Prof. Debye in ons land. Vlammende Schoonheid De commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. Van Rijckevorsel (rechts), die Dinsdag de groote Paaschvee- tentoonstelling te 's-Hertogenbosch opende, in gezelschap van burgemeester Van Lanschot en diens echtgenoote op de tentoonstelling Historie, die gaat verdwijnen. Langzaam maar zeker wordt het Rokin-water te Amsterdam door den steeds grooter wordenden berg zand verdrongen Eieren naar Duitschland. Van Roermond vertrok deze Het bezoek van Mussolini aan Lybië. De triomphale ontvangst week een trein van 29 wagons met 2.138.000 eieren naar van den Duce, die staande in zijn auto de toejuichingen der Duitschland menigte beantwoordt FEUILLETON Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. (Nadruk Verboden.) 33) Hij ging naar bed en vond, tegen zijn ver wachting in, onmiddellijk den slaap. Lang vóór het ochtend was riep hij Nogi, liet zijn ontbijt klaar "maken en zijn koffer pakken en was al op weg. vóór de stad ontwaakt was. Hij had zijn auto boven den trein verkozen, het was heerlijk om langs de rivier te rijden. Het land was nog kaal en zwart, maar toch was het reeds of de natuur zich voorbereidde op het komende wonder van de lente. Tante Molly lag in haar kamer op de eerste verdieping, ondersteund door een berg van kussens. Zij haalde slechts met moeite adem. Lieve jongen, zei ze dankbaar, toen ze Michael zag, en hield zijn hand lang in de hare. Daarna scheen zij een beetje te slapen. Michael bleef naast haar zitten, en toen zij even later weer haar oogen opende hoorde hij hoe zij fluisterde: Ik hoop dat je gelukkig zult worden. Zij sluimerde weer in, om wat later weer tot zichzelf te komen. Michael, ik heb deze boerderij aan jou vermaakt. Je moet hier 's zomers met Virginia komen. Zij kan dan voor mijn eendjes zorgen. Jullie kinderenzullen dol zijn op mijn eendies. Michael. Zij glimlachte gelukkig. Hij was blij, dat hij haar nog niet verteld had dat Virginia voor hen. verloren was, en dat zij met Tony Bleecker zou trouwen, Zul je haar eens gauw meebrengen, Michel? i Hij loog dapper: Ja. Daarna scheen zij weer te slapen. De pleeg zuster kwam en fluisterde: Zij heeft slaap noodig. Als zij dien zou kunnen krijgen, misschien Het klonk hoopvol. Michael vroeg aan den dokter of die hoop gerechtvaardigd was. Zij kon er wel doorkomen. Zij is sterk, maar ze heeft zichzelf nooit ontzien. Ik geloof, dat zij liever zou sterven door anderen te helpen, dan zich zelf te ontzien, zei Michael heesch. De dokter knikte. Hij kende de oude dame al jaren. Zij heeft kou gevat in een nacht, dat ze naar de lammeren is gaan kijken om te zien of ze geen kou leden Toen Michael later over het erf wandelde, zag hij de eenden, die rustig in den halfbevro ren vijver zwommen. Wat had tante Molly ook weer gezegd? Breng Virginia hier zij kan voor mijn eenden zorgen jullie kinderen zullen dol zijn op mijn eendjes. Michael Dien nacht kwam er een gunstige wending in de ziekte van tante Molly. Zij herstelde ech ter maar heel langzaam en zij wilde Michael veel bij zich hebben. Hij reed daarom op en neer tusschen New-York en Winchester en was er. zooveel hij maar eenigszins kon. Hij leerde zoo langzamerhand alle vrienden en buren van tante Molly kennen en bemerkte, hoe groot de plaats was. die zij in aller harten innam. Zij had altijd voor anderen geleefd, niet op een bekrompen manier, maar oprecht en met heel veel liefde, met vreugde in hun vreugde en smart in hun verdriet. Michael be greep in die dagen dat dit de sleutel was tot het ware geluk: jezelf niet afsluiten van de wereld, maar er deel van worden en de weder waardigheden des levens deelen met rijk eoi arm, als gezamenlijke reizigers op weg naar een gemeenschappelijk doel. Er volgde een tijd van voorjaarsweer en Michael voelde ook in zichzelf den invloed van het komende jaargetijde, nu hij zoo dik wijls buiten was. Overal zag je het: in be schutte hoekjes sproot al wat teer groen uit de donkere aarde, er vlogen vogels uit het Zuiden aan. er waren al kalveren en lamme tjes, biggetjes en jonge eendjes, die hun eerste onderzoekingstochten waagden in de onbe kende, heerlijke wereld. Wat zou Virginia van dat alles genoten heb ben! Toen tante Molly opzat, begon zij op een dag weer over Virginia. Wanneer komt zij nu eens? Michael staarde uit het raam en antwoord de met een heesche stem: Zij komt niet. Waarom niet? Hij vertelde haar van den Kerstavond op Derekdale: van haar briefje en haar plotse linge verdwijning en van wat Rickey hem had gezegd over haar huwelijk met Tony Bleecker. Tante Molly zat heel stil. haar kalme oogen staarden naar de voorbij vlietende wolken. En heb je haar zoo laten gaan? Ja. Waarom? Omdat ik begreep, dat zij net was als alle anderen, zeide hij. Waarom zou ik nog geloof hebben in een vrouw? Wees niet