Dader kon niet zwijgen. Hooger beroep Mussert-zegels. H.D.-Vertellin; S.L.MOK BRONCHETiS De woningmarkt te Overveen. TEMPELIERSSTR. 32 VRIJDAG 12 MAART 1937 H A A R T: E M'S D A G R T: A D 6 ARR. RECHTBANK. Was trotsch op zijn werk. Een veertigjarige, vertegenwoordiger uit Haarlem had zich te verantwoorden wegens twee brutale inbraken in Vel- sen en Santpoort. Hoewel de politie langen tijd in het duister had getast, en geen spoor van den dader had kun nen vinden, had deze, waarschijnlijk omdat hij trotsch was op zijn „werk", tenslotte zijn mond niet kunnen hou den, waardoor de politie hem op het spoor was gekomen. In October 1934 werd in een manufacturen zaak aan den Grooten Hout- of Koningsweg te Velsen een brutale diefstal gepleegd, waar bij een aantal overhemden, twee rieten kof fers, enkele paren dameskousen, een paar hee rendassen, tafellakens en pull-overs ontvreemd werden. Eenigen tijd later werd in een woning aan de Beekvlietstraat te Santpoort eveneens inge broken. Daar maakte de dader een bedrag van f 1200 aan bankbiljetten, waaronder twee bankjes van f 500 en een ijzeren kistje, waarin zich een gouden broche, tien rijksdaalders, een gouden heerenhorloge, een aantal bankjes van f 10 en eenig kleingeld bevonden, buit. Als getuige werd gehoord een winkelier en grossier uit Velsen, destijds eigenaar van de betrokken manufacturenzaak, waarin een fi liaal van hem gevestigd was geweest. Get. had bericht van den diefstal ontvangen en had zich onmiddellijk naar de zaak begeven, waar alles overhoop gehaald bleek te zijn. De onge- wenschte nachtelijke bezoeker had uit de wan orde die hij had aangericht het beste uitge zocht en meegenomen in een paar rieten kof fers. welke voorwerpen eveneens in den win kel ten verkoop aanwezig waren geweest. Getuige vertelde, dat het reeds de vierde maal was. dat er in dit perceel was ingebro ken Daarom was het huis aan de achterzijde geheel met extra zware luiken afgesloten. Get. meende dan ook, dat de dader niet bin nen had kunnen komen, zonder hulp van binnen af te hebben gehad, vooral daar de luiken geen sporen van geweld vertoonden. Een Beverwijksche jongedame, die als fi- ïlaalhoudster in den winkel werkzaam was geweest, had den diefstal het eerst gecon stateerd. Zij kon zich niet herinneren, of de luiken inderdaad gesloten waren geweest. Een jonge dame uit Velsen, die eveneens in de zaak werkzaam was, verklaarde in te genstelling tot den eigenaar van de zaak, dat de luiken overdag wel eens open gingen. De mogelijkheid was dus niet uitgesloten geweest, dat een der luiken minder goed ge sloten was. Bezwarende verklaringen. Als volgende getuige verscheen een Haar- lemsche juffrouw, die eenigen tijd met verd. had samen gewond, en voor hem zeer bezwa rende verklaringen aflegde. Verd. was in October '34 met twee rieten koffers thuis ge komen, waarin zich verschillende kleeding- stukken bevonden, Hij vertelde, dn hij die goederen in commissie had. doch zij mocht er van houden, wat zij gebruiken kon. Ook voor zichzelf had verd. een en ander uitge zocht. Toen get. later eens met verd. in Velsen fietste, had deze haar den winkel aan den Grooten Hout- of Koningsweg gewezen, en gezegd, dat daar de goederen vandaan kwamen Hij vertelde er bij. dat hij langs de achterzijde den winkel was binnengedron gen. Ook had verd. eens een bankje van f 500 getoond en verteld, dat hij dat voor een ken nis moest wisselen. Later had hij aan een broer van get. gevraagd of die het wilde wis selen. Deze zou dan f 25 krijgen, Verder had verd, haar ook het huis in