PUROL CU 'fturnd-en^ü/ucnc(cn. J Financieel-economisch Weekoverzicht. vuhi?) Is dat uw badwater? JUNKERS De aula op de begraafplaats te Haarlem-Noord ZATERDX'G T3 MAART '1937 HA'A'RCE M'S DAGBEAD S Blum's veranderde koers. Ons Egalisatiefonds boordevol goud". De scherpe opleving in de Nederlandsche export. Situatie in de cultures. De Hausse in tin. Wat zullen de Oslo-staten doen? Blum heeft voor het kapitaal het hoofd moe ten buigen. Enkele weken geleden schreven wij nog: „Tenzij gedurende de komende maan den zich een intrinsieke verbetering in Frank rijk baan breekt, zal men eerlang voor nog ernstiger moeilijkheden komen te staan en dan, voorzeker, is het aan twijfel onderhevig, of de Fransche autoriteiten nog langer den strijd kunnen voortzetten zonder tot verdere devaluatie hun toevlucht te nemen of zonder de regeering tot aftreden te nopen of wel zon der de economische politiek grondig te wijzi gen". Gedeeltelijk is deze voorspelling nog eerder uitgekomen dan wij verwachtten. Het feing met Frankrijk's financiën aanhoudend bergaf. De roekelooze koopkracht-scheppende politiek der Volksfrontregeering had welis waar kunstmatige bedrijvigheid in het leven geroepen, doch had tegenlijkertijd door het omhoog schroeven van loonen en sociale las ten de rentabiliteit een ernstigen slag toege bracht en de kosten van levensonderhoud sterk opgedx-even. Geexx wonder dat het ge vluchte kapitaal, om welks terugkeer Blum eerst had gesmeekt, om het vervolgens zelfs met dreigementen terug te halen, er hoege naamd niets voor voelde het betrekkelijk vei lige buitenland te verwisselen voor het zonder twijfel onveilige Frankrijk. Welnu, ten einde raad, nadat ook de nieuwe Britsche leening aan Frankrijk de situatie nauwelijks had verbeterd, xnoest Blum den weg naar Canossa inslaan. Een adempauze noemde hij den ommekeer, in noodwendige camouflage tegenover de min of meer ont hutste Volksfront-partijen. Neen, geen adem pauze, want de economische en financieele Volksfi-ont-politiek is een volkomen fiasco ge bleken en met dit pi-ecedent zal geen regee- ringsleider het weer wagexx, zich opnieuw in zulk een wespennest te steken. Blum ziet zich dus genoodzaakt het alom nagenoeg in elkaar getrapte vertrouwen te herstellen. En deze noodzaak dwingt hem, een groot deel zijxier theorieën op zolder op te bergen. Hij ontneemt dexi Gouverneur dei- Bank van Frankrijk de alleenzeggenschap over het beheer van het Egalisatiefonds en draagt dit op aan eexi commissie van vier experts, die reeds terstond is aangevangen met het opheffen van den gefixeerden franc- koers en den franc dus, in navolging van den gulden, meer aan den vrijen invloed van vraag en aanbod heeft overgelaten, met het gevolg, dat een vrij gevoelige inzinking is ingetreden. Vervolgens herstelde hij den vrijen goudaan koop: nadat hij eerst met furieuze dreige menten den goudoppotters den schrik om het hart had gejaagd, lokt hij ze thans met zoet gefluit aan en ziet zich zelfs genoodzaakt, den oppotters, die uit vaderlandsliefde of angst hun goud reeds tevoren hadden afgestaan, het verschil tusschen den koopprijs van toen en nu te vergoeden. Hij doet nog meer, want hij'ziet duidelijk in, dat dit alles nog lang niet voldoende is om vertrouwen te herstellen en kapitaal terug en uit de kousen te doen vloeien. Hij belooft dat hij, voorloopig al- thaxis, een streep zal zetten onder de vermeer dering der begrootingsuitgaven en dat hij eer lijk zal streven naar een sluitende begrooting. En eindelijk smeekt hij de Fransche natie, thans haar eensgezindfxeid te toonen en met „verve" in te schrijven