Is Velsen een forensengemeente? H D 0 N D E R D A G 4 M A A R T 1937 HAARLEM'S DAGELSD Van een Santpoortsch standpunt bezien zal men ,,ja" moeten zeggen. Door deze poert komt men van Bloemendaal Santpoort binnen. Een afdeeling, rijk aan nieuwe woonwijken en „unvollendete" straten. Het antwoord op de vraag, of Velsen een forensengemeente is, is maar niet één, twee drie te geven. Want Velsen is een zeer bij zondere gemeente, een gemeente die uit af- deelingen bestaat, welker economische struc tuur zoo geheel verschillend is IJmuiden. Velsen-Noord en Santpoort, de drie „hoofd- bestanddeelen" onzer gemeente, zijn niet alleen geografische eenheden, slechts verbon den door een administratieven band; het zijn ook eenheden, die van een economisch standpunt beschouwd, niets met elkaar ge meen hebben. Vinden we nog tusschen de los van elkan der liggende afdeelingen IJmuiden en Vel sen-Noord punten van overeenkomst beide zijn aaneengebouwde centra met industrie en handel en een bevolking, grootendeels be staande uit arbeiders Santpoort is op zich zelf een conglomeratie van verschillende woonwijken, zonder industrie van eenige be- teekenis, deels bewoond door arbeiders, die met uitzondering van hen die in den tuin bouw hun bestaan vinden, elders in de ge meente-hunne werkzaamheden hebben, deels door middenstanders, waarvan slechts een klein gedeelte zijn werkzaamheden verricht in de plaats zijner inwoning. De ongeveer 50 industrieele ondernemin gen, die onze gemeente telt, zijn bijna zon der uitzondering gevestigd in IJmuiden en Velsen-Noord. Het industrie-arme Santpoort telt slechts eenige wasscherijen met een klein aantal arbeiders. Genoemde 50 indus trieele ondernemingen geven werk aan on geveer 2500 arbeiders; van dit aantal is wel licht slechts 2 pet. werkzaam in ondernemin gen. die gevestigd zijn in Santpoort. Dit 'feit stempelt Santpoort tot een zuivere woon-plaats, in tegenstelling met IJmuiden en Velsen-Noord, dat werkplaatsen (het deelteeken is hier onmisbaar) zijn. Wanneer we dus antwoord willen geven op de vraag, of Velsen een forensen-gemeente is, dan kan slechts met eenig voorbehoud daarop antwoord worden gegeven. En dan zien we, dat alleen Santpoort aanspraak op deze benaming zou kunnen maken. Statistieken^ die aangeven, waar de inwo ners van Santpoort hunne dagelijksche werkzaamheden verrichten zijn er in onze gemeente niet. Het öhderwerp is echter in teressant en belangwekkend genoeg, om aan deze kwestie eens wat meer aandacht te schenken. Voor de studie van de economi sche structuur onzer gemeente zou een der gelijke statistiek van het grootste belang kunnen zijn. Wij bevelen deze materie daar om in de belangstelling van ons gemeente bestuur aan. Maar ondanks het ontbreken van cijfers zijn er toch wel aanwijzingen die ons van dienst .kunnen zijn, aanwijzingen, die van dien aard zijn, dat vastgesteld kan worden, dat Santpoort zich snel ontwikkelt in de richting van een forensen-woonplaats. Volle treinen 's morgens en 's avonds zijn er het zichtbaarste bewijs van. Een ander, niet minder sprekend bewijs is de snelle groei der bevolking. In 1936 ging het aantal inwoners van de geheele gemeen te met 733 vooruit. Een stijging dus van ruim 1.6 pet. Maar de bevolking van Sant poort steeg met 550 of met 6 pet.! Op 1 Januari jl. telde Santpoort 9821 inwoners, terwijl dit aantal vijf jaar geleden nog slechts 6507 bedroeg. In vijf jaar tijds dus een stijging van het zielental met ruim 50 procent. Hierin is natuurlijk het geboorte-overschot inbegrepen. Maar