SfKné in DINSDAG 23 MAART 1937 haarde m's d a g p, t; a d 8 De groofe invloed van den vereenvoudigden buitenspel regel Tactiek tegen snelheid Cijfers, die spreken „Haar lem" 's nieuwe trainer een ex-Arsenal-spelerCompetitie-da capo in het Zuiden M. C. C. speelt voetbalEen wervel- wmd-hockey-teurnoolDe barograaf in een voetbalDe Grand National. Welk een grooten invloed de vereenvoudi ging van den buitenspelregel op het verloop van voetbalmatches en op de meerdere pro ductiviteit van de aanvalslinies heeft gehad, is in de elf jaar sinds de wijziging bij den aanvang van het seizoen 1925—'26 regelma tig' tot uiting gekomen. Toch zijn er nog vele voetballiefhebbers, die beweren, dat het groot-er aantal gescoorde doelpunten in die periode niet zoozeer aan de reglementswij ziging dan wel aan de verbetering van het spelpeil te danken is. Het is zeer de vraag, of het clubvoetbal in ons land gemiddeld inderdaad beter is dan in de jaren, onmid dellijk vóór en na den oorlog. Technisch is er ongetwijfeld groote vooruitgang te bespeu ren, doch het wil ons voorkomen, dat het ploegverband en de daarmede nauw samen hangende tactiek in vergelijking met vroeger in zeer vele gevallen'te wenschen overlaat. Het starre vasthouden aan een bepaald aan- vals- of verdedigingsysteem (b.v. de W-for matie) leidt er evenmin als volkomen systeemloos spel toe, dat men tegen een team, dat goed op elkaar is ingesteld en van te voren alle mogelijke eventualiteiten heeft besproken en voorbereid, succes kan beha len. Naar onze meening waren er in het De Duitschers hopen nu, dat de strijd om het zsereldkampioenschap zwaargewicht boksen tusschen Jim Braddock (links) en Max Schmeling (rechts) te Berlijn zal kunnen plaatsvinden. Het wachtwoord is: geld, en de hoogste bieder, Amerika of Duitschland, zal den wedstrijd wél krijgen. tijdvak van 1912 tot 1920 heel wat meer eer ste en ook tweede klasse club-elftallen, dié in dit opzicht uitblonken dan thans. Clubs als H.V.V., H.F.C., (Holland's fijnste combi natie), Sparta (met Bok de Korver en Ruf- felse'l. Be Quick uit Groningen, A.F.C. en Concordia, beide zeer sterke tweede klassers, de Ajax-ploeg van 1916, demonstreerden een dermate intelligente speltactiek, als men te genwoordig van de beste elftallen slechts sporadisch te zien krijgt. Het Ajax-team van bovengenoemd jaar nam in ons land een zelfde plaats in als Arsenal thans in Enge land; het was op zijn beste dagen de per fecte voetbalploeg In België doen zich in dit verband de zelfde symptomen voor als bij ons, terwijl in Engeland de gewijzigde buitenspelregel er aanvankelijk toe geleid heeft, dat men de techniek aan de snelheid opofferde. Immers met de grootere bewegingsvrijheid der voor- waartsen en vooral der vleugelspelers zocht men naar aanvallers, die dit voordeel zoo vlug mogelijk wisten uit te buiten. De ver dedigingen konden zich op den duur niet handhaven en clit was de oorzaak, dat men naar tactische middelen ging zoeken om het overwicht van de aanvallers althans tot re delijker properties te redtuceeren. Men stelde dus tactiek tegenover snelheid en allerlei systemen waren daarvan het gevolg, syste men. die het een na het ander gemeengoed werden en tenslotte, we spreken nog steeds over Engeland, 'werden afgedankt. De eenige wijze, waarop men de kracht van een goed spelende aanvalslinie daadwerke lijk kan breken, is om de vleugelspelers in de eerste plaats en daarna den middenvoor „droog te leggen". Dat is de reden, dat in de Engelsche elftallen de backs voor de bewa king