op een machtige defen- sieleening, die nota bene wat rentebetaling en aflossing betreft, desxioods betaalbaar zal zijn in eenig aixder ruilmiddel. Aan dit laatste be roep op 's lands verdediging zal zich het land niet willexx en kunxien onttrekken en zoo voor spellen wij de leening een groot succes. Of echter Blum's gedeeltelijke bekeering een de finitieve ommekeer in Frankrijk's conjunctuur en in haar financieele en monetaire positie zal teweeg brengen, wij durven hieop nog geen antwoord te geven. De jongste Fransche „revolutie" heeft op de ontwikkeling der gulden-situatie vrijwel geen invloed uitgeoefexxd. Geen wonder ook: sinds het uiteenvallen van het goudblok zijn alle directe relaties tusschen franc en gulden ver broken. Onze gulden volgt een tamelijk zelf standigen koers, een koers, die het Egalisatie fonds nog steeds noopt guldens te verkoopen; met het gevolg, dat het Fonds dezer dagen wederom boordevol met goud zat en een be drag van 41 millioen gulden naar de Neder landsche Bank moest overhevelen. Sinds Ne derland den gouden standaard prijs gaf be draagt het totale aldus overgehevelde goud niet minder dan 250 millioen gulden, waarvan een aanzienlijk deel den geldovervloed hier te lande heeft vergroot. Zulk een verdere, verruiming van het geld hebben wij thans waarlijk niet noodig. Ons bedrijfsleven schijnt het voorloopig zonder nieuw kapitaal te kunnen bolwerken, zelfs on ze exportindustrie, die het thans zoo naar den vleeze gaat, getuige de sterke stijging van on zen uitvoer over Februari tegenover een klei nen teruggang der invoercijfers. Een gedeelte vair dien voox-uitgang is natuurlijk op reke ning te schrijven van dr. Deterding's beroem de aankoopen, doch wanneer wij ons oor te luisteren leggen bij vex-schillende export industrieën, blijkt duidelijk, dat inderdaad van een scherpe opleving mag worden gespro ken. Wij denken hier speciaal aan de textiel-, metaal- en diamantnijverheid, alsook aan onze „onzichtbare exporteurs", de reederijen. Is het thans langzamerhand ook niet tijd ge worden, dat onze binnenlandsche conjunctuur in deze opleving gaat deelen? De kansen hierop zijn waarlijk niet zoo ge ring. vooral ook wanneer men zijn oordeel laat beïnvloeden door de stijging der goederen- prijzen. De vorige week weidden wij uit over de vele haussefactoren in de rubbermarkt: sindsdien heeft de rubberprijs een verderen sprong omhoog gemaakt en de toch reeds zoo aanzienlijke winstmax-ge der px-oducenten verder vex-groot. De theeprijzerx zijn ondanks de tegenvallende consumptie langzaam stij gende. De Javasuikerprijzen worden na een pauze van ruim een maand weer gestadig-aan verhoogd. En wanneer wij onzen blik richten op de tinmarkt, dan ontwaren wij een inder daad fantastische prijsstijging tot een recoi'd- peil sinds 1920. Deze tinhausse is gedeeltelijk een gevolg van de gunstige ontwikkeling van het tinvex-bruik in de automobiel- en blikfa- bricage, alsook in de bewapeningsindustrie, doch berust naar onze meening grootendeels op speculatie. Het is dan ook dringend noodig dat het Int. Tin Comité, dat zoo juist heeft besloten het uitvoerpercentage voor het twee de kwartaal opnieuw op 100 pCt. te stellen, tot een verdere verruiming der productie be sluit. Wellicht is dit reeds bij publicatie van dit overzicht geschied. Dat het Banka-bedrijf het zonder zijn nieuwen reusachtigen bagger molen Kantöeng zal moeten stellen, die op zoo ongelukkige wijze ls vergaan, is natuurlijk een handicap. Zeer waarschijnlijk evenwel zal de productie-capaciteit hieronder niet al te zeer lijden, hoewel de productiekosten