De uitbreiding der rioleering. Lang gewenst - Gemakkelijk vervuld VERTELLING VRIJDAG 5 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Raad Heemstede. Wordt een deel niet in werkverschaffing uitgevoerd Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiding van den bur gemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Bebouwingsvoorschriften Molenwerf slaan. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een ontwerp verordening voor de be bouwing der zuidzijde van de Molenwerf slaan. De heer Jonckbloedt (R.K.) vraagt voortuinen voor eenige bouwblokken (5, 6 en 7). Misschien zullen dan enkele winkelhui zen kunnen vervallen. De heer Audretsch (Vrijz.) sluit zich bij den heer Jonckbloedt aan. Huizen zonder voortuintjes maken een doodschen indruk. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) voelt ook voor een aantrekkelijk entrée van de ge meente, maar er kunnen niet overal voor tuintjes worden gemaakt. B. en W. willen deze zaak nog wel eens onder de oogen zien. De heer van Unen (V.B.) vraagt of B. en W. ook de macht hebben te maken dat voortuintjes goed onderhouden worden. In de Jan van Goyenstraat laat het aanzien van de voortuintjes veel te wenschen over. Dan heeft spreker liever geen voortuintjes. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) merkt op dat B. en W. nu die macht hebben. Besloten wordt, de betreffende stukken ter visie te leggen. B. en W. zullen de voortuintjes-quaestie nog eens onder de oogen zien. zoodat zij worden aangebracht, waar het kan. Capitulantenverordening. B. en W. bieden den Raad een capitulan tenverordening aan. De heer Diss el koen (S, D. A. P.) vindt de lijst der functies grootèr dan noodig is. Heemstede is toch een plaats van middel grootte. De heer Voors (C.H.i kan zich met de lijst van functies vereenigen. De heer Kromhout (C. D. U.) zou gaar ne de lijst van functies zoo beknopt moge lijk zien. En waarom is deze zaak niet in het Georganiseerd Overleg gebracht? De Voorzitter zegt, dat een vijftal functies, die veroorloofd zijn. niet is opge nomen. Het Georganiseerd Overleg kan zich niet bemoeien met benoemingen. En daar gaat het hier toch om. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met de stemmen van de heeren Dissel- De Tello en Kromhout tegen. Leden Stembureaux en verboden vereenïgingen. B. en W. bieden den Raad een voordracht aan voor de benoeming van voorzitters, le den en plaatsvervangende leden van stem bureaux, De heer Kromhout (C.D.U.) heeft on der de namen er een aangetroffen van iemand, van wie B. en W. eenige maanden geleden gezegd hebben, dat hij niet voor een benoeming in aanmerking kan komen, omdat hij behoorde tot een verboden vereeniging. Hebben B. en W. nu de zekerheid, dat bedoel de persoon niet meer tot een verboden ver eeniging behoort? De voorzitter zegt, dat B. en w. dit niet weten, maar de persoon in quaestie heeft al vele malen zijn taak in een stembureau goed vervuld. De heer De Tello (S.D.A.P.) kan het er niet mee eens zijn. dat iemand, van wien het niet zeker is, of hij tot een verboden vereeni ging behoort, in de functie van lid van een stembureau wordt benoemd. De heer Meeuwen oord (R.K.) meent, dat er op de voordracht misschien nog wel meer personen voorkomen, die met een ver boden vereeniging sympathiseeren. De 'heer van Unen (V.B.) ziet geen be zwaar; het geldt toch niet een hooge functie. De heer kromhout (CD.U.) vraagt of B. en W. hun voordracht willen terugnemen en wijzigen. De Voorzitter zegt. dat B. en W. daar toe niet bereid zijn. De Raad benoemt ten slotte de leden. De door B. en W. voorgestelden worden be noemd. Uitbreiding rioleering. