Een Radio-rede. Draadlooze critiek. KAAN 54e Jaargang No. 16478 Verschijnt dageliilcs. beKalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 12 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENb COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR pftR„BT pffrfrOOM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.7214 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2uüü.— overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog 200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk f 15.—. polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek De president der Fransche Republiek, Albert Lebrun, heeft gisteren een radio-rede tot het Fransche volk gehouden en daarmee een nieuw precedent geschapen, want nog nimmer tevo ren had een president der Republiek dit ge daan. Dit moge voor den Nederlander, die de stem van zijn staatshoofd al meermalen uit zijn ontvangtoestel heeft hooren klinken, vreemd zijn, maai- voor den Franschman is het heel verklaarbaar. Immers, de grondwet van de Derde Republiek heeft de bevoegdheden van het staatshoofd angstvallig beperkt. Na de vele wisselingen van staatsbestel die het land in de helft der negentiende eeuw had doorge maakt, gevolgd door het Tweede Keizerrijk dat in 1870 in een volkomen débacle eindigde, waren de republikeinen zeer voorzichtig ge worden toen zij de Derde Republiek stichtten. De Eerste had tot een dictatuur en een Kei zerrijk geleid, de Tweede had reeds binnen vier jaar den President der Republiek de gelegen heid gelaten een staatsgreep uit te voeren en zichzelf tot Keizer- en dictator te proclamee- ren. Men was dus wèl gewaarschuwd. En de voorzichtigheid bleek in de eerste bestaans jaren van de Derde Republiek al gerechtvaar digd, want een der eerste presidenten ontbond op eigen houtje de Kamer van Afgevaardigden en mengde zich daarmee in de politiek op een wijze, die het republikeinsche Frankrijk vol strekt ontoelaatbaar achtte. Hij moest-dan ook aftreden en sindsdien is Kamerontbinding zelfs nooit meer toegepast ofschoon de grond wet dit middel nog wel degelijk veroorlooft. De taak vaar den President der Republiek is girootendeels representatief gebleven; zijn po litieke functie bepaalt zich vrijwel tot het uit- noodigen van kabinetsformateurs. Toen kort na den wereldoorlog President Millerand een poging deed om buiten zijn boekje te gaan en in de politiek in te grijpen moest ook hij on middellijk aftreden. Het Fransche staatshoofd spreekt wel herhaaldelijk in het openbaar, bij de opening van tentoonstellingen en de ont hulling van monumenten, maar als hij zich to het algemeen tot het volk wil richten, moet hij dit doen via den premier, het hoofd der regee ring en feitelijk met diens goedkeuring. In den ellendigear financieelen toestand waarin de Fransche staat thans verkeert heeft President Lebrun het aangedurfd een uitzon dering op dezen regel te maken nie t om een politieke rede te houden maar om in een kor te toespraak, die maar tien minuten duurde, het inteekenen op de nieuwe groote leentog voor de Defensie aan te bevelen. Nadat de pre mier Blum heeft aangekondigd dat hij zijn financieel bgleid zal herzien en een sluitende begrootingspolitiek gaan voeren heeft aldus het staatshoofd hem met zijn gezaghebbende stem geholpenom die leentog te doen sla gen en 's lands eenheid te bevorderen. Men kan derhalve redeneeren dat hij zijn positie boven de partijen heeft gehandhaafd. Men kan als niet-Franschman ook wel zéér gemakke lijk aanvaarden dat het onpartijdige staats hoofd de gelegenheid van de binnenkort te openen groote tentoonstelling te baat neemt om den godsvrede („P Union sacrée") tus- schen de strijdende partijen te bepleiten. Zelfs ban men ook aannemen dat hij-in het alge meen vraagt om beperking in het houden van politieke vergaderingen, in 's lands belang. HIJ richt zich daarmee immers niet tot eenige bepaalde