natuur lijk een stijging zullen ondergaan. Voor de Billiton-groep beteekenen deze hausse en een eventueele uitbreiding der productie echter een onbeperkt voordeel: naar men ons mede deelde, levert de prijs van 2700 gulden per ton, welke Woensdag werd bereikt, voor de Billiton een netto-winst op van zegge 185o gulden! De voortdurende stijging van Billiton- en Sing- kep-aandeelen weerspiegelt vrij nauwkeurig de haast ongeëvenaard-gunstige (wij zouden geneigd zijn te zeggen: te gunstige) positie, waarin zich de tinindustrie thans bevindt. Dr. Colijn's Oslo-conferentie heeft blijkbaar onder vrij gunstige auspiciën het scherm over het eerste bedrijf laten zakken. De heeren zijn naar huis getogen met een vooxioopig plan van actie in den zak, een plan, dat waar schijnlijk zal neerkomen op een multilatex-ale, zeer ruim genomen overeenkomst «open voor alle verdere gegadigden) voor geleidelijke ver mindering der ernstigste handelsbelemme ringen. Een dergelijke ovex-eenkomst kan uit den aai'd der zaak niet de beteekenis hebben van een definitieven ommekeer in Europa's handelspolitiek, doch zij kan in ieder geval eexx breede basis vox-men, waax-op men aan een herstel van gezonder economische toestan den kan gaan bouwen en, wat ons als bijzon der belangrijk voorkomt: de aard der ovex-een komst en de landen, die zich er eventueel bij zullen aansluiten, zullen ons uitsluitsel geven omtrent de vorderingen, welke de-strijd tegen autarkie den laatsten tijd in Europa heeft ge maakt. Te Genève vergadert de Grondstoffencom- missie van den Volkenbond, voornamelijk ten einde te trachten, voor de „have not"-landen mogelijkheden te scheppen om, zonder over dracht van koloniaal of mandaatbezit, bete ren toegang tot de grondstoffen te verschaf fen. Die „have not"-landen hebben zich min achtend van deze conferentie verre gehouden, omdat zij meenen, dat zij toch niet aan de door hen gestelde eischen kan voldoen. Helaas moeten ook wij ten aanzien van de resulta ten dezer conferentie uitermate sceptisch zijn. Zij zal waarschijnlijk met prachtige statis tieken betreffende grondstoffenproductie, grondstoffenbehoeften, handelsbelemmeringen enz. komen aandragen, doch wij zijn de over tuiging toegedaan, dat het hierbij zal blijven. De materie is te veelomvattend, te veel door vlochten met politieke en financieele factoren, dat een oplossing, welke althans met recht dien naam mag dragen, ons volkomen uitge sloten lijkt. HAARLEMSCHE BACH VEREENT GING. Het zevende concert van de Haarlemsche Bachvereeniging zal plaats hebben Dinsdag 16 Maart a.s. in de Gem. Concertzaal, met medewerking van het Residentie-Ox-kest onder leiding van Issay Dobrowen. Solist is Arthur Rubinstein, piano. WEER EEN INBRAAK. HAARLEM Vrijdag. Terwijl de bewoners thuis waren is in den afgeloopen nacht ingebroken in een perceel Kleine Houtweg hoek Rustenburgerlaan. De inbreker heeft zich via den tuin aan den achterkant toegang verschaft en kasten en laden, die ongesloten waren, doorzocht. Hij heeft eenige zilveren lepels en vorken alsmede een ledige damestasch meegenomen. De politie tracht die met den dader op te sporen. Wat een gesleep! Wat een gepruts! En dan te be denken, dat een Junkers Geyser U onmiddellijk net zooveel warm water be- zorgtalsU maarwilt... Des- gewenscht door het heele huis. Badwater, scheer water, waschwater, thee water, op elk moment met een handomdraai. Duur? Welnee, 'n Junkers viert bij U zijn zilveren jubileum en verbruikt heel weinig gas. Adres voor den Handel, HANDEL MIJ v/h Joh. H. v. d. MEIDEN, Amersfoort (Adv. Ingez. Med.j Fietser bij aanrijding