ECHTE WALES ANTHRACIET MAANDAG 15 MAART 1937 H A A" R' E E M'S D A G B E A D 2 Geheimhouding van strafbare feiten. Een circulaire aan gemeentebesturen. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland heeft op verzoek van den minister van JBinnenlandsche Zaken on eer de aandacht der gemeentebesturen in. oeze provincie gebracht een circulaire van oen Commissaris der Koningin in Zeeland, waarin deze functionaris o.a. schrijft: „Ik heb den laatsten tijd enkele malen de ervaring opgedaan, dat door de gemeente besturen niet- wordt nageleefd de bepaling van art. 162 Wetboek van Strafvordering, waarbij aan openbare colleges of ambtenaren de ver plichting wordt opgelegd, om wanneer zij in de uitoefening hunner bediening kennis be komen hebben van een strafbaar feit, met welks opsporing zij niet zijn belast, daarvan opverwijld aangifte te doen met. afgifte van- de tot de zaak betrekkelijke stukken aan den Officier van Justitie of aan een zijner hulpofficieren. Ik heb den indruk, dat de gemeentebestu ren grootendeels onbekend zijn met de ver plichting voorgeschreven in voornoemd artikel 162. Ik meen dat de meest gebruikelijke gang van zaken is, dat de gemeentebestu ren bij ontdekking van verkeerde toestanden zelf de zaken- disciplinair afdoen, of niet af doen en eerst bij heel ernstige feiten zich tot den Officier van Justitie wenden. Of een bepaald strafbaar feit dient te wor den vervolgd, of dat de omstandigheden waar onder zoo'n strafbaar feit plaats vindt een niet-vervolging wenschelijk maken, kan even tueel doGr een gemeentebestuur met den Of- dergelijke feiten moeten niet binnenskamers ficier van Justitie worden besproken, maar door de gemeentebesturen worden afgedaan, ook al omdat er dan veel minder waarborgen zijn voor een objectieve behandeling." UITBREIDING VAN HAARLEM EN BEVOLKIN G STOENEMING Voor een goed bezochte vergadering van de Federatie van Woningbouwvereenigin- gen voor Haarlem en Omstreken op 12 dezer gehouden in de zalen Brinkmann, sprak ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken alhier, over de uitbreiding van Haarlem en haar bevolkingstoeneming'. Een overzicht werd gegeven van de diverse gebiedsvergrootingen welke de stad heeft ondergaan van 1100 tot 1900 waarbij werd opgemerkt dat de vestingstad zich binnen vastgestelde grenzen ontwikkelde terwijl na 1900 de aanleg der straten plaats heeft volgens plannen tot de vaststelling waartoe de Woningwet de verplichting oplegt. Volgens dergelijke plannen is de beschik bare ruimte binnende stadsgrenzen volge bouwd. Van de annexatie in 1927 af werden aan de uitbreiding geheel andere eischen gesteld. De groote trek naar Haarlem en Zuid-Ken- nemerland en de ontwikkeling van het ver keer stelden zijzondere eischen, die leidden tot een algemeen plan van uitbreiding, dat onder leiding van sprekers voorganger, ir. L. C. Dumont is ontworpen. Naar aanleiding van diverse teekeningen werd dit plan toe gelicht en de grondslagen daarvoor bespro ken. Gestreefd is naar een harmonischen opbouw, waarbij aan de behoeften van woon gelegenheid, industrie, verkeer, sport en spel wordt voldaan en aanwezige punten van be langrijke schoonheid worden behouden. Daarna deelde spr. mede, op welke wijze de uitbreiding zich tot nog toe heeft vol trokken en welke moeilijkheden daarbij wor den ontmoet, die soms een logischen groei tegenwerken. Gewezen werd op het nut, dat ligt in de in 1936 vastgestelde verordening betreffende de overneming van gronden bestemd voor den openbaren dienst, Dat de toeneming van de bevolking nood zaakt tot wijzigingen in de binnenstad