Het Zwitsersche Voetbalelftal H" ALJECHIN VALT AAN Dr. M. Euwe Merkwaardige partij tegen Bogoljubow. V A üp SE if s H ZATERDAG '6 MAART 1937 (Van onzen Zwitserschen correspondent). pet Zwitsersche nationale voetbal elftal, dat Zondag te Amsterdam weder tegen de Ora-nj eploeg zal uit komen, heeft dit jaar een buiten gewoon zwaar wedstrijdprogram in de tweede helft van het voetbalseizoen te volbrengen. Niet minder dan zes landenwedstrijden had de secretaris van den Zwitserschen Voetbal bond Kurt Gassmann, die natuurlijk zijn elftal ook weder naar Nederland zal bege leiden, voor deze periode afgesproken. Het programma der buiten Zwitserland te spelen wedstrijden nadert thans reeds zijn einde. Na op 21 Februari te Praag tegen Tsjecho- slowakije en op 7 Maart te Amsterdam tegen Nederland te hebben gespeeld, zullen de Zwitsei's nog slechts een betrekkelijk kort reisje naar Brussel te ondernemen hebben, waar zij op 18 April tegen de „Roode Duivels" van wie zij nog nooit hebben kunnen winnen, nóch in België, nóch zelfs in Zwitserland, zul len moeten strijden. Doch daarnaast staan dan nog drie wedstrijden in het eigen land: op 11 April tegen Hongarije te Bazel, op 2 Mei tegen Duitschland te Zürich en eindelijk nog op 16 Mei tegen Ierland te Bern. Men ziet: op internationaal voet'balgebied zal hier in Zwitserland nog- heel wat te genieten zijn! De Zwitsers hebben dan ook, voor hun doen, dit zware wedstrijdprogramma vrij ern stig voorbereid. De Zwitsersche technische commissie heeft niet de beschikking over iets in den trant, van de „Nederlandseh- elftal-club" welker leden geen grooter ver langen kennen dan de nationale kleuren eer vol te vex-dedigen en bereid zijn daarvoor alle offers te brengen. De Zwitsersche spelers, die voor het overgroote deel weliswaar geen 100 pet. beroepsspelers zijn, maar toch eraan ge wend geraakt, geldelijk voordeel bij het win nen van een wedstrijd te hebben, zijn niet meer zoo geestdriftig voor het medespelen in landenwedstrijden, die hun geenerlei fi- nancieele belooning verschaffen, zelfs niet als zij daarin de overwinning behalen. En de clubs, in wier eerste elftal de spelers uit komen en die vrijwel allen groote financieele nooden kennen, zijn volstrekt niet enthou siast, wanneer de technische commissie ver schillende harer spelers voor het nationale elftal kiest, met alle daaraan verbonden ri- siko's van verwondingen, oververmoeidheid, enz., der uitverkorenen, waaronder de club in volgende wedstrijden financieel te lijden zou kunnen hebben. De Zwitsersche techni sche commissie heeft dus met veel meer moeilijkheden dan de Nederlandsche te kam pen, wanneer zij de spelers van het nationale elftal grondig voor de komende landenwed strijden wil Voorbereiden. Zoo is men hier reeds zeer voldaan, dat het de technische commissie ditmaal gelukt is een 30-tal van de beste spelers drie weken lang een ge- heelen middag per week voor oefenspelen bijeen te brengen, waarop tenslotte de kroon gezet werd door een oefenwedstrijd van het A-elftal tegen het B-elftal, dien de A-spelers zooals ook hun nationale plicht was, met 31 wonnen. Het elftal, dat Zondag