Omt VOETBAL. De dertiende wedstrijd tegen Zwitserland. DAMRUBRIEK M M m s m m m 0 B m i V R IJ DA G 5 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Een brokje historie. In dezen 13en wedstrijd vormen Bas Paauwe, Anderiesen en Van Heel voor de 13e maal achtereen de middenlinie. Het zilveren feest van onzen linksbuiten. Zal Bakhuys spelen? Wij mogen de Zwitsers niet onderschatten! k E relaties tussohen de Zwitsersche na tionale ploeg en ons vertegenwoor digend elftal dagteekenen eerst van kort na den grooten oorlog. Het was in 192C, dat de K.N.V.B. aan een wedstrijd tegen Italië te Genua ook een strijd tegen de Zwitsers, te Basel, vastknoopte. Men heeft daarmede de kracht van de zwitsersche ploeg op eigen grond wel wat onderschat, want dat men na den zwaren strijd tegen <e toen reeds sterke Italianen die in een ge lijk spel eindigde nog in staat zou zijn reeds drie dagen later een overwinning op de zwitsersche ploeg te behalen, was al zeer onwaarschijnlijk. Daarbij kwam nog, dat het reizen in die dagen nog niet geheel normaal was, zoodat er van een frisch elftal tegen de Zwitsers wel geen sprake kon zijn. Hoewel we een voor die dagen vrij sterke voorhoede in 't veld brachten met Boelie en Dé Kessler als linkervleugel, de Natris en van Diermen rechts en Van Dort van Ajax als midden voor. werd het toch een- 21 nederlaag. Göbel. een der allerbeste doelverdedigers. die het Neöerlandsche voetbal heeft opgeleverd, had er in dat jaar het wedstrijdspelen aan gegeven; een opvolger van zijn klasse had men nog niet gevonden. Trouwens, dat laat ste was ook. niet te verwachten; doelverde digers van het formaat van Göbel blijven tot de groote uitzonderingen behooren. Eerst in 1924 verscheen van der Meulen, die zich al betrekkelijk spoedig ontpopte als een waar dig opvolger van een groot voorganger. Ons elftal nam een jaar later, te Amster dam, op een zwakke Zwitsersche ploeg een niet zoo heel veel zeggende revanche door met 20 te winnen, doch een jaar later wer den de onzen te Bern met niet minder dan 5o verpletterd, waarbij de kort geleden ge storven Oostenrijksche leider Hugo Meisl scheidsrechter was. Geruimen tijd bleef het een traditie, dat ons elftal op eigen grond van de Zwitsers won, op vreemden grond daarentegen verloor. Vergeefs heeft men ge zocht naar de oorzaak van het feit, dat onze ploeg in Zwitserland niet haar gewone spel kon geven. Zelfs de medische commissie heeft de zaak onderzocht en er een rapport over uitgebracht, zonder dat daardoor ech ter het geheim werd ontdekt. Dat regelmatig winnen thuis en verliezen uit. werkte op den duur zóó ontmoedigend, dat men in 1930 de zaak maar voorloopig heeft stopgezet. Van de 8 gespeelde wed strijden had iedere partij er toen 4 gewonnen. Die laatste wedstrijd in 1930 was al heel teleurstellend Ons nationaal elftal had kort achter elkaar met 62 van Hongarije en met 41 van België verloren, terecht meen de men toen, dat men met onze ploeg op een hellend vlak was. De veranderingen in het elftal bleken niet allemaal verbeteringen te zijn. Ande riesen, dien men in 1926 reeds een kans had gegeven, had men weer eens in het elftal genomen. Zijn spel was slechts matig; .stellig zal men toen dan ook niet gedacht hebben, dat deze wedstrijd van onzen tegenwoordi- gen spil de eerste