Vijftien jaar tegen vrouw geëischt. Wegens dubbelen moord te Merkelbeek. Drama te Tilburg? Jubilea van K.L.M.-piloten. DINSDAG 23 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Verdachte hekent en ontkent. Sterke aanwijzingen tegen haar. De rechtbank te Maastricht behandelde Maandag de strafzaak tegen de 64-jarige Maria, Clara van Helden, van Belgische na tionaliteit, afkomstig uit Merkelbeek, ver dacht van moord op den 73-jarigen M. A. F. Buysers, en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vo rige jaar. De vermoorde schoonzuster van B., de 72- jarige Maria Josepha Hubertina Buysers- Senden, afkomstig uit Neerbeek, was, mede met het oog op de kermis, gedurende enkele dagen naar Merkelbeek gekomen om B. te helpen. Naar verluidt, zouden er tusschen B. en diens schoonzuster eenerzijds en de huishoudster (verdachte) anderzijds, mee- ningsverschillen zijn gerezen, waardoor de stemming van deze laatste tegen de beide anderen geprikkeld was. In den avond van Zondag 22 November is verdachte, bij de buren, die op eenigen af stand wonen, komen vertellen, dat er een in dringer in huis was. Zij zeide niet te weten of er iets met B. en diens schoonzuster niet in orde was. De buren spoedden zich daarop naar de woning van B. Aldaar aangekomen deden zij een gruwelijke ontdekking. In de keuken vonden zij het lijk van de schoon zuster, die op afzichtelijke wijze bleek te zijn vermoord. Zij was gekleed in haar mantel. Op de tafel lagen een hoed en een taschje. Onder de tafel lag een kerkboek. Intussehen had de huishoudster in de slaapkamer bo ven geconstateerd, dat ook de landbouwer B. vermoord was. Deze lag' met afgesneden hals in bed. De politie werd gewaarschuwd en spoedig waren de gemeente-veldwachter Linckens en de brigadier der rijksveldwacht, Meijer uit Amstenrade ter plaatse. Ook de mareohaussée uit Brunssum werd gewaar schuwd. Het parket te Maastricht dat ge waarschuwd was stelde onmiddellijk een on derzoek in waarbij ook de burgemeester Ga briels aanwezig was. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van de huishoudster, die van dit misdrijf werd verd, _.ht. Verdachte, die tot heden alle schuld is blijven ontkennen, dischte een verhaal op van een roofoverval, waarbij zij door een manspersoon, gewapend met mes en revolver zou zijn aangevallen, waarop zij naar den zolder zou zijn gevlucht, vanwaar zij niet weg kon. omdat de indringer aan de trap post was blijven vatten. Deze man wien zij op zijn verzoek een boterham zou hebben gegeven, zou haar ook een rijksdaalder heb ben afhandig gemaakt. Toen de man verdwenen was is zij direct naar de buren geloopen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat er geen spoor van een inbre ker was te vinden en dat nog den avond van de misdaad het vee in de stallen goed ver zorgd bleek te zijn. Het bewijsmateriaal tegen de verdachte stapelde zich gaandeweg op, zoodat zij in arrest werd gehouden. Door het O.M. bij de rechtbank te Maas tricht waren zeventien getuigen, waaronder de recht er-commissaris, mr. Gadiot en de scheikundige E. van Waegeningh uit Maas tricht. als deskundigen opgeroepen. Van de getuigen werden eerst de deskun digen gehoord. Uit hun verklaringen is ko men vast te staan, dat de vermoorde vrouw eerst met een Engelschen sleutel geslagen is en naderhand mët-een scheermes bewerkt is, waardoor de hals werd doorgesneden. Op de zelfde wijze is ook Buysers om het leven ge bracht. Op aanwijzing van de verdachte heeft men later een Engelschen sleutel ge vonden. Men ontdekte, dat er bloedvlekken aan gekleefd hadden en dat Ihij later met water en zand was afgewasschen. Ook wer den nog bloedvlekken ontdekt op een blouse en een schort van verdachte. Dit was men- schenbloed en verdachte kon niet verklaren, hoe deze vlekken er op gekomen waren. Een halve bekentenis. Zij heeft tegen