te Amsterdam tegen het Nederlandsche zal uitkomen, verschilt nogal van de ploeg, die te Praag tegen Tsje- cho-Slowakije gespeeld heeft en daar slechts met 3—5 heeft verloren. Vervangen zijn: de doeiverdediger, hetgeen voor het elftalver- band van geen groote beteekenis kan zijn, de rechtsbinnen Wagner, door Kercker, de vermaarde back Minelli, die reeds 50 maal voor Zwitserland speelde moet wegens een verwonding zijn plaats afstaan aan Lehmann (Lausanne), Lörtscher moet als linkshalf het veld ruimen voor Aebi, die aanvankelijk als rechtsbinnen was opgesteld en Rupf voor Frigerio, een jong speler van wien veel wordt verwacht. De Zwitsersche samenstellers heb ben dus ook heel wat zorgen verwerkt, voor zij het elftal naar hun zin hadden, terwijl het ontbreken van Minelli, evenals van Weber en Wilders in onze ploeg als een leelijk ding beschouwd moet worden. Schlegel („Young Fellows"), die Zondag het Zwitsersche doel zal verdedigen, moge niet zoo elegante bewegingen hebben als zijn voorgangers Séchehaye en Bzzozero, hij is daarvoor des te rustiger en betrouwbaarder. Schlegel is niet de man, die bijna wonderen verricht, doch ook niet eendoelverdediger, die op onbegrijpelijke wijze een gemakkelijken bal doorlaat! Alleen in zijn veelvuldig uit- loopen geeft hij wel eens blijk van méér wa gen, dan men eigenlijk van dezen rustigen en reeds ouderen speler zou verwachten. De achterspeler Gobet pleegt zijn taak met kalm overleg te vervullen, doch is dit jaar niet in een buitengewonen vorm. Menigeen betwijfelt, of Gobet wel de juiste opvolger voor Weiier is, die zoovele jaren lang met Minelli tezamen een bijna ideaal stel achter spelers gevormd heeft, doch eindelijk onder den druk der jaren zijn internationalen vorm heeft verloren. Van de middenlinie is Vernati (..Grasshop pers") als spil de groote aanwinst van dit jaar voor het Zwitsersche elftal. Deze uit Italiaansche ouders geboren voortreffelijke speler, die zijn geheelen jongelingstijd in Zwitserland geleefd heeft en zich als een echte Zwitser gevoelt, is een goed half jaar gleden tot Zwitser genaturaliseerd. Zijn wedstrijden tegen Oostenrijk en tegen Tsje- cho-Slowakije waren een groot succes. Uit algemeen speloogpunt is van beteekenis, dat de Zwitsers, sinds zij weder een goed den aanval ondersteunenden spil bezitten, het Duitsche stelsel van spil-achterspeler weder hebben prijsgegeven, zoodat het Zwitsersche spel voor de toeschouwers ook weder veel aantrekkelijker geworden is. De middensneler Guinchard van Servette heeft reeds herhaaldelijk in het Zwitsersche nationale elftal medegespeeld. Hij was in den laatsten tijd eigenlijk wat in het ver geetboek geraakt, Doch het fabelachtige succes van ..Servette", dat begin November nummer laatst in de competitie was en daar op door negen achtereenvolgende overwin ningen zich plotseling in de eerste rijen wist te plaatsen, heeft de aandacht ook weder op dezen bekenden middenspeler gevestigd, die een zoo groot aandeel in „Servette's" triomfen had. Hij bezit echter over het al gemeen de fout, den aanval niet genoeg te ondersteunen en voornamelijk verdedigend te spelen. Van de