E@n overla den filter. Een kunsttandenmaker. PASCHEN 3 H.D.'V ertellimi DINSDAG 23 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 KANTONRECHTER. Hij trok tanden en kiezen. Zonder daartoe bevoegd te zijn. Voor den Haarlemsche n kantonrechter had .zich gisteren een 27-jarige ©andtechnicus uit Santpoort, wien ten laste was gelegd, dat hij in de gemeente Velsen zonder noodzaak en zonder daartoe bevoegd te zijn, het beroep van tandheelkundige had~ uitgeoefend tegen beta ling in geld. De verdachte voerde hier tegen in, dat hij werkte onder toezicht van een geneesheer, die dus wel tot dit werk bevoegd was. Deze onder zocht de menschen, stelde het tarief vast en ontving het geld. Verd. zelf was bij dien ge neesheer in dienst tegen een vast salaris van f 40 per week. Kantonrechter: „Maar dat was toch maar een wassen neus!" Ben 57-jarige timmerman was in Juni 1936 bij de tandheelkundige kliniek in behandeling gekomen. De dokter had zijn mond onderzocht en ook den prijs van de behandeling vastge steld. Vervolgens had verd. drie tanden ge- trokken. Verdediger: „Heeft de dokter <de tanden die getrokken moesten worden, aangegeven?" Get.: „Ik had er nog maar drie." Kantonrechter: „Waarom ging u eigenlijk naar de kliniek van verdachte. Zijn er dan in Vel,sen geen tandartsen?" Get.: „Het was daar goedkooper en ik heb een uitstekende behandeling gehad." Ook een 44-jarige dienstbode uit Beverwijk was door verd. behandeld. Daarbij was de dokter evenwel niet aanwezig geweest. Verdediger.' „Was u erg nerveus?" Get.: „Dat ben je immers altijd als je naar een tandarts moet!" Kantonrechter: „Als je aangebeld hebt, voel je neiging om hard weg te loopen!" Verdediger: „Kan het niet zoo zijn, dat de dokter wel in de kamer was, doch dat u hem. doordat u zoo nerveus was, niet hebt opge merkt?" Get.: „Ik heb niemand gezien!" De volgende getuige, een 35-jarige dame uit Velsen, had zich in de kliniek van verd. een kies laten trekken. Dit had verd. zelf gedaan, doch de dokter zat er bij. Ook deze get. was zeer zenuwachtig geweest, terwijl zij bovendien veel pijn had, zoodat zij zich niet kon he-rin- neren, of de dokter haar mond onderzocht had. Voor deze behandeling had get. f 1,50 be taald, waarvoor zij geen kwitantie had ont vangen. De ambtenaar wenschte vervolgens den po litiebeambte, die het onderzoek had ingesteld, en die aan het begin van de behandeling reeds was gehoord, nog een vraag te stellen. De ver dediger van verd. m-r. Kokosky, meende hier tegen te moeten protesteeren. Hij zag hierin een poging, om de verklaring van de laatste getuige te beïnvloeden. De kantonrechter achtte geen bezwaar aan wezig tegen een nieuwe ondervraging van den politieagent, doch deze verklaarde, de dame zelf niet verhoord te hebben. De ambtenaar vroeg vervolgens voorlezing van het proces verbaal, waaruit bleek dat de get. aanvanke lijk verklaard had, dat. de dokter haar niet onderzocht had. Get. bleef er thans echter bij, dat zij zich dit niet precies meer kon her inneren. Requisitoir. De ambtenaar van het openbaar ministerie wee-s er in zijn requisitoir op, dat verd. reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Deze veroordee lingen hebben evenwel blijkbaar weinig indruk op hem gemaakt. Verd. is tandteehniker, dus „kunsttandenmaker", en bezit geen enkele be voegdheid tot het uitoefenen van de tand heelkunde. Verd. doet dit toch, en zegt nu, dat hij on- dertoezicht van een dokter werlct, die dus wel bevoegdheid bezit. Doch spr. is van meening. dat er alleen sprake kan zijn van werken on der toezicht, wanneer de verschillende hande