^WEERBERICHT VRIJDAG 5 MAART 1937 HAARDEM'S DA'GEEAD 2 BLOEMENDAAL Tarieven voor electriciteits- levering te Bloemendaal. Electriciteit moet arbeidsbesparing, voordeel en hygiëne brengen. De stroomlevering geschiedt te Bloemendaal door de Provincie rechtstreeks aan huis, dat wil zeggen het stroomopwekkend bedrijf in casu de Provincie levert de electriciteit zelf aan den kleinverbruiker. Hier is dus geen tus- schenschakel. 20oals nog het geval is bij ge meenten, die den stroom inkoopen om dezen te distribueeren. Dit laatste stelsel wordt in de electriciteitswereld als verouderd beschouwd en wordt dan ook overal, zoowel in binnen- als buitenland verlaten. De Provincie Noord holland was een der eerste in ons land, die den weg van directe levering is opgegaan: het aan tal zelf-distribueerende gemeenten neemt in het Provinciale verzorgingsgebied snel af en binnen enkele jaren zullen in deze Provincie de gemeentelijke electriciteitsbedrijven buiten Amsterdam en Haarlem en enkele daaraan grenzende plaatsen tot het verleden behooren. Tegen welke tarieven levert nu de Provincie aan haar kleinverbruikers en welke zijn haar verdere bemoeiingen ten aanzien van den klant? De tarieven voor kleinverbruik zijn ver deeld in: A. tarief voor verlichting en huishoudelijke doeleinden: B. tarieven voor de heetwatervoorziening: C. pluimvee- en tuinderij tarief; D. tarieven voor krachtdoeleinden; E. tarieven voor kleine motoren. Deze hoofdtarieven zijn nog weer onderver deeld. waaruit blijkt, dat de stroomtarifeering zeer gedifferentieerd is en dat met de belangen van de onderscheiden groepen van afnemers terdege wordt rekening gehouden. In een aardig geïllustreerd tarievenboekje worden de vorengenoemde tarieven nader ver klaard; dit boekje wordt den verbruiker op zijn verzoek gratis toegezonden. Wil de verbruiker van zijn aansluiting genie ten en profiteeren dan is bestudeering van dit boekje eerste eisch. Tarief voor verlichting en huis houdelijke doeleinden. De stroomlevering hiervoor geschiedt uit sluitend volgens het vastrechttarief. Ook op dit gebied heeft de Provincie Noord holland baanbrekend werk verricht. De elec triciteit moet arbeidsbesparing, voordeel, hy giëne brengen en wel aan allen, zoowel aan „groote" als „kleine" luiden; de verbruiker moet niet op een kWh. meer of minder behoe ven te letten. Dit kan geschieden indien van de kosten van stroomlevering eerst de vaste lasten worden gedekt. Ten behoeve van ae stroomlevering zijn uitgebreide werken noodig en deze vragen jaarlijks belangrijke bedragen aan rente, af schrijving en onderhoud. Deze vaste lasten worden nu grootendeels over de verbruikers omgeslagen en wel naar verhouding van de grootte van de door de afnemers bewoonde woningen. De afnemers dragen dus ieder voor zich naar him stand en inkomen in die vaste lasten bij. Het laagste vastrechtbedrag is f 0.45 per maand: voor een woning met b.v. een vloer oppervlakte van 60 M2. is het vastrechttarief f 1.64, voor 100 M2. f 2.72, voor 200 M2. f 4.72 en voor 500 M2. f 8.82 per maand. Waarom een schaal volgens de vloeropper vlakte? De grootte van het opgestelde centra levermogen en van de werken die dien stroom vervoeren, wordt bepaald door de op één oogen- blik dus gelijktijdig optredende grootste vraag naar electriciteit. Deze vraag treedt in den regel op in de eerste winteravonden van de maand December; zij wordt hoofdzakelijk be- heerscht door de verlichting. De voor verlichting geleverde electriciteit moet dus in hoofdzaak de kosten van den aan leg dekker^. De behoefte aan electriciteit voor verlichting