was van een lange en tot dusver niet geëindigde reeks en dat hij zich tenslotte tot een van onze allerbeste spillen zou opwerken. Thans, zeven jaar later, is hij nog van de partij. Alleen hij, Van Heel en Van Nellen zijn van de ploeg, die in 1930 met 62 werd geslagen, in het elftal, dat a.s. Zondag tegen Zwitserland zal uitkomen. Eerst in 1933 heeft men den wedstrijd te gen Zwitserland weer op het programma ge bracht. Toen werd eindelijk met de traditie gebroken: Nederland werd op eigen terrein door de Zwitsers geslagen. Dat Zwitsersche succes moet stellig op rekening geschreven worden van de invoering van het beroepsspel ln Zwitserland. Daardoor was het den Zwit sers mogelijk, niet alleen met een goed ge oefende, doch ook met een volledige ploeg naar ons land te komen. Aan dat laatste had tot dusver nog al wat ontbroken, daar de Zwitsers, als amateurs, niet steeds gelegen heid hadden zonder vergoeding van loon- gemis naar Amsterdam te komen. Het was voorts duidelijk, dat het Zwitsersche spel groote vorderingen had gemaakt en dat men dus de ploeg als een volwaardig tegenstan der voor ons elftal moest beschouwen. Trouwens we hebben een jaar later op overduidelijke wij-ze de kracht van het Zwit sersche elftal opnieuw ondervonden. Dat was ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen in Italië. We moesten toen den eersten wedstrijd spelen tegen Zwitserland en wel te Milaan. Men was er vrijwel alge meen van overtuigd, dat onze ploeg in die dagen in goeden vorm gekomen door de nieuwe werkwijze van de Keuze-Commissie er ook in zou slagen de eerste ronde te overleven. Maar ondanks de aanmoedigingen van eenige duizenden supporters, werd het een teleurstellende 32 nederlaag. Wel heeft ons elftal eenige maanden later op overtuigende'wyze revanche genomen door de Zwitsers voor de eerste maal op overtuigen de wijze op hun terrein, te Bern, met niet minder dan 4—2 te gaan slaan, doch dat was toch slechts een matige vergoeding voor de teleurstelling van Milaan. Mogelijk dat juist die teleurstelling de grondslag voor onze fraaie overwinning te Bern is geweest. Die strijd is de eerste geweest van een serie voortreffelijke wedstijden van Leo Halle in het Nederlandsche doel. een serie, die na kort door ziekte te zijn onderbroken thans nog op denzelfden voet wordt voortgezet. Leo Halle is een doelman van een geheel ander type dan Göbel of van der Meulen. doch des ondanks sluit hij zich waardig bij dat tweetal aan en heeft hij reeds verschillende malen het Nederlandsche doel op grootsche wijze verdedigd. Die wedstrijd te Bern is bovendien ook de eerste geweest, waarin onze middenlinie in de tegenwoordige samenstelling Bas Paauwe, Anderiesen, van Heel is uitgekomen, een samenstelling, die thans reeds in 12 achter eenvolgende wedstrijden een der sterkste linies van onze ploeg is geweest. Opmerkelijk is het, dat deze middenlinie in die 12 wed strijden slechts 2 nederlagen heeft meege maakt. De eerste was tegen Duitschland te Amsterdam waar een buitenspeldoelpunt; ons een gelijk spel ontnam de tweede was tegen Engeland te Amsterdam met slechts 1—0. Bakhuys, Smit en Wels vormden toen de kern van den aanval, wat ze tot op heden nog steeds doen. We hadden te Bern nog Diepen beek en van Run als achterspelers, docb reeds toen werd