lingen op aanwijzing van den medicus geschie den. Daar was hier geen sprake van. Verd. is zelfs niet eens een gediplomeerd tandtechnicus. Hij heeft bij zijn vader wat ervaring opgedaan in het maken van kunst tanden, doch wil nu hoogerop en gaat tand heelkundige practijk uitoefenen, waarbij hij de wet tracht te ontduiken, door een medicus aan zijn kliniek te verbinden. Spr. kwam dan ook tot de conclusie, dat de drie ten laste gelegde feiten bewezen waren, en vroeg voor elk feit een geldboete van f75, subs. 30 dagen hechtenis. Gaat de Lente begroeten in Spa (België) temidden van een geweldig wandelpark. Bad-inriehting, Casino (speelzaal) De Hotels zijn geopend PAASCHFEESTEN. Bn het Casino: theater, dancing, bioscoop. Speciale kuur-condities. Voor alle inl.: Syndicat d'Initiative, Spa. Tafelwater en diëetwater: Spa Monopole. (Adv. Ingez. Nied.) Het Breviarum Grimani. Nog te bezichtigen tot en met Tweeden Paaschdag. Wij hebben reeds gemeld, dat een exemplaar van het Breviarum Grimani, het beroemde Middeleeuwsche Gebedenboek, in de jaren 19081910 in driekleurendruk photogxa- fisch gereproduceerd door A. W. Sijt- hoff te Leiden en Seheltema en Hol- lcema te Amsterdam (het is wel belangwek kend, dat deze eerste complete reproductie uitgaven in Nederland bezorgd werd) door de Erven Stoop ter beschikking is gesteld van de Stichting „Florcat Lyceum" te Bloemendaal. Honderd van de mooiste platen uit het genoemde prachtwerk zijn nu al ongeveer 14 dagen tentoongesteld in de bovenzaal van het Kennemer Lyceum, Adriaan Stoopplein te Overveen en de belangstelling is zoo groot ge weest. dat besloten is, de tentoonstelling nog des middags van 25 uur tot en met 2en Paaschdag geopend te houden. Wij brengen dit feit gaarne onder de aandacht onizer lezers, want wat hier te zien is. is een bezoek overwaard. De werken van de Vlaamsche kustenaars (het Breviarum werd omstreeks 1500 te Mechelen gemaakt) Jan Gossart, Simon Bening en Gerard Horebaut vooral van den eersten is één rijkdom van kleuren en motieven en zóó fijn van teekening als men zelden zal hebben gezien. De tentoonstelling omvat een kalenderge deelte (voor elke maand 2 platen), voorts 15 platen van het Oude en 20 van het Nieuwe Testament en vele Heiligen afbeeldingen. De voorstellingen hebben bijna alle als achtergrond de verre verschieten van Vlaan- derenland, zooals dat bij do Vlaamsche schil ders zoo vaak voorkomt, of vaak slechts evenen aangegeven, maar ook dikwijls duider- lijker sprekend de zoo bekende geestelijke en wereldlijke gebouwen van het oude Vlaande ren, met hun rijkdom van architectuur. Het hier tentoongstelde biedt zooveel as pecten, dat ieder er wat van zijn gading zal vinden. Men kan er uren doorbrengen en telkens weer iets moois, iets fijns of een tref fend detail ontdekken. De reproducties zijn eerst te zien geweest in de Lycea te Amsterdam en te Baarn; na het Kennemer Lyceum komt nu het- Neder- landsch Lyceum in Den Haag aan de beurt en slotte het Lorentz Lyceum, te Eindhoven. Dat zijn dan de neutrale lycea. Daarna gaat deze „reizende tentoonstelling" naar andere lyceum groepen. Wie een middag op deze expositie gaat door brengen zal zich den er aan besteden tijd niet beklagen. Ledenvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen. Gistermiddag hield de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen een ledenvergadering in het gebouw „Zang en Vriendschap". In deze, vergadering werden voornamelijk de voorstellingen, praeadviezen en amende menten voor de algemeene vergadering be handeld. Na. het openingswoord van de presidente van de afdeeling Haarlem, mevrouw J. L. VisserBrutel de la Rivière werden de notulen door de secretaresse, mevrouw M. A. de Bruin.van Scherpenburg voorgelezen en goedgekeurd. Van de H. O. V. was een sc lm ij ven ontvan gen waarin werd medegedeeld dat voor 75 leden der vereeniging gelegenheid bestaat om voor f 2.50 een abonnement op de H. O. V.