haas 's Broodfabrieken Felle binnenbrand. Paasch- Franken Hlet Ïïaschett uil VAN WEERT Een stemmig Congres. BERICHT Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16487 Verschijnt 3agèlijlcs, FeHaïve öp Zon- en Feest3agen. DINSDAG 23 MAART 1937 HAARLEMS DAGBLAD Uitgave Lourens Costei Maatschappij vooi Directie: P.W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd./0.65, franco p. post 0.72Va. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15034 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 1-^5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.—, beide leden duim 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger J 60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. HFDFN- 16 PAGINA'S Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. iu r o. Het woord is aan Liet zich ernstig aanzien. Brandweer was het vuur spoedig meester. Vrij aanzienlijke schade aangericht. Hedenmorgen brak in het perceel Marnixplein 20 een binnenbrand uit, die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, doch door de brandweer, die spoedig ter plaatse was, weldra bedwongen kon worden. Omstreeks kwart voor elf ontdekte de bewoners van bedoeld perceel, de heer J. C. F. van de Poll, die alleen thuis was, dat in een achterkamertje op de eerste verdieping brand was uitgebroken. Reeds lekten de vlammen langs het houtwerk, een verstik kende rook drong door de gesprongen ruiten naar buiten, terwijl de lucht rijkelijk kon toestroomen en het vuur voeden. Bovendien woei er een straffe wind, die gelukkig op de voorzijde van het huis stond, anders was wel licht het geheele perceel in de asch gelegd. Nu bond de brandweer, wier werk door de dichte rookwolken niet gemakkelijk gemaakt werd den strijd tegen het vuur met één slang op de waterleiding aan. Nog dichter werden de rookwolken, doch de lange vlam mentongen, die uit de rook lekten, werden zeldzamer en weldra was er nog slechts een smeulende geblakerde massa over, zoodat de brandweer een aanvang kon maken met het opruimingswerk Hierbij bleek, dat de aangerichte schade vrij aanzienlijk is. Eenig meubilair, bedden goed, boeken en andere voorwerpen gingen verloren, terwijl het schilderwerk op de bovenverdieping ernstig beschadigd werd en verschillende ruiten door de hitte van het vuur gesprongen waren. Ook de benedenverdieping kreeg door het door de plafonds sijpelende bluschwater eeni- ge schade. De heer van der Poll, wiens vrouw in Am sterdam was, en eerst in den voormiddag terug zou keeren, was zeer overstuur en kon ons omtrent de oorzaak van de brand weinig mededeelen. Hij vermoedde evenwel, dat de gordijnen of eenig ander voorwerp met een brandend gascomfoor, dat op de achter kamer stond, in aanraking waren gekomen. De werkloosheid te Haarlem. Geen gunstige week. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met slechts 64, in dezelfde week van het vorige jaar werd een daling van 162 geconstateerd. Een ongunstig verschil dus van niet minder dan 98. Er is een tijd geweest, dat wij ruim 550 on der het aantal van verleden jaar waren, dit is nu tot 393 gezakt. Op het oogenblik zijn nog 6226 personen te Haarlem als werkloos ingeschreven. Het verloop op de Haarlemsche arbeids markt is thans minder gunstig omdat er in verhouding zeer weinig bouwvakarbeiders aan het werk gaan. Als de komt zorgt voor: Heerlijk Paaschbrood Prima Krentenbrood Schitterende Paaschtaarten (Adv. ingez. Med.) Blinden-zwemfilm. Hedenmorgen waren in het Sportfondsen- bad eenige dames en heeren uitgenoodigd om de Blinden-zwemfilm" te komen zien. De heer Joh. M. Schmidt, die de film heeft samengesteld, opende de bijeenkomst met een woord van welkom en deelde mee, dat eerst flitsen uit het Sportfondsenbadleven en daarna de Blindenfihn zouden