Een Koning wordt gekroond. E" CATARRH En een geheel land treft voorbereidingen. r 11 ui 11 s Rubriek voor Vragen V R IJ D A G 5 HAART 1937 H A A R L E M'S DAGBESD I1N/T IN IITÏIKIN HET TOONEEL MENSCHEN KIJKEN U AAN. HET A. B. C.-CABARET. Cabaret heeft een eigen omgeving noodig. Dat hebben wij wel heel sterk weer gevoeld bij de opvoering in het Leidsche Plein-Thea ter te Amsterdam van het derde programma van het A. B. C. Cabaret, dat den titel heeft van „Menschen kijken u aan". Waarom was daar in dat intieme kleine zaaltje dadelijk het contact tusschen de spelers en het publiek en duurde het in onzen Stadsschouwburg- zoo lang voordat de eigenlijke stemming er was? Was het programma gisteren zoo veel geslaagder? Volstrekt niet! Was Gimberg als conferencier beter op dreef? Ook al niet. Het kwam alleen, omdat de artisten in het kleine Leidsche Plein Theater als het ware één zijn met 't publiek, en tooneel en zaal geen twee door een holle orkestbak gescheiden afzon derlijke ruimten zijn. Pa* was de sfeer, die het cabaret behoeft. Het A. B. C. Cabaret heeft zijn plaats in Amsterdam veroverd. Dat blijkt wel uit de volle zalen bij de eerste opvoeringen van zijn nieuw programma. Wij hebben in Holland na den tragischen dood van Pisuisse heel lang te vergeefs gewacht op een goed en vooral beschaafd cabaret. De artisten meen den, dat zij er met wat chansons en een en kele sketch reeds waren, maar bij vergelijking met buitenlandsche cabaret-gezelschappen, die ook hier nu en dan optreden, voelde het publiek maar al te goed, wat er aan het eigen cabaret ontbrak. Alleen Louis Davids bracht nu en dan een opleving, maar hij moest het programma te veel alleen maken. Nu hebben wij in het A. B. C. Cabaret dan eindelijk een klein troepje artisten, dat precies weet, wat deze bijzondere klein-kunst verlangt. En dat door ook telkens vernieuwing in de program ma's te brengen, de belangstelling wakker weet te houden. Drie verschillende programma's in één sei zoen, het is voor een cabaret een heele pres tatie. Want het is lang niet gemakkelijk in dit genre telkens iets nieuws te brengen, vooral als men een heelèn avond wil vullen. Het A.B.C.-cabaret is ook met zijn derde pro gramma heel gelukkig geweest, al biedt het dan voor de vaste bezoekers uit den aard niet meer zooveel verrassingen, als het eer ste optreden van dit kleine groepje. Wij worden herinnerd aan oude nummers, maar er is toch verschil. Wie in dit nieuwe programma naar mijn meening verreweg bovenaan staat is Corry Vonk. Hoe langer hoe meer ontwikkelt Corry Vonk zich tot een eerste rangs cabaret-artiste. Vroeger kon zij zich door haar succes wel eens laten verlei den tot een te groote uitbundigheid en over drijving. Dan gaf zij dikwijls te veel. Hier van nu is in het nieuwe programma geen sprake. Zij weet zich thans volkomen te be- heerschen en elk nummer wordt daardoor superieur. Een juweeltje in zijn soort is ..het gebed van een schoffie". Dat is zoo teer en gevoelig, zoo volkomen kinderlijk en zuiver, dat je de tranen er bij in de oogen sprin gen, als Jantje in zijn armoedig bedje onder de dakpannen, vraagt of onze Lieve Heer nog even tijd voor hem heeft en hulp vraagt voor alle zorgen van het gezin. Je zoudt het schoffie zoo uit zijn bedje willen nemen en hem al het geluk geven, dat hij zoo kinder lijk vraagt. En hoe knap is ook dat clowntje, dat eerst zoo vroolijk opkomt en langzamer hand, zijn leed vertellend, al meer en meer in de mineur raakt, tot hij tenslotte enkel nog maar machinaal zijn clownsgrappen kan verkoopen. Hoe expressief werd dat droe vige clownsmasker met die dof starende ocTgen en dien even telkens nerveus trekken- den mond. Prachtig in haar groteske uitbeelding was zij in „den mag.'ren sluwen wreedaard", een parodie op het gedicht van Van Alphen, Dat was verbluffend knap en geestig. Corry Vonk deed daar denken aan een „mime" van het Japansch tooneel. En stel daar naast haar daverend-grappige „Mina", het dienstmeisje, dat nu in betrekking is ,bij Han Beuker en Wouter Denijs en zich bij het zoenen van •haar twee heeren telkens in de namen ver gist. Het was in deze Mina-creatie vooral, dat zij veel meer maat nu wist te houden. Ja, werkelijk Corry Vonk bezit een uitzon derlijk groot talent voor het cabaret was de typeea-ing van het sjofele burgen-vrouwtje in „Menschen in 't Pairk" ook niet van een voor treffelijk, wrang realisme? en zij is 't wel in de eerste plaats, die waarde geeft aan dit nieuwe programma, dat ook overigens zeer ge slaagd mag worden genoemd. Een aller aardigste vondst bijvoorbeeld is de „proloog, die geen proloog ds", een sketch, die onophoudelijk wordt onderbroken door het binnenkomende publiek en in telkens vlugger tempo wordt herhaald. In dit nummer was het véorai Louis Gimberg, die als vlot, beschaafd conferencier en acteur onmiddellijk contact, met zijn publiek wist te •krijgen. En welk een kostelijk nummer was dat „Zomer in Zwitser land", waarin wij achtereenvolgens Hollan ders. Duitsohers en Amerikanen zien in hun reacties op een zonsopgang in de beugen. Dat was van een heerlijke ironieEn uitstekend cabaret was ook het nummer „Menschen in 't Park"! Gimberg toonde zich weer een voortreffelijk conferencier en vlot acteur. Lau Ezeiman gaf eenige kostelijke typen te zien. Tilly Per in Bouwmeester kon men opnieuw waardeeren als actrice en ohansonnaère, Maria Marïetto was op haar best in haar transformatie van Francaise en Amerikaansohe en Cissy van Ber- lekom hoewel nog niet geheel thuis in dit genre vertegenwoordigde de aanvallige jeugd. En laten wij ook niet Han Beuker en Wouter Denys vergeten, die vooral in hun imitatie van het pierement bijzonder goed op dreef waren. Tot onze teleurstelling moesten wij gisteren Wim Kan missen, doordat hij wegens ziekte niet kon optreden. Er was veel publiek, waaronder wij ook ver- sdhillende Haarlemmers opmerkten, en het succes was zoo groot, dat wij veer een lange serie van dit nieuwe programma durven voor spellen. J. B. SCHUIL. OPENING KUNSTHANDEL „PICTURA". Gistermiddag is in de Gierstraat 31 de nieuwe kunsthandel „Pictura" geopend. De zaak is zeer smaakvol en artistiek in gericht. boven bevindt zich een apart zaaltje dat als toonkamer dienst doet. Het is geheel in effen grijs geuouden en de schilderijen komen hier mede door de juiste belichting, uitstekend tot hun recht. We zagen o.a. schilderijen en schetsen van Albert Arens, Jan Wagemaker, Albert Loots, W. Rees en H. F. Boot. Als de heer P. L. Leunis zijn zaak op dit niveau weet te handhaven is zijn succes ze ker, piet twijfelachtig! MUZIEK.. Christ. Oratorium Vereeniging MATTHAEUS-PASSION. Een uitvoering van Bach's Matthaeus-Pas- sion. zooals die Donderdagavond door onze C.O.V. gegeven werd, is meer dan alleen maar een der groote gebeurtenissenvan het winter seizoen; meer dan alleen maar een artistieke prestatie van hooge waarde. Van haar gaat een religieuze wijding uit waaraan geen der hoor ders zich kan onttrekken, welke godsdienstige overtuiging hij moge aanhangen, welke muzi kale richting hij moge voorvechten. Men voelt deze geweldige tragedie mede in een spanning alsof men ze voor oogen zag. Bach's geweldige kunst werkt tegelijk verheffend en neerdruk kend; zij stemt tot dankbaarheid en deemoed, omdat het een mensch, een medemensch, ge geven werd zóó iets grootsch tot stand te bren gen; omdat men zijn eigen kleinheid er te levendiger door beseft. En nimmer heeft de bovenmenschelijke