-concerten van Vrijdagavond te verkrij gen. Hierna werden de reeds bovenvermelde voorstellen, praeadviezen en amendementen voor de algemeene vergadering behandeld. In de meeste gevallen werd aan de afge vaardigden mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière en mevr. M. A. de BruinVan Scher penburg vrij mandaat verleend. Bij de rondvraag' ontspon zich nog een geanimeerde discussie over de al of niet wen- schelijkheid van een verplichten tweejaariijk- schen werk- en leertijd voor meisjes. Het be stuur en de overgroote meerderheid der ver gadering waren hier echter tegen. Na de rondvraag sloot mevr. J. L. VisserBrutel de la Rivière de vergadering. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE - cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2a Telefoon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beurs Nis 2, Telel 30012 - Telegramadres; CARLOS-AMSTERDAM -jA (Adv. ingez. Med.) De Emmabloem-collecte te Haarlem. Dit jaar op Woensdag 21 April. De bekende j aarlij ksche Emma-bloemdag zal behoudens goedkeuring van B. en W. dit jaar gehouden worden op Woensdag 21 April. Dit is de officieele. datum voor den bloemen dag, de datum waarop wijlen H.M. Koningin Emma. de beschermvrouwe der tuberculose bestrijding, haar intocht deed in Amsterdam Zij, die hun medewerking willen verleenen aan de Emmabloem-collecte, kunnen zich, mits zij den leeftijd van 14 jaar hebben be reikt, thans reeds opgeven aan 't Consulta tie-bureau, Ged. Oude Gracht 41 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 24 MAART 1937. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keiüen. 9.50 Deutsch- landsender. 10.20 Pauze. 11.05 London Regio nal. 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel, 2.20 Keulen. 2.50 Parijs Radio.. 4.20 Londen Regional. 5.05 Parijs Radio.' 5.20 Keulen. 6.05 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 7.05 Parijs Radio. 7.30 Beromünster. 7.55 Diver sen. 8.20 Rome. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9 20 Pauze. 10.35 Droitwich. 12.05 London Regional 3.10 Droitwich. 6.40 Franseh Brus sel. 7.20 Vlaamsch Brussel. 7.50 London Re- 2'ional. 8.20 Droitwich. EXCURSIE VAN „OOST EN WEST" Zaterdag hield de afd. Haarlem van de Kon. Ver. „Oost en West" een excursie naar het Ko loniaal Instituut te Amsterdam, welke'excur sie als zeer geslaagd kan worden beschouwd. De rondleiding door het volkenkundig museum van het Koloniaal Instituut had plaats onder leiding van den heer J. C. Lamster, waarne mend directeur van het museum. Na den rond gang, die ongeveer anderhalf uur duurde, be gaven de deelnemers zich per autobus naar het „home" van de afdeeling Amsterdam, in het Victoria Hotel, waar zij door het bestuur van de ontvangende afdeeling hartelijk wer den verwelkomd. Tijdens het thee-uurtje, dat hier aan alle deelnemers werd aangeboden, voegden zich nog een aantal Amsterdamsche leden bij het gezelschap. De excursie werd besloten door een gemeen schappelijken Chineeschen maaltijd in een be kend Chineesch restaurant, waarna om onge veer negen uur 's avonds de autobus weer voorkwam, om de deelnemers naar Haarlem terug te brengen. Met de afdeeling Amsterdam werden plannen besproken aangaande een blijvende samenwerking met de