zoo wel op het gebied van straataanleg, ver- keersoplossingen en kunstwerken werd met eenige lichtbeelden gedemonstreerd. Ten slotte werd een beschouwing gegeven over de bevolkingsvestiging in Haarlem en Zuid-Kennemerland. In het licht werd ge steld dat gesproken moet worden van een- gebied van vestiging waarvoor moet worden nagegaan of de oorzaken welke geleid heb ben tot den groei, zullen blijven doorwerken. De factoren welke de bevolkingstoeneming bepalen (geboorte, overlijden, vestiging en vertrek)' werden besproken. De conclusie is gewettigd dat over een lange reeks van jaren de bevolking van Haarlem zal toe nemen. NED. ROODE HULP. Het comité Kleverpark van de Ned. Roode Hulp geeft op Zaterdag 27 Maart in de Turn zaal van het Gem. Concertgebouw een feest avond met bal. Medewerking wordt verleend door het accordeon-orkest „Energico" o.l.v. J. de Sfnit en het dansorkest „The Tour Ram bles". Wispelturig is dit maandje, Kijk maar naar het Weerbericht. KOLENVOORRAAD controleeren, Niet genoeg PERQUIN Een plicht. (AcLv. ingez. Med.) AGENDA. Heden: MAANDAG 15 MAART Stadsschouwburg', Wilsonsplein: „Des Dui vels Prentenboek" door Ver. Rott. Hofstad Tooneel. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: „Dwars door Zuid-Amerika" door Mr. Th. Regout te Maas tricht, voor de Volksuniversiteit, 8.15 uur. Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Champagne Wals", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn laatste rit' en „De pseudo Spion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Jij bent mijn leven" met Benjamino Gigli. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie Chan in de Opera". 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. Bloemen daal: Bloemendaalsche Mon tessorischool, Vijverweg'. Lezing over „Het leven in de Montessorischool", 8.15 uur. DINSDAG 16 MAART Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 8-15 u. Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat: Modeshow. Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS EN EN TRANSPORTARBEIDERS. Woensdag 17 Maart houdt de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond haar 18e jaarvergadering in het gebouw van den C. B. B. Bakenesserkracht 63, Jaarverslagen zullen worden.' uitgebracht. Verkiezing van bestuursleden zal plaats hebben wegens af treden van D. de Graaf, voorzitter, J. v. Oei, penningmeester en J. de Lange, commissaris, die allen herkiesbaar zijn, terwijl in een va cature moet worden voorzien. De Bonds voorzitter te Den Haag, de" heer Strijbis, zal een feestrede houden. Na afloop der huishou delijke vergadering wordt een sjoelwedstrijd gehouden om fraaie prijzen. WIJDINGSAVOND. Er wordt een Liturgische Wijdingsavond ge houden Dinsdagavond 16 Maart in de Luth. kerk (Witte Heerenstraat).. Ds. Duijvendak, die dezen dienst leidt, zal gedeelten voorlezen uit de lijdensgeschiedenis, afgewisseld door solozang, gemeentezang en koorzang. Welwillende medewerking verkenen mevr. K. van der Woude (sopraan), het Luth. Dameskoortje o.l.v. mej. M. Schouten, het mannenkoor „Caecilia". dirigent de heer Hoo- gerwerf. Het orgel wordt bespeeld door den heer H. Nieland. VEREENIGING „HERMES". Men schrijft ons: De afd. Haarlem van de Ned. Vereen, van Vertegenwoordigers van Handelaren en Indoi- sbriëelen Hermes" vergadert Donderdagavond 18 Maart a.s. in café-restaurant ,,'t Bolwerk" ter behandeling van den vooriloopigen beschrij vingsbrief voor liet a.s. congres. Vooraf zal de algemeene secretaris, de heer C. Overbeeike, een causerie houden over de op 1 December 1.1. in werking getreden