WEERBERICHT Het adres voor Regenkleeding Tegen Regen Regenkleding! Anegang Haarlem Rubriek voor Vragen DINSDAG 23 M-'AART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Vrouwengroep van den Vrijheidsbond. Mevr. Land over reisherinneringen uit Rusland. De Vrouwengroep van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond, afdeelingen Haar lem en Bloemendaal, hield Maandagmiddag een bijeenkomst in café-restaurant Lido. De vice-presidente mevrouw Venema-van Doom sprak een openingswoord, waarin zij de leden opwekte actief aan de verkiezings propaganda deel te nemen. Daarna gaf zij het woord aan de spreekster van dezen mid dag mevrouw Land-de Vries, die als onder werp gekozen had: „Reisherinneringen uit Rusland". Op boeiende wijze gaf de spreekster de vele indrukken, die zij in het uitgestrekte Russi sche Rijk heeft opgedaan, weer. Zij ver telde van haar bezoek aan Leningrad, Mos kou en de Krim, en van haar tochten naar modelboerderijen, fabrieken, sanatoria, kin derspeelplaatsen enz. Veel is er in de Sovjet- Unie verbeterd, al is de enorme achterstand die Rusland altijd gehad heeft nog niet in gehaald. Voor de geestelijke ontwikkeling van het volk wordt ook zeer veel gedaan, door het geven van cursussen, museum-bezoek onder goéde leiding enz. Maar ook veel i§ er nog zeer gebrekkig, zooals de beperkte wo ningruimte, de slechte treinverbindingen, de primitieve toestand van de wegen en het onvoldoende onderhoud van de gebouwen. De loonen zijn zeer varieerend, maar zelfs voor hen die een hoog loon hebben is het aanschaffen van de noodzakelijkste dingen vaak een onmogelijkheid, daar zij eenvoudig niet te krijgen zijn. Na afloop van haar lezing liet mevr. Land nog vele foto's en .plattegronden rondgaan om het gesprokene te verduidelijken Het talrijk opgekomen publiek toonde zich zeer voldaan over de interessante voordracht. KEURING VAN TREKHONDEN EN HONDENKARREN. Van 7 tot en met 9 April. B. en W. van Haarlem brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat de alge- meene keuring van trekhonden en honden karren dit jaar zal worden gehouden in het tijdvak van 7 tot en met 9 April en wel op de binnenplaats van het bureau van politie (ingang Lange Wijngaardstraat). Houders worden bij dezen opgeroepen, op de aangeduide plaats en in het genoemd tijdvak ter keuring te verschijnen met honden, kar ren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uitgereikt, vermeldende dag en uur, waarop zij hun trekhonden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, en het tuig aan de keuring of her keuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderworpen aan een laatstelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onder scheidenlijk als trekhond en hondenkar ge schikt zijn verklaard. DE TWIST TE HOOFDDORP. Slachtoffer verlaat het ziekenhuis. Naar wij vernemen is de koopman P. van D., die eenigen tijd geleden door den zoon van zijn huishoudster tijdens een woorden wisseling levensgevaarlijk gewond werd, thans zoover hersteld, dat hij de St. Joannes de Deo heeft mogen verlaten. S.D.A.P. De afdeeling Haarlem I van de S. D. A. P. houdt op Donderdag 25 Maart, des avonds P -n-, in het gebouw „Rosehage", Hoofman- t, een ledenvergadering, welke is be- als inzet van de verkiezingsactie, .uiten het punt „bespreking verkiezings actie" zullen nog worden behandeld: Mede- deelingen en ingekomen stukken, verslag van het gehouden congres en bestuursver kiezing. Maar dan solide regenkleeding. Regenkleeding die er tegen kan. Regenkleeding gegarandeerd voor 100 zooals de FAMA regen mantels en regenjassen, zooals de FAAM'S