worden vertoond. We zagen de deelnemers van het spaarders-uur en de bekende ochtendploeg met haar vreugde in verschillende vormen: zwemmen, gymnastiekoefeningen en hard- loopen. Ook het onderwater zwemmen en popduiken in vele variaties, genomen door de patrijspoort; verder den zwemmer hoofd badmeester C. Vrugt bij het onder water openen van een autocabine en het daaruit redden van een „drenkeling". We hebben nu goed gezien, dat de deur van een auto onder water wel te openen is als de „even wichtstoestand" is ingetreden; we kunnen nu best begrijpen dat de zes vrouwelijke studenten verleden week Zondagavond, toen ze zoo onfortuinlijk in den Raamsingel te recht kwamen, zich konden bevrijden. Na deze inleiding volgde de blindenfilm. We zien den blinden heer Louman met zijn trouwen viervoeter het huis verlaten om zich naar het Sportfondsenbad te begeven; het voorzichtig oversteken bij gevaarlijke punten en de aankomst aan het bad. Nog meer blinden komen aan, begeleid door hond of mensch. Na de douche worden de blinden de trap opgeleid en begint het onderwijs. We zien het zwemmen, de vorderingen, het afsprin gen van de lage en de hooge plank, het dui ken en stoeien en balspelen in het water. Wat een heerlijke sport voor onze blinde medemenschen! We vernamen, dat elke blinde afzonderlijk werd opgeleid door het personeel der inrich ting en door leden der Reddingsbrigade. Die leden en het personeel met de eminente lei ding van het Sportfondsenbad hebben schit terend werk verricht. Zij hebben levens vreugde en blijheid gebracht aan hen, die het gebruik hunner oogen missen. Een luid applaus klaterde op bij het einde der film. die zoo uitstekend geslaagd is. De genoodigden dankten den heer Joh. M. Schmidt. In de St. Margaret Church in Westminster vond de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Sir Austen Chamberlain, den grooten Britschen staatsman. Inbraak verijdeld. Door oplettend politieman. Een politie-agent van de hondenbrigade zaz Maandagavond half tien in een gemeen schappelijke poort tusschen twee perceelen aan de Leidschevaart een man, die zich daar op verdachte wijze ophield. De agent fouil leerde hem ter plaatse en ontdekte dat de man in het bezit, was van een grooten schroe vendraaier. Toen werd natuurlijk de speur zin van den agent opgewekt. Hij stelde in de poort een onderzoek in en zag in het hout bij het slot van een gesloten schuur een versche moet van een schroevendraaier. Het bleek, dat het in beslag genomen gereed schap daar precies in paste. De man. een 31-jarige Haarlemmer, werd voor een nader onderzoek naar het politie bureau aan de Smedestraat gebracht. Hij beweerde niet de bedoeling te hebben gehad, in te breken, maar in die poort een afspraak met een onbekende vrouw te hebben ge maakt. De politie gelooft dit verhaal niet en zet het onderzoek voort. Bandjir richt ernstige vernielingen aan. Twee kampongbewoners verdronken. AMBOINA, 23 Maart (Aneta-A.NP.) Te Namleaboeroe is in den nacht van 13 op 14 Maart een geweldige bandjir opgetreden, waardoor drie bruggen benevens een gedeelte van den asweg zijn vernield. In de Kampong Waeplau zijn groote ver woestingen aangericht. Twee personen zijn verdronken. NOORSCH SCHIP IN NOOD. HALIFAX, (Nieuw Schotland), 23 Maart (Reuter-AN.P.) Het Noorsche schip „Bjerkli" heeft S.O.S.