eenige personen een halve bekentenis afgelegd, in dezen zin, dat zij door Buysers en later ook door diens schoon zuster zou zijn aangevallen en toen uit zelf verdediging beiden gedood zou hebben, Deze lezing van het geval trekt zij echter thans terug. Zij handhaaft nu haar verhaal van den vreemden indringer, die haar den ge- heelen dag op zolder heeft opgesloten. Van opsluiting kan echter geen sprake zijn, want het slot werkte niet en ook kan de bewering De Wereldtentoonstelling te Parijs. Bewijs van Nederlanderschap in plaats van paspoort. Zooals reeds bericht werd, zullen binnen kort van Fransche zijde legitimatiekaarten worden beschikbaar gesteld, ten dienste van bezoekers der wereldtentoonstelling te Parijs welke den houders verschillende voordeelen verschaffen, maar hen niet ontslaan van de verplichting, een geldig Nederlandsch pas poort te bezitten. De AN.W.B. heeft er bij de betrokken Fransche autoriteiten op aangedrongen een regeling te treffen, welke het bezoek aan de Parijsche tentoonstelling voor den Neder- landschen toerist mogelijk maakt, zonder hem te verplichten, de kosten voor aan schaffing van een Nederlandsch paspoort te maken. In antwoord daarop ontving de A.N.W.B. bericht, dat. hoewel hieromtrent nog geen officieel besluit is genomen, er toch alle kans bestaat, dat speciaal voor Nederlanders, een regeling zal worden getroffen in dien zin, dat Nederlandsche houders van de uit te geven „cartes de legitimation"" in Frankrijk zullen worden toegelaten op vertoon van hun bewijs van Nederlandschap, dat ook voor België reeds geldig is. Dit zou voor deze toeristen een aanmer kelijke kostenbesparing meebrengen. van verdachte, dat zij den vreemdeling door het sleutelgat kon zien, niet juist zijn, om dat er door het sleutelgat niets te zien is van wat er beneden aan de trap gebeurt. Aan het einde der getuigenverhooren vroeg de president een naderen uitleg aan ver dachte van een brief, dien zij geschreven heeft uit de gevangenis aan haar getrouwde dochter. Zij spreekt in dien brief van de groote schande, welke zij over de familie heeft gebracht, en betreurt haar daad. Ook drukt zij in dezen brief haar spijt er over uit, dat zij twee menschen van het leven heeft beroofd. De verdachte bekent, den brief geschreven te hebben, doch zegt, niet te weten, hoe zij er toe gekomen is. In de gevangenis heeft zij meermalen tegen verschillende personen een soort van bekentenis afgelegd, doch telkens bracht zij het element van noodweer in het midden Tenslotte heeft mr. J. Dautzen- berg, het O.M. waarnemende, requisi toir genomen. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, daar de bekentenis van de verdachte door de materieele bevindingen worden aangevuld. Spr. meent te moeten concludeeren tot schuldig verklaring van de verdachte en veroordeeling tot een gevangenisstraf van vijftien jaar wegens doodslag, tweemaal ge pleegd. De verdediger van de verdachte, mr. Van de Kroon uit Heerlen, heeft vervolgens vrij spraak gevraagd. Vrouw en twee kinderen vermist. Lijkje van één der kinderen uit het water opgehaald. iSinds het einde der vorige maand worden te Tilburg vermist een vrouw met twee kinderen van twee en vijf jaar. Maandagmiddag werd in de Pius- haven het lijkje van een jongetje gevonden, dat aanvankelijk niet ge ïdentificeerd kon worden. Het lijkje moet reeds verscheidene dagen in het water hebben gelegen. Later is gebleken, dat men te doen had met het lichaampje van een der vermiste kinderen. Daar het vermoeden is ge rezen, dat ook de vrouw en het andere kind te water zijn geraakt, is den geheelen dag de haven afgedregd; er werd echter niets gevonden. Girocommissie geïnstalleerd. Door minister De Wilde. Maandagmiddag is door den minister van Binnenlandsche Zaken geïnstalleerd de in artikel 9 van de Girowet bedoelde commissie van advies betreffende de bemoeiingen van de openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden. Voorzitter van de commissie is Dr. E. Hel dring, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, leden zijn mr. D. Crena de Jongh, president van de Nederlandsche Handelmaatschappij, mr. dr. A. van Doorninck, oud-thesaurier- generaal bij het Departement van Financiën, W. Drees, lid van de Tweede Kamer, A. Ver dijk. vice-voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten en burgemeester van de gemeente Eindhoven. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd Mr. J. J. Klaasesz. werkzaam bij het hoofdbestuur der P.T.T. In de commissie, welker leden voor den duur 'van 5 jaar zijn benoemd, vertegenwoor digen twee leden in het bijzonder de be langen van de gemeentelijke diensten De Nijenrode-zaak op 27 en 29 April voortgezet. Naar wij vernemen, zal het gerechtshof te Amsterdam de behandeling van de Nijenrode- zaak op 27 en 29 April a.s. voortzetten. Eenige maanden geleden is een interlocu toir arrest gewezen door het Hof, waarbij de zaak teruggewezen werd naar den rechter commissaris, mr. Smits, om een nader onder zoek in te stellen naai- de briefwisseling tus- scihen Onnes en Koning, waarvan Koning n.l. beweert, dat deze gefingeerd is en geen be trekking heeft op een schilderijenhandel NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 63-jarige gepensioneerde onderwijzer J. W. Oliemans uit de Schepenstraat te Rotter dam, is in die straat aangereden door een personenauto, bestuurd door den 36-jarigen A. J. G. uit de Samuel Mulderstraat aldaar. Met een schedelbasisfractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij tegen den avond is overleden. De auto is in beslag genomen. ONTVANGST PER DAGKILOMETER BIJ SPOORWEGEN STIJGENDE. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen over de maand Februari bedragen totaal f 8.762.150. Sinds 1 Januari van dit jaar is ontvanger, t 14.749.650 tegen f 14.958.005.38 in 1936. De ontvangst per dagkilometer bedraag1 dit jaar tot nu toe f 73.32 tegen f 72.66 in '936. 7UCRÈME eert weldaad i/nnr Uw huid (Adv. ingez. Med.j De Koningin Wilhelminastraat te Rio de Janeiro. Jhr. v. Karnebeek onthult het naambordje. RIO DE JANEIRO, 16 Maart. (Per lucht post). In de Braziliaansche hoofdstad vond hedenochtend een korte, doch bijzon der treffende plechtigheid plaats, zooals per telegram reeds werd gemeld. De ge meenteraad van het federale district, waarin de bondshoofdstad Rio de Janeiro ligt, had n.l. besloten, aan een straat den naam van Rua Rainha Guilhermina te geven, en had jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hoofd van de Nederlandsche Handelsmissie, welke Zuid-Amerika bezoekt, uitgenoodigd, het naambordje te onthullen. Des ochtends te elf uur stelde een militair muziekcorps zich op naast de beide natievlaggen, welke van de straathoeken woeien. Aan beide hoeken was een naambordje aangebracht, resp. door de Braziliaansche vlag en door die van het federale district bedekt. Een groot aantai hooggeplaatste Brazilianen, waaronder de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Pimentei Brandao, en de voornaamste gemeentelijke autoriteiten, hadden zich verzameld om de Ne derlandsche Handelsmissie ter plaatse te begroeten. De prefect (burgemeester) van het fede rale district, kanunnik Olympio de Mello, hield een toespraak waarin het wijze landsbestuur van de groote gaven van geest en hart ge memoreerd werden, welke zulk een onver brekelijke band gelegd hebben tusschen het Nederlandsche volk en zijn souvereine. Her innerd werd er aan dat H.M. Koningin Wil- helmina eigenlijk twee kronen draagt, nl. de gouden van hare dynastie, en voorts een van rozen (het Portugeesche woord „Coroa" be- teekent n.l. zoowel kroon als krans) in haar hoedanigheid van begaafde schilderes. In dit