DE NIEUWE RENAULT BRECHCOKES? DE „KANTOENC" Volkenbond weer in het centrum. de Reorganisatie van Spoorwegen. GEERT HOOGEVEEN ORUPSTEEN's Kolenhandel ZATERDAG 13 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Verdedigers uiten zich krachtig. Aanpassing heeff niet gefaald. Oordeel van Minister Slingenberg. DEN HAAG. Vrijdag. Het hedenochtend door Minister Slin genberg uitgesproken slotgedeelte van zijn rede ter verdediging van z'n begrooting was in hoofdzaak aan werkloosheidsproble men gewijd. Er is in de werkloosheidscijfers gelukkig een verbetering merkbaar. Overi gens zette de minister nog eens uiteen, hoe er alle reden bestaat voor verdediging van de stelling dat onze economische weerbaar heid versterkt is en dat wanneer Nederland, naar de feiten uitwijzen, krachtiger uit deze crisis komt dan het er in is gegaan, zulks in belangrijke mate aan de welvaarts- en aan passingspolitiek van het kabinet-Colijn (reeds voor 1935, dus voor Mr. Slingenberg minister werd) te danken was. Op deze lof tuiting volgden bravo's. Nog voor de koffie zette Prof. Lohman Cc.-h.), bij de 'behandeling van Buitenland- sche Zaken uiteen, dat de collectieve veilig heid een droombeeld was gebleken en dat een sanctielooze Volkenbond hem juist toe lacht. Afzijdigheid is zijn ideaal. Soortgelijk be toog hield later Mr. Briët (a.-r.), toen hij tot zijn genoegen vaststelde, dat de interna tionale politiek van Nederland sinds het vorige jaar een wijziging heeft ondergaan, nl. een terugkeer in hoofdzaak tot ons oude neutraliteitsbeleid. Niet duidelijk en niet pertinent genoeg echter heeft de minister zich hieromtrent in de M. v. A. over hoofd stuk IH uitgelaten. Aanvaardt de minister de opvatting, o.m. door zijn Noorschen col lega aangehangen, dat de ex-neutralen zich in de toekomst met betrekking tot sanctie- maatregelen uit hoofde van art. 16 van het Handvest alle vrijheid moeten voorbehou den, zoolang andere bepalingen van het Vol kenbondsverdrag niet (meerr behoorlijk worden nagekomen? Spr. kwam vervolgens terecht bij het vraag stuk van de neutraliteit in de lucht. In den wereldoorlog nam men aan dat opzettelijk vliegen door onzijdig luchtruim een onge oorloofde schending der onzijdigheid was. Bestaat er echter wel een algemeene rechts regel van dezen aard? Het ware wel ge wenscht met enkele buurlanden overeen komsten betreffende het oorlogsluchtrecht te sluiten. Wachten tot er een algemeen geldende opvatting is, gelijk de minister aan beveelt, acht Mr. Briët niet raadzaam. Het ligt in de lijn van onze en van België's neu traliteitspolitiek om tot zulk een verdrag het initiatief te nemen; zulk een verdrag zou het oorlogsgevaar beperken. Terwijl wij van plan schijnen to wezen in 'n komenden oorlog neutraal te blijven, bestaat er grond voor de vrees, dat tegenwoordig de sociaal-democraten, uit afkeer tegen 't fas cisme, eventueel niet meer voor handhaving van een eenzijdig beleid zouden zijn. Aansluiting bij eein der richtingen, die Euro pa verdeeld houden, zou leiden tot een ver- deeliing van ons lot in 1795, d.w.z. tot onder gang van onze zelfstandigheid, Daarom hoopt spr. van harte dat noch de sociaal-democraten noch de nat. socialisten ooit invloed op onze buitenlandsche politiek zullen krijgen Een po litiek van afzijdigheid, mits gesteund door een sterke bewapening is een van de heohitste waarborgen voor den va-ede in West-Europa. Hierna betoogde Dr. Polak (s.d.) dat de zwaarbewapende dictatoriale bestuurde landen die schijnen te streven naar vernietiging van de democratie in Europa, een voortdurende bedrijging voor verstoring van den vrede voor men. Het heette altijd, dat nat. socialisme en fascisme geen export-artikelen waren, doch