OPLEVING! De nieuwe huisvesting Austen Chamberlain. 1 Anthraciet-auto. Rubberprijs bereikt niveau van 1929. Weer Nederlandsch schip „opgebracht". van Maatschappelijk Hulpbetoon BERICHT '54e JAARGANG No. 16482 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN r WOENSDAG 17 MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72»/ï. BureauxGroote Houtstraat 93 Drukkerij Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondag mgeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand. voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50. alle leden wijsvinger ƒ60. §én of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.polsbreuk ƒ15.FTFDFN- 1? PAGINA'S sblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. De tweede der drie Chamberlains is ge storven. Vele jaren geleden ging de vader, Joseph, heen. Hij was een Staatsman van groote gaven. Zijn naam is evenwel, vooral voor ons Hollanders, onafscheidelijk verbon den aan den zoo onrechtvaardigen en machtsbelusten oorlog in Zuid-Afrika, den Boerenoorlog, die zelfs in Engeland vele te genstanders vond. De tijd heeft de fouiten- landsche meeningen over Joseph Chamber lain wel wat verzacht, maar de herinnering aan zijn beleid blijft toch bitter voor velen. Het is merkwaardig dat een Staatsman twee zonen heeft die beiden ook tot groote ministers worden. Het geval schijnt uniek, althans in onzen tijd. Men zou geneigd zijn te zeggen: in de wereldhistorie, maar zon der diepgaand "historisch onderzoek is dat niet bewijsbaar. Uit éen gezin in Birmingham, groote Engelsche provinciestad, zijn drie machtige ministers van een wereldrijk voort gekomen! Geen wonder dat Birmingham prat op de Chamberlains gaat. Austen, de oudste zoon van Joseph, is gis teren plotseling gestorven ha een politieke carrière van bijna vijf-en-veertig jaar. De uitvoerige bijzonderheden van die loopbaan vindt u elders in dit nummer. Hier zij er aan herinnerd dat de hoogste kabinetsposten die hij- bereikte die van Chancellor of the Exchequer (Minister van Financiën) en Foreign Secretary (Minister van Buitenland- sche Zaken) waren. In de eerstgenoemde functie, vlak na den oorlog, voerde hij een krachtige politiek van Britsche crediet-ver- sterking en schulddelging waarin hij evenals die andere conservatieve Brit, Baldwin, de impopulariteit riskeerde en het uiterste van den belastingbetaler vroeg. Aan het Foreign Office deed hij ongetwijfeld veel om tot in ternationale toenadering te komen. Hij was geenszins een „insulaire" Brit. In 1926 kreeg hij met Briand en Stresemann samen den Nobelprijs voor den Vrede, en als men nu denkt aan dit trio van pacifisten in zulke machtsposities lijkt het wel een eeuw gele den. Maar het is maar ruim tien jaar. De verbinding van den na aim Chamberlain aan den Boerenoorlog verdween er door in een ver verleden. Toch was Austen Chamberlain in Engeland nimmer wat Stresemann in Duitschland en Briand in Frankrijk geweest zijn: hij slaagde er niet in den hoogs ten top te bereiken. Er was steeds een ander die, machtiger figuur dan hij, hem den weg^naar het leiderschap van de Conservatieve Partij en daarmee naar het premierschap versperde. Tooh ontbrak het hem niet aan vastberadenheid in moeilijke situaties en nog minder aan werkkracht. Maar tegenover den brillanten Lloyd George was hij de man van minder verbeeldings kracht, minder soepelheid en vooral minder redenaarsgaven. Een licht spraakgebrek handicapte «hem altijd eenigszins. Tegen over anderen had hij het nadeel dat hij voor zijn tijd toch wellicht te zeer pro-Fransch was. Sommigen verweten hem op dit punt eenzijdigheid in zijn buitenlandsche politiek. Toch gaf zijn belangstelling voor den Fran- schen geest, zoozeer verschillend van de Britsche mentaliteit, hem een bijzonder ca chet in zijn land en leidde die belangstelling tot een breeder Britsch standpunt in inter