net duidelijk, dat versterking van die linie noodzakelijk was. Kort daarna is dan ook Caldenhoven in de ploeg gekomen. Toen daarop Weber weer in vorm kwam, had men al spoedig de goede achterhoede, die in den laatsten tijd zich zoo verdienstelijk heeft geweerd en die slechts door hast ongeval van Weber veranderd moest worden. Jammer is het dat we in den laatsten tijd wat sukkelen met binnenspelers van den aan val, Een knie-ongeval was oorzaak, dat Smit, na een prachtige reeks van 16 internationale wedstrijden, waarin hij zich ais een eerste klas schutter en een handig tacticus deed kennen, eenige weken geleden te Dusseldorf voor de eerste maal sedert Maart 1934 aan den kant zat. Laten we hopen, dat we hem spoedig weer binnen de lijnen zullen zien. ons elftal kan een speler als Smit heel slecht missen. Te Dusseldorf heeft men Heet.jans op zijn plaats opgesteld, wat niet bepaald een succes was. Thans is Vrauwdeunt als links binnen aangewezen, een keus. die door velen die den handigen Rotterdammer in actie ge zien hebben, zal worden toegejuicht. Feijenoord zal daardoor 3 spelers in de ploeg- hebben. In de laatste jaren is het maar zelden voorgekomen, dat een club zooveel spelers in de nationale ploeg had. Uit vroe ger jaren herinner ik mij echter, dat Ajax. H.V.V., Be Quick, H.F.C., Sparta, het Haag- sche Quick en Velocitas (Breda) door 3 spe lers waren vertegenwoordigd. Voor zoover ik mij kan herinneren is het grootste aantal spelers van één club in onze ploeg 4 geweest, waarop H.V.V., Ajax, Be Quick en het Haag- sche Quick kunnen wijzen. Dat men na het goede debuut van Spaan- donck hem ook voor den wedstrijd van den komenden Zondag zou handhaven, lag voor de hand. Als hij wat gewend is geraakt aan het spel van zijn buurlui, zal hij ongetwij feld ook verder nog wel van zich doen spre ken Het is overigens tooh wel opmerkelijk, dat we langzamerhand over een zoo groot aantal goede spelers beschikken, dat men nog wel een tweede ploeg in het veld zou kunnen brengen, die maar heel weinig voor het tegenwoordige elftal behoeft onder te doen. Ik denk daarbij weer aan het verdienstelijk debuut van den Leidschen tweede klasser Wallaart als spil in den wedstrijd tegen Crystal Palace. De tijd. dat onze ploeg stond of viel met. een paar spelers, is gelukkig voorbij. Wij krijgen a.s. Zondag waarschijnlijk een kans om dat bewezen te zien. Immers niet alleen zijn dan twee steunpilaren van de ploeg als Smit en Weber verhinderd, doch de "kans is zeer groot, dat ook Bakhuys en Wilders niet zullen spelen. Lungenis in dat geval aangewezen om Bakhuys te vervangen. Dat is voor'den A. F. C.'er eèn zeër ondankbare taak, daar iedereen natuurlijk zal zeggen: „het is geen Bakhuys!" Dat is voor den A.F.C.'er een zeer ondankbare taak, daar iedereen natuurlijk zal zeggefi „het is geen Bakhuys!" Toch is Lungen stellig een verdienstelijk speler, die wel voldoening zal geven. Over de Zwitsersche ploeg- is niet zooveel gunstigs te schrijven. In de eerste plaats heeft men ginds niet de volle medewerking van de clubs voor de voorbereiding van de ploeg. De Technische Commissie, die voor die voorbereiding moet zorgen, had groote plan nen gemaakt, waarbij men blijkbaar het Ne derlandsche systeem als voorbeeld had ge nomen. Doch de clubs spraken er haar veto