£enitkmMt! DE NIEUWE RENAULT SOMS Lente. Geld beschikbaar Zij, die scheiden van het Parlement. GEERT HOOGEVEEN ffiet ftascUeu uit VAN WEERT 54e JAARGANG No. '16485 Verschijnt Sagelijks, Behalve top Zon- én Feestdagen. ZATERDAG 20 MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7272. Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. BureauxGroote Houtstraat 93 Drukkerij Zuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger-ƒ25.—alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger f5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk ƒ15.HEDEN' ^8 PAGINA'S. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Morgen begint „officieel" de Lente en zooals sinds jairen gebruik is eert Haarlem's Dagblad haar intrede met een Lentenummer, dat baar in poëzie en proza bezingt. Het is wel eens ge beurd dat de Natuur, den door den mensch aanvaarden lentedatum negeerend, op dit moment koos voor het distribueeren van kil len regen, ja zelfs hagel- en sneeuwbuien over een rillend Nederland. Ditmaal is zij ons be ter gezind en verschijnt ook dit Lentenummer in aansluiting aan een volledige werkelijkheid, die het vroeger wel eens alleen maar kon sug- gereeren. „De lente is Ihet geluk in de lucht" heeft de Fransche schrijfster Comtesse Diane in haar Livre d' Or gezongen. Vorige jaren hebben die blijde hoop ook gegeven maar voor velen niet vervuld, al bracht zelfs in hun moeilijke zorge lijke levens het blij ontwaken wat vreugde en nieuwen moed 1937 is beter dan de rij zijner on middellijke voorgangers, al dreigen nog don kere wolken in het verschiet. De jonge lente zon bestraalt een land van nieuwe hoop ver vuld. Mag ik materieele verbetering met lente- poëzie in verband brengen? Ik geloof het wel, omdat nu eenmaal in het menschenleven een zeker minimum van materieelen welstand vereischt wordt om on bezorgd te kunnen genieten van de schoon heid die het leven en de lente bieden. Tal- loozen is dit minimum door den nood der tijden onthouden. Den meesten hunner is daarbij die groote voorwaarde voor levens geluk: de vreugde van den arbeid onthouden Velen zijn nu al weer aan het werk gegaan; in de anderen is nieuwe hoop gewekt, want de scheepvaart is weer in snel stijgende acti viteit, de handel herleeft, vele fabrieken breiden hun personeel weer uit, vele jonge menschen gaan met vreugde een nieuwe toe komst in Indië en in Zuid-Afrika tegemoet. Er waart een geest van nieuwen moed door ons volk en al ziet men de donkere wolken wel en is men zich bewust van de gevaren, die een tot in het onzinnige opgedreven be wapening in Europa oplevertmen voelt toch 't verlammende scepticisme verdwijnen ln de hoop, die altijd weer in den mensch ontwaakt. Ook die dreigende ramp kan im mers nog vermeden worden, als het geluk ons dient! En de lente is het geluk in de lucht Overal ontwaakt nu weer nieuw initiatief. Van overheidswege: in Den Haag, bij de pro vinciale en de gemeentebesturen, beraamt men nieuwe plannen die tot snelle uitvoe ring gebracht moeten worden. In het be drijfsleven ïïeferscht koortsachtige nieuwe activiteit: de herovering van oude afzetge bieden, de verovering van nieuwe, de instal latie van nieuwe outillage, de uitbreiding en. vernieuwing van gebouwen, lang uitgesteld, beginnen weer aan de orde te komen. Er rijst een nieuw getij, dat ieder te baat wil nemen. En buiten straalt de lentezon, die extra-moed giet in al die hoopvol-gestemden. Een nieuwe lente is daar. R. P. KROON BEHANGSELS. DE MODERNSTE DESSINS. OP HET BESTE PAPIER. GROOTE HOUTSTRAAT 179 b. d. Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) Philips Radiofabrieken te Eindhoven werken nog steeds op volle kracht aan de nieuwe Serie Ontvangapparaten '36/'37 (de Symphonische Serie). Deze apparaten zijn te zien en te befüisteren bij Fa. MARRINGA, PLEIN 35 TELEFOON 16823. (Adv. Ingez Med.) De N. Z. H. T. M. Over de conductrices. In het orgaan van de Nederl. Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel wordt over de laatst gehouden conferentie tusschen di rectie en afgevaardigden van het personeel nog het volgende gepubliceerd: Medegedeeld werd, dat bereids een oproe ping is geplaatst en dat het in het voorne men ligt te Haarlem 8, te Leiden 7 en te Voorburg 6 conductrices aan te stellen. De directie hoopte, dat het dieptepunt in de ont vangsten was bereikt en zei dat, als zij hier in niet teleurgesteld wordt, dit van groote beteekenis zal zijn op het tempo waarin de proef met de aanstelling van conductrices zal worden voortgezet. De toestand van het bedrijf zal er evenwel in de toekomst toe moeten leiden, dat waar mogelijk, geen vol wassen krachten meer aangesteld kunnen worden. Voorts werd medegedeeld, dat het hulp personeel. dat behoort tot het zoogenaamde reorganisatiepersoneel en de gehuwden en ongehuwden zonder bijverdiensten weinig nadeel zullen ondervinden. De ambtswoning van den Commissaris. Aankoop van het Zonnehuis gaat niet door. Amendement-v. d. Bilt aangenomen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag (zooals wij reeds in een deel der vorige op laag meldden) zonder hoofdelijke stemming het amendement v. d. Bilt, op de suppl. be grooting van binnenlandsche zaken ter ver mindering van den betreffenden post met f 83.500, die uitgetrokken was voor aankoop van het Zonnehuis aan de Paviljoenslaan en inrichting daarvan tot een ambtswoning van den Commissaris der Koningin te Haarlem aangenomen. Deze koop gaat dus niet door. Dat zoo unaniem de Kamer deze transactie zou verhinderen was een verrassing, die zelfs eenige hilariteit verwekte. Na afloop van deze stemming vernamen wij van de meest bevoegde zijde, dat het re sultaat van dit besluit tenslotte zal wezen, dat er nu een oplossing zal komen die in de practijk duurder zal zijn, want de huur, die men nu zal moeten gaan betalen voor de te genwoordige ambtswoning aan de Nieuwe Gracht, zal vermoedelijk ongeveer f 6500 bedragen, wat dus al ruim f 2000 meer is dan tot dusver het geval was. Daarenboven merken wij op dat het Zonne huis door het rijk indertijd voor 5 jaar ge huurd was (met recht van koop) tegen f 4200 per jaar. Daarvan zijn nu ongeveer reeds 3 jaar verstreken. Het is aan te nemen, dat ingevolge het huurcontract de volle 5 jaar huur betaald zullen moeten worden, hoewel het perceel niet gebruikt is en ook niet ge bruikt zal worden, Daarmede is dus f 21.000 gemoeid. door GEMEENTELIJK goedgekeurde bank. Bedragen vanaf ƒ50. TARIEVEN WETTELIJK VASTGESTELD. Vraagt prospectus (zegel v. antw.) Kantoor SCHNEEVOO GTSTRAAT 7. Geopend van 97a8 uur, Zaterdags gesloten. N.V. Crediet- bank „AMSTERDAM-HAARLEM", Tel. 17081. (Adv. Ingez. Med.) WERK VAN HERMAN HEUFF. In de koninklijke kunstzaal Kleykamp te 's-Gravenhage wordt hedenmiddag een ten toonstelling geopend van pottenbakkershand- werk en eenige stillevens van den kunst schilder Herman Heuff te Heemstede. De tentoonstelling (die wordt geopend met een inleidend woord door Johan Schwencke) duurt tot 11 April. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Nu Vrijdag de Tweede Kamer, zeer bijzon dere omstandigheden daargelaten, haar laat ste werüvtigauermg he.n. ouden, vóór de kiezers de nieuwe Kamer zullen aanwijzen, is het wel op zijn plaats even op te sommen, wie in elk geval niet meer op het Binnen hof zullen terugkeeren. Van 20 der huidige afgevaardigden staat zulks reeds vast, doordat zij niet meer op eenige candidatenlijst zullen voorkomen. Zoo zeggen de sociaal-democraten mej. Groeneweg en de heer Ir. Cramer, Hiemstra, Ds. v. d. Heide, K. ter Laan (oud-burgemees- ter van Zaandam), Vliegen en v. Zadelhoff de Tweede Kamer vaarwel, evenals hun oud partij- en fractiegenoot Mr. Duys. Van de Anti-Revolutionnairen komen de heeren Mr. v. Baren, vDobben de Bruyn, Schwartz en Wielinga niet terug. Voorts slaat het parlementaire afscheids-klokje voor de heer Lovink en v. Boetzelaer v. Dubbel dam; voor de R.K. afgevaardigden mej. Meyer en de heeren Kampschoër. v. Koeverden, Engels en v. Voorst tot Voorst, terwijl ook de Vrijzinnig-Democratische afgevaardigde Kooiman niet langer het Tweede Kamerlid maatschap met zijn functie van