Meer dan 45000 Vernietiging van goudclausules. Ook heffing op ruwe oiie? Achfurendag voor Kantoorpersoneel. „Kantoeng" wordt gesloopt. tu de QtGGie ScUcoMHoakl^d is attijd de dtultste (eaentjestijd ten (etentje in Haatients dagtiad Triton" iaat niets zich hooren. van VRIJDAG 12 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. In binnenlandsche contracten. Ook voor betaling naar 't buitenland? Jlir, ar. CL i- (Chr.fl. ds Ge»F DEN HAAG Donderdag. De in tal van contracten opgenomen goud- olausule, waardoor 'n schuldeischer zich ten allen tijde van 'n zekere hoeveelheid goud ver zekert. ook wanneer op het tijdstip van beta- ltlwg, de goud'waarde van die nationale munt zou zijn gedaald, zou op het oögenhlik bepaald onbillijk werken. Niettegenstaande de op 26 September j.l. ingetreden depreciatie van den gulden is het binnenlandsche prij speil va-ij wel gelijk gebleven. Daardoor zou thans bij werking van de goudclausule een ongerechtvaardigde verzwaring intreden van de verplichtingen van den schuldenaar, ten voordeele van den sohuideisoher. Vandaar het wetsvoorstel dat goudclausules, voorkomende in de binnenlandsche overeen komsten van geldleening of van vestiging van altijd durende renten, van verhuring of ver pachting of tot vestigiaig van eeai zakelijk recht op omroerend goed (aangegaan vóór 27 September), nietig verklaart. Art. 4 maakt deze regeling niet van toepas sing op obligatie-leeningen omdat het hier geen gewone geldleening betreft, doch stukken waarin regelmatig handel wordt gedreven, een soort koopwaar. Bij het debat bleken Mr. Coops (lib.) en Mr. v. Dij ken (a.r.) tot de krachtigste tegen standers van heel het ontwerp te behooren. De liberale spreker die niet namens zijn fractie sprak, terwijl de a.r. jurist enkele club- genooten wel aan z'n zijde scheen te hebben, al dachten de overigen er anders over acht te het voorstel uit dien booze omdat het z.i. strijdig is met de klas sieke rechtsbeginselen van ons overeenkoms ten recht. Een soortge lijk verzet tegen ingrij pen in door particulie ren aangegane con tracten leefde ook bij Mr. v. Dijken, terwijl •Jhr. Dr. De Geer (cJh.) aanvankelijk niets wilde weten van de uitzondering voor de obligatie-leeningen en hij voorts samen met Mr. Donker (s.d.) met behulp van een amendement de vernietiging ook van toepassing wilde maken op conta-ac- ten waarbij betaling naar het buitenland moet geschieden. Minister v. Sc ha ik zette ter verdediging van het ontwerp allei-eerst uiteen, dat er geen kwestie is van aantasting der beginselen van ons contractrecht, gelijk Mr. Coops had be toogd. Het zijn niet partijen, die van een tus- schen hen aangegane overeenkomst afwijken, doch men heeft hier 'n gansch andere figuur, te weten die van de tusschen beiden tredende overheid, welke dit doet, aangezien tengevolge van een door haar ondernomen daad (de op 26 September besloten depreciatie van den gulden.) menig crediteur, bij handhaving van de goudclausule 20 pet. rijker zou worden en de debiteur zich in gelijke mate benadeeld zou zien. Mr. v. Dij ken's bewering, dat het wets-, ontwerp tot verzwakking van het verantwoor delijkheidsgevoel van contractanten zou kun nen leiden, was dan ook evenmin juist als zijn opmerking, dat het nadeel van debiteuren welke overeenkomsten met goudclausule aan- i gingen van denzelfden aard zou wezen als wat iedereen ondervindt die verkeerd gespeculeerd heeft. Want in die gevallen van speculatie pleegt alleen de va-ije samenloop van bepaal de economische factoren een streep door de rekening te halen, terwijl men hier te doen heeft met iets geheel anders, n.l. met het re sultaat van een Regeer ings-handeling Tegenover de afgevaardigden, die, gelijk 1 Mr. Donker de vraag gesteld hadden waarom als overeenkomsten in het binnenlandsch verkeer alleen zouden gelden contracten waarvan nakoming binnen het koninkrijk kan worden gevorderd en waarom niet be paald was, dat de regeling zou slaan op elke overeenkomst waarop het Nederlandsche recht van toepassing is (zoodat dus ook in I geval van betaling naar 't buitenland ver nietiging der goudclausule zou plaats heb ben) voerde Minister v. Schaik aan, dat de man, die in 't buitenland woont benadeeld zou worden door betaling in gedeprecieerde Nederlandsche guldens. Dat in den vreemde ook wel depreciatie heeft plaats gehad, had met 't wezen en doel van dit voorstel niets te maken. Tenslotte wees mr. v. Schaik de suggestie van Sr. Bongarets (r.