jongens- en meisjes capes, zooals de FALCON'S, ge-kocht in de FAAM. (Aciv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: De reclame optocht op 8 Mei. Enthousiaste vergadering van deelnemers. Matigen tijdelijk afnemenden wind uit Noordelijke tot Westelijke richtingen, zwaar bewolkt met opklaringen, buitjes van regen of natte sneeuw, waarschijn lijk nachtvorst, overdag weinig verande ring in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 762.8 m.M. te Lsafjord. Laagste 749.8 m.M. te Reval. De depressiekern die gisteren over Zuid- Frankrijk was gelegen, trok Noord-Oostwaarts en bevindt zich thans over Midden-Duitsch- land en Tsjecho-Slovakije. Zij bracht veel regen in Frankrijk en onze omgeving; Lyon had 30, Biarritz 28, Brussel 14 en De Bilt 11 m.M. Rond de depressiekern in Noord- en Zuid- Duitschland is het weer thans regenachtig en betrokken. De tweede lage drukkern, die gisteren over de randstaten lag, verplaatste zich een weinig Noordwaarts naar de Finsche Golf. Rond dit lage drukgebied valt nog sneeuw bij matige vorst in vrijwel geheel Scandinavië. De hooge drukrug in het Westen houdt nog stand, alleen nam hij over IJsland tijdelijk in Over de Britsche eilanden heerscht bij Noorden wind guur weer. In den algemeenen weerstoestand is nog niet veel verandering te wachten. Het weer blijft nog guur, voor hedennacht is nachtvorst waarschijnlijk. Morgen overdag blijft het buiïg. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANNOpticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 1.29 uur; n.m. 13.36 uur. Strand berijdbaar van 6.3011.30 uur. Alliance Francaise. „Les amies de Chateaubriand dans sa vieillesse". EXAMENS. Bij de examens voor het Diploma Machine- schrijven, uitgaande van de N. Ver. van Leeraren slaagden onze stadgenooten de heer G. J. Kooy en de dames G. Scharpff, A. J. M. Schintz en W. de Bruin, leerlingen van het Ned. Instituut van 1917, hier ter stede GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. Van wege de Gereformeerde Evangelisatie zal morgen, Woensdagavond in de Wilhel- mina kerk (Ged. Oude Gracht) een gedach tenis-avond gehouden worden van het ver zoenend lijden van Christus. Het programma vermeldt: Schriftlezing en zang met orkest begeleiding. Ds. L. Hoorweg leest uit den Bijbel. J. L. Luiting bespeelt het orgel, ge zongen wordt door het Gereformeerde Evan gelisatiekoor, terwijl ook het strijkorkest Hogenbirk medewerkt. GEM. CONCERTGEBOUW. Op beide Paaschdagen komt in het Gem, Concertgebouw een Amerikaansch illusionist met zijn Variété in middag- en avondvoor stellingen. AGENDA Heden: DINSDAG 23 MAART Gebouw „De Nijverheid": Lezing L. Koop man voor de Nederlandsche Vereeniging van Spiritisten „Harmonia", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: China Clipper. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De misdaad van Dr. Forbes met Gloria Stuart. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: In de schaduw van de guillotine met Ronald Colman. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ein Walzer aus Wien. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur,- behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. WOENSDAG 24 MAART Stadsschouwburg: „De Sabijnsche Maag denroof" met Jan Musch. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. Madame Marie Jeanne Durry, professeur a la Faculté des Lettres de Caen, sprak Maandagavond in de bovenzalen van De Kroon over „Les amies de Chateaubriand dans sa vieillesse". Was het een conférence zooals was aangekondigd? Was het een cau serie. zooals de voorzitter later de voordracht van deze begaafde vrouw noemde? Wij laten het liever in het midden, spreken hierover geen oordeel uit. Maar zij was vlot, zij was •bekorend, zij was boeiend en interessant van begin tot eind, zij was Fransch, deze „le zing" (ach, welk een woord voor zulk een prestatie!) van Madame Durry. Niet over den jongen Chateaubriand dus, den triomphator, sprak zij, niet over den po liticus, den gezant, den minister, maar over den in bitterheid oud wordenden Chateau briand, die zich uit het woelige leven, waar in hij zulk een voorname rol had gespeeld, had teruggetrokken en zijn „Mémoires d'outre-tombe" schreef in de rust can Ab- baye-aux-bois, waar ook zijn vriendin Ma dame Julie Récamier in afzondering woonde. Rust? Ach, kende deze groote man deze vurige strijder en winnaar van weleer, in de laatste, trieste periode van zijn leven, rust? Rust, als hij verbitterd, zich oud voelde wor den en nog jong zou willen zijn; rust, als hij vreest dat het genie van anderen het zijne zal overvleugelen; rust als hij voortdu rend in angst leeft dat zijn geest misschien vóór zijn lichaam voorgoed zal inslapen? Neen, hij kent de tragiek van den ouder dom en deze geeft hem geen rust, vooral niet, omdat hij zijn charme behoudt en „en- chanteur" blijft. Veel vrouwen hebben hem ook in zijn ouderdom omringd, het oude, bedorven kind. Hij blijft „obsédée par la femme", ook in hoogen ouderdom en hij klaagt: „Je sens l'amour et ne puis inspirer" en: „Malheur a moi qui ne puis vieillir et qui vieillis toujours!" Hij ontmoet, als hij oud geworden is, ma dame Rachel, de groote actrice, in haar volle schoonheid en hij zegt: „Wat vreeselijk zóó iemand te ontmoeten, als men gaat ster ven!" Maar zij troost hem: „II y a des hom mes qui ne meurent pas!" Chateaubriand's beste vriendin is zijn vrouw geweest. Zij heeft het moeilijk gehad; haar man was haar niet trouw, maar toch bleef zij over hem waken en was er echte genegen heid tusschen hen. Zou hij haar anders op zijn reizen iederen dag geschreven hebben? Zij was een vrouw vol zelfopoffering. Toen madame Récamier Chateaubriand leer de kennen was zij schoon, bekoorlijk, rijk, in telligent; de bekoorster ontmoette hier den verleider, de schoonheid ontmoette het genie. Ook madame Récamier wijdde zich geheel aan Chateaubriand en was ook vol zelfopoffering: „Andere mannen", zoo placht zij te zeggen, „hielden zich met mij bezig, maar hij eischt, dat ik mij met niemand anders bemoei dan met hem". In hun verhouding was dus voor haar het aantrekkelijke van het nieuwe. Ge makkelijk heeft zij het niet met hem gehad, want Chateaubriand kon werkelijk „verschrik kelijk" zijn. Nog vele andere vrouwen hebben zich rond om Chateaubriand bewogen; zij worden niet allen genoemd in de „Mémoires d'outre-tombe". Deze slotavond in dit seizoen van de Alliance Francaise was zeer zeker niet de minste. De voorzitter, de heer J. H. Sauveur, die in het be gin van den avond de aanwezigen had opge wekt er toe mede te werken, dat het aantal leden der afdeeling Haarlem weer toeneemt, dankte met een gevoelig woord de spreekster voor haar warmgestemde en van veel studie getuigende voordracht, waarin zooveel dingen, die zeker niet algemeen bekend zijn, werden medegedeeld en bood haar bloemen aan. Wie Maandagavond de groote algemeene vergadering voor den Reclame-optocht in café-restaurant Brinkmarm bijwoonde, moet wel tot de conclusie gekomen zijn, dat het enthousiasme in den middenstand voor de B.E.L.