Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONB E R T) AG'4HÏÏR'T 1937 TT A A" REE M'S D A' GRtïD 8 Behandeling der begrooting voor 1937. In een dag kwam de raad klaar met de algemeene beschouwingen Woensdag vergaderde de gemeenteraad van Haarlem. BEGROOTING VOOR 1937 Algemeene beschouwingen. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) zei. dat de animo voor de behandeling der begrooting op zoo'n laat tijdstip niet groot is. Te meer om dat er nog andere omstandigheden zijn, die de animo nog kleiner maken. Daarover evenwel straks. In de afdeelingen heeft spreker aange drongen meer sociaal-democraten in de raads commissies te benoemen. Zonder succes heeft de soc. dem. fractie indertijd getracht een tweede lid benoemd te krijgen in de commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Spreker hoopt, dat de raad daarover in September, als weer de commissies zullen worden benoemd, een andere houding zal aannemen. Niet altijd worden de voorstellen van B. en W. voldoende voorbereid. Soms moeten de raadsleden in de openbare zitting inlich tingen vragen, die best van te voren schrifte- .lijk medegedeeld hadden kunnen worden. In September heeft de raad hals-over-kop de verhooging van de bioscoopbelasting moe ten goedkeuren. Nog steeds is,dat besluit niet goedgekeurd. Pessimisten zeggen, dat de goed keuring nooit zal komen. Daardoor missen wij 25.000. Het rijk keurt de zuinige politiek van het Haarlemsche gemeentebest-uur niet goed. het rijk en Ged. Staten zijn er op uit. o.a. de presentiegelden van de raadsleden te verlagen en de vrije telefoon voor raadsleden moet wor den afgeschaft. Willen B. en W. elk jaar een overzicht geven van de nog aanhangig gebleven stukken? Haarlem is niet bijzonder actief geweest wat de zorg voor de jeugdige werkloozen betreft. Registratie had reeds lang moeten plaats hebben. Spreker en zijn fractie juichten toe, dat B. en W. sympathiek staan tegenover de mond- verzorging. Voor de financieele politiek der rijksregee- ring heeft spreker geen bewondering. De gemeente heeft een extra subsidie uit het rijkswerkloosheidssubsidiefonds gevraagd. Uit het antwoord van B. en W.op het af dee- lingsverslag is niet gebleken, dat door het rijk daarvoor geen eischen gesteld worden wat toezicht op de gemeente betreft. Her college van B. en W. heeft de be grooting eerst naar Ged. Staten moeten sturen opdat het college haar eerst kon be kijken. Dat is een aanfluiting voor de auto nomie der gemeente. De rijksregeering houdt zich .arm, maar de bevolking van Nederland is niet arm, dat bleek duidelijk bij de devaluatie. Toch legt de rijksregeering een vee! te groot deel van de werkloosheidslasten op de gemeenten. De positie van Haarlem is eigenaardig. De gegoede ingezetenen vestigen zich buiten de gemeente zoodat de gemeente blijft zitten met de mïnder-draagkrachtïge bewoners. Doordat de gemeente onredelijk veel moet betalen voor de werkloosheidslasten, waar door zij, wil zij de belastingen niet al te hoog opvoeren, na 6 jaar crisis hulp aan het rijk moet vragen, is het antwoord uit Den Haag: Verlaag de presentiegelden van de raads leden en schaf de vrije telefoon af. Blijkbaar zijn d:t verlangens van het rijk en zijn Ged. Staten in deze quaestie alleen als brieven bestellers opgetreden. Moet Haarlem die twee voorstellen nu maar zonder meer aanvaarden. In andere gemeenten, die er veel slechter bij staan dan Haarlem, o.a. Rotterdam, hebben de raads leden nog steeds meer presentiegeld, terwijl zij ook een vrije telefoon en een vrije tram kaart hebben. Laten B. en W. deze zaak eens nader on derzoeken. Dan kunnen de raadsleden in een volgende zitting een besluit nemen. Ondervoeding en werkloozen. Spreker vreest dat er ook te Haarlem onder voeding bestaat in de gezinnen van de werk loozen. In verschillende gezinnen gaat het er zeer zorgelijk uitzien. Den laatsten tijd zijn de prijzen van voedingsmiddelen gestegen. Dat treft vooral de werkloozen. Warm eten is een uitzondering geworden. Bijzondere waakzaamheid