-k.) om in dit ontwerp ook de deur te openen voor nietigverklaring van na 26 September jl. geschapen goudclausules van de hand. Mocht het later noodig blijken dien weg te betreden, dan wil de Regeering volle vrijheid bezitten om te doen wat tegen dien tijd noodig mocht wezen. Minister Oud deed hierna nog een duit in het zakje, in den vorm van een bestrijding van Mr. De Geer's pleidooi om ook obliga ties, die men geenszins met hypotheken enz. gelijk kan stellen, onder de wet te brengen. Zou de Kamer den c.-h. woordvoerder vol gen en art. 4 uit 't ontwerp laten vervallen, dan zou de regeering een verdere behande ling van het aldus gedenatureerde wets voorstel niet meer verantwoord achten. Mr. De Geer bleek tenslotte na dit ultimatum be reid zijn verzet tegen art. 4 te laten varen. Zonder hoofdelijke stemming ging dit voor schrift er door. terwijl de Kamer morgen (nu was ze te slecht bezet) zal hebben te beslissen over het amendement-Donker-De Geer, dat ook in geval van contracten, die betaling naar het buitenland met zich mee- Regeering heeft de zaak in onderzoek. Minister van Lidth de Jeude deelt m de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds mede, dat de vraag, of het thans wenschelijk is naast de benzinebelasting een heffing in het leven te roepen, waardoor de z.g. ruwolietractic wordt getroffen, nader wordt overwegen. li. M. C. E. Bon- gaerts (R.K.) brengen, vernietiging van de goudclausule beoogt. In 't begin van den middag is er over het nieuw ontworpen art. 29 van het Wetboek van Strafvordering en over de daarop inge diende amendementen gestemd. Dat van Mr. Donker, hetwelk nog ver*'"- het voorstel der vaste commissie waardoor gehandhaafd zal blij ven, dat de verdach te bij 't verhoor niet tot antwoorden ver plicht is, haalde slechts 30 van de 73 stemmen. Alleen so ciaal-democraten, li beralen, vrijzinnig democraten, commu nisten en de rev.-soc. Sneevliet waren voor. Hierna nam men het amendement der vas te commissie met 612 anti-revolutionnai- ren zonder de heeren Smeenk en v. Dijken, Staatk. Gereformeerden en ex-nat. Herstel Mr. Westerman) aan, waarop het gewijzigde artikel met 4627 (socialisten zonder de hee ren Drees en v. Braambeek, communisten, vrijz.-democraten, revol. soc. Sneevliet, de liberaal Mr. Coops) werd aanvaard. Dit stuk is voor heden Tenslotte zij vermeld, dat zeer laat op den middag het wetsontwerp tot wijziging van de zegelwet aan de orde kwam, dat ten deele een aantal technische veranderingen aanbrengt, ten deele ook op sommige punten belasting verlaging op andere punten eenige verhooging in het leven roept. "Van de ingediende amendementen noemen we het voorstel van den heer Schilt huis (VjD.), die een voor het rechtstreeksche tran- sitoverkeer voorgestelde tegemoetkoming op het stuk van het zegelrecht ook voor den niet- reohtstreeksehen doorvoer wilde doen gelden. Mr. Donker kwam op voor vrijstelling van zegelrecht voor de stukken van conversie- leeningen van provincie en gemeenten, terwijl de bijzondere commissie die het ontwerp bij het afdeelingsonderzoek in de Kamer onder handen had genomen, het zegelrecht voor de verzekering van zeeschepen wilde verminde ren van 15 ct. op 5 ct. per duizend gulden. Mr. Wendelaar (lib.) stelde voor de re ductie op het zegelrecht, welke verleend wordt bij conversie van pandbrieven, ook te ver- leenen bij conversie van zeepandbrieven, waaiwoor ze tot dusverre niet geldt. De Minister was ook nu toeschietelijk: de amendementen van den heer Sehilthuis en van de bijzondere commissie nam hij over en hetzelfde voorrecht viel Mr. Wendelaar ten deel, terwijl de Kamer morgen moet stemmen over het volgens Mr. Oud geheel buiten het kader van dit ontwerp vallende amendement-Donker. EERSTE KAMER. Zaak al vergevorderd. Soms heeft het er veel van, alsof onze sena toren. althans een aantal