houdt in den regel nauw verband met de groot te van de woningen. Ls het nu wonder, dat bij de meeste electri citeitsbedrijven voor het vastrechttarief van de vloeroppervlakte van de woningen wordt uitgegaan? Sommige bedrijven gaan uit van het aantal kamers; in Engeland, waar het vastrechttarief algemeen is ingevoerd, neemt men als jaar vastrecht 12Va tot 20 van de huurwaarde der woningen, doch ook daar beveelt de door de Regeering ingestelde „Committee on Electricity Distribution" in haar rapport van Mei 1936 het vloeroppervlakte-systeem aan. Voor de normale woningen wordt dus het vastrechtbedrag bepaald naar de vloeropper vlakte; voor andere dan normale woningen als winkels, boerderijen,, cafés, kerken, scholen e.d. is dit niet wel mogelijk; hier gaat men voor een deel of geheel uit van de schatting van het lichtverbruik. Zijn eenmaal de vaste lasten opgebracht, dan kan de kWh. voor een lagen prijs geleverd worden en kan de electriciteit 'werkelijke ar beidsbesparing. voordeel en hygiëne brengen. Over dezen kWh prijs zullen wij het een vol gende maal hebben. VERSCHILLENDE AANHOUDINGEN TE BLOEMENDAAL. In de afgeloopen week Ls te Bloemendaal aangehouden de 51-jarige chauffeur H uit Santpoort, wegens diefstal van een electrische motor, een kruiwagen en een waterslang van een tennisbaan alhier. H. is na 2 dagen in vrijheid gesteld. De 52-jarige van G. uit Haarlem „rechts kundig adviseur'" van voornoemden H. werd terzake van uitlokking van dien diefstal even eens gearresteerd. Hij is Woensdag ter be schikking gesteld van de Justitie te Haarlem- De 36-jarige R. uit Haarlem, die gedurende eenigen tijd Aerdenhout en omgeving voor dames onveilig had gemaakt, werd eveneens aangehouden, doch ls denzelfden dag weer vrijgelaten. Een agent van politie ztig zekeren P. thans verblijvende in een logement te Haarlem, 's avonds uit een tuin aan de Julianalaan komen. Hij herkende in hem den man. die voor eenige jaren een Haagschen inspecteur van politie heeft neergeschoten. De man werd naar het bureau overgebracht, doch bij onderzoek bleek, dat hem niets ten laste kon worden gelegd, zoodat hij werd vrijgelaten. Voorts hield een agent in Aerdenhout een venter aan, wiens signalement naar hij meende overeenkwam met dat van den twee den verdachte van den moord op den heer H in Den Haag. De Haagsche Recherche werd hiermede in kennLs gesteld. Later is de man geconfronteerd met den getuige J. Doch deze heeft hem niet herkend. De 15-jarige loopjongen V. uit Zandvoort werd aangehouden wegens verduistering van eenig geld ten nadeele van zijn patroon. R„ kruidenier te Bloemendaal. De jongen is den volgenden dag weer in vrijheid gesteld. Tenslotte werd een autobus van een firma uit Heilo in beslag genomen, waarvan de voorbanden waren versleten. HEEMSTEDE JUBILEUM TH. BOS Op 1 April a.s. hoopt de bleekersknecht Th. Bos, Berkenlaan 14 te Heemstede den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de N.V. Stoom Wasch- en Strijkinrichting v.h. J. Peeperkorn en Zn. aan den Bleekersvaartweg in betrekking kwam. VERGADERING „STILLE OMGANG" Donderdagavond werd in het R.K. Ver- eenigingsgebouw een vergadering gehouden van de afdeeling Heemstede van het genoot schap van den Stillen Omgang, onder leiding van den heer Krieger Verschillende mededeelingen werden ge daan betreffende den te houden Stillen Om gang op 14 Maart a.s. Evenals vorige jaren is Heemstede „Het Torentje"' toegewezen, waai de deelnemers 's morgens te 5 uur worden verwacht. Op 13 Maart des avondt te half elf zal in de kerk van den H. Bavo aan den Hee- renweg een Lof worden gehouden, waarna de wandelaars naar Amsterdam gaan. De tram reizigers moeten 's nachts half drie aan de IJzeren Bmg zijn; tramkaartjes moeten dien zelfden dag vóór 5 uur bij den penningmees ter. de heer v. d. Vossen. Postlaan, afgehaald worden. In de tram worden geen kaartjes verkocht! Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledenaantal ongeveer 350 bedroeg. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de uitgaven f 252.73 hadden be dragen. de ontvangsten daarentegen bedroe gen f 142.85, zoodat het tekort uit een reser vefonds moest worden gedekt. De kascommissie keurde boeken en beschei den goed en de heer v. d. Vossen werd bij ac clamatie als penningmeester herkozen. Op voorstel van de secretaris den heer Groen land werd de heer Krieger die zich als voor zitter niet meer herkiesbaar stelde, onder ap plaus tot eere-voorzitter benoemd. In de daarop volgende verkiezingen voor twee nieuwe bestuursleden en een vacature werden gekozen de heeren P. de Wildt, W. de Boer en G Willemse, terwijl op voorstel van een lid de heer Groenland met algemeene stemmen werd benoemd als voorzitter. Daarna hield de nieuwe geestelijk adviseur kapelaan J. Klijn, een toespraak over de bede vaart naar Lourdes en den Stillen Omgang te Amsterdam, waarin hij nog eens bijzonder wees op de algemeene intenties. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het in 1945 600 jaar geleden zal zijn, dat het mirakel van Amsterdam plaats had. en dat het hoofdbestuur van het genootschap het plan heeft, bij die gelegenheid eenige ge brandschilderde ramen aan de kathedraal te Haarlem aan te bieden, die het mirakel zul len aanduiden, De vergadering gaf het ba- stuur volmacht zelf de financieele bijdrage daaraan te bepalen. De nieuwe voorzitter sloot daarna met een dankwoord op de gebruikelijke wijze deze goedbezochte vergadering. RICHTINGAANWIJZER TE LAAT OPGEMERKT. Donderdagnamiddag te omstreeks 12.15 uur, had op de Zandvoortschelaan een aanrijding plaats tusschen een autobus bestuurd door W. R. te Haarlem en een luxe auto bestuurd door A. J. D. S. te Haarlem, doordat de autobus, ko mende uit de richting Aerdenhout de Laan van Bloemenhoven naar links wilde inrijden, terwijl de bestuurder van de daarachter rij dende luxe auto juist links wilde passeeren. en de richtingaanwijzer blijkbaar te laat had op gemerkt. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KUNSTKRING „HEEMSTEDE" De voordrachten over architectuur met lichtbeelden van Ir. H. T. Zwiers op Maandag 8 en 22 Maart 's avonds 8.15 uur worden ge houden in het Protesfeantsche Jeugdhuis, Heemsteedsche Dreef. ZANDVOORT ZANDV. REDDINGSBRIGADE. De Zandvoortsche Reddingsbrigade houdt op Woensdag 31 Maart, haar jaarvergadering in „Ons Huis" COMITé HULP AAN SPANJE. Het alhier gevormde Comité Hulp aan Span je organiseert op Woensdag 10 Maart een avond in „Ons Huis". Als spreker zal optreden de heer Ten Neve uit Amsterdam. Het gesproken woord zal ge ïllustreerd worden met lichtbeelden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Donderdag 11 Maart, houdt de Doopsgezinde gemeente haai' jaarlijksche samenkomst in „Ons Huis'. Ds. Leenderts uit Haarlem zal de zen avond leiden NEERBOSCH-FILM. Op Woensdag' 17 Maart, wordt in „Ons Huis" een propaganda filmdag georganiseerd voor „Neerbosch". De mooie Neerbosohfilm zal 's middags voor de kinderen en 's avonds voor de volwassenen worden vertoond OUDERAVOND. Op Woensdag 17 Maart, wordt in School C een Ouderavond gehouden. De propagan dist van de Nutsspaarbank zal hier een in leiding houden over het nut van 't