voorhoede is de veteraan Xam Abegglen („Grasshoppers") men kan wel zeg gen wereldberoemd. Hij is thans 37 jaar en speelt tegen Nederland zijn 64sten laxxden- wedstrijd! Sneller is „Xam" natuurlijk niet geworden, doch zijn onbegrensde geestdrift en toewijding voor het spel bestaan nog steeds. Zooals op den dag van zijn eersten landenwedstrijd. in November 1922 te Bern, toen hij terstond begon met drie doelpunten tegen Nedex-ïand te maken! Dit zal hij thans te Amsterdam wel niet herhalen, maar .Xam" is nog steeds de groote organisator van alle aanvallen en kan niet gemist, worden! Beter nog dan hij is tegenwoordig de jonge 19-jarige rechtsbuiten Bickei („Grasshop pers"), die een snelheid en goed schot bezit Een zwaar wedstrijdprogramma met zes landenwedstrijden. De Zwitsersche spelers voor Amsterdam. - Xam's 64ste landenwedstrijd. - Wat de Zwitsersche sportpers vai» dsn wedstrijd tegen Nederland verwacht. die aan Xam xiiet oneer eigen zijn. Ook de links-buiten George Aebi („Servette") kan heel gevaarlijk voor het Nederlandsche doel worden. De twee andere voorhoedespelers Frigerio en Paul Aebi zijn talentvolle jonge ren, die het echter nog niet tot internatio nale hoogte hebben gebracht. De Zwitsersche pers waagt zich niet aan stellige voorspellingen over den uitslag. Men herinnert er aan, dat het Nederlandsche kli maat meestal de Zwitsersche spelers verhin dert, hxxn allerbeste spel te toonen. De bla den wijzen er ook op. dat het Oranje-elftal weliswaar in het buitenland sterker schijnt te zijn dan in Amsterdam, doch dat het ook in Amsterdam een behoorlijke kracht heeft. Allen zijn van oordeel, dat de beslissing hier van zal afhangen, of de Zwitsersche voor hoede. die ongetwijfeld in het veld heel fraai zal spelen, eindelijk wat meer doortastend heid ook in de onmiddellijke omgeving van het doel aan den dag zal leggen. En hierin ook zijn alle sportbladen het eens: dat de wedstrijd te Amsterdam heel wat aangena mer worden zal dan de door ruw spel be- dorveri strijd van Praag. Want, zooals ,Le Sport Suisse" schrijft, de Hollanders zijn wel iswaar uitbundig in hun aanmoedigingen en het Oranje-elftal wil hartstochtelijk gaarne weder winnen, doch spelers en publiek blij ven bij alle opwinding toch steeds sportief! Dit geeft de zekerheid, dat ook deze wed strijd tusschen de twee bevriende volkex-en aangename herinneringen zal achtex'laten! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. ZWEMMEN. JAARVERGADERING H. V. G. B. Bovengenoemde zwem- en poloclub houdt Dinsdag a.s. haar jaarlijksche algemeene ver gadering in „Du Commerce". De agenda be vat vele punten, waarvan de bestuursverkie zing wel het belangrijkste is, omdat er niet minder dan vier nieuwe bestuxmsleden moeten worden gekozen. O.a. zijn de heeren L. Brunt (secretaris) en P. van Omimeren (penning meester) die jaren achtereen zitting ixx het bestuur hebben gehad, xiiet meer herkies baar. HOCKEY. DE COMPETITIE. Het einde der competitie is reeds in zicht; de pi'omotie- en degradatiewedstrijden komen de aandacht vragen. H. B. S. speelt den eersten degradatie-wed strijd op eigen tei'rein aan den Bergweg tegen