uw eigen voordeel! Mr. de Wilde zet zich schrap. Zijn begrooting goedgekeurd. ^.et is niet alleen ons voordee Het is in de eerste plaats Haagsche moord blijft duister. Nederland als Koloniale mogendheid. Lan dbouwoverschotten afgevoerd ZATERDAG 6 MAART 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Een „Wildiaansch" debat DEN HAAG Vrijdag. Minister De Wilde doet in het debat den ken aan het katje, dat men ndet zonder hand schoenen moet aanpakken. Wie met hem- in discussie treedt, moet er van te voren op reke nen. dat deze bewindsman als het ware groeit onder de kritiek en dat hij flink van zich kan afslaan. Dat hebben vandaag bij Binnenlandsche Zaken, zoowel de nat. soc. d' Ansembourg als de soc. democraat Hermans weer eens ervaren, terwijl later, bij de P. T. T.-begrooting ook Dr. Polak (s.d.) moest ervaren, dat Mr. de Wilde een opgewekt „debater" isl De heer d'Ansembourg had o.m. geklaagd over vrijheidsbeperking, welke speciaal nat. socialistische werkloozen in de grensstreken zouden ondervinden, over machtsmisbruik van Limburgsche burgemeesters, waarna hij ver volgens tegen den bijzonderen vrijwilligen landstorm en het hoofd dier organisatie, lt.- giern. Duymiaier v. Twist, te velde trok wegens geldknoeierijen, die hier en daar bij plaatse lijke af deel ingen hebben plaats gehad. Verder had hij het nog over z.i. ontoelaatbare afwij kingen van de Zondagsrust en voorts verkon digde de heer d' Ansembourg, dat het drie manschap ColijnOudde Wilde naar een volksfront streven en ons volk naar den bur geroorlog voeren. Deze uitlating gaf den Mi nister aanleiding op te merken, dat het dien kant uitgegaan zou zijn als de Regeering niet tijdig maatregelen had genomen tegen die elementen, welke gaarne met rotte eieren smij ten en relletjes veroorzaken. De heer d' Ansem bourg is zelf militair geweest zij het ook niet in ons land. Hij zal dan wel geleerd hebben, zoo voegde Mr. de Wilde hem onder groote vroolijkheid toe, dat een gewoon soldaat niet opkomt tegen een generaal, die tot den aan val beveelt, omdat hij, de soldaat, het daarvoor niet het geschikte oogenblik acht. Dat er bij den B. V. L. enkele onregelmatig heden tvaren voorgekomen gaf Minister de Wilde toe. Doch ten sterkste protesteerde hij er tegen, dat men hiervan nu de schuld wilde werpen op den heer Duymaer v. Twist en voorts onderstreepte de bewindsman nog eens, dat ons land zich veilig voelt achter de 80.000 landstormers ook tegen de N. S. B. Wat voorts van dien kant met betrekking tot ons staatsbestel, hieronder mee inbegrepen onze gemeenterecbtelijke instituten, was opgemerkt, noemde zijn Excellentie „niet-nationaal" ge dacht. Veel succes boekte de Minister toen hij er otp wees, dat de vérstrekkende bemoeiingen der Regeering met de gemeenten niet het ge volg is van onbekwaamheid der gemeentebe sturen: juist de bekwaamsten moet men soms het sterkst op de vingers zien, omdat zij het handigste zijn. Dit kwam er weer eens op echt- frissche, ondeugende, „Wildiaansehe" manier uit, zoodat het gehoor er echt pleizier in had. Trouwens, niet minder vermakelijk was de wijze, waarop de Minister inging tegen de door hem met feiten als onjuist bestreden kritiek, door den heer Hermans op den bur gemeester van Velsen uitgeoefend. Zeker deze had zich tegen ons kiesstelsel uitgespro ken. Maar de heer Hermans, zulk een warm voorstander van het vrije woord, kan toch kwalijk verlangen, dat een burgervader om trent 'n dergelijk punt zijn meening niet kenbaar zou mogen maken. Een andere grief tegen den Velsenschen burgemeester was geweest, dat deze het park bij zijn woning als particulier jachtterrein beschouwd zou hebben. Wat was echter het geval? Knagende konijntjes bedierven daar het natuurschoon» Dit maakte het gewenscht tegen deze diertjes in het geweer te komen, waaraan de huidige burgemeester, als goed jager, ook wel eens had deelgenomen. Terwijl vroeger de raads leden de jacht-buit onderling plachten te verdeelen, kwam thans de opbrengst van de geschoten konijnen.in de gemeentekas. Zoodat dus de kritiek van den heer Hermans