wet, be schermende de rechtspositie van de handels reizigers en handelsagenten. Ongeorganiseerde handelsreizigers en handelsagenten, mits be hoorlijk gelegitimeerd, hebben toegang tot deze zeer belangrijke vergadering. UITVOERING VAN „DE STEM DES VOLKS". Woensdagavond 24 Maart a.s. geeft „De Stem dies Volks' in het Gem. Concertgebouw een uitvoering van het oratorium „Bdsazar" van G. F. Handel. Medewerking, verkenen de Amst. Kameror- kestvereen,, Anlcie v. Wiokevoort Crommelin, sopraan, Ans Stroimk, alt; Michel Gobets, te nor: Hendr. Koning, bas en Janny v. Wering, cembalo. Het geheel staat onder leiding van Ant. Krelage, „VAN BOL TOT BLOEM". Lezing van prof. dr. E. van Slogteren. Op Dinsdagavond 16 Maart, om 8.15 uur pre cies, houdt de afdeeling Haarlem en Omstre ken van deNederlandsohe Natuurhistorische Vereeniging een filmavond, waarop de film „Van bol tot bloem" opgenomen door den heer J. C. Mol, vertoond zal worden. Prof. dr. E. van Slogteren zal een causerie houden over den export van onze bloembollen en tevens de film 'toelichten. FEESTAVOND VAN U.L.O. C. Zaterdagavond gaven de leerlingen van de hoogste klassen van de Openbare School voor U.L.O. aan de Parklaan en gezelligen avond in het gebouw Caecilia, Voor een goed gevulde zaal werd een afwis selend programma vertoond. De verschillende nummers, tooneelstukjes, dansjes, soli voor piano, viool en mondharmonica, trekkerslied jes, enz. volgden elkaar in vlot tempo op. Vooral de klucht „De Modelschool" en de declamatie „Examenvrees", vervaardigd door twee leerlingen van de hoogste klasse, oogst ten grooten bijval. Vele jeugdige dilettanten gaven blijk dat ze nog wel Iets meer kunnen dan een geleerd lesje opzeggen. Het bekende blijspel „Voetbalmaniakken" van J. B. Schuil had 'n groot succes. Ook de aanwezige ouders, leeraren en oud- leelingen bleken het vertoonde bijzonder te waardeeren, De in de pauze gehouden gratis-verloting zonder nieten, uitsluitend voor de leerlingen, viel geweldig in den smaak en gaf aanleiding tot veel vreugde. Na afloop dankte voorzitter Bas de Jong de vele medewerkers en in het bijzonder den heer Thierry, die de feestcommissie in de leiding had bijgestaan. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 16 MAART 1937. Progr. I Hilversum II. Progr. I. Hilversum I. Progr. IH 8.Keulen, 10.20 Pauze, 11.20 Kalundiborg, 12.20 Vlaamsch Brussel. 3.05 Deutschlandsender. 4.20 Parijs Radio. 5.20 Vlaamsch Brussel. 7.05 Parijs Radio, 7.35 Beromünster. 8.20 Rome. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35 Londen Regional, 11.20 Droitwich, 2.20 Londen Regional. 4.50 Droitwich. 7.50 Lon den Regional; 9.20 Droitwich. 9.40 Weenen 10.Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.Eige,n gramofoonplatenconcert: Operamuziek. 1. Faust van Gounod, Goldstream Guards; 2 Ouverture Dichter und Bauer, Dajos Bela; 3. Ouverture Leichte Cavallerie, Staatso.pera orkest. 4. Ouverture Martha, Staatsopera- orkest. 5. Ouverture Si j'étais Roi, idem; 6. La Traviata, idem. 7. Tosca, tenor en orkest, 8. Ouverture Egmont, W. Mengelberg. 