richting! Maar er zijn natuurlijk oppositie-partij en die meenen speciaal belang bij het houden dezer vergaderingen te hebben en die zich dus als de „met-den-vtoger-aan- gewezenen" zullen beschouwen. Het is moge lijk dat dit initiatief van den President aan vaard wordt, maar de kans is niet uitgesloten dat men vindt dat het te ver is gegaan. Spoe dig genoeg zal blijken wat men ervan denkt to Frankrijk. De kans dat Lebrun's beroep op de eenheid der natie succes zal hebben en dat de leentog voor de defensie een schitterend resultaat zal opleveren schijnt inmiddels groot. Het zeer in dividualistische sterk-politiek- aangelegde Fransche volk heeft herhaaldelijk to zijn historie bewezen dat het tot groote eenheid en samenwerking in staat is in critieke omstan digheden: niet alleen als er oorlogsgevaar be staat maar ook in financieele crises zooals.de huidige. Daarom heeft Lebrun dan ook her innerd aan de „union sacrée" die indertijd den premier Raymond Poincaré voor zijn finan cieele saneertoig verwierf. Hij heeft tevens ge zegd dat de sterke stijging der staatsuitgaven „ook verband houdt miet de nationale verde diging" en dat wel zeer terecht, want het is in Frankrijk al net zoo als bij die andere groote mogendheden: de defensiebegrooting is mate loos hoog. Men bewapent zich geweldig. „Wij zijn uit lijfsbehoud genoodzaakt hetzelfde te doen totdat weer gezonder opvattingen de overhand krijgen" heeft President Lebrun ge zegd en zijn critiek op den dollen bewapentogs- wedstrijd klinkt hier onmiskenbaar. Het is niet alleen Blum's sociale politiek die de staats uitgaven boven ieder redelijk peil heeft opge voerd „Laat ons inmiddels hopen dat de godsvrede in Frankrijk een feit zal worden en de ftoan- (Uit Neiv York loordt de uitvinding van een toestel bericht, zoaardoor de radioluisteraar met signalen aan de studio kenbaar kan maken, of hij een uitzending al dan niet waardeert.) Ach, wat gaat men nu beginnen, Zooveel hoofden zooveel zinnen Geldt ook voor de radio; Wat de een niet kan verteren. Pleegt de ander te waardeeren. Dat is toch in alles zoo. Bij het groot verschil in smaken. 't Elk steeds naar den zin te maken, Dat is een onmooglijkheid; Als men dit gaat installeeren. Vrees 'k dat het tot critiseeren Practisch zonder einde leidt. In den boezem der gezinnen, Dringt dan ook de splijtzwam binnen. Ook daar krijgt men het geschil. Als de een critiek wil uiten. Die de ander tracht te stuiten. Daar hij hulde seinen wil. Kan er iets mij niet bekoren, Dan hoef 'k het toch niet te hooren, Ik sta rustig even op. Zonder ook maar iets te malen, Om het zenden van signalen, Ik draai enkel aan een knop. Men kan alles overdrijven, Het moet liever zoo maar blijven, Laat men aan de microfoon. Nu maar vol illusie denken, Dat wij allen aandacht schenken, Aan hun woord of aan hun toon. LEUKE ZOMERWOL voor Kinderjurkjes en Damesblouses 50 gram 25 cent. GEN. CRONJéSTRAAT 129 Altijd lager in prijs. (Adv. Ingez. Med.) cieele saneering slagen. Ook wij Nederlanders hebben er het grootste belang bij dat een nieuwe ontwrichting in het buitenland voor komen wordt. R, P. De Haarlemsche sneeuw- opruimers. De steunaftrek. Evenals de vorige maal is thans ook door B. en W. van Haarlem besloten, dat de onder steunden welke bij het sneeuwopruimen zijn tewerkgesteld, van het door hen ontvangen loon vijftig cent niet behoeven op te geven aan de diensten van Maatschappelijk Hulpbe toon en de Werkloosheidsbestrijding. Deze vijf tig cent blijven aldus buiten beschouwing voor de twee derde aftrek, die krachtens de steun regeling moet plaats vinden van elke ver dienste. Deze vijftig cent worden door B. en W. be schouwd als voor slijtage van schoenen en in dit bijzondere geval is deze afwijking van de regeling door de regeering toegestaan. „Zang en Vriendschap" leidt de B. E. L.-week in. Galaconcert op 29 April. De organisatoren van de B.E.L.