de Beekvlietstraat te Santpoort gewezen en ge zegd, dat hij daar de bankjes van f 500 had gestolen. Verd. zelf voerde hier tegen in, dat de kof fers door een vriend uit Hillegom bij hem waren gebracht. De vrouw had volgens hem zelf een gedeelte van dit goed verkocht in Amsterdam. Get. „Dat is niet waar, daar weet ik niets van!" Verd. vraagt den president, deze bewering te laten onderzoeken, er. noemt het adres, waar de bedoelde goederen zouden zijn af geleverd. De grijze zomermantel. Ook het bankbiljet zou door de vrouw in Amsterdam zijn gewisseld, in een groot mode magazijn, waar zij toen tevens een grijzen zomermantel had gekocht. Dit bankbiljet was eveneens afkomstig van den Hillegomschen vriend. Get.: „Dat is ook niei waar1" Verd.: „Hoe komt zij dan aan dien man tel?" Get.: „Ik heb heelemaal geen grijzen zomer mantel!" Verd. vraagt, of ook dit onderzocht kan worden. De broer van de vorige getuige, verklaarde, dat verd. hem inderdaad het bankbiljet had laten zien, en gevraagd had. of hij het voor hem wilde wisselen. Hij had de zaak evenwel niet vertrouwd, en was er niet op ingegaan. Tenslotte werd als getuige a décharge een reiziger uit Haarlem gehoord, die verklaarde, dat hij de juffrouw had geholpen bij een verhuizing. Er was toen sprake geweest van het inwisselen van rentezegels, en toen get. dit niet had willen doen, zou de vrouw gezegd hebben: ,.Je kunt het gerust doen, want ik heb zelf in Amsterdam een bankbiljet van f 500 gewisseld". Get.: „Dat is niet waar. Dat heb ik nooit gezegd. Dat hebben ze samen afgesproken. Get. is een vriend van verd Requisitoir. De officier wees er in zijn requisitoir op. dat het niet de eerste maal is. dat verd. met de Justitie in aanraking komt. Hij is reed* dertien maal veroordeeld. Verd. kan echter nooit zijn mond houden, en moet steeds over zijn „heldendaden" spre ken, waardoor hij dan ook telkens weer tegen de lamp loopt. Spr. meent., dat door de per tinente verklaringen van de vrouwelijke ge tuigen, die zeer nauw bij deze geschiedenis betrokken was, verdachfe's schuld zonne klaar is bewezen. Verd. heeft reeds een aantal zware straf fen achter den rug, en ook ditmaal is een strenge straf zeker op zijn plaats. Spr. vraagt veroordeeling tot een gevangenisstraf van twee jaar. Pleidooi. De verdediger meende in zijn pleidooi, dat de bewijsvoering staat of valt met de ver klaringen van de vrouwelijke getuige, die hij echter zeer twijfelachtig noemde. De verklaringen van deze vrouw zijn zeer vaag en twijfelachtig. Bovendien zijn ze in strijd met de zeer pertinente verklaringen van verd. en van den getuige a décharge. Ook de herkomst van de in beslag genomen goederen staat niet onomstootelijk vast. ter wijl evenmin bewezen kan worden dat het geld inderdaad van de diefstal uit Santpoort afkomstig is. Tenslotte wees pl. er nog op, dat bij de in braak in Velsen vingerafdrukken zijn gevon den, die niet van verd. afkomstig waren, even min als van het personeeil. Het is dus heel wel mogelijk, dat hier andere daders in het spel zijn geweest. Pl. meende dan ook. dat de volledige be wijsvoering niet. geleverd was. Daartegen over is verd. zeer positief in zijn verklarin gen en beschuldigingen, en pl. drong er bij de i-echtbank dan ook op aan, dat daarnaar eventueel een anderzoek zal worden inge steld, wanneer de rechtbank niet tot vrij spraak mocht kunnen besluiten. De rechtbank zal over veertien dagen von nis velleD De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie was in beroep gekomen van het vonnis van den kantonrechter, van 1 Februari