H. D. M. 5. Zandvoort speelt den eex-sten pro motie-wedstrijd tegen S. O. S. 2. Voor beide teiaans lijken het zware wedstrijden; een uitslag voox-spellen van deze zenuw-Sloopende partijen is niet mogelijk. B. M. H. C. speelt den laatsten competitie wedstrijd. Het gaat uit tegen B. H. V. Ongetwij feld zou Ba ara het- zich een eer x-ekenen, de kampioenen te kloppen en de kans daartoe is niet uitgesloten. Intusschen zal B. M. H. C. het moreel van het team niet door een nedei'laag willen schokken. Het zal wel een spannende wedstrijd met gelijke kansen worden. B. M. H. C. 3 ontvangt. H. D. M. 3, een wed strijd, die geen belang meer heeft. Het zal dus een genoegelijk partijtje worden. Daarentegen zal AllianceS. O. S. de felle strijd worden om het afdeelingskampioensohap, waar het ook danig zal spannen. Wel heeft S. O. S. de beste kansen; een gelijk spel brengt aan de Hagenaars reeds den begeex-den titel, maar Alliance zal zich op het eigen terrein in het Heemsteedsche Sportpark niet gemakke lijk gewonnen geven. Het px-ogx-amxna luidt: Promotie-degradatie-competitïe derde klassetweede klasse. H. B. S.—H. D. M. 5 ZandvooxitS. O. S. 2 Promotieklasse B. B. H. V.B. M. H. C. Tweede klasse B. B. M. H. C. 3—H. D. M. 3 1 Alliance—S. O. S. Derde klasse D. Strawberries 2B. M. H. C. 7 Vierde klasse F. Strawberries 3A. M. V. J. 2 Vierde klasse G. Zandvoort 2Harlekijn 3 Harlekijn—H. B. S. 3. VOETBAL. NEDERUND-ZWITSERUND. De dertiende wedstrijd. Nog zelden zijn er vóór het spelen van een interlandwedstrijd zooveel moeilijkheden gerezen, als ditmaal met de dertiende ont moeting tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en Zwitserland die morgen in het Amsterdamsche Stadion ge speeld wordt. 't Zit 'm, zooals mexx weet, in de samen stelling der elftallen. Die zijn bijtijds zoowel voor Nederlarxd als voor Zwitserland samen gesteld, maar in de laatste week is het nood zakelijk gebleken, eenige veranderingen in beide teams aan te brengen; vex-anderingexx, die wel geen verbeteringen zullen blijken te zijn. Weber werd in verband met een bles sure niet opgesteld. Dit kostte aan de Keuze commissie niet zooveel hoofdbrekens, want zij had immei-s de beschikking over den Blauw Wit-speler Wilders. die zich in den laatsten interlandwedstrijd tegen Duitsch land als een uitstekend international heeft doen kennen. MaarWilders werd jl. Zondag geblesseerd, waardoor het zoo goed als zeker werd, dat hij tegen Zwitserland niet kan uitkomen. Nu werd dp situatie •moeilijker, want wie moest zijn plaats in nemen? In ons vorig nummer heeft mexx kunnen lezen, dat de Longa-speler Van der Hoven in aanmerking komt. Lungen. Van Nelle». En dan hebben we rxog altijd het geval- Bakhuys, Speelt hij? Speelt hij niet? Wij kunnen er geen definitief antwoord op ge ven, want dat zal morgenochtend Prof. Snapper wel uitmaken. Wij kunnen echter niet aannemen, dat de ernstige enkel-bles sure van den H.B.S.'er in tijd van slechts één week zoo goed zal genezen zijn, dat hij kan worden opgesteld en dat hij zijn honderd procent, die absoluut noodig zijn. kan geven. In zijn plaats zal men dus zeer waarschijn- lijk den