verband wees spr. op het vermeldens waardige feit dat ook Johan Maurits van Nassau bij zijn aankomst in Brazilië, thans 300 jaar geleden, zich had doen vergezellen van een schilder van naam, Frans Post, de eerste kunstenaar die de schoonheid van het Braziliaansche landschap op het doek heeft gebracht en wel met een talent dat de eeuwen overleeft. Tenslotte verzocht de prefect aan het hoofd der missie de naambordjes te onthullen. Jlir. van Karnebeek spreekt in het Portugeesch Hierop nam jhr. van Karnebeek het woord, en wel eerst in het Portugeesch, in welke taal de volgende inleiding door hem werd uit gesproken: „De stad Rio de Janeiro had ter gelegenheid van het bezoek van de Neder landsche Handelsmissie, geen treffender hulde aan Nederland kunnen brengen dan door aan een harer straten den naam van onze beminde koningin te geven. Ik verzoek u om verlof, mijn verdere rede in het Hol- landsch te mogen uitspreken, want de ge dachte is bij mij opgekomen dat gij het mis schien wel aardig zou vinden om op deze bijzondere plek en bij deze bijzondere ge legenheid juist ens onze taal te hooren gebruiken. (Hier ging jhr. Van Karnebeek in het Nederlandsch over). Zij. wier door- luchte naam deze straat zal sieren, is hel symbool van onze geschiedenis en van onze beste tradities. Haar leven is gedurende een bijna 40-jarige regeering. die moeilijke tijden gekend heeft, een voorbeeld geweest van ko ninklijke plichtsbetrachting en toewijding. In een tijd die zoovele instellingen aan het wankelen bracht, is in haar persoon de een heid van volk en dynastie op zoodanige wijze bevestigd, dat Nederland in zijn over vier werelddeelen verspreid rijk de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Door aan deze vorstin in uw schoone stad deze bijzondere hulde te brengen, heeft uw stadsbestuur zich zelf geëerd, en blijk ge geven van een diep begrip voor wat in de ziel van ons volk omgaat. Ik kan u de ver zekering geven dat uw hoffelijke gebaar in mijn land weerklank zal vinden en er toe zal bijdragen, Brazilië en Nederland, die juist in het huis van Nassau hun vroegste verbin ding hebben gevonden, ook in de toekomst te doen samengaan. (Hier vervolgde jhr. Van Karnebeek weer in het Portugeesch): met groot genoegen gevolg gevend aan de uït- noodiging van uwe excellentie, heb ik de eer, het naambord te onthullen waarop de naam gegrift staat van de Koningin dei- Nederlanden. mijn verheven gebiedster en ik doe dit met gevoelens, waaraan een zeer per soonlijke ontroering niet vreemd is". Beide redevoeringen werden met een har telijk applaus begroet en vooral het feit dat het hoofd der Nederlandsche Handelsmissie in onberispelijk Portugeesch sprak, bleek de Braziliaansche aanwezigen bijzonder te treffen. Hierin wordt een gebaar van bijzon dere hoffelijkheid jegens Brazüië gezien, waarvan een onweerstaanbare invloed zal uitgaan op de stemming daar te lande jegens al wat Nederlandsch is. Onder gejuich en feestmuziek deed jhr. Van Karnebeek ver volgens de beide vlaggetjes neervallen, welke het naambord Rua Rainha Guilhermina be dekten. Deze werden bij vertrek aan jhr. Van Karnebeek ten geschenke aangeboden. Nasleep van de Lijster-ramp. Een proces tegen de K. L. M. Bij het ongeval met de Douglas-machine „De Lijster" op Croydon op 9 December j.l. bevond zich onder de 14 slachtoffers baron Gottfried Eberhard von MeyerenHohenberg. Thans heeft naar de „Tel." meldt, de Ween- sche actrice, mevrouw Juli Destie, stiefmoeder van baron von Hohenberg, zoor van het slacht offer, voor het Londensche civiele hof een actie tot schadeloosstelling tegen de K.L.M ingesteld. De K.L.M. zal deze vordering bestrijden, omdat zij de aansprakelijkheid niet erkent. Als haar vertegenwoordigster voor de zaak voor het Londensche gerecht heeft de maat schappij de Londensche advocatenfirma Mac Donald