grootte der conceptie en der uitvoering zóó getroffen als ditmaal, nu ik de avonden tevoren muziek van onzen tijd had aangehoord. „Van onzen tijd": laten we niet vergeten dat Bach's Passie ook nog van onzen tijd is, al werd ze twee eeuwen geleden ge schreven; dat zij was, is en zal zijn, waar en zoolang er muzikale cultuur op deze wereld bestaat. Van de monumentale Koraalfantasie, die de Matthaeus-Passion opent, af, tot het aangrij pende slotkoor toe was er Donderdagavond een aaneenschakeling van spanning en schoonheid die door slechts enkele minder goede momen ten onderbroken werd. Deze werden meeren- deels door het kwalijk gestemde clavecin, ver oorzaakt. dat zijn traditioneele niesgeluïden nu bovendien in dissoneerende verhouding tot de tonen der andere instrumenten voortbracht. Ook met de stemming der houten blaasinstru menten was het niet steeds in 't reine. Maar, zooals gezegd, dit waren momenten, luttel in aantal en beteekenis, vergeleken met den overvloed der schoone en indrukwekkende. Tot de verwezenlijking hiervan hebben èn de koren, èn de solisten èn het orkest, allen ge ïnspireerd en ten goede geleid door hun herder George Robert, samengewerkt en schier het hoogst denkbare gepresteerd. De koorzang had tot zelfs in het forte een ideale schoonheid van klank, een schoonheid, die momenteel door geen enkel van onze Haarlemsche en voor zeker door zeer weinig andere Nederlandsche koorvereenigingen benaderd zou kunnen wor den. Het jongenskoor van „Zanglust" te Am sterdam onder Willem Hespe voegde zijn prachtige metalen klank in de twee groote Koraalfantasieën van het Eerste Deel tegen dien van het eigen koor, als klonk een engelen zang uit den hooge door dien der menschen. Van de solisten moet ik in de eerste plaats Max Kloos noemen. De uitverkoren vertolker der Christus-partij imponeert en ontroert al tijd door de verheven waardigheid van zijn zang en dictie, maar nimmer' voorheen hoorde ik zooveel sublieme kracht en glans in zijn stem als ditmaal. To v. d. Sluys bekoorde door de reinheid van haar geluid, maar de sopraan partij is veel minder omvangrijk dan die der alt, welke door Annie Woud vertolkt werd. Hoe? dat kunnen we denken: trillend van innerlijke emotie, meesleepend door overtuigende kracht, hoewel zij in de eerste Aria nog niet geheel ge adapteerd bleek. Louis van Tulder was weer de allervoortreffelijkste Evangelist, levendig ver halend, met tallooze subtiele nuances. En Lau rens Bogtman toonde zich volkomen waardig om met de vier grooten samen te werken; zijn zang gaf vooral in de Aria „Am Abend" de bewijzen van den enormen artistieken en vo calen groei der laatste paar jaren. De obligate vioolpartij in de groote, aan mu zikale schoonheden 200 overrijke Altaria van het Tweede Deel werd door Jean Oellers goed jespeeld. maar zij bleef dit keer een beetje op den achtergrond, en het kwam me voor. dat ik hem vroeger wei eens met warmer toon heb hooren spelen. De groote strijkersbezetting van het Utr. Sted. Orkest kwam aan de uitvoering ten goede; zij was een noodzakelijke factor om evenwicht te maken met het ontzaglijke koor en met het orgel dat door Piet Halsema met doeltreffende en smaakvolle registreering bespeeld werd. Ten slotte past een woord van dank aan George Robert, die door zijn talent, inzicht en energie een uitvoering van zóó overweldigende schoonheid tot stand wist te brengen. De tot de laatste plaats gevulde zaal zal datzelfde ;evoeld hebben, al mocht het auditorium dat nu natuurlijk niet door applaus toonen. K. DE JONG. VROUWEN MET ACADEMISCHE OPLEIDING. Er is een Haarlemsche afdeeling opgericht van de Nederlandsche Vereeniging van Vrou wen met Academische opleiding, welke ver eeniging zich ten doel stelt