STRIJD AAN VELE FRONTEN. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld Buitenlandsch overzicht zaterdag 13 maart '1937 ha'asee m's d a g b e a d De burgeroorlog in Spanje. Verdeeldheid in den Madrileenschen verdedigingsraad Italiaansche krijgsgevangenen aan het woord. Havas meldt uit Madrid 12 Maart: In den sector van Las Rozas wordt nog steeds een hevig kanonvuur gehoord. De acti viteit van de opstandelingen schijnt, hier toe te nemen. Ook de regeeringstroepen laten zich niet onbetuigd en concentraties van de op standelingen zijn door granaten getroffen, waardoor aanzienlijke schade werd veroor zaakt. De regeeringstroepen zijn zeer waak zaam, want de opstandelingen richten hun aanvallen op de stellingen van de regeerings- troepen bij Pardo en de meer verwijderde stel- °P to.OOO. De gevangenen worden naar Va- vangenen zeide nog, dat twintig procent van de manschappen van zijn baltaljon deel heb ben genomen aan den oorlog in Ethiopië. Hij zeide dat een soldaat vijf lire soldij per dag ontvangt, terwijl de Italiaansche re geering aan de gezinnen van de officieren in Italië twintig lhe per dag uitbetaalt. De gage van officieren bedraagt 60 lire per dag. De soldaten zeiden, dat men hen had be drogen. Men had hen wijsgemaakt, dat de regeeringstroepen onmiddellijk alle gevan genen fusilleerden, terwijl zij nu behandeld worden als gewone krijgsgevangenen. De Italiaansche majoor Luciano Antonio Sylvia, die eveneens krijgsgevangen werd gemaakt schatte het aantal Italianen in Spanje op 80.000 èn het aantal Duitschers lingen bij Fuencarral ten noorden van Madrid In het Noorden van Guadalajara hebben de opstandelingen een nieuw hevig offensief ontketend, doch niet zoo hevig, als gisteren, De aanvallers ijn minder talrijk en zij be schikken over minder materieel. De regee ringstroepen weten de aanvallen nog in be dwang te houden. In'gehee1! Guadalajara wordt aan weerszijden een druk gebruik gemaakt van de artillerie en de luchtmacht der opstandelingen heeft de stellingen van de regeeringstroepen gebombar deerd. De jachtvliegtuigen van de regeeriaig achtervolgen de bombardementsvliegtuigen van de opstandelingen. In het begin van den middag was nog geen wijziging getreden in de frontlijn. Het schijnt dat de troepen van Franco vandaag zijn over gegaan tot het opnieuw groepeeren van hun troepen na de zware verliezen, welke zij de af- geloopen dagen hebben geleden. Hiervan maakten de regeeringstroepen vanmiddag ge bruik om een flankaanval uit te voeren. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Het kanonvuur op de stad Madrid zelf houdt aan. Vanmiddag vielen twee granaten van groot kaliber op het centrum van de stad, waardoor aanzienlijke schade werd veroor zaakt. Het geschutvuur weid voortgezet. Ten zuiden van Madrid was het heden rus tiger dan de afgeloopen dagen. Alleen aan de Jarama zijn de regeerings troe pen overgegaan tot den aanval tussohen den spoorweg en den Pingarromheuvel. Gesteund door mitrail'leurvuur en bommenwerpers slaag den de regeeringstroepen er in na een korten strijd zich meester te maken van het doel, dat door den generaten staf was gesteld. De op standelingen boden hardnekkig en tegenstand, doch niet voldoende om het oprukken van de regeeringstroepen tegen te houden. Ook in de universiteitswijk werd levendig gestreden, het geweervuur was niet van de lucht. De opstandelingen concentreerden troe pen in de u n i versite its wij kdoch de artillerie van de regeering dreef deze concentraties weer uiteen. Tegen vier uur in den middag eindigde de beschieting van het centrum van de hoofd stad door de opstandelingen. Het aantal slachtoffers en de schade is nog niet bekend. Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio-Sevilla de juistheid ontkend van alle communiqués, die de regeering over de ope ratie aan het front van Guadalajara heeft gepubliceerd. Hij verklaarde, dat de recht- schen ondanks den verbitterden tegenstand van den vijand blijven oprukken. .Naar Madrid", zoo voegde hij er aan toe, „is thans nog een rechte weg, en het terrein is nauwelijks oneffen. Er bestaat geen en kele domineerende positie meer, die als stra tegisch punt voor de verdediging kan die nen". De generaal deelde voorts mede, dat drie vijandelijke aanvallen op Trijueque, dat Donderdag bezet werd, zijn afgeslagen. La den noordelijken sector hebbeaa de recht- schen verscheidene dorpen bezet, o.a. Hitaes en Spinoza de Henares. In den sector van Las Rozas zijn de regeeringstroepen eveneens tei-ugge worpen. Het vijandelijk offensief in den sector van Oviedo werd gebroken. Aan het front van Guadalajara werden vier vijandelijke toestellen neergehaald, alsmede een aan het front van Madrid. Gisteren zijn aan het front in Guadalajara vijf manschappen van Guardia Civil van de regeering overgeloopen naar de opstande lingen, aldus verneemt Havas uit Avila. Zij verklaarden dat de opmarsch van de rechtsche troepen in Guadalajara den verdedigings raad van Madrid .groote zorgen baart. Som mige leden van den Raad willen tegenstand bicden tot het uiterste, anderen voeten meer voor een strategischen terugtocht, indien hiervoor nog tijd is. Gevangen Italianen doen hun relaas. Buitenlandsche journalisten hebben de vier Italiaansche soldaten en den Italiaanschen luitenant Caetano Burruzo, die door de re geeringstroepen aan het Madrileensche front gevangen zijn genomen, ondervraagd. De luitenant verklaarde, dat het totaal aan tal Italiaansche troepen in Spanje slechts 40.000 bedraagt, en voegde hieraan toe, dat de troepen zich vrijwillig hadden opgege ven voor Abessynië, doch veertien dagen voor het vertrek deelde men hen mede, dat zij naar Spanje zouden gaan. Op de vraag, wat hij in Spanje kwam doen zeide de luitenant „het Fascisme instellen". Uit de verdere antwoorden bleek, dat de Italianen naar Spanje waren gekomen met volledige oorlogsuitrusting. Een van de ge- Duitsche boer mag geen onbebouwd land hebben. F.isch der nationaal-socialistische levens beschouwing. Een Duitsche rechtbank heeft vastgesteld, dat het de plicht van iederen boer is. al zijn grond te bebouwen, aldus meldt Reuter uit Berlijn. Een landbouwer had geweigerd een deel van zijn grond in cultuur te brengen, waarop de Boerenbond eenlgen arbeiders opdroeg dit werk te verrichten en den boer de rekening aanbood. Toen betaling geweigerd werd kwam de zaak voor het gerecht. Dit besliste, dat de plicht tot bebouwing voortvloeit uit de levens beschouwing van het Nationaal-social isme, zoodat hij niet uitdrukkelijk in de wet behoeft te zijn vastgelegd. lencia gezonden. Finland. Nieuw kabinet onder prof. Cajander gevormd. De president der republiek heeft gisteren de leden der nieuwe regeering benoemd. Eerste minister is de progessist professor Cajander, minister van buitenlandsche zaken de socialist Holsti en minister van defensi de agrariër Niukhanen, voordien minister van financiën. De regeering bestaat uit twee progressisten, vijf agrariërs en vijf socialisten. Franhrljik Eerste tranche der defensie- leening volteekend. Het ministerie van financiën deelt mede, dat. de eerste tranche van de defensieleening, waarop de inteekening Vrijdag werd ge opend, is volteekend. Te vijf uur in den mid dag bedroeg het bedrag waarvoor was inge schreven reeds meer dan vijf milliard francs. Verschillende instellingen moesten reeds in het begin van den middag inschrijvingen wei geren. De minister van Financiën heeft besloten Dinsdagmorgen de inschrijving open te stellen op een nieuwe transactie, waarvan het bedrag bij decreet zal worden vastgesteld, en waar van de voorwaarden gelijk zullen zijn aan die van de eerste uitgifte. Maatregelen tegen ongerecht vaardigde prijsopdrijving. De Kamer heeft in eerste lezing het wets ontwerp aangaande ongerechtvaardigde prijs opdrijving aangenomen met 391 tegen 197 stemmen. BuïiscMsmcI Confessioneele jeugdorganisa ties worden niet erkend. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" heeft Baldur von Schi- rach, de rijksjeugdleider, in een rede te Ham burg gezegd, dat voortaan geen confessioneele jeugdorganisaties, evangelisch of Roomsoh- Katholiek, kunnen worden toegelaten. „Ik ver klaar plechtig aldus zeide hij dat ik der gelijke organisaties zal erkennen noclx dulden". Deze passage is uit het offieieele persver slag weggelaten, omdat een tenuitvoerlegging van deze aangekondigde politiek door de ka tholieken als een nieuwe inbreuk op het con cordaat met den heiligen stoel zal worden be schouwd Buitenlandsch journalist moet het land verlaten. Bersmolar, een onderdaan der Vereenigde Staten, die als correspondent werkzaam was van het Joodsch Telegraaf Agentschap, heeft COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJOR1SSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) zoojuist bevel gekregen Duitschland binnen drie dagen te verlaten. Hij is de zeventiende buitenlandsche journalist, die openlijk uit het land wordt gezet sinds de nationaal-socialisten aan het bewind zijn gekomen. Tal van andere buitenlandsche correspondenten hebben het land eigener beweging verlaten ten einde een bevel tot uitzetting te voorkomen. Overeenstemming bij General Motors. 8-urige werkdag en 40-urige werkweek. Naar Reuter uit Detroit meldt voorziet het tusschen de General Motors en den vakbond bereikte accoord in een 8-urigen werkdag en een 40-urigen werkweek. De bond heeft geen minimumloon voor het geheele land verkre gen. „Stakingen met gekruiste armen" zijn onwettig zoolang niet alles is gedaan tot bij- legghig van conflicten, volgens de methoden die in het accoord zijn uiteengezet en in •geen geval kan een „staking met gekruiste ar men" worden begonnen zonder toestemming van.de leiding varf den bond. INSTORTING EISCHT DRIE DOODEN. ROME, 12 Maart (Haivas-A.N.P.) Alhier is een huis ingestort. Drie vrouwen werden daarbij gedood, een vierde gewond. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 ^loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC De Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken, Ciano, heeft den Britschen am bassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, het Italiaansche antwoord op de jongste Brit- sche nota inzake het uitwisselen van ge dachten tusschen de vijf mogendheden over het sluiten van een nieuw westelijk verbond, overhandigd. Dit antword is opgesteld in overeenstem ming met de regeering te Berlijn, welke op haar beurt gisteren den Britschen ambassa deur te Berlijn haar antwoord op de nota van de Britsche regeering heeft overhandigd. Het Italiaansche memorandum is een be trekkelijk lang document. Hoewel geen offi eieele mededeelingen zijn verstrekt, is men in diplomatieke kringen te Rome van mee ning, dat Italië zijn wil te kennen heeft ge- gegeven de onderhandelingen op internatio nalen basis te hervatten teneinde den vrede te organiseeren. Het Italiaansch antwoord aldus de op vatting in deze kringen slaat een brug tusschen de politieke systemen van Engeland en Frankrijk aan de eene zijde en Duitsch land en Italië aan de andere. Niettemin be helst het ook reserves en bezwaren. O.a. ver zet de Italiaansche regeering zich tegen het Fransc.h-Russische verdrag, waardoor de on derhandelingen bemoeilijk zouden kunnen worden, „doch het schijnt", zoo wordt gezegd, ..dat zelfs hier den weg niet woi'dt afgeslo ten. aangezien Italië door het leveren van critiek op het huidige verdrag, indirect een oplossing aanwijst". De Italiaansche journalist Virginio Gayda, schrijft in de officieuze Giornale d'Italia. dat Italië zal medewerken aan iedere poging, die beoogt den vrede tusschen de naties te~ ver zekeren. Locarno nummer een zegt hij heeft de bewijzen van zijn nut geleverd, maar men moet terugkomeai tot de Internationale omstandigheden van 1925, indien men een tweede Locarno op de been zou willen bren gen. Dit zou, naar het schijnt, de beteekenis zijn geweest van het Italiaansche antwoord op de Britsche nota van 17 November aan gaande een Rijn-pact. Gayda verklaart, dat het Fransch-Russische pact onvereenigbaar is met de tot stand brenging van een Nieuw Locarno en dat de tegenwoordige bedoelin gen van Frankrijk en Engeland slechts de mogelijkheden van een internationale over eenkomst, die verwezenlijkt zou moeten wor den op eenvoudige, concrete en duidelijke basis, in den weg staan. Duitsch postvliegtuig verongelukt. Slechtbedeeld kwam naast Thijsje staan en toen hij zag, waar deze mee bezig was, zei hij „Die boeien zullen wel heelemaal niet helpen, ze zijn veel te groot en te wijd en zullen