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot uitbreiding der rioleering (aanleg van het hoofdstamriool van de Haven door de Heemsteedsche Dreef, langs den Cru- quiusweg en de Molenwerfslaan tot het ter rein van den Reinigingsdienst, met een zijtak in de Javalaan). De kosten worden geraamd op f 128.000, waarin is begrepen een bedrag van f 71.000 aan arbeidsloon. (Het werk wordt dan uitgevoerd door tewerkstelling van werk loozen, als te Heemstede gebruikelijk is.) De heer Disselkoen (S.D.A.P.) acht het maken van oen goede rioleering uitstekend. Spr. hoopt dan ook dat de rioleering in de Zandvoortschelaan spoedig tot stand zal komen. De nu voorgestelde rioleering kan ook voor de werkloozen van belang zijn, maar alleen wanneer zij anders wordt uitgevoerd, dan B. en W nu voorstellen. De wethouder ziet in de „contraprestatie" een belang voor de werkloozen. maar spr. ziet het anders. De economische toestanden zijn In den laatsten tijd veranderd Men heeft ge lezen van loonsverhooging in de mijnen, op grond van betere uitkomsten in het bedrijf. De abnormale loonsverhoudingen moeten nu verdwijnen ook in Heemstede. Er moet weer normaal loon komen voor geleverden arbeid. Werk moet niet langer worden uitgevoerd, zonder ook den ondernemers, den aannemers daarbij een kans te geven. Op het oogenblik ontvangen de tewerkge- stelden in plaats van f 12.50 steun f 14 loon, voor werk gedurende 3 dagen in een kalen der week en zij mogen behouden wat zij in de andere 3 dagen verdienen. Er zijn menschen die bij het bestaande systeem alleszins gebaat zijn, want die hebben ook gezinsinkomsten. Maar verreweg de meesten hebben die niet en hebben het dus niet zoo goed. Zoo heeft het heerschend systeem een anti-sociale ten- denz. Spr. vraagt, bij wijze van proef, een deel van het voorgestelde object te doen uitvoe ren op normale arbeidsvoorwaarden en tegen normaal loon Zijn B. en W. daartoe bereid? De heer van der Erf (R.K.) kan in groote lijnen onderschrijven wat de heer Dis selkoen zeide, Spr. zou gaarne de door den heer Disselkoen voorgestelde proef nemen. De heer Audretsch (Vrijz.) meent dat n u de niet-vakmenschen óók een kans krij gen. Allen krijgen een beurt. Geschiedt het werk door de aannemers, zooals de heer Dis selkoen wil, dan worden de niet-vaklieden uitgesloten. Men vergete niet, dat dit werk juist zal worden begonnen voor de werkloozen De heer Kromhout (C.D.U.) wijst er op, dat juist in het denkbeeld van den heer Dis selkoen plaats blijft voor de niet-vaklieden; dezen kunnen immers blijven werken in contra-prestatie. Wethouder Dr. Droog (R.K.) gelooft niet, dat in Heemstede, waar geen groote industrie is, zoo spoedig iets van een opleving te be merken zal zijn. Voor de genoemde 3 dagen worden normale loonen uitbetaald; er is dus geen loondruk. Op de door B. en W. voorge stelde werkwijze zal het werk het minst aan de gemeente kosten. Dit is ook van groot belang. De methode van B'. en W. is verreweg de goedkoopste. Het inschakelen van de aanne mers wordt te duur. De door den heer Dis selkoen bedoelde proef zou kunnen worden genomen, door het stamriool te doen uitvoe ren volgens het oude systeem en het riool in de Javalaan later op normale wijze. De heer Jonckbloedt (R.K.) meent, dat die werken wel tegelijk kunnen worden uitgevoerd. Spr. voelt voor het denkbeeld van den heer Disselkoen. De heer van der Linden (R.K.) meent dat 300 werkloozen voor het werk noodig zullen zijn. Men voere het op de oude wijze uit en in eigen beheer, zóó dat elk twee keer aan de beurt