Haarlemsche afdeeling. De leider der excursie, Dr. C. A. Mees, mag met voldoening op de belangrijke resultaten, die werden bereikt, terugzien. VOOR DEN- -POLITIERECHTER Help manhelp vrouw. We willen beginnen met twee beroemde mannen te citeeren." Vondel: „Eén vrouw is duizend mannen te erg. Schiller: Die Weiber werden zu Hyanen (De vrouwen worden hyena's) Deze twee citaten zullen het verschoonlijk en -begrijpelijk maken dat het jonge, tengere vrouwtje, dat naast haar man in de be klaagdenbank zat, den strijd had aangebon den met den forschen Zandvoortschen briga dier en boven op hem zittend, hem bij de ha ren had getrokken. Men begrijpt, dat iets het vrouwelijk gemoed in hevige beroering had gebracht en wat kon dit anders zijn dan het werkelijk of vermeend gevaar, waarin een harer dierbaren verkeerde? Zien we niet hoe een schaap haar lammeren verdedigt? 't Was nu wel geen lam, dat te verdedigen viel, maar 't was de echtgenoot, die met den brigadier over de straat rolde en waarbij de gummi wapenstok een woord meesprak. De haren van den brigadier moesten er aan gelooven en aangezien ook de sterkste briga dier daar niet ongevoelig voor is, liet hij af van den echtgenoot, maar de gummistok be roerde de vrouwelijke wang, welke door deze streeling rood en dik werd, maar de opwin ding deed zakken. Waarom dit alles? it Was toch zoo vredig, haast idyllisch begonnen. Oome Willem, een oude zeerob, die zijn laatste jaren in een oude- mannehuis doorbrengt, was, ter aangename afwisseling in zijn gestichts-bestaan door het echtpaar op de koffie genood, maar toen hij binnenboord was, meende hij, dat koffie toch eigenlijk een flauw drinken is, waarmee de echtelieden in stemden en hij liet een paar maatjes jenever halen, voor f 1.30. Onder ge- zelligen kout verdween de jenever in de res pectieve keelgaten waarbij oome Willem wellicht iets meer dan het derde deel had ge noten. Anders is het niet te verklaren, hoe oome Willem, die wel iets kan verdragen, het eenigszins in de beenen kreeg. Waren het nor male beenen geweest, dan was er niets ge beurd, maar de voeten van oome Willem zou den, zoo zei althans de mannelijke beklaagde, klauwvormig zijn, zoodat de eigenaar er een slecht steunsel aan heeft en geen schoenen kan dragen. "Tengevolge daarvan zou, 't is alweer de be klaagde, die spreekt, oome Willem, toen hij na de feestelijkheid door het echtpaar naar huis werd gebracht, opeens door zijn knieën zijn gezakt en het echtpaar zette zich schrap, om oome Willem weer op zijn ondeugdelijke voeten te hijschen. Dat zou wellicht terecht zijn gekomen en oome Willem, die enkele meters verder woonde, ware de haven binnen geloodst, als niet een jeugdig politieman in burgerkleeding ter plaatse ware verschenen die meende te constateéren, dat Oome Willem aan openbare dronkenschap leed en hem niet alleen wilde ophijsehen, doch ook naar het Zoo kunnen wij de nieren be schouwen die. lederen dag, de enor me hoeveelheid van 130 liter bloed moeten filtreeren. Urodonal is bijzonder geschikt om behulp zaam te zijn bij het verwijderen van alle afvalstoffen uit het or ganisme. Het verjaagt het uri nezuur en voorkomt rheumafiek, ischias, jicht, lendenpijnen. Goedgekeurd door Pro feasor POUCHET, Lid _c/e Académie de Médecme te Parijs. (Adv. ingez. Med.t Het pleidooi. De verdediger, mr. Kokosky, achtte de door het O M. gebezigde uitdrukking „kunstanden- maker" beleedigend voor verd. Er zijn thans in Nederland zeer veel tandartsen, maar toch zien wij steeds weer dat het publiek zich tot de tandtechnici wendt, die immers goedkoo per zijn, en waarin