nationale zaken. Hij zag zeer wel dat de tijd der ..splendid isolation", der trotsche afzon dering, voorbij was. In November 1931 trok hij zich vrijwillig uit de regeering terug „om plaats te maken voor jongeren". Zijn invloed in den lande bleef groot tot zijn dood toe. Op 73-jarigen leeftijd is hij heengegaan. Zijn jongere broer Neville, de derde Chamberlain, thans Kan selier van de Schatkist, zet de Chamberlain- traditie van dit tijdperk voort. Hij is er wel in geslaagd het leiderschap der Conservatieve Partij te veroveren. Men noemt hem alge meen als den a.s. opvolger van Baldwin in het premierschap. Engeland zal Sir Austen Chamberlain in grooten eerbied herdenken. Frankrijk zal hem schier beweenen. Hij was geen Briand. Maar hij was een groot minister en als er meer Chamberlains in Europa waren ge weest zou het nooit zoo mis gegaan zijn als nu R. P. Op de Londensche rubbermarkt steeg de prijs Dinsdag tot 1 shilling per lb., waarmede het niveau van 1929 weer werd bereikt. Daar rubber een van de belangrijkste producten voor ons Indië is, is deze stijging voor ons van het grootste belang. (Te Amsterdam is gedemonstreerd met een auto, gestookt met an- thraciet.) 't Is mogelijk op veel manieren, Tot nut of louter ten pleziere, Voor menschen, aan den rol te gaan; En bij het groot verschil in smaken, Weet men hiervan gebruik te maken, 't Wordt zeer gevariëerd gedaan. Een auto echter was tot heden Of minst genomen kortgeleden, Reeds jaren, zonder onderscheid, Een voertuig met een soort machine, Die voortgestuwd werd door benzine, Of hoogstens electriciteit. De Dieselmotor is gekomen En heeft zijn plaatsje ingenomen, Uit olie brouwde die zijn gas; Je kunt sindsdien dus ook ten volle Wanneer je wilt in d' olie rollen, Ook als je niet in d' olie was. Nog was men echter niet tevreden, Nu is een auto opgetréhen, Die wordt gestookt met anthraciet; Dat mag nu wat vreemdsoortig lijken, Maar wie het nuchter kan bekijken, Komt tot de slotsom: Waarom niet? Naar 'k in de kranten heb gelezen, Moet het wel heel voordeelig wezen, En dat maakt veel bedenking goed; Al kan men 't euvel niet vermijden, Dat men zoo steeds bij 't autorijden. Op heete kolen zitten moet. Radio Distributie Haarlem. U wordt door de Distributie Uit Uw eenzaamheid verlost. En wel zonder dat 't U groote Geldelijke offers kost. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) „Jongè Johanna" naar Ceuta gevoerd. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. Hedenmorgen in de vroegte werd aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" draadloos bericht ontvangen van het s.s. „Jonge Johanna" van de Middellandsche Zee Compagnie, dat het naar Ceuta werd opgebracht door een nationalistisch oorlogs schip. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is met uiterst vermogen naar de plaats van aanhouding gestoomd, doch toen het pantserschip om acht uur voor Ceuta aankwam, was de „Jonge Johanna" reeds binnen en niet meer bereikbaar. „Hertog Hendrik" kon het schip niet meer bereiken. De „Jonge Johanna" heeft geen ge bruik gemaakt van de op 17 Maart voor het eerst geboden gelegenheid om onder convooi van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Straat Gibraltar te passee- ren. De convooi-dienst wordt voortgezet. In aansluiting op bovenstaand bericht ver nemen wij, dat de „Jonge Johanna" zich met een lading kolen van Nederland naar de Fran- sche kustplaats Cette op weg bevond. Na deze lading daar te hebben gelost, zou het schip in ballast varen naar Palestina en daar een la ding voor Nederland meenemen. MANTEL VAN HAILE SELASSIE IN ITALIAANSCH MUSEUM. LIVORNO, 17 Maart (Stefani). De burge meester van Livorno heeft van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een met goud bestikten rood fluweelen mantel ten geschenke gekregen, welke heeft toebehoord aan Haile Selassie. De mantel krijgt