hunner, geen begrip hebben van de zelfbeperking, die zij zich als leden van de Kamer van Revisie hebben op te leggen. Werkelijk, wat er vandaag bij de be grooting van Sociale Zaken weer allemaal te berde is gebracht, had gerust onaangeroerd kunnen blijven. Want na vorige Eerste Kamer debatten en zeker ook na wat er al in de Tweede Kamer bij de behandeling van dit be- ..rootingshoofdstuk is opgemerkt, ware er niets bedorven als men in den Senaat de discussies tot een tiende van den omvang, die zij thans kregen, had bekort. De Minister kon dientengevolge ook niets nieuws meer vertellen. Zoo hoorden we hem nogmaals verkondigen dat wettelijke bepalin gen tot verkorting van den arbeidstijd rationa lisatie en dientengevolge verzwaring der be drijfslasten en daardoor werkloosheid zouden veroorzaken, terwijl hij voorts moest aanstip pen nog geen kans gezien te hebben iets te be reiken ten aanzien van bevordering van vrij willige beperking van den arbeidsduur. Als de veranderde economische omstandigheden 't toelaten zal Mr. Slingenberg ook wettelijk in grijpen overwegen. Principieel, zoo betoogde hij verder, voelt hij voor uitbreiding vaia de economische taak van de bedrijfsraden en voor aan die organen toe te kennen verordenende bevoegdheid. Maar. de bedrijfsraden zijn nog te jong en moeten eerst nog wat ervaring opdoen. Oprichting van zulke colleges zal de Minister zooveel mogelijk bevorderen, zoo noodig en indien hiervoor rede lijke gronden bestaan, zelfs met behulp van dwang. Invoering van den 8-urendag voor kantoor personeel: is in 'n vergevorderd stadium van voorbereiding. Woningbouw dient in de eerste plaats aan particulieren overgelaten, terwijl de staat hier slechts een beperkte, naar behooren te ver vullen. taak heeft. Morgen voortzetting van deze rede! E. v. R. Nieuwe Nederlandsche gezant bij Hitier. De nieuwe Nederlandsche gezant in Berlijn heeft gisteren aan Hitier zijn geloofsbrieven overhandigd. De gezant bi-acht de persoonlijke wenschen van de Koningin voor het hoofd van het Duit- sche rijk en het Duitsche volk over en wees vervolgens op de noodzakelijkheid, de be staande vriendschappelijke betrekkingen tus schen de beide buurstaten Duitschland en Nederland op alle gebied uit te breiden, in het bijzonder wat betreft de economische samen werking. De Fühi-er dankte voor de persoonlijke wen schen van de Koningin. Hij wenschte haar en het Nederlandsche volk eveneens het beste en verklaarde verder, dat het Duitsche volk, niettegenstaande de overal bestaande moeilijkheden op economisch gebied, steeds tracht zich niet te isoleeren, doch in rust en wederzij dsch vertrouwen de uitwisseling van goedei-en met andere landen te ontwikkelen. Juist in dit opzicht is Nederland geroepen een van de voornaamste plaatsen in te nemen in de Duitsche handelsbetrekkingen meti het buitenland. Door het stooten op den zeebodem. Deel van bovenbouw reeds vernield. De bovenbouw van de „Kantoeng", de groote tinbaggermolen, welke nabij de Engelsche kust is omgeslagen, wordt grondig" door de zee vernield. De molen is dichter naar de kust gedreven en in ondieper water vastgeraakt wat alleen ka ngeschied zijn, doordat van den bovenbouw een stuk is afgebroken. dat door het stooten tegen den rots- achtigen Kanaalbodem natuurlijk ten zeerste wordt verergerd, zoo zal blij ven doorgaan, tot niet veel meer dan de gehavende ponton zal zijn overge bleven van het machtige gevaarte. Tenzij voor dien tijd mocht worden in gegrepen en het overgebleven deel van het wrak naar diep water wordt ver sleept en daar tot zinken wordt gebracht. Houd Uw Nieren ftEZONDE. krachtige nieren zijn Uw zekerste bevelll- zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- sche pijnen, dat gevoel zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrichten, dulzellg- hold en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het llohaam verwijderd.De nieren bestaan uit een groote menigte teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en verot bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een diuretisch middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f 1.f 1.75 en f3.