over uit. Ze wilden haar spelers niet meer dan eenmaal per maand afstaan! Zoo heeft men het dan met een minder krachtige voor bereiding moeten doen. Het resultaat was, dat de ploeg twee weken geleden te Praag door de Tsjechen met 53 werd geslagen. De Zwitsersche pers was over dit resultaat nog al somber gestemd, doch buitenlandsche bla den laten een meer optimistisch geluid hoo- ren. De Zwitsers meenen, dat die' groote score van 5 doelpunten het gevolg Is van het zwakke spel van den doelverdediger, waar door de geheele achterhoede van streek ge raakte. Men heeft dan ook voor den komen den wedstrijd een anderen doelman opge steld. Bovendien is een van de jonge krach ten in den aanval, die blijkbaar nog niet van internationale kracht is door een gerou tineerd speler vervangen, waardoor men er van overtuigd is, dat er te Amsterdam veel meer kracht van de ploeg zal uitgaan. Een ding is echter prettig en wel, dat de spil niet zoo'n hardnekkige aanhanger van het systeem spii-stopper is als bijv. Goldbrunner. Daardoor zal stellig de wedstrijd als kijk spel aantrekkelijker worden. Het spel der Zwitsers ls gewoonlijk aan den stevigen kant, wat met het oog op het feit, dat geen invallers behalve voor den doel man worden toegestaan, wel eens onaange name gevolgen zou kunnen hebben. Men zal zich mogelijk nog herinneren, dat Van Nellen in 1929 in een wedstrijd te Amster dam tegen de Zwitsers reeds 5 minuten na het begin een been heeft gebroken. Toen kwam een invaller in het veld, doch mocht een onzer spelers thans na 5 minuten een ongeval krijgen, dan moeten we verder met 10 man spelen. Het is dan ook van harte te hopen; dat beide ploegen voor ongevallen be spaard blijven. Men kan onze ploeg met vertrouwen in het veld zien gaan. Speelt het elftal zoo goed als het in het eerste half uur van .den wedstrijd tegen Crystal Palace heeft gedaan, dan be hoeven we ons geen oogenbuik ongerust te maken. Onze achterhoede heeft te Dusseldorf reeds getoond berekend te zijn voor haar taak. Hoewel het de dertiende maal is. dat deze middenlinie in de opstelling van thans speelt is ze zeker het vertrouwen van de Keuze-com missie ten volle waard. In den aanval kan het spel van de beproefde kern Wels- Bakhuys (aannemende dat hij inderdaad zal spelen)-van Nellen, die resp. 27, 20 en 24 maal voor het Nederlandsch elftal hebben ge speeld, reeds voor een productief geheel zor gen. Ik ben er van overtuigd, dat Spaandonck en Vrauwdeunt zich uitstekend bij dit drie tal zullen aanpassen. Voor Van Nellen wordt het een zilveren feest! Ik acht deze ploeg sterk genoeg om een overwinning op de Zwitsers te behalen, doch ik vrees, dat onze spelers er precies zoo over denken. En daarin zou juist de kans op een nederlaag schuilen Ook tegen Noorwegen dacht men algemeen, dat ons elftal zou winnen. Te laat heeft men toen blijkbaar ingezien, dat daarvoor inspanning van alle krachten noodig was. Het werd daardoor slechts een 33. Speelt de ploeg echter met zooveel geest- I drift als tegen Duitschland, dan zal deze der tiende wedstrijd tegen de Zwitsers ons wel een overwinning brengen. 1 C. J. GROOTHOFF. NederlandZwitserland. Laatste training op het V.U.C.-veld. Het was Donderdagavond weer de laatste trainingsavond vóór den interland-wedstrijd, waarop de spelers van het Nederlandsch elftal hun krachten nog eens extra sterken. Na de gebruikelijke oefeningen op het ver lichte V.U.C.