we behoeven maar eens een kijkje te nemen in de talrijke nieuwe woonwijken, die in Santpoort uit den grond zijn gestampt om tot de overtuiging te ko men. dat er een zeer groote bevolkingstoe neming is door de vestiging van gezinnen uit andere gemeenten, gezinnen van renteniers, maar ook gezinnen van menschen die „een beroep of een bedrijf uitoefenen", zooals de fiscus dit pleegt te noemen. En omdat Sant poort geen industrie van eenige be tee kenis heeft, kan het niet anders of het overgroote deel der werkende nieuwe bevolking komt uit andere gemeenten, waar het ook nu nog zijn dagelijksch brood verdient of tracht te verdienen. Het grootste deel van de nieuwe bewoners komt, naar men ons ter gemeente-secretarie mededeelde uit Haarlem en Amsterdam. Tal van nieuwe woonwijken zijn uit den grond gestampt, schreven we hierboven. Be perken we ons tot het zuidelijk deel (Drie huis, dat ook tot Santpoort gerekend wordt, laten we dus buiten beschouwing), dan ont dekken we buiten de kern van het oude dorp en van het jongere Santpoort-Station, welke kernen ook al ver van elkaar verwij derd liggen, minstens een zestal los van elkaar en op zichzelf liggende woonwijken. We vinden in deze woonwijken tal van fraaie woningen, maar ook typische verschijnse len. eigen aan de bebouwing van onze ge meente, een bebouwing die tot nu oe onge dwongen en systeemloos voortwoekerde, daar waar de bodem maar kansen bood Elke nieuwe woonwijk heeft zijn eigen laat ons zeggen „eigenaardig heden". die in hoofdzaak bestaan uit „unvollendete"straten. Om wel ke eigenaardigheden men nu juist niet naar Santpoort behoeft te gaan. IJmuiden en Velsen-Noord zijn rijk aan onvoltooide straten. De Kenne- merlaan en de Rembrandtlaan, twee belangrijke verkeerswegen (op het uitbreidingsplan ten minste) loopen dood in een zandwoestijn of tegen een hekje. En niet anders is het in ons forensendorp. Laten we er maar eens wat gaan rondwan delen. Het eerste „eiland" dat we tegen komen is de buurt van de Kerkerinklaan. Keurig is deze buurt aangesloten op den Hagelinger- weg. maar een uitweg naar Zuid of Noord is niet te vinden. Voertuigen moeten terug of over den spoorwegovergang naar den Duin- en Kruid- bergerweg. Maar als ze terug willen, laten ze dan niet over den Kruidberg'erweg gaan, want deze weg is, doordat, vroeger B. en W. verzuimd hebben beslag te leggen op een deel der beroemde echt Velsensche voortuin tjes en thans eenige eigenaars weigeren ze gratis af te staan, nog steeds in een on- toonbaren toestand. We gaan wat verder zuidwaarts, de Ane- monenstraat in. Een nette straat. Hier vin den we nog de Gladiolusstraat en komen dan in de Narcissenstraat, die we naar links in wandelen. Maar ver komen we niet, want de Narcissenstraat loopt hier dood, Met de Hya cintenstraat en de Tulpenstraat is het pre cies hetzelfde. Langs het beroemde Kerkpad (verboden voor wielrijders) komen we in de Burg. En- schedélaan. Een zijstraat hiervan is de Schipbroekerweg. We zijn door onze onder vindingen in de Narcissenstraat wat voor zichtiger geworden en kijken even goed uit. Ja hoor. Het is weer zoo laat. De Schipbroe kerweg eindigt al heel gauw. Achter het hek bloeien de crocusjes. Wat aardig Een buurt-apart is hier weer de bebouwing rondom de Frans Netscherlaan. Aan gene zijdè van dat, wat nog van de Santpoortsche bosschen overgebleven is, ligt de mooiste woonwijk onzer gemeente. Veel hout is hier gehakt, maar we hebben er een Klein-Bloemendaal voor teruggekregen. Wy- noldy