DOUWE EGBERTS ECHTE WALES ANTHRACIET o.a. a 2.25 TABAK EEN Van een hek. DONDERDAG 11 MAART 1937 HAAREEM'S DAGBE'AD 2 Maatschappelijke Zorg voor Zieken. Denkt om dc collecte van Zaterdag! De Haarlemsche Vereeniging Maatschap pelijke Zorg voor Zieken, reeds 20 jaar ge leden opgericht, heeft in den loop der jaren onnoemlijk veel leed verzacht dat in gezin nen en voor personen tengevolge van ziekte was ontstaan. In dienst der Vereeniging staan Zr. Schou ten en mej. Boeyinga (St. Elisabeths Gast huis), Zr. Merison en mej. Bierens de Haan, (Diaconessenhuis)Zr. Casander en mej Beune (Maria Stichting en het Ziekenhuis St. Joannes de Deo). Deze zusters verzorgen de patiënten, die al dan niet geheel hersteld, de ziekenhuizen verlaten. Huismoeders krijgen daartoe soms hulp ha de huishouding, vaak moet de wasch nog een tijdlang buitenshuis worden ge daan, soms moet het gezin verhuizen of moeten in het huis voorzieningen worden ge troffen. Dikwijls is de garderobe achteruitge gaan. Ook moet meermalen een nieuwe om geving- gezocht worden voor alleenstaande patiënten of, indien een patiënt ongeschikt is geworden om in de maatschappij terug te keeren, moet er een inrichting voor opne- Biing worden gekozen. Wie zijn werk door de ziekte heeft verloren of wie ongeschikt is geworden voor zijn be roep, wordt aan den gang geholpen in de keuze van en de opleiding tot een nieuw be roep, waartoe vaak gereedschap of geldelijke steun noodig is. Heeft iemand één der lede maten moeten missen, dan moet voor een prothese worden gezorgd. Ook voor thuis verblijvende zieken moet worden gezorgd, vooral door hulp in de huishouding te ver strekken maar ook door voorbereiding tot opneming in ziekenhuis of inrichting. De nog niet geboren wereldburger vraagt al om zijn luiermand, zwakke kinderen moeten worden uitgezonden naar een gezonde streek kinderen die door ziekte in het gezin te veel zijn, moeten tijdelijk worden uitbesteed, on gehuwde moeders moeten geholpen worden. Het bovengenoemde betreft nog maar een deel van de vele voorkomende gevallen. Voor al dit werk is er nooit geld genoeg, al wordt met beleid en zuinigheid geholpen en ook veel met goeden raad. De 24 collectanten die het meeste hebben opgehaald, zullen daarvoor beloond worden door een autotocht naar het paleis Soestdijk of naar het vliegveld te Soesterberg. Collectanten kunnen zich opgeven aan de onderstaande adressen: Mevr. D. VAN DER BREGGEN— SPILLEN AAR BILGEN, Nieuwe Gracht 60. Mevr. L. VAN DIJK—v. LIESHOUT Oranjekade 11. Mevr. J. FORTGENS— WOLVENDIJK, Marnixstraat 78. Tot zoover een ons gezonden communiqué Natuurlijk bevelen wij deze collecte, uit de opbrengst waarvan weer velen zullen ge holpen worden, met warmte bij onze stad- genooten aan. Acht eeuwen Romeinsche beschaving. Lezing van conté G. Brigante Calonna voor Dante jflighieri. WIE HEEFT DIE AANRIJDING GEZIEN? In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat Dinsdagmiddag 4.15 uur op de Kleverlaan nabij de grens van Bloemendaal een aanrij ding heeft plaats gehad tusschen een 35- jarige wielrijdster en een tractor, waarbij de juffrouw ernstig aan den rechtervoet ge kneusd werd. Aan omstanders, die deze aan rijding gezien hebben, wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlicntingen aan het Politiebureau in de Smedestraat te wil len aanmelden. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was de heer M. Keur. onderhouds plan, 25 jaar bij de N.Z.H.T.M. in dienst. Namens de directie werd de jubilaris door den Remise-bedrijfschef, de heer C. Menken gecomplimenteerd en werd hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud overhandigd. Namens het jubileumfonds werd de heer Keur, die te Zandvoort woont, door den voorzitter en secretaris gecomplimenteerd en werd hem een geschenk overhandigd. De verdere dag bracht de jubilaris in huiseljken kmg door. BEGRAFENIS ZUSTER M. J. BLOK. Op ae mooi gelegen begraafplaats van 5&eist. is Dinsdagmiddag in allen eenvoud Zuster M. J. Blok, vroeger Nachthoofd in het St. Elisabeth's Gasthuis, alhier, ter aarde besteld. Behalve de geneesheer-directeur, Dr. Kers bergen en de adj. directrice Zr. Rebel waren daarvoor de doktoren Van Hasselt, Joosten Hattink en Bierman en enkele hoofdverpleeg sters en zusters uit Haarlem overgekomen. Een aantal fraaie bloemstukken uit Haar lem dekte de baar. Dr. Kersbergen voerde namens regenten, doktoren, verplegend en overig personeel het woord en bracht in herinnering, hoe Zr. Blok 18 jaar het Gasthuis met ijver en toe wijding heeft gediend en medegeleefd met het lief en leed zijner bewoners. Door haar hartelijken omgang met de pa- tienten, door haar nimmer falende belang stelling in het lot van de andere zusters, on verschillig van welken leeftijd, wist zij een bijzondere sfeer te scheppen, groote gezel ligheid om zich te verspreiden, die aan de onderlinge verhouding van allen natuurlijk ten goede kwam. Zij was in het Gasthuis populair in den besten zin van het woord, want nooit was het haar te veel. de zusters in haar verdere loopbaan te volgen haar op te zoeken, zoowel wanneer zij gelukgewenscht konden worden in dagen van vreugde, als wanneer zij bij het doormaken van groot leed moesten wor den getroost. Ondanks haar drukken arbeid, steeds in de nachtwake, wist zij van haar leven wat te maken, een levenskunstenaresse was zij als weinig anderen. Alleen, het vergde veel van haar, te veel, want schijnbaar onvermoeid, bleek zij toch niet bestand tegen de aldus aan haar weer stand gestelde eischen. Zoo kon het dan ook helaas gebeuren, dat zij, IV2 jaar geleden aangetast door een ernstig lijden, geen krachten meer beschikbaar had, om dit ziek teproces te weerstaan. Wij nemen, zoo eindigde spreker, dan nu afscheid van u, dankbaar voor alles wat u voor ons allen in ons Gasthuis zij t geweest. Wij zullen u niet vergeten. Rust in vrede. Daarna sprak de heer Lagerweij, een neef van de overledene, die ook nog de aandacht vestigde op wat Zr. Blok steeds aan liefde aan haar patiënten en vrienden gegeven had. zonder zelf aan rust toe te kunnen komen. Hij dankte alel aanwezigen voor hun be langstelling. Waren op de vorige avonden van de Ver eeniging „Dante Alighieri" kunstenaars of letterkundigen aan het woord, ditmaal was het een historicus, Brigante Colonna, die een der meest vooraanstaande Italiaansche publicisten op dit gebied is. Menig werk van zijn hand getuigt van zijn meesterschap in deze bij uitstek Romeinsche tak van weten schappen. Na een woord van welkom, waarin de pre sidente der Haarlemsche af deeling mevr. L. Vandevelde-Vijgh aan dien wetenschappe- lijken arbeid herinnerde, trad de spreker voor ons op met een onderwerp waarvan de formuleering al dadelijk de geestelijke sfeer van den avond karakteriseerde. Hij zou na melijk spreken over ..Rome's aanschijn" of over de eeuwen gaande „van Romulus' vier hoekige voor. tot de eerste jaren van het Christendom". Een spanne tijds van acht eeuwen, omvattende ae ontstaans- en ont wikkelingsjaren van het volk van boeren en soldaten dat het Roma Quadrata bevolk te en zich ontplooide tot