—. (Adv. Inqez. Med.' I als de BEZOEKT ONZE llll 16-17-18 Maart a.s. op de Lunchroom llll bespreekt vroegtijdig uw plaatsen (Adv. ingez. Med.) Het vliegtuig in dienst van den medicus. Steeds grooter plaats neemt het vliegtuig in bij het vervoer van zieken. Smirnoff is Donderdag 5 dezer met een extra vliegtuig, „Koetilang", naar Aden ver trokken, om daar een zieke te halen, die zich aan boord van een mailboot uit Indië be vond. Zaterdag ai-riveerde de Koetilang te Aden en is Dinsdag weer met den patiënt en zijn familie, vrouw en kind, naar het moeder land vertrokken, waar het toestel Donder dagmiddag te 12 uur aiTiveerde. De patiënt maakte het goed en is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdagmiddag te half zes maakte prof. Snapper van een extra vliegtuig „Sperwer", met Frijns als bestuurder, gebruik, om een patiënt te Antwerpen to bezoeken. Hij keei-de 's avonds weer naar Amsterdam terug. Groentjes (Vraag en Aanbod) werden in 1936 in Haarlem's Dagblad geplaatst Doe er ook uw voor deel mede. Als gij iets hebt op te ruimen is geen middel eenvoudiger, goedkooper en voordeeliger dan 1 -3 regels 30 ct., elke regel meer 10 cent Noodtoestand in de slagers- bedrijven. In verband met den noodtoestand in de slagersbedrijven kwamen de besturen van de Christelijke, Roomsch-Katholieke en Neu trale Slagerspa troonsorganisaties Dondei-- dag in café-restaurant „De Kroon" te 's-Gra- venhage bijeen. Van het departement van Landbouw en Vis- scherij was bericht ontvangen, dat de crisis- beffing van 10 pet. op het vleesch voorloo- pig gehandhaafd dient te blijven. Deze brief verwekte ernstige teleui-stelling bij alle aanwezigen. De marktprijzen van het rund-, kalfs-, varkens- en lamsvleeseh loopen met de week omhoog en de slagers zullen ge noodzaakt zijn de piijzen wederom te ver- hoogen, waardoor de onderconsumptie op vleeschgebied nog grooter zal worden. Met de tegenwoordige prijsnoteering is het niet mogelijk het. bedrijf loonend te maken. De toestand verergert met den dag. Men was van zins een collectief arbeidscontract met de gezellen aan te gaan. Een onder alle pa troons gehouden enquête heeft ontstellende toestanden aan het licht gebracht. De ge vraagde loonen kunnen niet betaald worden. Verschillende patroons verklaarden onom wonden. dat zij het op prijs zouden stellen indien zij voor deze loonen zelf als knecht zouden kunnen gaan werken. Scherp keurde men het af, dat bij de distri butie van het bak- en braadvet de slager eerst na den kruidenier als distribuant in aanmer king komt. De winstmarge van deze artikelen is voor de distribuanten zeer gering, terwijl de regeering zich bij den verkoop aan detail listen een groote winstmarge heeft bedongen. De plaatselijke besturen kwamen tenslotte overeen bij hun respectieve bonden met kracht op een voortzetting van de actie tot af schaffing der heffing te blijven aandringen. De tunnelbouw te Rotterdam. Raad heeft nog geen beslissing genomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag met 21 tegen 20 stem men besloten het voorstel van B. en W. om te besluiten tot uitvoering van het groote tunnelplan onder de Nieuwe Maas te Rotter dam in de plaats van het project, waartoe be sloten was, aan te houden tot de volgende vergadering. B. en W. zullen dan praeadvies uitbrengen op de adressen van de Hollandsche Beton Maatschappij in Den Haag. welke niet in aanmerking is gekomen voor uitvoering van welken tunnel dan ook. De meerderheid van den raad was van oor deel, dat afgezien van de kwestie of deze Maatschappij recht of onrecht was gedaan, de raad en de burgerij volkomen op de hoogte dienden te zijn van al hetgeen er gebeurd is. Wethouder Brautigam had tijdens de dis cussie gelegenheid gehad mede te deelen dat aan de gunning van den tunnel niets meer kon worden veranderd. De combinatie van aannemers, met wie een contract op 2 Fe- bruari is aangegaan voor het maken van een tunnel, zal onder alle omstandigheden een tunnel moeten maken, welk project ook ge kozen wordt. Donderdag over veertien dagen zal nu de beslissing vallen of de groote tun nel zal worden uitgevoerd II Schip nog niet vrijgegeven Op 17 Maart „Hertog