Danielslaan, Harddraverslaan, Cla- rionlaan, Laurillardlaan. Lezer u zoudt er ze ker gaarne willen wonen Dat de Harddra verslaan dood loopt, neemt ge gaarne op den koop toe. Fraaie breede lanen, fraaie villa's vullen hier de bebouwing. De Wynoldy Da- niëlslaan, die ongeveer evenwijdig loopt aan de spoorlijn, zal zeker de mooiste laan in de gemeente worden. De weg is ontworpen langs de westelijke grens van het Burgemeester Rijkenspark i waar dus slechts bebouwing aan een zijde mogelijk is) naar den Midden- duinerweg. Tenslotte gaan we nog even naar het uiter ste Zuiden. Daar vinden we met de Zonne- veltlaan, de Van Dalenlaan en de Litslaan eveneens een buurt in wording. Verleidelijk breed is die Van Dalenlaan (geen: „Vanda- lenlaan" s.v.p.), vooral voor autobestuurders, komende van den kant van Bloemendaal. Die zien natuurlijk niet den smallen ingang van den Bloemendaalschen straatweg evenmin als het nietige bordje met de pijl, dat aan den kant van den weg staat, (zie foto) en rij den recht door de Van Dalenlaan in. En ko men dan voor de zeef, die geen auto's maar alleen wielrijders en voetgangers doorlaat, welke langs een tegelpad den Bloemen daalschen straatweg ergens in de buurt van den spoorovergang naar de Wüstelaan be reiken kunnen. Auto's moeten echter terug of door de Zonneveltlaan naar den straat weg, Het blok woningen achter den witten muur zal zeker wel eens afgebroken worden. We zouden hier eigenlijk kunnen eindigen, maar we gaan toch nog even terug. En vin den nog weer een apartje bij de Bruno Klau werstraat en de Duinlustparkweg, die zoo mooi opklimt naar de Bloemendaalsche Vin- kebaan, waar we voor het eerst terecht ko men in een buurt, die niet geïsoleerd ligt. Verder naar het Noorden de lint-achtige be bouwing van den Brederoodscheweg. En de eenzame Wiilem de Zwijgerlaan doet de deur dicht. NED. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. De afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond houdt Maandagmiddag .8 Maart een ver gadering in Café „Spoorzicht" aan het Sta tionsplein ter bespreking van de te voeren actie tegen pensioenverlaging. Liberale jongeren en politiek. Belangstelling is noodzakelijk Voor de afdeeling Haarlem van den Bond van Jong-liberalen hield luitenant-kolonel Th. J. C. A. Boele uit Amsterdam gisteravond een cau serie. waarin hij betoogde dat po litieke belangstelling door de jon geren noodzakelijk is, wanneer zij zich niet buiten de gemeenschap willen stellen. De voorzitter der afdeeling, mr. J. E. Goud smit leidde den spreker met een kort woord in, waarin hij wees op de actualiteit van dit onderwerp, vooral met het oog op de a.s ver kiezingen. Er zijn thans, aldus overste Boele. veel jongeren die ..pit en ruggegraat" missen en zich met huid en haar verkoopen aan hem, die het meeste biedt en de grootste woorden gebruikt. Daarnaast is er echter een andere groep van jongeren, die wel oog heeft voor de wer kelijke waarden en de belangen van ons va derland wil dienen. Doch deze kunnen alleen iets bereiken, wanneer zij op de schou ders der ouderen staan. Het begrip politiek wekt bij velen, aldus spr. associaties op, die niet bepaald den schoonsten geestelijken inhoud hebben.Maar al laat de mensch niet na. zich vaak op dit ter rein van de slechtste zijde te toonen. toch is de politiek wel degelijk waard dat men er zich mee bezig houdt. Het spreekt wel vanzelf, dat in een volks gemeenschap als de onze diepgaande mee- ningsverschillen bestaan, over de wijze waar op het land bestuurd moet worden. Wil echter een gedachtenwisseling