sohool- sparen, BEGIN VAN BRAND. Een kapper, alhier had de onvoorzichtig heid een groote pot brillantine op de kachel in zijn soheersalon te zetten. Plotseling vatte deze substantie vlam en brandde met groote felheid. Om erger te voorkomen trapte de kapper de pot met brandend vet van de kachel, waarna het hem vrij spoedig gelukte de vlammen met zand te dooven. De schade bleef daardoor beperkt tot een zwart gebla kerd plafond. COMITé FLORA. Comité Flora zorgt ook dit jaar weer voor goedkoope planten voor de schoolkinderen. Verkrijgbaar zijn: geranium, fuchsia, coleus en begonia. De prijs voor de beide eerste soorten bedraagt 14 cent, voor de beide laatste 12 cent per stuk. Ieder kind mag van elke soort ten hoogsts twee plantjes nemen. JAARFEEST CREDO CANTO. Donderdagavond vierde de gemengde zang- vereeniging Credo Canto in het gebouw aan de Brugstraat haar jaarfeest. Nadat het zakelijke gedeelte van de agenda was afgehandeld, werd aan het feestprogram ma begonnen. Door verschillende leden werd voorgedragen, gezongen en gemusceerd. Daar verschillende nummers van het pro gramma betrekking hadden op voorvallen uit het vereenigingsleven en aardig werden voor gedragen, spreekt het wel van zelf, dat het succes groot was. Extra vermelding verdient nog het opt re- den van de heeren Felix de Nobel en H. v. Os niet Jiddische en andere liederen. HEDEN OPENING 2 UUR van 5 KEIZERSTRAAT 5 Heib< HILLECOM Man op onbewaakten overweg doodgereden. Donderdagmiddag heeft op de onbewaakte overweg in den Nieuwen Weg een ernstig on geluk plaats gegrepen. De ongeveer 30-jarige verpleegde S. uit de Stichting ..Vogelenzang" bevond zich op nog niet opgehelderde wijze daar ter plaatse en werd gegi'epen door een uit de richting Haarlem komenden sneltrein. De ongelukkige was terstond dood, zoodat de zeer spoedig ter plaatse zijnde geneesheer en E.H.B.O. niets konden uitrichten. Het lijk werd naar het baarhuisje der Stichting over gebracht. De politie heeft- de zaak ter onder zoek. De trein had ongeveer 10 minuten ver traging. JAARVERGADERING HULP IN NOOD. Donderdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging in Hotel Flora haar jaarvergadering die sleohts matig bezocht was. Door ziekte van den voorzitter, den heer Th. Passé, werd zij dit maal geleid door den heer Weyers. Uit het jaarverslag van den secretaris no teerden wij dat het ledental met 42 was af genomen en nu nog 3S4 bedroeg; het aantal nodateurs daalde van 32 tot 27 terwijl er in totaal 107 ziektegevallen behandeld werden met 4243 ziektedagen, wat een zeer hoog aantal werd genoemd. De penningmeester sloot het jaar met een nadeelig saldo over 1936 van f 934.57. De be zittingen bedragen f 5907.80. Door den voorzitter werd onder applaus der vergadering een woord van hulde gebracht aan den heer Th. Lierop die dit jaar zijn zilveren jubileum als lid der vereeniging her denkt, waaiwan de laatste 15 jaren als pen ningmeester. Tevens werd door hem warmen dank ge bracht aan de plaatselijke doktoren voor hun belanglooze medewerking, terwijl de. doktoren Wijkmans, Verstraate en Van der Kaaden tot eereleden der vereeniging werden benoemd. Vervolgens hield de heer Hendriks als af gevaardigde van het Sanatoriumfonds een propaganda-rede voor dit fonds, daarbij uit voerig de werking hiervan uiteenzettende. Reeds 158 patiënten werden in het 10-jarig bestaan uitgezonden met een verpleeg-bedrag van rond f 23.000. De te houden loterij werd warm aanbe volen. De aftredende bestuursleden Th. van Lierop en P. van der Drift, werden bij acclamatie her kozen, zoo ook de heer W. v. d. Meij als