-seinen uitgezonden. Het schip bevindt zich ten Zuid-Oosten Sable Island. Het Britsche schip „City of Auck land" snelt het schip te hulp. De kustwacht van Boston heeft twee red dingbooten van de Bjerkli" opgevischt. De „vliegende hertogin" vermist. Haar toestel in sneeuwstorm verongelukt? LONDEN, 23 Maart (D.N.B.) De hertogin van Bedford, die bekend staat als de „vlie gende hertogin" wordt sinds gisteravond ver mist. Zij was opgestegen om een vlucht te maken over het door watersnood geteisterde gebied van Centraal Engeland. Men vreest, dat zij in een sneeuwstorm terecht gekomen en verongelukt is. Reeds duizenden Chineezen van honger omgekomen. Honderdduizenden met den hongerdood bedreigd. SHANGHAI, 23 Maart (A.N.P.) Volgens berichten uit Tsjengtoe in 'de provincie Tsjesjoean is de hier heer- schende hongersnood de ergste, welke men ooit heeft meegemaakt. Reeds zijn eenige duizenden menschen van honger omgekomen en worden nog honderdduizenden door den honger dood bedreigd, tenzij onverwijld hulp wordt verschaft. STARHEMBERG'S HUWELIJK ONTBONDEN WEENEN, 23 Maart (A.N.P.) Het ka- nonieke hof heeft thans uitspraak gedaan in de reeds jarenlang hangende zaak be treffende de geldigheid van het huwelijk van Prins Starhemberg met Prinses Marie Elisa beth. gravin Salm-Reifferscheidt-Raitz. Het huwelijk is nietig verklaard. Een mooi pakje of jurkje voor de Baby GIERSTRAAT 20 (Adix Ingez. Med.) (Te Rotterdam heeft dezer dagen het jaarlijksche congres der piano stemmers plaatsgehad.) Pianostemmers in congres, Dat hebt u zeker ook gelezen, 't Werd uiteraard een groot succes, Dat kon ook wel niet anders wezen. De juiste toon klonk van 't moment, Dat zij tezamen zijn gekomen, En bleef gehandhaafd tot het end, Geen enkle wanklank werd vernomen. Er werd geen harde noot gekraakt. Dat zult u zonder meer beseffen, Nooit uit den goeden toon geraakt, Wist elk de juiste snaar te treffen. Het ging natuurlijk met muziek, Als d' een eens zuiver A wou zeggen. Kon dat de toets van de critiek Alleen met zuiver B weerleggen. Mocht er al eens een hamer slaan, Dan klonk die als met vilt omwonden, Men deed het zeer piano aan En, in welluidendheid verbonden. Men was voortdurend louter oor. Dat kon de stemming slechts verhoogen, Toen 't uit was, is 't volmaakt gehoor Perfect gestemd naar huis getogen. P. GASUS. Mussolini's reis geheel volgens de plannen verloopen. „Noch bekort, noch vroeger begonnen," zegt de Duce. ROME, 23 Maart fDNB.) Ter gelegen heid van den achttienden verjaardag van de oprichting der fascistische strijdhonden, heeft Mussolini, die gisteren aan boord van den kruiser ..Pola" uit Afrika is teruggekeerd, van het balcon van het Palazzo Venezia een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide: „De achttiende verjaardag van de oprich ting der strijdhonden wordt vandaag voor de eerste maal in het Italiaansche Imperium gevierd. De herdenkingsdag valt samen met het bëindigen van mijn Afrikaansche reis, die dag na dag volgens een tevoren vastge steld en zelfs gedrukt program geheel vol gens de plannen ten uitvoer is gelegd, vol gens een program, dat ook de analphabeten van zekere bladen in het buitenland zouden hebben kunnen lezen. De reis, die noch vroeger, begon nen, noch bekort is, heeft mij ge toond, dat het werk der Italianen begint de woestijnsteppe te veran deren in vruchtbaar land en dat de nieuwe weg langs de kust den con- sulairen wegen van het oude Rome waardig is". Tegen Italië, aldus ging Mussolini voort, „woedt op het oogenblik een drukinktstorm. Wij stellen tegenover de oneerlijkheid van andere instanties onze onbetwistbare op rechtheid. Met de economische belegering, waarop na negen maanden een overgave der belegeraars volgde, heeft het Italiaansche volk zijn proef doorstaan. Desondanks moet met luider stemme worden uitgesproken, dat deze door beroepspacifisten ondernomen veldtocht de voorbereiding vormde voor ver warringen en conflicten. Men spreekt ex- van, dat het Italiaansche volk gemakkelijk vergeet. Dat is een dwaling. Het Italiaansche volk heeft er veertig jaren op gewacht Adoea te wreken. Zwarthemdende leuze van den tegen- woordigen tijd is: indachtig blijven en zich voorbereiden". ITALIAANSCH VISSCHERSVAARTUTG MET ZES OPVARENDEN VERGAAN. PALERMO. 