Nederlanders in Controle-Commissie Maatregelen om verdroging der duinen te voorkomen. De controle op Spanje. voor Spanje. Vice-admiraal Van Duim en schout-bij-nacht Olivier. Bel op 17031 BERICHT Kiesdeeler. Het belangrijkste 54e Jaargang No. 16479 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Zaterdag 13 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR pppRFRnni\f en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 13.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72}4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0,35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 1 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid J 2UUU.overlijden ƒ400.—, verlies van hand. voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.—alle leden wijsvinger f 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bij de uitvoering van de thans ernst wor dende non-interventie-overeenkomst ten aanzien van Spanje zullen twee Nederlan ders een leidende contróle-taak te vervullen krijgen. De gep. vice-admiraal M. H. van Duim is benoemd tot chef van het controle bureau te Londen en de schout-bij-nacht J. S. C. Olivier tot chef van de controle ter zee, zoodat deze laatste het commando over de internationale controle-vloot krijgt plus blijkbaar ook een administratieve taak. Bei de heeren hebben hun benoeming aanvaard. In het controlebureau zullen verder verte genwoordigers zitting hebben van Engeland. Frankrijk, Duitschland, Griekenland, Italië, Noorwegen, Polen en Sovjet-Rusland. Toen onlangs een Nederlander bedankte voor de eer, Hooge Commissaris te Dantzig te worden, konden wij ons dat best begrijpen, want deze functie was langzamerhand ont aard in een soort internationale puzzle waar voor een doorgefourneerd diplomaat beter geschikt scheen dan de uitgenoodigde Hol- landsche zeeman. In het huidige geval even wel kunnen wij ons best voorstellen dat de beide uitgenoodigden den kist, een moeilijke maar eervolle opdracht te vervullen niet hebben weerstaan. Met verwondering heb ik dan ook gelezen dat prof. mr. de Savornin Lobman gisteren in de Eerste Kamer ge vraagd heeft, of de regeering de beide uitge noodigden niet kon mededeelen dat zij beter deden te bedanken. Volgens hem hebben bij de non-interventie in Spanje alleen de groo- te mogendheden belangen. Deze enge opvatting is mij niet duidelijk. De non-interventie in Spanje, in haar nieuwe stadium de overeenkomst der mogendheden ■behelzend om geen wapentuig en vrijwil ligers meer in dit door oorlog verscheurde gebied' toe te laten, is voor geheel Eruipoa van het grootste belang. Slaagt die non-inter ventie duurzaam, hetgeen mogelijk is, dan wordt daarmee een allergevaarlijkste „haard" voor een nieuwen Europeeschen oorlog ge- bluscht. Bij het voorkomen van zulk een ramp; hebiben de kleine mogendheden vooral niet minder belang dan de groote. Vooral met minder, omdat de oorlog 19141918 heeft geleerd wat „het opvangen van den eersten stoot" door de kleine landen be- teekent. De ongelukkige kleine landen, die er toen in betrokken waren, werden het een na het ander onder den voet geloopen. Het is duidelijk dat de groote mogendheden thans menschen die tot de kleine behooren op de leidende posten wenschen. Heel duide lijk, want zij vertrouwen elkaar die posten niet toe. Wat zou nu van de 'zaak terecht moeten komen als de tot kleine-naties be- hoorende uitgenoodigden allemaal gingen be danken op instigatie van „hun regeeringen? Niets! Bovendien vestig ik er met nadruk nog eens de aandacht op dat de beide heeren persoonlijk zijn uitgenoodigd, dus niet