gedood. Vrijdagavond omstreeks half negen is op den Rijnsburgerweg bij Leiden de 54-jarige ama nuensis, de heer L. D. Kouw, die, op weg naar Leiden, per rijwiel van den Warmonderweg te Oegstgeest kwam, aangex-eden door een auto, bestuuxd door den heer De V. uit Haarlem. Hij werd zoodanig gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het- academisch ziekenhuis te Leiden is overleden. De man was gehuwd. Zandbak op Noordzeekanaal gezonken. Na aanvaring met Engelsch schip. Vrijdagavond te omstreeks half negen is op het Noordzeekanaal ter hoogte van het stoompontveer Hembrug het Engelsche stoomschip ..Westminster" dat op weg was naar IJmuiden. in aanvaring gekomen met een uit de tegenovergestelde richting komende sleep zandDakken van dè Amsterdamsche Ballast Maatschappij. De sleep bestond uit drie bakken, waarvan de voorste werd getrof- fen, welke daarop onmiddellijk in de diepte verdween, Aangezien de sleepkettingen bra ken, gebeurde er met de beide overige bak ken niets. Zij zijn door de sleepboot opgepikt waarna de reis koxx worden voortgezet. Het scheepvaartverkeer ondervindt van den ge zonken bak geen last. doch wel het pontver- keer. aangezien het vaartuig juist in de Oosthaven van de veerpont is gezonken. De pont vaart nu uitsluitén op de West haven, hetgeen aanzienlijke vertraging met zich medebrengt. Hedenochtend vx-oeg zou een duiker een ondex-zoek instellen, waarna het gezonken vaartuig dat geheel onder de op pervlakte verdwenen is, zoo spoedig mogelijk zal worden gelicht. De aula die onder Ir. G. Friedhoff op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem-Noord gebouwd wordt, nadert, wat het uitwendige betreft, haar voltooiing. Van binnen moet evenwel nog veel gebeuren. OUDERCOMMISSIE SCHOOL 41. Bovengenoemde oudercoxrxmissie organiseer de voor alle leerlingen van bovengenoemde school een bloembollententoonsteiling. Er was een onpartijdige jury benoemd onder leiding van den heer R. M. v. d. Hart, die voor elke klas de beste en mooist gekweekte bol uit zocht. Bij het uitgaan der school konden de leerlingen met hun ouders komen kijken en hun prijs in ontvangst nemen. Vele mooie prij. zen waren welwillend afgestaan door vei'schil- lende firma's alhier. De kinderen, die niet voor een prijs in aanmerking kwamen, kregen een reep chocolade. ESPERANTO. Vrijdagavond hield de heer Joseph Scherer uit Amerika in een der zalen van café-restau rant Brinkmann een voordracht over zijn rei zen en belevenissen. Hij vertelde, dat hij een groot aantal landen heeft bereisd en dat het hem. door dat hij Esperanto spreekt, mogelijk is geweest ervaringen op te doen, welke hij met andere talen niet zou bereikt hebben. Hij vond toch iin al die landen ten-stond een vrienden kring, werd in den huiselijken kring genoo- digd en hij vertelde allerlei aardige bijzonder heden, welke den aanwezigen vaak stof tot lachen gaven. Vervolgens behandelde hij in het bijzonder Amerika en vertelde, hoe daar het. i-eizen per moderne woonwagens grooie afmetingen heeft aangenomen. Hij zelf bezat ook zoo'n rijdend huisje, waarvan hij foto's liet zien en dat alle huiselijke gemakken, min of meer gecomprimeerd bezit. (Een dergelijk huisje kan men in natura bewonderen hier ter stede in een autohandel in de Julianalaan). We reisden met hem door Califoi-nxë, waar 't vroeger meest woestijn was en door irrigatie een paradijs is geschapen, trokken over ber gen, door de woestijnen van Texas verder door Arizona, Louisiana, zagen die Mississippi, den laatsten tijd zoo dikwijls genoemd. de katoen en maïsvelden, het Witte Huis in Washington, de wolkenkrabbers van New York en stapten midden in de prairie. Alles werd met lichtbeelden verduidelijkt. Men kan zeggen, dat het auditorium een aardigen, zij het zeer vluchtigen, kijk op Noord Amerika heeft gekregen. Ten slotte hield de heer Schelder een korte rede, waarin hij opwekte tot ernstige studie van Esperanto. De bijeenkomst was zeer goed bezocht, zelfs moesten belangstellenden worden terugge wezen. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER Een vreemdsoortig poelier. Hij zei, dat hij geen poelier was, maar hulp besteller bij de post in Bennebroek, doch de feiten waax-over hij zich te verantwoox-den had, pasten volstrekt niet in het kader der posterijen. We willen niet beweren, dat ze tot het poeliersvak behooren, maar daar le ken ze dan toch het meest op en daarom vroeg de politie-x-echter of de man poelier was geweest, wanneer hij dat vak had vaar wel gezegd en of hij niet zoo'n beetje poelier was gebleven. Neen, van poelier wou hij niets weten, zoo dat de Officier vroeg, of hij iets tegen dat vak had, Hij gaf daar geen rechtstreeksch antwoord op. maar al ondervragende kwam de politierechter toch te weten, dat de man vroeger een hulpbesteller was doch geslachte konijnen en kippen verkocht en dat hij tij dens zijn hulpbestellei-sschap dien handel niet geheel had los gelaten. Ook zei hij, dat hij zelf de dieren slachtte, althans stroopte en dat hij een bord aan zijn deur had, waar op te lezen stond, dat hij huiden van ko nijnen en andere dieren kocht. Ieder moet nu maar uitmaken, in hoeverre de man een poelier genoemd kan worden. Hij haalde er de omzetbelasting ook bij en daaruit zou mexi afleiden, dat hij vaxi het poeliersschap afstand had gedaan offi cieel dan om aaxi die belasting te ontko men, welke, als we ons niet vergissen, de sympathie der poeliers niet heeft. Hoe het zij, in Bennebroek had de man de reputatie van behalve hulpbesteller, nog zoo'n beetje poelier te zijn en dat was dan ook de oorzaak, dat een Bennebroeker eenige dagen voor Kerstmis naar hem toe stapte en"hem vroeg, of hij een konijn kon leveren. De Bennebroeker wilde iemand, die hem aan werk geholpen had. op Kerstmis met een konijnenboutje verrassen. De poelier of halve poelier, als men 't zoo noemen mag, zei voor f .75 een mooi beestje te kunnen leveren, doch nu deed zich de moeilijkheid voor, dat 'l nog een week vóór Kerstmis en het konijn moest tot Kerstmis in leven blijven. De kooper was inschikke lijk en zou 50 cent kostgeld betalen, wat den politierechter de opmerking ontlokte, dat het konijn dan een veelvraat moet geweest zijn. Maar daar ging het niet om; de koop was met wederzijdsch goedvinden gesloten en met Kerstmis kwam de Bennebroeker zijn konijn halen. De vrouw van den poelier stond hem te woord en liet hem de keus tusschen een ge slacht en een ongeslacht dier, wat al gek was, want de man had een bepaald konijn, waarvoor het kostgeld gerekend was. gekocht. Het ongeslachte was bronsmager. het ge vilde dier was stevig en de kooper nam het gevilde, dat onthoofd was, maar er lag een kop bij en dat was een konijnenkop. Hy beleefde niet veel plezier van zijn ver rassing. Was het niet de oom van Frits Reu ter, die al tegen verrassingen waarschuwde en met voorbeelden aantoonde, dat de gever veelal het meest verrast wordt? Als de goede man nog leefde, had hij den Bennebroeker mede als voorbeeld kunnen nemen, want deze brave man haalde zich met zijn verrassing de woede van een ge- heele familie op dexx hals en nog geldelijk nadeel ook. want wat gebeurde? Toen het konijn in de pot was en lag te braden, snoven de eigenaars