het contact tus schen de academisch gegradueerde vrouwen te bevorderen. De nieuwe afdeeling telt 37 leden. Het secretariaat is gevestigd bij mej. mr. M. J. Kluitman, Kruisweg 61 rood, te Haar lem. wordt gewoonlijk MM, gebaat door dc dampen van VOOR ALLE VERKOUDHEDEN (Aav. lugez. Med.J Ferme jongens, stoere knapen Met „Holland's Trots" het zeegat uit. In de feestelijk versierde groote zaal van den Haarlemschen kegel bond hield Haarlem's Tooneel gis teravond een uitstekend geslaagd costuumfeest, dat èn door de vele attracties èn door de gezellige stemming een bijzonder succes is ge worden. „Holland's Trots", het vlaggeschip van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" had op de reis naar Nederland voor dezen avond ligplaats gekozen aan de Tempeliersstraat en het vroolijke gezelschap aan boord heeft zich uitstekend weten te vermaken. De heer Tjebbo G. Franken opende dezen avond van jolijt met een hartelijk woord van welkom tot de vele reisgenooten op dezen tocht van de tropen naar het moederland en sprak den wensch uit, dat zij zich aan boord zouden weten te amuseeren. Toen de tros werd losgesmeten -en he# sein tot vertrek werd gegeven, heerschte er al on middellijk een gezellige, vroolijke stemming, welke door de muziek van „The Rythm Sellers, die zich op de commandobrug hadden genesteld, nog aanzienlijk werd verhoogd. Onder leiding van den eersten officier maakten personeel en passagiers een rond gang over promenade- en sloependek om daarna in liet schemerlicht van den tropen nacht op het dek een vroolijke foxtrot te dansen. Een bijzondere attractie was het optreden van Fred. Astaire's matrozen-girls en de Boys and Girls of the American Navy, welke laatsten onder leiding van captain de Jong 'n origineele tap-dance ten beste gaven Twee jongmaatjes, meisjes van acht jaar. voerden daarbij enkele tap-soli uit, die het publiek een hartelijk en welverdiend applaus ontlokten. Ook het bekende Jazzkwartet „The Croa king Nightingales" hadden zich aan boord van „Holland's Trots" ingescheept en bracht op voortreffelijke wijze enkele popu laire songs ten gehoore. Veel vroolïjkheid verwekte de intocht van Vader Neptunus en zijn „Underwater La- dies". Doch een reis aan boord van een mail- stoomer brengt nu eenmaal ook het risico van ruw weer met zich, dat gelukkig weer spoedig opklaarde, zoodat de reis met frisschen moed kon worden voortgezet. Toen eindelijk na de lange zeereis de vaderlandsche kust aan den horizon verrees, was ook hier, zij het op een laat uur, het oogenblik aangebroken, waarop de passagiers, zij het noode, het schip moesten verlaten. Hoewel de opzet van een bal-masqué ge heel was vermeden, had het bestuur gemeend toch enkele prijzen beschikbaar te moeten stellen voor die gecostumeerden, wier cos- tuum het meest in overeenstemming met de omgeving was. Dit waren: Daimes: kapitednscbe, Japansche, baboe en Chineesje. Heeren: bootsman, stoker, kok, scheeps dokter. ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Donderdagmorgen elf uur was een 38-jarige chauffeur uit Mill in de Teding van Berkhout straat bezig met het lossen van een lading houtwol. Hij kreeg daarbij een baal tegen het linkerbeen, dat brak. Door leden van den on- gevallendienst werd hij verbonden, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting ver voerd werd. NIET IN VERBODEN RICHTING RIJDEN! Op het Frans HaLsplein ontstond Donder dagmiddag een aanrijding tusschen twee wiel rijders, waarvan er één onbekend is gebleven. De andere, de 35-jarige P„ viel, waarbij zijn linker elleboog uit het lid schoot. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd h!j verbonden, waarna hij per zieken auto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. De aanrijding ontstond, doordat P., die een stilstaande auto wilde passeeren, er niet op gerekend had, dat een andere wielrijder uit de verboden richting zou komen, wat volgens hem hier het geval was. De Commissaris van politie verzoekt aan den onbekenden wiel rijder en aan omstanders, die deze aanrijding gezien hebben, aan het bureau Smedestraat te willen komen voor het verstrekken van inlich tingen. De onderkoning van Abessynië, maarschalk Graziani, is naar men weet, het slachtoffer geworden van een aanslag toen hij te Addis Abeba tegenwoordig was bij de uitreiking van geschenken aan de armen, ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels. Bovenstaande Toto werd Icort vóór den aanslag genomen. Op den trap maarschalk Graziani tx) en naast hem, met parasol, „aboena" Cyrill, hoofd der Koptische kerk. Niets illustreert duidelijker de na tionale beteekenis van de kroning van Koning George VI en Koningin Elisabeth op 12 Mei aanstaande, dan de drukte der voorbereidingen die in steden en dorpen in geheel - 'Éngeland te zien is. Hotels te Londen raken geheel be zet en er is een „hausse" in de fabricatie van Union Jacks (Van een bijzonderen medewerker) ngeland is het land der tradi ties en nooit beter komt dat tot uiting, dan bij groote na tionale gebeurtenissen. Een der grootste, de aanstaande kroning van Koning en Koningin staat voor de deur en geheel Engeland is druk in de weer om de noodige maat regelen te treffen. Iedere stad en ieder dorp in het geheele Koninkrijk begon al weken geleden haar festivi teiten voor te bereiden, het aantal feest-comités is legio. En ook particu liere ondernemingen hebben het druk en trachten elkander den loef af te steken in de wijze waarop zij de heu- gelijke gebeurtenis zullen vieren. Het geheele land ziet met spanning naai den dag van de kroning uit- en aan de toebe reidselen is te zien dat ditmaal ongetwijfeld het karakter der feestelijkheden haar top punt bereiken zal. In Londen zelf wil natuurlijk niemand iets van de pracht en de praal der gebeurtenissen missen en er zullen weinig inwoners der Engelsche hoofdstad zijn, die op 12 Mei el ders vertoeven. Spoorwagens voor nachtverblijf Er is hoogconjunctuur in het verhuren van zitplaatsen voor vensters, zooals wij dat in be scheidener vorm op 7 Januari in Den Haag hebben meegemaakt en de graad van belang stelling van menschen uit andere plaatsen blijkt wel het duidelijkst en het meest tref fend uit het feit, dat de honderden hotels van deze wereldstad nu reeds vrijwel bezet zijn voor den dag der kroning. Intusschen ziet men natuurlijk al naar andere mogelijkheden uit en de Engelsche Spoorwegen overwegen op het oogenblik een lumineus idee. Zij be spreken de mogelijkheid om verschillende treinen, die menschen uit alle deelen van Engeland naar Londen zullen vervoeren, te voorzien van wagons, die worden ingericht als nachtverblijf en die dan in de buiten-stations in een soort kamp worden ondergebracht. Op deze wijze zou men uitnemend tegemoet ko men aan het tekort aan overnacht-gelegenhe den Daarnaast houden de autoriteiten zich druk bezig met het vaststellen van gelegenheden om te meren voor de honderden booten, die op de Theems tusschen Londen en Tilbury een ligplaats zullen zoeken. Ook dit vereischt een degelijke voorbereiding om moeilijkheden te voorkomen. Tenslotte ligt het voor de hand. dat al deze voorbereidingen niet slechts voor den eenen dag der kroning getroffen worden, daar duizenden in deze Meimaand een week end trip naar Londen zullen maken in de da gen. die aan de kroning vooraf gaan. Alle mo gelijke amusementsgelegenheden hebben daar op gerekend; speciale voorstellingen worden gegeven, tentoonstellingen en muziekuitvoe ringen