het wereldim perium van Augustus. Als een beeldhouwer die het bonte levens- gebeuren van eeuwen of van een individu om het even weet te synthetiseeren in een visioenair beeld waar enkele lijnen en mar kante trekken den zin en den geest der meest verscheiden gebeurtenissen vast leg gen, zoo dat de ziel en de fundamenteele levenstrek van een volk klaar in het oog springen, zóó bouwde de spreker het beeld van het antieke Rome voor onzen geest op. Zijn begeesterd woord omhulde. door de prachtige voordracht het dorre geraamte der eeuwen met trillend weefsel van levensdyna- miek. van fijn geschakeerde levensimpulsen, een kunstig saamgesteld fresco in imponee- rende rhythmiek van afwisselende vreugden en smarten, triomfen en vernederingen, om lijden en strijden, door het woelen der eeuwen. Dit gegeven behandelde Colonna als een met bloed en levensvuur gedrenkt stuk klei waaruit tenslotte het stoere en heldhaftige beeld van het antieke Rome jubelend ver rees. Hij deed het met meesterlijke vaardig heid, met ongedwongen genialiteit en de avond werd tot een zeldzame rijke les in de geschiedenis. De wijsgeerige beschouwing voerde den boventoon. Het was. aldus, bo ven de bonte wisseling der verwarde ge beurtenissen, de verheerlijking, het uit duiden van den wil tot suprèmer leven, tot ordening naar binnen en naar buiten vol gens de eeuwig geldende wetten van het klare verstand. Vastheid van politieke instellingen', uit bloedige fatale worsteling geboren, zeserheid van rechtspraak uit onafwendbare botsing van belangen, ontwikkeling van spitsvondige zifting tot „ratio scripta" van het Romein sche rechtsbegrip, evenwichtige afweging der sociale machten en standen, ontluiking van kunsten en wetenschappen uit geest driftige vervoering of practische berekening, in een woord het wordende en groeiende le ven van een uitverkoren volk, in den stra- lenden smeltkroes van een begenadigd we relddeel. de kom der Middellandsche Zee, de weg der Westersche beschaving, van dit alles wist Conté Brigante Colonna het levend be grip, de lichtende intuïtie op zijn toehoorders over te brengen Het was alsof wij stonden tegenover een drama van eeuwen, en er zóó door geboeid werden, dat wij ons zelf mede spelers voelden in het grandiose levensdrama van het groeiende Rome. Want Colonna slaagde er in het gegeven op een tijdeloos plan te brengen, ons te overtuigen dat het hier niet ging om gebeurtenissen van ver vlogen eeuwen, maar om het ontluiken van essentieele, nimmer vergaande levenswaar den. die den grondslag blijven van alle ware en hechte beschaving, en zeker het funda ment zijn waarop het gebouw onzer Wester sche beschaving berust. Rome. zooals het door Brigante Colonna uitgebeeld is het eeuwige Rome omdat het gebouwd is op het primaat van den wil tot heil en ordening van de wereld. OVERDRACHT BEWAARDERSWONING BIJ BEGRAAFPLAATS ISR. GEMEENTE. De overdracht der bewaarderswoning bij de begraafplaats der Ned, Israël. Gemeente aan den Amsterdamschen Straatweg, aan het Kerkbestuur der Gemeente, zal plaats heb ben Zondag 14 Maart a.s. te 2 uur in het lo kaal der Godsdienstige Instelling „Gem. Cha- sadiem", aldaar. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, aanvan kelijk wellicht nog sneeuw, aanvankelijk nog temperatuur om het vriespunt, later zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 m.M. te Jan Mayen. Laagste 731.1 m.M. te Scilly. STORM WAARSCHUWINGSDIENST De Stormwaarschuwingsdienst seinde 11 Maart om vijf minuten over acht aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest- op uw hoede". De oceaandepressie, die gisterenmorgen op 20 graden W.L. lag, nadert thans onze omge ving en bracht voor het Kanaal reeds zwaren regen. Te Scilly daalde de luchtdruk gisteren overdag 7 m.M. en in den nacht 10 m.M. In de Iersche zee woeden nog sneeuwstormen uit Oost, in de Golf van Biscaje brengen krach tige Zuidelijke winden veel warme luchtmassa's aan. In Scandinavië en in Centraal-Europa steeg de luchtdruk sinds gisteren aanzienlijk. De beide gebieden van hoogen luchtdruk zijn nog gescheiden door een strookvormïg gebied van lagen luchtdruk, met minima in Jutland en in de randstaten. Boven Groenland blijft de luchtdruk zeer hoog. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren ligt ver Zuidelijk en in het Westen naderen nieuwe depressies. Ter wijl het weer In Centraal-Europa opgeklaard is, reikt de regen van de diepe depressie voor het Kanaal reeds tot de Zuidelijke Noordzee. In onze omgeving zal thans de sneeuw in regen overgaan en de temperatuur tijdelijk stijgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 750 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.39 uur; n.m. 14.45 uur. Strand berijdbaar van 7.3012.45 uur. ANTHRACIET-EÏERKOLEN DE ALLERBESTE ƒ1.40 per H.L. „DE SPAARNESTAD" FR. VARKENSMARKT 6—10 - TEL. 14164 (Adv. Ingez.' Medj N.V. VAN SIOOTEN (Adv. Ingez. Med.) CHRISTEN VROUWENBOND. De vijfde (en laatste) Winterlezing, uit gaande van de afdeeling Haarlem en omstre ken van den Nederlandschen Christen-vrou wenbond. zal gehouden worden op Vrijdag avond 19 Maart 1937 in het „Blauwe Kruis". Spreker zal zijn de heer C. Rijnsdorp te Roterdam. - (Schrijver van „Koningskinde ren") over het onderwerp „Het mag". „LENTEWEELDE IN TULPENLAND". De Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelin gen verkeer heeft, evenais verleden-jaar, weer een aardige uitgave het licht doen zien, die de aandacht van landgenoot en vreemdeling vestigt op de bollenvelden in de omgeving van Haarlem. Behalve in Hollandsohen tekst is het boekje ook verschenen in Franschen en Duit- schen tekst. De omslag van alle boekjes toont een mooi voorbeeld van den Hollandschen mo len en zij zijn verder fraai geïllustreerd met gekleurde afbeeldingen van onze altijd weer mooie en boeiende bloemenvelden. „Lente- weelde in Tulpenland" heet deze uitgave, die zeker haar doel niet zal missen. WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) DE OOSTHOEK. Op Dinsdag 9 Maart hield bovengenoemde vereeniging haar 9e jaarvergadering in café- resbaurant „Hof van Holland". De verslagen van den secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. de Jonge tot voorzitter gekozen, terwijl de andere bestuursleden allen werden herkozen. Het be stuur is nu als volgt samengesteldJ. de Jonge, voorzitter; J. v. d. Heuvels, 2e voorzitter; J. W. Florijn, le secretaris; E. van Oene, 2e secreta ris; M. van Aken, le penningmeester; mej. R ter Stal, 2e penmrtgmeesteresse en mej. R. Komduur algem. adjunct. Het secretariaat is als voorheen gevestigd Cederstraat 13, Haar lem-Noord. uit alle deelen der wereld melange ANNO 1753 £ckt& FRIESCHE HEEREN BAAI 3 J A R E N E R V A R I N G TN P IJ P T A B A K (Adv. Ingez. Med.) BETHESDA SAREPTA. Het feest der jubileerende Zusters. Zooals we reeds in ons vorig nummer mede deelden, werd Woensdag feest gevierd in „Be thesda Sarepta", de bekende stichting voor verpleging van lijderessen aan vallende ziekte aan de Hazepatersiaanter gelegenheid van de jubilea der Zusters J. Kleefman, die daar veertig jaar werkzaam was, en