het blijkbaar evenveel ver trouwen stelt. Dit vertrouwen kan slechts ge baseerd zijn op een goede behandeling die de cliënten ondergaan. In het onderhavige geval, was bij die behan deling een medicus aanwezig-, die verd. con troleerde en zich wel degelijk met de practijk en de patiënten bezig hield, wat uit de verkla ringen van de getuigen is komen vast te staan Spr. Vroeg zich vervolgens af, hoe ver het toezicht van den medicus gaan moet. De get. hebben, uitgezonderd de Beverwijksche dienst bode, verklaard dat de dokter voortdurend aanwezig was en aanwijzingen gaf. Dit toe zicht achtte pl. meer dan voldoende. De stu dent, die onder toezicht van zijn docent een operatie verricht, is daartoe allermist bevoegd, terwijl het toezicht slechts hierin bestaat, dat de docent toeziet, dat er geen grove fouten ge maakt worden. Zoo was ook in de kliniek waar verdachte werkzaam was de verhouding, en pl. meende, dat dit toezicht ruim voldoende is. Wanneer de medicus er maar voldoende van vertuigd is. dat zijn ondergeschikte volkomen in staat is, de noodige handelingen te verrich ten, dan is het voldoende dat hij er verder bij zit om, zoo noodig, te kunnen ingrijpen. Pl. bestreed vervolgens de juridische juist heid van de dagvaarding, die zoodanig was op gesteld, dat naar zijn meening vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging moest volgen. Na re- en dupliek stelde de kantonrechter vast, dat op 5 April schriftelijk vonnis zal wordeü gewezen. MGR. BOS OVERLEDEN. PONTIANAK. 22 Maart. (Aneta-A.N.P l. Alhier is op Zondag overleden Mgr. J. Bos. oud-apostolisch vicaris. Mgr. Bos was de pionier van de missie op Borneo. De gelukkige afloop. door J. P. BAL Jé Een beetje kleintjes zat ze daar, als verlaten in het ruime vertrek, en ze kon het onbe haaglijke gevoel niet van zich afzetten, dat haar bekropen had op het moment, dat ze dit huis was binnengetreden. Hooge boekenkasten stonden langs den wand, een streepje zon speelde op de ruggen der boeken, die het dichtst bij het. raam stonden, maar het was dan ook het eenige speelsche in die sombere kamer. Somber, ook al omdat hooge boomen met hun dicht gebladerte in den stillen tuin maar nauwelijks toelieten, dat de zon zich een weg naar deze kamer baande. Hier woonde dus de beroemde schrijver. Een lichte huivering beving Tilda. Een paar minuten zat ze nog maar te wachten en het leek een eeuwigheid. Straks zou Ernest Mul ders, de schrijver van vele boeken en feuille tons komen, en zou ze haar vraag moeten stel len, waarvan zou afhangen, of ze nog verder zou moeten gaan en een verzoek tot hem rich ten. Ze schrok op. zoo plotseling stond hij voor haar. Ze had niet gemerkt dat de deur was opengegaan, en ze had evenmin zijn voetstap pen gehoord. Zijn scherp gezicht, waarin een paar donkere oogen diep in hun kassen weg gezakt. haar onderzoekend aankeken, maakte het haar nog moeilijker Hij boog licht, maar zei geen woord, dat haar iets meer op haar gemak had kunnen stellen. Zijn oogen vroegen, en eindelijk be sloot ze maar direct van wal te steken. „Meneer Mulders', begon ze, en liet irriteer de haar. dat ze haar stem niet beter in be dwang had, en ze de trilling ervan niet kon verhinderen, „meneer Mulders, ik lees uw feuilleton in „De Nieuwsbode". Ik heb bijna al uw boeken en al uw feuilletons gelezen, en ik houd er van. Maar nu, ik voel. dat het ver haal bijna uit is. nu vrees ik. ik ben bang dat wéér Ze stamelde en zocht naar woorden -Hor meest ze dat steenen beeld voor zich tot spre ken orengen? Hoe hem eventueel vermur wen? „Ik vrees, dat het eind weer niet gelukkig