A.F.C.'er Lungen. die ook wel het klappen van de zweep kent, zien verschijxien. De Zwitsers moeten het zonder Minelli, Lörtscher en Rupf stellen. Dat vindt men in het-land van de bergen ook niet prettig. De D.H.C.'er Van Nellen speelt morgen zijn 25sten wedstrijd voor Oranje. Dit zal stellig" xiiet onopgemerkt vooi'bij gaan. De elftallen zullen dus vennoedelijk als volgt tegenover elkaar worden opgesteld; Nederland: Halle, Van der Hoven, Caldenhove. Paauwe, Andei'iesen, Van Heel. Wels, Van Spaendonck, Lungen. Vrauwdeunt, Van Nellen Zwitserland G. Aebi. Abegglen. Frigerio, Karcher, Bickei, P. Aebi, Vernati, Guinchax'd, Gobet, Lehmann, Schlegel. Scheidsrechter is de Belg Baert. De stand luidt op het oogenblik: gesp.gew.gel.verl. pnt. v.-t. gem. Zwitserland 12 7 0 5 14 29—26 1.17 Nederland 12 5 0 7 ,10 26—29 0.83 Deze cijfex-s zijn dus, wat ons elftal betreft, wel voor verbetering vatbaar. De strijd begint te half drie. Wij zullen weer onmiddellijk na afloop den rust- en eindstand op onze nieuwsborden en aan de andere bekende adressen publiceeren. We hopen dan ook te kunnen mededeelen. wie eventueel een doelpunt voor Nedex-land gescoord hebben. KRACHTSPORT. NIEUW WERELDRECORD TWEEHANDIG DRUKKEN ZWAARGEWICHT. Uit München: Tijdens krachtsporwedstrij- den te München slaagde de Duitsche Olym pische kampioen en wereldrecordhouder Josef Manger er in, het wereldrecord tweehandig drukken in de zwaargewichtklasse te brengen op 141,5 K.G. Het oude wereldrecord stond eveneens op naam van Manger; dit was op 14 Februari j.l. te Lichtenfels met een prestatie van 140 K.G. gevestigd. k ok de schaakwereld kent zijn hausses en baisses. Sommige tijden worden gekenmerkt door een aaneenschakeling van groote en belangrijke wedstrij den; in andere tijden moeten wij soms maanden wachten, alvorens een tournooi van beteekenis plaats vindt. Een hausse hadden wij in het mid den van 1936; Oostende, Nauheim, Moskou. Dresden, Podebrad, Zand voort. München, Nottingham, alles in een tijdvak van nog geen drie maan den. In zoo'n pex-iode heeft het schaak- minnend publiek bijna geen gelegen heid om zich te bezinnen. Vele goede partijen worden gespeeld, maar al- leexx die, welke in het brandpuxxt der belangstellixxg staan, vallen op. Daar door bestaat het gevaar, dat fraai ge speelde partijen, die echter voor den uitslag van het tournooi geen be teekenis hadden, niet die aaxxdacht trekken, welke ze waard zijn. Hier ligt een dankbare taak voor den ana lyticus in tijden van baisse. Hij heeft dan de gelegenheid, de gebeui-tenissen van het verledexx nog eens de revue te lateix pas- seeren ,om ixx het bijzoixder die partijeix naar voren te brengen, welke in het vergeetboek dreigden te raken. Een zoodanige partij is die, welke Aljechin te Nottingham tegen Bogoljubow speelde. Was de partij twee jaar vroeger gespeeld, toen beide matadors het centrum der schaak- wex-eld beteekendexx, dan had stellig geen schaakrubriquier verzuimd, deze ontmoeting uitvoerig te bespreken. Thans verscheexx de Nottiixghammer-partij tusschen Aljechin en Bogoljubow slechts in enkele vaktijdschrif ten, zoodat deze slechts weinig bekendheid