J. van Us. C. van Gerve, M. Oostenrijk. J. W. Knottenbelt D. de Bel, die haar 25-jarig jubileum vierden. De herdenking begon 's morgens met een dankdienst in de kapel der stichting, waar voor veel belangstelling bestand, ook van de zijde van familieleden der patiënten. De dienst werd docw Ds. C. J. van Paassen op de gebrui kelijke wijze geopend, waarna hij een rede hield naar aanleiding van den tekst Handelin gen 11 vers 23. Namens de directie sprak de heer H. W. Duyvendak. de geestelijk verzorger. Hij wees op den mooien menschlievenden arbeid van de zusters. Hij hoopte dat zij nog vele jaren aan de inrichting verbonden mochten blijven en huldigde haar met bloemen. De besturende Zuster Mary Pot schetste de verdiensten van elk der jubileerende Zusters afzonderlijk. Ds. Van Paassen overhandigde daarna aan de jubilaressen geschenken namens de Direc tie. Ook de zusters en de patiënten lieten zich niet onbetuigd. Dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer van Meer en Bosch en van Bethesda Sarepta. kon helaas wegens ziekte niet aanwezig zijn. In zijn plaats werden de zusters door Dr. R. Burdet gecomplimenteerd. Tenslotte dankte Zuster J. W. Knottenbelt mede namens de andere zusters voor de vele blijken van belangstelling. De dankdienst werd opgeluisterd met zang van het patiënten- en zusterkoor. Daarna vereenigden allen zich aan de kof fietafel, waar ook een gezellige stemming heerschte. Eemge kinderen droegen een paar voordrachten voor en e enige leden van de Me is j esp atiënte n vere enig in g „Groeien en Bloeien" zongen een bijzonder toepasselijk ge legenheidslied. De receptie, die van vier uur tot half zes gehouden is, werd bijzonder druk bezocht, o.a. door directie en bestuur van het Diaconessen- huis: door den vroegeren huispredikant Ds. V. Roos en geneesheeren. Er werden vele bloe men geschonken. En 's avonds had er nog een feestelijke sa menkomst in de kapel plaats. Er werden eenige fraaie natuurfilms vertoond, alsmede de film van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Zuster J. Kleefman sprak mede namens de andere jubilaressen nog een dankwoord, waarna Ds. Van Paassen de bijeenkomst met dankgebed sloot. Tenslotte werd door allen ge zongen Gezang 180 vers 1: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". (In de Damstraat te Haarlem is een hek ge-plaatst voor een onbe- bouwde ruimte, omdat deze een vergaarbak van rommel werd.) Daar is in de Damstraat een leelijke plek, Een wond in het straatbeeld, wijd open, De overheid plaatste er nu maar een hek, Totdat zij den grond kan verkoopen. Het werd daar een rommel, die ergerlijk waa, Een hinderlijk beeld voor de oogen, Van 't reinheid beminnende Haarlemsche ras, Dat vóór al op orde kan bogen. Er werd dus geklaagd en men ging aan het werk, Om ijlings dit euvel te weren, Nu staat er een hekwerk, niet sierlijk maar sterk, Dat alle belagers kan keeren. Daar was in de Damstraat een leelijke wond, Maar nu is dat ook weer in orde, En 't zal tot den dag van den verkoop der grond Geen hek-van-den-damstraat meer worden. P. GASUS. TOSCANINI BEZOCHT HET FRANS HALSMUSEUM. Naar wij vernemen heeft de groote Italiaan sche dirigent Toscanini dezer dagen, in gezel schap van drie andere heeren, het Frans Hals museum bezocht en er geruimen tijd ver toefd. Het bezoek was niet van te voren aangekon digd, zoodat het gezelschap niet kon worden rondgeleid. De jubileerende Zusters van „Bethesda Sarepta" in de bloemen. EVANGELIST J. SEVENSMA. De bekende Evangelist J. Sevensma, die ge durende vijf