als vertegenwoordigers van Nederland, dat zij in persoonlijke vrijheid over de aanvaarding van de taak hebben kunnen heslissen en dat Nederland, niet verantwoordelijk is voor eenig gevolg van hun optreden en daarvoor ook niet verantwoordelijk gesteld zal worden. Dit zijn nieuwe dingen in de wereldhistorie, nieuwe gebeurtenissen, nieuwe opdrachten. Op zichzelf is het verheugend dat zij mogelijk zijn. Het bewijst dat ondanks alles nieuwe opvattingen terrein winnen, a>l is het nog maar incidenteel en al is er nog geen alge meen stelsel. R. P. Engelsch schip in nood bij Schouwenbank. Sleepbooten uitgevaren. VLISSINGEN, 13 Maart, Van het Engelsche ss. „Westminster" toebe- hoorende aan de reederij Thomas Eeles and Cy Ltd.. onderweg van Am sterdam naar Antwerpen zijn nood seinen ontvangen. Het schip ligt nabij Schouwenbank en door een lek stroomt het water in het voorschip. De „Westminster" ver zoekt sleepboothulp. De beide sleepbooten „Maas" en „Goliath" zijn uit Vlissingen uitgevaren naar Schou wenbank. De „Westminster" is in 1921 gebouwd en meet bruto 4499 en netto 2799 ton. Het is hetzelfde stoomschip, dat Vrijdag avond kort na het vertrek uit Amsterdam op het Noordzeekanaal in aanvaring is geweest met een zandbak, die tengevolge daarvan is gezonken. De reede van Vlissingen binnen gesleept. Naidier wordt gemeld: Het Engelsche stoom schip „Westminster" dat nabij het lichtschip Schouwenbank noodseinen had gegeven, om dat het een lek in het voorschip had, is deden- morgen te ruim nalf elf op de reede van Vlis- Bingen binnengesleept. De nfet-inmengingscommissie, die te Londen vergadert, heeft in haar bijeenkomst van Vrijdagmiddag den Nederlandschen vice- admiraal, M. H. van Duim, benoemd tot algemeen chef van het contröle-bureau, den Nederlandschen schout-bij-nacht 3. S. C. Olivier tot chef van de controle ter zee en den Deenschen kolonel Lunn tot chef van de controle aan de Fransch-Spaansche grens. Vice-admiraal Van Duim en schout-bij-nacht Olivier hebben hun benoeming aanvaard. Zij zijn voornemens Maandagavond naar Londen te vertrekken. De gepens. vice-admiraal M. H. Duim werd geboren in 1879. In 1900 werd hij adelborst eerste klasse, in 1903 luitenant ter zee tweede klasse, in 1914 eerste klasse en in 1924 werd hij tot kapitein-luitenant ter zee en in 1929 tot kapitein ter zee bevordei'd. In het begin van 1933 werd hij tijdelijk belast met het bevel over H. M.'s Java in Nederlandsch- Indië. In hetzelfde jaar nog werd hem de be trekking opgedragen van commandant van de zeemacht en hoofd van het departement van marine in Nederlandsch-Indië, in 1935 werd de heer Van Duim benoemd tot vice- admiraal. Op 24 December 1935 werd hij van zijn hooge functie in Indië ontheven 1 Juni 1936 werd hem op zijn verzoek ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Vice-admiraal van Duim is o.m. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, offi cier in de orde van Oranje Nassau en drager o.a. van het eereteeken voor 35-jarigen dienst als officier. Hem is voorts verleend de verguld zilveren medaille van het Nederlandsch Olym pisch comité. Hij is bovendien comman deur tweede klasse in de Zwaardorde van Zweden en commandeur tweede klasse in de Dannebrogsordè van Denemarken. De gepens. schout-bij-nacht J. S. C. Oli vier werd geboren in-1886, in 1905 werd hij adelborst eerste klasse en in 1907 luitenant ter zee tweede klasse. In 1917 werd de heer Olivier bevorderd tot luitenant ter zee eerste klasse, in 1928 tot kapitein-luitenant ter zee Alle hout is geen timmerhout. Een goede, veilige Huistrap moet geschroefd en