de praktijk zie Spanje leent wel anders. Agenten als Franco hebben fascisme en natio- naal-soeialisme voor hun export noodig. Een Henlein, een Mosley, een Degrelle en een Mus sent zullen eenmaal de Franco's hunner lan den wonden, als de democraten hen niet in tij'ds onschadelijk weten te maken. De Volkenbond heeft veel aan gezag veaio- ren door het gebeurde met Abessynië. Wat moet er thans met die instelling gebeuren? Met die leden, welke o.m. Nederland uit den Bond wilden zien treden, kan de s. d. woord voerder het niet bepaald eens zijn. En de be wering omtrent de communistische, vrijmet selaars- en groot-kapitalistische invloeden, die Genève zouden beheerschen berust vol gens spr. werkelijk op fantasie behalve dan wat betreft invloed van het internationale kapitaal, als men denkt aan het kapitaal van de wapenfabrikanten, ©r is ontegenzeggelijk onrust en verwarring te over, doch de heksenketel waarin deze on rust wordt gebrouwen staat in Rome en Ber lijn. Een versterkte Volkenbond alleen zal hiertegen bescherming vermogen te verschaf fen. Een gelijksoortig gemeenschappelijk op treden in deze richting van een groep kleine staten binnen den Volkenbond ware bepaald gewenscht. Tenslotte roert spr. aan, dat verschillende Nederlandsche koopvaardijschepen door Spaansche rebellen-schepen zijn aangehou den en zulks misschien niet eens in de ter ritoriale wateren, maar nog in open zee. De Regeering heeft goed gedaan met haar pro testen en 't dirigeeren van Nederlandsche oorlogsschepen naar de bedoelde wateren. Vreemd vindt spr. het, dat onze pers tegen 't optreden der rebellen niet met kracht heeft geprotesteerd. Mr. v. Lanschot (R.K.) gaf den heeren Briet en Lohman toe, dat zij terecht vroeger reeds tegen te hooge verwachtingen van de collectieve Volkenbonds-veiligheid laadden gewaarschuwd. Het einddoel behoort altijd te zijn een krachtige Volkenbond, met zooveel mogelijk volken. Universaliteit en kracht van' den Vol kenbond móeten tenslotte samengaan. B'eide gedachten heeft men in het oog te houden. Wijziging van het Handvest moge op den duur wel eens gewenscht zijn binnen af- zienbaren tijd zal het niet licht bereikbaar blijken te wezen. Ditzelfde gelooft spr. van de door sommigen voorgestane stringente toepassing van het Pact en dan met name van art. 16. Daarvoor zou men 'n Volken- bondsleger behoeven en dat komt er ver moedelijk nog in geen eeuw. De in Juli van het vorige jaar namens de 7 ex-neutrale mogendheden afgelegde ver klaring omtrent hun voorbehoud in de toe komst. wat deelneming aan de sancties be treft, heeft te Genève geen enkele opschud ding verwekt, omidat niemand daar meer ge looft aan stringente toepassing van art. 16. Voorloopig is het 't beste den Volkenbond niet te gebruiken of te zien als een instru ment van dwang, doch alleen van verzoe ning. En verder moet men den erg zieken Ge- neefschen patiënt den tijd laten om op krachten te komen. Wat stellen de nat.-soeialisten, welke de eenigen zijn die voor uittreding uit den Vol- kenbondspolitiek in de plaats? Niets, behal ve de heerschappij van de macht en van het geweld. Meer dan ooit is thans een Vol kenbondsorganisatie noodig. Liever 'n ge brekkige dan heelemaal geen Volkenbond. Spr. hoopt dat de Regeering aan de ver klaring' van de 7 mogendheden zal vast houden: daarin lag ook 'n goede waarschu wing aan de groote mogendheden, dat het meer dan tijd wordt een ander beleid te gaan volgen. TWEEDE KAMER. Vraagt de regeering te groote bevoegdheden Nadat het amendement de GeerDonker i.z. de buitenlandsche contracten" was verwor pen 12753), nam de Kamer het ontwerp in zake vernietiging der goudclausule z.h.st. aan, terwijl de principieel bezwaarden