van de buitenspelers zorgen, omdat zij krachtens hun positie in de nabijheid van het doel den buitenvoorwaartsen het voor Onzc zeilers kunnen hun voorpret beleven aan dit plaatje uit de haven van Los Angeles. Ook zij zullen binnenkort de laatste boei op weg naar het zeïlseizoen weer kunnen „ronden". zetten eij naar binnen zwenken -kunnen be letten. De spil vult de opening en schaduwt den middenvoor. Het is dus logisch, dat de kanthalfs niet op de zijlijn spelen, doch meer naar binnen komen, de binnenvoorwaartsen der tegenpartij in het oog houden en tevens in combinatie den eigen aanval steunen. Hoe zeer het overwicht van aanval op ver dediging door de buitenspelregelwijziging is toegenomen moge blijken uit de volgende cijfers, die een beeld geven' van de prestaties van Huddersfield Town in de drie achtereen volgende jaren, dat deze club het kampioen schap van de League won. gesp. gewon gel. verl. v.-t. punt. 1923—'24 42 23 11 8 63—33 57 1924'25 42 21 16 5 69—28 58 1925—'26 - 42 23 11 8 92—60 57 Men ziet hieruit, dat in het eerste en derde seizoen het aantal overwinningen, gelijke spelen en nederlagen en dus ook het aantal punten hetzelfde is, doch dat in 1925—'26 zoowel het getal vóór- als tegengoals onge veer 30 hooger is. In laatstgenoemd seizoen werd de vereenvoudigde off-side regel in gevoerd. met het gevolg, dat door en tegen een op gelijke sterkte gebleven kampioens elftal veel meer doelpunten werden gescoord, toch wel een overduidelijk bewijs, dat de reglementswijziging geheel aan de aanvals linies is ten goede' gekomen en dat het den voorwaartsen wel zeer veel gemakkelijker is gemaakt. Ter vergelijking diene voorts, dat thans, nu de meeste clubs in dit seizoen nog negen wedstrijden te spelen hebben, de doelcij'fers van de leiders in de vier afdeelingen van de Engelsche Leagtie als volgt luiden: Arsenal 7243; Blackpool 81—42; Chester (in Noord) 71—42 en Notts County (in Zuid) 6046 Zelfs heeft Lincoln City, op de derde plaats in de Noordelijke af deeling, na 31 matches, dus met nog 11 wedstrijden voor den boeg, reeds 79 goals verzameld. Naar verluidt, heeft „Haarlem" met in gang van 1 Mei as. den Engelschman Fred Fagnatm als trainer geëngageerd. Pagnam speelde in 1919 als middenvoor bij Arsenal, in den tijd. dat de Highbury-club telken jare de grootste moeite had om de twee onderste plaatsen op de ranglijst en daarmede de de gradatie te ontgaan. Hij was een zeer robust aanvalsleider, die steeds den kortsten weg naar het doel zocht, zonder zich om de fij nere puntjes van het spel veel te bekomme ren, min of meer een speler van het type Effern. Ofschoon hij slechts ongeveer een half jaar voor de Londenaars speelde, scoorde hij toch een behoorlijk aantal doel punten, waartoe de afgemeten voorzetten van den beroemden rechtsbuiten „Jock" Ru therford. een der bekwaamste vleugelspelers, die het Engelsche voetbal ooit heeft opgele verd, niet weinig bijdroeg. Wij herinneren ons nog levendig, hoe Pagnam op een grau wen Novembermiddag, toen (wel een groot verschil met thans) er slechts weinig publiek op de Arsenal-tribune aanwezig was. binnen een 'kwartier na den aanvang van een match tegen Notts County drie volkomen gelijk soortige voorzetten van Rutherford met het hoofd in even zoovele doelpunten omzette. Vergissen we ons niet, dan heeft de nieuwe Haarlem-trainer nog korten tijd voor Ever- ton gespeeld; hij besloot zijn actieve voetbal loopbaan bij den Londenschen derde klasser Watford en is sedert zijn komst in ons land bij H.V.V. en DW.V. als