-week zeer groot is. In zijn inleidend woord, gaf de voorzitter der Commissie voor den reclame- optocht, de heer F. Duyn een algemeen overzicht, waar bij hij als zijn meening uitsprak, dat het suc ces van den optocht al verzekerd is. Er volgde in deze vergadering, waarin ook een deputatie uit Zandvoort aanwezig was, Zandvoort komt met een reclame-auto voor de badplaats uit in den optocht een ge- dachtenwisseling, Er werden tal van vragen gesteld, die dooi den heer Duyn en door den secretaris der hoofdcommissie van Uitvoering, den heer H. Sprenger, tot genoegen dér vergadering beantwoord werden. Èr gaven zich tijdens de vergadering op nieuw opnieuw een aantal deelnemers op, zoo dat het aantal inschrijvers thans reeds geste gen is tot 105! Ondanks dit mooie cijfer merkte de voorzit ter op, dat hij niet eefder te vreden zou zijn of er moesten minstens 150, zoo- mogelijk 200 deelnemers zijn. Datum en uur van den optocht werden vastgesteld op Zaterdag, 8 Mei a.s. om 4 uur. Ook de route werd, behoudens goedkeuring der betrokken autoriteiten, in groote lijnen vastgesteld. Men ging enthousiast uiteen in de over tuiging, dated Reclamepptocht een passend sluitstuk zal worden van de B.E.L.-week op Zaterdag 8 Mei. Vergissen wij ons niet, dan zullen in den optocht tal van ongmeele denkbeelden worden uitgevoerd. Kerkconcert door Mannenkoor „Caecilia". Ten bate der Hervormde Diaconie. Het is begrijpelijk, maar niettemin hard, te moeten constateeren, dat evenals zooveel te lijden heeft onder den druk der moeilijke jaren, ook de hulp aan den medemensch, die het meest lijdt in dezen tijd, zooveel zorg ver- ïsfhet voor de Overheid een financieele moei lijkheid de werkloosheid en armlastigheid door geldelijken steun te lenigen; ook de Kerke lijke Diaconieën, wier inkomsten telkens verminderden, zien zich geplaatst voor het moeilijke feit, niet meer die hulp te kunnen schenken, die zoo noodig is. Zoo heeft de Hervormde Diaconie reeds jaar lang verscheidene ouden van dagen, die hulpbehoevend waren, een rustigen en onbe- zorgden ouden dag kunnen bezorgen, doch de steeds minder ontvangen bestedingsgelden ver oorzaken nu tekorten op de expl-oitatiereke- Daarom is door de Diaconie der Herv. Kerk intijds ingegrepen en een commissie is be noemd om er zich speciaal aan te wijden de inkomsten weer op het oude peil te brengen. Deze Commissie werd aangenaam verrast met het aanbod van het Mannenkoor „Caecilia", dat onder leiding van Nico Hoogerwerf een Kerkconcert op den 2en Paaschdag (29 Maart a.s.) des middags om 2/2 uur aanbood, waar mevr. Ans Stroink. alt, Jos de Klerk, fluit en Albert de Klerk, orgel, welwillende medewer king zullen verleénen. Deze sympathieke daad van Caecilia is dank baar aanvaard en er wordt dan ook verwacht, dat een goede opkomst hierop het antwoord mag zijn, terwijl daardoor in de kas der Dia conie, waarvoor de opbrengst bestemd zal zijn, een flink bedrag kan vloeien. De prijs der programma's, die tevens als be wijs van toegang dienen, is zeer laag gesteld. van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van out kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. DIEREN VRAAG: Kan men ganzen en loöpeenden zon der zwemwater groot brengen? Welk voer geeft men deze dieren dan? ANTWOORD: Men kan heel goed ganzen en loopeenden zonder zwemwater groot brengen en houden. Men geeft ze mais, veel groenvoer, kool, blad groenten en wat kippenochtendvoer, wat aange maakt RECHTSVRAGEN VRAAG: Moet mijn Duitsch meisje invoer rechten betalen voor meubelen en huishoudelijke artikelen, die zij in Duitschland heeft en naar Holland wil laten brengen? ANTWOORD: Niet wanneer zij al geruimen tijd hier is. U kunt nadere inlichtingen krijgen aan het goederenstation alhier, Westergracht bij den Douane-agent. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een tafelkleed van weef stof wasschen? ANTWOORD: In een lauw warm sopje van neutrale zeep goed afwasschen. Daarna 2 maal in warm water goed uitspoelen, totdat het water helder blijft, tenslotte nog eenmaal in koud water spoelen waarin wat mierenzuur is gedaan. Einde lijk zoo droog mogelijk tusschen molton deken wringen en glad ophangen te drogen. VRAAG: Wat is het recept voor Weespermop- pen? ANTWOORD: Benoodigdheden: 250 gr. aman delen, 300 gr. suiker, de geraspte sehil van één citroen, 2 kleine eieren. Broei de amandelen (d.w.z. zet ze met water op en breng ze tot aan de kook, laat ze niet doorkoken). Pel de amandelen, wasc-h ze en iaat een luchtige plaats goed drogen. Maal de amandelen door een amandelmolen, vermeng met de suiker, het citroensap en de eieren. Houd veiligheidshalve nog een beetje ei aebterwage v het geval, dat de deeginassa te vochtig mocht worden. Maal dit mengsel nogmaals door den molen en werk het, zoo noodig, luchtig door el kaar. Vorm van het deeg een rol als voor ban ketletters, maar wat dikker, anders worden de koekjes te klein. Rol het amandelpers door wat gewone suiker, die men daartoe op de werktafel of op een stuk vetvrij papier strooit. Snijd nu, op de wijze als men worst snijdt, schuine plakken van het deeg. Leg deze plakken op een blik, dat met wat boter besmeerd is en daarna met bloem zeer dun is be stoven. Laat het gevulde bakblik eenige uren staan, zoodat het deeg wat uitdroogt, zet het daarna boven in een matig warmen oven. VRAAG: Wat zijn de recepten voor: 1. Janhagel? 2. Zandtaart? ANTWOORD: 1. Benoodigdheden: 350 gr. bloem 225 gr. boter, 175 gr. basterdsuiker, een theelepel kaneel, zoo noodig wat melk. Voor het bestrooien: 50 gr. fijn gemalen amandelen en 50 gr. grove suiker. Kneed boter, bloem en suiker tot een soepelen bal, voeg er zoo noodig een weinig vloeistof bij. Besmeer een bakblik héél dun met boter en druk daarop het deeg zoo gelijk mogelijk uit ter dikte van deeg voor zandkoekjes. De mooiste laag krijgt men door het deeg eerst tot een lapje uit te rollen. Bestrijk den bovenkant van het deeg met een weinig geklopt ei met water verdund, en bestrooi ze met de fijn gemalen amandelen en de ve suiker. Bak de koek in een matig warmen oven tot ze bruin en gaar is. Neem het bakblik dan uit den oven en verdeel de koek in reepen van 4 cm. breed. Laat deze koekjes, van het bak blik genomen, plat liggend, bekoelen. 2. Benoodigdheden: 150 gr. bloem, 100 gr. bo ter, 75 gr. basterdsuiker, een snuifje bakpoeder. Kneed boter, bloem, suiker en bakpoeder vlug dooreen tot een soepelen bal. Druk het deeg in een platte-zandtaart vorm, waarvoor 1 cm. hoo ge gladde of gekartelde vormen het meest ge schikt zijn. Bestrijk den taart van boven met wat eklopt ei met water en bak hem in een matig warmen oven! in een half uur mooi lichtbruin en gaar. Laat den taart even bekoelen voor hem te storten. Zandgebak is n.l. slap als het warm Is t wordt pas na bekoeling hard. VRAAG: Hoe krijg ik geel geworden piano- toetsen weer wit? ANTWOORD: Eerst goed afnemen met zeep- sopje, met warm water afsponsen, daarna met waterstofsuperoxyde. Oppassen dat het binnen werk niet nat wordt. KORFBAL. HET HJKJB.-TWAALFTAL. Het HJCJB.-fcwaalftal, dat tweeden Paasch dag te Amsterdam zal uitkomen om het A.K.B.