onjuist was geweest, wat ook gold voor het geen bedoelde burgemeester over een eigen schap van sommige en niet van de werk loozen gezegd zou hebben. Tegenover den heer de Zeeuw hield de Mi nister vol, dat het Rijk met betrekking tot de financieele verhouding tot ae gemeenten 'n juiste politiek zou volgen en de heer Krop man kreeg nog te hooren, dat er geen reden bestond voor bezorgdheid omtrent te centra listische neigingen van den Haag. Tenslotte weerlegde Minister de Wilde, die overigens verklaarde, dat er nog 'n wettelijke regeling op komst is en dat tegen 't voeren van een oranje-wimpel natuurlijk geen enkel bezwaar zal bestaan, met sterke en sprekende histo rische argumenten de stelling door Prof. Lohman t. o. v. het vlag-besluit verdedigd. Rood-wit-en-blauw moet het wezen aldus ook het oordeel van een historicus van zoo groote kennis en zoo groot gezag als Huizinga. Na enkele replieken naar de Kamer Hoofdstuk V z. h. st. aan. met aanteekening van het tegen der nat. socialisten. Zonder dit laatste was eenzelfde gunstig lot aan de P. T. T. begrooting beschoren, die intusschen Dr. Polak (s. d.) uit zijn tent had gelokt met een zeer breed opgezet betoog wegens de z.i. on juiste bejegening aan de Vrij den,kers-Radio- omroepvereeniging aangedaan, die haar zendtijd ingetrokken zag. Van godsdienst- ondermijnende redevoeringen zou geen sprake geweest zijn en van de 63 voordrachten wa ren er in 't geheel slechts 4 afgekeurd. Wel had de Radio-controle-commissie in de rest zeer vele schrappingen aangebracht. Volgens spr. echter veelal om onbegrijpelijke rede nen. Maar Minister De Wilde wist hiertegen va-> zijn kant wel degelijk een stevig verweer te voeren. Men kan zulke voordrachten niet beoordeelen naar enkele op zichzelf staande, voor Dr. Polak aangehaalde citaten die ge schrapt waren, neen het ging om het geheel. Soms kan in op zichzelf, o zoo onschuldig geluid veel bedenkelijker zijn dan een heele zin. Als iemand zegt: Niemand heeft ooit ge hoord of beweerd, dat X. een oneerlijk man Is geweest en dat hij wel eens gestolen zou hebben, en wanneer daarop een hoogstaand toehoorder eventjes opzettelijk kucht, mijn heer de voorzitter, dan is zulk een kuchje fnuikend. Welnu, zoo kan 't dikwijls ook zijn met zinsneden, die de Radio-centralecom missie (aan wier arbeid Mr. De Wilde warme hulde bracht), niet toelaat en die o zoo on schuldig lijken, maar 't niet zijn in ht. ver band van het geheele betoog. Aldus de Mi nister, die overigens vooral den nadruk er op legde, dat de vereeniging „De Dageraad" volgens haar statuten ten doel heeft den godsdienst te ondermijnen, wat dus ook het doel van de radio-dochterorganisatie moet zijn. Wanneer deze zich derhalve in 't lucht ruim bewoog op haar gebied, dan zou zij handelen in strijd met wat volgens het in 1933 gewijzigde Radio-Reglement toelaatbaar is. En indien zij zich niet op haar eigen ge bied bewoog dan had 't ook geen zin, een gedeelte aan den zendtijd, waarmee we zui nig moeten wezen voor zulk een afzonder lijke organisatie te reserveeren. Aan deze redeneering knoopte Mr. de Wilde nog eens een beschouwing vast over het veel grootere gevaar, dat het via de Radio, dan het ge schreven of in een vergadering gesproken, vrije woord vormt, aangezien immers onmid dellijk tegenspraak of debat bij draadlooze uitzendingen niet mogelijk is. Over post-kwesties had Mr. v. Rappard (lib.) o.a nog even wat gezegd, toen hij klaagde over dikwijls te groote drukte aan loketten op postkantoren, terwijl er verder nog gepleit was voor betere en meer bestel lingen op 't platteland. De Minister zal dit punt nog eens met den Directeur-Generaal bespreken en wat de klachten van den libe ralen senator aanging kon er op gewezen, worden dat in geval van overbelasting van en kele loketten gemeenlijk maatregelen worden getroffen om daarvoor een einde te maken. Overigens zou een overtuigd bezuiniger als Mr. v. Rappard toch zeker ook wel inzien zoo merkte de Minister met een leukig on deugendheidje nog op dat men rekening moet houden met de eischen, die de schat kist