Gedeputeerde van Noord-Holland wenscht te combineeren. En verderzal de stembus beslissen, al kan het heel goed wezen, dat practisch deze en gene partij-organisatie sommige af tredenden den weg naar het Binnenhof vrij wel zal versperren, door lage plaatsing op de candidatenlijst. Alvorens U tot a a n s c h a f f i n g van EEN AUTO over gaat, bezichtigt dan eerst Hoofd-agent Alléén: Mr. Cornelisstraat 56-58, Tel. 16270 Een ruime sierlijke zuinige wagen met zeer speciale RIJ EIGEN SCHAPPEN. Prijzen vanaf 1595.met aangebouwde koffer (Adv. Ingez. Med.) Een mooi pakje of jurkje voor de Habfy GIERSTRAAT 20- (Adv. Ingez. Med.) DE TENNISBANEN van „BREDERODE' en „EINDENHOUT" worden tijdens de Paaschvacantie ook PER UTJR VERHUURD. Nadere inlichtingen SPORTHUIS HAARLEM, GROOTE HOUTSTRAAT 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) Lijk van vermisten vee handelaar gevonden. Na gebruik van sterken drank te water geraakt? APELDOORN, 20 Maart. Omtrent den te Loenen (gem. Apeldoorn) sedert Woensdag j.l. vermisten veehandelaar A. E. vernemen wij thans: Ook gisteren heeft de politie het dreggen in het Apeldoorn-Dierensche kanaal voort gezet onder leiding van den commissaris van Politie te Apeldoorn mr. W. H. F. van Bar- relo. Omstreeks vijf uur is ter hoogte van de Loenensche Spreng het lijk van E. gevon den. Het bedrag van ongeveer f 500, dat aanvan kelijk uit de portefeuille werd vermist, werd in een der zakken van den verdronkene ge vonden. Uit een en ander is komen vast te staan, dat van een misdaad, waaraan in den aanvang werd gedacht, geen sprake is. Waarschijnlijk is het ongeval te wijten aan. het misbruik van sterken drank. E., die 25 jaar was, en eerst sinds een jaar was gehuwd, laat een vrouw en een kind ach ter De ramp in Texas. Helft der schoolgaande jeugd van New London omgekomen. (Zie ook i 4) NEW LONDON. 20 Maart. (A.N.P.) Het blijkt thans, dat bijna de helft van de school gaande jeugd uit deze streek bij de ontplof fingsramp het leven heeft verloren. Hoe he vig de ontploffing en hoe triest de gevolgen wel zijn blijkt uit een verklaring van leden van het Roode Kruis: volgens hen zal het niet. lukken meer dan omstreeks honderd slachtoffers te identificeeren. Een deskundige die belast is met het in stellen van een onderzoek officieel zijn drie instanties met een onderzoek belast heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de oorzaak van de ontploffing in de school gezocht moet worden in het feit. dat gas tusschen de muren is gekomen. Van de zes gasradiatoren, die na de ontploffing in tact gevonden zijn, heeft de deskundige slechts bij één 'n voldoende uitlaat gevon den. De ontploffing is door een vonk ont staan. De toestand der lijken bevestigt-, dat de slachtoffers gedood zijn door het geweld der ontploffing en dat zij niet verkoold zijn. HAARL. POLITIE-MUZIEKVEREENIGING. De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging organiseert 30 Maart een feestavond voor le den. donateurs en begunstigers. Medewer king wordt verleend door den humorist Al- bert Klein en door t>rof. Antonini. Jaarbeurs heeft aan de verwachtingen voldaan. Deelnemers hebben goede zaken gedaan. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen heeft gisteren den laatsten dag van de Jaarbeurs, verklaard, dat de hoopvolle verwachtingen, die hij bij den aanvang dezer voorjaarsbeurs had gekoesterd, ten volle zijn uitgekomen. Er was trouwens, zoo zeide hij, gezien de algemeene teekenen van opleving, niet anders te verwachten dan dat deze ook op de Jaarbeurs tot uiting zouden komen. De stemming ter beurze was opgewekt en het aantrekken der prijzen werd algemeen als een aanwijzing beschouwd om te koopen. In de achter ons liggende crisisjaren kocht de detailhaandel slechts mondjesmaat zoo onge veer wat men dacht noodig te hebben of kwijt te kunnen raken. Thans doet zich de behoefte gevoelen om voorraden in te slaan en deze stemming wordt gestimuleerd door het stijgen der prijzen, waardoor men inkoopt in de ver wachting, dat de goederen over eenigen tijd weer hooger