daar over vruchtbaar zijn, dan dient men elkan ders argumenten, ook al kan men er zich niet mee vereenigen, te eerbiedigen. Het liberalisme kent volgens spr. geen groepsbelang, doch wil een sfeer scheppen, waarin geest en cultuur zich onbelemmerd kunnen ontwikkelen. Wanneer men zich niet buiten de gemeen schap wil stellen, is het een zedelijke plicht, zich met de belangen van die gemeenschap bezig te houden. Men wordt daar dan in betrokken, of men wil of niet. Ten slotte wees spr. nog op de gevaren, die de volkskracht ondermijnen en de gezonde volksziel trachten te vergiftigen. Het com munisme is daarbij loyaler dan het nat.-so- cialisme want het bekent eerlijk, dat het dé cultureele beschaving wil vernietigen om een maatschappij met nieuwe waarden op te bouwen. Het Nat. Soc. is in dit opzicht gevaarlijker, want het vaart onder valsche vlag. Slechts op de puinhoopen van een volk kan een dicta tuur worden opgebouwd. Voor beide stroomin- gen dient de jeugd zich in acht te nemen, doch spr. is er van overtuigd, dat beide ten slotte te pletter zullen loopen op den ingeboren vrijheidszin van het Nederlandsche volk. Na de pauze ontwikkelde zich een leven dige en aangename gedachtenwisseling, waar in spr. volop gelegenheid had, zijn stand punt toe te lichten. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag antwoordde spr., dat het niet op den weg van de politieke partij ligt zich met een defensieprogram bezig te houden, even min als de Kamer zich bezig moet houden met vraagstukken van militair-technischen aardrMen moet de regeering in deze vrij laten en de technische aangelegenheden door militaire deskundigen laten behandelen. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren 9—11 en 1—2, Dinsdagsavonds 6.30—8.30 uur. tAdv. liigez. Med.) Kijkers, Koopers, Klanten. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft belanghebbenden in overweging, alvo rens een overeenkomst aan te gaan met het .Administratiekantoor Boha" en het „Ad ministratiekantoor voor Aflosbare Waarden" (ook wel genaamd „Nationaal Kantoor voor Staats-premieaandeelen") beide te Apeldoorn (de „Boha" in naam te Arnhem), welke zich o.m. bezig houden met het vormen van z.g. Beleggingsclubs, speciaal hun aandacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder die overeenkomst gesloten zal worden en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gel den wordt verkregen. Lezing van mr. dr. M. Scheurer. Voor de afd. Haarlem van de Chris telijke Middenstandsvereeniging hield mr. dr. M. Scheurer, secretaris van de Kamer van Koophandel te Amers foort gisteravond in hotel „Lion d'Or" een lezing over het onderwerp: „Kijkers, koopers, klanten". De heer L. Lam, voorzitter der afdeeling Haarlem opende den avond met een voor lezing uit den Bijbel. Hierna nam mr. dr. M. Scheurer het woord. De winkelier moet zelf overtuigd zijn van de bestaansrede van zijn zaak. aldus spr. De aandacht van de onbekende massa moet op uw zaak gevestigd worden. Eerst moet ge zor gen dat de menschen kijkers worden. Dit kunt ge langs verschillende wegen bereiken. Reeds uw eerste poging om contact met het publiek te krijgen moet slagen. Stel uw ad vertenties zorgvuldig op en draag er zorg voor dat ze opvalt. Spr. wees ook op het be lang van de telefoon als middel om in con tact met de koopers te komen. Het publiek is buitengewoon gevoelig wan neer men het een kleine dienst bewijst, dit is een van de. mooiste wegen om het publiek te benaderen. Spr. toonde dit met eenige voorbeelden aan. Als de