oefenmeester werk zaam geweest. Indien de laatste competitiewedstrijd in afdeeling IV tusschen B.V.V. en Juliana in een nederlaag v.an laatstgenoemde club ein digt, waarop zeer veel kans bestaat, hebben Juliana. M.V.V. en Eindhoven evenveel pun ten en zal een halve competitie moeten wor den gespeeld om uit te maken, wie van dit drietal aan de degradatie-matches zal moe ten deelnemen. Daarin moet die club het te gen drie tweede klasse kampioenen opnemen, zoodat zij in totaal twee plus zes is acht keer in het veld moeten komen, alvorens beslist is. of zij haar plaats in de hoogste afdeeling behoudt. Acht wedstrijden, dat is op één na de helft van een normale Nederlandsche competitie. Terwijl bijna alle vereenigingen hun programma einde Februari reeds be ëindigd hadden, omdat de afdeelingen uit te weinig clubs worden samengesteld, knoopt de hekkesluiter er nog eens een half seizoen aan vast en kan op 11 April daarmede begin nen om op 13 Juni gereed te zijn. Een dwaze toestand, even dwaas als het feit, dat Longa door een 10 overwinning op Bleij er heide van de onderste plaats naar de bovenste helft der ranglijst verhuisde en door dat eene doelpunt als nummer vijf eindigt. Ofschoon het doelgemiddelde in ons land niet mee telt. blijkt nu toch wel degelijk, van hoeveel waarde één enkel doelpunt kan zijn. Zou het nu eindelijk niet eens tijd worden, dat men de competities uitbreidde tot 14 clubs (evenals in België) en de automatische promotie en degradatie wordt ingevoerd, met dien verstande, dat de kampioenen van de lagere klasse promoveeren en de twee laagstgeplaatste'n uit de hoogere afdeeling (in het Zuiden drie) degradeeren? Het wordt anders zoo eentonig op den duur. De spelers van de M.C.C. hebben na maan denlang cricket een welkome afleiding gehad in den vorm van een voetbalwedstrijd tegen een elftal van New South Wales. De te Syd ney gespeelde match eindigde in een 12 nederlaag der Engêlschen, die nog wel den Southampton-linksbuiten Fishlock in de ge lederen hadden en over meer goede voetbal lers beschikten In ieder geval blijkt er uit, dat de Engelsch man van afwisseling in zijn sportbeoefening houdt en op zijn tijd voor de „note gade" weet te zorgen. Zoo is er Zaterdag a.s. op de Knavesmire te York een dameshockey-tournooi, waaraan 85 teams uit 73 verschillende vereenigingen deelnemen. Er moeten op dien dag 250 mat ches gespeeld worden, wat heel wat organi satie-talent van het bestuur der Women's Hockey Association vereischt. Men heeft ech ter de beschikking over 18 velden en daar elke wedstrijd slechts 20 minuten duurt, kan men juist het programma afwerken. Zelfs blijft er nog tijd over om in de pauze van dit wervelwind-hockeytournooi de jaarlljk- sche algemeene vergadering 'r houden. Men heeft reeds meermalen cte moeite ge nomen om uit te rekenen, welken afstand Het verzamelen van handteékeningen van beroemdheden is overal een rage geworden. Zelfs het land der Pharaohs doet eraan mee, zooals deze belegering door autogrammen- bedelaars van den Duitschen tennisser Von Cramm in Cairo beioijst. door spelers, scheidsrechter en voetbal ge durende een wedstrijd wordt afgelegd. In Zuid-Amerika heeft een sportieve ingenieur ook eens willen vaststellen, welke hoogte de bal in een onder normale condities ge speelde match gemiddeld bereikte en hij koos daarvoor de plaatselijke ontmoeting tusschen Boca Juniors en een andere club uit Buenos Aires. Door middel van een in den bal geplaatste barograaf kon de onderzoeker constateeren, dat de gemiddelde