in prijs genoteerd zullen zijn. Er schijnen dan ook door de deelnemers aan deze jaarbeurs goede zaken te zijn gemaakt vooral bij den verkoop van verbruiksartikelen in de ruiimsten zin van het woord. Het percen tage koopers was aanmerkelijk gestegen ter wijl er op vorige jaarbeurzen gewoonlijk meer kijkers dan koopers zijn. Adt ingez Mea.j ziet U van die leuke, moderne komt dat effect, doordat een der kamersIn 9 van de 10 gevallen aparte, moderne behangsels toegepast werd uit de keurcollectie: H.M.Bakker,Gen.Cronjestr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) Er was eens een huisvrouw, die. op zolder neuzend, een en ander vond. dat zij nu toch eens moest opruimen. Zij ging naar... U kent dat sprookje al, zegt U? Het is heelemaal geen sprookje, maar een werkelijkheid, die duizenden malen per jaar voor komt Zij ging naar Haarlem's Dag blad, plaatste een „Groentje" en was in een ommezien haar over bodig geworden sta-in-den- wegs kwijt. Doe het ook, in uw eigen voordeel. Het woord is aan Pétiet Het is met de populariteit als met de jeugdals zij voorbij is keert zij niet toeer. Godsdienstleeraar voor 30.000.opgelicht. Jongeman tot een jaar en vier maanden veroordeeld. AMSTERDAM, 19 Maart. De arr.-recht- bank zette vandaag de behandeling voort van de strafzaak tegen den twintigjarigen koopman J. L.. die zijn vroegeren godsdienst leeraar di'. L D. heeft opgelicht voor een be drag van ruim f 30.000. De Officier van Justitie persisteer de bij zijn eisch: één jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest. De verdedigers Mr. W. Loeb en Mr. Is. Coop- man schilderden de omstandigheden, waar onder deze jongen tot zijn oplichtingen was gekomen. Pleiters drongen op de uiterste cle mentie aan in den vorm van een onvoor waardelijke straf gelijk aan de preventieve hechtenis benevens een voorwaardelijke straf. Inhoudsopgave pag. R. P.„Lente"1 Te Haarlem is een vereeniging voor luchtbescherming opge richt 2 Dr. M. Euwe: Kleine oorzaken, groote gevolgen2 Mrs. de Wilde en Slingenberg leden in de Tweede Kamer een klein échec 3 Prof. Koomans heeft een plan ojiticikkeld tot verbetering van onzen radio-omroep 3 Te Ede is Vrijdagavond een man bij een twist doodgestoken 3 De Tweede Kamer heeft het voorstel tot aankoop van een perceel in de Paviljoenslaan te Haarlem, bestemd voor ambts- ivoning voor den Commissaris der Koningin, niet aangenomen 3 Mr. E. Elias: Het raadsel van de buurt3 Léon Blum zal naar aanleiding van de gebeurtenissen te Clichy een beroep op alle Fran sche partijen doen 4 In de Spaansche wateren zijn reeds 21 Noorsche schepen aangehouden 4 In een goudmijn in Zuid-Afrika zijn vele inboorlingen door gasvergiftiging om het leven gekomen 4 Schuschnigg's besprekingen te Boedapest 4 Van onzen Weenschen corres pondent: De rijke Hertog en zijn arme broer 4 Grandi zal Italië bij xle Engel- sche kroningsplechtigheid ver tegenwoordigen 4 K. de Jong: Gala-avond Stads schouwburg 5 J. B. Schuil: Zang en declamatie avond Regina Tuint nga5 Van onzen G.P.D.-redacteurEen onderhoud met prof. dr. P. Debye 5 J. H. de Bois: Litteraire Kant- teekeningen 7 Bioscopen 7 De Burgerlijken Stand van Haar lem is opgenomen op pag. 8 Financieel-Economisch Week overzicht: Kans op wereld inflatie? 9 Op 30 April begint de B.E.L.- week 9 P. GasusLente 15 C. Sipkes: Mooie plekjes in onze omgeving 15 L. S.: Lente? Al bijna zomer 15 J. B. Schuil: Het tooneel leeft van de lente 16 Jac. P. ThijsseIn Thijsse's hof; het eerste van de serie berich ten over den hof, welke weke lijks in ons blad zullen worden opgenomen 16 De fantastische reis van mijn heer Piet van Duyn17 Oude Paaschgebruiken 18 Paaschgebruiken in Oud-Beieren. 18 v. O.: Waarom fotograf eer en wij? 19 P. H. Schröder: Onze lente door dichters bezongen 20 en 21 Nanette: Ode aan de Lente21 J. H. de Bois: Duitsch lente- schilderij 22 E. E. J.P.: Voorjaarskleeding 23 Zw.: Op het spoor van de lente. 24 en 25 Ko Zweer es: De wulpen luiden de lente in 27 P. H. K.: De lente is daar26

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1