-schild, is als volgt samengesteld: Aanval. Heeren: B. Timmermans. L. Waage dames: G. Starink, S. Hommels (allen Oos- terkwartier) Midden. Heeren: F. Fortgens (aanvoerder) M. Rip; dames: A. Oudolf, D. Kroon, (allen S. V.) Verdediging. Heeren: A. Bos, G. Bos (beiden Palvu)dames G. Nagtegaal (Aurora), W. Compiet (Alw. Ready). Reserves: Dame: mej. E. Beun (Alw. Ready); heer: P. J. Zwiep (S.V.) HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. Spek—M. Wilkens; W. J. Verhaar en A. Bernsen; B. N. J. Roskott en H. M. Florijn. Getrouwd: M. Das en G. Hessels; K. P. Hu- ges en G. Westenberg. Bevallen: M. M. OverdijkLubbers, d.; M. P. Janzen-Leuven, z. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 65 partijen Goudsche kaas, onder alle met rijksmerk, totaal 2925 stuks, wegende 26325 K.G. Prijs met R.M., le soort 2223 2e soort 2021; Handel flauw. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Brielsebe Eigenheimers f 1.9-02.20 per H.L., Zeeuwsche Eigenheimers f 1.802.per H.L., Zeeuwsche Bonte f 1.902,15 per H.L. Zeeuwsche blauwe f 1.9-02.15 per H.L., Eigenheimers Poters f 1.501.75 per H.L., Blauwe Poters f 1.40—1.50. Bevelanders f 1 f 1.90 per H.L. Westlandsche ronde, zand 43 ct per K.G., Westlandsche kleine 23 ct. per K.G. Vlas-aanvier 6300 K.G. blauw, schoon f 0.70- SPORT- EN ONTSPANNINGSAVOND f 0.80 per K.G., 800 K.G. wit Zeeuwsch f 0.68- Maandag j.l. trad de sport- en ontspannings f 0.78 per K.G., 3000 K.G. Groningsch f 0.65vereeniging „Viribus Unitis", bestaande uit f 0.74 per K.G., 5200 Hollandsch Geel f 0.68verpleegden van het Provinciaal Ziekenhuis, f 0.78 per K.G., 1750 K.G. Dauwroot f 0.50wederom in „Musis Sacrum" op, thans voor f 0.58 per K.G. Aanvoer kalm. Vraag vol- donateurs en genoodigden. i doende. Prijzen goedkooper. I Hetzelfde programma als Zaterdag j.l. BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. Med.) werd uitgevoerd en ook nu was het succes weer groot. BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. J. L. MuddeBerendse, d:; P. C. Even—Witkamp, d. W. H. HonnebierMi chel, z„ S. Zwarteveen-Kuipers, z. Ondertrouwd: J. H. Wigersma en J. C. de Jong, A. J. Oosterling en M. F. W. Koelma, W. J. Bos en G. J. H. Brus. Overleden: A. A. C. Alberdingk, 68 j., A. Overakker, 78 j., M, G. Kampman, 77 j. wed. van G. L. Smit, J. Groesz, 20 j. R. F. Swaving Dijkstra, 30 j. overleden te Haarlem. J. Smit, 56 j. overleden te Haarlem, W. Speerstra, 72 j. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. De afdeeling Haarlem en VeLsen van de Nederlandsche beweging voor Eenheid door Democratie hield Maandagavond een wij'k- propagandavergadering in hotel Vreeburg. De vergadering, die flink bezocht was, stond onder leiding van den heer H. Hennink, vice- voorzitter der afdeeling Velsen. De eerste spreker, de heer G. Verschuur, voorzitter der afdeeling Utrecht, had tot on derwerp „De waarde der Democratie". Sipreker begon met een citaat uit een dag blad over de schending van het concordaat met Duitschland door de Duitsche regeering. Vijf jaar geleden, aldus spr. zou hij voor een geweldigen pessimist zijn uitgekreten, die had durven voorspellen, dat thans een aanslag zou gesmeed worden op ons maat schappelijk stelsel, dat volgens oude tradi ties geheel -bij ons past, dat wij, democraten, als „bekrompenen" beschouwd zouden wor den en dat men ons vage theorieën, recht streeks uit 't buitenland geïmporteerd, zou willen opdringen. En toch is dit alles thans werkelijkheid geworden. Maar de beweging Eenheid door Democratie verzet zich tegen dit heilloos gedoe, dat democratie een pro duct v-an vreemden, van Franschen bodem noemt en dus maar hoe eerder hoe liever moet verdwijnen. Dit is, zegt spr., een ver draaiing der feiten, al mag niet ontkend worden, dat dé Fransche revolutie van 1789 eenigen invloed heeft gehad op de ontwikke ling der democratie. Maar de democratie in Nederland en