8.00— 12.00 Diversen OPMERKINGEN VAN LEZERS RUST OP EEN BEGRAAFPLAATS Een abonné schrijft ons: Zondag, toen ik met mijn vrouw eenigen tijd op de Algem. Begraafplaats vertoefde, om enkele familiegraven te bezoeken, werden wij onaangenaam getroffen bij het zien van enkele kinderen, die luid schreeuwend en lachend rondom de grafsteenen renden, ter wijl op korten afstand de ouders met eenige kennissen een gezellig praatje hadden aange knoopt, zonder zich maar in het minst om de handelingen hunner kinderen te bekom meren. Op het bekende houten brugge tje zagen wij een groepje vroolijke jongelui waarvan enkelen zich in min of meer beval lige houdingen op en tegen de brugleuning hadden geposteerd, terwijl een hunner een- foto van hen probeerde te nemen. Het pleit niet voor de tact en fijngevoeligheid van Haarlem's burgerij dat dergelijke tooneelen zich op het kerkhof af kunnen spelen en evenmin voor- de controle aldaar die blijk baar maar zeer slapjes is of in 't geheel niet uitgeoefend wordt. De Bilt voorspelt: Afnemenden tot matigen Noordwestelij ken tot Zuidwestelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regen of natte sneeuwbuien, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 765.3 m.M. te Toulouse. Laagste 740.2 m.M. te Kopenhagen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De Stormwaarschuwingsdienst seinde vanmorgen, 15 Maart, kwart voor acht aan alles posten: „Wordt verwacht storm uit het Noordwesten". De hooge drukking in de Poolstreken schijnt van weinig beteekenis en over Spanje heeft zich een vrij belangrijke hooge drukking ont wikkeld. De laatste depressie drong tót de Oostzee door. een secundaire over de Noordzee achtergebleven veroorzaakte, in verband met de sterke luchtdrukstijgingen om het Kanaal, hier te lande Noordwester storm. Een nieuwe depressie nadert van den Oceaan. In Scandi navië begint de vorst ook in het Noorden af te nemen, al is zij daar nog streng, in de Zuide lijke Oostzee verscheen dooi. In Duitschland waait het stormachtig in het Noorden en valt regen in het Noorden, de temperatuur is er gestegen. In Frankrijk waait het ook stormachtig aan liet Kanaal, de temperatuur is er gedaald. Op de Britsche eilanden is de temperatuur ver onder normaal en valt plaatselijk sneeuw. In Zwitserland is het op de hooge toppen weer zeer koud, plaatselijk, plaatselijk viel sneeuw, beneden duizend meter is de temperatuur boven nul graden en de lucht hier en daar be trokken. Aanvankelijk is nog buiïg weer met afnemen den en krimpénden wind te wachten. Later volgt waarschijnlijk opklaring met kans op nachtvorst en zachter weer overdag. In het al gemeen wijst de ontwikkeling van den weers- toestand op zachter weer. BAROMETERSTAND Vorige stand 747 m.M. Stand van heden ,752 m.M. NeigingVooruit, Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 5.11 uur; n.m. 17.31 uur. Strand berijdbaar van 10.15—15.30 uur. o.a. a 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) R.K. KAMERCENTRALE HAARLEM. De R.K. Kamercentrale Haarlem vergaderde Zaterdagmiddag in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, onder leidihg van mr. dr. P. J. Witteman. Pater dr. Beaufort' O.F.M. hield een rede over „Onze taak in de naaste toekomst" en be handelde daarbij in het bijzonder dé aan staande verkiezingen, vooral in verband met het werkloosheidsvraagstuk en de ordening. HAARLEMMERMEER JUBILEUM VAN DE VEREENIGING „CONCORDIA". De vereeniging „Concordia" alhier gaf Za terdagavond in hotel de Beurs te Hoofddorp een slotfeest ter viering van haar 75-jarig bestaan. Mej. Suze van Reeuwijk uit Heemstede droeg een gedicht voor „Herinneringen van een Haarlemmermeerbewoner" (de heer A. v. d. Marei uit Hoofddorp, die ruim 45 jaren lid van Concordia is geweest) waarin op voorrtffelijke wijze het leven en de weder waardigheden van deze populaire vereeniging gedurende haar veeljarig bestaan werd ge schetst. Hierna volgde het voornaamste nummer van het programma, het optreden van de Kon. vereeniging „Litteris Sacrum" uit Lei den, met het stuk „Dr. Sally" (Good morning Bill) blijspel in drie bedrijven door