j.l.. waarin deze een Haarlemschen sigarenwinkelier, die er van beschuldigd was een voorraad zgn. Mussert-zegels in voorraad te hebben gehad, welke wegens hun ge lijkenis met postzegels verboden zouden zijn, had vrijgesproken. Verd. was zelf niet verschenen, doch had mr. W. de Rijke volmacht verleend, voor hem op te treden. Deze bekende, dat verd. de in beslag genomen zegels in voorraad heeft ge had, doch ontkende ten stelligste, dat deze op postzegels zouden gelijken. De eerste get., agent van politie te Haar lem, verklaarde 9 November van het vorig jaar een aantal van de betrokken zegels bij verd. te hebben gekocht, waarna hij later op den dag met een rechercheur een voorraad van ruim 10.000 zegels in beslag had genomen. De volgende get., een 50-jarige referendaris der P.T.T. te 's-Gravenhage verklaarde, dat de zegels bij vluchtige beschouwing inderdaad eenige overeenkomst met postzegels vertoo- nen. Het komt dan ook wel voor, dat zij aan de controle ontsnappen, en als gewone post zegel afgestempeld worden. Off Vindt u, dat dis zegels op frankeer zegels lijken?" Get.: „Zooals ik zei: bij vluchtige beschou wing. Bovendien spreekt de Postwet van „overeenkomst vertoonen met", en dat is zeker het geval". Requisitoir. De officier meende in zijn requisitoir dat, hoewel op de zegels geen nationaliteit en ook geen waarde vermeld staat, deze bij een vluch tige beschouwing wel degelijk op gewone fran keerzegels lijken. Men heeft door deze wetsbepaling trach ten te voorkomen, dat voor allerlei recla medoeleinden de werkelijke frankeerzegels nagebootst worden, wat het vertrouwen daarin zou ondermijnen. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg vernietig'" van het vonnis van den kantonrechter. Er rekening mee houdend, dat "net hier een prin- cipieele kwestie betreft, eischte spr. een boete van f3. Pleidooi. De gevolmachtigde voerde aan. dat de .ge lijkenis met postzegels niet een zoodanige is, als bedoeld in art. 440. Ook de opzet tot het Nachtelijk Avontuur door NANCY BARNES Mijnheer Martin stapelde met zorg zijn drie kussens op. trok de dekens over zijn schouders en sloot zijn ooeen. De vrouw in de flat boven hem rende door de kamer, met een scherp getik van haar hakken op den kalen vloer. De zware tred van een man volgde. Een oogen- blik later rende ze terug. Zou je dit geen ga- loppeeren kunnen noemen? dacht mijnheer Martin, en nestelde zich diep in zijn behage- lijke bed. Gek dat ze altijd draafde, dacht hij soezerig. Sinds die menschen er drie jaar ge leden waren komen wonen hadden ze altijd o-ehold, Een zonderling huishouden moest het daarboven zijn misschien menschen zonder eenige conversatie. Hun vloerkleeden waren veertien dagen ge leden opgenomen. Eerst had mijnheer Martin dat prettig gevonden, omdat hij dacht dat ze gingen verhuizen. Maar toen bedacht hij, dat je nooit wist wat je dan boven je hoofd kreeg, en hij herinnerde zich de dagen, dat hij on der de Vereeniging voor Volksdansen woonde. Tenslotte kon je beter één vrouwspersoon bo ven je hoofd hebben, die rende, dan twintig, die sprongen De laatste dagen was mijnheer Martm gaan piekeren over die weggehaalde vloerkleeden Toen hij eenmaal het idee had gekregen dat ze uit armoede verkocht waren, liet dat hem niet meer los. Visioenen van zijn mede-huur ders, die hun meubilair verkochten, verstoor den zijn rust. De vrouw holde weer terug. Een h o n g e- r i g e vrouw draafde niet zoo, dacht hij ge rustgesteld. Misschien had ze ontdekt, dat ze beter kon draven op kale vloeren. Hij soes de in, Toen hij met