Fijn borduurwerk is in de mode. D0XDERDAG4MSART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD T4 Het geeft mits met smaak gekozen waardevolle kleedingsier. We hebben er reeds eerder over geschre ven: borduurwerk, toegepast op japonnen en blouses, op hoeden en handschoenen en tas- schen, ja, zelfs opmantelcostuumszal In het komend seizoen weer veel worden ge zien. Maarlaten we er meteen bijvoegen fijn borduurwerk en de dames, die bij het ver nemen van deze blijde tijding al vlug de borduurnaald en een strengetje katoen heb ben gegrepen om „hier en daar een steekje op te gooien" ernstig waarschuwen! Dat is niet de bedoeling! Het borduurwerk, dat straks onze kleeding zal sieren, stelt hooge eischen aan smaak en bekwaamheid. 'Het bovenste japonnetje is stellig nog het eenvoudigst van uitvoering, zoowel? wat het model als de versiering betreft. Het is gedacht in beige crêpe met borduurwerk in rood en groen. Het zwarte toiletje rechts vraagt een ingewikkelde versiering, die is aangebracht op twee zakken, de eene op het lijfje de andere op den rok. Het borduurwerk be staat uit streepjes en stipjes in witte zijde, waarbij een zijden galon den vorm van het motief onderstreept. Ook het borduurwerk op het lichte toiletje onder aan de teekening trekt de aandacht door fijnheid van uitvoering. Het kan zoowel in donkerbruin of beige, als in een lichtere tint op zwart of marineblauw worden toege past. Van „een steekje neergooien" is echter geen sprake; de teekening moet eerst zorg vuldig' op de stof worden aangebracht, voor het werk beginnen kan. Soms verlaat het borduurwerk het terrein van de japon en springt over opden hoed. Ook hiervan geven we een voorbeeld; een stijlvol bladermotief, dat op de hand schoen terugkeert. Tenslotte nog' een zeer smaakvol gebor duurde tasch met bijpassend ceintuur, ge dacht in soepel rood leer. met versiering van donkergroene zijde. Gezondh. en Schoonheids- Instituut. 8 Geopend 10—6 uur en volgens f afspraak. C. VINKKRIJGSMAN. Gedipl. Verpl., Huid- en Schoonh.-spec. WAGENWEG 2 A rd. Telefoon 15694 Geen vroegtijdige rimpels! Geen ontsierende haren meerGezichtsbeh. m. maskers en stoombad. Electr. ontharing volgens nieuwste methode. - Vermageringsmassage (ook para- fine beh.) - Hand- en voetverz. incl. massage. Verrassende resultaten bij Nerveuse of Rheu- matische aandoeningen. - Billijke tarieven. (Adv. Ingez. Med.) ONWEER. Een onweertje zuivert de lucht, zegt een oude spreuk, en we weten het allen, hoe heerlijk zuiver de atmosfeer is na een onweer, hoe men geneigd is, zijn longen vol te zuigen met al deze frissche en reine lucht. Maar de zegswijze duidt niet op het echte onweer, maar op het overdrachtelijke onweer tje dat weieens door het kantoor, weieens op straat, en weieens door de huiskamer rom melt en dat na ondragelijke spanning los barst, om daarna de situatie opgeklaard en zonnig achter te "laten. Die oude wijsneuzen, die zoo graag algemeen heden lanceerden en daarbij de bijkomstig heden met verwaten onverschilligheid over het hoofd zagen, en die dan tot zulke uit spraken kwamen, hadden het altijd wel bij het rechte eind tot een zeker punt. Het is inderdaad volkomen waar, dat de span ning tusschen twee menschen zóó ondro- gelijk kan worden, dat een uitbarsting de eenige oplossing brengt. Het kan noodig zijn dat men letterlijk of figuurlijk met de vuist op tafel slaat en daarbij een waarheid lan ceert die niet prettig is om aan te hooren, maar ook niet om ze ten beste te geven. Maar die voor een