AMSTERDAMSCHE BEURS DIGESTIF RENNIE VRIJDAG 5 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 11" MAT/TEjjgMCHIIN Regeeringscommissarissen in Ned.-Indië. Voorloopige standplaatsen. BUITENZORG, 5 Maart (Aneta-A.N.P.) Ten behoeve van de verdere voorbereiding der bestuurshervorming zijn twee regeerings commissarissen in dienst gesteld. Benoemd is tot regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming in Sumatra, met stand plaats Medan, I. A. Spits, tevoren resident ter Sumatra's Westkust, en tot regeeringscom missaris voor de bestuurshervorming voor de Groote Oost, met standplaats Makassar G. A. W. Chr. de Haze Winkelman, tevoren resi dent van Bali en Lombok. Voor beide ambtenaren geldt de aanwijzing der standplaats echter als voorloopig. Postwisselvervalschers voor het gerecht. Vier jaar tegen één hunner geëischt. AMSTERDAM, 5 Maart. Juist een jaar geleden maakte de politie een bende, die zich schuldig maakt aan het vervaardigen van val- sche postwissels, onschadelijlk. De 43-jarige A. de V., die in Donker Amsterdam bekend stond als „de consul", de 51-jarige P. P., er de 4-5-jarige J. B. werden gearresteerd, eerst genoemde te Parijs, de tweede te Brussel en de derde te Amsterdam. Aan dé posterijen was een belangrijke scha de toegebracht; de knoeiers kregen te Am sterdam f 1400.in handen en te Rotterdam 1000.—. In het geheel hadden de heeren ruim hon derdvijftig valsche postwissels geïnd. Slechts de postzegels en de formulieren waren echt, het datumstempel, het nummer en de paraaf van den postambtenaar waren nagemaakt. De adressen waren steeds door een andere hand geschreven. Reeds geruimen tijd koesterde de politie verdenking tegen De V. en toen ver nomen werd dat hij te Parijs woonde, begaf de Rotterdamsche hoofdinspecteur De Jong zich naar de lichtstad. Bij huiszoeking vond men alles, wat noodig was om valsche post wissels te maken. Tijdens het onderzoek te Parijs kwam er voor dezen verdachte een brief uit Brussel, afkomstig van P. P., een hand langer van De V. Deze P. P., een handelsrei ziger, werd ook gearresteerd, zijn bekentenis had tot gevolg* dat te Amsterdam een derde persoon kon worden ingerekend. In Parijs vond de politie een groot aantal valsche Nederlandsche postwissels. Ook vond men valsche passen, identiteitskaarten en voortreffelijk nagemaakte dagsteonpels. Vandaag stond dit gevaarlijke drietal te recht voor de vierde kamer der Arr. Recht bank, gepresideerd door mr. Boon. Officier was mr. A. A. L. van Dullemen. Eerst behan delde de rechtbank de zaak tegen den 51- jarigen handelsreiziger P. P. De officier achtte het bewijs van de valsch- heid in geschrifte rijkelijk geleverd. Verdachte heeft zijn geheele leven geknoeid. In zijn jeugd bedroog hij zijn vader reeds met val sche orders. Hier in het buitenland is hij reeds herhaaldelijk wegens valschheid en op lichtingen veroordeeld. Tegenover die vele misdaden staat zeer weinig" goeds. De feiten zijn hoogst ernstig. Wegens valschheid in ge schrifte requireerde de officier vier jaar ge vangenisstraf. KAASMARKT ALKMAAR. Aangevoerd 28 stapels zijnde 45.000 K.G. Fabriekskaas, kleine f 25 per 50 K.G. Handel goed. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12.— uur Londen 8.91 1/2 Berlijn 73.45 1/2 Parijs 8.47 1/2 Brussel 30.80 Zwitserland 41.69 Kopenhagen 39.80 Stockholm 45.95 Oslo 44.80 New York 1.82 3/4 Praag 6.37 1/2 Auto te water. Donderdagmiddag kwart over twee is op het Spaarne ter hoogte van perceel 56 een perso nenauto achteruit te water gereden doordat de bestuurder, wonende te Heemstede, de auto op den schuin-afloopenden walkant had geparkeerd, terwijl de remmen niet voldoende vast zaten. Met behulp van een kraanwagen werd de auto weer op den wal getrokken, waarna zij is weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. VOETBAL. Z. F. C. 2—E. D. O. 2 Deze wedstrijd wordt Zondagmorgen 11 uur gespeeld. Met het volgende elftal gaat E.D.O. 2 naar Zaandam: De Waard, Van der Sluis, Bos Van Geemen, Koene, Van Esch, During, Piet Perukel, Kelder, Pol Perukel, Van Noort. De B. E. L.