moeite een oog opende wezen de radium-wijzers van zijn klokje op drie. Hij bleef stil liggen, zich afvragend wat hem wakker gemaakt had Toen deden een harde plof en drie kleinere tikjes er na hem op schrikken. Hij ging overeind zitten. Dit was iets nieuws. Hij luisterde aandachtig, maar kon er niet uit wijs worden. Een tijd lang wa ren de korte scherpe tikken zóó regelmatig dat ze Morse-teekens hadden kunnen zijn. Zijn maag kneep samen van angst. Zouden er inbrekers gekomen zijn die de vrouw gebon den hadden, en waren die tikjes een nood sein voor hém? Zijn brein werkte koortsach tig. Dat oude pistool, dat zijn vader hem ver maakt had. O nee, dat was bij de vorige ver- MAKELAAR EH TAXATEUR Onroerend^ goederen Hypotheken-Assurantiën Administratie en Beheer van Vermogens .Lid.) plegen van bedrog was niet aanwezig, terwijl evenmin het vertrouwen in de frankeerzegels door de gewraakte reclame-zegels zal worden ondermijnd. Spr beriep zich op andere vonnissen, en toonde vervolgens aan, dat verschillende ver- eenigingen reeds jaren lang dergelijke zegels uitgeven, waarvan sommigen zelfs de ver melding van nationaliteit en waarde ver toonen. Dit is met de bedoelde zegels niet eens het geval. Bovendien meende spr dat de huidige re geering den leider van een politieke bewe ging, gekleed in een verboden uniform zwart hemd toch niet op een harer uitga ven zal afbeelden, zoodat verwarring uit gesloten is. Spr. meende dan ook, dat vrijspraak of anders ontslag van rechtsvervolging zou moe ten volgen, en bepleitte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. DE WORDING VAN DE GRIEKSCHE KUNST Dr. C. W. Lunsingh Scheurleer heeft zijn ambt aanvaard. Dr. C. W. Lunsingh Scheurleer die benoemd is tot bijzonder hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Leiden, heeft vandaag zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede: „Den en ander over de wording van de Grieksche kunst". en Kou op de borst Als een.kou vastzit, is een krachtige behande ling noodig, om ernstig gevaar te voorkomen. Neem een laxeermiddel en een heet voetbad. Ga naar bed. Maak dan de huid van keel en borst door opleggen van heets, natte handdoe ken goed rood. Masseer dan flink met Vicks VapoRub. Daarna nog een dikke laag op keel en borst smeren en met warm flanel bedekken. Deze uitwendige behandeling is vooral bij kin derverkoudheden aan te bevelen, omdat ze de maag der kinderén niet van streek brengt, zooals bij overmatig gebruik van inwendige m e d i c ij n e n vaak het geval is. De echte Vicks is uitsluitend bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 ct. (Adv. Ingez. ivied.) huizing weggeraakt. Hij wischte zijn voor hoofd af. Voordat hij gekozen had tusschen de pook en de kolenschop als wapen, hoorde hij het bekende galopje alweer boven zijn hoofd. De zwaardere tred volgde, en dat stelde hem ge rust. De wonderlijke tikjes gingen nu over in een snel, onregelmatig geluid. Uitgesproken géén Morse-seinen. Mijnheer Martin schudde zijn hoofd, zich schamend voor zijn melodra matische veronderstellingen. Hij moest maar eens wat minder detectiveromans lezen, be sloot hij. Een kwartier lang bleef hij over die gelui den nadenken: toen gaf hij het op. Maar af gedaan was de zaak allerminst: zoolang hij niet wist wat er gebeurde, zou hij niet meer kunnen inslapen. Hij was er zeker van dat niemand dat zou kunnen. Niemand, en hier mee nam hij resoluut het telefoonboek en zocht het nummer van zijn bovenburen. Hei duo draafde naar de plek juist boven zijn eigen telefoon en dat gaf hem een moment van schrik. „Ben je een man of een muis?" vroeg hij zichzelf hardop, en toen hoorde hij een mannenstem: „Hallo". Hij stelde zijn vraag heel zakelijk, maar toen zijn boven buurman een heele stroom van verklaringen gaf, ging hij direct weer over tot zijn gewone manier van doen. „Nee-nee, werkelijk niet" zei hij haastig. „Het hindert me volstrekt niet Absoluut niet. 