op dit gebied blijft voor het college van B. en W. geboden. Onder voeding beteekent tuberculose en een zwak ge slacht, De gemeente geeft per jaar zeker een mil- lioen gulden uit voor weriïloozenzorg. De ge meente zal in de toekomst met de helft van deze uitgaven opgescheept blijven zitten want in het gunstigste geval komt slechts de helft van het aantal werkloozen aan het werk. Het wordt zelfs wel mogelijk geacht, dat de ge meente met bijna het geheele aantal werk loozen zal blijven zitten. Het rijk kan veel meer doen ter bestrijding 1 van de werkloosheid. Spreker wijst daarvoor op het Plan van den Arbeid. Slechts in die richting kan de oplossing gezocht worden. Dan behoeft het rijk niet met honderdduizen den werkloozen te blijven zitten. Geld voor het uitvoeren van groote werken is er in ons land genoeg. Een partijgenoot van Colijn heeft gezegd als wij geen groote wer ken gaan aanpakken stikken wij in ons geld. Nederland moet de handen uit de mouwen steken, niet bij de pakken neerzitten. De gemeente Haarlem kan ook meer doen. Voor het onderhoudswerk, waarbij veel ach terstand is. kan toch geleend worden op den kapitaaldienst. Ook kunnen meer openbare werken aangevat worden. Kan het college van B. en W. in deze aan gelegenheid geen samenwerking zoeken met andere gemeentebesturen door tusschenkomst van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten? Wat de mogelijkheid van een nieuwe an nexatie betreft, 'gelooft spreker, dat men nu zoo ver is. dat B. en W. wel wat nadere mededeelingen kunnen doen. B. en W. heb ben geschreven, dat bij de nieuwe annexatie de financieele overwegingen niet in het ge drang gebracht mogen worden. Maar is dit wel juist? Wat Haarlem en de omliggende gemeenten betreft, kan meer gedaan worden wat ordening betreft, Zonder ordening ko men wij er niet. Kunnen B. en W. al zeggen wat in deze aangelegenheid nader gedaan kan worden en wat gedaan is, alsook wat ver der van den raad in deze verwacht wordt. De soc.-dem. fractie heeft krachtens haar sterkte op twee wethouderszetels aanspraak De andere partijen willen daartoe evenwel niet medewerken Toch heeft spreker en zijr. partij in het afgeloopen jaar getoond eerlijk) te willen medewerken aan de bevorderingen van de belangen der gemeente. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer Bijvoet (r.k.) wees er op dat de autonomie der gemeenten sterk in het gedrang gekomen is. Onze begrooting is al behandeld door Ged. Staten. Wat nut heeft het nog voor den raad om deze begrooting uitvoerig te be spreken. In feite heeft de raad over deze be grooting niets meer te zeggen. Spi-eker wil daarvan slechts enkele punten ter sprake bren gen. Een woord van lof wil spreker niet onthou den aan het college van B. en W.. speciaal aan den wethouder van financiën, omdat eerlijk gezegd is. dat er een tekort op de begrooting is, hoewel dit tekort verminderd had kunnen worden door belastingverhooging. De houding van B. en W. is evenwel volkomen juist ge weest. Spreker heeft er waardeering voor. Be- lastingverhooging zou beteekend hebben het paard achter den wagen spannen, want dan zouden nog meer goede belastingbetalers de gemeente zijn gaan verlaten. De gemeente mag de opcenten op de Ge meentefondsbelasting niet verhoogen nu eerst de opcenten op de Personeele Belasting van 185 op 200 zijn gebracht. Daartoe besluiten zou onredelijk zijn. De Personeele Belasting is een heffing op den uiterlijken schijn, niet op de werkelijke draagkracht. In de afdeelingen is gesproken over de be noeming van te weinig R.K. ambtenaren in gemeentedienst. B. en W. hebben daarop een hautain antwoord gegeven. Met reden kan toch gezegd worden, dat er wel een gemeente belang gemoeid is met de vraag of de Roomsch Katholieken niet achter gesteld worden bij de benoemingen. 