stelt. E. V. R. Gepoogd een meisje te dooden. Vier jaar tegen dader geëischt. In den avond van den lOden September za gen eenige voorbijgangers, op de Maaskade te Rotterdam dat 'n jongeman een meisje met beide handen bij de keel greep en haar achterover op straat neerdrukte. Ze scho ten dadelijk te hulp en slaagden erin het meisje te ontzetten. Wegens poging tot dood slag heeft mr. F. M. Wilbrenninck, die het O. M. vertegenwoordigde bij de behandeling voor de Rotterdamsche rechtbank tegen den jongeman, den 23-jarigen motorhersteller C. J. K. een gevangenisstraf van vier jaren ge- eischt. KINDEREN VINDEN EEN GRANAAT. Uit Brussel, 5 Maart. Vier kinderen von den op de vroegere slagvelden bij Yperen een granaat. Het projectiel kwam tot ontploffing en de kinderen werden ernstig gewond. Besteller krijgt eervolle vermelding. In verband met overval op postauto. De brievenbesteller.D. H. J. Plasse te 's-Gra- venhage, die zich tegenover het staatsbedrijf der P. T. T. verdienstelijk heeft gemaakt door zijn houding bij den roofoverval op een post auto op 9 Februari j.l. in de J. P. Coenstraat te 's-Gravenhage, waardoor de berooving werd verijdeld, is deswege eervol vermeld, onder toekenning van een gratificatie van den mi nister van Binnenlandsche Zaken. wanneer U een Groentje (Vraag en Aanbod) plaatst in Haarlem's Dagblad Goedkoop - Gemakkelijk - Afdoende 1-3 regels 30 ct., elke regel meer 10 ct. Duizenden worden er ons per maand opgegeven. U kunt dat, desgewenscht, zelf in Haarlem's Dagblad controleeren Politie onderzoekt alles. De Haagsche politie-commissaris Hol en de zijnen werken dag en nacht om den moord op den garagehouder Hes op te helderen. L.'s helper blijft tot nu toe onvindbaar, al krijgt de politie dagelijks gegevens binnen Het onderzoek naar de waarde, welke aan dergelijke inlichtingen gehecht moet wor den, vordert natuurlijk veel tijd. Daarom zijn alle beschikbare krachten op het geval Hes geconcentreerd. Of L. nu als dader dan wel als medeplich tige aan den moord beschouwd wordt is ons nog niet duidelijk. Verwacht wordt, dat de rechtbank Dins dag in raadkamer over zijn lot zal beslissen. Verdachte's verdediger, Mr. W. van den Berg zal dan de onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt bepleiten. Wij vernemen nog, dat de rechter-commis- saris met de bestudeering van het dossier van L., die Woensdag jl. voor zes dagen in be waring is gesteld, nog niet gereed is. Vast staat ook. dat L. geen bekentenis heeft afgelegd. Hij blijft bij zijn verklaring, dat hij op den avond van den moord op de automarkt was om voor zijn opdrachtgever 2 wagens aan den man te brengen, dat hij den heer Hes in het geheel niet kende en met diens Citroën geen proefrit heeft gemaakt. Belooning uitgeloofd. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage looft een belooning uit van ten hoogste f 250 voor die(n) genein), die zoodanige aanwij zingen kan (kunnen) geven in den roof moord op den Haarlemschen garagehouder Hes. in den avond van Vrijdag 26 Februari jl. gepleegd te 's-Gravenhage. welke leiden tot ontdekking en veroordeeling van de da ders In het belang van de openbare veiligheid wordt een beroep gedaan op ieder, die eenige aanwijzing kan geven. Inlichtingen zenden aan den commis saris van politie van den justitieelen dienst A te 's-Gravenhage. Herhaalde oproep van de politie. De commissaris van politie van den Justi tieelen dienst, afdeeling ,A", te 's-Graven hage verzoekt nogmaals dringend den onbe kenden jongeman, volgens getuigen 16 a 18 jaar oud, die op Vrijdagavond 26 Februari op het Spui heeft gestaan bij de door eenige personen gevoerde onderhandelingen over den verkoop van de Citroën-auto. waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten spoedigste te willen vervoegen aan zijn bu reau, Laan (Dopes van Cattenburch no 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwiel stalling in de omgeving gehaald hebben. Artikel in Braziliaansch blad. In verband met de aankomst onzer handelsmissie. RIO DE JANEIRO. 