-week. Een reclame-optocht. De Commissie voor den Reclameoptocht (subcommissie van de Hoofdcommissie van Uitvoering, B.E.L.-Week 1937) heeft een circu laire verspreid, waarin wij o.a. lezen: De Hoofdcommissie van Uitvoering heeft beslist, dat in de B.E.L.-week (die een prach tige Middenstands-demonstratie belooft te worden) een Reclame-Optocht niet mag ont breken. Aan onze Commissie is opgedragen de orga nisatie daarvan ter hand te nemen. Wij willen nu trachten een Reclame-optocht te formeeren, die een evenement zal zijn. Een evenement, waarover nog lang gespro ken zal worden. Daar te verwachten is, dat duiz«üden en duizenden, ook uit de omgeving, op de been zullen zijn, zal dit een unieke ge legenheid voor de middenstandszaken zijn, om reclame te maken. Wij ontvingen dan ook reeds vele blijken van belangstelling. Er wordt allereerst gedacht aan firma's, die in het bezit zijn van bestel of vrachtauto's of wel van particuliere auto's, die als reclame-auto's worden ingericht, doch ook andere voertuigen worden, in het alge meen, niet uitgesloten. Verder wordt de mogelijkheid overwogen om ook reclame-afdeelmgen te voet toe te laten, mits zich daarvoor eeri voldoend aantal deel nemers aanmeldt. Omtrent laatstbedoelde afdeelingen moet de Commissie zich evenwel haar definitieve be slissing voorbehouden. Deelnemers kunnen zich uiterlijk Woensdag 10 Maart aanmelden bij de Hoofdcommissie.. L. Begijnestraat 20, alhier. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. Openbare leeszaal en bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Boek- en Bibliotheekwezen. Overzicht van de belankrijkste oorspronke lijke Nederlandsche uitgaven. Schwencké: Het exlibris in Engeland. Tronnier: Von Gutenberg, dem Mainzer Psalter und einem Schelmentreich. Godsdienst: Barth: De levende God; preeken en voor drachten. Bleichsteiner: Die gelbe Kirche; Mysteriën der buddhistischen Klöster in Indien, Tibet. Mongolei und China. Esslemont; Ba.ha'u'llah en het nieuwe tijd perk. Krijgswetenschappen. Agenent, Van Hasselt en Verhoeven: Kent u de marine? Folklore. Raai. Het Bultje. Witlox: Van drie maagdekens. Idem: Van een jongsken, dat eten bracht, aan onze lieve vrouw. Idem: Van een moordenaar en den monnik. Idem: Van zuster Beatrys. Toonkunst. Smits van Waesberghe: Muziekgeschiedenis der Middeleeuwen. Engelsche romans. Bentley: Tent's last case. Macaulay: Dangerous ages. Mannin: Confessions and impressions. Waugh: Decline and fall. Esperanto romans. Van Eeden Jr., La malgranda Johano. Privat: Karlo. Uit Haarlem's Gemeenteraad Begrooting voor 1937. Hedenmiddag werd de vergadering van den Raad heropend. Mevrouw Geerlings (SJD.A.P.) was thans aanwezig. Afwezig waren de heeren Wolzak (A.R.) en Van Dam (V.D.). Voortgegaan werd met de behandeling van het hoofdstuk Openbare veiligheid. De voorzitter constateerde, dat er bij het debat algemeen tevredenheid betuigd is, over de wijze waarop de politie haar taak uitoefent. Den heer Klein antwoordde spreker dat de toelage voor de rechercheurs indertijd verlaagd is omdat van boven af korting opgelegd is. Die moest ook daarop worden toegepast. Wat de gedachte van den heer Weustink be treft om den weg uit het Zuiden te leiden Wagenweg-Florapark-Dreef antwoordde spre ker dat dan veel aan dien weg veranderd zou moeten worden. O.a. zal het standbeeld van Frans Hals verplaatst dienen te worden. Het zou veel geld kosten om den weg goed te ma ken. Spreker geeft evenwel zijn persoonlijke meening, de quaestie zal nog eens in het col lege van B. en W. besproken worden. Ook zal het advies van dén directeur van Openbare Werken gevraagd worden. Wat de klachten van den heer Noordewier betreft, kon spreker mededeelen, dat hij over tuigd is, dat de politie haar taak objectief vervult. De tocht met de klok der N.S.B. was geen optocht, de klok is door haar vervoerd net als een andere reclame-object, bijvoorbeeld van Sneeuw-Witje. 