aangewezen. De vaststelling van de schadevergoeding is eventueel door de eischeres aan het. Londen sche gerecht overgelaten. De K. L. M. heeft momenteel twee jubilarissen. Iwan Smirnoff heeft n.l. zijn vijftienduizend vlieguren volge- maakt en in dien tijd een afstand van 3.000.000 K.M. afgelegd. De piloot L. Sillevïs herdacht gisteren het feit, dat hij 15 jaar deel uitmaakt van het vliegerscorps der K. L. M. Hoeveel ki lometers hij in dien tijd heeft afge legd? Hij weet 't zelf niet. Hij heeft gevlogen en aan de afstanden geen aandacht geschonken. Misschien gaat zijn a.s. echtgenoote, de heer Sillevis zal n.l. op 1 April a.s. in het huwelijk treden, voor hem gaan boek houden. Indië kan voldoende rubber leveren. Productie spoedig tot 100 der quota op te voeren. BANDOENG, 22 Maart De directeur van het departement van Economische Zaken, mr. Hart, heeft aan „De Preangerbode" een interview toegestaan in zake de rubbersi tuatie, waarbij de heer Hart het volgende ver klaarde: Speculatie, gerucht en onwetendheid hou den zich op storende wijze met de rubber bezig, daarbij, voorshands niet zonder suc ces, de wereld trachtende te suggereeren, dat wij voor een mogelijk rubbertekort staan. Daartegenover kan worden gesteld en wel op grond van betrouwbaar statistisch materiaal, dat zeker niet voor op zijn vroegst over 5 a 6 jaren sprake kan zijn van een rubber tekort. De vermindering van voorraden kan wor den verklaard uit de aanvulling van de voor raden, verder door cidenteele stijging van het verbruik, het opslaan van belangrijke rubberquanta voor defensie-doeleinden en speculatie. De rubber is momenteel een be leggingsobject geworden. Tegenover de speculatieve geruchten, dat Indië en Malakka niet in staat zijn de quota te halen, kan zoo ging de heer Hart voort gesteld worden, dat Java onmiddellijk, de ondernemingen op Sumatra binnen enkele maanden en de bevolking binnen afzienba- ren tijd in staat is om honderd procent of zelfs meer te produceeren. (Aneta) Steeds meer inbraken blijken door combinatie gepleegd te zijn. De Rotterdamsche politie houdt zich nog steeds bezig met de glazenwasschers-inbrekers die kort geleden reeds door de rechtbank tot zware straffen zijn veroordeeld, die kort gele den reeds door de rechtbank tot zware straffen zijn veroordeeld. Het is de politie van de Maas stad nog niet gelukt in een aantal inbraken van de laatste jaren licht te brengen en men is er tenslotte toe overgegaan steeds meer inbra ken op rekening te schrijven' van de glazen- wasscherscombinatie. En dat zij hiermede niet op den verkeerden weg is, blijkt wel uit wat zij tot nu toe heeft gevonden. Thans is ook komen vast te staan, dat de glazenwasschers ook schuldig zijn aan de in braken. gepleegd in den nacht van 27 op 28 October 1935 in het Regentessehuls (het Rot- terdamsch Administratiekantoor), waar onge veer f 4500 buitgemaakt werd en op 24 Januari 1934 bij een firma aan de Aelbrechtskade te Rotterdam, waar om en bij de f 2600 gestolen werd. In verband daarmede kon nog de hand ge legd worden op nog een glazenwasscher, den 44-jarigen H. P., die bij deze twee zaken ook zijn medewerking verleend had terwijl de politie ook weer terechtkwam bij den glazen wasscher O., dien men reeds in handen had voor de inbraak bij de HollandAmerika Lijn. En nog is de politie niet aan het eind van het onderzoek. Vast staat dus, dat bij deze zaken betrokken zijn de 37-jarige glazenwasscher H. O., de 44- jarige glazenwasscher H. P., als nieuwe vangst en dat er bovendien nog meer inbraken in het crediet geschoven kunnen worden van den 52-jarigen koetsier a. J. L. en den 43-jarigen bankwerker W. S., beiden gedetineerd in ver band met de inbraak bij Rueb en den 32- jarigen schoorsteenveger J. H.. gedetineerd wegens een inbraak te Sliedrecht. Men kan dus wel nagaan welk een omvang deze affaire heeft aangenomen. Bovendien is ter zake van heling nog ge arresteerd de 31-jarige buffetjuffrouw M. J. S. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, daar de politie overtuigd is, dat er nog meer inbraken aan het licht zullen kunnen worden gebracht. J. HOLLANDER OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. In den ouderdom van 53 jaar is hedenochtend hier ter stede overleden de heer J. Hollander, parlementair redacteur van het dagblad „De Standaad". De heer Hollander heeft zich groote be kendheid verworven door zijn uitgave: .Licht in lijden" een correspondentieblad voor zie ken. dat niet alleen in Nederland maar ook in Indië en Zuid-Afrika werd verspreid. Auto van een dijk gereden. Zeven gewonden. Zondagavond omstreeks 10 uur raakte op den hoogen oprit van den Kruiswweg nabij Aalsmeer, de bestuurder van een auto, de heer K. uit Aalsmeer, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat de auto van den dijk reed en van een hoogte van ongeveer 3 meter naar beneden tuimelde en over den kop sloeg. De zeven inzittenden, de heer B. en zijn echtgenoote en verdere familieleden, werden allen min of meer ernstig gewond opgenomen en per ziekenauto naar hun woningen in Aalsmeer overgebracht. De heer B. die in be- wusteloozen toestand verkeerde, heeft ver moedelijk een hersenschudding gekregen. Maandagmiddag was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. Zijn vrouw werd ook vrij ernstig aan het hoofd gewond. De toestand van de overigen was naar omstandigheden bevredigend. De politie stelde omtrent het gebeurde een onderzoek in. DE NIEUWE IMMIGRATIE-BEPALINGEN VAN DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA. Het gezantschap van de Unie van Zuid- Afrika maakt bekend, dat ingevolge de be palingen van de Vreemdelingenwet 1937, welke op 1 Februari j.l. van kracht gewor den is, voortaan van alle personen, die zich in de unie willen vestigen, vereischt wordt, dat zij aanvraag doen, op de daartoe voorgeschre ven formulieren, voor een „permit voor per manent verblijf". De noodige aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij het gezantschap, of bij de Ne derlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging Keizersgracht 141. Amsterdam C., de stichting landverhuizing „Nederland" Bezuidenhout- scheweg 97, Den Haag, en de betreffende Scheepvaartmaatschappijen. Personen, die voor tijdelijk verblijf naar de Unie -Ran. kunnen toegelaten worden op een tijdelijk permit, welke afgegeven wordt in de haven van aankomst en waarvoor het indienen van een aanvraag op een bijzonder formulier van hieruit niet voorgeschreven is. Het ge zantschap wenscht er nadrukkelijk de aan dacht op te vestigen, dat personen, die wen- schen te immigreeren, eerst in het bezit moe ten zijn van bovenbedoelde permit voor per manent verblijf, alvorens naar de Unie te vertrekken. Hoewel tot nu toe immigranten, die de ont vangst van de aangevraagde permit niet. kon den afwachten, in zooverre tegemoet geko men werden, dat zij tot de unie toegelaten werden op een tijdelijke permit, en het hun toegestaan was om na aankomst een aan vraag voor een permit voor permanent verblijf in te dienen, zou dit thans komen te vervallen voor personen, die na 31 Maart 1937 naar de unie vertrekken. Het moet dus duidelijk wor den verstaan, dat diegenen, die na genoem den datum vertrekken met de bedoeling zich in de unie te vestigen, niet op een tijdelijk permit toegelaten zullen worden. Indien een vreemdeling verklaart, dat hij naar de Unie gaat slechts voor tijdelijk ver blijf en dan na toelating te kennen geeft, dat hij zich in de Unie wil vestigen, zal geen verlenging van den geldigheidsduur van de tijdelijke permit toegestaan worden teneinde een zoodanige vreemdeling :n staat te stellen aanvraag te kunnen doen voor permanent verblijf. Glazenwasscherscomplot dijt uit. Voorloopige uitbreiding van Schiphol. B. en W. van Amsterdam zijn volgens de Tei. voornemens aan den raad voor te stellen het bestaande platform op Schiphol uit te breid den en één startbaan aan te leggen. Dit zou dan een voorloopige verbetering zijn in af wachting van een definitieve uitbreiding. Voor het verhardingsmateriaal zou men aan asfalt de voorkeur gaan geven boven beton. Nationale Levensverzekerings" bank. Netto winst f 2.719.404. Verzekerd bedrag tot ruim een half milliard gestegen. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: In 1936 werd aan nieuwe verzekeringen ge boekt een bedrag van 46 millioen gulden. Tot deze productie hebben, evenals dat reeds sedert eenige jaren het geval was, de rente verzekeringen in ruime mate bijgedragen, zij het dan ook dat in 1936 de kapitaalverzeke ringen wederom terrein gewonnen hebben. Wegens normale beëindiging (overlijden, afloop) werd in 1936 afgeschreven een bedrag van 9.9 millioen gulden, terwijl wegens tus- schentijds verval (afkoop, staking van premie betaling enz.)hoewel een gunstiger beeld ver- toonende dan de voorafgaande vier jaren, een verzekerd bedrag van 20 millioen gulden moest worden afgeboekt. Het verzekerde bedrag nam in 1936 toe met 16 millioen gulden (tegen 9.8 millioen in 1935) en steeg daardoor tot 512 millioen gulden. Het overschrijdt thans het halve milliard. De sedert 1930 doorzettende daling van de rentevoet heeft de Nationale aanleiding ge- gegeven, de premie-reserve, voorzoover deze tot dusver naar een hoogere rentevoet dan ZV2 pCt. werd berekend, om te rekenen op een basis van 3V2 pCt. hetgeen een extra-verster king van de premie-reserve met 5.036.770 be- teekende. De gemiddelde rente van alle bezittingen is sedert 1930 toen zij nog 5.22 pCt. heeft be dragen. geleidelijk gedaald tot 4.64 pCt. De sterfte was voor de Nationale gunstig, ook onder hen die zonder geneeskundig onder zoek werden aangenomen. De beleggingen hebben, zoowel wat haar stabiliteit betreft als met betrekking tot haar rendement, bevredigende resultaten opge leverd. De algemeene stijging van het effec- tenkoersen leverde een voordeel op van ruim 3.5 millioen gulden, welk bedrag bij de extra reserve werd gevoegd. Aan deze werd voorts uit de bedrijfswinst, groot 2.719.404.15, toe gewezen een bedrag van 1.741.423.40. Van de extra-reserve werd. ter versterking van de premiereserve, gebruikt het reeds genoemde bedrag van ruim 5 millioen gulden. Ondanks deze overboeking is de extra-reserve, einde 1935 bedragende 13.8 millioen gulden, gestegen tot 14.1 millioen gulden. Aan premiën en koopsommen werd in 1936 ontvangen een bedrag van 19 millioen gul den; de uitkeeringen aan polishouders hebben, met inbegrip van de afkoopsommen, bedragen 13'/2 millioen gulden. De premie-reserve is in 1936 gestegen tot 176 millioen gulden. Het dividend bedraagt, evenals het vooraf gaande jaar, 48 per aandeel. Ook als winst aan de verzekerden is hetzelfde bedrag be schikbaar als over 1935, namelijk 358.333.33. N.V. Eerste Rotterdamsche Maat schappij van Verzekering tegen Ongevallen. Aan het verslag ontleenen we: Ondanks de ongunstige economische om standigheden handhaafde zich in 1936 de premieontvangst op nagenoeg dezelfde hoogte, welke in 1935 werd bereikt. Er werd aan pre miën voor eigen rekening ontvangen een be drag van 1.649.307.43. Hooger dan in 1935 waren daarentegen de uitkeeringen wegens schade (voor eigen risi co), in het bijzonder door ongevallen met doodelijken afloop en met blijvende invalidi teit; deze elschten In 1936 een bedrag van 901.577.48. Tengevolge van die meerdere schade was de bedrijfswinst lager dan in het voorafgaande jaar. Zij bedroeg f 286.237.57 'tegen 1 372.862,27 in 1935). uit welke winst Tl.6MMHrSeIVe ïerh00gd wcrd tot

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5