Engeland is zuiver van West- Europeeschen oorsprong. In ons land is reeds in de 14de eeuw het democratische beginsel te speuren, blijkende uit de afhankelijkheid der vorsten van de bevolking inzake het vraagstuk der financiën. Als een ander bewijs van de macht der democratie noemde spr. het afzweren van Filips n in 1581, waarbij de Staten als -argument aanvoerden, „dat een volk er niet is voor een prince maar een prince er is voor zijn volk. Spreker schetste vervolgens de toestanden in de latere eeuwen, waarbij hij liet uitko men, hoe het democratisch beginsel, nu eens meer, dan eens minder gehandhaafd blijft. In 't bijzonder besprak hij Thorbecke's Grondwet, die nog altijd de grondslag vormt van ons democratisch staatsbestuur, dat door de N.S.B. zoozeer wordt veroordeeld. De latere herzieningen dezer Grondwet hebben een democratischen grondslag niet aange tast. Dank zij de zegeningen van den mo dernen rechtstaat kwam ons land tot nieu wen bloei. Deze duurd tot den wereldoorlog, waarna communisten en Nat. Socialisten zich beroepen op de dictatuur, welke echter in flagranten strijd is met de democratische staatsgedachte. Vervolgens besprak de heer Verschuur een uitlating van Hitier, volgens welke de demo cratische grondslag voert tot wanorde. Al lerminst slaat dit echter op Nederlandsche toestanden. En de heer Mussert praat hem. dapper na. Wat hij tegen de democratie aan voert, is bijna woordelijk overgenomen uit „Mein Kampf". Maar wat is er nu eigenlijk niet in orde met de Nederlandsche democratie? vroeg spreker. Dat er wel eens minder geschikte, minder betrouwbare leiders zijn geweest on der het democratisch regime, wordt ook door de democraten zelf ten zeerste betreurd. Maar dat Mussert de „fiere Nederlanders", het „Imperium van 65 millioenzielen", een kniebuiging wil laten maken voor de heeren in Berlijn, ook dat betreurt spr. ten zeerste. Democraten zijn geen aanhangers van staatsvergoding, van jeugdbederf, van ras- senverheerlijking en rassenhaat, van onder drukking onzer traöitioneele vrijheden in zake geloof, gedachte, 't recht van spreken en vergaderen enz. Na 1848 hebben wij hier geen revoluties en geen oorlogen gehad, heeft ons land een eer volle positie in Europa bekleedt en onze staatslieden verdienen een beter lot dan door Mussert c.s. belachelijk te worden gemaakt. De dictatuur doodt 't zelfstandig denken, vormt onderdanen in plaats van vrije staats burgers, kweekt 't afschuifsysteem, met als eenige verantwoordelijke persoon de leider, die aan niemand verantwoording schuldig is. Is E. d. D. dus tegen de dictatuur van de N.S.B.niet minder is zij gekant tegen die van 't communisme. Zij is voorstander van den Volkenbond en het internationaal recht, tegenstander van de opvoeding voor oorlog, zij erkent het recht der ouders, hun kinde ren op te voeden naar hun eigen inzichten, is tegenstander van Jodenvervolging en ver oordeelt de verheerlijking van 't eigen ras. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer H. Hennink. Deze begon met de mededeeling, dat er 14 nieuwe leden tot de afdeeling Haarlem wa ren toegetreden, waardoor het ledental dezer afdeeling tot boven de 1000 is gestegen. De heer Hennink zette voorts uiteen, wat E. d. D. is en wat zij wil. E. d. D., aldus spr. is een Nederlandsche beweging in hart en nieren, zy is geen nieu we politieke .partij. Zij wil veiligstelling van 't democratisch beginsel. Spreker besloot met de verzekering, dat de grootste smaad, een vrij volk aan te doen, is: beknotting van zijn traditioneele, demo cratische vrijheid i

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2