wel meteen van zijn polsen en enkels glijden! Wat heb je daar nu aan?" „Ach, prins!" sprak Thijs. „Als deze boeien kleiner geweest waren, dan had ik ze vast niet kunnen gebruiken; als we ze hem dan aan deden, was hi.i immers wakker geworden! En wees toch niet zoo bang. Straks gaat Schrielkop toch dadelijk groeien uit woede en zooals je wel begrijpt, zullen deze ketens hem dan px-ecies passen!" Toen gingen zij den kobold op deia wageia leggen.... wat hem natuurlijk dadelijk deed ontwaken. Met vier inzittenden. Het D.N.B. meldt uit Bei-lijn, dat het ge wone postvliegtuig van de Deutsche Lufthansa dat op weg was van Duitschland naar Zuid- Amerika, gisterochtend wegens den dikken grondnevel niet de luchthaven van Bathust heeft kunnen bereiken. Het toestel is ver ongelukt. Men vreest, dat de uit vier personen bestaande bemanning om het leven is geko men. Bijna de geheele post kon geborgen wor^ den. De poststukken zullen met de gewone postvliegboot naar Zuid-Amerika worden ovex-gebx-acht. EEN RING IN EEN WALVISCHMAAG. Aan de Iersche kust is een groote walvisch op het strand geslagen, die door de visschers onmiddellijk wei-d buitgemaakt. In de maag van het dier vond men een prachtigen ring. van zeer moderne constnxctie, met in het midden een prachtige groote diamant, om geven door saphiren. De visschers rappor tereden hun vondst bij het dichtsbijzijnde politiebureau. Daar geen eigenaar kwam op dagen mochten de visschei\s den ring verkoo- pen, doch er waren geen liefhebbers te vin- dene daar onder de bevolking de bijgeloo- vige vrees - bestaat, dat dergelijke kleinooden, die in de maag van een visch worden aange troffen, ongeluk aanbrengen. Men vex-moedt dan nl. dat de gevonden kostbaarheden hebben toebehoord aan schip- bi-eukelingen, die den dood in de golven hebben gevouden en die als „spooken" hun bezittingen zullen komen terughalen, ofwel dat deze spoken de nieuwe .eigenaars zullen ontvoeren. Tenslotte is gebleken, dat de ring eigendom was van een grootgrondbezitter uit de omge ving, die het kleinood tijdens een boottocht verloren had en thans ten zeerste verheugd was dat hij dit kostbaar juweel weer in eigendom kon krijgen. (K.W.P.) Lot van de „Kantoeng" niet beslist. nog Vrijdagavond laat zat het wrak van de „Kantoeng" nog steeds aan den grond op ongeveer 1 mijl ten Westen van Fowey-Har- bour. Het ligt op het oogenblik op den rand van een rots. doch indien het weer slechter wordt zou het opnieuw op drift kunnen ge raken De bergingexperts hebben nog niet besloten, wat met het wrak moet gebeuren. MULTI-MILLIONNAIRS OP JACHT De groote jachtpartijen, die Engelschen en Amerikanen in de streken van Afrika, die rijk aan wild zijn, ondernemen, zijn genoegens, die zich alleen multi-millionnairs veroorloven kunnen. Een Fransche ontdekkingsreiziger, die in deze streken ook eens rondgekeken heeft, brengt hiervoor allei-lei bewijzen. Het jachtbewijs alleen kost reeds 1800 gulden, en dezelfde som moet ook aan de drijvex-s en de lastdragers gegeven worden. Eerst wanneer een millionnair ongeveer 5000 gulden met in begrip van de x-eiskosten betaald heeft, dan gaat het jachtparadijs voor hem open, waar hij op leeuwen, buffels, olifanten, gix-affes en rhinocerossen jagen kan. Maar dit is nog xiiet alles, want het aantal dieren, dat hij schieten mag, is beperkt. En bovendieix moet hij voor ieder dier, dat hij neerlegt, een aan zienlijke som geld betalen. Kortom, het is niet te veel gezegd, wanneer men de kosten voor een jachtpartij op 10.000 gulden schat. Toch zou hij de huiden van de dieren, die hij als trofee mee naar huis brengt, in Europa heel wat goedkooper kunnen krijgen. Tuinbouwsteun kan niet worden verhoogd. Regeering doet reeds wat zij kan. Gemeenten mogen in individueele gevallen helpen. Op vx*agen vaxa de heeren Kampschöer en Groen betreffende verhooging van 't steun bedrag voor den tuinbouw en het verleenen van steun aan tuinders heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord: De minister heeft niet den indruk, dat de vierde voorschotuitkeering op den steuntoe- slag aan tuinbouwproducten over 1936 bij belanghebbenden in het algemeen een bit tere teleurstelling zou