zuiverder begrip onvermijdelijk is. Dat iis heel goed denkbaar, maar 't moet een uitzondering blijven. En het mag niet zóó worden, dat ieder oogenblik de bliksemflit sen door de lucht schieten, omdat „een on weertje de lucht zuivert". Daarmee draait men de spreekwijze om, en maakt haar on dergeschikt aan een slecht humeur of een ontevreden aard, soms ook aan een tactloos karakter, dat de waarheid wil dienen, maar haar niet anders dan in een puntig en steke lig omhulsel kan gieten. Bovendien moet men bedenken, dat het onweertje" bij den een een veel dieper indruk nalaat dan bij den ander, dat degene die het dan zoo vóór alles zuiverend noemt, voldaan en opgelucht alle gedachte eraan van zich afzet terwijl de andere partij geschokt, mis schien zelfs physiek gestoord er zijn men schen aan wie zooiets barstende hoofdpijn, on passelijkheid en dergelijke bezorgt de on aangenaamste gevolgen draagt.. Voor hem of haar is de lucht na dit onweertje aller minst gezuiverd! Dit is een kwestie van ka rakter en aanleg, waarmee wel degelijk reke ning moet worden gehouden. Wie met tact een klein conflictje, voor dat het tot een groot probleem is uitgegroeid, probeert op te ruimen, zal meer bereiken dan de agressieve die dadelijk met de puntige waarheid begint. En lukt het dan in sommige gevallen op deze wijze niet, dan is het altijd nog vroeg genoeg om de tanden te laten zien en zoo tot een oplossing te komen. Maar wie oogenblikkelijk op ieder verschil van meening afspringt, en er een onweer uit distilleert, zal veelal één ding zeker in 't leven roepen: ruzie, terwijl toch zooveel kleine onaangenaamheden geen oplossing noodig hebben omdat de tijd ze zelf oplost. En die gebruikt daarbij werkelijk geen onweer! E. E. J.~'P. HIJ KENDE ZE! „Kent u de film „De wenschen eener sohoone vrouw?" „De film niet, maar de wenschen ZONDAG: Hambroodjes Kalfsnierstuk Brusselsch Lof Aardappelen Warme Weener pud ding met vanille saus. MAANDAG: Koud kalfsvleesch Stoofperen Aardappelen Omelet. DINSDAG: Varkenskarbonaden Stamppot van raap stelen Vanillevla met rabar ber. WOENSDAG: Schelvisch met toma tensaus Aardappelen Veldsla Pannekoeken DONDERDAG: Bloemkool met sau cijsjes Aardappelen Kabinetpudding VRIJDAG: Bloemkoolsoep Vischkoekjes. Aardappelen Dunsel Botersaus Vanillerijst. ZATERDAG: Gehakt. Andijvie Aardappelen Gort met rozijnen RECEPTEN Gestoofde viscli met tomatensaus Benoodigd: 1 schelvisch, 3 dL. water, Maggi- aroma, 3 lepels tomatenpuree, peper, zout, 1 ui, 1 lepel fijngehakte selderij 1 lepel fijn gehakte peterselie, 1/2 ons boter. Het fijngehakte uitje met de selderij in de boter fruiten, maar niet bruin laten worden. De tomatenpuree toevoegen, zout en water met wat aroma erbij doen en even goed door laten koken. De visch schoon maken, inwrij ven met wat zout en in een vuurvasten scho tel leggen. De saus er over heen gieten en den schotel pl.m. 1/2 uur in een vrij warmen oven zetten. Van tijd tot tijd de visch bedrui pen met het vocht en voor het opdoen de fijn gehakte peterselie er over strooien. Vischkoekjes Benoodigd: 1/2 pond gekookte visch, 4 aardappelen, 1 ei, paneermeel, peper, zout, peterselie en Maggi's aroma naar smaak. (Zilveren vork gebruiken). Van deze massa ronde koekjes vormen en deze door paneer meel halen en in de boter vlug bruin bakken. In plaats van visch .kan men een blikje zalm nemen, inplaats van aardappelen dan eenige beschuiten. Warme Weenerpuclding Benoodigd: 125 G. oud brood zonder korst, 150 G. suiker, 2Vz dL. melk, 4 eieren, 100 G. rozijnen, 50 G. sucade, sap en schil van 1 ci troen. Het brood in dobbelsteentjes snijden en ver mengen met de gewasschen rozijnen, de ge snipperde sucade, den afgeraspten citroen schil en het sap. De heele eieren met 50 G. suiker kloppen van de rest van de suiker in een gietijzeren pan lichtbruine caramel branden.