5 Maart (A.N.P.) Zooals reeds gemeld is, bestaat er in Brazi lië groote belangstelling voor de Nederland- sche handelsmissie, welke daar onder leiding van jhr. van Karnebeek, die als ambassadeur aan het hoofd der missie staat, is aangekomen. Het „Jornal Commercio" bevat een artikel van de hand van onzen minister-president dr. H. Colijn, waarin deze schrijft over „het Ne- derlandsche grondgebied in Amerika en Azië De Zuid-Amerikanen, die zelf een land van zulke enorme uitgestrektheid en met zulk een schaarsche bevolking bewonen, moeten het wel verwonderlijk vinden, dat in Nederland ruim 8 millioen menschen opeengehoopt zijn op een oppervlakte van 1/6 deel van Uruguay, aldus de minister. Vanouds is de Nederlander echter bezig met zijn landje nog wat uit te breiden. Hij legt meren, moerassen, baaien en zelfs stukken van de zee droog, zandgronden ontgint hij tot bouwland. Naast landbouw en veeteelt heeft zich echter eveneens een krach tige industrie ontwikkeld en vanouds de scheepvaart, hetgeen in die vroegste tijden vanzelf tot koloniaal bezit leidde. Aldus heeft Nederland in Amerika o.a. gesticht nieuw Am sterdam, heden New York, alsmede het moder ne Pernambuco. Thans bezit Nederland in Amerika enkel nog Suriname, dat een typisch stuk tropisch Zuid Amerika is. En voorts Cu racao, dat stapelplaats van handel en middel punt van oliedistributie is geworden. De Nederlandsche koloniale politiek ken merkt zich vooral door de ruime openstelling voor vreemd kapitaal, voor vreemde goederen en voor vreemde werkkrachten. Geen tarief - bevoordeeling van het moederland of van de koloniën vindt plaats, en de rechten die ge heven worden, zijn slechts van fiscalen aard. Over de uitgestrektheid van Nederlandsch Indië kan men zich in Zuid Amerika misschien het beste een indruk vormen indien men be denkt. dat van Oost tot West een afstand wordt beslagen, gelijk aan die van Panama naar Ba- hia in Brazilië. De gezamenlijke kustlijn van alle eilanden is ongeveer gelijk aan den om trek der aarde. In dat uitgestrekte gebied wonen meer dan 60 millioen menschen, waarvan ruim 40 mil lioen op Java, dat zoo groot is als de Brazi- liaansche staat Pernambuco. Indië wordt naar liberale opvattingen be stuurd, zooveel mogelijk onder inschakeling van het inheemsche element. In den volksraad heeft dit zelfs de meerderheid. Deze ruimhar tige opvattingen hebben o.m. geleid tot le vendig meedoen van buitenlandsch kapitaal en van buitenlandsche werkkrachten bij de exploitatie der natuurlijke rijkdommen, zoodat vanzelf een internationaal verkeer is ontstaan. De crisis heeft aan de Nederlandsch-Indi- sche welvaart zware slagen toegebracht, doch het koloniale budget is in evenwicht, en nieu we ontplooiing staat voor de deur. Nederland-Inaië en Zuid-Amerika zijn in sommige opzichten eikaars concurrenten: doch in vele andere kunnen zij eikaars afnemers zijn. Indië kan van Zuid Amerika b.v. koopen verduurzaamd vleesch, looiextract, beender meel enz. Aan Zuid Amerika kan Indië ver- koopen. thee, tabak, specerijen en kinine, tin, rubber, vezels, gommen enz. enz. De Zuid Amerikaansche commercieeie lei ders hebben door hun ondernemingsgeest de bewondering van de wereld afgedwongen. Daarom is gegronde hoop aanwezig, dat zij ook op Indië zullen letten, waartoe de Nederland sche regeering hartelijke medewerking aan biedt. De belangrijke landen rondom en nabij de Stille Zuidzee zullen verstandig doen door zich in toenemende mate op elkaar te oriën- teeren. aldus besluit dr. Colijn zijn artikel. Vrachtauto sterker dan taxi. Vrijdagavond omstreeks negen uur zijn op den hoek van de Hemonystraat en de Twee de Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam een taxi en een vrachtauto met elkander in botsing gekomen. Hierbij wei-den twee perso nen vrij ernstig gewond. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de chauffeur van de taxi, die in de Hemony straat in de richting van de Ceintuurbaan reed, de vrachtauto, welke uit de Tweede Jan van der Heij denstraat kwam geen voorrang verleende. De taxi werd van voren geheel ingedrukt. De inzittenden, een heer en een dame, werden ernstig toegetakeld. De geneeskun dige dienst was spoedig met twee ambulan ces ter plaatse, waarmede de beide slacht offers naar het Ned. Israëlitisch Ziekenhuis werden overgebracht. Daar constateerde men bij den heer een fractuur aan den rechter- bovenarm, terwijl de dame een hersenschud ding had opgeloopen en zij bovendien ver moedelijk een nekwervel brak. De taxichauffeur die over pijn in de zij klaag de, is naar zijn woning vervoerd. Verkiezing O. K. aartsbisschop Door de heeren vicarissen van het Aarts bisdom Utrecht, Mgr. H. J. Berends en Prof. C. Wijker, is vastgesteld, dat de verkiezing van een Aartbisschop zal plaats hebben op Dinsdag 6 April a.s. in de kerk van de H. Gertrudis te Utrecht. De verkiezing zal plaats vinden na afloop van den heiligen dienst, welke te 10 uur in dezelfde kerk door Mgr. H. J. Berends, Bis schop van Deventer, deken van het Kapittel en vicaris s.v. zal worden gecelebreerd. Uiteraard is nog niet met eenige zekerheid te zeggen, wie de verkozene zal zijn, daar elk Oud-Katholiek geestelijke boven dertig jaren hiervoor in aanmerking kan komen. Ongetwijfeld zal men dus zeer belangstel lend zijn naar den persoon, die hiertoe uit verkoren wordt. NEDERLANDER VEROORDEELD WEGENS HET SMOKKELEN VAN DEVIEZEN. Het Schepengerecht te Meppen heeft een Amsterdammer veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met 4000 Mark boete, wegens het smokkelen van deviezen. De veroordeelde heeft getracht op 24 No vember van het vorig jaar 14 500 Mark naar Nederland te smokkelen. Hij had 15.000 Mark ontvangen van de zuster van een naar Ne derland uitgeweken Duitscher, om dit geld aan haar broer in Nederland te overhan- digen. Hij had 14.500 Mark verstopt onder de kus sens van zijn spoorwegcoupé, waar het dooi de douane werd gevonden. Het gevonden geld is in beslag genomen. Ir. De Kok heden in ons land terug? Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de koninklijke is Vrijdag uit Cairo te Brin- disi geland. Alles wel. Het moet zeer wel mogelijk worden ge acht dat ir. de Kok heden, indien de weers omstandigheden gunstig blijven, in den la ten namiddag op Ypenburg zal landen De Koningin in de bioscoop. d(x>c c&ucatoteHcutatnc EEN CAMPAGNE VOOR PEREN. In het voorjaar van 1936 zat men in Californië met een der mate grooten voorraad peren in blik, dat men kon aannemen, dat de oogst van dat jaar slechts een fractie van de kos ten zou opleveren. Deze sombere vooruitzichten noopten tot samenwerking. Men besloot een „kracht" in dienst te nemen, die dit geweldige surplus kon verkoopen. Aldus geschiedde en vijf maanden later was men reeds 5.000.000 kisten kwijt; en nog wel voor onverminderden prijs. Dagbladreclame was de „kracht'' die dit werk tot stand wist te brengen. EEN CAMPAGNE VOOR GEDROOGD FRUIT. In Augustus van vorig jaar zat de Californische industrie in gedroogd fruit met een over schot grooter dan het gemid deld jaarlijksche kwantum. En wéér was het dagblad reclame die het mogelijk maak te dat 45 maatschappijen drie maanden later konden rappor teeren: 12.110.237 pond ver kocht twee maal zooveel als in 1935. Het is wel begrijpelijk, dat de grapefruit-kweekers uit vier Amerikaansche staten, die thans met een surplus van circa 10.000 ladingen zitten, eveneens dagbladreclame verkozen voor hun collectieve reclame. Tien jaren gevangenisstraf geëischt. Vrijdagmiddag heeft de 38-jarige los werk man H. T„ thans gedetineerd, zich voor de Ar- rondissements rechtbank te Rotterdam te ver antwoorden gehad wegens den moord op de 38-jarige gescheiden vrouw Marie Kok. welk misdrijf heeft plaats gehad op 20 September 1936 in de woning van het slachtoffer aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam. Op dien bewusten Zondagmiddag werd de politie verzocht een onderzoek in te stellen naar wat er gebeurd kon zijn met juffrouw K„ welk verzoek afkomstig was van den verloof de van juffrouw K., die verpleegd werd in het ooglijdersgesticht te Rotterdam. Zij had hem n.l. beloofd in den loop van den middag hem op te komen zoeken, maar was tot groote ver