-week zijn er in geslaagd aan de opening van deze week op 30 April a.s. een inleiding van kunst zinnig gehalte te doen voorafgaan. Met het bestuur van de oudste Liedertafel van ons land, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem, werd nl. overeen gekomen, dat het aan den vooravond van de B.E.L.-week, op Donderdag 29 April door de Liedertafel, onder leiding van haren dirigent, den heer Frits Schuurman, te geven leden- concert, als Gala-concert wordt wordt dienst- gemaakt aan de Bloemen- En Lentevreugde- week. Het programma zal als gewoonlijk worden geopend met het Wilhelmus, terwijl daarna als nummer 1 van het programma door het koor zal worden gezongen, het voor deze ge legenheid zoo zeer toepasselijk lied van Philip Loots, op woorden van Nic. Beets: „Mijn Hof". Als soliste zal optreden onze stadgenoote mej. Annie Woud. (alt), terwijl verder mede werking zullen verleenen het duo mevr. Riek Heybroek—Gouda en de heer Rul Riphagen (2 piano's). De reputatie van de aloude Liedertafel staat er borg voor, dat aldus een wijdingsvolle in leiding van de B.E.L.-week wordt verkregen. Het behoeft wel geen betoog, dat vooral in middenstandskringen voor dit galaconcert groote belangstelling bestaat. Daar slechts een beperkt aantal kaarten beschikbaar is, wordt den leden der midden standsorganisaties, die dit galaconcert, waar van de toegangsprijs op f 1,50 (incl. rechten) is gesteld, willen bijwonen, aangeraden hun aanvragen voor toegangskaarten freeds thans in te dienen bij de hoofdcommissie van Uit voering voor de B.E.L.-week. Lange Begijne straat no. 20. Haarlem, telefoon no. 10403 (tegenover het Concertgebouw). Het Bureau van de B.E.L.-week. Aan bovenstaand adres is ook het Bureau van de B.E.L.-week gevestigd. Hier zijn alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen betref fende reclame-optocht, verkoop-actie, „Smul dag" en andere onderdeelen van de B.EL.- week". DE TWIST TE HOOFDDORP. Toestand van het slachtoffer. Zooals wij reeds eerder berichtten, is de toe stand van P. van D. uit Hoofddorp, die Zater dag bij een twist levensgevaarlijk werd gewond, nog steeds vooruitgaande. Het staat evenwel nog niet vast, wanneer v. D. het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Lange winteravonden... Een bril van KEIP helpt U er dooi. Gr. Houistraat naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) De Koningin in de Domstad. Langdurig bezoek aan de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs UTRECHT, 12 Maart. Dank zij haar on volprezen jaarbeursinstituut, is de domstad vandaag de eer te beurt gevallen van een dei- eerste officieele bezoeken van H.M. de Ko ningin na haar vacantie. De ochtend, waar aan gelukkig de zon te pas kwam en die eindelijk een belofte inhield voor het voor jaar, zag Utrecht in het feestkleed van vlag gen allenvege. Te 10.39 uur reed de trein, waarin het Ko ninklijk salonrijtuig was gehaakt, het station binnen, waar ter begroeting van de Koningin aanwezig waren de burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk en de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Bij den uit gang op het Stationsplein, waar zich achter de afzettingen een groot publiek verzameld had, dat de Koningin hartelijk toejuichte, werd de landsvrouwe een bouquet roode rozen aangeboden, door de praeses van de hier op gestelde Utrechtsche Vrouwelijke Studenten- vereeniging, mej. 