een plaats in het museum der stad. Het gebouw van de vroegere Ambachtsschool in de Kamperstraat. Waar komt dan de teeken- school der St. Jozefsgezellen vereemgmg.J Eenigen tijd geleden hebben wij reeds medegedeeld, dat, toen het plan het school gebouw in de Wilhelminastraat te verbouwen voor Maatschappelijk Hulpbetoon te duur bleek om uitgevoerd te kunnen worden, door het gemeentebestuur van Haarlem overwo gen werd voor dien dienst een onderdak te zoeken in het gebouw van de vroegere Am bachtsschool in de Kamperstraat. Naar wij vernemen is er thans zeer veel kans dat aan dit laatste plan uitvoering gegeven zal worden. Dan komt dus Maatschappelijk Hulpbe toon met zijn ongeveer 70 ambte naren in het vroegere gebouw van de Ambachtsschool in de Kamper straat. Zooals men weet is deze dienst thans zeer onvoldoende gehuisvest in het Proveniers huis in de Groote Houtstraat. Dit is een hok- kerig oud gebouw, wat zeer veel bezwaren oplevert om de administratie op moderne leest zoo economisch mogelijk in te richten. Bovendien bestaat dan het plan de afdee- ling „steunregeling" van den dienst der Werk loosheidsbestrijding over te brengen naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de bezoe kers van die afdeeling zal een afzonderlijke ingang gemaakt worden, zoodat alleen de interne dienst gecombineerd zal worden. Men is overtuigd dat daardoor niet alleen een ver eenvoudiging van het werk mogelijk is, maar dat. daarvan ook een bezuiniging het gevolg moet zijn. De heele steunverleening wordt dan van één punt uit beheerd. In het gebouw van den Werkloosheids- dienst in de Hoofmanstraat blijven dan de af deelingen Arbeidsbemiddeling, verzekering tegen werkloosheid en zorg voor de jeugdige werkloozen. Daar evenwel het grootste ge deelte van de daar nu werkende ambtenaren betrokken is bij de steunregeling zal. als de plannen der combinatie doorgaan, ruimte in het gebouw vrij komen Die zal dan gebruikt worden voor de huisvesting van de afdeeling voor de behartiging van de belangen der jeugdige werkloozen, waarbij ook begrepen is het weer openen van het bureau voor Be roepskeuze. Het gebouw der vroegere Ambachtsschool in de Kamperstraat is thans door de ge meente verhuurd aan de teekenschool der St. Jozefsgezellenvereeniging Er wordt nu door het gemeentebestuur gezocht om voor die school een ander onderdak te vinden. Waar dat zal zijn is nog niet met zekerheid te zeg gen. Dijkval te Hoedekenskerke. Voet van den dijk in zee verdwenen. Dinsdagmorgen is dijkval geconsta teerd van den zeedijk te Hoedekens kerke. De voet van den dijk is geheel weggezakt en in zee verdwenen. De verzakking beslaat ongeveer 45 Meter. Oogenblikkelijk gevaar bestaat er niet. De ingenieur en de hoofdopzichter van den Pro vincialen Waterstraat hebben Dinsdagavond de situatie persoonlijk opgenomen. Hedenochtend vroeg zou men de noodige peilingen verrichten waarna beslist zou worden, welke voorzieningen zullen moeten worden getroffen. De polder van het waterschap Hoedekens kerke, welke 900 hectare groot is, wordt nog door een tusschendijk tegen het water van de Westerschelde beschermd. In den polder lig gen de dorpen Hoedekenskerke en Kwaden- damme. Italiaansch vliegtuig tijdens oefenvlucht gevallen. Vier inzittenden om het leven gekomen. •IILAAN, 17 Maart (Stefani) Gister avond is een militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht door onbekende oorzaak boven het vliegveld van Bresso omlaag gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Hongersnood teistert Chineesche provincie. Honderden reeds omgekomen. NANKING, 17 Maart (A.N.P.) De hongers nood in de provincie Setsjoean neemt een ver- schrikkelijken omvang aan. Volgens hier ter stede opgestelde ramingen zien in deze pro vincie verscheidene honderdduizenden onge- lukkigen den honaersdood tegemoet. In onge veer 100 van de 148 districten, waarin