hoogte slechts 60 centimeters had bedragen. Dat is toch wel zeer weinig en een bewijs, dat de beide teams er in geslaagd waren, den bal laag te houden, zooals dat ook behoort. We hebben er een vermoeden van, dat bij vele wedstrijden in ons land de barograaf na afloop dichter bij de zes meter dan bij de zestig centimeter zou hebben geregiS' treerd. Deze week begint in Engeland het seizoen voor paardenrennen op de vlakke baan en de Lincolnshire is de eerste belangrijke race. Twee dagen daarna concentreert zich de aandacht echter op de grootste hindernisren ter wereld, de bekende Grand National. Tien duizenden mensehen, waarvan velen uit Amerika en Frankrijk, komen speciaal naar Liverpool om van dit schouwspel op de Ain- tree-baan getuige te kunnen zijn. Het af te leggen traject is ongeveer 6800 Meter lang en de hindernissen, waaronder de z.g. Canal Turn en Beecher's Brook de vermaardste zijn, zijn evenredig zwaar. Reeds bij het eer ste obstakel raken sommige jockey's uit de course, omdat het gedrang zoo groot is, dat menig paard zijn evenwicht verliest en een buiteling maakt. Staat het dier weer op en vervolgt het zonder ruiter zijn ren, dan le vert het natuurlijk een groot gevaar voor de andere deelnemers op en niet zelden val len er daardoor nieuwe slachtoffers. Hoewel het steeds moeilijk is. het resultaat van een paardenrace te voorspellen (anders zou er ook niet op gewed worden), blijkt het zoowel bij de Lincolnshire als de Grand Na tional bijna ondoenlijk te zijn. In de laatste elf jaren toch is eerstgenoemde race geen enkele maal door den favoriet gewonnen en de hindernisren slechts eenmaal, te weten door Sprig (8 tegen 1) in 1927. Ditmaal geeft men Golden Miller, het be roemde paard van Miss Paget, dat drie jaar geleden ook zegevierde en bovendien reeds vijf achtereenvolgende malen de Gold Cup won, een goede kans om als favoriet (100 te gen 12) de overwinning te behalen. Alles hangt af van het geluk, want komt „The Mil ler" te vallen, dan kan zelfs zijn extra-klasse hem niet aan de zege helpen MOTORWIELRÏJDEN. MOTORRACES TE ALKMAAR. Der traditie getrouw zal op tweeden Paasch- dag het motorracesseizoen op de grasbaan in het Sportpark te Alkmaar geopend wor den. Dank zij de medewerking van Alkmaar's gemeentebestuur, KN.M.V. en den Renners- bond is „Alcmaria" V.V.V. wederom in staat gesteld, een programma te ontwerpen, waar door de oude roem van de Paaschraces ten volle zal worden gehandhaafd. Op deze gras- baan kan men weer fraaie motorsport zien. Het zijn her toch alleen de serie-machines, die hoewel tot dit doel gereed gemaakt, toch in principe niets verschillen van die, welke men bij eiken dealer koopen kan. Het is hier dan ook de combinatie van technisch vernuft, rijtactiek en moed, welke tot een overwinning moét leiden. Wat deze noodzake lijke eigenschappen betreft bieden de namen van o.a. de volgende deelnemers: Houtop, Hartman, Van Aartsen, Van Dalsum. Van Dijk en Rijk, voldoende waarborgen. Zal Houtop nog de ongenaakbare blijven? Zal hij het ronderecord van 26.4 sec. of pl.m 90 K.M./uur zelf verbeteren of aan anderen moeten afstaan? Wij weten het 'niet, doch vermoeden het wel. Er is nog altijd een zilveren beker voor beschikbaar. Verder bevat het programma nummers, die eiken bezoeker moeten bevredigen zooals mas sastarts, races in manches en herkansings- ritten. Er zal dan ook een strijd worden ont ketend, die tot het breken van records moet leiden. BOKSEN. BRADDOCK—SCHMELING TE BERLIJN? Duitschland-hal verhoogt het aanbod tot 