van goed hout gemaakt zijn. Uw belang is het, dit artikel in de Klompen Centrale te koopen. Op 't pleintje, Reitzstraat 1, Dr. Leyds- straat 10, Telefoon 11784. Levert overal heen, franco thuis. Denk er om. Veiligheid gaat vóór alles (Adv. Ingez. Med.) en in 1933 tot kapitein ter zee, hij werd o.m. van 1 November 1933 tot 1935 geplaatst aan boord van H.M.'s Java en belast met het bevel over het eskader in Nederlandsch-In dië. In 1935 volgde zijn benoeming tot schout-bij -nacht. Op 1 October 1936 werd hem op zijn ver zoek wegens langdurigen dienst eervol ont slag verleend uit den zeedienst. Schout-bij-nacht Olivier is officier in de orde van Oranje-Nassau en draagt het eere teeken voor 30-jarigen dienst als officier zoo mede de herinneringsmedaille der troonsbe stijging van koning Haakon VII van Noor wegen. Radio Distributie Haarlem. Als de Radio Centrale U een maand haar klanken zendt, Geeft U niets meer om een toestel Zóó bent U dan al verwend. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. ingez. Med.) Dag en nacht geopend (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Te Amsterdam is een man ge arresteerd, die tanden en Tciezen te koop aanbood, die een week geleden ten getale van 1400 uit een reizigersauto zijn gestolen.) Veertienhonderd kiezen, tanden. Zijn ontvreemd in Amsterdam, De politie kreeg 't in handen, Die een speurtocht ondernam. En «zij wist ze op te sporen Bij een koopman in de stad. Van wien zij 't bewijs wil hooren, Of hij wel dit kiesrecht had. Als hij dit bewijs kan geven Kan het voor den man geen kwaad, Maar owee, als hij maar even Met zijn mond vol tanden staat. Dan, al is het nog zoo treurig, Laakt men hem in dezen geest: Gij zijt niet genoeg kieskeurig En wat al te kies geweest, Om een kiesdeeler te worden, Moet men kiesgerechtigd zijn, Hier 's de kieswet aan de orde, Gij zijt op onkiesch terrein. Als de man dat heeft te duchten, Zit hij leelijk in het nauw En dan zal hij wellicht zuchten: Ach, wat deed ik in de kauw. Bi, KAAN WOL koopen is GELD VERDIENEN! Wie dit niet doet SMIJT MET GELD ALTIJD LAGER IN PRIJS! Gen. Cronjéstr. 129 (Adv. Ingez. Med.) Heeft Hanfstaengl Duitsch land verlaten? Percschef der N. S. D. A. P. zou naar Amerika uitgeweken zijn. BERLIJN, 13 Maart (AN.P.) Er doen hier geruchten de ronde over den buitenlandschen perschef van de Nationaal-Socialistische partij, Ernest Hanfstaengl, geruchten, die voorloopig niet gecontroleerd kunnen worden al heeten zij van betrouwbare zijde te komen. Hanfstaengl, zoo wordt gezegd, heeft zijn bureau gesloten en is uit Duitschland ver trokken. Voorts verluidt, dat personen die met Hanfstaengl bevriend zijn, gelooven dat dat hij naar de Vereenigde Staten is uitge weken. In verband met deze geruchten wijst men er op, dat de positie van Hanfstaengl sedert den laatsten partijdag in Neurenberg op losse schroeven was komen te staan. De waterleidingen. Zal Haarlem ook met IJselmeer- of rivierwater moeten gaan werken? Er tis in de laatste jaren veel geschreven en gesproken over be't gevaar dat de water lei- dingen zouden opleveren voor het verdrogen van 'de duinen. Bovendien wordt aangenomen, dat de duinen op den duur niet voldoende wa ter kunnen leveren om aan de groote behoef ten te voldoen. Verschillende plannen worden voorbereid ter voorziening. Het Provinciaal Waterleidingbe drijf in Noord-Hollanad heeft zich het recht van koop verzekerd van 35 H.A. IJselmeer ten Noorden van Enkhuizen in verband met onder zoekingen naar de mogelijkheid om dit water te gebruiken. Hoe dit evetnueel zal geschie den sbaat natuurlijk nog