst. Hij bezocht ons met zijn vrouw in Haarlem en ik voerde hen door onze poëtische dreven van La Vallée des fleurs (Bloemendaal) en Chantdoiseaux (Vogelen zang) en wij glimlachten beiden onx die on verwachte dichterlijkheid onzer Noordsche plaatsnamen. Het klonk in 't Fransch ook zoo veel lieflijker dan Durgerdam of Noord- Scharwoude. Redon was toen al vier en zeventig. Twee jaar later, gedrukt door angst onx zijn eenig kind, dat in den oorlog was, zou hij zacht en stil sterven in zijn bescheiden appartementen in de Avenue Victor Hugo. Zijn Hollandsche vrienden zouden Le père Redon. zooals de jongeren van hem spraken, niet meer terug zien. i. H. DE BOIS dien is men nooit teruggekomen op het vroe ger zonder het bijv. naamw. „eervol" verleend ontslag. Nu behoort toch in elk geval de Re geering óf alsnog het ontslag „eervol" toe te kennen, óf aan het slachtoffer van deze heele geschiedenis, een opdracht voor een werk van beteekenis te geven. Over dit treurspel, dat nu reeds van 1923 af speelt, voerde ook de heer v. Citters (a.-r.) het woord. Hij wees er op, hoe de heer Vrijman het slachtoffer was geworden van praktisch niet meer houdbare, al te zeer verouderde comptabele bepalingen. De rechter heeft zelf uitgemaakt, dat de heer Vrijman zich alleen aan een foi'meele overtreding der strafwet had schuldig ge maakt. terwijl er van eenige poging zelfs om zichzelf te bevoordeelen geen sprake was ge weest. Wegens het. moreele leed dezen oud- Rijksbouwmeester berokkend, komt hem zoo veel mogelijk eerherstel toe. Ten teeken, dat het ernst is met dit eer herstel, hoort de oud-Rijksbouwmeester daxx 'n opdracht te krijgen: over het meer of min der „belangrijke" vaxx het bouwwerk moet men dan xxiet verder gaan twisten. Na dit warme pleidooi klonken er hier en daar be wijzen van instemming. Mr. v. Vessenx (Nat.-Soc.) wilde iets met de grondbelasting, wat was onverstaan baar. och wel stond vast, dat dit onder werp heelemaal niet in de af deelingen noch ixx het Voorloopig Verslag behaxideld was, zoodat spr., als buiten de orde met den voor zitter in botsing kwam. Hierna spx'ong spr. over op de suikeraccijns, die hij verlaagd wil zien, wat z.i. veel beter ware dan verlaging van 't gedistilleerd enz. Tenslotte zette Mr. Po lie ma (c.h.), uiteen, dat de Staat met behulp van het valuta-egalisatiefonds in zijn eigen munt speculeert. Waarom zoo vroeg spr., is eigenlijk een depreciatie-punt van 20 pet. aangenomen? Practisch is thans zij 't tijdelijk de Nederlandsche Bank slechts een administratieve instelling geworden en ziet zij toe, dat de staat haar taak heeft overgenomen. We krijgen door het gevolgde beleid wellicht een te groote geld-circulatie. Kan men op deze wijze met het egalisatie fonds doorgaan? Als we voortgaan in plaats van grondstoffen, goud in te voeren, worden we voortdurend armer, want 't goud is in koopkracht de laatste twee jaar gedaald. Gaan we de door spr. aanbevolen rich ting grootere invoer van grondstoffen niet uit. dan zal crediet-inflatie ons lot zijn en iets dergelijks moet zooveel mogelijk ver meden. Minister Oud ging eerst even in op wat hij van Mr. v. Vessem had opgevangen en ver klaarde. dat er in de tegenwoordige fiixan- cieele omstandigheden zeker geen reden is om tot afschaffing vaxx de grondbelasting over te gaan. De Minister bracht den heer Van Vessem even in herinnering, hoe het Kabinet reeds drie jaar geleden tot afschaffing van de 20 pet. op de suikeraccijns is overge gaan. Uit een nationaal oogpunt was ver laging van de accijns op 't gedistilleerd ge wenscht: dan zou er minder smokkelhaxxdel voorkomen. De Minister van Financiën vraagt