's Nachts heeft de klok in een gebouw aan de Kinderhuissingel ge logeerd. Er was evenwel geen reden voor de politie om op te treden. Er is muziekvergunning op den collecte- vg aan „Zonnestraal" geweigerd, omdat die muziekuitvoeringen lawaai veroorzaken en hinder voor de bevolking opleveren. Het was een algemeene maatregel. Alleen is één uit zondering gemaakt voor de Haarlemsche Tu- berculosevereeniging onder beperkende be palingen. Als de bloemendag voor de T.B.C.- vereeniging minder opbrengt moet de ge meente meer bijpassen. Er zijn verschillende gevaarlijke verkeers punten besproken. De politie houdt op zeer critieke kruispunten op drukke uiren toezicht. Er kunnen niet meer tijdelijke verkeersagen ten geplaatst worden. Als wij geen hand heb ben kunnen wij geen vuist maken. De politie doet wat zij kan om de fietsers rechts op den weg te laten rijden. Het re gent verbalen. Misschien is er nog meer te doen. In Duitschland worden verkeerszon daars verplicht enkele uren verkeersles te genieten, Zoo iets is hier evenwel niet toe te passen. In Duitschland moeten erge ver- keerszondaars een gele band om den hoed dragen. Dit zou hier ook wel goed werken, maar(gelach) Uniformen voor de politie worden ge maakt door Haarlemsche kleermakers. Er zijn evenwel geen bepalingen getroffen over daarbij geldende arbeidsvoorwaarden. De politie mist bevoegdheid om op te tre den tegen de propaganda voor den Nieuw Malthusiaanschen B'ond. Klachten over dierenasyls zijn er niet, de politie controleert geregeld de bestaande in richtingen en heeft geen klachten. B. en W. zouden ook gaarne het transfor matiehuisje op het Plein willen verplaatsen, maar het kost f 6900 en dat geld kan de ge meente niet missen. Misschien is door een betere verlichting nog iets te bereiken om de veiligheid op dit punt te bevorderen. De nieuwe brandmelders zijn in aantocht. De bestaande verkeersregeling op het punt Groote HoutstraatVerwulft werkt thans zeer goed. De verlichting op de Dreef bij de Fonteinlaan zal bekeken worden of verbetering mogelijk is, De kruising JordenstraatWagenweg is ge vaarlijk, maar door elke verandering zou het gevaar nog toenemen. Welke oplossing wenscht U? De heer vanEn gelen: ik durf die niet op te zoeken. De voorzitter vervolgde: In 1928, dus 9 jaar geleden, heeft de Commissaris reeds op dracht gekregen zich te wijden aan de lucht bescherming. In dien tijd heeft hij reeds zeer veel werk gedaan. Met alle diensten is een re- geiing voorbereid en in elkaar gezet. In Maart 1936 is de gemeente evenwel verplicht om veel me_er maatregelen te nemen. Dat geeft nog veel meer arbeid voor den Commissaris. In korten tijd zullen 6000 menschen opgeleid moeten worden voor de hulpverleening bij luchtaan vallen. Het is nu zoo, dat de commissaris in zijn vrijen tijd minstens 2 uur per dag daaraan moet geven. Het zou moeilijk zijn om een ander met die taak te belasten. Iemand die daar een afzonderlijke taak van zou maken zou meer dan f 1000 moeten verdienen. Bovendien is het heel moeilijk den Commissaris bij de leiding van dien dienst uit te schakelen. Spre ker beschouwt het als een eereschuld om nof onder zijn tijd een toelage aan den Commissa ris te geven. De toelage is absoluut gerecht vaardigd. De hepr Roodenburg (C.H.), w ren over de te verleenen ventvergunningen. De stemmingen. De voorzitter deelde mede, dat de stem mingen gehouden zullen worden als de af wezige leden aanwezig zijn. De heer Noor dh off (s.d.a.p)dat is noj ncoit vertoond, dat de stemming wordt uitge steld omdat iemand niet aanwezig is. Hel één voor en één tegenstemmer afwezig. Boven- ZO'U het niet vanmiddag gekomen zijn. De heer Reinalda, (S.D.A.P.wethou der. zei. dat het college van B. en W. gister middag besloten laad te voldoen aan het ver zoek van den heer Wolzak, om de stemming uit