en vonden."dat er een raar luchtje uit de pot kwam; ze keken mekaar aan en de trek in gebraden konijn was verdwenen. Het gebraad werd in den tuin begraven. Maar daar waren ze toch ook niet mee tevreden en wat later werd 't opgegraven en er volgde een lijkschou wing, waarbij vastgesteld werd, dat het ko nijn geen konijn was geweest maar een kat, waarbij listiglijk een konijnenkop was gelegd. Vandaar de verx-assing voor den gever, maar deze liet het er niet bij zitten en klaag de den poelier, die geen poelier wil zijn, aan. Hij gaf nu toe een kat verkocht te hebben, welk dier hij van een paar jongens had ge kocht en dat toen al dood was. Gebleken is, dat het niet eens een geslachte maar een gestorven kat moet zijn geweest. Het was dus wel zeer onverantwoordelijk om zoo iets aan iemand voor een geslacht konijn te verkoopen, al beweex-de de verkoo- per, dat het geen ziek dier was geweest. Hij kon natuurlijk geen enkel excuus aanvoeren, want zucht naar gewin kan als zoodanig niet gelden. De Officier vond dit zoo'n ergelijk staaltje van bedrog, dat hij drie maanden gevange nisstraf eischte, waarop de man het te kwaad kreeg, want dat zal hem ook zijn betx-ekking kosten. De politierechter betreurde dit, maar vond het geval toch te ernstig voor een voorwaar delijke straf, evenwel werd slechts één maand gevangenistraf opgelegd, doch met de bepaling, dat het vonnis aan het stadhuis van Bennebroek op kosten van den veroor deelde moet worden aangeplakt. Een steekpartij. Een Zaankanter stond terecht, omdat hij een anderen Zaankanter met een mes een steek had toegebracht, welke op het boven lijf gemunt was, maar door een afwei'ende beweging van den aangevallene in diens dij been terecht kwam en daar nog al een flinke wond veroorzaakte. De twee mannen waren elkaar op de Nauernasche vaart, tegengekomen, de steker op de fiets, de ander te voet. De eerste was van de fiets gestapt en zoo zei de ander hem meteen met een mes te lijf gegaan. De aanvaller gaf een heel andere lezing van het geval en beweerde, dat de tegen partij begonnen was. hem tartend toe te spreken en een mes te trekken, dat met de punt op zijn borst werd gericht. Ook deed hij nog een verhaal over cafébezoek, dat de ander "in gezelschap van zijn verdachte's vrouw zou hebben gedaan, waarop de ge tuige uitriep: „van alles wat hij zegt, is geen enkel woord waar". De politierechter had een rapport over den steker, waarin stond dat hij brutaal was en een trouw cafébezoeker, zoodat de rechter of de vx-ouw. zoo zij in een café kwam, dit dan niet van verdachte had geleerd, waax-op deze antwoordde, dat hij vroeger geen cafés bezocht. De Officier verdiepte zich niet in de vraag, wat er de oorzaak van was. dat verdachte den getuige niet goed gezind was en wat den huiselïjken vrede bij verdachte had ver stoord. maar van steekpartijen moet de Offi cier niets hebben en messentrekkers kunnen er niet met een voorwaardelijke straf afko men Daarom eischte de Officier zes weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde verd, tot een maand en bepaalde, dat verdaethe aan ge tuige f 3.50 moet betalen voor de schade aan diens kleedixxg toegebracht. Een H. O. V.