23 Maart (Havas A.N.P.) In een storm is het visschersvaartuig „Giovannia" omgeslagen. Zes opvarenden vonden hierbij den dood in de golven. Cicero Hoe hooger wij staanhoe nederiger wij ons moeten ge dragen. MOEDIGE DAAD VAN CHINEESCHEN PADVINDER Sinds eenige jareix heeft de padvinderij zich ook in China ontwikkeld. De Chineesche verkenners trachten ook léderen dag hun goede daad te te doen, en staan in ijver niet bij hun Westersche kameraden ten achter. De jonge padvinder Hou-Sao-Shua, 13 jaar oud, heeft onlangs een bewijs gegeven van moed en koelbloedigheid. Zes Chineesche bandieten drongen 's avonds in Sjanghai de woning binnen, waar Hou-Sao met zijn ouders woont. Ale familieleden wer den in een hoek gedrongen, en de roovers begonnen het huis te doorzoeken. Maar de jonge Hou-Sao wist aan hun waakzaamheid te ontsnappen, en ging naar een hooger ge legen verdieping om alarm te maken. De bandieten kwamen echter ook naar deze ka mer, en de jongen was gedwongen onder het bed te kruipen. Toen zij echter naar een an der vertrek gingen, sprong de jongen met le vensgevaar door het raam op het dak van de buren, klom naar beneden en bereikte de straat, waarna hij naar het Fransche po litiebureau rende. Toen de bandieten na de plundering het huis wilden verlaten, vonden zij de deur van de woning door de politie bezet. Een hevig vuurgevecht volgde, waarbij vier bandieten gedood en twee politiebeamb ten gewond werden. De Consul-generaal van Frankrijk heeft den dapperen padvinder de bronzen medaille voor betoonden moed toegekend. (K. W. P.) GIFT VAN DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE 23 Maart. HM. de Ko ningin heeft een belangrijke gift doen toeko men aan de Vereeniging tot Oprichting van Kinderbewaai-plaatsen te 's-Gravenhage, waar van H.M. beschermvrouwe is. SIRENE, DIE ACHT KILOMETER VER TE HOOREN IS. De Zweedsche ingenieur Ekman uit Stock holm heeft een sirene geconstrueerd, die men acht kilometer ver in den omtrek ver nemen kan. De deskundigen beschouwen dit instrument van groot belang in geval van oorlog, om bepaalde streken te waarschu wen bij het naderen van vliegtuigen. Het geluid is zoo buitengewoon sterk, dat dege nen. die zich in de nabijheid van het toe stel bevinden last van duizeligheid, versto ring van het evenwichtsgevoel en kenteeke- nen van zeeziekte vertoonen Het geluid is vier maal zoo sterk, als van andere tot nu toe vervaardigde sirenes. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. pag. In een perceel op het Marnixplein te Haarlem heeft hedenmorgen een felle binnenbrand gewoed. 1 Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week niet zoo sterk ver minderd als in het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar. 1 Wegens den dubbelen moord te Merkel beek is tegen de 64-jarige vrouw van H. 15 jaar geëischt. 3 Te Tilburg worden een vrouw en 2 kinde ren vermist; het lijkje van één der kin deren is gevonden. 3 Smirnoff en Sillevis vieren jubilea bij de K. L. M. 3 De Nyenrode-zaak wordt op 27 en 29 April voortgezet. 3 De „Normandie" is den Atlantischen Oceaan in recordtijd overgestoken. 4 Een scheepsramp in Japan eischte 55 slachtoffers. 4 De bezwaren der Spaansche regeering tegen het controleplan. 4 ARTIKELEN, ENZ. Van onzen Berlijnschen correspondent: Het boerenbedrijf in Duitschland. 4 H. D. Vertelling: De gelukkige afloop. 6 Jongens wordt levensmoed gegeven. 7 Van den Abeelen: Verlaging van het luchtposttarief. 7 Mr. J. H. van Geld eren: Een aanvullende verkeersstatistiek. 7 Sport in 't kort g Schaakrubriek. g J. B. Schuil: De zonderlinge dokter Clit- terhouse. 14 De Burgerlijke Stand vap Haarlem is op genomen op 11

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1