350.000 dollar. Uit New-York: Zooals bekend, heeft de Duitsche kampioen Schmeling, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten vertoeft, onlangs 250.000 dollar geboden, indien het gevecht, dat hij met den wereldkampioen in het zwaargewicht James Braddock om den titel zou hebben, in Berlijn zou worden ge houden. De manager van den Duitschen uitdager, Joe Jacobs, heeft medegedeeld, dat de Duitschland-hal te Berlijn dit aanbod thans op 350.000 dollar heeft gebracht. Naar men weet staat in het contract tusschen beide boksers vermeld, dat ontmoeting op 3 Juni a.s. te New-York zou plaats hebben. DAMES-HOCKEY. DEGRADATIE-PROMOTIEWEDSTRIJD H. B. S. II—TOGO n. H.B.S. II stelde zich als volgt op: L. Rosenberg, C. v. Hooydonk, W. Leenders, A. Lindeman, T, Sorgdrager, R. v. Hooydonk, H. Polderman, F. Kuyper, A Zwertbroek, M. Polman, W. v. Walen. In de eerste twintig minuten gingen de partijen gelijk op. Bij een goed opgezetten aanval wist Togo echter de leiding te krijgen. Voor rust kon H.B.S. er niet in slagen, den gelijkmaker te scoren wegens het uitstekend werk van de keeps ter en backs van Togo. Na de hervatting was H.B.S. steeds in de meerderheid; het duurde dan ook niet lang of mej. Zwertbroek maakte gelijk. (1-1). H.B.S. kwam nu fel opzetten en toen aan mej. Polman de kans werd geboden, bedacht zij zich niet; zij zorgde voor het tweede doelpunt. De Haagsehe dames werkten om dezen achterstand in te halen, doch dit mocht niet gelukken. Het einde kwam met een verdiende 21 overwinning voor H.B.S. TandheeEksjeidig irastitsjyt RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF 16726 GEHEEL GEBIT i inet Sai'antie' Pijn- Veioar loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Lichtwedstrijd HaarlemFirst Vienna. In den op a.s. Woensdagavond kwart over 8 op het Haarlem-terrein te spelen wedstrijd HaarlemFirst Vienna komen de Weensche Profs met hun sterkste combinatie in het veld. Het elftal is- Havlicek Rainer, Sehmaus, Pollak, Hofman, Machu. Molzer, Gschweidl, Fischer, Baryli, Er dl. Eenige van deze spelers kwamen nog jJ. Zondag voor Oostenrijk tegen Italië uit. Doelman Havlicek was acht maal interna tional, Rainer 55 en Sehmaus 18 maal. Een zeer sterk achtertrio dus. Spil Hofman kwam 40 maal voor Oosten rijk uit en in de voorhoede is Gschweidl met 55 interlandwedstrijden de meest bekende speler. In ons vorig nummer publiceerden we reeds de samenstelling van het Haarlem-elftal. Daarin is een kleine wijziging gekomen, want Smit gaat het nog eens prdbeeren. De samenstelling is nu: Vijgeboom. Verhappen, Huijsmans, De la Mar, Kammeijer, Van Gooi, De Winter, Van der Hulst, Effern, Smit, Van Polanen. Door den K.N.V.B. is de heer F. W. Kotte als scheidsrechter aangewezen. VOETBAL IN ENGELAND. Uit Londen: Maandag is in de eerste di visie van de Engelsche league een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen West-Bromwich Albion en Preston North End. De strijd ein digde met 00. VOETBAL. NEDERLAND—FRANKRIJK IN OCTOBER AANSTAANDE? De K.N.V.B heeft als data voor den lan- denwedstrijd NederlandFrankrijk 17, 24, of 31 October a.s. voorgesteld DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN 1938. Op de bestuursvergadering van den K.N V.B. is besloten, de voorloopige inschrijvim voor de wedstrijden om het wereldkampioen schap in 1938 te Parijs te vervangen door een definitieve. DAMMEN. OPRICHTING DAMVEREIBNINGING IN ZUIDWEST-HAARLEM. In verband met de groote belangstelling, die er momenteel voor het damspel te Haar lem bestaat, worden