De Zeeweg. Gezelschap Saalborn-Parser. Concert. WOENSDAG 24 MAART 1937 HAAHLEM'S DAGBLAD ^KtN/'f IN IETTEREN A I HET TOONEEL Mijn zoon - de Minister Het is wel een bijzonder grappig blijspel, dat „Mijn zoon de Minister" van André Bira- beau, waarop Saalborn en Parser dit keer be slag hebben weten te leggen. En het is dade lijk een groot succes voor dit gezelschap ge worden, speciaal voor Saalborn die er een ko mische rol van formaat met heerlijken humor in speelt. Saalborn is in dit Fransche blijspel een bode op het Ministerie van Onderwijs, die op een goeden dag zijn eigen zoon als minister het Kabinet ziet binnenstappen. Zijne Excellentie weet, als hij minister wordt, van het bestaan van dezen papa niets af. Zijn eerzuchtige moe der heeft hem nooit verteld, dat zij vroeger nog eens met e%n eenvoudig kantoormannetje getrouwd is geweest en hij^ verkeert daardoor in de meening, dat hij de zoon is van den rijkeh Julien Marines. Maar als hij den eersten dag op zijn kabinet komt, moet hij tot zijn schrik van zijn moeder die er trouwens niet min der van ontdaan blijkt te zijn hooren, dat Gabriël, de bode, zijn bloed-eigen vader is. Deze komische situatie wordt door Saalborn en Birabeau zoo rijkelijk uitgebuit, dat het publiek van de eene lachgolf in de andere stort. Als Saalborn met zijn mand met hout blokjes binnen komt om de kachel aan te ma ken en Robert de minister om hem heen draait om dit te beletten, davert de zaal van den lach. Maar Birabeau is een te geestig schrijver, om zijn succes enkel in de dwaze situatie al helpt die hem dan ook zeer te zoeken. Hij schrijft een heel geestigen, dik wijls sprankelenden dialoog en weet telkens van die voornamelijk op Fransche toesten- den slaande politieke toespelingen te maken, die en dat is de groote kracht der Fran- schen toch nooit kwetsend worden. Robert, de minister, doet alles om zijn va der. den bode, een andere betrekking te be zorgen, maar de ouwe heer denkt er niet aan, daarop in te gaan. „Waarom zal ik weggaan? Ik heb nog een luier baantje dan de minister!" antwoord hij. De ministers jagen ze, om de maand weg en ik blijf als 'n symbool!" Nee, Zijn Excellentie raakt hem niet kwijt. En het wordt nog veel moeilijker voor hem, als de bode zijn vaderlijke rechten langzamer hand herneemt. Want papa Fabre waakt als een strenge cerberus over het huwelijksgeluk van zijn zoon en zijn allercharmantste schoondochter. Als een verleidelijke jonge ac trice van de Comédie Francaise bij den mi nister op audiëntie is, verschijnt papa. de bode, op de meest ongelegen oogenblikken in het kabinet en het komt tot een catastrophe, wanneer de communistische afgevaardigde juist binnenkomt op het moment-, als de bode Zijn Excellentie een draai om de oor en geeft om hem op de meest drastische wijze te her inneren aan zijn plichten als echtgenoot. Die oorvijg wordt de oorzaak van den val van het kabinet en als opvolger van den zoon neemt de vader, die door de communistische partij tot minister wordt benoemd, de plaats van zijn zoon in. Wij mogen hiermee midden in de klucht zitten, wij vermaken er ons niet minder om. vooral wanneer de vroegere bode als „Excellentie" 't hem zoo bekende personeel ontvangt. Weer dreigt er een nieuwe cata strophe, als de communistische afgevaardigde absoluut onbekend met de familieverhou dingen van de Fabre's de vrouw van den afgetreden minister in de armen van zijn op volger aantreft, maar van een