28 centen per uur Men wil nu den arbeid van de leden der stembureaux beloonen met 28 koperen centen per uur. Dat is bespottelijk. Natuurlijk weet spreker, dat dit geen daad van het college van B. en W. is, het college heeft een seintje gehad, maar de Gemeentewet kent dat seintjes- systeem niet. Als er geen behoorlijke betaling gegeven kan worden, zou het beter zijn vrijwilligers op te roepen. Voor 28 cent per uur wil vermoedelijk niemand werken. Dit voorstel is een paskwil. Ook het voorstel om de presentiegelden dei- raadsleden te verlagen wordt door spreker be streden. Met reden moet gevreesd worden, dat ver schillende personen niet meer in staat zullen zijn zich beschikbaar te stellen voor het raads lidmaatschap. Dan zou men weer naar den ouden toestand teruggaan, waarin alleen ge goeden in den raad konden zitten. Behalve de raadszittingen hebben de raadsleden ook vele bijeenkomsten vari commissies bij te wonen en daarvoor wordt geen presentiegeld gegeven. Het vroegere bedrag van f 7 per raadszitting- was al krap, maar de f 5 die men nu wil geven is absoluut onvoldoende om het geleden verlies schadeloos te stellen. Kan aan Ged. Staten niet gevraagd worden een uitzondering te maken voor de raadsleden die door de verlaging voor. financieele schade gesteld zouden worden. Daartoe diende spre ker een voorstel in. Hij wilde voor de raads leden die voor een minder inkomen dan f 2000 zijn aangeslagen in de belasting het presentie geld op f 7 bepaald houden. De heer van Dam (V.D.) zei, dat de cijfers van deze begrooting toch nog in de lucht han gen. hoewel reeds 2 maanden van dit jaar ver streken zijn. Veel hangt af van het verloop van de werkloosheid. Spreker is minder pessi mistisch dan de heer Noordhoff. Het is volkomen juist van B. en W. om de opcenten van de belasting niet te willen ver hoogen. Als het rijk geen extra subsidie wil geven, moet de gemeente het tekort maar op volgende jaren boeken. Dit kan omdat wij nu' in een tijd van opgaande conjunctuur leven. Een begrooting behoeft niet steeds te sluiten. Een tekort van een slecht jaar kan verwezen worden naar een beter jaar. Wij eischen toch immers ook niet dat de begrooting elke maand moet sluiten. Het is immers verkeerd om in slechte jaren hooge belastingen te heffen, terwijl de bevol king het al zwaar heeft. Hooge belastingen hebben in een tijd van hoogconjunctuur min der bezwaren. Men mag Haarlem niet verwijten dat te weinig gedaan is aan het uitvoeren van groote openbare werken. Ook de landsregeering gaat in deze vrij uit. Spreker is het in deze dus met- eens met den heqr Noordhoff. Er is veel ge daan, laat men slechts het boek Het Werkende Land lezen. De raad kan weinig doen wat de ordening aangaat. Er moeten evenwel niet te veel ver keersagenten op dit economisch terrein gezet worden. Spreker wil zich met alle klem verzetten tegen het systeem om het aantal posities van ambtenaren te gaan verdeelen over de politieke groepen. Iets anders zou het zijn als de R.K. zouden kunnen zeggen, dat hun candïdaat niet werd genomen omdat hij R.K. was, terwijl nu iemand werd aangesteld die minder bekwaam was. Intrekking der verhoogde bioscoopbelasting Is er voor den raad geen aanleiding de in dertijd verhoogde bioscoopbelasting in te trek ken nu gebleken is. dat door de devaluatie de huurprijs der films hooger geworden is. B. en W. hebben op een desbetreffende vraag in de afdeelingen reeds geantwoord, dat zij de zaak zullen overwegen. Wat de verlaging der presentiegelden be treft is het beter om de fracties het presen tiegeld onderling te laten verdeelen onder de leden. Alles is dan onderling te regelen. De heer Van Engelen K.D.P. dan sta Ik er met mijn „fractie" vreemd bij. (Ge lach). Het is een parlementaire wantoestand als de heer Noordhoff zegt; de S.D.A.P. staat in den raad als oppositiepartij, anaar zij heeft een vertegenwoordiger in de regeering (het college van B. en W.) De heer Wolzak (a.-r.) vroeg of de be zuinigingen die aan de gemeente opgelegd worden over het geheele jaar 1937 moeten worden toegepast. Èr zijn toch bijna 3 maan den verstreken voor de begrooting afgehan deld zal zijn, zoodat dit heel moeilijk zal zijn. Wat de door de gemeente gevraagde extra rijkssubsidie betreft is het onzeker of die gegeven zal worden a fonds perdu of als voorschot, of gedeeltelijk het een en gedeel telijk het ander.. Maar als wij nu eenmaal om hulp moeten aankloppen is het toch re delijk. dat de overheid de begrooting bekijkt. 