lid dei- commissie van toezioht. In de plaats van den niet herkiesbaren heer Walter als lid der financieele controle-commissie werd benoemd de heer Bergman. BENNEBROEK JEUGDDIENSTEN IN DE NED. HERV. KERK De Commissie voor de jeugddiensten in de Ned. Herv. Kerk is er in geslaagd dit jaar op geregelde tijden een dienst te doen houden. Zij heeft daarvoor thans een lijst opgesteld welke als volgt luidt: 17 Maart: Ds. J. C. Salverda, van Hoofd dorp. 25 Maart: Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem. 30 Mei: Ds P. J. de Jong. van Amsterdam 11 Juli: Ds. R. Dijkstra, van Amsterdam. 29 Aug.: Ds. P. L. Kiehl, v. Hazerswoude. TO Oct. Ds. A. A. Wildschut, v. IJmuiden. 14 Nov.: Ds. A. C. G. den Hertog, van Rot terdam. 19 Dec. Prof Dr. A. H, de Hartog, v. Am sterdam, De diensten vangen 's avonds om 7 uur aan. uitgenomen die van 14 Nov., welke om 5 uur zal beginnen. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad van Haarlem- merliede op Donderdag. Afwezig de heer De Rooij. Voorzitter: de burgemeester, de heer L. H. Simons. De ingekomen stukken bevatten enkele goedgekeurde raadsbesluiten en een brief van Ged. Staten waarin mededeel*ng wordt gedaan waarom de ontwerpbegrooting jaar lijks vóór de behandeling in den Raad door hen wordt onderzocht. De voorzitter zegt, dat het antwoord hem persoonlijk niet bevredigt en dat hij de meening van de Vereen, van Ned. Gemeen ten over deze zaak heeft gevraagd. Aan een te Halfweg gevestigde landbouw- cursus wordt een kleine subsidie verleend. Op een verzoek van het R.-K. Schoolbe stuur te Halfweg om een centraal gymnas tieklokaal te bouwen wordt afwijzend be schikt. Aan de besturen der hier gevestigde 4 bij zondere scholen wordt over 1937 een voor schot verleend ten bedrage van 80 pet. van de kosten van het openbaar onderwijs in 1935. Vervolgens wordt behandeld een beroep tegen een besluit van B. en W. waarbij een bouwvergunning is geweigerd, omdat het houten gebouw niet 10 M. uit de erfschei- ding staat en de bouwverordening voor dit geval geen afwijking toestaat. De heer Van Duyhhoven zegt. dat aan de zijde waar de afstand minder dan 10 M. be draagt. de afscheiding wordt, gevormd door de 40 M. breede Ringvaart. De bepaling van 10 M. is gesteld met het oog op brandgevaar. Aan de zijde van de vaart heeft dit geen zin, waarom hij voorstelt in de bouwverordening een bepaling op te nemen, dat ook onthef fing kan worden verleend als de erf.schei ding door een vaart wordt gevormd. De voorzitter zegt. dit voorstel als zijn de buiten de orde. niet in deze vergadering te kunnen behandelen. Hij wil dit wel in B~. en W. bespreken. Dit beroep kan niet anders dan afgewezen worden. Aldus wordt besloten. De termijn van ontruiming van de bij raadsbesluit van 1 Juli 1936 onbewoonbaar- verklaarde woning Liedeweg no. 14, wordt met één jaar verlengd. Aan enkele tuinders In de gemeente wordt steun verleend voor aankoop van mest of zaad of betaling van arbeidsloonen tot een bedrag van 1 per Are volgens de teeltver- !t „KINDERKLEEDINGHUIS" genre en voordeelige prijzen! Uw belang!! (Adv. Ingez. Med.) gunning te bebouwen oppervlakte grond. Vastgesteld wordt een verordening, waar bij het verboden ls den openbaren weg en muren, schuttingen en dergel. te bekladden of eenig aanplakbiljet of plakmiddel te ver voeren tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. De heer Tabak ls met deze verordening zeer ingenomen. Nog kort geleden is geble ken, dat zij zeer noodig is. Ten behoeve van de a.s. Kamerverkiezing zou hij borden wil len plaatsen waarop iedere partij haar bil jetten