-veld verzamelden de spelers zich ln het clubgebouw, waar hun door den heer H. J. Herberts met enkele opwekkende woorden nog een laatste aanwijzing voor den wedstrijd tegen Zwitserland werd gegeven. ,Den laatsten tijd", zei hij, „heeft de keuze commissie steeds met moeilijkheden te kam pen gehad. Tegen Duitschland waren het Smit en Weber, die wij moesten missen, nu is het meespelen van Wilders en Bakhuys nog twij felachtig geworden. We kunnen hierover nog niets zeggen. Pas Zondag op het laatste oogenblik zal beslist worden of zij mee zullen spelen. De reserves, die hun plaats eventueel zullen bezetten, moeten zich nu reeds een deel van het elftal voelen, Iedereen moet volwaar dig in het veld komen. De wedstrijd van Zon dag is weer een jubileumwedstrijd, Van Nellen speelt zijn 25sten internationalen wedstrijd en het is zoo langzamerhand traditie gewor den, dat jubileumwedstrijden ons successen brengen. Laat deze traditie niet verbroken worden." De balans tegen Zwitserland afwegende, constateerde de heer Herberts, dat de schaal in het voordeel van Zwitserland oversloeg met 7 gewonnen wedstrijden van de 13. „Wij moe ten dus deze balans in evenwicht brengen. Vooral omdat wij nog op passende wijze revan che moeten nemen voor onze nederlaag in Milaan en ook omdat-wij onze reeks onge slagen wedstrijden van de laatste jaren niet moeten laten onderbreken. Wij moeten ons beste beentje voorzetten; als de kern dat doet, gaan de anderen vanzelf mee". Tenslotte wees de heer Herberts er nog op, dat zelfvertrouwen een van de belangrijkste factoren in groote wedstrijden is. Bakhuys is nog optimistisch gestemd. Het Is op het oogenblik nog niet met zeker heid te zeggen of Bakhuys Zondag zal kun nen meespelen. Weliswaar gaat zijn enkel goed vooruit en is die thans weer tot normale pro porties teruggebracht, maar de beslissing of hij een geheelen wedstrijd zal kunnen vol houden, zal tenslotte aan prof. Snapper wor den overgelaten. Bakhuys zelf is vol goeden moed; als het alleen aan hem ligt, speelt er Zondag voor hem niemand in de plaats, maar het oordeel van een medicus is in dit geval toch niet te ontberen, vooral omdat tijdens den wedstrijd geen spelers mogen invallen. Maar er kan niet anders gezegd worden, dan dat de genezing naar wensch verloopt. Don derdag heeft de behandelende geneesheer dr. Diehl verlof gegeven tot massage. Glenden- ning is dan ook bij Bakhuys geweest en heeft met veel succes het geblesseerde lichaamsdeel in de volgende dagen zou Glen- denning meer keeren per dag komen en dat stemt vol hoop. Wij vreezen echter, dat Bak huys Zondag toch niet opgesteld zal worden. Nog meer wijzigingen in de elftallen? In de Tel. lezen we, dat Wilders, die zeer waarschijnlijk ook niet kan meespelen, niet door Weber kan vervangen worden, omdat deze verklaard heeft, zich niet fit te voelen. Bovendien is hij geheel ongetraind. Volgens dat blad zou Van der Hoven, van Longa, dan voor de rechtsbackplaats in aanmerking ko men. Maar ook in het Zwitsersche elftal moeten wijzigingen worden gebracht. Zoo zal de uitstekende back Minelli wegens een gewonde enkel niet kunnen spelen. Hij zal vervangen worden door Lehmann van „Lausanne". Vervolgens zal Lörtscher op de linkshalf- plaats worden vervangen door Paul Aebi, die aanvankelijk als rechtsbinnen stond opge steld. Op deze plaats zal thans Karcher spelen terwijl, zooals werd verondersteld. Rupf door Frigerio wordt vervangen. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE Helaas waren de weersomstandigheden j.l. Zaterdag van dien aard, dat er wederom een aantal wedstrijden niet kon doorgaan of moest worden gestaakt. In de eerste afdee- ling werd slechts .één ontmoeting gespeeld, ill. V. G. S.Telefonia. De bezoekers waren ook thans in uitstekenden vorm: zij wonnen met 2—1. V. E. W. 2 won tijdens een hevige stortbui den uitwedstrijd tegen Kennemer- land 5 met 42. Hierdoor zijn de Heemstede naren kampioen, waarvoor wij hun onze ge- lukwenschen aanbieden. Het volgende seizoen kan dit jeugdige elftal zijn krachten in de B-afdeeling beproeven. Voor morgen is het volgende programma samengesteld A Tw. Jeugd—Telefonia 3 u., Chr. Klerk VJBKonmeimerlanid 3 u,, J. v. d. Wereld VGSSIZO 3.30 u., F. J. Wempe Jr. B SIZO 2—WRA 3 u. H. D. Kist de Ruyter Jr. VEWKentnemerlaaid 2 3 u., L. v. d. Ven C Kennemerland 4VEW 2 3 u, H. Hurkmans. ZSV 2Kennemerland 5 3 u.. M. Kruyff Kennemerland 6VEW 3 3 u„ J. Kramer WY 3Johez 2, 3.15 uur. O. J. M. van Waveren. Telefonia, dat den laatsten tijd zoo bij zonder op dreef is, gaat nu haar krachten beproeven in het Noorder Sportpark in den uitwedstrijd tegen Tweede Jeugd. Op 7 No vember verloor Telefonia van deze tegenpar tij met niet minder dan 52; wij veronder stellen. dat zij nu revanche zal nemen V. J. B. ontvangt Kennemerland, dat op het oogenblik ongeslagen de leiding heeft ln deze afdeeling. Dat wordt een zege der be zoekers. V. G. S. speelt tegen SIZO. De bezoekers, die tot dusverre onfortuinlijk hebben gespeeld, zijn sterker, dan him plaats op de ranglijst Damredacteur: J. W. van Dartelen Koediefslaan 42. Heemstede Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. Problematiek. De heer W. Stoutmeijer te Zoutkamp schreef ons het volgende; „Onlangs kwam ik in een vertrek waar schilders bezig waren behangerswerkzaam heden te verrichten. Terwijl er een stuk van het behang werd afgescheurd, zag ik een damprobleem, waar onder stond: „Dit pro bleem wordt beschouwd als der moeilijkste ooit gemaakt". En als echte damliefhebber heb ik het opgelost. Misschien is het wel iets om eens in uw damrubriek op. te nemen. In welke courant of tijdschrift dit probleem gepubliceerd werd, kon ik niet nagaan, doch het is er ongeveer 12 jaar geleden ingeplakt". Wij kunnen den heer Stoutmeijer inede- deelen, dat deze compositie afkomstig is van den Franschen meester en ex-wereldkampioen Marius Fabre en dat dit vraagstuk inderdaad een van Fabre's mooiste composities is. Wij bieden dit probleem dan ook gaarne onzen damspelenden lezers ter ontleding aan Probleem 2391. Auteur: Marius Fabre, Parijs Zwart: ;§;i JU ÜP li 11 jjj 8 li m 0 RK fJJ ɧH lil wË ÜP mm Wit: Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 7 8 9 19 24 33 36 37 en 38. Wit 9 schijven op: 22 28 39 40 44 45 46 47 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit probleem worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandagavond 15 Maart a.s. bij den redacteur dezer rubriek. Kijkjes ïn de damclubs. Onderstaande