-Fonds. Yoor instrumenten en partituren. Het zal niemand zijn ontgaan, dat niet alleen de belangstelling voor de concerten der H.O.V. stijgende is, doch dat bovendien de laatste jaren onder de energieke leiding van den di rigent Frits Schuurman de kwaliteit van het orkest tot een zeer respectabele hoogte is op gevoerd. Wij kennen allen de moeilijke financieele omstandigheden van het orkest. Dat onder deze omstandigheden dirigent en musici zich tot het uiterste inspannen, om de concerten op een steeds hooger peil te brengen, heeft de waardeering van ieder cultureel voelend Haar lemmer. Er is echter op het oogenblik een situatie in- geti'eden, waarop ki'achtige hulp noodzakelijk is. om een verdere ontwikkeling der H.O V. moge'lijk te maken. Enthousiasme en capaci teiten zijn voldoende aanwezig. Echter ontbre ken sinds jaren de middelen bij het orkest en de musici voor de allernoodzakelijkste verbete ringen en vernieuwingen aan de instrumenten, waardoor de kwaliteit van den klank van het orkest aanmei'kelijk zou kunnen worden opge voerd. Ook is een grondige aanvulling van de muziek-bibliotheek meer dan noodzakelijk. Het is nu het oogenblik, dat een spontaan door Haarlem's burgerij bijeengebracht bedrag wonderen zou kunnen doen. Daarom richt het Comité van Actie tot steun aan de H.O.V. een oproeping tot alle belangstellenden, om een bijdrage te zenden voor het H.O.V.-Fonds, dat door het Comité in overleg met het bestuur van de H.O.V. zal worden aangewend voor in strumenten en muziek. Een dezer dagen ontving het Comité opnieuw een gift van f 100 voor het orkest. Ongetwij feld zullen nog velen hun bijdragen hieraan willen toevoegen. Vele groote en kleine giften worden gaarne ingewacht bij den seci'etaris van het Comité, Ir. F. C. J. Dingemans, Spruyten- boschstraat 7 Haarlem, giro 75132, of op de rekening der H.O.V. bij de Twentse he Bank te Haarlem. NED. VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Op Zaterdag 20 Maart a.s. houdt de Fede ratie Haarlem van de Nederl. Vei'een. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken een tweetal bijeenkomsten in „Caecilia". 's Middags te half drie wordt een kinder- matiné gegeven met kindertooneel en pop penkast. 's Avonds om 8 uur is er een „Bonte Avond" voor de ouderen. Beide progx-amma's worden verzorgd door de Leekenspelgx-oep van de Arb. Tooneelver- eeniging „Vooruitgang" onder regie van Cor Zwart. Kaax*ten zijn aan de bekende adressen te verkrijgen a 12 en 18 ets. OPROEPING. De Commissaris van Politie te Bloemen- daal verzoekt den getuige, die jl. Zaterdag (6 Maart) te ongeveer 8 uur voormiddag aanwezig is geweest bij een aanrijding tus schen een van een erf komende auto en een wielrijdster en heeft geassisteerd bij het binnendragen vaxi het slachtoffer in een aan den Vogelenzangscheweg staande woning, zich te willen melden aan den politie-post aan den Schulpweg te Aerdenhout. NED. JEUGDBOND VOOR NATUURHISTORIE Lezing over Terschelling. Zaterdagavond 13 Maart houdt de heer Joh. K. Schendelaar uit den Helder, voor de afdee- ling Haarlem van den Nederlandschen Jeugd bond voor Natuurstudie een lezing over ..Ter schelling". in het gebouw van de Haarlemsche Jongemannenvereéniging aan dc Lange Mar- garethastraat. Den volgenden dag zal onder leiding van den spreker een strandexcursie worden gehouden. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP". De „Loonmare" van den Vereen iging „Geloof en Wetenschap" kondigt, voor Dinsdag 23 Maart a.s. een voordracht aan van Prof. Dr. Th Wulf S.J., te Valkenburg, over het onder werp: „Die moderne Naturwissenschaft und die katholische Welstanschauung". De voordracht wordt gehouden in den Stads schouwburg. DES DUIVELS PRENTENBOEK. Wegens het succes bij de eerste voorstelling alhier van Des Duivels Prentenboek geeft het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, dia- Cor v. d. Lugt Melsert. een herhaling van dit blijspel op Maan dag 15 Maart in den Stadsschouwburg.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9