1 Zooveel eischen heeft de regeering toch niet gesteld, blijkbaar is de Haarlemsche begroo- Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) ting nog al gunstig door Ged. Staten he keken. Haarlem moet zeer voorzichtig zijn wat belasting verhooging betreft, omdat de rand gemeenten concurreeren. Ged. Staten eischten van Haarlem niet, dat de opcenten op de belasting verhoogd moeten worden. Dat is voor Haarlem een gunstig teeken. Kunnen B. en W. al mededeelen. dat er al egn toezegging van het rijk is gekomen over de gevraagde extra subsidie? Alles wijst er op, dat de kansen voor Haar lem niet slecht staan. Geen tekorten verschuiven. Het is verkeerd, dat B. en W. een gestie gemaakt hebben in de richting van het over boeken van tekorten naar latere jaren. Zoo iets kan men toch maar eenmaal doen. Dan worden de komende jaren immers steeds moeilijker. De gemeente heeft trouwens al iets in die richting gedaan wat betreft de betaling van de annexatie en de betaling van de voorschotten uit het Werkfonds. Ver der gaan mag men niet. anders wordt er te veel op de toekomst gespeculeerd. De gemeente heeft indertijd tengevolge van de annexatie een leening van f 600.000 a 5 pet. moeten overnemen van Heemstede. B. en W. zijn er nog steeds niet in geslaagd de rente daarvan te verlagen hoewel die toch aangegaan is met een rijksfonds.. Spreker is overtuigd, dat het college van B. en W. wars is van politieke benoemingen, maar het antwoord, dat B. en W. in de me morie v. antwoord hebben gegeven overR.-K. benoemingen, is niet overeenkomstig hetgeen wij van dit college hadden mogen verwach ten. De indruk dien de heer Noordhoff heeft gegeven, namelijk dat de rijksregeering zwemt in het geld, is absoluut verkeerd Mevrouw ,Scheltema (V.B.) constateer de, dat de gemeente vastgeloopen is met haar financiën. Over de hulp van de regee ring is men nog niet zeker. Haarlem heeft een tekort op de begrooting door de groote uitgaven voor de werkoos- heid. door de verminderde belastingont vangst door het feit, dat gegoeden buiten de gemeente gaan wonen en door het achter uitgaan van de industrie. Aan de beide laatste feiten heeft de ge meente zelf ook schuld. In de goede tijden heeft Haarlem te zware lasten op de in dustrie gelegd. De precario-verordening werkt zelfs nu nog afstootend voor de in dustrie. Daarom moet naar verlaging van lasten gestreefd worden om meer industrie te trekken. De vlucht van kapitaalkrachtige bewoners naar de buitengemeenten heeft vroeger ook bestaan. Nu is in verband met die vlucht de quaes tie van een nieuwe annexatie op het tapijt gekomen. Spreekster is daarvan geen voor stander. Beter zou zijn als de geheele streek geïnteresseerd werd voor verschillende uit gaven die een stad doet in het belang van de geheele streek. Haarlem heeft thans geen gebiedsvergrooting noodig. Een annexatie zou feitelijk alleen beteekenen een annexa tie van belastingopbrengsten. Van de stichting van Haarlem's Bloei ver wacht spreekster wel wat. maar het bestuur zal zooveel mogelijk moeten zorgen voor geldmiddelen buiten de openbare kassen om. Het werkloosheidsvraagstuk wordt niet definitief opgelost door het uitvoeren van groote werken. Wij komen alleen van de werkloozen af door de opbloeiing van het industrie- en bedrijfsleven Spreekster vond de methode van B. en W. om aan enkele hoofden van dienst een toe lage te bezorgen door een bijna verborgen voorstel in de begrooting niet juist, Beter is die voorstellen uit de begrooting te halen en afzonderlijk op de gewone wijze te behan delen. De heer Albrecht (S.D.A.P.) besprak de positie van den middenstand. Zonder een behoorlijk betaalde arbeidersbevolking is geen bloeiende middenstand mogelijk. De te genwoordige nood van den middenstand is een gevolg van de slechte positie van den ar beidersstand. De middenstand zou profitee- ren van de verhooging van de koopkracht die ontstaan zou als de menschen die nu als werkloozen op steun zijn aangewezen, aan het werk gaan door uitvoering van het Plan van den Arbeid Met de Vestigingswet ts het laatste woord wat de ordening betreft nog niet gesproken. De gemeente kan in deze nog wel iets doen Spreker wijst o.a. op de stijging van de broodprijzen. Er is door ordening wel wat te bereiken wat de prijzen van brood en groen te betreft. De heer Visser (c.