bazing en schrik niet komen opdagen. De po litie stelde een onderzoek in de woning van de vermiste in en kwam tot de ontdekking, dat in de achterkamer het lijk van de vermiste vrouw lag te midden van een plas bloed. Ook waren er sporen van een hevige worsteling in de kamer te zien. Het spoor, dat de politie vond. leidde naar den voornoemden T.. die vroeger in de kost was geweest bij mej. K. en een verhouding met deze vrouw had gehad. De officier van justitie heeft wegens moord subs, doodslag, meer subs, zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, een gevange nisstraf geëischt van tien jaren. Films van liet Prinselijk Paar. De Koningin heeft Vrijdag met enkele da mes en heeren van haar hofhouding het Me- tropolepalace, het nieuwe bioscooptheater op den hoek van de Carnegielaan en de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage bezocht. Het was de wensch van Hare Majesteit de opnamen te zien, welke tijdens en na den bruidstijd van het Prinselijk Paar genomen zijn. De directie van dit theater had in ver band met het reeds eenige dagen geleden aan gekondigde bezoek aan Profilti opdracht ge geven nog enkele opnamen van het jonge paar te Zeil am See te maken. Deze waren per vliegtuig overgebracht, zoodat zij Vrijdag voor de eerste maal vertoond konden worden. De voorstelling van het Profilti-nieuws duurde precies een uur Toen de lichten aan gingen ontbood de koningin de heeren van de directie en betuigde haar bijzondere ingeno menheid met deze voorstelling. Ook infor meerde de koningin naar den bouw van het theater. Buiten was een vrij talrijk publiek, dat bij Harer Majesteits aankomst geheel ontbrak, omdat dit bezoek geheim was gehouden. Vriendelijk wuivem j voor de toejuichingen van de belangstellenden reed de Koningin te gen één uur weg. De fraude bij den B. V. L. in Zeeland. In de tweede helft van September 1936 werd bekend, dat de secretaris van het gewest Zeeland van den bijzonderen vrijwilligen landstorm fraude had gepleegd. Op 28 September 1936 werd de betrokkene de heer L. gearresteerd en in het huis van bewaring in Middelburg ingesloten, waar hij tot 4 Februari heeft vertoefd. Verdachte stond gisteren terecht voor de rechtbank te Middelburg. Hem was ten laste gelegd, dat hij enkele kwitanties valschelijk heeft, opgemaakt en geteekend en deze kwi tanties heeft opgezonden naar de Nationale Landstormcommissie te 's-Gravenhage, als verantwoordingsstukken van het door hem in zijn kwaliteit van secretaris van de geweste lijke landstormcommissie ten behoeve van den bijz. vrijwilligen landstorm uitgegeven geld. Bij het verhoor van den verdachte ver klaarde deze, dat hij kwitanties in blanco liet onderteekenen, om zijn administratie, welke zeer omvangrijk was, in orde te krijgen. Verd. erkende verder, valsche handteekenin- gen te hebben gezet. De gevolgen daarvan heeft hij echter niet zoo erg ingezien. Ook geeft hij toe, onjuiste declaraties te hebben opgemaakt. President: „Bij het vooronderzoek hebt u getoond, het strafbare van uw handelwijze niet in te zien. Is u zich daarvan thans be wust?" Verdachte: „Ik heb alles gedaan, om mijn administratie kloppend te krijgen en ik meen dat ik mij geen gelden heb toegeëigend. De president noemde het gevoerde beheer buitengewoon jncorrect en ontoelaatbaar. De officier van justitie merkte op, dat ge bleken is, dat de B. V. L. buiten het ge beurde staat. Wat de persoon van verdachte betreft, con stateerde spreker, dat deze niet voor zijn taak berekend was. Financieel was hij in het ge heel niet onderlegd. Administratie werd door hem niet gevoerd, en allerlei betalingen wer den door elkaar gedaan. Dat moest op den duur spaak loopen en teneinde de financiën weer in orde te krijgen, is verd. tot de hem tenlaste gelegde handelingen overgegaan. De ten laste gelegde feiten zijn naar spr.'s mee ning, wettig en overtuigend bewezen, en hij vroeg daarom veroordeeling van ver. tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar, met af trek van preventieve hechtenis

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5