bureau zou transporteeren. De juffrouw en. haar man teekenden daar protest tegen aan en wilden weten, wie die burger was, die hun Dome Willem wou ontfutselen, want zij ken den den politieman niet. Deze zei, dat hij tot de politie behoorde, maar kon dit niet la ten zien omdat hij zijn twee handen noodig had voor oome Willem, die als lijdelijk voor werp met zich liet sollen. De gastheer van oome Willem wou ontfutselen, want zij ken- matie, tot welken eisch wellicht de gebruikte jenever hem ook drong en hij begon aan oome Wililem te trekken. Een brigadier in uniform, die het spectakel zag, kwam erbij en behoefde zich natuurlijk niet te legitimeeren, maar de zenuwen waren nu eenmaal aan 't werk en 't gevolg was, zooals we in den aanhef vermeldden. rDe jeugdige politieman had in middels oome Willem meegenomen. Nu verschenen allen voor den politierechter behalve Oome Willem, want die .had geen actief aandeel aan den strijd genomen, doch was te vergelijken met het been, waarom twee honden vochten. De mannelijke beklaagde zei, dat hij niet had geweten met politie te doen te hebben en geen opzettelijke wederspannigheid had gepleegd, maar de officier van justitie meende van wel. De oorzaak school, volgens den offi cier, alweer in de jenever en het was geen excuus, dat de politieman geen penning of zooiets had getoond, dat was niet noodig. En het was ook erg dat de juffrouw den brigadier aan de haren had getrokken. Geëischt werd daarom 14 dagen gevangenisstraf tegen ieder der beklaagden. Mr. de Jong, de verdediger, was van oor deel, dat de jeugdige politieman niet tactvol was opgetreden, want Oome Willem was vlak bij huis en bovendien meende hij dat de be klaagden geen opzet hadden gehad. Bij de juf frouw was, meende de verdediger, sprake van zenuwoverspanning en als gevolg daarvan een exces bij de verdediging van haar echt genoot. Mr. de Jong vroeg daarom vrij spraak. Gedeeltelijk ging de politierechter er in mee door te oordeelen, dat de man geen opzet had gehad om weerspannig te zijn, waarom hij werd vrijgesproken, maar de haren van den brigadier moesten betaald worden met een week gevangenisstraf voorwaardelijk. Nog meer genever. In Bloemendaal was op een Zondag in De cember een voetbalwedstrijd geweest. In hoeverre de uitslag van dien wedstrijd schul dig is aan hetgeen volgt, wagen we niet te beslissen, maar we weten alleen, dat verschil lende toeschouwers na afloop in een café be landden, waar ze iets gingen gebruiken. Een der bezoekers had beter gedaan zich tot koffie te bepalen, want dan had hij zich zeer waarschijnlijk tegenover andere bezoe kers niet uitgelaten zooals hij nu deed. We zeggen dit op gezag van getuigen, die ver klaarden. dat bedoelde Bloemendaler overi gens een zeer respectabel mensch is, maar zich op dén bewusten dag erg had misdragen; de persoon in kwestie deed er het zwijgen toe, want hij was zoo dronken geweest, zei hij, dat hij zich niets meer herinnerde, waar mee hij zichzelf geen compliment maakte. Een feit is dus, dat hij dronken in het café was en dat er een paar heeren van het voet balveld binnenkwamen. Terstond keerde hij zich tot een hunner en zei hem leelijke din gen, terwijl hij bewegingen maakte alsof hij den ander wilde aanpakken. Maar toen deze antwoordde, dat hij hem in de vier hoeken van het café zou smijten, was de dronken man toch nuchter genoeg om af te zwaaien. Hij klampte een anderen heer aan, die aan een tafeltje zat, zei ook van alles tegen hem, j deed of hij hem in de oogen wou steken, maar gaf hem toen onverwachts zoo'n duw, dat de I heer met stoel en al omviel