te stellen tot hij aanwezig kon zijn. Nu weten wij dat ook de heer van Dam afwezig is. Het is nu het beste te wachten tot beide heeren aanwezig zijn. De voorzitter: Ik laat het aan den raad over. (De zitting duurt voort.) (Ongecorrigeerd.) CREMATIE F. DE JONGE. Tn grooten eenvoud heeft heden op Wester veld de crematie plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer F. de Jonge, oud-gemeente-ontvanger te Haarlem, over leden te Bloemendaal. Aanwezig was de heer J. H. Borger, direc teur van den Gemeentelijken Incasso- Stor tings- en Ophaaldienst, eenige ambtenaren van dezen dienst, de heer P. Steensma. voor zitter der afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging voor Faculutieve Lijkverbranding, waarvan de overledene voorzitter geweest is, terwijl in de stoet meekwam de heer D. An drea werkzaam op het kantoor van den ge meente-ontvanger. In de aula heeft een schoonzuster van den overledene gesproken. Nadat de kist onder orgelspel gedaald was, dankte een broeder van den overledene voor de belangstelling. Vrije invoer van goud in Frankrijk. PARIJS, 5 Maart (Havas-A.N.P.) Minister president Blum zal Zaterdagavond om half acht een radioredevoering uitspreken ter toe lichting van de in de heden gehouden minis ter-raadszitting genomen besluiten. Maandagmorgen zal de inschrijving open gesteld worden op een nationale defensie- leening. Tevoren zal de president der republiek een radiorede uitspreken. Het tijdstip voor deze rede is vastgesteld op Zondagavond 7 uur. De ministerraad heeft besloten de Bank van Frankrijk machtiging te vragen tot het vrij doen invoeren in het land van goud en tot den vrijen handel in goud in het binnenland. De ministers zijn vanmorgen om tien uur in raadszitting bijeengekomen in het élysee, on der voorzitterschap van president Lebrun. Om 12 uur begaf de minister-president Blum zich naar het ministerie van binnen- landsche zaken, waar hij den journalisten het volgende communiqué dicteerde: ..De ministerraad heeft den financieelen toestand bestudeerd in zijn wezenlijk, samen hangende elementen: de munt, de begrooting en de schatkist. Op voorstel van Vincent Auriol, den minister van financiën, heeft de raad met algemeene stemmen de volgende be slissingen genomen: 1. De munt. De driehoeksovereenkomst van 25 September j.l. met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, blijft de basis voor de mo netaire politiek van Frankrijk. Uitgesloten is dus een toevluchtnemen tot deviezencontrole. Labourmeerderheid in den Londenschen Graafschapsraad LONDEN, 5 Maart (Reuter! Labour kan er practisch zeker van zijn de meerderheid te heroveren in den Londenschen Graafschaps raad. Van de 94 reeds bekend geworden uit slagen er zijn 124 zetels heeft Labour er reeds 56 tegen 38 voor de Conservatieven. Van de 30 nog niet bekende uitslagen moeten er dus nog slechts zeven ten gunste van Labour uitvallen voor het verwerven van de meerder heid. Bij de vorige verkiezntgen had Labour van deze dertig zetels der tier» Teroverd. IJMUIDEN Verbouwing Post- en T elegraaf kantoor. Het gebouw wordt gemoderniseerd. In verband met de in de gisteren gehouden vergadering van „IJmuiden's Bloei" over de voorgenomen verbou wing van het Post- en Telegraafkan toor in de Kanaalstraat gedane mede- deelingen, van welke vergadering elders in dit blad een verslag is ge plaatst vernemen wij dat het kantoor een aanzienlijke verbouwing zal onder gaan. De voornaamste verandering is, dat de bestellerskamer die thans ge lijkvloers is, wordt verplaatst naar de verdieping in het lokaal, waarin voor heen de telefoondienst onder gebracht was. Verder zal het kantoor geheel gemoderniseerd worden. Het werk zal geruimen tijd vorderen. Tijdens den duur der verbouwing zal de Post- en Telegraafdienst worden ondergebracht in de beide lokalen van de voormalige school C op het Willemsplein waarin thans „IJmuiden's Bloei" zetelt. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0,80 Tongen per K.G. f 1f 0,66 Groote schol per 50 K.G. f 13 Middelschol per 50 K.G. f 14 Zetschol per 50 K.G. f 19 Kleine schol per 50 K.G. f 16—f 7,50 Bot per 50 K.G. f 9—f 7,50 Schair per 50 K.G. f 8f 2,80 Rog per 20 stuks f 9 Wijting pea: 50 K.G. f 8,20—f 5 BESOMMINGEN. Logger KW 3 f 1010. Maagzuur en branderige pijnen met blijvend succes bestreden. De heer A. M. M. schreef ons: „De laatste twee jaar heb ik vreeselijk geleden aan slechte spijsvertering. Ik heb in dien tijd verschil lende middelen geprobeerd, het waren echter Uw Digestif Rennie Pastilles, die mij blijvende diensten bewezen." Deze pastilles nu bestrij den slechte spijsvertering op verschillende wijzen tegelijk. Zij bevatten zuurneutrali- seerende en absorbeerende bestanddeelen en bovendien pancreatine en pepsine, die> de spijsvertering krachtig bevorderen. Met als resultaat dat ook bij zeer hardnekkige gevallen dikwijls verrassende resultaten worden ver kregen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig te nemen, men late de smakelijke pastilles eenvoudig in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40 pe rpakje en a ƒ1.25 per groot pak. omzetbelasting inbegrepen. PASTILLES (Adv. Incjez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 Maart. Bevallen 3 Maart: M. P. T. Tieriede Best, d.; O. BreeuwerKowasch, d.; J- C. Koster Antonisse, d.; 4 Maart: C. VerberneTerree horst, d.; M. M. R. Metzelaar—Massin, z.; M. W. A. J. v. d, Wiel—Rademaker, d.; E. W. F. v. d. Monde—Sraubesand, d.; M. C. C. Jans senJansen, d.; 5 Maart: P. A. Hielkemav. Belois, d. Overleden 4 Maart: F. M. v. d. Buret, 85 j., Amsterdamstraat. KOERS VAN HEDEN VORIGE KOERS pl.m. pl.m. plcn. pl.m. 1.30 1.45 2.00 215 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 1007/, 4 pCt. Nederl. Indië <00% 3 pCt. Nederland 95% 953/8 95% STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 6V2 pet. Duitschl. 1930 247/g (Youngleening) 241/, Youngleening (met ver 31 31s/* 02»/, klaring) 3i*/, BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 162H Handel Mpij. Cert, van f 250 206 Koloniale Bank 80*2 Ned. Ind. Handelsbank 170 Rotterd. Bank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie. 70 y. 71 71 - 72 v. Berkels Patent t57/f - Calvé Delft Cert. Ned. Ford ex 40 afst. 282 - - - Philips Gloeil.Gem.Bezit 334 333 3321/4 333H 175*/, 174J4 174 173 17314 TABAKKEN. Deli Batavia 290 '9014 288 2901/4 290y, Deli Maatschappij 332 U6H 3 6J4 31/ Senembah .47 .'49 34y 347 49}4 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot- 134 1351/+ 135V, 1 6 Scheepvaart Unie 124 125 12«3/, 1 5 5H Koninkl. Paketvaart 1S6 - - Rotterdamsche Lloyd 117 117 I17M 117H Maatschappij Nederland 118» 118 117^ 117»/, "7V4 HollandAmerika lijn I31H 13114 13IV4 - 13i!4 PETROLEUM. Kon. Petr 445'.. 44614 46 446J4 46i/s Periak Petr - 134>; - - Shell Union 25% 25 <5 251/s 25% Continental Oil 3 V* 31i/. 3IJ4 Tidewater 163/s 161/s 161/s 16% >6% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 525^ 525 521 523 524 Java Cultuur - - 243 Ned. Ind. Suiker Unie 17 «A 175 175 17414 Vorstenlanden 42% - 421/, - - INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel. and Tel. - 10 Anaconda 49% 48*/, 48* 48 4S7/P Bethleh. Steel 75% 741.4 74% '4% Cities Service 33/g - 3% 3% 3% Gew. Steel U. S. Steel 91 89 V> 893/, *9Va 89% Kennec Copper 497/P 49V* - Radio Corp 9 - RUBBERS Amsterd. Rubber 3 4% 31H 331 330 330»/, Deli Bat. Rubber 252 262 26 262 Indische Rubber itO 219 Kendeng Lemboe 165 Serbadjadi - 195 295 <96 96 Rotterdam Tapanoell VAV> 117H Bandar Rubber 99 - 252J4 05!4 Preanger Rubber I34H Java Caoutch .08 Sumatra Rubber - - - - - AMER. SPOORWEGEN Southern Pacific Wabash Railroad 4 3% 3% 4 Union Pacific - Chic Milwaukee 5 9% Missouri Kansas Texas 6% - - - - MIJNBOUW. Alg Explor Mij 176V4 - - Redjang Lebong 204H Billiton n - PROLONGATIE. - - -

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11