zich af, of hij bij het scheiden van de markt wel mag komen met 'n maatregel tot verlaging van de accijns, die de schatkist 7 milüoen zou kosten; het volgende kabinet zou dan met de moeilijk heid worden opgescheept. Wat de douane betreft, mag men over het algemeen tevreden zijn over haar optreden. Omtrent het moeilijke probleem staatslee- ningrijksfondsen merkte Mr. Oud op. dat steeds 't streven is geweest, dat de fondsen bij leeningen op dezelfde normale condities op treden als de open geldmarkt. Bij de laatste staatsleeningen is te dien opzichte geen andere gedragslijn gevolgd. Er is geen woord van waar, dat de fondsen de leening op andere condities hebben gekregen dan het publiek; het eenige is. dat de bankiersprovisie van 5 8 aaxx de fondsen is uitgekeerd, wat niets nieuws is. Dit is de volle waarheid en niets anders dan de waarheid! Tegenover Mr. Pollema meende Minister Oud het stilzwijgen over de richtlijnen vaxx het egalisatiefonds te moeten bewaren. Van „spe- culeeren", aldus toonde spr. aan, was geen sprake. Een deel van de werkzaamheid 't goudverkeer met 't buitenland van de Ne derlandsche Bank moge uitgeschakeld zijn, daarnaast blijft ze toch o.m. het disconto- beleid beheerschen. Tot besluit de twee pijnlijke zaken. Onjuist was het uitgangspunt door Mr. Knottenbelt t.o.v. de reden tot ontslag van den thesaurier- generaal aangenomen, bovendien had, zoo de door Mr. Knottenbelt aangewezen weg ware ingeslagen, de betrokkexxe zelfs geen gelegen heid hebben gehad in beroep te gaan. Minister Oud verklaart altijd de grootste waardeering voor de groote bekwaaxnheid van den thesaurier-generaal gehad te hebben, die groote diensten aan den lande bewezen heeft. Zoo er één was, die gedupeerd is geweest door wat er met dien ambtenaar gebeurde, dan de Minister, die alleen uit harden plicht zichzelf beroofde van z'n besten raadsman. Wat er verder gebeurd was, maakt het bezwaarlijk aan 't ontslagbesluit een dankbetuiging toe te voegen. En nu de zaak-Vrijman. Die had deze be windsman, toen hij op den Kneuterdijk kwam te zetelen, als een afgedane zaak aangetroffen. Afgedaan in dezen zin, dat langdurige bespre kingen tusschen Minister de Geer en den ïxeer Vrijman waren uitgeloopen op een accoord. Daarvan was de opdracht tot 'n. belangrijk, bouwwerk geen onderdeel. De Minister ver klaart, dat de kwestie van het. „eervol ontslag" afgedaan is bij de regeling Minister de Geex- Vrijman. Wat den heer Vrijman was aange boden (boxxw van een postkantoor te Vlaar- dingen) was toch zeker een openlijke rehabili tatie. Doch nu schijnt de heer Vrijman in dexx omvang van 't bouwwerk ook nog iets van financieele schadeloosstelling te willen krij gen: en dat was al lang afgedaan. Intusschen maakt Minister Oud thans nog gewag van het feit, dat de heer Vrijman naast hetgeen hij aan dexx staat aaxx schadeloosstelling voor eexx bepaald door hem ondervonden nadeel (prijs geving van een commissariaat) gevraagd had, van de oxxderneming in kwestie zelf ook 'n flink bedrag had gekregen. De repliek van den heer Serrarens had slechts tot resultaat, dat deze aangelegenheid, naar Minister Oud kon aantooixexx, den heer Vrijman in moreel opzicht niet ten goede kwanx. Daardoor ook had de Minister minder daxx ooit lust in herziening van het ontslagbesluit, zóó dat het eervol zou worden, maar de heer v. Citters bleef volhou den. dat zulks toch in elk geval had hooren te gebeuren voor de verleen ixxg van 'xx bouw opdracht. Nadat de werkloosheidssubsidie-be grooting ook z.hst. was aangenomen, bleef „Justitie" tot. Woeixsdag liggen. E. v. R.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5