vex'kreeg. Een nadere bespreking is alleszins gerechtvaardigd, te meer, daar de partij weer eens een staaltje van aaxxvalskunst laat zien. dat karakteristiek is voor de ondernemexxden geest van Aljechin. Na den 26sten zet van zwart oxxtstond de volgende stelling: Zwart: Bogoljubow. I "4 W I A A A m m 73 m W m Wit: Aljechin. Aljechin heeft een pionoffer ge bracht en zooals dat wel meer voorkomt een pionoffer van twij felachtige waarde, xvant wit heeft geen positioneele compensatie voor den x'erlorcn pion. Wel kan men zeg gen, dat Ld4 op het oogenblik een goede positie inneemt, maar directe koningsaanvallen zijn niet mogelijk, en daar zwart over voldoende bewe gingsvrijheid beschikt, is het vrij zeker, dat een correcte voortzetting zwart op den duur in het voordeel xnoet brengen. Aljechin xveet dit even goed als ieder ander, maar hij weet nog iets anders: dat het n.l. in stel lingen als deze zeer moeilijk is, steeds den besten zete te vinden en verder, dat hij bij uitstek de kunst verstaat, het den tegenstander in dit opzicht zoo lastig mogelijk te maken. Er volgde: 27. Tdl—el. Om de stex-ke stelling vaxx Ldl zoo lang mogelijk te handhaven. Wit richt zijn toren op e6, zoodat zwart niet gemakkelijk tot f6 kan komen. 27Dc7c4 Dekt e6 en valt b5 aan. 28. Tal—bl Ta8—c8 29. Df2e3 Opnieuw tegen e6 gericht. 29Tf8e8 Dekt e6. 30. De3—f3 Wit gooit het over een anderen boeg. HAARL. VOETBALBOND ZEEMEEUWEN II KAMPIOEN. Eindelijk is de eerste beslissing ixx de H. V.B.-competitie gevallen. In IB behaalde Zeexxxeeuwen II een stevige 30 overwinning op E.D.O. IV en wist daar mede het kampioenschap van haar afdeeling te verovex-en. Onze gelukwexxschen met deze prestatie! In IA werd de spanixeixde race tusschen V.V.B. exx Zandvoort II voortgezet. V.V.B. woïx met 52 vaxx E.D.O Hl exx is nu weer in punten met haar concurreixt gelijk gekomexx. Kinheim II zegevierde iix eigen omgeving met niet minder daxx 91 over R.C.H. V en vergrootte haar kansen op behoud van het eerste-klasseschap. Voor Haarlem IIIA bracht het reisje naar IJmuiden geexx succes. Met 52 moesten de roodbroeken de meerderheid van Stormvogels III erkeixixexx, zoodat zij xxog steeds ixx de gevaarlijke zoxxe blijven verkeerexx. Droste won op vex-dienstelijke wijze met 31 van Vliegende Vogels, tei'wijl tenslotte iix IB R.C.H. IH wat vaster op de laatste plaats kwam door een 21 ixederlaag tegen E.D.O. V Het programma voor Zondag. Het programma vermeldt dit maal geen eerste klasse competitiewedstrijden; het is ge heel aan den beker gewijd. De belangrijkste ontmoeting is wel die tus schen Zandvoort n en V.V.B. De beide riva len kuxxxxen thaxxs hun krachten vast nieten. De vorige ontmoeting werd piet 10 door V.V.B. gewonnexx, doch thaxxs zou het resul- taat wel eens axxders kunnen zijxx. Haarlem in heeft op eigen veld een goede kaxxs om van R.C.H. III te wixxnen. Ook Zeemeeuwen II zal zich zeker in de volgende ronde plaatsen ten koste van D.O.A. E.D.O. IHDroste is een open strijd, waar bij het moeilijk is, een voorspellixxg te wa gen. Texxslotte xxog SpaarnestadKenixemers III. Voor de thuisclub is dit een goede oefening: zij zal zeker moeite genoeg hebbeix, zich tegen de enthousiaste Beverwijkers staande te houdexx. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het onderstaaxxde programmaa: Programma v. Zondag 7 Maart STADS-EDITIEBEKER. Tusschenronde: DeCeODIO 2 10 u. H. Hurkmans IVO—THB 2 10 u. H. Scholts Tweede ronde: HFC 3Swastika 10 u., J. F. Ploeg. Zeemeeuwen 2DOA 10 u„ J. M. P. Giebels Ripp. 2Kemphaan 10 u„ J. Fortgens EDO 3Droste 10 u., J. D. Rigbeixs Jr. SpaarnestadKennemers 3 10 u„ A. J. Grootegoed Zandvoort 2WB 10 u„ Th. v. Kampen Haarlem 3—RCH 3 10 u.. C. J. Roodt GEWONE COMPETITIE. IA Geen wedstrijden. 1B Geen wedstrijden. 2A Haarlem 5VOG 10 u„ E. Kerknxan (Genx. Sportpark Van Nesstraat) RCH 6Heemstede 10 u., J. N. Spierdijk Spaax-xxdamKinh. 5 10 u., H. Scholts Hzn. 2B Schoten 3—RCH 7 10 u. H. C. v. 't Land 2C DSK—Kenau 10 u. W. Kastner 2D EDO 6—WH 10 u. W. F. Ie Fèbre 3A WH 2EHS 3 10 u. J. C. Butter 3B EDO 8—THB 4 10 u„ A. v. Kampen 3C RCH 11Haarlem 7 10 u. K Bergmaxxn Spaanxev. 3Vijfhuizen 10 u., G. de Raadt 3D RCH 10—DeCeO 2 10 u.. G. C. Th. Heerir Schoten 4Kennx. 8 10 u., G. J. TiLlemans 3E Hilleg. 3Zeem. 3 10 u„ A. G. Peperkoom 3F HFC 6—Ripperda 3 10 u., E. v. Mllligen Kennemers 6Schotexx 5 10 uur J. C. de Graaf 3G DWO 3—HFC 5 10 u„ Th. Verhoef 3H Geen wedstrijden 4A SV 34—H'stede 4 10 u., J. Hafkenscheidt 4B Zandvoort /—DSK 3 10 u. J. C. Luiten. 4C Geen wedstrijden 4D Zeem. 5Spaarnev. 5 10 u„ N. de Haan JUNIOREN COMPETITIE. A HFC aHaarlem a 10 u., A. C. J. Crombeen Bloemeixd. aZandv. a 10 u., W. Bouwens Kenixenxex's aKinheim a. 10 u., A. van der Wiel B Zandvoort bZeemeeuwen 12 u. J. Otten Haarlem cRCH d 10 u. F. Keerwolf Jr. Stormv. bKinheim b 12 u. J. Keur Bevexw. aKennem. b 12 u., A. Kuyper WB—VSV c 10 u.. S. Duin I RCH eHillinen 12 u.. A. Loos RCH f—Hillegom 12 u. W. J C. v d Bosch i Bloemendaal cKerun. c 10 u„ L. de Boer HFC dRCH g 12 u„ A. Fx-eeke HFC e—RCH h 12 u., C. A. de Feber 3 0f716 31. Tbl—b4 Eexx psychologische zet. Het schijnt n.l. als of zwart nu met Dd5 zijn stelling nog kan versterken, maar juist het feit, dat wit zijn tegenstaxxder als liet ware tot dezexx zet dwingt, bengt den zwartspeler iix twijfel. Hij berekexxt de consequenties van 31Dd5 32. Dd5:ed5: 33. Te8:L Te8: 34. Ta4. Ta8. exx ziet niet goed. hoe hij niettegenstaande zijn pluspion verder kan komen. Aljechin speculeert er dus op, dat zijn tegenstander in ieder geval remise vil ver mijden en dat beteekent al een psychologisch voordeel. 3 1Dc4c7 32. Tb4b2 Verhiixdert eö, waarop Tbe 2 zou volgen. 3 2Te8e7 33. Tb2e2 Kg8—f7 Na 33Tce8 zou 34. Dc6 zeer on- aaxxgenaam zijn. Men ziet: Aljechin werkt telkens met kleiixe speldenprikken, 34. g3—g4 Opxxieuw zeer sterk gespeeld. Thaxxs dreigt wit zoowel met g4g5 als met Df3—h3 zijn aanvaiskansexx te vei'grootexx. 3 4Tc8e8 35 g4g5 Deze en vooiat wit's volgende zetten be- teekexxen eexx prachtige voortzetting van wlt's aanval. 3 5f6Xg5 Beter was 35f5, maar het is zeer de vraag of zwart daxx xxog op wixxst had kun- nexx spelen, gezien de onaantastbare stelling vaxx Ld4. 