-h.) had waardeering voor het beleid van het college van B. en W. Wat de positie van de S.D.A.P. in den raad betreft meent spreker dat die partij door haar vertegenwoordiger in het college van B. en W. haar oppositie voortzet. Soms is de heer Reinalda wel wethouder, maar soms ook vertegenwoordiger der SJD.A.P. Het feit kan niet ontkend worden dat er te Haarlem weinig R.-K. ambtenaren zijn. Het is te begrijpen dat die partij op ophef fing der achterstelling aandringt. Zoo'n ver- deeling kan evenwel nooit procentsgewijze ge schieden. Spreker zou slechts (met veel vreezen en beven aan een nieuwe annexatie willen me dewerken. Men moet voorzichtig zijn daar over het eerste woord -te zegigen. In October hebben B. en W. praeadvies toegezegd op sprekers voorstel om een straat Prins Bernhardstraat te doopen. Tot heden, bijna een half jaar Is verstreken, Is dit prae advies nog niet gekomen. Bij een deel dei- burgerij heeft dit ontstemming verwekt. Wat de bestrijding der werkloosheid be treft heeft de overheid gedaan wat mogelijk was. Alleen had er meer gedaan kunnen wor den wat werkverschaffing betreft. Gelukkig- komt er een kentering in deze. Nu is ook het oude idee van spreker opgevat om den molen De Adriaan te laten herbouwen door jonge Werkloozen. Het is waar dat er veel werkloozen zijn, maar gelukkig werkt nog 2/3 van de arbeiders En de werkende arbeiders hebben thans meer koopkracht dan vroeger (protesten). Men protesteert, maar ik constateer, dat de in richtingen voor vermakelijkheid vol zitten iprotesten en geroep: wie zitten daar dan, niet de arbeiders). De heer Wester veld (s.d.a.p.) zei dat de sec.-dem. fractie geen behoefte heeft aan het houden van financieele beschouwingen, daar zij het geheel eens is met het denkbeeld van B. en W. om een extra rijkssubsidie te vragen ter dekking van het tekort, zonder een voorstel te doen om de belastingen te verhoogen. Haarlem heeft aanspraak op die 'subsidie. Werkloosheidslasten behooren algemeene lasten te zijn. Het is een onhoudbare toe stand. dat men zich er aan onttrekken kan om daaraan zijn aandeel te betalen door zich in een kleine gemeente te vestigen met wei nig werkloozen. Raadsleden hebben een telefoon noodig. Als 20 raadsleden hun telefoon moeten af schaffen, krijgt het rijk 20 keer 60 gulden minder. Een bezuiniging wordt dus feitelijk niet verkregen. Het is bovendien voor een goed verkeer en overleg in de fracties noodig. dat men elkaar kan telefoneeren. Afschaffing van de telefoon is het nadeel der gemeente. De heer Weustink (r.k.) betoogde, dat de R.K. bij benoemingen achtergesteld zijn. Cijfers kunnen aantoonen, dat er bijna geen R.K. in hooge betrekkingen worden aange steld en in lagere betrekkingen slechts zel den. De Tijd heeft in 1847 over deze quaestie een artikel geschreven, dat het blad nu weer als actueel zou kunnen herdrukken. Roomsch Katholieken l? De R.K. worden meestal gepasseerd. Ook te Haarlem. Te Haarlem namelijk zijn 73 R.K ambtenaren en 533 niet-R.K. De R.K. maken ongeveer 1/3 van de bevolking uit, maar zij bezetten toch slechts 12 pet. van de posten van ambtenaren. Geen wonder dat de R.K. ontstemd zijn door deze achterstelling, temeer omdat het als zeker kan worden aangenomen, dat onder de R.K. zeer geschikte candidaten voor de verschillende posten zijn. Er is achterstand bij de R.K. omdat bij benoemingen niet steeds alleen op bekwaamheid is gelet. Het is een feit, dat in overwegend R.K. gemeenten de andersdenkenden toch de meerderheid van