's Jacob, dochter van den oud-commissaris der Koningin. Tijdens den hierna volgenden rijtoer werd halt gehouden voor het stadhuis, waar mej. Bep Botterweg, dochter van den wethouder, I-I.M. bloemen aanbood. De aankomst op het Vredenburg, waar zich eveneens een talrijk publiek ver zameld had. geschiedde te ongeveer elf uur. H.M. werd hier. voor den ingang van het administratiegebouw der jaarbeurs, ontvangen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen. voorzitter van den Raad van Beheer der Ko ninklijke Neder 1. Jaarbeurs, waarna, in het gebouw, aan de Koningin werden voorgesteld de overige leden van den Raad van Beheer en anderen. Na de ontvangst in het gebouw begaf de Koningin zich met het haar begeleidende ge zelschap, waarbij zich de commissaris dei- Koningin en de burgemeester hadden aange sloten, onder het gejuich van de hier aan wezigen, naar de hal van het vaste jaarbeurs gebouw, van waar met de lift de derde ver dieping bereikt werd. De Koningin was zeer geïnteresseerd voor- hetgeen haar getoond werd en uit de vragen, welke door H.M. werden gesteld, bleek even als zulks bij het verdere bezoek het geval was overduidelijk dat de landsvrouwe zich door dit bezoek aan de jaarbeurs uitvoerig wilde doen inlichten over de huidige situatie van het bedrijfsleven. Na met de lift in het trappenhuis de vierde verdieping te hebben bereikt, bezichtigde de landsvrouwe de stand der kousenfabrieken Hin N.V. te Haarlem, waarna zij zich gerui- men tijd ophield op de Fransche afdeeling. waar enkele Fransche autoriteiten, onder wie de Fransche gezant, Z.Exc. baron d'Arnault de Vitrolles, H.M. van voorlichting dienden. Daarna volgde een rondgang over de Duitsehe afdeeling. Onder den nieuwen Rijksstraatweg HaarlemDen Haag wordt bij Oegstgeest een tunnel gebouwd, waardoor de spoorlijn zal komen te liggen, zoodat de beruchte overweg zal vervallen. 1936 was voor den tuinbouw iets beter. Jaarvergadering" van de groep Veilings ver een igingen uit de N. T. R. In de Handelsbeurs te Utrecht werd heden de algemeene jaarversgadering gehouden der vereenigtog „Groep Veilingsvereenigingen uit den N. T. R. onder leiding van den heer F. V. Valstar. Deze heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en was voorts van oordeel dat de tuinbouw nog geen stof tot juichen heeft. Toch mag, meende spr.. niet onvermeld blijven de geringe verbetering van de veiling- omzetten in 1936. De totale omzet onzer vei lingen vertoont over het afgeloopen jaar eeni ge stijging. Nadat die omzet in 1935 was ge daald tot beneden 54 millioen gulden, zien wij voor 1936 een verhooging van een kleine vier millioen. Als deze opleving blijft aanhou den en zich nog verder kan uitbreiden, zal zij op den afzet van tuinbouwproducten een gun- stigen invloed gaan uitoefenen, al zal dit den tuinbouw de verloren welvaart niet terug kun nen geven. Daarvoor zijn de handelsbelemme ringen te groot. Spr. wijst verder op een uiterst belangrijke zaak, die haar oplossing heeft gekregen, zoo als de verplichte uitvoercontrole od de tuin bouwproducten. Na jarenlangen tijd is be reikt, dat de toepassing van de landbouwuit- voerwet bij export van tuinbouwgewassen nu wettelijk voorgeschreven is geworden. Dat dit besluit genomen is kunnen worden, en wat onze organisatie betreft met volle instemming is een verblijdend verschijnsel, aldus spr. De verplichte controle op den uit voer moet slagen, omdat wij met minder dan een goed product onze plaats op de wereld markt niet met succes kunnen verdedigen of veroveren. Spr. roept daarom voor dit welsla gen de volle medewerking in van de veiling- besturen. Wij moeten uit deze crisis weg. Wij moeten daar zelf met al onze kracht en met de middelen, die er zijn, aan mee helpen. Spr. zette uiteen, dat voortgegaan moet worden met ordening in het bedrijf. Er moet voor worden gewaakt, dat de schep pende kracht, het maatschappelijk leven niet door een albestierenden staat wordt opgezo gen. Wij kunnen en wij willen niet leven onder een ziellooze bureaucratie, die zooveel ver stikt. wat verdient te bloeien. Niet, dat wij op dit oogenblik alle crisismaatregelen al aan den kant .kunnen zetten. Dit gaat helaas nog niet. Maar wij zullen den dag zegenen, dat wij deze verderfelijke staatszorg kunnen missen ver- 1 a erfelijk, omdat zij het moreel van den land en tuinbouw ernstig in gevaar brengt, den vleugelslag van de persoonlijke