P. G. Wodehóuse. Dat dit stuk bij de feestvieren den bijzonder in den smaak viel, bleek wel uit de hartelijke toejuichingen aan het einde van ieder bedrijf. Hierna maakte Mr. J. F. Jansonius, lid van de jury, de uitspraak van de jury van het gehouden concours van Rederijkerskamers en Tooneelvereenigingen bekend. De uitgeloofde vereenigingsprijzen werden toegekend le prijs een groote gouden medaille uitge loofd door N.V. Hotel de Beurs te Hoofddorp, aan: Rederijkerskamer „Helmers" te Am sterdam, met het stuk „Het lid van alle tij den". 2e prijs f 75 en een kleine gouden medaille, uitgeloofd door den burgemeester Mr. A. Slob, namens het gemeentebestuur van Haarlem mermeer, aan: Rederijkerskamer „H. K, Poot" te Bodegraven, met het stuk „De Vrij buiter". 3e prijs f 50 en een verguld zilveren me daille van de N.V v. d. Marel's Kunstmest handel te Aalsmeer, aan de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" te Haarlem, met het stuk „Pro Domo". (Aan beide laatstgenoemde vereenigingen werd ook een personeele prijs toegekend. 4e prijs f 40 en een zilveren medaille van de firma van Driel en van Dorsten te Hoofd dorp, aan de Tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" met het stuk „Bergopwaarts". 5e prijs f 25 en een zilveren medaille van de Hoofddorpsche Courant, aan de vereeni ging „De Maskerspelers" te Bergen (N -H.) met het stuk „De Rechte Lijn". Dë goedgeslaagde slotavond werd met een gezellig bal besloten. BLOEMEN DAAL VERGOEDINGEN BIJZONDER ONDERWIJS B. en W. stellen den Raad voor, volgens de wet op het L. O. vergoedingen toe te ken nen aan verschillende scholen yoor bijzon der onderwijs Stilstaande auto's op den Zeeweg. De meeningen zijn verdeeld. B. en W. schrijven aan den Raad: Naar aanleiding van het voorstel van den heer Bouvy, tot het vestigen van een par keerverbod of een verbod om. zich in donker op den Zeeweg buiten noodzaak in een stil staande auto te bevinden, zijn pogingen ge daan om een redactie te vinden voor een be paling in de politievel-ordening, aan de hand waarvan het mogelijk zou zijn tegen de dooi den heer Bouvy bedoelde ongewenschte toestanden krachtig op te treden. Het op den weg stilstaan met auto's die niet verlicht zijn, is uit een oogpunt van verkeers veiligheid strafbaar in het Motor- en Rijwiel reglement. Aangezien de voorgestelde bepaling niet ten doel heeft de vrijheid en veiligheid van het verkeer te bevorderen, zal aan een par keerverbod na het invallen van de duister nis geen verbindende kracht worden toege kend. Van een bepaling, steunend op de Motor- en Rijwielwet zal dan ook moeten worden afgezien. Meer kans van slagen heeft een bepaling', analoog aan een voor het strand geldende bepalingen in de gemeente Zandvoort, welke zou moeten luiden aldus-- Artikel Onverminderd het bepaalde bij art. 239 van het Wetboek van Strafrecht is het verbo den in op of aan den openbaren weg zich be vindende motorrijtuigen of andere voertuigen op voor de eerbaarheid aanstootelijke wijze met, op of tegen een ander persoon te liggen Of te zitten, Aan de hand van een bepaling als de voren- vermelde bestaat de mogelijkheid om paal en perk te stellen aan de handelingen, die men wil tegengaan. De Raad zal moeten beslissen, ten eerste, of bedoelde handelingen dermate aanstoot wekken, dat een ingrijpen der politie gebo den is, en ten tweede, of de ernst van de kwaal het voorgestelde geneesmiddel wettigt. Bij de behandeling van deze aanvulling dei- politieverordening in de Commissie voor de Strafverordeningen verklaarde de voorzitter, dat hij niet wil ontkennen dat er misstanden