menschen eenmaal kijkers zijn ge worden dan moet men zorgen dat ze ook koopers worden. De grootste moeilijkheid is echter vaak, volgens spr. om van een toe vallige kooper een vasten klant te maken. Wij moeten allen samen werken, aldus be sloot spr. zijn interessante voordracht, om de moeilijkheden die den middenstand mo menteel bedreigen te overwinnen. Na de pauze werden eenige vragen gesteld en door mr. dr. M. Scheurer beantwoord. Slotwoord van dr. C. Veenhof. Een echte middenstander is, volgens spr. niet alleen iemand die plannen uitvoert,doch ze ook uitdenkt. Een rijke levensontplooiing kan hier het gevolg van zijn. Ook in de or ganisatie van den middenstand moet men trachten het Christelijk beginsel tot uiting te brengen. Spr. achtte het niet onmogelijk dat het gezegde van Dr. Kuiper dat de sociale kwestie niet uitsluitend tot de arbeiders beperkt zou worden, bewaarheid is geworden, en dat de sociale kwestie zich ook heeft uitgebreid tot den middenstand. Wij kunnen en moeten als middenstanders Christen zijn aldus spr. Als we zóó leven dan kunnen we breken met het defaitisme dat over ons komt bij een beschouwing van den economischen toestand der wereld. Hij die het Christendom aanvaardt, bouwt, verder op den bestaanden 'toestand en is dus altijd anti-revolutionnair. Spr. wees in het bijzonder op de gehoorzaamheid die de mid denstander in elk opzicht verplicht is na te komen. Ook het leven van den middenstander kan medewerken aan de komst van het Konink rijk Gods. De heer L. Lam dankte de spre kers voor hun interessante voordrachten en sloot de vergadering. SCHOENENZAAK VAN MARIS 40 JAAR. De schoenenzaak van den heer Jac. van Maris aan de Barrevoetestraat 19 bestaat op Maandag 8 Maart veertig jaar. Wijlen zijn moeder heeft de zaak in 1897 in een perceel aan de Tuchthuisstraat opgericht, maar reeds na eenigen tijd bleek het noodzakelijk te zijn, de zaak naar de Barrevoetestraat te verplaat sen, waar zij een uitstekende reputatie geniet. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Februari 1937 (1936). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2378 personen (v. j. 24111, t.w. 2135 mannen en 243 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal door 5531 perso nen (v. j. 6025), t.w. 5185 mannen en 346 vrouwen. Totaal bezoek aan lees- krantenzaal door 7909 personen (v.j. 84361 t.m. 7320 mannen en 589 vrouwen. Uitgeleend werd 7638 boeken (v.j. 8616) II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 861 personen (v.j. 910), t.w. 706 mannen en 155 vrouwen. Uitgeleend werden 2560 boeken (v. j. 2155). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werd te zamen bezocht door 8770 personen, (v.j. 9346) t.w. 8026 mannen en 744 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 10198 boe ken (v.j. 10771). AANBESTEDING. Door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland werd hedenmorgen te Haarlem aanbesteed het aanbrengen van een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaar dig materiaal op de fundeering van de rij baan, deklaag van koudasfalt op de fundee ring van het rijwielpad en tegelbestrating op voetpad in aarden baan van prov. weg Die- merbi-ug—WeespHilversum, tusschen de Bijlmerbrug en de Gaasperbrug. alsmede tus schen de Geinbrug en een punt op onge veer 135 M. beoosten de nieuwe ophaal brug over de Vecht, met bijkomende werken, in de gemeenten Weesperkarspel en Weesp. Het laagst werd ingeschreven door Gebr. Ho- genbirk te Laren voor f 78.541. (Adv. lngez. Med.) VOOR DEN- I -KANTONRECHTER