worden voorbereid, kortom men maakt zich gereed voor een heele feestweek.De Engel sche spoorwegen organiseeren speciale „kro- nings-trips" naar Londen. Vele festiviteiten Zooals uit de verschillende aankondigingen blijkt, sluiten zich tallooze andere festivitei ten aan de kroningsfeesten aan. Daar zijn de groote vlootrevue op 20 Mei, de Marine-week te Portsmouth, Plymouth en Chatham, de mi litaire taptoe te Aldershot en Tidworth en ten slotte het bezoek van Koning George VI en zijn gemalin aan Edinburgh op 5 en 6 Juli. Bovendien worden nog allerlei andere fees telijkheden georganiseerd en de verwachting is gewettigd dat Londen en vele andere plaat sen geruimen tijd een druk seizoen zullen hebben. In de kleinere plaatsen, waar tallooze co mités gevormd zijn, zullen de vele sportbon den van zich doen spreken door het organisee ren van verschillende wedstrijden, die in Engeland nu eenmaal nooit ontbreken bij on verschillig welke feestviering. Aan de vraag naar vlaggen, die uiteraard zeer groot is. wordt afdoende voldaan; alle fabrieken werken op volle kracht en duizen den Union Jacks worden dagelijks afgeleverd. Onnoodig te zeggen, dat de kroningsfeesten op de beste wijze per radio zullen worden uit gezonden door de verschillende omroepver- eenig'ingen, die daartoe reeds haar bespre kingen voeren en plannen beramen. Het is voor Engeland overigens een gelukki ge omstandigheid, dat de Kroningsfeesten in zulk een prachtigen tijd vallen. Het zal waarlijk niet moeilijk zijn heele steden en dorpen door middel van bloemen en groen een feestelijk aanzien te geven en zij, die in het bezit zijn van eén tuintje voor hun huis hebben een dankbare taak om eens extra ver zorgd voor den dag te komen. Men organi- MAIKT MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt; Oude kippen f 0.45f 1. Oude kippen per K.G. f 0.40f 0.49. Oude hanen f 0.50f 1. Jonge hanen f 0.45f 0.75. Jonge hanen per K.G. f 0.40f 0.50. N.H. Blau wen per K.G. f 0.85f 0.93. Jonge hennen f 1 f 1.60. Duiven per paar f 0.35f 0.45. Tamme eenden f 0.30f 0.75. Wilde eenden (in jacht tijd) f 0.45—f 0.55. Ganzen f 2.60—f 3.50. Kal koenen per K.G. f 0.65f 0.75. Tamme konijnen f 0.75—f 1. Wilde konijnen f 0.40—f 0.50. Aan voer 16500; handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren f 3.85f 3.90. Ge mengde eieren f 3.90f 4. Bruine eieren f 4 f 4.35. Eendeneieren f 2.70f 2.90. Ganzen eieren 78 et. Aanvoer 2.280.000; handel matig. Veemarkt. Zeugen f 35f 55. Dr. Zeugen f 56—f 80. Schrammen f 18—f 24. Biggen f 13— 1' 17.50. Zware Vai. -ns 2223 ct. p. pond. Vette kalveren 24130 ets. per pond. Nuchtere kal veren f 4f 8.Handel redelijk. seert nu eenmaal gemakkelijker een feest in Mei dan In November! G rootsche illuminatieplannen Een niet onbelangrijk dee] van het feestelijk aanzien der Engelsche hoofdstad za! de illu minatie innemen die iets grootsch belooft te worden en die 5 dagen achtereen zal bran den. Een staf van technici bespreekt plannen om deze illuminatie heel bijzonder te maken, zoodat. er stellig nog heel lang over zai wor den gesproken. Drie maanden scheiden Engeland nog van de feestelijkheden en men heeft dezen tijd alleszins noodig om goed voor den dag te ko men en de verwachting is gewettigd, dat Lon den, stad van strenge zakelijkheid, op 12 Mei aanstaande een sprookjesstad zal zijn (Nadruk verboden) DUIDELIJK GESTELDE VKAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. _,__r De antwoorden icorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maak ik abrikozen op witten wijn? En hoelang lean ik die goed houden? ANTWOORD: Kook een pond abrikozen met 11/2 ons suiker en een weinig water even op. Laat bekoelen en doe er zooveel witten wijn op dat de abrikozen juist onder liet vocht blijven. Sluit de flesch goed af. dan blijft de inhoud ge- ruimen tijd goed. VRAAG: Hoe kan ik vlekken van likeur of ad vocaat uit een pluche stoelbekleeding verwijde ren? ANTWOORD: Likeur met lauw water afspon- sen en daarna zoo droog mogelijk wrijven. Ad vocaat eerst met een dotje watten en waschben- zlne afwrijven, droog wrijven, daarna dezelfde behandeling met lauw water. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Waarmede kan ik een paar donker grijze en een paar donkerbruine wildleeren hand schoenen wasseben, zoodat kleur en soepelheid behouden blijven? ANTWOORD: In waschbenzlne goed wasschcn, in schoone benzine naspoelen. Tusschen doeken zoo droog mogelijk wringen en met zacbten doek droog wrijven. Op handsehoenrekker goed rek ken en te drogen hangen. VRAAG: Hoe krijg lk modderspatten uit oen rose zijden avondjapon? (Benzine helpt niet). ANTWOORD: Afsponsen met lauw water, waar in wat mieronzuur is gedaan, Daarna met lederen lap zoo droog mogelijk kloppen en de plek be dekken met een laagje magnesia, dal na een uur tje weer verwijderd wordt. PLANTEN. VRAAG: Mijn palm heeft drie stekken. Wan neer kunnen die gestekt worden? ANTWOORD: LT vergist zich. het zijn geen stekken, het zijn alle afzonderlijke planten Deze planten zijn als jónge zaailingen bij elkaar gezet. Ze verplanten zeer moeilijk en hergroeien meestal niet. dus laat u ze maar stil bij elkaar staan. VRAAG: In mijn eene clivia Iconit een bloem, die goed opgroeit, maar de bladeren zijn 'eerst geel geworden en nu krullen ze aan de punten 0111 en trekt dan het heele blad om. Hoewel ik vol doende water geef. blijven de bladeren er 'och droog uitzien. De andere clivia krijgt stekken, maar ook daarvan beginnen een paar bladeren geel te worden. Zo staan in de hulskamer voor het raam zonder tocht en op deze zelfde plaats is een prachtige begonia van 1 Meter hoog in den tijd van een week dood gegaan Wat kan ik doen? ANTWOORD: U heeft toch geen gaslucht in de kamer? Clivia's maken wel veel wortels, dus ls de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ze te weinig grond hebben. Indien u dit vermoedt, dan moot u na den bloei versche goed voedzame aarde geven. VRAAG: Hoe houd ik mijn uitgebloeide cycla men en azalea's over? Wij hebben geen tuin ANTWOORD. De cyclame den eersten tijd na den bloei gewoon door laten groeien op een lich te plaats onverwarmd, daarna begin u minder water te geven, totdat de bladeren geel worden en afsterven. U laat haar dan rusten tot Augustus dan geeft u weer water en mest en begint dus weer de cultuur. De azalea voor den bloei flink mesten en voldoende water geven. In een onver warmde kamer in het volle licht zetten. RECHTSZAKEN VRAAG: Iemand heeft een procedure 0111 schadevergoeding hij de rechtbank „Pro Deo". Wanneer hij het proces verliest, wordt hij dan voor de algeheels kosten aansprakelijk gesteld? ANTWOORD' Alleen voor do proceskosten waartoe hij door de rechtbank wordt veroor deeld BELASTING ZAKEN VRAAG: Mijn vcrmogeiisbcl. was over '35-'38 van f 4 000 belastbaar inkomen 30.50 en thans van 2000 belastbaar 18,30. Hoe is dit te ver klaren V ANTWOORD: De aanslag in de vermogensbe lasting wordt niet berekend naar het Inkomen, maar naar het bedrag van hot vermogen. Do eerste aanslag is berekend naar 20.000. de tweede naar IS.000. De aanslag begint bij 1C000 vermogen. TOCHTJES. VRAAG: Hoe groot is de afstand EdeHarder wijk? Hoe lang is het fietsen? ANTWOORD- 37 K.M.. Ongeveer 21/2 uur. DIVERSEN. VRAAG: Op welke dagen en welke uren kan ik mij voor gratis onderzoek aanmelden aan liet Academisch Ziekenhuis te Lelden? ANTWOORD: Alle werkdagen des morgen S.3Q uur.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13