partijgenoot zie je nu eenmaal meer door de vingers dan van de politieke tegenpartij. Eén oogenblik denkt de zoon er over om het geheim vari het vaderschap van Gabriel te onthullen, maar dan is het de eerzuchtige moeder, die dat nog op het juiste moment weet te beletten.Zij ziet nieuwe aspecten in het ministerschap=van haar eersten man voor haar zoon entenslotte is er toch één van de familie minister, al is het dan ook maai de afgedankte echtgenoot uit haar eerste huwelijk. Ik schreef reeds, dat het publiek zich kos telijk vermaakte met dat aan komische si tuaties zoo rijke blijspel van Birabeau. Zoo groot was het succes, dat soms een enkele zin zooals de opmerking van den bode, dat hij zijn zoon dat wil zeggen zijn porti-et al meer dan 30 jaar in portefeuille had een spontaan applaus uitlokte. Mijn Zoon de Minister is als blijspel wel volkomen Fransch, wat niet belet, dat een Hollandsch publiek er even goed uitbundig peizier om kan hebben. De voorstelling wordt voor 90 procent ge dragen door Louis Saalborn, die als Gabriel Fabre een zijner beste, komische karakter rollen speelt. Saalborn is gewoon onweerstaan baar in zijn spel, eerst als bode en later als minister. O zeker, hij gaat nu en dan sterk naar de klucht, maar stuk en spel leenen er zich ook toe en hij is in het humoristische zoo grotesk, dat het als geheel toch een pracht rol van hem wordt. Jul ia Guy pers is de eerzuchtige moeder en zij speelt deze rol, waarin zij Zaterdag haar vijftig jarig tooneel jubileum mocht vieren, met haar Vlaamsch temperament, gul en levendig en laat geen oogenblik vergeten, dat deze moe. der van een minister oorspronkelijk de dochter van een heel eenvoudig groenteboex*tje was. Carla de Raet is als het charmante minis tersvrouwtje het meest Fransch, Ludzer Eringa sluit zich als de minister daar goed bij aan, Jacques van Hoven speelt eenvoudig en sym pathiek den kapitalistischen stiefvader van zijn Excellentie en Jos. van Gasteren geeft als de verleidelijke en voor ministers zoo gevaarlijke actrice weer een bewijs van haar vermogen, tot raak en knap typeeren. Er zijn ook wel eeni'ge rollen minder goed bezet, maar die zien wij gaarne over het hoofd bij een zoo amu sante voorstelling waarin Saalborn in zijn volle kracht bijna aldoor op het tooneel is. Het lijkt mij wel zeker, dat het gezelschap. SaalbornParser van dit geestige stuk van Birabeau nog veel pleizier zal beleven. Het Rika Hopper Theater was tenminste op den avond, dat ik Mijn zoon den Minister zag. stampvol. J. B. SCHUHj. NIEUWE KERK. Op Donderdagavond 25 Maart zal in de Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein, de heer Houwelingen Rijkhoek een der legendes van Selma Lagerlöff. toepasselijk op het Paasch- feest, voordragen Door mej. Cor Igesz, sopraan, begeleid op het orgel door den heer Pardoen, zullen eenige liederen gezongen worden. De toegang is vrij. Aan het einde der bijeenkomst wordt eei collecte gehouden voor de Hervormde Dia conie. CCOl facrr^ usee*, ■naan. ■m&t ctn ■fZ/l&mstXA.s. tscvn nc&M/sStk. Gl/trriizzjJLz ■mzMJ*-" iXómt/hfdkc ttsee/i aJiJbyyicudfë (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK DOOPSGEZIND ZANGKOOR EN HAARLEM'S ZANGCENOT. In de stille week vóór Paschen zijn de mu ziekuitvoeringen schaarsch, en de weinige, die gegeven worden, zijn gewoonlijk aan het Paaschgebeuren gewijd. Dit was nu met het gecombineerde concert van .Doopsgezind Zangkoor" en .Haarlem's