pogingen aangewend om in het rayon Zuid-West Haarlem een damver- eeniging op te richten, welke haar clubavon den zal houden in het clubgebouw der Speel- tuinvereeniging „Flora" aan de Jasmijn straat. Teneinde tot dit doel te geraken zal er he denavond een oprichtingsvergadering plaats hebben te 8.15 uur in bovengenoemd clubge bouw. Door den heer J. P. van Eijk (Damver- eeniging Oost er kwartier"zal een sirnul- taanséance worden gegeven, waaraan iedere damliefhebber kan deelnemen. Het secreta riaat is gevestigd bij den heer 'A. Reedijk, Ge- weerstraat 35, te Haarlem. OM DEN WERELDTITEL. Naar wij vernemen, moet de wereldkam pioen Rajchenbach begin Augustus a.s. zijn militairen dienstplicht gaan vervullen, zoodat de match RajchenbachSpringer vóór dien datum georganiseerd zal moeten worden De Nederlandsche Dambond heeft zich intus- schen reeds tot den Franschen Dambond ge wend en gevraagd welke voorwaarden Rajchenbach stelt. TRACTOR MET AANHANGWAGEN TEGEN TREIN GEBOTST. Maandagmiddag tusschen 12 en 1 uur is een tractor met aanhangwagen van een steen fabriek te Delfzijl, komende uit de richting Oosterhout op den onbewaakten overweg nabij Vijf Eiken onder Rijen tegen den postwagen van een uit de richting Breda komenden trein gereden. De tractor werd in een sloot geworpen, terwijl de aanhangwagen ernstig beschadigd in den postwagen bleef haken. De bestuurder van de vrachtauto brak een pols en werd door i dr. van Glabbeek uit Rijen verbonden. De trein had geruimen tijd vertraging, aan- gezien een takelwagen moest worden ontboden om den aanhangwagen van den postwagen los te trekken, I FRAUDE ONTDEKT BIJ HET ARNHEMSCH ZIEKENHUISVERPLEGINGSFONDS. Bij het Arnhemsch ziekenhuis verplegïngs- fonds is fraude ontdekt, in verband waarmede de administrateur dier instelling en een kan toorbediende zijn geschorst. De administrateur inde gelden van onder steunden, die langer dan zes weken ziekenhuis- verpleging hadden genoten. Een gedeelte van die gelden is door hem achtergehouden. Hoe groot het bedrag is, dat door den administra teur in een tijdsverloop van drie tot vier jaar werd verduisterd is nog niet bekend. (A.N.P.) Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Brokkenhuis. (Donkere Spaarne 34. Telef. 23676.) Nu de groote schoonmaaktijd, „de tijd voor den grooten uithaal" weer in aantocht is, of reeds een' begin heeft genomen, wenscht het bestuur van het Brokkenhuis de ingezetenen van Haarlem en omstreken en speciaal de huisvrouwen, nog eens extra de aandacht te vestigen op het doel en streven van de ver- eeniging namelijk, hulp en steun te bieden aan noodlijdende gezinnen van alle gezindten, in den vorm van kleeding, schoeisel, bedde- goed, meubilair e.d. Bij het opruimen van kasten en zolder, zult u ongetwijfeld nog heel wat tegenkomen, dat uit' de mode, of eenigs- zins versleten is. Het kan nog best versteld of gemoderniseerd worden, maar als u weet, dat u er een goed en mooi werk mede doet, met het aan ons te schenken, dan zult u er met plezier afstand van doen. U kunt er van over tuigd zijn, dat het bestuur er zorg voor draagt, dat een en ander in goede handen komt. Elke aanvraag om hulp wordt nauwkeurig onderzocht en nagegaan alvorens hulp wordt verleend. Dat de nood in tal van gezinnen hoog is gestegen, blijkt wel uit het groot aan tal brieven dat dagelijks wordt ontvangen en die alle getuigen van de bitterste armoede, die in vele gezinnen geleden wordt. Het bestuur hoopt dan ook spoedig weer eens een groot aantal adressen te mogen ont