maanden een tournee door Ame rika heeft gemaakt, waarbij hij zeer veel bij eenkomsten heeft gehouden en verschillende malen Evangelisatiediensten voor de Radio heeft geleid, is weer in Holland teruggekeerd. Hij hoopt dezer dagen zijn arbeid in ons land ie hervatten. Zijn eerste samenkomsten zal hij :e Haarlem houden en wel a.s. Zondag in het lokaal Parklaan 21. Des morgens zal hij daar den gewonen dienst leiden terwijl hij des avonds om half 6 een en an-der hoopt te ver tellen over zijn Amerikaansche reis. Donderdag 18 Maart zal de heer Sevensma (spreken in de Kerk der Broedergemeente, Parklaan 34. De Haarlemsche schilder H. F. Boot. Drie van zijn werken in het Amsterdamsch Stedelijk Museum geplaatst. De heer R. Haverschmidt schrijft ons: Zoowel op de uitnoodigingskaarten als op de catalogi, betreffende de tentoonstelling van H. F. Boot, staat in los verband gedrukt: „Co mité van leerlingen". Van verschillende kan ten wordt mij als medeonderteekenaar ge vraagd, wat dit Comité eigenlijk te maken heeft met de huldiging. Tot recht begrip is misschien eenige toelichting wenschelijk. De zaak zit zoo. De heer Boot is niet alleen een der meest vooraanstaande schilders van Haar lem, doch heeft ook een groote schare leer lingen om zich weten te verzamelen, die ge regeld onder zijn leiding op zijn atelier komen werken. Reeds langer dan een jaar geleden kwam bij deze leerlingen het plan op den meester op zijn 60sten verjaardag op waar dige wijze te huldigen. Een Comité van actie werd gevormd, dat zich tot dagelijksch bestuur koos de heeren Huib Tuninga, W. A. de Wijn en R. Haver schmidt. Na vele besprekingen werd, naast het uitschrijven van een feestavond, als eenig doel gesteld een der meest representatieve werken van den kunstenaar aan te koopen en geplaatst te zien krijgen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. En dit plan is wonder wel gelukt. Elk der leerlingen gaf naar zijn financieele krachten en de jubilaris liet met breed gebaar aan de keuze-commissie te Am sterdam de vrijheid te kiezen uit de belang rijke collectie op de tentoonstelling aldaar aanwezig. Dat het streven der leerlingen bijzondere waardeering vond bij mr. Kropman, waar nemend burgemeester van Amsterdam, bleek wel uit diens woorden, uitgesproken bij de opening der tentoonstelling. Ook jhr. Röell, directeur van het Stedelijk Museum, toonde groote sympathie voor het werk van Boot en gaf alle medewerking aan het plan der leer lingen. In een onderhoud met hem verklaarde hij, den kunstenaar gaarne zoo ruim mogelijk vertegenwoordigd te willen zien in zijn mu seum en vroeg vrijheid aan een olieverfschil derij nog een teekening en een aquarel te mogen toevoegen. Natuurlijk werd dit gaarne toegestaan en zoo heeft de Haarlemsche schil der zijn verdiende eervolle plaats gekregen in een der belangrijkste musea van ons land. En dit alleen door zijn leerlingen, waardoor deze plaatsing een gebeurtenis is geworden, eenig in de annalen der schilderkunst. Door de vriendschappelijke samenwerking later met „Kunst zij ons Doel", dat vooral had gewerkt voor de tentoonstelling te Haarlem, werd meer eenheid gebracht in de huldiging, die haar slot-apotheose straks zal vinden in een feestavond op 13 dezer in Dreefzicht. En hiermede meen ik voldoende de beteeke- nis van het slechts tijdelijke „Comité van leerlingen" toegelicht te hebben. Dat dit zich in het bijzonder heeft verheugd over de mede werking van de Amsterdamsche autoriteiten, spreekt van zelf

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2