- Hierbij de •kokende melk voorzicthig gieten (van het vuur) en als alles wat afgekoeld is en alle ca ramel gesmolten, de vloeistof bij de eieren lieten. Hierin het brood enz. weeken, tot het vocht er nagenoeg ingetrokken is. Óverdoen in een blikken puddingvorm, die met boter ingesmeerd is, den vorm sluiten en de pud ding au bain Marie een half uur laten koken. Voor het opdoen de pudding zonder deksel even op laten drogen, dan keeren en warme vanillesaus (3 dL.) er bij vpegen. Voor onbedreven vingers. Aardig kinomoblousje, gemakkelijk en vlug te maken. uitmaa: geve we eens een model, dat zoó eenvoudig te maken is, dat zelfs zij, die zelden de naald ter hand nemen, er zich gerust aan kunnen wagen. Het kimono blousje bestaat uit een rechte lap, 90 cM. breed en 1.50 M. lang. Deze wordt in de breedte dubbelgevouwen. Het lijfje wordt dus 45 cM. hoog. De blouse wordt dan geknipt volgens bovenstaande werkteekening. De afwerking van de hals geschiedt met een rechte strook, die dichtgetrokken wordt door middel van een koord. Het aparte van dit blousje is wel de cein tuur. die aan de zijkanten door een schuif wordt gehaald, waardoor zij de ruimte bij eenhoudt en verder van voren en van ach teren als versiering dient. De mouwen worden ingehaald en met een manchet afgewerkt. Probeert u het eens, het is in één avond gered! VROUWENBEWEGING IN MODERNEN STIJL Belangrijke doelstellingen wijde perspectieven van de Vereeniging voor Vromvenbelangen. VROUWENBEWEGINGeen woord, dat ongetwijfeld in de hoof den en harten van mijn lezeressen al zéér verschillende weerklanken opwekt! Natuurlijk zijn we het er allen over eens, dat de emancipatie der vrouw in binnen- en buitenland, de strijd, die zij heeft gestreden om los te geraken van al die onduldbaar ge worden banden van conventie en traditie, die haar onverbiddelijk hielden op een lager le venspeil dan voor haarzelve en de maat schappij goed was. een groote, een belang rijke strijd, is geweest. Ja het is misschien een krasse bewering, maar ik durf toch wel zeggen, dat iedere vrouw, die de grootheid, de belangrijkheid en de uit den nood der tij den geboren noodwendigheid van deze'n strijd niet voelt, zich feitelijk nog nooit eens ernstig hierop heeft bezonnen. En tócher is het woord .vrouwenbewe ging" met zijn weerklanken, die niet alle sympathiek, niet alle aangenaam zijn. De eerste, felle opmarsch van de vrouwen beweging ligt jaren achter ons en nu wij hierop terugzien, kunnen wij de feiten niet loochenen, we kunnen alleentrachten te begrijpen. Dr. W. H. Posthumusvan der Goot. Dit heb ik meermalen in gesprekken met vrouwen, die al of niet voor de „bewe ging" voelden, gedaan, en ik deed het nog maals, toen ik een paar dagen geleden het voorrecht had. een ongedwongen gesprek te voeren met een jongere vrouw uit de „be weging", met dr. W. H. Posthumus-van der Goot. onze eerste Nederl. doctor in de han delswetenschappen, wier portret u hierbij ziet afgedrukt. Het oude feminisme. „Gelooft u niet", vroeg ik mijn gastvrouw, „dat een der tekortkomingen van het oude feminisme is geweest, dat de pioniersters zich al te veel om de materie hebben be kommerd en daardoor den geestelijken ach tergrond