en met het hoofd tegen den hoek van een automaat bonsde, waardoor hij een bloedende wonde opliep, i We hebben eenig vermoeden, dat de aanval- i ler toen veel kans maakte toch de vier hoe- ken van het café te gaan bekijken, doch ge lukkig bemoeiden anderen er zich mee. Nu stond de heer, die in de oogen wou ste ken, gegooid en leelijke dingen gezegd had, terecht en er werd een boekje opengedaan, waaruit bleek, dat de jenever al eerder een rol in zijn leven had gespeeld. De verdachte had veel berouw en beloofde beterschap, wou een blauwe knoop gaan dragen en geen café meer aankijken, als hij maar niet in 't ge vang moest. De officier was onverbiddelijk en vroeg 14 dagen gevangenisstraf, maar de politierech ter hield er rekening mee, dat verdachte geen slecht mensch is en den drank wil laten staan. Daarom kreeg hij 14 dagen voorwaar delijk en mag in 3 jaar niet in een café ko men. zal zijn", bracht ze er uit met een hoogroode kleur, „zegt u mij, meneer Mulders zegt u mij, dat ik ongelijk heb. Dat ditmaal de hoofdper sonen wèl gelukkig zullen worden Haar blauwe oogen keken hem recht aan, en even scheen er iets in zijn donkere oogen te vonken, even scheen een licht trekje om zijn mond zijn geamuseerdheid te zullen uitdruk ken. Maar direct was dat weer verdwenen. Zijn stem klank dor en droog, toen hij antwoord gaf. „Ik ben niet gewoon de afloop van mijn feuilletons van te voren bekend te maken. In mijn contract staat. Hartstochtelijk viel ze hem in de rede. „Wat doet het er toe, meneer Mulders, wat er in uw contract staat. Zegt u mij, dat u haar niet ongelukkig zult maken. Zorgt u er voor, dat Wim en Elly elkaar terugvinden. Het is immers een misverstand tusschen hen, u kunt niet toestaan, dat het blijft voortduren". „Onmogelijk!" zei hij kort, en draaide zich half om. „Onmogelijk" Ze zag hoe zijn ka ken maalden. Hij wond zich op. „Meneer Mulders", smeekte ze en haar stem die zooeven luid en overredend had geklonken, was nu zacht en deemoedig, „ik smeek u. Er.er.hangt zooveel van af. Een ken nisje van mij, iemand, waar ik heel veel van houd, beschouwt dit verhaal van u als op haar toepasselijk. Ook tusschen haar en en haar man.is een vergissing. Zij hoopt, dat alles goed wordt, en ze zou uw verhaal als een vingerwijzing beschouwen „Onzin", weerde hij af. „onzin U begrijpt toch wel, dat het werk van een kunstenaar niet afhankelijk kan zijn van dergelijke non sens. Bovendien, wat wilt u eigenlijk met uw goede afloop? In de wereld is nu eenmaal nooit een goede afloop, alles gaat immers scheef, er is haat en nijd tusschen de men schen, jalousie, afgunst tusschen de volke ren, oorlog over de heele wereld, revoluties in alle landen- Spanje, Mexico.... De heele we reld is een heksenketel. Een gelukkig einde is het verzinsel van dwazen, waarmede ze kin deren zoet willen houden, een concessie aan den publieken wansmaak even dwaas en even onecht als een rose vernisje op een suikeren popje. Ik doe er niet aan mee!" Ze keek op in zijn onwillig gezicht-, en ze had medelijden met hem Die man moest veel ge- ■eden hebben, om zoo hard. zoo fel te worden Ze stond op en haar hand beroerde zijn schon der. „Kom, meneer Mulders", yleide ze, „weest u eens lief. Niet alles in de wereld is even leelijk als u denkt. Hij keek in haar blauwe oogen, die zoo smee- kend in het leuke, ronde 'gezichtje stonden. Haar meisjeslippen, friseh en rood, waren o-vormig getuit als bij een heel klein kindje, dat een verzoek doet. Zoo, precies zoo, had Elly gestaan, jaren geleden, zoo had ze hem verzocht, haar te vergeten, en hij had het niet