Zanggenot" niet het geval en zelfs werden we betreffende de tijdsomstandigheden geheel van de wijs ge bracht, doordat de avond geopend werd met „O, Kerstnacht", gevolgd door „Pinxterzang" en door „Mainacht", „Von ewiger Liebe" is echter van alle tijden „O Kerstnacht" en „Pinxterzang" zijn beide op Vondel-teksten gecomponeerd: het eene door Jul. Röntgen, het andere door Alphons Vranken. Röntgen gehandelde den hekst van Vondels Rei volgens klassiek voor beeld, betrekkelijk eenvoudig en strak: in Vranken's werken overheerscht geen bepaal de stijl, maar het is veel zwieriger en biedt dan ook, vooral door sommige modulaties, veel grooter moeilijkheden voor den on bege leiden koorzang. D. Z. overwon die moeilijkhe den, die in de derde strofe wel het grootst zijn, glansrijk: allen aan het einde der voorlaatste strofe was de klank een oogenblik minder mooi dan elders en het slot toonde slechts een geringe daling van het toonpeil. „Mainacht", „Auf dem See" en Von ewiger Liebe", drie der mooiste en meest bekende liederen van Brahms, werden door de altzan geres Annie Hermes met Gosse Kroese aan den vleugel voorgedragen en over 't geheel eenomen zeer goed vertolkt Annie Hermes' zang heeft 'de laatste paar jaren veel aan expressieve kracht gewonnen. Vooral in het laatste lied had haar vertolking verschei denheid en weldadige warmte. Gosse Kroese zorgde voor goede aansluiting der klavier- partijen bij den zang en speelde die partijen met prijzenswaardige technische beheer- sching; het leek me echter dat voor de klank verhoudingen der groote concertzaal meer onderscheid van kleur en wat spaarzamer pe- daalaebruik tot voordeel hadden kunnen strekken. Gosse Kroese begeleidde ook den baritonzanger Bram Keereweer in twee aria's van Handel. Keereweer's stem klinkt in de hoogere regionen van het borstregister goed, in de lagere vlak en expressieloos: hier was de intonatie ook meermalen iets te laag. Zijn. voordracht kwam me voor nog min of meer schoolsch te zijn; de zanger zal moe ten trachten zich boven de stof te verhef fen. „Haarlem's Zanggenot" hebben we reeds bij meerdere gelegenheden leeren kennen als een goed mannenkoor. Dit onder leiding van den veteraan L. C. Keereweer staande en semble zong Dinsdagavond „Die Nacht" van Schubert en „Morgenstemming" van Theo v. d. Bijl, De beschaafde klank en de zuiver heid van den koorzang vielen ook nu weer zeer te waardeeren: de al te elastische tem po's en nuanceeringen leken in .Die Nacht" minder op him plaats dan in „Morgenstem ming", dat in echten „liedertefelstijl" ge schreven is, een stijl, waarvan Johan Wage naar zulke kostelijke parodieën geleverd heeft. Hier waren de crescendo's en dimi nuendo's niet van de lucht; hier werd een forte geacht „de groote stilte" niet te ver storen en was toch de slotindruk die van een waardelooze compositie. Heel wat meer waarde heeft Mendelssohn's „Die erste Walpurgisnacht". Dit werk vulde het tweede deel van den avond en het werd door D. Z. onder Jac. Zwaan's bezielende lei ding hoogstverdienstelijk uitgevoerd. Maar het was jammer dat Zwaan niet over een orkest beschikken kon, want hoe uitstekend Gosse Kroese zich ook van zijn taak kweet, toch kon het klavier slechts een gedeelte van de orkestpartij realiseeren, nog daargelaten dat de orkestrale kleur bij een werk als dit haast onmisbaar is. Bovendien moest het grootste gedeelte der Ouverture worden ge coupeerd. Een kleine bedenking had