de posten voor ambtenaren bezetten. De BK. zijn ei' dus niet op uit om zich te veel baantjes toe te eigenen. De 'heer Peper (communist) betoogde, dat het kapitalisme op een mislukking is uit- geloopen. In zijn stuiptrekkingen ontpopt het zich nu als het fascisme De voorzitter: Zouden wij ons niet bepalen tot de Haarlemsche begrooting? De heer Pepe r: daaraan kom ik straks. De voorzitter: wat heb ik daaraan? De heer Peper: het fascisme gaat zich sterk wapenen en bedreigt het gedeelte der bevolking dat niet fascistisch denkt. Alle de mocratische partijen moeten zich daarom tegen het faseisme keeren. De devaluatie in Nederland heeft verrijking der kapitalisten ten gevolge gehad, maar de werkloozen en arbeiders lijden onder de ge volgen. De prijzen der levensmiddelen zijn belangrijk gestegen, evenzoo de prijzen van kleeren Nu er in enkele bedrijven een opleving komt denken de werkgevers er niet aan de arbeiders die zwaar door de crisis geleden hebben, eenig herstel te geven. Integendeel Dr. Colijn's politiek wordt doorgevoerd. De werkverschaffing is door de regeering steeds gebruikt om het loon der arbeiders te drukken. In Haarlem wordt ook veel te veel in werk verschaffing uitgevoerd. Nu er weer welvaart onder een deel der bevolking gekomen is. moet de gemeente alleen op normale wijze j werk laten uitvoeren. Spreker diende een motie in om dit uit te spreken. De gemeente heeft onlangs een bedrijfstel- Iing laten houden, maar de werkloozen die als tellers werden aangesteld verdienden slechts 20 gulden per week. Als men zoo'n betaling ook" gaat toepassen bij de binnenkort te houden woningtelling, is het maar beter geen woningtelling te houden. De toestand in de gezinnen der werkloozen is allerbedroevigst. Er is daar aan alles een te kort. De steunuitkeeringen aan werkloozen moe ten door de gemeente zoo hoog mogelijk op gevoerd worden. Nu wordt soms minder steun gegeven, dan de regeling mogelijk maakt. De eischen die Ged. Staten aan B. en W. hebben gestuurd om te bezuinigen op de be grooting hebben een onfrissche reuk. Het aanzien van den raad wordt daardoor ver laagd. Het voorstel Bijvoet inzake de presentie gelden van raadsleden, is onaanvaardbaar Raadsleden in twee klassen verdeelen is niet te verdedigen. De gemeente heeft verschillende perso nen die vroeger reeds in gemeentedienst wa ren. na eenigen tijd buiten werk te zijn ge weest, weer aangesteld, maar op een mini mum salaris. Dat is verkeerd. Daarom stelde spreker een motie voor om aan die menschen weer het oude salaris te betalen. De eerste spreker in de avondvergadering was de heer Schaafsma (C.D.U.) Hij vond het thans voorden raad geen aangena me taak om de begrooting te behandelen. De wethouder van financiën heeft geen moeilijke taak want de raad mag er niets aan verande ren. Als er eenige opleving te constateeren is, is dit een gevolg van de devaluatie. De financieele toestand der gemeente is slecht. Spreker kan zich indenken dat B. en W. op een nieuwe annexatie willen aansturen. Het is evenwel verkeerd aan het rijk te vragen om de rijksambtenaren die te Haar lem werken ook te verplichten te Haarlem te wonen, want er wonen nu veel ambtenaren van Amsterdam te Haarlem. Die zouden dan naar Amsterdam moeten verhuizen. De door Ged. Staten voorgeschreven be zuinigingen zijn niet te bewonderen. De ver laging van het presentiegeld der raadsleden zal spr. slechts onder protest aanvaarden. Zou het geen aanbeveling verdienen in het ver volg alleen avondvergaderingen van den raad te houden? Dat zou de financieele schade voor verschillende raadsleden verminderen. Uit de bedrijven wordt te veel winst gehaald. Er zal naar verlaging der tarieven gestreefd moeten worden. Op enkele posten der begrooting is nog wel iets ie bezuinigen. Bij de hoofdstukken zal spreker daarop nader wijzen. De heer Castricum (R.K.) zei, dat al hebben Ged. Staten deze begrooting van te voren bestudeerd, de raad toch vrij is daar aan te veranderen wat noodig wordt geoor deeld. De raad mag niet iets bekrachtigen