zijn, maar dat de toepassing van een dergelijke verbodsbepaling, ais wordt voorgesteld, voor de politie buitengewone moeilijkheden zal medebrengen, daarbij opmerkende, dat de ge volgen van een mistasten der politie in dezen veel ernstiger zijn dan bij eenige andere over treding, omdat een bekeuring wegens een overtreding van een voorschrift betreffende de openbare zedelijkheid voor betrokkenen een wel zeer grievend karakter heeft en het onderzoek alleen reeds, aan een controle voorafgaande, veel aanstoot zal geven. De meeningen in de Commissie voor de Strafverordeningen waren overigens ver deeld. Er was een lid dat zich vóór- en een dat zich tegen de voorgestelde aanvulling ver klaarde, terwijl de beide andere leden slechts schoorvoetend mede zouden kunnen gaan met het opnemen van een artikel als voren- vermeld in de politieverordening. Nadien werd door een der laastgenoemde le den voorgesteld in het nieuwe artikel de woorden, volgende op „voertuigen" te vervan gen door de woorden: „zich te bevinden in een toestand voor dé eerbaarheid aanstoote- lijk". Het is niet aan te raden dit amendement aan te nemen, omdat de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie in zijn dagvaarding geen toestanden, doch in ieder geval bepaalde fei ten zal moeten stellen, die strafbaar zijn. Bovendien zijn de bewoordingen, in de door den burgemeester voorgestelde redactie, aan de practijk getoetst, wat voor een dergelijke moeilijke materie van groot gewicht is. De meeningen van B. en W. hieromtrent zijn verdeeld. In verband met een door den heer Rohimg gemaakte opmerking stellen B. en W. voor om art. 24 a der Algemeene Politieverorde ning aan te vullen door in den laatsten zin van°dat artikel na het woord „eigenaar" te voegen „of gebruiker". CONVERSIE GELDLEENING. B. en W. stellen dien Raad vooa\ in verband met de daartoe strekkende bereidverklaring van de Onderlinge Levensverzekering Maat- scibaippij ,,'s Graveohiage" gevestigd te 's Gra- venihiage, heit raadsbesluit van 17 September 1936, waarbij werd besloten tot het aangaan eener 4 1/8 pet. geldleenxng groot f 144.375 met de Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij ,,'s Gravenhage", gevestigd te 's Gravenhage, zoodanig te wijzigen, dat voor de in dat raadsbesluit vermelde rente van „41/8 pet.", met ingang van 1 Juli 1937 wordt gelezen „31/2 pet.", onder voorwaarde, dat genoemde Levensverzekering-Maatschappij zich het recht voorbehoudt na twaalf jaar, derhalve met ingang van 1 Juli 1949, het rentepercen tage der leendng opnieuw vast te stellenvoor den verderen duur der leendng', waarbij zij zich verbindt als maximum rente 4 pet. te be palen en voorts, dat op den dag van ingang der renteverlaging aan haar een vergoeding wondt betaald van f 1.443,75, gelijkstaand met 1 pet. van het bedrag der- ieening nog groot f 144.375- GEEN VERLAGING TARIEVEN VOOR STALLING RIJWIELEN Naar aanleiding' van een in de vorige raads vergadering gemaakte opmerking betreffende het tarief dat de N.V. Algemeene Bewaar plaatsen- en Reclame Maatschappij te Am sterdam meent te moeten heffen voor het stallen van rijwielen en automobielen, heb ben B. en W. zich tot deze Maatschappij ge wend met het verzoek hun mede te deelen of zij bereid was aan de geuite wenschen tege moet te komen, en, zoo neen, de reden mede te deelen, waarom zij meende aan dat ver langen niet te kunnen voldoen. Hierop heeft gemelde Maatschappij het volgende geant- wooi'd: In antwoord op Uw vraag of.wij tegemoet kunnen komen aan de geuite wenschen ten aanzien van de tarieven, moeten wij mede- de elen, dat zulks