Mr. Coops (lib.) en Mr. v. Dijken (a.r.) lieten aanteeke- nen, dat ze tegen waren. Ook de gewijzigde zegelwet ging er z.h.st. door het amende ment Donker haalde slechts 25 van de 80 stem men. Vervolgens vonden er wat contingentee- ringsdiscussies plaats, waarbij o.a. de heeren Sc hilt.hu is (v.d.) en Bakker (c.h.) het voor de veekoeken opnamen. Volgens minister Gelissen moet de landbouw zich om der wille van het oliebedrijf een klein offer getroosten. Vervolgens gingen we treinen. Jaarlijks moet er uit de Rijksbegrooting wegens het bedrijfs- tekort der spoorwegen meer dan 30 millioen gulden bijgepast. Als oorzaken van dit ver schijnsel. dat aanleiding heeft gegeven tot het heden in behandeling gekomen wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf noemt de Regeering in de Memorie van Toe lichting: vermindering van personen- en goe derenvervoer tengevolge van de crisis, concur rentie o.m. van vervoer te water dank zij nieuwe groote kanalen en autovervoer en voorts wijst ze er op, dat voor de Spoorwegen het vraagstuk der overkapitalisatie acuut is geworden. Opzet der reorganisatie is samenwerking der te liquideeren S.S. en H.S. in een nieuwe N.V. „De Nederlandsche Spoorwegen" met 'n aandeelenkapitaal van 10 millioen. waarbij alle aandeelen in handen van den staat zullen zijn met uitzondering van één aandeel van f 1000 voor de S.S. en één voor de H.S. in liquidatie. De nieuwe onderneming zal zoowel de spoor wegen van den staat als de bedrijven van S.S. en H.S. overnemen voor zoover een en ander zal passen in het nieuwe vereenvoudigd en eco nomischer opgezette bedrijf. Daarnaast zal voor herstel van evenwicht tusschen baten en lasten door middel van een herziening der kapitaalspositie gezorgd worden om aldus 't be drijf van den druk der overkapitalisatie te be vrijden. Hierdoor zullen dan de oude obligatie houders, die tot dusverre rente en aflossing feitelijk door den staat gegarandeerd zagen, hun medewerking hebben te verleenen. Daar toe krijgen ze gelegenheid doordat zij obligaties en schuldbekentenissen tegen 3 pet. staats obligaties kunnen inruilen. Wenschen zij dit niet te doen en dus niet 't offer te brengen van 'n lagere rente en 'n langere aflossings termijn te aanvaarden, dan hebben ze kalm af te wachten welke resultaten de liquidatie van S.S. en H.S. zal opleveren hetgeen volgens de Regeering wel eens niet zou kunnen mee vallen. Uit het algemeen debat zij heden slechts aangestipt, dat de reorganisatie op zichzelf niet op eenig verzet van beteekenis stuitte, dat er wel bezwaren werden geuit tegen de groote be voegdheden, die de Regeering vraagt t.a.v. het overnemen van de met H.S. en S.S. door ande ren aangegane overeenkomsten en dat de heer v. Braambeek (s.d.) de wijze afkeurde, waarop de Regeering zich wil afmaken van de N.O. locaal Spoorwegmij. Volgende week zet de Mi nister z'n rede voort. Dan meer hierover. E. v. R. Alvorens U tot aanschaffing £EN AUT() over gaat, bezichtigt dan eerst Hoofd-agent: Alléén: Mi*. Comelisstraat 56-58, Tel. 16270 Een ruime sierlijke zuinige wagen met zeer speciale RIJ EIGEN SCHAPPEN. Prijzen vanaf 1595.met aangebouwde koffer Telefoon 12157-28504 (Adv. Ingez. Med.) Over voorrangswegen wordt overleg gepleegd. Daarna kunnen zij pas worden aangewezen. Uitbreiding van taak der verkeersinspectie. Minister van Lidth de Jeude deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van het Verkeers- fonds mede. dat een wetsontwerp, waarbij de Rijksverkeersinspectie mede belast wordt met het toezicht op de naleving van de be palingen in zake de veiligheid van het ver keer, in voorbereiding is. Samensmelting van alle met het toezicht op het verkeer belaste diensten