partijstand werd ingezonden door den heer D. Douwes te Utrecht. Wit verzuimde in dezen stand op grandiooze wijze de winst. Partij-fragment No. 2392. Zwart: iSPt; tmm i m m m Wit Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 1 7 8 10 13 14 19 20 25 30 en 35. Wit 11 schijven op: 16 21 27 29 32 33 37 38 39 44 en 50. Wit had in deze stelling kunnen winnen door: 2117! Wat moet Zwart nu spelen? Zwart 16 kan niet wegens 1711 en 2923. Op 812 enz. volgt natuurlijk 2924. Laat Zwart de schijven 1 en 7 staan, dan breekt Wit door naar dam. De aangewezen voortzetting is natuurlijk 712 want op 711 volgt immers 16. Wit kan nu echter na 712 van Zwart de volgende winnende combinatie uitvoeren: 2924 (Zwart 20:29 gedwongen) 33:24 (Zwart 12:21) 44—40 (Zwart 35:22) 16:20 (Zwart 25: 14) 24:2 en wint. Wij danken den heer Douwes voor deze bijzonder interessante partij-studie. Oplossingen. No. 2377. P. A. Nooij, Haarlem. Wit: 27—22 (18:27) 35—30 (24:35) 37—31 (27:'47) 28—22 (47:49) 22:24 (49:20 25:3 en wint. Zwart: steeds gedwongen. No. 2378: P. L. Poorter, Amsterdam. Wit: 33—28 (17:26) 39—34 (30:39) 36—31 (26:48) 47—42 (48:33) 38:7 (2:11) 40—34 (39: 30) 35:2 en wint. Deze beide problemen werden correct op gelost door de heeren C. Bouwens (alleen No. 2378) en H. J. van Alphen, beiden te Haarlem. Fransche problemen. Hieronder publiceeren wij eenige Fransche problemen No. 1. Henri Chiland, Paris. Zwart een schijf op 21 en een dam op 48. Wit twee schijven op 35 en 37 en twee dam men op 9 en 23. No. 2. G. Brunet. Bordeaux. Zwart: 6 8 9 11 26 29 34 36 39. Wit: 17 18 25 27 28 32 37 33 en 50. No. 3. Jacques Bergier, Aides. Zwart: 1 2 6 7 8 11 16 17 27 en 28 en een dam op 10. Wit: 19 24 30 34 39 40 41 43 47 en 48. No. 4. Marius Arthupel. Marseille. Zwart: 1 3 5 8 9 11 14 18 19 23 29 en 30. Wit: 21 27 31 32 36 38 39 43 44 49 en 50. Voor alle vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. doet vermoeden. De thuisclub zal zich tot het uiterste moeten inspannen om de Hillegom- sche ploeg de baas te blijven. In de B-afdeeling is de wedstrijd SIZO 2 VVRA van groot belang voor het bezetten van de onderste plaats. Alléén wanneer de ambtenaren er in slagen beide punten te be machtigen. dan is er een kans. dat zij niei onderaan eindigen. SIZO 2 is bij een over winning geheel veilig te achten. Voor onze damspelende lezers een nuttige oefening deze vraagstukken te ontleden! Een verrassende winst. In onderstaande stelling forceerde de Bel gische speler René Ancion op bijzonder ver rassende wijze de winst. Partij-fragment No. 2393. Zwart: Wit: Stand in cijfers: Zwart vier schijven op: 9 10 13 en 42. Wit vier schijven op: 20 23 25 en 44 en een dam op 39. Wit speelde 2319! (Zwart 13:15) 3933 (Zwart 4248 gedwongen) 4439 (Zwart 48: 34 gedwongen) 25—20! (Zwart 15:24) 33:40 en won. Inderdaad een zeldzaam fraaie en bijzonder verrassende whistgang! DAMMEN. HAARL. R.K. DAMGENOOTSCHAP. Voor de onderlinge clubcompetitie werden de volgende -partijen gespeeld: Th. Ban-dism-aM. Herben 20 Jac. BosseG. Zeeuwe 20 M. Herben—Jac. Bosse 02 Dinsdag j.l. had te Amsterdam de nederlaag- we-dsforijid D. I. D. IH. R. K. D. I plaats. D. I. D. was compleet; H. R. K. D. telde twee Invallers. De uitslag luidt: D. I. D.: H. R. K. D.: J. v. Haagen-C. Heesakkers 11 G. BelderokJac. Bosse 0— 2 F. HollanderJ. Lucas 1l A. ReglienM. Herben 20 H. BlokdijkG. Boxelaar li W. de GraaffTh. Bandsma 0— 2 G. v. 