tot onze spijt niet bet geval is. U gelieve hierbij niet uit het oog te ver liezen, dat wij aan uw gemeente een vergoe ding hebben aangeboden van 50 pet. van de bruto-ontvangsten Aangezien de ontvangsten in hoofdzaak af komstig zijn van de wielrijders en slechts voor een zeer veel geringer deel van auto mobilisten, zou een verlaging van het, dag- tarief voor rijwielen tot 5 ets. beteekenen, dat bijna de helft der inkomsten wordt prijs gegeven overeenkomende met een bedrag, hetwelk de gemeente anders aan retributie zou hebben ontvangen. Het gevolg zou zijn, dat wij van het resteerende deel nog weer eens de helft aan Uwe gemeente zouden moe ten afdragen en uit het restant al onze over blijvende kosten zouden moeten dekken. Dit is natuurlijk niet mogelijk Daar B. en W. deze zienswijze deelen, heb ben zij zich bij dit antwoord neergelegd. Verordening op arbeids overeenkomsten. Nadere toelichtingen van B. en W. In verband met de opmerkingen, die in de raadsvergadering van 18 Februari zijn ge maakt naar aanleiding van het ontwerp-Ver ordening op de arbeidsovereenkomsten ge ven B. en W. aan den Raad nog eenige toe lichtingen. (In genoemde raadsvergadering werden eenige artikelen voor nadere be schouwing aangehouden). B. en W. stellen nu o.a. voor, aan art. 10 een nieuw lid toe te voegen van den volgen den inhoud „Met dengene, wiens arbeidsovereenkomst op grond van het le lid sub a is geëindigd, wordt na afloop van zijn verblijf in werkelij- ken dienst, wederom een nieuwe overeen komst aangegaan, indien de werkzaamheden waarvoor hij vóór zijn opkomst werd aange nomen, nog niet zijn afgeloopen en vermoe delijk nog meer dan een week zullen voort duren. Indien voor hem een plaatsvervanger is aangesteld, zal deze worden ontslagen met ingang van den dag. waarop de arbeidsover eenkomst met den dienstplichtige opnieuw is ingegaan." B. en W. geven voorts toe, dat het begrip „revolutiannaire gezindheid" wat vaag is, maar het komt hun buitengewoon moeilijk voor een nauwkeurige omschrijving te geven, die voor alle omstandigheden bevredigend kan zijn. Hij, die geen lid is van een „verbo den vereeniging"', kan desondanks revolution- nair gezind zijn en gevaarlijker dan een lid van een verboden vereeniging, van wien men weet wat men aan hem heeft, aldus B. en W. Ten aanzien van de arbeidsovereenkom sten met de werkloozen meenen B. en W. te mogen opmerken dat bij hen, die tegen opzeg ging bezwaren hebben wellicht te veel uit het oog vexloren wordt, dat een werklooze door de gemeente wordt gesteund onder voor waarde, dat hij voor den steun werkt. Deze arbeid wordt niet in de eerste plaats onder nomen om het resultaat, maar vooral om re denen, in het belang van den gesteunde zelf. Immers het verrichten van den arbeid be hoedt hem er voor dat hij arbeidsschuw wordt, waardoor zijn kansen op herplaatsing in het particulier bedrijf grooter blijven en voorts wordt hij er door beschermd tegen de moreele gevaren van het leegloopen. De po sitie, die de werkloozen, na opzegging van de met hen gesloten overeenkomsten zullen in nemen, is geregeld in de z.g. „Werkloozenre- geling", welke eventueel zal moeten worden gewijzigd en aangevuld. Daarin zal b.v. niet meer van „loon" doch van „steun" of „steun bedrag" gesproken moeten worden. Voorkomen zal in ieder geval moeten wor den, dat de menscheii bij langdurige onder steuning het gevoel krijgen van bij de ge meente in z.g. los-vasten dienst te zijn en steeds zullen zij zich er van bewust moeten zijn, dat zij ondersteund worden, opdat voor hen de prikkel blijft bestaan zich weder een eigen