't Is alleen maar ziet u, als ik wist wat dat geluid was. zou ik er niet over piekeren". Het was, legde de buurman ernstig uit, een hond. Of liever, een bot. „Een kunstbot, dat we hem hebben gegeven omdat hij een beetje ongelukkig is. We hadden geen idee, dat het u hinderen zou We zullen het hem direct af nemen". Mijnheer Martin legde den hoorn neer met een schuldig gevoel in zijn hart. Daar moest je een ouwe vrijgezel voor zijn om je met de zaken van je buren te gaan bemoeien, en zelfs een ongelukkigen hond van zijn eerste speel goed te berooven. Het was goed te hooren. dat het moeite kostte om den hond te vangen; hij was blijk baar ook een goede draver. Toen de voetstap pen samensmolten in één lang geschuifel maakte een uitbarsting van hondenwoedé hef maar al te hoorbaar, dat zijn bovenburen suc ces gehad hadden. Er was geen twijfel moge lijk. ze hadden het bot afgepakt. „Ongeluk kig" was nog een te zwak woord voor dezen hond. dacht mijnheer Martin. Slechts een permanente melancholie, misschien zelfs waanzin, kon zulke geluiden voortbrengen. Terwijl mijnheer Martin zijn hoofd onder de iekens verstopte, gaf de hond aan heel de buurt een demonstratie van zijn virtuositeit Diep en dreigend gegrom., hartverscheurend gegil en dan een lang-aanhoudend gejank, dat echode tegen de wanden van de binnen plaats. En 't ,,plan-Gehrels". .De laatste jaren zijn er in Overveen en nu bedoelen wij in de eerste plaats het Ju- liana-kwartier heel weinig huizen te huur of te koop geweest en eigenlijk is dit nog zoo. De Gemeentelijke Bouwverordening laat geen aaneengesloten bouw van groote com plexen toe, blokken, die vaak een beleggings object vormen voor groote maatschappijen en dus verhuurd worden, met het normale ver loop van huurders, dat hiermee gepaard ging. De meeste huizen werden gekocht, vaak nog in de dure jaren en dergelijke huizen blijven in den regel bewoond. Want de laatste jaren was het zoo, dat bij een verkoop geen redelijke prijs meer was te bedingen en nolens volens bleef men soms in een te duur huis wonen. Gebouwd werd er ook niet meer, omdat er geen terreinen waren en zoo was er tot voor korten tijd op de woningmarkt vrijwel niets te doen Zoo verzekerde ons de directeur van het Woningbureau Kweekduin. Villa's, die in Overeen te koop waren, in Kweekduin en elders, gingen ook al niet ge makkelijk weg. Het publiek vond deze huizen te groot of te duur; vaak te ouderwetsch en veelal waren de groote tuinen niet langer een aanbeveling maar een bezwaar. Waar behoefte aan was. dat waren fleurige, moderne huizen tegen niet al te dure prijzen, met tuinen niet grooter dan 1200—1500 M2. Overveen kon dan ook niet langer concur- reeren met b.v. de gemeente Heemstede, waar dergelijke vrijstaande landhuisjes wel werden gebouwd en verzekerde men ons het was „een dooie boel". Ook het Gemeentebestuur moet dit gevoeld hebben, want in September 1935 werd door onzen zegsman op verzoek van het gemeente bestuur een rapport uitgebracht, waarin op de wenschelijkheid werd aangedrongen, den bouw van dit nieuwere type woningen moge lijk te maken. Deze mogelijkheid is nu geschapen door het uitbreidingsplan Gehrels en nu. is alles als In een