zoo kortzichtig, Michael. Haar toon lokte zijn verzet uit. Ik ben niet kortzichtig. Dat ben je wel! verzekerde zij met een heftigheid, die hij niet van haar kende. Om een vrouw als Virginia te beoordeelen naar den maatstaf wraarmee je Helen beoordeelde. Hij staarde haar aan, maar zag haar niet. Wat hij zag was zijn vrouw. Helen en haar koude schoonheid en daarnaast Virginia's lieflijkheid, haar warmen, helderen, kinder lijken blik. En plotseling bekende hij: Ik ben een dwaas geweest, tante Molly. Een lieve dwaas, zei ze en reikte hem glimlachend haar hand, maar toch een dwaas. Toen hij zijn tante verlaten hand. wandelde Michael met een licht hart onder de blauwe lucht, Hü zou naar Virginia toegaan en haar vragen hem te vergeven. Laat mij je toonen wat ik je te geven Ijeb, zou hü haar zeggen. En hii zou haar op de boerderij van tante Molly brengen en zij zou begrepen, wat hij bedoelde. Dat hij haar geen wereldsche goe deren aanbood, maar een schat voor ae ziel en het hart. Derekdale had zijn schuren en zijn akker en zijn veestapel, maar hier op tante Molly's boerderij was een gemeenzaam heid met de natuur, die ginds ontbrak. Op Derekdale verzorgden gehuurde knechts het geheele landgoed, maar hier drong je zelf door tot het hart der dingen, hier kende ieder dier zijn meesteres en had haar lief. Jij en ik, zou hij tegen Virginia zeggen, wij zullen het leven beleven, zooals tante Mol ly het heeft beleefd. Zooal niet hier op de boerderij, dan op een ander plekje op deze aar de. waar wü zullen leven en het leven liefheb ben en een geluk zaaien, dat tot aan het einde onzer dagen bloem en vrucht zal dragen. Een week later ging hij naar het oude huis in Washington Square. Hij trad de hal binnen en zag den bronzen ridder met zijn toorts. Zijn hart bonsde heftig, toen hij aan de deur van Virginia's kamer klopte. Een vreemde dame deed hem open. Miss Farquhar heeft mij verzocht haar adres niet bekend te maken, antwoordde zij op zijn vraag. Waarom was Virginia zoo verdwenen? En waarheen? Aan het eind van de week ging hij naar An napolis. Het huis van de Farquhars was geslo ten en droeg het bordje: Te koop. De Maartwind deed de droge bladeren in den ouden tuin ritselen. Hij vroeg aan de vrouw, die er naast woonde, of er iemand van de familie Farquhar in de stad was. Zij zeide hem van niet. en toen hij vroeg of hij het huis mocht zien, gaf zij hem den sleutel. Zyn voetstappen echoden dreunend door het leege donkere huis. Hij stiet in de woonkamer de blinden open en het daglicht stroomde naar binnen en verlichtte de kamer en de hal die eraan grensde. Michael stond doodstil. Hij zag Virginia weer. zooals hij haar hier voor het eerst had gezien, in het sjofele groene jumpertje en met de beide zilveren kande laars beschermend in haar armen geklemd. XX. De Pantomime. Er kwamen een paar van die koude voch tige dagen zooals men die zelfs in Florida kent, en die het verblijf op het water verre van aangenaam maken. Het humeur van het gezelschap op het Van Duyne-jacht leed er sterk onder. De regen viel kil en miezerig en onophoudelijk, zoodat er geen mogelijkheid was om zich op het dek te amuseeren; en den ganschen dag kaarten in de kajuit was ook niet alles. Marty was tot na de lunch blijven liggen, en toen zü, in haar bontjes gehuld het dek op ging, trof zij daar Jane eveneens in bontjas en zich doodeiyk vervelend. Ik wordt nog gek als dat weer zoo blijft, zei Jane nerveus. Ik heb geen geluk bij het spel. en de mannen zijn in een vreeselijk humeur.Zelfs Tony snauwt me af. Marty kende geen zenuwen en zei dat ook. Als het hun verveelt laat ze dan aan land gaan. En ons hier achterlaten? Dank je! Wij zouden met hen kunnen meegaan. Waarheen? Het regent overal. Er zijn toch wel thé-dansants in de hotels. Dat zou beter zijn dan niets. Maar wij moeten toch terugkomen, en dan is de storm misschien veel erger er steekt wind op. Laten wij dan hier aan boord iets orga- niseeren en menschen inviteeren. Dan zullen zij het zijn. die de elementen te trotseeren hebben. Jane keek haar bewonderend aan. Je bent onbetaalbaar, Marty. Je weet al tijd hoe je onaangename dingen op anderen kunt schuiven. Waarom niet? zei Marty lui. Ik houd er van de melk voor mijzelf af te roomen. (Wordt vervolgd.) Op de jaarlijksche groote Paaschvee-tenloonstelling, die Dinsdag te Rotterdam werd gehouden Minister mr. dr. L. N. Deckers bracht Dinsdag een bezoek aan de Paasch- vee-tentoonstelling te Rotterdam, waar hij de verschillende inzendingen be wonderde Sir Austin Chamberlain, bekend Engelsch staatsman, is Dinsdag op 73-jarigen leeftijd overleden Professor Debye, winnaar van den Nobelprijs voor Chemie, vertoeft voor eenige dagen in zijn geboorte stad Maastricht. Professor Debye in huiselijken kring met zijn ouders

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9