ik tegen de keuze van sommige tempo's: die leken me door Zwaan wat te langzaam genomen. Als solisten werkten hier Annie Hermes, Bram Keereweer en bovendien de tenor Willem Schansman mede. De bariton voldeed me in dit werk beter dan in de aria's van Handel Willem Schansman's mooi geluid trok ook ditmaal weer de aandacht; zijn uitspraak van sommige vocalen mag nog eenige cor rectie ondergaan. Annie Hermes had in de „Walpurgisnacht" slechts een kleine partij, die zij uitstekend voordroeg. K. DE JONG KINDERCURSUSSEN ESPERANTO. In samenwerking met de oudercommissies van de openbare lagere scholen 14 Haarlem- merliedestraat; 32 en 33 Karolingenstraat en 41 Allard Piersonstraat heeft de „Commissie voor de Esperanto-Kindercursussen op Scho len te Haarlem" een gecombineerden ouder avond belegd op Donderdagavond 1 April in het gymnastieklokaal van de school Karo lingenstraat. Op de agenda staan o.a.: Inlei ding door den heer S. N. Postumus over: „Es peranto en de L.O.-wet" en inleiding door den heer A. van Hoek over „18871937". CIIR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. In de hoofdbestuursvergadering van boven- genoemden bond, die in Den Haag gehou den is, werd besloten de algemeene vergade ring dit jaar op 6 Juli in Haarlem te hou den. Op den avond daaraan voorafgaande wordt de huishoudelijke vergadering belegd; op 7 Juli zal een excursie georganiseerd worden. Omtrent de sprekers wordt overleg gepleegd. Het ligt in het voornemen, een prae-advies te doen behandelen over: „De bemoeiingen met den land- en tuinbouw in de toekomst". HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGIN G. Op den werkavond van Donderdag 25 Maart zal door de commissie voor de werkavonden der H. A. F. V. de serie avonden over het omkleuren van bromidebeelden worden be sloten. Aan de wanden zal hangen een zeer interessante collectie foto's van de Kerstsalon der A. F. V. „Rotterdam" welwillend door deze Vereeniging ter expositie afgestaan. De avond vindt plaats in het clubgebouw Ged. Oude Gracht 104. Nog steeds de overval op de geldauto te Amsterdam. Vijf jaar tegen chauffeur geëischt. De geruchtmakende overval op een geld auto van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, op 17 Januari 1936 gepleegd, heeft Dinsdagmiddag de rechtbank te Am sterdam weer bezig gehouden. Twee jonge mannen, die het feit volledig bekennen, zijn wegens deelneming aan die overval tot ge vangenisstraffen van twee en drie jaar ver oordeeld. De derde verdachte, de 22-jarige ijzerwerker, F. N. de J. wordt er van beschul digd, de „overval-auto" te hebben bestuurd. Hij ontkende dit ten stellig?hoewel één van de beide reeds veroordeelden hem positief als mededader heeft aangewezen. Bovendien had deze verdachte zich te ver antwoorden wegens een inbraak bij Ver- schure, die in den nacht van 1 op 2 Novem ber 1935 heeft plaats gehad. Ook dit feit ont kende verdachte. De Officier van Justitie heeft voor beide feiten tezamen vijf jaar gevangenisstraf ge- eischt. HULP AAN SPANJE. De Commissie „Hulp aan Spanje", die zich ten doel stelt door het inzamelen van le vensmiddelen en kleeren den nood der be volking in het Republikeinsche Spanje, te lenigen, tracht door de oprichting van buurtcomités uitbreiding aan haar werk te geven. Werd de vorige week in Haarlem-Noord een zoodanig Comité gevormd, thans is ook in West een Buurt-comité opgericht, waarin zitting hebben genomen mevr. A. Wieman- Blom en