kan plakken. De her Biesheuvel is ook voor het plaatsen van verkiezingsborden. De voorzitter voelt er niet voor, veel geld uit te geven voor borden. Hierna komt in behandeling een uitnoodi- ging van Ged. Staten met een advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid om de bouwverordening zoodanig te wijzigen, dat- alleen gebouwd mag worden binnen de bebouwde kommen en daar, waar een uit breidingsplan ligt. Daar buiten mag alleen gebouwd worden voor land- of tuinbouwdoel- einden of zoodanig, dat de onderlinge af stand minstens 100 M. bedraagt. De heer Bi e s li e u v e 1 behandelt eerst het advies van den Inspecteur, waarin hij verschillende onjuistheden heeft geconsta teerd. Wat de gevreesde lintbebouwing be treft, zegt spreker, dat dit op andere plaat sen zooals Alkmaar en Velsen veel erger is. De bedoeling schijnt te zijn een bouwverbod op de gemeente leggen, ook wat de Industrie betreft. Toen van het rapport der raadscommissie de le conclusie werd gewijzigd, heeft de commissie haar rapport Ingetrokken. Dat is te betreuren. Dat rapport toch bevatte ver schillende goede gedachten. Later, na nieu wen aandrang van hooger hand. hebben B. en W. verklaard, dat hunnerzijds geen voor stellen meer te verwachten zijn. Spr. gelooft, dat dit ook verkeerd geweest is, omdat men daardoor het heft uit handen heeft gegeven en verzoekt B. en W., hun meening te wijzigen en met nadere voorstel len te komen. De heer Tabak gelooft, dat het heele betoog van den heer Biesheuvel hier op neer komt. weer naar het destijds afgekeurde rapport terug te keeren. De heer Polderman gaat niet accoord met het advies van den Inspecteur. Hij is als lid der vroegere raadscommissie dankbaar voor de waardeering, die de heer Biesheuvel thans voor het rapport heeft. De voorzitter zegt, dat het hem heele- maal niet verwondert, dat Ged. Staten met dit voorstel zijn gekomen. Er moest iets gebeuren. Spr. vindt, dat men den Rijksweg wel buiten beschouwing kan laten, omdat straks in een afzonderlijke wet het bouwen langs Rijkswegen wordt ge regeld. Er was een tusschenweg nl. de weg, die door de raadscommissie in haar rapport was aangewezen. Een nieuw advies van B. en W. is bezwaarlijk, omdat B. en W. niet weten, wat de Raad in meerderheid wil en ook omdat B. en W. het onderling niet eens zijn over deze zaak. Na verdere discussie geeft de voorzit ter de toezeg" i i?. dat B en W. de zaak na der zullen bestudceren en daarbij het rap port der commissie als leiddraad zullen ne men. Besloten wordt aan de Koningin vrijstel ling te vragen van de verplichting betrek kingen aan te wijzen, die door capitulanten moeten worden vervuld. Het feest-comité van de gehouden oranje feesten sluit met een tekort, welk tekort voor rekening der gemeente wordt genomen, daar het hier een feest betrof, waaraan de ge- heele burgerij heeft deelgenomen. Hierna sluiting. Hollandsche sleepers toonen hun kracht. Tinbaggermolen wordt naar Banka gebracht. Donderdagochtend is de tinbagger molen „Kantoeng", welke gebouwd is bij de werf „Gusto" van de firma A. F. Smulders te Schiedam, voor reke ning van het departement van kolo niën, van Schiedam naar Banka ver trokken. De tinmolen heeft een lengte van 67.30 me ter, een breedte van 20 meter met een diep gang van 3.80 meter. Het vaartuig is in bui tengewoon korten tijd gebouwd, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat voor het trans port naar Indië rekening moet worden ge houden met de moesson-condities in den Indi- schen Oceaan. Het is n.l. noodzakelijk den Indischen Oce aan over te steken tijdens de wisseling