tooverslag veranderd. Het gemeentebestuur heeft gezorgd voor een aantrekkelijk plan met plantsoen en een twee tal vijvers. Aan de straat komt een voortuin van 10 meter en deze 10 meter voortuin aan beide zijden geeft met de straatbreedte een ruimen, landelijken Indruk. Er mogen hoogstens blokken van 4 wonin gen worden gebouwd, die onderling 12 meter tusschenruimte moeten hebben, zoodat een aantrekkelijke open bouw tot stand komt. Bovendien berekent de gemeente een billij ken prijs van 8 per M2. en het gevolg is, dat er veel aanvragen komen en men de helft der aanvragers niet tevreden kan stellen. Alles, wat op het oogenblik gebouwd wordt, is al verkocht, hetgeen te danken is aan de prijzen, die varieeren van 900012000. Naar het oordeel van onzen zegsman speelt hier ook de devaluatie een rol. Maar ook an-, dere factoren werken mede, dat Overveen in trek Is. Deze woonbuurt, ligt buitengewoon gunstig voor het onderwijs. Pas is een modern toegeruste O.L.S., de Julianaschool. in dit kwartier geopend, de M.T.S., 2e H.B.S. B, Kennemer Lyceum, R.K. Lyceum liggen alle in de buurt. Ook wordt met groote waardeering ge sproken over dé nieuwe wandelgelegenheid aan den Zeeweg en bij de Kolk. Zoo kan Over veen weer concurreeren en komen liefhebbers van het buiten wonen zich in dit fraaie kwar tier vestigen. Waar nu reeds van de bouwgronden plan- Gehrels een groot gedeelte verkocht is, zal het niet lang duren, of Overveen is weer een bevolkte wijk rijker geworden. Dit succes is tevens een aanwijzing voor het gemeentebestuur, om het beschikbaar st- "sin bouwterreinen met kracht te be vorderen. In een volgend artikel zullen wij zien, hoe de toestand in de wijk Bloemendaal is. Er kwam een pauze, waarin gesmoorde ge luiden klonken en voetstappen schuifelden boven zijn hoofd, en het angstzweet brak mijnheer Martin uit. Gesteld dat ze probeer den zijn bek dicht te houden, dat hij beet en dat ze hondsdolheid kregen.... In het hotel, dat aan de binnenplaats grens de, gingen lichten aan. De advertenties zei den, dat het een hotel was voor rustige en gedistingeerde menschen. Een van de gedis- tingeerden gooide nu een flesch melk, die stuk vloog naast het raam van mijnheer Martin een ander, misschien een graad minder deftig, riep iets heel leelijks. Hij brulde het zóó hard. dat de hond zweeg. Verstomd uit beroeps- naijver, dacht mijnheer Martin, zenuwachtig Toen, tot zijn opluchting, werd die plotse linge, onheilspellende stilte verbroken. De on regelmatige tikjes klonken weer, en ze leken zacht en prettig na alles wat er gebeurd was. Mijnheer Martin luisterde er tevreden naar Hn' bleef zelfs glimlachen, toen hij de hooge hakken van de vrouw hoorde tikken boven zijn hoofd, in de richting van de telefoon, ge volgd door wat hij sinds drie jaar liet door gaan voor gespijkerde bergschoenen. Toen zijn eigen toestel rinkelde, nam hij den hoorn vroolijk van den haak. Hij zou nooit hebben kunnen inslapen zónder hen gerust te stellen en hij had ze niet weer durven opbellen. Aar dig van ze om daaraan te denken. De jonge man zei: „Het spijt me zoo. We hébben het hem eerst afgepakt, maar weet u....". Mijnheer Martin onderbrak hem „Denk daar maar niet meer over. Ik snap het best. En nu ik eenmaal weet wat het is. ben ik volkomen tevreden" En toen zei de jongeman het eenige, dat mijnheer Martin een ongestoorde nachtrust kon bezorgen. „Ziet u, we hebben de vloerklee den naar de stoomerij gestuurd Natuurlijk. En hij dacht nog wel dat ze hun meubilair gingen beleenen! „Heerlijk. Dat is fijn voor u. nietwaar?" zei hij