36. f4—f5 Eexx zeer origineele manier onx een konings- stelling te forceeren 36gf5: faalt thans op 37. Dh5t, Kf8 38. Dh6t, Kg8 39. Dg5t:, Kf8 40. Dh6\ Kg8 41. Tg2* eixz. Ook 36ef5: is onvoldoende: 37. Dd5t, Kf8 38. Lg"7t Kg7: 39. Te7t. 3 6Dc7—f4 Beter was 36e5, waaxvnee zwai't misschiexx nog remisekansen had behouden. De tekstzet, waarop zwart te zeer vei-trouwd had, leidt tot eexx volkomen mislukkixxg. 37. f5Xe6v Te7Xe6 38. Df3d5 De pointe. Wit dreigt ïxu zoowel dame winst met Tf2 of Tfl als torenwinst met Te6:. 3 8Pd7—f6 39. Ld4Xf6 Wit heeft een stuk gewonneix. exx hoewel zwart nog tracht met een tegenaaixval de stelling te compliceeren, slaagt Aljechin erin, het spel met enkele zetten iix zijxx voordeel te beslissen. 3 9Df4g4t 40. Te2g2 Niet Khl wegeix Kf6;. 4 0Dg4—f5 41. Lf6e5 Kf7g8 42. Tg2—f2 Dfóg4<" 43. Kg 1—hl h7—h5 44. Tel—gl Dg41x4 45. Tf2—f6 Kg8h7 Een valletje. 46. Tf6Xe6 Te8Xe6 47. Dd5d7t Wit loopt er natuurlijk niet in. Na 47. De6: zou zwart met 47De4i 48.Tg2, Delt renxise door eeuwig schaak bereiken. Na den tekstzet is mat in ten hoogste drie zet ten onvermijdelijk, exx zwart streek dan ook de vlag. IJSHOCKEY. DE „KIMBERLEY DYNAMITERS" VERSLAGEN! Uit Londen: De Harringa Racers zorgden te Londexx voor een zeer groote verrassing door de „Kiixxberley Dynamiters", die de vorige week lxet wereldkampioenschap veroverden met niet xxxinder dan 7—2 te verslaan. Dit was de eerste nedexiaag, welke de Canadeezexx in hun 56 wed strijden geleden hebben, sedert zij begin De cember 1936 Europa bereikten. De Harringa Racers verdienden deze over winning ten volle. Bijna gedurexxde dexx gehee len wedstrijd waren zij in de meerderheid, hetgeexx door de zevexx doelpuntexx, van Peer (2), Latoski (2). Kashmer (2) en Heximer wel wordt uitgedrukt. Voor de wereldkampioenen maakten Wilson en Kemp de doelpuntexx. De Kimbexiey Dynamiters maakte in dezen wedstrijd een eenigszins vermoeiden indruk, hetgeen wel begrijpelijk is xxa een kleine 60 wedstrijden en het winnen van het we re ld karn- pioexxschap. DAMES-HOCKEY. WAT ZONDAG GESPEELD WORDT. Gaandeweg wordt het hockeyprogramma kleiner; de 3e klasse B is zelfs al geheel uit gespeeld. Ixx de eerste klasse zal Zoxxdag wol de beslissixxg vallen voor de laatste plaats. H. H. IJ. C. speelt n.l. in de hoofdstad tegen Amsterdam en zou in elk geval moeten win nen om xxog met H.D.M. gelijk te kunnen komen. En daartoe achten wij de Haagsche dames niet in staat. Rood Wit ontvangt H.O.C. Beide clubs zijn vaix middelmatige stei'kte; het krachtsverschil zal dan ook niet groot zijn. O.i. heeft Rood Wit veel kans op een kleine overwinniixg. B.D.H. moet naar H.D.M.. hetgeen eeix las tige uitwedstrijd beteekeixt. Bloemendaal moet wel in staat zijn te winnexx, te meer als zij haar laatste kleine kans op het kampioen schap wil behouden. Ixx 2 A ontvangt B.D.H.C, m bezoek van de Strawberries. Gelijk spel of een kleiixe overwiniixg voor de thuisclub is te verwach ten. In 4 D moet Rood Wit IV naar Amsterdam V, dat beide punten wel aan de gasten zal noetexx afstaan. Strawberries 11 ontvangt het Amsterdam sche Hurley II; teireinvoox-deel doet hier mischien de thuisclub winnen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11