niet vast. Het is mo gelijk dat het water uit het IJselmeer eerst maar de winplaatsen onder Bakkum in de dui nen wordt gebracht, maar misschien is het water meteen ter plaatse geschikt voor ge bruik te maken. Amsterdam heeft ook groote plannen, waar onder begrepen is het maken van een trans portleiding van de Lek naar Leiduin om den waterstand in de duinen op te voeren door 't inbrengen van rivierwater. Er is een Staatscommissie benoemd voor de drinkwatervoorziening in West-Nederland. Deze commissie is reeds eenige jaren bezig, zoodat wel te verwachten is, dat zij binnen kort haar rapport zal laten verschijnen. Er is reden aan te nemen, dat de Staatscommissie met" een reeks voorstellen komt om ook voor de andere duinwaterleidingen zooals die van Haarlem, Leiden en den Haag voorzieningen aan te bevelen die overeenkomen met de plannen van Noord-Holland en Amsterdam, wat be treft het opvoeren van den waterstand in de wingebieden door liet inbrengen van IJselmeer- of rivierwater om daar door te bereiken dat er geen gevaar bestaan kan voor verdroging van de duinen. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met den directeur van de Haarlem- sche duinwaterleiding, Ir. F. Graaf van Rand- wijok. Hij deelde ons mede, dat hij van rnee- nirng is, dat voor Haarlem zulke groote plannen niet noodig zijn. Haarlem heeft een uitste kend wingebied in de duinen en door haar ver. standige water-politiek is voorkomen, dat die duinen in sterke mate uitdrogen. Sinds de oprichting der duinwaterleiding in 1898 is de waterstand in die duinen niet meer dan 2 Meter gezakt. De waterstand in de duinen der Amsterdamsche Waterleiding is veel meer gezakt. Haarlem heeft van stonde af aan het water verbruik zooveel mogelijk beperkt door het in voeren van watermeters. Amsterdam heeft geen watermeters maar dat heeft tengevolge dat te Amsterdam per hoofd dubbel zooveel water gebruikt wordt als te Haarlem. Als Amsterdam ook watermeters zou invoe ren zou het waterverbruik ongetwijfeld zooveel dalen, dat er voor afzienbaren tijd voldoende water zou zijn zonder tot die enorme uitbrei ding te moeten overgaan. In Groningen zijn ook weer watermeters en daar gebruikt men, hoewel de bevolking klei ner is, dubbel zooveel water als te Haai-lem. Toch komt de hygiëne daardoor te Haarlem niet in het minst in het gedrang, alleen on- noodige verspilling van water wordt tegen gegaan. Haai'lem heeft geen aanvulling van zijn wa- terhoeveelheid in de duinen noodig. Bovendien zou het maken van zoo'n transportleiding mil lioenen kosten en daarvoor heeft Haarlem geen geld. Natuurlijk zouden die kosten wel verminderen als verschillende waterleidingen de plannen gezamenlijk zouden uitvoeren, maar ook dan zouden er nog groote sommen mede gemoeid zijn. Er wordt door natuurbeschermers nog al eens bezwaar gemaakt tegen het Haarlemsche systeem van waterontrekking aan de opper vlakte der duinen, zij voelen blijkbaar meer voor diepboringen zoo merkten wij op. Daarop antwoordde de directeur: Tot voor kort gebruikten wij alleen oppervlaktewater. Verleden jaar hebben wij evenwel een pomp station voor diepboringen gebouwd. Haarlem gebruikt nu gemengd water. Ik prefereer wat de smaak en de kwaliteit betreft oppervlakte water en zou er geen voorstander van zijn om alleen dieptewater te leveren. Maar naar welk systeem men ook werkt het water dat men verbruikt komt uit de duinen, zoodat het in feite het zelfde is voor den waterstand in de duinen. Er is evenwel nog heel wat anders te doen om te veel wateronbtrekking aan de duinen te voorkomen. De Brouwerskolk en vele