vangen, waar goederen afgehaald kunnen worden. Een telefoontje no. 23676 of een brief kaartje aan het adres Donkere Spaarne 34 en onze wagen komt voor uw deur, om uw aan deel in ontvangst te nemen. Ten slotte deelt het bestuur nog mede, dat van de, ten bate van de Vereeniglng, gehouden verloting eenige kleine prijzen niet zijn afge haald. Deze kunnen alsnog op Woensdag 24 Maart a.s. des morgens tusschen 1012 uur in ontvangst worden genomen, Donkere Spaarne 34. Na dezen datum komen de prijzen te ver vallen aan de vereeniging, Het bestuur van het Brokkenhuis, A. VAN MARSELIS HARTSINCK, presidente. P. J. MULDER, secretaris-penningm. Paaschgave voor het Spaansche volk. Nimmer in de historie heeft het Spaansche volk zulk een droeve Paaschtijd beleefd als thans het geval is. Terwijl overal ter wereld het feest der Opstanding gevierd wordt, zwerven tienduizenden vrouwen en kinderen als opgejaagd wild door Spanje, of zoeken, van huis en hof verdreven, hun toevlucht in een vreemd land. Zwaar is den -strijd van het Spaansche volk; ontzettend is de nood en ontbering waaraan tienduizenden vrouwen en kinderen zijn blootgsteld. Onze Haarlemsche Commissie „Hulp aan Spanje" doet hiermede een beroep op u, mede te werken om althans een gedeelte van dezen nood te lenigen. Zij doet dit onder de leuze: „Uit ieder gezin in Haarlem en omstreken een Paasch-pakket naar Spanje". Een Paasch-pakket kan bestaan uit: 1 busje gecondens. melk, 1 pot jam, 1 blik geconserv. groenten, eenige stukjes chocolade. Aan al deze artikelen is dringend behoef te! Indien het samenstellen van een dergelijk pakket voor u te groote kosten met zich brengt, tracht dan vrienden, kennissen of buren bereid te vinden .hun deel hiervoor bij te dragen. Een berichtje aan ons secretariaat, Scho- tersingel 8, en uw bijdrage wordt gaarne door een onzer werkers tegen ontvangstbe wijs, afgehaald. Ook kleedingstukken en andere soorten levensmiddelen worden gaarne door onze Commissie aanvaard. Financieele bijdragen kunt u storten op giro no. 19442. ten name van mevr. Voorzangerde Graaffonder mot to: „Paaschgave voor Spanje". Aan eiken schenker en elke schenkster wordt bovendien alsontvangbewijs, een actueele kaart, naar foto's uit den Spaan- schen burgeroorlog, toegezonden. HAARLEM, 18 Maart 1937. NIJSSEN. Secr.-penningm. Schotersingel 8. De Bakenessergracht. Geachte redactie, Mag ik het volgende aan den heer De Bols antwoorden? Zooals u de zaak bekijkt is het te begrijpen dat u voor behoud van de Bakenessergracht gevoelt. Inderdaad is het een mooi uitzicht van de overzijde naar dat kerktorentje. Maar die hoeken blijven toch, ook al zou de gracht straat worden? Alleen zou het niet zoo'n ka- rakterlooze moderne straat behoeven te zijn en de boomen zouden ook niet weggenomen behoeven te worden. Ik vind bijv. de Nas- saulaan als is die gedempt, nog geen moderne straat. Zooiets zou bij de Bakenessergracht toch ook kunnen. En hebt u wei eens gezien wat zeker eens per week een man op een schuit met een schepnet uit de Bakenesser gracht ophaalt? Hoe gevaarlijk en lastig de smalle kade bij mij voor de deur is en hoe gevaarlijk de hoek van de Kokst-raat is we ten de bewoners van de gracht het beste. AI wordt de gracht gedempt, dan behoeft het karakteristieke nog niet heelemaal te ver dwijnen Er zullen misschien plannen te maken zijn, die ook hen die het schoone Willen behouden, kunnen bevredigen. Mei: dank voor de plaatsing', TRUUS STAAL, Bakenessergracht 40.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14