't HoffE. Bourgonje 1l J. Koning-pG. Kraak 02 J. RijsenA. Brouwer 02 Th. Huunse—T. v. Wort i_ i Totaal voor H. R. K. D. 7—13 WIELRIJDEN. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag haar vijfden en laatsten wedstrijd voor de Wintercompetitie. De A- en B-klassers rij den 62y2 K.M. in een peloton; de juniores rijden gezamenlijk 15 K.M.. Start 8 uur 45 min. SCHEEP/ TJEIMENï HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, ïtott. n. Vancouver 3 te Cristobal Lochgoil, 4 v. Vancouver te Rotterdam. Narenta, v. Rott. n. Vancouver 26 v. Cham- perico. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat, 4 v. B.-Ayres te Rott. Boschdijk 2 v. Rott. te New-Orleans. Burgerdijk, Rott. n. New-Orleans 2 van Houston. Edam, Rott. n. New-York 2 (4,40 n.m.) 190 mijl Z.W. van Valencia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisr.) 3 (5 n.m.) v. Duink. Jagersfontein, 4 v. Beira n. Rott. Springfontein (uitr.) 4 van Djeddah. HALCYON LIJN. Flensburg, 5 van Narvik te Vlaardingenvw. Stad Schiedam, 3 v. Dunston n. Oxelosund. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk. (thuisr.) 3 te Kobe. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr.) p. 3 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisr. p. 3 Ouessant. Montferland (uitr.) 3 te Santos. Amstelland (uitr.) p. 3 Madeira. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 3 van Susak n. Amst., Aurora, 3 v. Triest n. Fiume. Costa Rica, 3 v. Amst. te Barbados. Hebe, 3 v. Kopenhagen te Stettin. Hermes, 3 van Izmir naar Limni. Orpheus, 3 van Amst. n. Kopenhagen. Pluto, 4 v. Aarhuus te Gothenburg. Poseidon, Valencia 11. Rott. p. 4 Dover. Rhea, 3 van Savona naar Livorno. Triton, 3 v. Castellon te Valencia. Ulysses, 3 van Amsterdam te B.-Ayres. Vesta, 4 v. Danzig te Aarhuus. Iris, 1 v. Kingston (Ja.) naar West-Indïë. Venezuela, 2 van Curacao te Cristobal. Irene, Pto. Cabello n. Amst. via Havre 3 (2.48 v.m.) 640 mijl Z.W. van Land's End. Poseidon, Valencia n. Amst. 4 te Rott. Euterpe, 3 v. Amst. te Bordeaux. Titus, Rott. n. Lissabon p. 3 Dungeness. Ganymedes, 4 van Varna naar Constantza. Deucalion, 4 van Salonika te Stamboul. Orestes, 3 van Cephalonia n. Algiers. Aurora, 4 van Amst. n. Hamburg. Oranje Nassau, 4 v. Paramaribo te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitnezorg (thuisr.) 4 v. Beawan. Baloeran (uitr.) 4 te. Southampton. Kota Nopan, 4 van Hamburg te* Bremen. Soekaboemi (uitr.) 4 van Belawan. Kota Nopan, 4 van Hamburg n. Bremen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens, 4 v. Amst. te Batavia. Poelau Tello (thuisr.) 3 van Marseille. Tarakan (uitr.) 4 v. Antwerpen en p. Vliss. J. P. Co en (thuisr.) 7 (10 v.m.) te Amst. verw., met vertraging wegens slecht weer. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Kimberley, Japan n. Rott. 4 Pt. Said. Melampus, Batavia n. Amst. 4 v. Port Said. Glenfinlas, Dairen n. Rott. 2 te Hongkong. Glenagle, 3 v. Dairen n. Rott. Menestheus, Japan n. Rott. 3 te Londen Benledi. Japan n. Rott. p. 2 Gibraltar. City of Salisbury. Dairen n. Rott. 4 te Havre. Menestheus, Japan n. Rott. vertr. 9 van Londen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10