waarmee hij het niet eens is. Natuurlijk loo- pen wij dan de kans dat de begrooting door Ged. Staten niet wordt goedgekeurd, maar dit komt niet voor de verantwoording van den raad. Het is aan te nemen dat het rijk voorwaar den zal stellen voor een extra subsidie uit het werkloosheidsfonds. De gemeente mag geen lasten aanvaarden die onredelijk zwaar zou den drukken op de lage inkomens. Belastingverhooging moet ook voorkomen worden. Weet het college van B. en W. al welke voorwaarden het rijk zal stellen. Helaas verlaten vele draagkrachtlgen de gemeente om naar een der randgemeenten te trekken. Zij gaan, niet omdat Haarlem geen prettigste woonplaats is, maar omdat zij in Heemstede of Bloemendaal minder belasting moeten betalen. Spreker staat nog steeds op het standpunt dat hij tegen elke gedwongen werkverschaf fing is. Er is veel voor het Werkfonds uitge voerd dat als normaal werk had moeten wor den uitgevoerd. Wat de voorstellen van Ged. Staten be treft, herinnert spreker er aan, dat hij twee jaar geleden al voorgesteld heeft het presen tiegeld en de vrije telefoon voor raadsleden af te schaffen. Hij heeft toen ook voorgesteld de salarissen der wethouders met f 2000 te verlagen, omdat de lieeren immers alle het hooge salaris niet noodig hebben. Dit voorstel hebben Ged. Staten evenwel niet overgeno men. Toch moeten overheidspersonen in de zen tijd een voorbeeld geven tot versobering. Het is verkeerd dat aan de industrie elec- trische stroom tegen lagen prijs wordt gele verd terwijl de arbeiders en werkloozen daar voor tienmaal zooveel moeten betalen. Spr. heeft de overtuiging, dat B. en W. niet altijd doen wat zij kunnen om het lot der werkloozen zooveel mogelijk te verzachten. Dat vond hij jammer. B. en W. moeten zor gen dat in de toekomst zoo iets niet meer ge zegd behoeft te worden. P. J. M. van Tetering klaagde over de weinige medewerking van de Middenstanders aan Haarlem's Bloei. De heer Van Tetering (RK.) zei dat van de 12 menschen die gewerkt hebben voor de bedrijf stelling er door het contact, dat zij met de werkgevers hebben gehad, io werk gekregen hebben. Te weinig steun voor Haarlem 's Bloei. Het is te betreuren dat er door particulieren weinig wordt ingeteekend voor het fonds van Haarlem's Bloei. De een zegt, wij betalen al ;enoeg belasting, de ander beweert: het is voor de heeren voor een diner, enzoovoort. Op zoo'n manier dreigt de zaak te mislukken. De middenstand heeft in deze het allerslechtste figuur geslagen. Spreker wil de middenstan ders tegen zichzelf beschermen. Daarom stel de hij voor de straatbelasting en de precario rechten met 25 pet te verhoogen en met die meerdere gelden de kosten van „Haarlem's Bloei" te financieren, na aftrek van de subsi die die al aan die stichting gegeven is. De heer V a n E n g e 1 e n (K. D. P.) zei, dat de raad feitelijk niets aan de begrooting kan veranderen. Veel zin heeft de behandeling dus niet. Het rijk zal f 400.000 extra-subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds moeten geven om het tekort van Haarlem te dekken. Betee kent dit dat wij meer toezicht van het rijk zullen krijgen en dat het domme bezuini gingspotlood weer zal gaan regeeren. De be lasting kunnen wij niet meer verhoogen, die is al hoog genoeg. Spreker voelt niet veel voor annexatie. Als wij Heemstede en Bloemendaal annexee- ren, gaan de personen die de hooge belasting willen ontgaan, naar Bennebroek verhuizen. De eenige oplossing is een gelijke belasting heffing voor het geheele land, De voordeelen van randgemeenten moeten verdwijnen. De tarieven van gas en electriciteit zijn te Haarlem veel te hoog. Haarlem behoort tot de duurste gemeenten. Te Haarlem is groot gebrek aan zalen. Kan de Korenbeurs aan het Spaarne, welk ge bouw eigendom der gemeente is, niet ver bouwd worden voor het houden van kleine vergaderingen. De bezwaren van den heer Castricum tegen de gedwongen werkverschaffing wor den door spreker gedeeld. (Vervolg op pag. 9.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14