van de moessons, wanneer redelijkerwijze op be trekkelijk kalm weer kan worden gerekend. Hiervoor is het noodig, dat het transport niet later dan begin Mei te Aden aankomt. Het is onmogelijk vooruit te berekenen hoe lang de sleepreis tot Aden zal duren, daar dit afhan kelijk is van de weersomstandigheden en meer in het bijzonder bij dit vaartuig, daar het door zijn grooten en hoogen bouw meer dan normaal aan windvang is blootgesteld. Mocht men dus met veel tegenwind te kam pen hebben, dan is met vrij groote zekerheid te voorspellen, dat de voortgang slechts heel ge ring zal kunnen zijn. De „Kantoeng" wordt gesleept door de sleep- booten „Humber" en „Schelde" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, terwijl het transport onder leiding staat van kapitein B. 't Hart van Hart van de „Humber". Op de Schelde is kapitein J. Kalkman met het com mando belast De „Schelde" zal het transport waarschijn lijk tot. Port Said meemaken, daar tot deze haven rekening moet worden gehouden met ongunstige weersomstandigheden. Mocht ech ter de voortgang op dit eerste traject onder de berekening blijven, dan gaat de „Schelde" eventueel mee tot Aden en zoo noodig tot Banka. Het ligt in de bedoeling, dat de sleepbooten afwisselend kolen laden, zoodat het vaartuig, behoudens Port Said, geen havens behoeft aan te doen, daar het door zijn omvang bezwaar lijk is o:n veilig in de havens op de route te meren. Onder normale omstandigheden rekent men met een gemiddelden voortgang van 't trans port ongeveer 3 12 a 4 mijl per uur, terwijl met de geheele reis circa 3 a 3 1/2 maand ge moeid zal zijn. De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Oostelijken tot Noordelijken wind. zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenigen regen, wei nig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 771.3 m.M. te Reval in Estland. Laagste 741.9 m.M. te Tous in Frankrijk. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren 40 F. Laagste hedennacht 32 F. Hoogste heden 33 F. Het hooge drukgebïed in het Noordoosten nam iets in beteekenis af. in het Noordwesten nam de hooge druk weer toe. Het depressie centrum dat gisteren over de Golf van Biscaye lag trok Noordoostwaarts en ligt thans in de omgeving van Tours. In het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. In Frankrijk waait het krachtig om het centrum van de depressie, de lucht is betrokken met regen. Op de Britsche eilanden waait het zwak tot matig uit het Oosten, ook hier is de lucht meest betrokken. Dezelfde weerstoestand heerscht ook in onze omgeving en in Duitsch- land, in dit laatste land valt hier en daar sneeuw. In de omgeving van de Oostzee waait het nog krachtig uit het Oosten, ook hier sneeuwt het nog. Langs de Westkust van Noorwegen is de wind Zuidelijk, de lucht is hier helder tot licht bewolkt. In Midden- Zweden nam de vorst aanmerkelijk toe; zij trok zich uit Zuidwest Duifcschland geheel terug. Het gebied van lichte vorst strekte zich vanmorgen nog tot over het Noordoosten van ons land uit. Voor ons land mag verwacht worden dat de Oostelijke wind nog zal aanhouden doch ge leidelijk iets zwakker zal worden. De lucht zal daarbij zwaar bewolkt of betrokken zijn met eenige kans op neerslag. BAROMETERSTAND Vorige stand 754 m.M. Stand van heden 754 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 8.46 uur; n.m. 21.25 uur. Strand berijdbaar van 13.4519.30 uur. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Maart-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kin dertehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort. De Directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft op de titelpagina weer een pakkende schets, thans getiteld „Het einde van den strijd". Zij schrijft ook interessante bijzonderheden uit het werk, die waard zijn gelezen te worden, omdat er zoo duidelijk uit blijkt, welke groote moeilijk heden de Directrice, de overige zusters en de administrateur hebben om de verzorging van de ongeveer zestig kinderen, die ze uit liefde in hun huis hebben opgenomen en ze met on uitputtelijk geduld verzorgen. Het zijn na tuurlijk hoofdzakelijk de financieele zorgen, die zooveel hoofdbrekens kosten. Eiken dag opnieuw. „U wilt toch niet", schrijft Zuster Kuyck, „dat al deze kinderen, die toch hee- lemaal onschuldig zijn aan werkloosheid en crisis, dat deze kinderen hun veilig dak, hun onbezorgde jeugd zouden moeten verliezen. Wat moeten we dan? Niét kinderen wegstu ren, dat zou een schande zijn voor „De Licht hoeve" en het Nederlandsche volk, dat graag geeft en het heusch ook wel over heeft voor deze Lichthoeve-kinderen. Wat we noodig hebben is meer bekendheid, meer menschen, die helpen willen. Is er nu niet iemand, die ons helpen kan met propaganda maken, die er de energie en ook voldoende liefde voor kinderen voor heeft? De griep heeft ons weer verlaten: we zijn allemaal weer gezond. Eén offer heeft zij he laas gevraagd. Niettegenstaande al onze voor zorgen kwam de griep toch met hoest en ver koudheidjes ook nog even een bezoek op de babyzaal brengen en één van onze teere, kleine tweeling heeft deze verkoudheid niet door staan; het hartje begaf het. Gelukkig groeit de ander uitstekend, maar wij missen het an dere kleine hoopje mensch. En nog één werd ziek, nadat ze ons grie- pelingen allemaal verzorgd had en er zich op beroemd had, zich zoo goed te houden. Dat is Zuster Verkerk, de secretaresse-penningmees- teresse, die zich wegens rheumatische zenuw pijn niet bewegen kan, maar die nog veel werk regelt, al is voor haar zelfs het zetten van haar handteekening een kunststuk. Ook de administrateur, de heer Stoelinga, doet mededeelingen vaR zijn werk. Tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van de giften in geld en natura. VLAAMSCHE AVOND Voor de leden van het Mannenkoor „Die Spaeme Sanghers" en het Haarlemsch Vrou wenkoor, tezamen met de leden van organi saties aangesloten bij den Haarlemschen Be stuurdersbon d heeft het bestuur van „Die Spaerne Sanghers" een Vlaamschen avond ge organiseerd, die gehouden zal worden Woens dag 17 Maart in het gebouw van den Protes tantenbond, Jacobstraat. De bekende Vlaamsche voordrachtkunste naar Lode van Gent zal spreken over Vlaam schen ernst en humor en verder worden ver schillende Vlaamscjie zangnummers uitge voerd. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pandpoort. Koningstraat. 't Is en blijft nog bitter koud, Gelukkig zij die hebben turf en hout Wel zijn de armen helaas daarvan verstoken Komt rijkeren helpt, laat ze hun potje kunnen koken. Postgiro 212793. Telefoon 11855. AGENDA Heden: VRIJDAG 5 MAART Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Duizend maal be dankt." 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Zonen van de Zuid zeeen de Avro-film. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Zaken zijn Zaken", 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Opgejaagd". 7 en 9.15 u. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 6 MAART Stadsschouwburg: De Komedianten met ..Liefdeen gros!" 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 •linuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2