gekund! Toen was ze weggegaan, ontmoedigd, en het laatste had hij haar smallen, gebogen rug gezien, toen ze de kamer verliet. Een paar maanden later was ze al getrouwd met een ander en dat had hern tot hypochonder ge maakt. Misschien, als hij destijds anders had gehandeldach wat, geen gezeur nu, na zooveel jaren! „U aarzelt", hoorde hij een stemmetje vol hoop naast zich, en hij zag het aardige ge zichtje heelemaal opklaren. „U doet het, niet, meneer Mulders, u d oet het?" „Eh, dat wil zeggen Toen volgde een juichkreet. „Oh!" En hij voelde twee armen om zijn hals, en een zacht mondje op zijn wang. „U bent een schat! U redt twee menschenlevens!" Een beetje verdwaasd, een beetje verwon derd, en een beetje geërgerd over zichzelf, stond hij te kijken, toen ze al lang verdwenen was, een licht wolkje parfum achterlatend. Werktuigelijk stond hij zich over den wang te strijken, waar zooeven haar lippen gerust hadden, en peinzend tuurde hij in den tuin. den stillen, rustigen tuin, waar twee bijtjes om elkaar heen zoemden. Het was feest in de telefooncentrale van de groote instelling. Luidruchtige meisjesstem men praatten door elkaar en Tilda hield ten slotte de handen tegen de ooren. Toen ze zich eindelijk verstaanbaar kon maken, zei ze: „Vier doozen prachtige bonbons, achten veertig zakdoekjes, negen plakken Zwitser- sehe chocolade, een zilveren cigarettenkoker en een poederdoosje. Alles gewonnen met mijn weddenschappen. Jullie smullen mee". „Onbegrijpelijk", zei Cilly, haar collega, „hoe durfde je? Altijd, al tij d eindigen zijn boeken en feuilletons somber. Dood, verderf en ellen de dat is altijd het slot. En nueen ge lukkige afloop, 't Is raadselachtig". „En van wie zijn die bloedroode rozen?" 'roeg Doortje. Tiida's wangen werden bijna nog rooder dan de rozen. „O die", zei ze onverschillig, maar niemand tippelde er in, „die zijn van een jongen, waar ik ook mee gewed had". HEI TREURSPEL DER SPAANSCHE DEMOCRATIE. Lezing van Dr. J. Brouwer. De bekende hispanoloog dr. J. Brouwer, die ook gedurenden den burgerkrijg' g'erui- men tijd in Spanje vertoefde, zal andermaal de gebeurtenissen in Spanje, welke nog steeds in het middelpunt van de belangstel ling staan, in onze stad komen behandelen, thans onder auspiciën van de studie-club „Haarlem". De lezing zal plaats vinden in gebouw St. Bavo, op Donderdag 25 Maart, des avonds om 8.15 uur. WEDEROPTREDEN VAN ELSE MAUHS. De booneelgroep „Het Masker" (dir. Ko Arnoldi) zal op Donderdag 1 April a,s. in den Haarlemsehen Stadsschouwburg een opvoe- .ring geyen van „Elizabeth, de vrouw zonder man" naar het Franseh van André J-osse-t, in welk stuk Else Mau-hs voor het eerst na haar herstel wederom in Haarlem zal op treden. Haarl. Brandverzekering Mij. Toegetreden tot het „Holland-Concern". Door de N.V. Zaanlandsche Assurantie Compagnie voor brand en binnenlandsche vaart Ao.1845. te Zaandam, is besloten, toe te treden tot het z.g. „Holland-Concern", de zeer belangrijke groep van Neder landsche Verzekeringsinstellingen,, waartoe o.m, de hier ter stede gevestigde N.V. Haarlemsche Brandverzekering Mij van 1846 behoort. Als gevolg van deze samenwerking zal aan de algemeen vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld den directeur der Zaanl. Ass. Cie, den heer M. van Orden Wzn. te benoemen tot mededirecteur der Haarl. Brandverz Mij., terwijl het evenzoo in de bedoeling ligt dat de directeuren dezer laat ste, de heeren K. Lotsij, Jhr. F. W. van Sty- rum en K. J. J. Lotsy als mededirecteuren der Zaanl. Ass. Cie zullen optreden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10