enthousiast. Het ..pardon?" van den bovenbuur deed hem in het donker blozen. „Ik bedoel dat het zoo prettig is om schoone kleeden te hebben". Hij vond het nogal raar gezegd, maar de jonge man beaamde het van harte, zij het ook iet of was verbaasd. „Ze komen morgen thuis, en lk denk dat u dan wel niets meer van den hond zult hooren Mijnheer Martin zei. dat hij daar zéker van was en legde den hoorn neer met een warm gevoel jegens zijn bovenburen Aardige lui moesten dat zijn. Ze hadden hem zijn be- moeierigheid niets kwalijk genomen. Hij trok zijn dekens op en kneep zijn oogen dicht Hij zou heusch gauw genoeg aan het •'.estómmel met. dat bot gewend zijn. Eigen lijk jammer dat de kleeden morgen terugkwa menHij zou eens een visite gaan maken. Toen slien lib in Vergadering N. S. B. De N. S. B. hield Donderdagavond in de Ge meentelijke Concertzaal een bijeenkomst, die geleid werd door den heer A. P. Uni. Deze heette de aanwezigen welkom, waarna hij het woord verleende aan den eersten spreker van den avond, den heer M, M. Rost vanTon- n i n g e n. „Wij nationaal-socialisten zijn niet gekomen om onze huidige staatsorde te verbeteren", zei spreker; „ook niet om het onrechtvaardige van onze economische structuur te verzach ten. Onze strijd gaat weliswaar vaak tegen po litieke partijen en hun staatskundige en maatschappelijke stelsels, maar het wezen van het waarachtig nationaal-socialisme gaat toch uit van een geheel andere beweegreden. Ons doel is een volk, dat leeft naar eigen aard en eigen levenswet. Of -anders gezegd: naar de ordeningen, die verankerd liggen in een volk van eerlijk bedoelen en klaar en duidelijk rasbewustzijn. Alleen deze aardeigen orde ningen kunnen ons volk weer gelukkig en wel varend maken. Wij zijn niet uit ons zelf opge staan om ons volk wat nieuws te gaan leeren, doch om onzen tijdgenooten een waarachtiger staatsbeste] voor te houden. Wij zijn opge staan, omdat er in ons diepste zijn iets was, dat ons riep. Iets, dat leven en niet sterven wil. Het was de stem van ons bloed, dat sprak". Spreker critiseerde de democratie, die vol gens hem den werkman werkloos, den boer bodemloos, den intellectueel hopeloos, den nij- veren handwerkman moedeloos "heeft gemaakt. „De democratische staat', zei spreker, „hoop te op terugkeer van vrijhandel. Zij verwaar loosde echter den landbouw en drong naar verdere industrialisatie, op den dorren grond slag van een verarmden boerenstand. Men leende er op los en men maakte ons land in één woord bankroet'. Spreker noemde vervolgens cijfers van im port en export. „Onze buitenlandsche handel, dus invoer en uitvoer, bedroeg in 1929 onge veer 4750 millioen gulden; in 1935 nog slechts 16c0 millioen, dat is ongeveer een derde". Een gevolg van het wanbeleid van deze re- geering is de toeneming van het aantal werk- loozen tot 610.000. Men kan veilig aannemen, dat 1V2 a 2 millioen landgenooten van steun moeten leven. Deze ontreddering spiegelt zich ook af in de Staathuishoudkunde. Elk jaar, dat de heer Colijn aan het bewind is, kost het land tweehonderd millioen gulden. De Staats schuld bedraagt op het oogenblik 3V2 milliard. De heer Rost van Tonningen besprak ook uitvoerig den toestand in het buitenland, spe ciaal in Duitschland. Toen dat land zes mil lioen werkloozen telde, begreep Hitier. dat het zoo niet langer verder kon gaan; hij greep toen naar de macht om die niet meer af te staan. Spreker eindigde zijn rede met de aanwe zigen op te wekken, vooral in de komende maanden ijverig propaganda voor de N. S. B. te maken. Hierna was het