komt, gedurende 4 weken. De heer Diss el koen (S.D.A.P,) wil het gevraagde crediet toestaan en het aan B. en W. overlaten om in overleg met de Commis sie voor Openbare Werken te bepalen met welk deel van het werk een proef zal worden genomen, als door spr. bedoeld. Wethouder Dr Droog (R.K.) verklaart zich bereid, hierover met de commissie van O. W. te praten Het gevraagde crediet wordt toegestaan. Tramwachthuisje gevraagd. Bij de rondvraag vraagt dp heer Audretsch (Vrijz.) een wachthuisje bij het eindpunt van de tramlijn Haarlem- Heemstede, ter hoogte van het Sportpark. De voorzitter deelt mede, dat een daartoe strékkend verzoek tot de directie der N. Z. H. T. M. is gericht, Deze zag echter geen aanleiding, aan het verzoek te voldoen, omdat op het bedoelde punt altijd een tram staat. Verbetering van Merlenlaan. De heer Kromhout (C.D.U.) vraagt, zoo spoedig mogelijk te beginnen met de verbe tering van de Van Merlenlaan. De voorzitt e r zegt toe. dat zoo spoedig mogelijk hiermede zal begonnen worden. Hierna sluiting. Zij nog vermeld dat z.h.s. in den loop der zitting werden aangenomen de voorstellen betreffende: aanvaarding van grond aan de Westzijde van den Binnenweg; verpachting van weiland aan de Westzijde van de Vrij- heidsdreef; verkoop van grond van -de ter reinen aan de Heemsteedsche Dreef en Val kenburg; voorbereiding van een herzienina van het uitbreidingsplan voor de gronden ten N. van het gedeelte Zandvoortschelaan dat begrensd is aan de Oostzijde door den Leidschevaartweg, aan de Noordzijde door de grens met Haarlem en aan de Westzijde dooi de Houtvaart; bebouwingsverordening van Merlenlaan; waterlevering door Amsterdam (aanvullend crediet van f 4000)aangaan en wijziging voorwaarden van geldleeningen; crediet van f 1800 voor verbetering aan den Voorweg en vaststelling van de huur voor die woning op f 420 per jaar. Nietzsche en de problemen van onzen tijd. Lezing van dr. Arnold Saalborn voor het „Maison Internationale des Intellectuels". In het gebouw De Kerkuil sprak gisteravond dr. Arnold Saalborn voor de Neder- landsche Afdeeling van het Maison Interna tionale des Intellectuels over het onderwerp „Nietzsche en de problemen van onzen tijd". Spreker zette uiteen, dat de filosofie van Nietzsche het drama is van het individu en de gemeenschap, een drama dat terug gaat tot de Grieken, in bijzonder vertegenwoordigd in de mythische figuur van Prometheus. Het pro bleem van individu en gemeenschap deed zich sedertdien telkens weer gelden, behalve in de Middeleeuwen, toen er van individueele uitingen geen sprake was en de persoonlijk heid zich hoogstens manifesteerde in de kloos tercel en dan nog in een opgaan in de God heid. In de negentiende eeuw wendde het in dividu zich zeer sterk van de massa af om zijn eigen superieur gebaanden weg te volgen. Vooral bij de dichters is dit verschijnsel waar te nemen, Kloos. Verwey, Gorter en Boutens zijn er de voorbeelden van. Bij sommigen hun ner verscherpt 'het individualisme zich zelfs tot ijdelheid. In Rusland zijn dergelijke figu ren tijdens de revolutie door het geweld der opstormende massa's ten onder gegaan. In West-Europa bleef het individualisme echter bestaan en de invloed van Nietzsche was hier zeer duidelijk. Nietzsche is het voorbeeld van den modernen Prometheus. Hij ging ten on der aan zijn eigen individualisme en was zich daar volkomen bewust van. ste baard zacht, zoodat het mes er, snel en gemakkelijk doorglijdt. Binnen twee minuten klaarl De lanoline welke in deze crème is verwerkt voorkomt trekken en schrijnen van de huid. Een groote tube voor 50 ct. Probeer het eens. (Adv. Ingez. Med.) Weet U wel, dat het tegenwoordig niet meer nodig is, dat Uw haar er glansloos en onverzorgd uitziet? Het komt er maar op aan, om de ouderwetse haar wasmethoden vaarwel te zeggen. Blondona voor blond haar en Brunetta voor donker haar zijn beter dan al wat U heeft gebruikt. Belde zijn vrij van alkali, wat de witte neerslag op het haar voorkömt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig en droogt het haar verrassend snel. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, het middel voor het wassen van blond haar, terwijl Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige diepe glans geeft. WAARBORGEN VOLMAAKTE H A AR V E R Z O RGI NS V.H-46-0331A (Adv. Ingez: Med.) De tijd, dien wij thans beleven, brengt de vervulling van Nie'-zsche's profetieën. Op po litiek gebied zijn de verschrikkelijkste volge lingen van zijn levensbeschouwing opgestaan. Het is de tijd van den „Herrenmensch" en de „Wille zur Macht", die Nietzsche voorzien heeft. In zijn ,.Also sprach Zarathustra" ver heerlijkt hij de heerschappij van den zelfbe- wusten, individueelen aristocratischen mensch boven de massa de theorie, waaruit die van de moderne dictatoren is voortgekomen. Hij keert zich tegen het Christendom, o.a. omdat dit de bescherming van de zwakken verkon digt. „Filosofeeren met den hamer" is zijn devies, terug naar de „Herrenmoral" van de Romeinen. Hij verheerlijkt den soldatesken geest en de kracht der Germaansche zonen, die hij de „blonde Bestien" noemt. De huidige dictatoren volgen hem tot in zijn strijd tegen de kerk en de Joden toe. Toch is Nietzsche nooit een voorstander geweest van den een heidsstaat. Menigmaal heeft hij het begrip „staat" aan felle critiek onderworpen. Even zeer richtte hij zich tegen de democratie. Nietzsche's anti-semitisme, gebaseerd op ge niale spitsvondigheden, is ontstellend. „Strei- cher is bij hem vergeleken nog maar een kind", zeide spreker. De invloed van Nietzsche is geen directe in vloed geweest. Het geslacht, dat er voor in aanmerking zou komen is in den wereldoorlog verongelukt. Zijn invloed heeft zich echter over de loopgraven heen geopenbaard. Zijn ideeën herleefden, omdat alles wat de mensch aan vrijheid en persoonlijkheid bezat in den wereldoorlog stukgeslagen was. Friedrich Nietzsche, wellicht de meest ego centrische man die ooit geleefd heeft, moest aan zichzelf te gronde gaan. Hij, die de hei ligste dingen van het leven bespotte en de liefde een decadente slapheid noemde, was gedoemd een geestelijken dood te sterven. Zijn eigen theorieën leidden hem tot waanzin. Nietzsche meende hooge idealen na te stre ven, doch tegelijkertijd vernietigde hij de we gen, die naar die hooge toppen voerden. Hij werd het slachtoffer van zijn eigen persoon lijkheidsbesef; hij faalde, omdat hij geen con tact had met de menschheid omdat hij de oplossing van het probleem niet zocht in de ware vrijheid en zelfstandigheid. De voorzitster, mevr. Marguerite van Hengel- Couperus, die aan het begin van den avond een kort inleidend woord had gesproken, dank te dr. Saalborn na afloop voor zijn belangwek kende causerie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 6 MAART 1937. Progr. I. Hilversum n K.G. Progr. II. Hilversum I L. G. Progr. in 8.00 Keulen: 8.20 Parijs Radio; 8.50 Keulen; 10.30 Pauze: 11.05 Londen Regio nal; 12.35 Keulen; 1.20 Vlaamsch Brussel. 1.35 Keulen; 2.35 Fransch Brussel. 5.50 Keulen. 6.20 Londen Regional; 7.20 Keulen; 9.20 Pauze; 9.25 Londen Regional; 10.10 Berlijn; 11.20 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 2.20 Londen Regional; 4.20 Vlaaimsch Brussel; 5.20 Droitwich; 6.50 Fransch Brussel; 7.35 Droitwich; 10.40 Pauze; 10.45 Londen Regional. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcertVerzoekprogramma, 8.0012.00 Diversen. Onverwachte ontmoeting. door J. P. BALJé. Toen ze op het achterbalcon langs hem glipte om uit te stappen, wist hij het zeker, dat z ij het was. Een oogenblik liep hij achter haar, toen ze het sta tionsplein over stak, en een zonderlinge ont roering maakte zich van hem meester, toen hij haar slanke, bijna magere figuurtje zag in den strakken, glimmenden regenmantel. Miep, z'n groote liefde van de H.B.S., die hij tien jaar geleden voor het laatst gezien had. Met een paar groote stappen was hij naast haai-, en hij lichtte zijn hoed. „Miepzei hij aarzelend. Ze keek hem aan, en hij zag hoe haar wan gen zich kleurden. „Karei, ben jij het werke lijk?" ontsnapte haar. Hy lachte, en hield de zware stationsdeur voor haar open. „Moet je ook met den trein mee?" informeerde hij een beetje onnoozel. „Haarlem", bevestigde ze, „en jij?" „Ik woon in Rotterdam, maar ik reis tegen woordig veel voor de zaak. Zullen we tot Haarlem samen zitten?" „Leuk," knikte ze, „aardig een ouwe school kameraad weer eens terug te zien." Ze nestelden zich in een hoekje, tegenover elkaar, en een beetje onderzoekend keken ze elkaar aan. Bijna niets veranderd, constateei'de Karei, nog altijd hetzelfde lieve, pittige gezichtje. Eens kijken, ze kon ook nog geen dertig zijn. Miepje. dacht hij, een beetje verteederd. En hij zag in zijn gedachten alen éénen, heer lijken dag voor zich, dien éénen. gelukkigen avond. Na dien avond was alles donker en naar geweest Z'n heelen II.B.S.-tijd door was hij eigenlijk al zoo'n beetje verlegen verliefd geweest op Miepje, die een kleine flirt, en tegen allemaal even lief was. Karei was een beetje te bleu. een beetje te bescheiden, hij durfde niet door te tasten, bang. dat ze hem zou afwijzen, bang, datgene te verliezen, wat hij nog niet bezat/. Toen was die heerlijke dag gekomen. Ze had den getennist, Miepje had weer geflirt, en als één van de laatsten was hij, een beetje down, naar huis teruggefietst. Toen was dat onweer komen opzetten. Het had hem overvallen, plots doorkliefden bliksemstralen het donkere zwerk, en viel de regen in stralen neer. Hij fietste als een razende, om thuis te komen, en toen zag hij Miepje's smalle figuurtje op den weg, het tennisracket onder den arm, zonder regenjas, overgeleverd aan „de elemen ten". Het schreien stond haar nader, dan het lachen, toen hij afstapte. Hij had zijn jas om haar heen geslagen, en gelukkig was een eindje verderop een villa, waar ze tenminste een klein beetje beschut stonden voor den regen. Dicht tegen den muur èntegen elkaar opgedrukt hadden ze naar de bui staan kijken, en toentoen Miepje hem zoo innig aankeek, toen had hij niet meer geweten, wat- hij deed, toen was alle reserve, waren alle voorzichtige overwegingen van hem afgeval len, en hij had zijn arm om haar heengeslagen. Zijn mond had de regendroppels van haar frissche wangen en lippen gekust, en Miepje had haar kopje tegen zijn doorweekt colbertje laten rusten Doornat, maai- in een roes van geluk was hij later thuisgekomen, 's Nachts had hij bijna niet kunnen slapen Maar de volgende morgen had de ontgoo cheling al gebracht. Nog vóór schooltijd had hij hen samen gezien, Miep en dien onuit- staanbaren George van Duren. Hij droeg haar schooltasch, en ze waren aan het stoeien. Miep had hém niet eens gezien. Het was een gril van haar geweest, één van haar coquette buien, toen ze had toegelaten, dat