de heeren E. Wieman, T. R. Peters en W. Kooiman. Het secretariaat is gevestigd Brouwerskade 71. KENNEMER FOTOKRING. Op Woensdag 31 Maart om 8 uur houdt de Kennemer Fotokring afdeeling Haarlem een vergadering in de Sociëteit „Vereeniging" Zijlweg. De heer A. P. van Dalsum zal spre ken over het onderwerp: „Per mailschip naar de Middellandsche Zee." MET VAST BOORD NIEUWE DESSINS V akkleedingmagazijn Paarlaarsteeg 1 Tel. 12842 - Haarlem iAüvingez. Med.) Haarlemsche industrieën. De wasscherij v. Leuven naar het Veiling gebouw? Wij hebben eenige maanden geleden mede gedeeld, dat de Eerste Haarlemsche Stoom- wasscherij N.V. M. J. van Leuven, thans ge vestigd aan den Kampersingfel, zich recht van koop" verzekerd had op het vroegere Veiling gebouw aan den Kleinen Houtweg. Het is de bedoeling daarin het bedrijf te vestigen mits hot gemeentebestuur daartoe zijn medewer king verleent en geen bezwaren ingevolge de Hinderwet gemaakt worden. Naar wij vernemen is door het college van B. en W. over deze quaestie nog geen beslissing genomen. De aanvraag is naar de betrokken instanties en commissies om advies gezonden. Eerst als deze adviezen binnengekomen zijn, zal het college een besluit nemen. Wel werd ons verzekerd, dat er in het college voorloopig geen eenstemmige meening bestaat. Er zijn voor-, maar ook tegenstanders van het verleenen der vergunning. Natuurlijk kan daarin door de bovenbedoelde adviezen veran dering gebracht worden. Het gaat hier niet alleen" om de vraag of een industrie zooveel mogelijk tegemoet gekomen moet worden, maar ook moet daarnevens ge let worden op de belangen van de omwonen den en of voldoende voorzorgen te treffen zijn, dat die van de nabijheid van de industrie geen overlast zullen ondervinden. De directie der N.V. deelde ons mede, dat haar bedrijf uitbreiding noodig heeft. Er wer ken thans reeds 150 personen, waaronder 40 mannelijke krachten. Van de mannen is zeker 80 pet. gehuwd, er zijn betrekkelijk weinig jongens in dienst. Op de vraag met hoeveel dit aantal uitge breid zal worden na de verplaatsing antwoord de de dix-ecteur. Dat is heel moeilijk te zeggen- Als wij in het Veilinggebouw komen daxx kan ons bedrijf dubbel zoo groot worden. Ik weet evenwel niet of wij om dat te bereiken 5 of 10 jaar zullen moeten werken, misschien berei ken wij het xxooit volkomen, maar er zal wel mei energie naar gestreefd worden. Tenslotte vroegen wij: ons werd medege deeld, dat door u te kenneix gegeven zou zijn, dat als ix geen medewerking zou krijgen om uw bedrijf naar het Veilinggebouw over te brengen, het zeker zou zijn, dat u het naar een andere stad zou overbxengen? Daaxep aixtwooi'dde de directeur: Dat is niet juist. Ik zelf ben tegen dxeigementen en zal die zeker van mijn kaxxt niet toepassen. Maar wel is een feit, dat als wij de medewerking niet krijgen wij gedwongen zijn om naar een rui- mere huisvesting om te zien dan wij thans aan den Kampexrsingel hebben Of wij er dan in zullen slagen die te Haarlem te vinden weten wij nog niet, dat zal dan de toekomst moeten leeren. De vleeschprijzen moeten weder met 10 cent per K.G. verhoogd worden. Het slagersbedrijf in moeilijkheden. Men schrijft ons: Tal van middenstandsbedrijven hebben zwaar te lijden van de crisis en crisismaatregelen, doch een van de zwaarst, zooal niet 't zwaarst getroffen bedrijven, is het slagersbedrijf. Vele der door de Regeering genomen crisis maatregelen drukken maar al te