izooals Rijks- verkeersinpectie, Rijksveldwacht en mare- chaussée, gemeentepolitie), is bezwaarlijk, wegens de geheel verschillende taak, welke elk dezer diensten naast het verkeerstoezicht heeft uit te oefenen. Intusschen wordt uiter aard getracht het toezicht zoo eenvoudig en zoo practisch mogelijk te doen geschieden. Het door sommige leden bepleite verbod voor wielrijders, in groepen van meer dan drie personen naast elkander den hoofdweg te berijden, zou in het bijzonder in bebouwde kommen, op de drukste uren bij het uitgaan van kantoren, scholen en fabrieken, niet na geleefd kunnen worden. Een ontwerp voor de aanwijzing van Z. O. Z. Zie Ommezijde. voorrangswegen is gereed: ingevolge het Motor- en Rijwielreglement wor den thans omtrent de aanwijzing van die voorrangswegen binnen bebouwde kommen de betrokken gemeentebe sturen gehoord. Aangezien verreweg de meeste Rijkswegen door een of meer bebouwde kommen loopen, kan bezwaarlijk tot aanwijzing van voor rangswegen worden besloten, voordat het overleg met de gemeentebesturen is geëindigd. De proef met automatische be veiliging van een overweg bij Steen- wijk heeft aan de verwachting be antwoord. Het ligt in de bedoeling, indien deze gunstige uitslag door eenigszins langere ervaring wordt be vestigd, bij verschillende andere onbe waakte overwegen deze beveiliging toe te passen. Omtrent de wenschelijkheid de rijkswegen te verlichten, wordt een onderzoek ingesteld. Bij de beoordeeling van dit vraagstuk hebben de kosten grooten invloed. Overigens verkeert het, voor zoover met het wegverkeer ver band houdende, nog in een stadium van ont wikkeling. zoodat het ook in verband hiermede gewenscht is geen overijlde stappen te doen. De verlichting van den rijksweg van Amster dam naar Haarlem dient om de noodige on dervinding met wegverlichting op te doen. Daarvan zal afhangen of verlichting van den rijksweg Den HaagRotterdam en van de viaduct te Overschie welke daarvan deel uit maakt, aanbeveling verdient. Bruggenbouw. Verwacht wordt, dat de brug bij Dordrecht in de lataste helft van 1938 voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. Het bericht dat te Geldermalsen een nieuwe brug over de Linge zal worden gebouwd is juist. Deze brugvernieuwing zal gepaard gaan met af snijding van een bocht in de Linge. NU Hr.STKLLEV IS BESPAREN Niettegenstaande de groote prijsstijging der Engelsche en Schotsche maat - kleeding - stoffen brengt Kreymborg nog tijdelijk deze buiten- (Adv. Ingez. Med.) Dr. A. Loudon permanent vertegenwoordiger bij den Volkenbond. 'S-GRAVENHAGE, 12 Maart. Bij K. B. is mr. C. Ridder van Rappard, thans H.Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, ontheven van zijn functie van per manent vertegenwoordiger van Ne derland bij den Volkenbond, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is benoemd tot permanent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbond dr. A. Loundon, HJVLs. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Bern. Kantoorhouder verduisterde belastinggelden. Op vermoeden van fraude en valschheid in geschrifte werd door den inspecteur van P. T. T. te Den Haag aan het postkantoor te Woubrugge een onderzoek ingesteld, hetgeen tot gevolg had, dat door den inspecteur bij den burgemeester dier gemeente aangifte werd gedaan wegens knoeien met gestorte be- lastingelden, premies van den raad van ar beid en spaargelden Terzake van verduistering werd de kantoor houder A. W. B. in verzekerde bewaring ge steld. Hij legde bij het verhoor door den burgemeester een volledige bekentenis af. Het verduisterde bedrag beloopt tot nu toe f 400. Het onderzoek duurt voort.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5