hij haar kuste, den avond tevoor. En als een slak had hij zich teruggetrokken in zijn huisje, ge kwetst in zijn beste gevoelens. Miep had wel een beetje verwonderd gekeken, toen hij zoo gereserveerd deed, maar daarna had ze met verdubbelde ijver haar flirt met George door gezet. Nu. onverwacht, zat ze weer voor hem. Het was of de tijd tien jaar had stilgestaan. Alle gevoelens, die hij voor Miep gekoesterd had, en die tien jaar lang in een ver onderbewustzijn schenen te hebben gesluimerd, ontwaakten. Gek. dat hij nü zoo anders kon denken over dat voorvalletje, dat hij zich nü eigenlijk af vroeg, of hij toen niet overdreven had, en zich al te gevoelig getoond. Hij keek haar aan, een lachje om zijn mond. Misschien.je kón niet weten.Miep zag er nog zoo jong uit. heelemaa) niet als een getrouwde vrouw. „Hoe is het je gegaan?" speurde hij voor zichtig, „Al getrouwd intusschen?" Gretig wachtte hij op haar antwoord. Haar groote oogen stonden ernstig, en er kwam een glimlachje op haai- gezicht. Dan knikte ze, en er was iets peinzends in haar oogen. „Twee lieve kinderen", zei ze, ,,je moet eens aankomen loopen, als je nog eens in Haarlem komt." Dus tóch. George van Duren natuurlijk. Zijn stemming was weg. Gek, wat had hij hiervan eigenlijk verwacht? Wat kón hij er van ver wachten. Natuurlijk was Miep getrouwd, zoo'n frisch, aardig ding, Stommeling was hij, zich door zoo'n toevallige ontmoeting uit zijn doen te laten brengen. Geforceerd lachte hij. Gelukkig duurde hun samenzijn maar kort. In Haarlem stapte Miep uit. „Leuk, je weer eens gezien te hebben," herhaalde ze bij het afscheid Hij keek haar na, klein pittig figuurtje, zoo- als ze daar tusschen de menigte over het perron tripte. Tot ze verdween in den uitgang, Miepje, zijn jeugdillusie Op een nare, koude kamer van een goedkoop pension, zat Miep voor zich uit te staren. Ze had hoed nóch mantel afgedaan, en haar ge zicht leek nu niet meer zoo jong als zooeven. Karei, van wien ze altijd gehouden had. op school al, maar die zoo gesloten was. zoo bleu destjjds, dat ze lang niet had geweten, hóé hem te ontdooien. Totdat eindelijkeindelijk op dien gedenkwaardigen onweersavond, het geluk scheen te komen. Met opzet- was ze op het weggetje blijven loopen, hoewel ze anders al tijd op de fiets was, wachtend, tot Karei zou passeeren. Het weer had haar toen geholpen, en tegen den muur van het knusse villa'tje, doornat, had ze zich gelukkig gevoeld, toen hij eindelijk getoond had, van haar te houden. Maar den volgenden dag was hij al van hou ding veranderd, was hij stug. koel, ongenaak baar. Niets had ze er van begrepen, en uit gekrenkte trots had ze zich in een hevige flirt geworpen met George van Duren, dien ze eigenlijk niet had kunnen uitstaan. Na z'n H.B.S.-tijd was Karei uit haar gezichtskring verdwenen. Maar van een ander had ze niet meer kunnen houden. In een pension woonde ze nu, iederen dag ging ze met- den forensentrein naar Amster dam. iederen dag haar kantoorwerk, 's avonds het vijandige, koude huis van vreemde men schen. Maar ze had het hem niet gezegd. Karei, die haar versmaad had, hij mócht niet denken, dat ze om hèm niet getrouwd was. „Twee lieve kinderen! had ze gezegd en ze lachte triest, terwijl ze naai- de twee poesen keek, die rond haar beenen draaiden. Ir. F. C. Dufour 9 Maart 70 jaar. Terugblik op een eervolle loopbaan. Ir. F. C. Dufour, directeur der N.V. Haarlem- sche Machinefabriek Gebr. Figée, te Haar lem, in zijn werkkamer aan de fabriek. Dinsdag 9 Maart a.s. zal een bekend en alge meen geacht stadgenoot, ir. F. C. Dufour, directeur der