Het Duitsche meisje Dat de vele Duitsche dienstmeisjes, die in ons land een betrekking hebben gevonden, met de arbeidsvoorwaarden al heel slecht op de hoogte zijn, waarvan de werkgevers clan maar al te vaak misbruik maken, bleek gisteren in een geval, dat de Kantonrechter te behandelen kreeg. Een Gretchen. Liesl of hoe ze mag heeten was aangenomen op een maandloon van twin tig gulden, wat al niet te veel genoemd mag worden. Na eehigen tijd vertelde haar me vrouw evenwel, dat er rentezegels geplakt moesten worden, en dat het gebruikelijk was, dat het meisje die zelf betaalde. Het meisje pleegde overleg met haar ouders in de verre Heimat, die haar adviseerden, zich naar de geldende gebruiken te regelen. Zoodat ht meisje bijna een jaar lang zelf rentezegels Toen zij ontdekte, dat dit niet juist was, had zij geprotesteerd, wat tot gevolg had dat door bemiddeling van de Arbeidsbeurs het geld voor het grootste deel werd terugbetaald. Wat niet wegneemt, dat de werkgever zich aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt, waarvoor hij zich had te verantwoorden. Deze voerde aan, dat zijn vrouw te goeder trouw was geweest. De Ambtenaar van hét O. M. qualificeerde het geval echter als een inférieure geschiede nis. De werkgever heeft misbruik gemaakt van de onwetendheid van het buitenlandsche meis je. dat toch al op een laag loon gehuurd was en tracht nu bc—endien de feiten nog te ver draaien. Er moest hier epn voorbeeld gesteld worden, zoodat hij een geldboete van f 25.— subs. 10 dagen eischte. De Kantonrechter was iets milder gestemd en maakte er 15 of 10 dagen van. De „Unvollendete' R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA Gisteravond heeft in het R.K. Vereenigings- gebouw Mahustraat een propaganda-avond plaats gehad van den Nederl. R.K. Blinden bond „St. Odilia". De avond, waar voor vrij veel belangstelling was, werd geopend door pastoor A. J. de Moei. Deze gaf direct na de opening het woord aan den heer F. Louman, voorzitter van den Ned. R.K. Blindenbond, wien de verdere lei ding van den avond werd opgedragen. Deze sprak na een kort welkomst woord over het doel van den avond, die, ofschoon door blin den en voor blinden georganiseerd toch geen triestige avond zal worden. Deze avond heeft ten doel, zooals spreker zeide, om de ziende menschen op te wekken, hun hulp te vragen om de blinden een plaats te doen verwerven in de samenleving. Spreker vroeg geen mede lijden voor zijn lotgenooten, zooals er 2700 in ons land zijn waarvan 99 pCt. in de bitterste armoede vei'keeren. Hiervoor vroeg den heer Louman voor hem en zijn lotgenooten geen medelijden maar medeleven. Spreker wees de aanwezigen er op, welk een voorrecht het is een goed gezicht te hebben, en vroeg op grond hiervan hun dankbaarheid te toonen "en den R.K. Blindenbond te steunen, waardoor het mogelijk kan worden, dat. de bond het goede werk, zorg voor de blinden, kan uitbreiden. Hierna werd een flim, betrekking hebbende op het leven der blinden, vertoond. Deze film. waarbij de heer Louman een duidelijke expli catie gaf, gaf iets te zien van het blinden instituut te Grave. Het onderwijs aan kinde ren, het vakonderwijs alsmede het onderlinge leven van de blinden in het instituut, werd op duidelijke wijze weergegeven. Het tweede deel van de film toonde verschillende parti culiere bedrijven waarin blinden werkzaam zijn. Hierna was het. woord aan pastoor De Moei. Deze begon te spreken over het optimisme dat er leeft in de blinden. Pater De Moei zeide dat hem dit tijdens zijn bezoek