dit ge bied verdeeld is, zijn de voorraden levensmid delen uitgeput. Reeds zijn honderden van hon ger gestorven. Deze hongersnood is het gevolg van de vrij wel algeheele mislukking van den oogst. Het provinciale leger, dat mede onder den nijpen den toestand te lijden heeft, steunt de door het provinciaal bestuur aan Tsjang Kai Sjek ge stelde eischen om onmiddellijke hulpverlee ning. Het is begonnen met uitgebreide „ma noeuvres". waaraan door alla troepen wordt deelgenomen. Waarom geen BETERE bril? KEIP levért die. Gr. Houlstraal naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) Commandant van het veldleger Generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst volgt jhr. Röell op. AMERSFOORT, 17 Maart. Naar wij vernemen is generaal-majoor J. J. G. Bai-on van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde diivisie, met ingang van 31 Maart a.s. benoemd tot commandant van het veldle ger. als opvolger van luitenant-generaal jhr. W. Röell. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de irt Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Het woord is aan Michael Enk Het leven is de ware school der ontwikkeling, niet het boek. Rijksmiddelen toonen het duidelijk aan. Over heele linie hoogere opbrengst dan in 1936. De cijfers, welke de staat der Rijksmiddelen per ultimo Fe bruari te zien geeft, toonen duidlijk aan, dat de crisis haar diepste punt heeft bereikt en dat er thans een belangrijke stij ging in het economische leven is waar te nemen. De opbrengst van de directe belastin gen bedroeg op ultimo Februari j.l. 38.096.822.44 tegen 36.713.554.37 op ultimo Februari van het vorig jaar. Van de overige middelen was de op brengst over de maand Februari van dit jaar 33.355.980.83 (de raming was 31.143.750) tegen 27.465.443.28 over Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg deze opbrengst 63.720.199.17 (v. j. 55.209.011.55). Dat de drukte op onze beurzen aanhoudt, blijkt duidelijk uit de opbrengst van de beurs- belasting, welke weer 200.000 hooger was dan in Januari, toen zij 939.245 opbracht. De couponbelasting bleef 460.766 boven de raming van 458.333. Dat onze scheepvaart het drukker heeft, toont de opbrengst der loodsgelden aan. Deze brachten 65.352 op d.i. f 23.686 meer dan de raming over een maand. Ook de motorrijtuigenbelasting laat een vermeerderde opbrengst zien Het vorige jaar was deze 1.240.532. nu 1.374.698 i Adv. ingez. Med.) In het Fransche stadje Clichy is het tot ern stige politieke botsingen gekomen, pag. 4 De bekende Britsche staatsman Sir Austen Chamberlain is gisteren plotseling over leden. pag. 4 De Tweede Kamer heeft de spoorwegreorga nisatie goedgekeurd. pag. 3 De Kippenhouders krijgen geen steun meer. pag. 3 Zal de steun aan den akkerbouw binnen af- zienbaren tijd ingetrokken worden? pag. 3 Te Londen heeft de rubberprijs weer het ni veau van 1929 bereikt. pag 1 De Rijksmiddelen vertoonen over de geheele linie een hoogere opbrengst dan in 1936. pag. 1 Generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is tot Commandant van het veldleger benoemd. pag. 1 Er is weer een Hollandsch schip naar Ceuta opgebracht. pag. 1 Vele Tweede Kamerleden verzetten zich te gen aankoop van het perceel aan de Pavil joenslaan te Haarlem als ambtswoning voor den Commissaris der Koningin. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Austen Chamberlain. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Brief censuur in Duitschland. pag. 4 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. pag. 3 Jongens wordt levensmoed gegeven. pag. 7 K. de Jong: Het zevende concert der Haar- lemsche Bachvereeniging. pag. 7 J. B. Schuil: Ballet Tilly Sylon pag. 7 II. A.: Modeshow Vroom en Dreesmann. pag. "11 L. S.: Ditmaal een Kamerplant. pag. 6 H. D. Vertelling: De mooie vrouw. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1