N.V. Haarlemsche Machine fabriek v.h. Gebr. Figee, den 70-jarigen leeftijd bereiken. De heer Dufour verliet in 1889 Delft, waar hij gestudeerd had en kwam toen op het electro- technisch bureau P. H. ter Meulen en Co. te Amsterdam, waarna hij als ingenieur werk zaam was bij de firma Schuckert en Co. te Neurenberg. Vermelden wij nog, dat hij in 1891 voor die firma werkzaam was op de interna tionale electrotechnische tentoonstelling te Frankfort, de éérste groote tentoonstelling welke van dien aard gehouden is. De electro- techniek stond toen nog niet op de hoogte, die zij in onze dagen heeft bereikt, mede door het streven van mannen als Dufour. Op 1 Januari 1896 trad ir. Dufour in dienst der Firma Gebrs. Figee te Haarlem. Zijn ante cedenten leidden er toe, dat hij benoemd werd tot onderdirecteur der afdeeling electrotech- niek; de heer J. F. Hulswït werd met dezelfde functie belast bij de afdeeling machinebouw. Een vruchtbare samenwerking tusschen beide bekwame mannen ontstond, die vele jaren zou blijven voortbestaan. Figee, ontwierp en lever de tal van bewegingsinstallatiën, o.a. die voor de groote sluizen te IJmuiden, voor bruggen in ons land en in België, voor spoorbruggen te Velsen en Selzaete, voor liften o.a. op Ne- derlandsche spoorwegstations, in de verschil lende veemen in Amsterdam en Rotterdam, en in een aantal andere Rijks-, Gemeente- en particuliere gebouwen Voor groote aannemersbedrijven leverde Figee werktuigen, ook dekwerktuigen voor ma rine en koopvaardij kwamen van Figee. Nadat de heer Hendrik Figee .uit de directie getreden was. werden de heeren Dufour en Hulswit tot- directeuren benoemd. Het ging met Figee steeds crescendo, de firma kreeg een wereldnaam; de fabriek aan de Leidschevaart (waar thans het Krelagehuis is) werd te klein; een nieuw fabriek met kantoorgebouw werd aan het Noorder Buiten Spaame gesticht. Figee leverde losinrichtingen voor suikerfabrieken in binnen- en buitenland, in Oost- en West- Indië en in Zuid-Amerika, en waar ter we reld groote havens zijn heeft de naam „Figee,, een goeden klank, want het was weer de Haar lemsche fabriek die het hare bijdroeg voor een goede outillage voor een groot aantal dezer havens. In dat alles had ir. Dufour een zeer groot aandeel. In 1898 had hij met- dr. H. F. R. Hubrecht, lid van Ged. Staten van Noord-Holland dé Mij. voor Electrische Centrale Stations opge richt, die concessie kreeg voor de levering van electrischen stroom in Boxtel. Nog is de heer Dufour directeur van deze maat schappij en de centrale te Boxtel is de eenige kleine centrale die nog steeds bestaat en met gunstige resultaten werkt. Zij heeft een paar duizend aansluitingen. Gedurende vele jaren is de heer Dufour lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district, geweest; Tiij is commissaris van de Hol! Electrische Spoorweg Mij. en lid van het bestuur der Groot-Noord-Hollandsche Le vensverzekering Mij. Het vertrouwen van zijn Haarlemsche mede-industrieelen riep hem twee keer naar den voorzitterszetel van het Depar tement Haarlem der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel- hij was voorzitter van 1903 tot 1907 en van 1916 tot 1921. Gedurende de laatste jaren heeft de heer Dufour als mededirecteur naast zich ir. P. J. van Zwieten, die al sedert 1900 aan de Haar lemsche Machinefabriek verbonden is. Wij durven met gerustheid het vertrouwen uit te spreken, dat het den weldra 70-jarige, die op een zoo succesvol en welbesteed leven' mag terugzien, op 9 Maart, niet aan belang stelling van vele zijden zal ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 15