energie ver lamt en het vrije maatschappelijke leven den nekslag geeft. Spr. wil echter niet worden misverstaan. Wij zijn de regeerin'g dankbaar voor wat zij voor den tuinbouw deed en de wijze waarop dat is geschied. De crisismaatregelen waren noodzakelijk en daarom moeten ze worden aanvaard. Het woord is aan Delille Het tfilent vereenigt alle volken. Naast den financieelen steun, die helaas nog niet kan worden ontbeerd, is er een maatre gel, die voor de verbetering van de positie van den tuinbouw van groote beteekenis is: de teelt-beperking. Er moet toch eindelijk eens een einde komen aan het telen voor de mestvaalt. Spr. bedoelt het telen van tuinbouwgewassen in landbouwbedrijven, terwijl de teelt van landbouwgewassen in die bedrijven toch zeer goed mogelijk en zelfs loonend is. en terzelf der tijd de tuinbouw op de mesthoop wordt ge dreven. Dat is economisch ontoelaatbaar. Daaraan moet een einde komen. De noodzakelijkheid dwingt hier tot krachtig ingrijpen. Iedere ver betering van het prijspeil der tuinbouwpro ducten wordt daardoor onmogelijk gemaakt. De jaarverslagen kwamen na de rede van den heer Valstar in behandeling. Mussolini in Libye aangekomen Door maarschalk Balbo begroet. TOBROEK, 12 Maart. (Havas). Een spe ciale correspondent meldt: Mussolini is van morgen om acht uur aan boord van den kruiser Pola aangekomen in gezelschap van admiraal Domenico Cavagnari Achille Sta race, en Dino Alfieri benevens den minister van koloniën Alesandro Lesona. De Pola werd geëscorteerd door de kruisers Zara en Fiume. Luchtstrijdkrachten van de in Libye gestationneerde eenheden vlogen de schepen tegemoet, zoodra hun komst gemeld werd. Toen de Pola verscheen losten de op de reede voor anker liggende schepen saluutschoten. Mussolini werd bij het aan wal gaan ont vangen door maarschalk Balbo en zijn ge- neralen staf, waarna hij de revue passeerde over afdeelingen mariniers, luchtvaarttroe pen, carabinieri. Ascaris, formaties Italiaan- sche fascisten en inboorlingenformaties. Ver volgens bracht hij een bezoek aan het dorp, waar uit alle huizen de vlag was gestoken. Na dit bezoek vertrok Mussolini per vlieg tuig naar Amseat. aan de Egyptische grens, op 135 K.M. ten Oosten van Tobroek, ten einde daar ae grenspaal en het begin van den weg langs de kust in te wijden. Behalve groene zeep brengt de schoonmaaktijd nog een ander groen embleem. Plaats een „Groentje" in Haarlem's Dag blad als er een sta-in-den-weg moet worden opgeruimd, een werkster gevraagd enz. enz. De eenvoudigste, goedkoopste en succesvolste manier. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Largo Caballero over Spanje's toekomst. pag. 4 In den Belgischen senaat is het gisteren tot een hevige vechtpartij gekomen. pag. 4 Thans heeft de Amerikaansclie regeering te Berlijn een protest ingediend. pag. 4 De „Kantoeng" wordt gesloopt door het stoo- ten op den zeebodem. pag. 3 De regeering overweegt heffing op ruwe olie. pag 3 De Tweede Kamer stemt voor vernietiging van de goudclausules. pag. 3 De „Triton" laat nog niets van zich hooren. pag. 3 Voor de rechtbank te Haarlem is de kwestie van de Mussert-zegcls in hooger beroep be handeld. pag. 6 De woningmarkt te Overveen en 't „plan- Gehrels". pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een radio-rede. pag.l Dr. H. C. Prinsen Geerligs: Belangrijke sui kerconferentie op komst. pag. 7 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Oslomoeilijkhcdcn zijn niet gering. pag. 7 Van onzen Weenschen correspondent: De gouden ganzen van Klatanica. pag. 4 H. A.: Modeshow bij de firma Wisbrun en Liffmann. pag. 2 K. de Jong: Concertgebouw te Amsterdam. pag. 2 J. B. Schuil over Rijksstraatweg no. 6. pag 15 J. B. Schuil over den wedstrijd van Cremer. pag 15 H. D. Vertelling: Nachtelijk avontuur, pag. 6 Voor de Jeugd. pag. 13 en 14 Damrubriek. pag. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1