zanderij - vaarten onttrekken eiken dag groote hoeveel heden water aan de duinen. Het zou onge teld van beteekenis zijn ais daartegen midde len beraamd werden, want veel heei-lijk water gaat op deze wijze verloren. Bloemendaal heeft voor haar waterleiding uitsluitend diepboringen, maar omdat de Bloe mendalers in verhouding zeer veel water ge bruiken wordt op die wijze ook veel water aan de duinen onttrokken. Tot zoover de directeur. Het wingebied der Haarlemsohe waterleiding ligt in een strook duinterrein te Overveen lang 5 K.M. en br 100 K.M. Natuurlijk wordt door de werking ook water aan het omliggende duin gebied onttrokken, maar d>at is alles bij servi tuten geregeld. Indertijd heeft er bij Haarlem het voorne men bestaan een groot aangrenzend duinge bied te onteigenen, maar het is niet tot uit voering van dat plan gekomen. Het woord is aan Domela Nieuwenhuys.- Wie het best zijn roeping als individu vervult strekt meteen de menschheid tot Schneider Creusot wordt genationaliseerd. Decreet heden verwacht. PARIJS. 13 Maart, (Havasi. Het blad ..Le Populaire'' kondigt hedenmorgen aan. dat tot de nationalisatie van de fabrieken van Schneider-Creusot besloten is. Een decreet, waarbij het beheer over een deel der voor de oorlogsproductie werkende fabrieken aan het land wordt overgedragen, zal heden in de Staatscourant worden gepubliceerd. Amelia Earhart's plannen. OAKLAND, Californië13 Maart. (Havas- A.N.P.) De aviatrice Amelia Earhart. heeft medegedeeld, dat zij Zondagavond of Maan dag denkt te vertrekken voor een solovlucht om de wereld. Na haar start te Oakland denkt zij als eerste landingsplaatsen Hono- loeloe. het eiland Howland en Nieuw-Guinea aan te doen. NU IS 'T TIJD. W. M. A. BAKKER Turfmarkt 20 - Tel. 15138 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. ingez. Med.) DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Een Duïtsch postvliegtuig is op weg naar Zuïd-Amerika met vier inzittenden veron gelukt. pag. 4 Bij de General Motors is tusschen werkgevers en werknemers overeenstemming bereikt. pag. 4 De burgeroorlog in Spanje: Strijd aan vele fronten. pag. 4 De minister van landbouw en visscherij heeft medegedeeld, dat de tuinbouwsteun niet kan worden verhoogd. pag 4 De Eerste Kamer geeft zijn oordeel over Bui- tenlandsche Zaken en den Volkenbond. pag. 3 De Tweede Kamer heeft de wet inzake ver nietiging van goudclausules aangenomen. pag. 3 De Waterleidingen in ons gebied. Plannen om voorzieningen te treffen tegen te veel wateronttrekking aan de duinen. pag. 1 Bij Schouwenbank verkeert een Engelsch schip in nood. pag. 1 Amsterdam heeft groote plannen ter voor ziening in een gebrek aan leiding-water. pag. 2 Twee Nederlanders zijn in de leiding van de controle werkzaamheden in de Spaansche wateren benoemd. pag. 15 Bioscopen. jfc, pag 9 Artikelen, enz. R. P. Controle op Spanje. pag. 1 Dr. E. v. Raalte: Geketende parlementsleden pag. 2 Financieel Economisch weekoverzicht: Blum's veranderde koers. pag. 5 B. W. Lasschuit; Haarlem's Bloei. pag. 2 W. S.: Constantijn Huygens, dichter en staatsman. pag. 7 Hoe men een eeuw geleden zijn waar aan prees. pag. 7 K. de Jong: Vijfde Kamermuziekavond van Toonkunst. pag. 15 G. J. Kalt: Laatste ledenconcert der H. O. V. pag 15 J. H. de Bois: Rondgang over Boofs expositie pag 15 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 Dr. M. EuweNegentien uiterst belangrijke zetten. pag. 6 P. v. d. Hem: De „Kantoeng". pag. 3 H. D. Vertelling: Het Kind. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. pag 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1