van de vrouwenbeweging min of meer -uit het oog verloren?" „Daar zit wel iets waars in, doch ik zou het liever zoo zeggen: haar doelstelling was geen andere dan de onze: die luidde ook ..volledige ontplooiing van het wezen der vrouw, en daardoor invloed ten goede uit oefenen op de geheele maatschappij. Maarom dit veel groot ere, dit veel meer geestelijke te bereiken, moest het klei nere worden bevochten, moest eerst macht worden verkregen op economisch en politiek gebied. Periode van onverschilligheid. Een volgende generatie ik herinner me dit nog zeer goed uit eigen studietijd be kommerde zich om de vrouwenbeweging al zeer weinig. Toen dan ook het vrouwenkies recht eindelijk werd ingevoerd, werd dit in de vrouwenwereld slechts met gematigden geestdrift begroet. Men aanvaardde de ver kregen voorrechten als vanzelfsprekend. Men maakte zich niet druk meer om vrouwenpro blemen, men had veelal een afkeer van „ge- debatteer", althans over dit soort dingen. Hernieuwde belangsteling. En nu is een nieuwe lente aan het op bloeien. nietwaar? Nieuwe idealen, nieuwe strijdlust „Zeker. Of eigenlijk: het oude ideaal in een nieuw kleed, gedragen door andere men schen, imaar niet minder levend dan in den eersten tijd". „Waaraan schrijft u die opleving toe?" Er zijn hoewel de eigenlijke oorzaak na tuurlijk dieper ligt zeer zeker direct aan wijsbare aanleidingen te noemen. Men begon te „knabbelen" aan onze moeizaam verkre gen voorrechten. In 1923 kwam u herin nert zich dit nog wel het ontslag aan de gehuwde ambtenares, met uitzondering der onderwijzeres; vier jaar geleden werd de hu wende onderwijzeres uitgeschakeld en thans ook de gehuwde. Daarbij kwam nog de be kende circulaire van minister De Wilde om trent de voorkeur, die de man steeds zou genieten, indien zich voor eenzelfde betrek king twee gegadigden van verschillend ge slacht aanmelden. Al deze reactionnaire maatregelen brachten de vrouwenbeweging weer in actie. In 1934 had te Amersfoort een conferentie plaats van de „Ned. Vereen, voor vrouwen- belangen en gelijk staatsburgrschap", in welke de beide oude organisaties bovenge noemd waren opgelost. Er was groote belangstelling van oud en jong. Er was ook ongetwijfeld waardeering van beide kanten en toch.... was er een kloof, die moeilijk te overbruggen bleek Twee groepen vrouwen van verschillende ge neraties waren daar bijeen en tusschen haar lag een hiaat van twintig jaar onverschil ligheidTotaal andere menschen met an dere opvattingen had het snel wisselend le ven in die jaren voortgebracht. Er werd ge voeld, dat, met allen eerbied voor den arbeid, die geleverd was, nieuw, ander werk moest worden gedaan door de jongeren. Het prac- tische resultaat: de eerste jongerenconfe- rentie te Bilthoven in Januari 1935. Hier wa ren uitsluitend jongere vrouwen bijeen: de leeftijdsgrens was veertig jaar. En hier is toen ook het Jongeren-werkcomité gevormd, dat nu bestaat uit de leden: mi', N S. Corry Tendeloo (pres.), mr, Maria Goedhart (secr.) mevr. I-Iilda Gerritsen (penn.). dr. W. H. Posthumus-van der Goot, mevr. A. Vink- Oosterveld en mej. Ph. Reitsma. En dit comité slaat nu naar alle ikanten zijn wieken uit. U kent onze drie-vrouwen avonden, dit jaar gehouden te Amsterdam, Rotterdam en Leiden, waar telkens drie wer kende vrouwen van haar arbeid vertellen; u kent natuurlijk ook de „hutspotclubs", waartoe wij den eersten stoot gaven; de ge zellige eetclubs, waar vrouwen en meisjes van alle levensomstandigheden, zoowel ge huwde als ongehuwde, werkende