hebben vei-wekt. Dit gevoelen zou geen steun kunnen vixiden in de feiten, aangeziexa het toch van algemeene bekendheid mag worden geacht, dat de re geering in de laatste jaren, binnen het raam van de haar ten dienste staande middelen, nopens de steunverleening aan den tuinbouw heeft gedaan wat haar mogelijk was. In dit verbarxd kan er aan worden herin nerd. dat. hoewel op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935 voor steun aan den tuinbouw f 7.500.000 koix worden uit getrokken. waarvan echter f 1.500.000 reeds in 1934 was gebruikt, de minister in den loop van dar. jaar het steunbedrag heeft gé bracht op f 12.000.000. Niettegenstaande het in verband met de financieele positie van het Landbouwcrisis- fonds noodzakelijk was bij de steunverlee ning aan den land- en tuinbouw soberheid te betrachten en hoewel in aanmerking kon worden genomen dat in de afgeloopen jaren door verlagingen van het looixpeil en de prijzen der bedrijfsbenoodigdheden de pro ductiekosten van tuinbouwgewassen zijn ge daald. werd ten behoeve van den tuinbouw voor 1936 wederom f 12 000000 uitgetrokken. De omzet der veilingen bedroeg ixa 1936 ruim f 61.600.000 tegenover f 56.900.000 in 1935, van deze stijging komt f 1.600.000 voor rekening van het fruit, zoodat andex'e tuin bouwgewassen in het afgeloopen jaar totaal ruim f 3.000.000 meer hebben opgebracht dan in 1935. Hoewel bij de definitieve vaststelling van den toeslag teix aanzien van enkele produc ten nog een correctie zal moeten worden toe gepast, komt het den minister voor, dat met de voor 1936 getroffen steunregeling voor den tuinbouw als bedrijfstak een resultaat kan worden verkregen, dat bij de uitkomsten van 1935 niet ongunstig afsteekt. Op grond van het bovenstaande antwoord op vraag 1 is de minister van oordeel, dat het bedrag van f 12.000.000 over 1936 toerei kend zal zijn om het doel der steunregeling te verwezenlijken, zoodat een verhooging van het bedrag niet in overweging behoeft te wordeix genomen. Het is den minister bekend, dat in be paalde streken des lands tuindersgezinnen in xnoeilijke levensomstandigheden verkee- ren. De regeering tracht ook aan de bestrij ding van deze moeilijkliedexi mede te wer ken. Hierbij dient echter ixa het oog te wor- dexa gehouden, dat de steuxa uit het Laxad- bouwcrisisfonds ten doel heeft den tuixabouw als tak van volksbestaan te helpexa bij het overwinnen van de door de crisis veroorzaak te moeilijkheden. Overeenkomstig dit aan het landbouwcri- sisbeleid ten grondslag liggende beginsel wordt deze steun verleexad in dexa vorm van een toeslag op den te lagen prijs der voor naamste tuinbouwproductexa. Het is evexawel niet ixa overeenstemming met dit beginsel om door middel van deze steunregeling te trachten de fixxancieele om standigheden van dexa iixdividueelen tuinder te corrigeeren Diexatengevolge moet ixa geval len, waarin aarx persoonlijkexa steun behoef te bestaat, naar andere middelen woi-den uitgezien. Te dezen opzichte zijn echter de bemoeiin gen der regeering aan bepaalde, betrekke lijk nauwe, grenzen gebonden, mede met het oog op de aan een dusdanige bijzondere steuixverleening verbonden consequenties. Niettemixa streeft de regeering er naar met de haar ten dienste staande^ middelen te doen wat mogelijk is. De minister wijst in dit verband op de proeven, welke thans door zijxa ambtgenoot van Sociale Zaken in en kele gemeenten worden genomen met het te werk stellen van z.g. kleirxe tuinders in het eigen bedrijf. Ten einde te voorkomen, dat door even tuele misvattingeix, welke ten aanziexa vaxa de strekking vaxa den tuixabouwsteun uit het Landbouwcrisisfoiads bij de gemeentebestu ren zoudexa kunnexa postvattexa, het verlee nen van persoonlijke hulp aan de tuinders zou kunnen worden geschaad, heeft de mi nister tot zijn ambtgenoot van Binnenland- sche Zaken het verzoek gei-icht om de ge meentebesturen te wijzen op het feit, dat de steunverleening uit het Landbouwcrisisfonds aan den tuinbouw als tak van volksbest,aaxa de mogelijkheid niet uitsluit, dat in bepaalde gevallen een aanvullixag der gezinsinkom- stexa noodig kan zijn

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6