bestaan te scheppen. Een herziening der werkloozenregeling behoeft niet nood wendig een verslechtering van hun positie mede te brengen. BIJDRAGE VOOR GEBRANDSCHILDERDE RAMEN. Bij het gemeenitebeisibuiur is ingekomen een verzoek van Kerfceraad en Kerkvoogden der Ned.. Herv. gemeente te Bloeimendaal om een bijdrage voor aankoop en plaatsing van vier gebrandschilderde glazen in de N. H. Kerk te Bloemendaal. B. en W. stellen voor een bedrag van f500 te geven mits Rijk en Provincie eveneens een bijdrage verleenen. UITBREIDING BEBOUWDE KOMMEN B. en W. stellen den Raad voort, de be bouwde kommen Bloemendaal-Overveen uit te breiden met het gedeelte, omgeven door ten zuiden: de spoorbaan Overveen-Zand- voort en verder, va.n het viaduct over de Zan derijvaart af, de gemeentegrens Zandvoort- Bloemendaal; ten westen: het pad dat ach ter de buitenplaats Durnlust om van den Zeeweg naar Kraantjelek voert, ten noorden: den Zeeweg en de Spoorlaan. BORNWATERSCHOOL. Der gewoonte getrouw werden ook dezen winter de kinderen in de gelegenheid gesteld door bemiddeling van de sohool hyacinten- bollen te betrekken, om deze op glazen tot bloei 'te brengen, Met groote animo hebben de leerlingen zich van dieze lang niet gemaikke- lijiketaak gekweten, want om de bloem op een datum vastgesteld voor de tentoonstelling op haar mooist te hebben, kost heel wat overleg. Teleurstellingen, als „te vroeg" of „te laat" m bloei zijn, komen dan ook steeds weer voor. Niettemin werden j.l. Vrijdag niet minder dan 240 bloeiende bollen vol trobsoh mee naar de school gebracht, om daan- door de welwillende zorgen van het personeel tot een aardige expo sitie te worden opgesteld, waarna een des kundige ze keurde en de volgende bekroningen toekende Le prijs: Tonny v. Batenburg, Willy v. Abs, Annie Moen, Olga Weermeyer, Wim Klein Poelhuis, Kees Baggerman, Ineke Brons, Ton ny Scheen, Jaap Bekkering, Annie Tijssen, Kees Hardebol. 2e prijs: Rob Westra, Liesje Franken, Jo Meyer, Friits Andriesen, Wim v. Batenburg, Bebtij Springer, Fred Heeres, Betty Branden burg, Greet je Klay, Annie Klerk, Joop Brassen.. 3e prijs. Okke v. Batenburg, Jeantje Polder man, Bram ter Beest, Hiddo Vendnga, Imimie Tjadien, Tineke VettewLnkel. 4e prijs: Keesje Smit, Ni'ki Blankevoort, Ban Westra. Een speciale prijs voor een mooi gevuld, prachtig bloeiend bakje oroeussen verwierf Wim de Nijs. Zaterdagmiddag waxen ouders en belangstel lenden in de gelegenheid de bloemen te be zichtigen, waarvan een drak gebruik werd ge maakt. Duidelijk bleek, dat de jeugdige prijs- winners(sters) niet tevreden waren geweest, vóór de huisgenooten zijn (haar) bloem ook temidden der andere nog eens gingen be wonderen, VERORDENING GEMEENTEPOLITIE. B. en W. stellen den Raad voor vast te stellen een verordening tot wijziging der „Verorde ning- Gemeentepolitie", vastgesteld bij Raads besluit van 17 December 1936. Een en ander naar aanleiding van een brief van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken die eenige wijzigingen en aanvullingen van bovenge noemde verordening noodzakelijk acht. Bij deze wijziging zal o.a. de toelage van f 50 aan den agent van politie te Vogelenzang vervallen. Voorts zal aan het le lid van art. 5 een nieuwe alinea worden toegevoegd, lui dende: „Dienstjaren als capitulant bij het Rijk doorgebracht, tellen niet mede voor de aanvangswedde als ambtenaar van politie." Het maximumbedrag der kindertoelage wordt f 205 in plaats van f 216. De wijzigingen zullen, bij aanvaarding door den Raad, in werking treden op 1 Mei a.s. 1

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2