vrouwen als huisvrouwen, bijeenkomen. Het doel vair beide is: door kennisneming van eikaars werk en leven, de solidariteit onder alle vrouwen te versterken en door persoonlijk i contact belangstelling te wekken voor de problemen van onze samenleving, die eigen lijk niet anders zijn dan onze eigen proble men, duizendvoudig vergroot". Veel van wat mevr. Posthumus vertelde, stemde mij tot vreugde, omdat het een die pen indruk in mij opnieuw versterkte. Het stemde mij tot dankbaarheid, nog eens te vernemen, dat de vrouwenbeweging niet kwijnt, maar volop lééft, niet „droog" is. maar sprankelt van gloednieuwe moge lijkheden. R. DE RUYTER-V. d. FEER. Internaat en Vrouwen-landdag te Noordwijkerhouf. Door het Jongeren-werkcomité der Ned. Vereeniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap wordt van 714 Maart op „De Vonk" te Noordwijkerhout een internaat georganiseerd, toegankelijk voor elk meisje en elke vrouw, die graag wat meer van zich- zelve en van ons land af wil weten en zoo doende haar plaats in het maatschappelijk leven wil bepalen. Er worden drie series van lessen gegeven, nJ. Psychologie „omgang met u zeiven en met anderen", door Hermien van der Heide, „De kunst om zich uit te drukken" door Jacqueline Royaards-Sandberg en „De huis houding van den staat" door mr. N- S. Corry Tendeloo. Verder zullen enkele voordrachten en aanschouwelijke lessen worden gegeven en zal een excursie naar Den Haag worden ge houden, waar een zitting van het parlement wordt bijgewoond. Het internaat vindt plaats in combinatie met de ontwikkelingscursus voor Plattelands meisjes, die jaarlijks op „De Vonk" wordt ge houden door de vereeniging „Buitenbedrijf". Op Zondag 14 Maart wordt een Vrouwen landdag bijeengeroepen in de jeugdherberg „De Duinark" t-e Noordwijkerhout, waar be kende vrouwelijke Kamer- Staten-, en Gemeenteraadsleden van verschillende poli tieke richtingen zullen spreken over haar werk. Als spreeksters zullen o.m. optreden de dames C. PothuisSmit, Johanna Wester man, mr. Frida Katz, mr. C. Bakkervan Bosse, H. M. Blaauw. H. VerweijJonker. De dag wordt besloten met een gemeenschappe- lijken maaltijd, waarop de aanwezigen uitge- noodigd worden, vrijelijk critiek uit te oefe nen op de vrouwenbeweging in het algemeen en op den landdag in het bijzonder. Garnituur van Frotté wol. Een aardige garneering voor een japon is een gebreide kraag en kappen. We hebben noodig 100 gr. 2 draads frotté wol en stalen pennen no. 2. We zetten op 200 st. en breien aldoor recht. Na 15 ribbels min deren we om de 18 st., we houden dan over 190 st. en breien 20 pennen verder. Nu minde ren we om de 17 st. en houden dan 180 st. over. Als we weer 20 pennen hebben gebreid minde ren we om de 16 st. en houden 170 st. over. Nu hebben we 35 ribbels en maken van elke 3 st. 2, dus telkens 1 recht, minderen, 1 recht, minderen, enz. Daarna 1 pen recht. We maken een knoopsgat 5 st. van den kant af, hiervoor kanten we aan 't begin en aan 't eind van de pen 5 st. af en zetten deze er den volgenden toer weer bij op. We breien nog 20 pennen en kanten stevig af. Kappen. Hiervoor zetten we 100 st. op en minderen vervolgens net zoo af, als we dat met de kraag hebben gedaan. Hebben we 2 knoopsgaten klaar, dan maken we verder in het boordje weer 2 knoopsgaten. De kraag moet vóórdat deze wordt gestreken, in het i goede ronde model worden gelegd. De sluiting kan strikjes van bandfluweel zijn of dubbele knoopen, Sp. TïïjJ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8