Hendrik" Straat van Gibraltar. De maatregel, welke overeen komstig de beslissing van de regeering is genomen, dat Ne derlandsche koopvaardijsche pen, welke zich in de buurt van de Spaansche wateren be vinden, draadloos of anderszins de hulp van een Nederlandsch oorlogsschip kunnen inroepen, als zij zich in moeilijkheden bevinden of geconvoyeerd wenschen te worden, zal op 17 Maart van kracht worden, wanneer de „Hertog Hendrik" zich aldaar bevinden zal V^n de „Triton" der K. N. S. M. welke met een lading sinaasappelen op weg naar Neder land, door een gewapendc-n treiler van de op standelingen is aangehouden en naar Ceuta is opgebracht, is tot dusver geen enkel bericht ontvangen. Het vermoeden bestaat, dat men den kapitein verboden heeft te telegrafeeren. Misschien zal. als het schip gelost is. de ka pitein gelegenheid krijgen zich met de ree- derij in verbinding te stellen over den stand van zaken. Verzekering tier veiligheid van Nederlandsche koopvaardijschepen. Reeds ongeveer een week geleden heeft de directie van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland aan haar gezagvoerders instructie ge geven, op het traject AlgiersGenua en ko mende van Marseille dertig mijl beoosten de Balearen te varen teneinde het mijnengebied in de Spaansche wateren op veiligen afstand te ontwijken. (Adv. Ingez. Med.) Kiepura heeft politiehulp noodig. Enthousiaste ontvangst in het R. A. I.-gebouw. Hij laat zijn stem schallen. i De zanger Jan Kiepura is Donderdag in de hoofdstad aangekomen. Daar de Prinses en de Prins in het hotel van Kiepura te Ki-ynica hebben gelogeerd, hebben wij even een praatje met hem gemaakt in het Amstelhotel. U hebt in Krynica een concert gegeven voor onze Prinses. Kunt u ons iets daarover vertellen? Een concert was het eigenlijk niet. hoewel ik natuurlijk wel gezongen heb. Dat kwam echter zoo vanzelf. Er heerschte een uiterst opgewekte en vroolijke stemming in het hotel. Er werd een bal masqué gegeven, er werd ge lachen, gedanst, gezongen, en toen het gehee- le gezelschap zoo aan het zingen was, heb ik meegezongen. Toen hielden de anderen zich stil en zoo is het dan gekomen, dat ik in Kry- nica solo heb gezongen voor de Prinses en den Prins. Mijn vrouw, Martha Eggert, heeft toen ook eenige liederen ten gehoore gebracht. U ziet wel, dat van een eigenlijk concert niet kan worden gesproken. Bestaan er nog plannen voor een con cert in Nederland voor het hof? Die plannen zijn er Inderdaad. Maar vooreerst zullen zij wel niet kunnen worden uitgevoerd. Om te beginnen is de Prinses op het oogenblik nog niet in het land terugge keerd en dan ben ik de eerstvolgende maan den zeer druk bezet met filmwerk. Het zal dus wel niet voor September of October a.s. zijn, dat ik voor II. M. de Koningin en het kroon prinselijke paar hier een concert zal kunnen geven. Kiepura deelde nog mede twee films In voor bereiding te hebben „Sensation" en „Bohème". ..Sensation" zal worden geregisseerd door den Tsjech Anton en „Bohème", natuurlijk met de muziek van Puccini, door Bolvary. Politieagenten noodig. Gisteravond moesten politieagenten ruim baan maken, toen Jan Kiepura in het RAI- gebouw de beurs der dameskroniek betrad. Honderden bezoekers, in hooge mate enthou siast en blijkbaar diep onder den indruk van het feit, dat de groote zanger zich in hun midden bevond, drongen op hem toe en onge twijfeld zou hij ook op dit stukje hoofdstede lijk grondgebied in een van die penibele situa ties ^zijn geraakt, welke hij in andere steden reeds zoovele malen, al zingende, onder de oogen had gezien, ware het niet. dat de sterke arm hem veilig en wel naar het podium ge loodst had. Van deze verhevenheid bracht Kiepura, zijn hoed zwierig op het hoofd geplant, gevolg ge vend aan den dringenden wensch van het pu bliek, twee liederen ton gehoore, welke hem gelegenheid gaven alle registers van zijn stom de revue te laten passeeren en welke ook groo- ten bijval mochten oogsten. Na ofloop hiervan volgde nog een bezoek aan de sprookjesstad Lilliput. Het vertrek uit het gebouw geschiedde even eens onder het geleide van de politie.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5