woord aan den heer C. v a n Geelkerken, die sprak over het onder werp: „Onze strijd". Als men ons wil zien al leen als een protestbeweging, dan ziet men al leen maar één bepaalden kant van de bewe ging, en niet het nationaal-socialisme, zei hij. Het is vier jaar geleden dat hij ook te Haarlem sprak, Sindsdien is er veel veranderd. De S. D. A. P. had toen een verkiezingsplaat het licht doen zien, waarop een arbeider aan een offi cier een schop gaf. Dat zal de S. D. A. P. nu niet meer doen. (Geroep: „Neen!"). De heer Schmidt noemde de N. S. B. toen „Oranje-ge spuis!" Dat zal hij nu óók niet meer durven doen. (Geroep: „Neen!"). Nu het duidelijk is geworden, wat het na tionaal-socialisme in ons land wil en betee- kent, richt men overal comités van waak zaamheid op. „Hebt u ooit gehoord", vroeg spreker, „dat men vier jaar geleden comités van waakzaamheid tegen de communisten heeft opgericht? Neen immers! Maar dat doet men nu wel tegen de nationaal-socialisten. Toch heeft een natioaal-socialist vertrouwen in zichzelf en in de toekomst, want hij weet wat hij wil; hij weet dat hij overwinnen zal. Dat heeft hij in Duitschland getoond. En wat men in Duitschland kan, moet ook in ons land kunnen". Spreker- critiseerde de autoriteiten, die aan de arbeidersorganisaties gevraagd hebben, of zij er geen bezwaar tegen hadden, dat de bouw van een museum op de Veluwe in werk verschaffing zou worden uitgevoerd. „Voor den duivel', riep spreker, „moet men aan ar beidersorganisaties vragen of er gewerkt mag worden!" f Geroep. „Schande!"). Wij zien ons volk als één geheel, zei spreker. Dat is ons vast geloof en dat geloof hebben de andere partijen niet. Als het ernst is om een nieuw volk en een nieuwen staat te krij gen dan moet men de deur van het verleden dichtsmijten. Wie niet vóór ons is, is tegen ons. Een tusschenweg bestaat niet. „Als wij eerstdaags twaalf zetels in de Kamer krijgen, zullen wij tevreden zijn. Maar eens komt de dag, dat de Kamer vol nationaal-socialisten zal zitten, niettegenstaande de tegenwerking van vele kanten, waarvoor men zelfs zijn hei ligste beginsels op zij zet. In 1925 waren de partijen tegen elkaar; in 1933 waren ze tegen Colijn en in 1937 zijn ze allemaal vóór Colijn en tegen de N. S. B. De nationaal-socialisten willen gaarne vergeven, maar alles vergeten zullen ze niet. vooral niet de terreur, die men tegen de N S B gevoerd heeft". De heer Van Geelkerken eindigde zijn rede met een geestdriftige peroratie. Beide sprekers ontvingen een dankbaar ap plaus. Na afloop werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven. Hiervan werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. Zij werden door de sprekers beantwoord. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 13 MAART 1937. Prog-r. I Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 10.30 Pauze. 11.05 Londen Regional. 12.35 Vlaamsch Brussel. 1.35 Keulen. 2.35 Londen Regional. 3.20 Keulen. 6.20 Parijs Radio. 7.20 Weenen. 9.05 Pauze. 9.10 Boedapest. 10.20 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Pauze. 10.35 Droitwich. 6.50 Londen Regional. 7.05 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.10 Droitwich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Verzoek programma. 8.0012.00 Diversen. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1,90 per maand en 5,50 per kwartaai. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor •erzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon hvjii:. (Adv. Ingez. Med.j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10