aan een blin- den-inrichting getroffen had. Spreker wekte aanwezigen op, met deze menschen mee te leven en het mooie van „St. Odilia" te steu nen. Hierna werd weer een film vertoond O1,'O)' honden als blindengeleiclers, Nog kwam de sport, turnen en zwemmen op het witte doek en tenslotte een komische film. ARROND RECHTBANK UITSPRAKEN. Valschhcicl in geschrifte Een 33-jarige fouragehandelaar uit de Haar lemmermeer stond voor veertien dagen terecht omdat hij in zijn inkoopbeek of ere Hiteuren- boek vervalschingen had aangebracht. Verd. had een grooten omzet van binr.en- lamdsche tarwe, waarvoor hij evenwel verkeer de getallen had opgegeven. Hij voerde thans aan. dat hij den omzet had geschat naar de bedragen in zijn kasboek. Hij had er niet aan gedacht, dat hij de zuivere getallen uit het inkoopboek had kunnen nemen. Bovendien had vend, verschiil'lende jaartal len veranderd, terwijl hij een post „erwten- piksel" in bairwe had veranderd. De Officier van Justitie achtte in zijn requi sitoir de ten laste gelegde valschhe d in ge schrifte bewezen. Verd. heeft met zijn boeken geknoeid, waardoor andere op-'aghoucers schade zouden hebben kunnen lijden Hij achtte dit een zeer ernstige overtreding, en requireerde een voorwaardelijke straf van drie maanden. De rechtbank veroordeelde verdachte tot twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd vain twee jaar. „Regendroppen". Het Amsterdamsche Bureau voor Muziek- auteurarschten had een aanklacht ingediend tegen een caféhouder d-e op de Purmerend- sche kei-mis een strijkje de bekende schlager ..Regentropfen" had laten spelen, terwijl een der muzikanten eveneens terecht stond. De Officier had tegen den café-houder f 50 subs. 20 dagen en tegen den gedagvaarden muzikant f 10 of 6 dagen geëischt. De caféhouder werd vrijgesproken. De mu zikant werd veroordeeld tot een boete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De droeve lijst In het tijdvak van 28 Januari lot 28 Fe bruari 1937 verdronken in ons land. 10 jongens beneden 16 jaar, 4 meisjes idem. 19 mannen en 8 vrouwen, te zamen 41 slachtoffers. Door het ijs verdronken 7 jongens en 3 meisjes. Bij auto-ongevallen 2 mannen en 1 vrouw, in to tal dus 44 dooden. In het zelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden: 13 jongens beneden 16 jaar, 8 meisjes idem, 27 mannen en 10 vrouwen, te zamen 58. Van dit getal 58 werden uit het ijs gered 10 jongens, 5 meisjes. 6 mannen en 1 vrouw, te zamen 22. Voorts werden door mid del van handreiking 6 personen gered, wer den zwemmend gered 15. zelf konden 9 zich zwemmend in veiligheid brengen met behulp van een roeiboot 3. met een reddingsbaak 1, met een boei 1 en 1 nog met behulp van een ladder, tezamen 58. Bij elf ongevallen, auto's die te water rij den. werden gered nf wisten zich te redden 18 personen. Het aantal geredden la totaal be draagt dus 76. Door gladde wegen waren op 30 Januari niet minder dan 8 auto's, alleen tusschen Arnhem en Nijmegen, in slootcn terecht gekomen, Deze ongevallen werden niet genoteerd. MA1KT imnns AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 179 vette kalveren: le kwal. 64, 76 en hooger. per KG. levend gewicht, 2e kwal. 60—63 per K G. levendge wicht. 3e kwal. 5459 per K.G. levendgewicht 79 nuchtere kalveren 5—9 per stuk 202 Varkens: Vleesch var kens, wegende van 90 110 K.G. 55—56 per K.G. slachtgewïcht. Zware varkens 54—55 per K G. slachtgew. Vette varkens 53—54 per K.G. slachtgew. Aangevoerd 2 wagons.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13