zwaar op dit bedrijf, zoodat het meer dan tijd wordt dat de Regeering deze knellende banden losser maakt door het afschaffen van de extra hef fing van 10 pet. op het rund- en kalfsvleesch, welke heffing thans geheel overbodig is ge worden. Herhaalde pogingen door de Nederlandsche Slagersbonden aangewend, om bij de Regee ring deze afschaffing te verkxjgen hebben tot heden geen resultaat opgelevexxl. Mede door de groote vee-aanikoopen voor 't plan Deterding (plusminus 5500 runderen en 30.000 vax-kens) zijn de laatste maaxiden de veeprijzen geducht gestegen, zoodat de door de slagers in Januari gepubliceerde verhooging van de vleeschprijzen reeds lang weder onvol doende is geworden. Thans moet weder de toe vlucht gezocht worden in een prijs verhooging van 10 cent per Kilogram, hoewel deze ver hooging de prijsstijging van het vee niet dekt. daar er een niet ongegronde vrees bestaat, dat de slagers hun afzetgebied, hetwelk toch reeds zeer .bedenkelijk is verminderd, door deze prijsstijging nog meer zullen zien inkrimpen. Than.\ kost een goed slachtbeest circa f 300 waarop niet minder dan f 87 aan accijns en kostexx moeten worden betaald of wel 29 pet. De inkoopprijzen van rundvee zijn sinds Maart 1936 gestegen met 45 a 50 pet. en voor varkens zijn de inkoopprijzen circa 30 pet. hooger dan in Maart 1936. DANSINSTITUUT TH W. v. d. MOOLEN. Zaterdag 27 Maart a.s. geeft den heer Th. W. v. d. Moolen een slotba: met attracties voor de leerlingen van zijn instituut in de Kleine Houtsti-aat 106. De muziek wordt ver zorgd door „The Jazz. Bx-othex's" o.l.v Cor Rackwitz. JEÜGDLUCHTV AARTCLUB. Zaterdag 27 Maart, te 8 uur. houdt de Jeugdluchtvaartclub een algemeene leden vergadering in het clubgebouw. Op de agenda ■taan o.a. de volgende punten: Verkiezing ■an een nieuw bestuur; instellte •",n een ommissie van materiaal enz. 's Middags half drie is er een vliegdemon- .tratie. Een afscheid bij de „Vooruit gang". Na 29 jaar trouwen dienst met pensioen. Na een diensttijd van bijna 29 jaar. wordt de heer H. Boks, meester-bakker bij de Coöpe ratie „Vooruitgang", alhier, in het genot van pensioen gesteld. Van de gelegenheid om van dezen function- naris afscheid te nemen, werd door zeer velen gebruik gemaakt. In het daartoe op aardige wijze hi orde gemaakte magazijn der bakkerij in de Mr. Cornelisstraat, werd de heer Boks ontvangen door het bestuur en commissa rissen, het personeel van de bakkerijen, kan toor en winkels. Namens het bestuur voerde de heer Westerveld het woord, waarbij hij wees op het feit. dat de heer Boks. die lan gen tijd een leidende functie in het bakkerij- bedrijf heeft gehad, met toewijding en zorg zijn taak heeft verricht, en nimmer heeft op gezien tegen de moeilijkheden, die gepaard zijn gegaan aan den groei van het kleine be drijf van vroeger tot het groote bakkerij- bedrijf waarover de coöperatie thans beT schikt. Hij dankte den heer Boks voor het vele, dat hij in het belang der vereeniging heeft verricht. Als aandenken werd namens bestuur en commissarissen oa. een foto van de bakkerij overhandigd. Enkele personeelsleden spraken eenige woorden van afscheid, terwijl de heer Jordens namens den Algemeenen Bakkersgezellen- bond den heer Boks dankte voor het vele werk, dat hij vooral in vroeger tijden voor dien bond heeft verricht. Van den oud-voor zitter der coöperatie, den heer Koppen, had de scheidende bakker een bloemstuk ontvangen. De heer Boks dankte voor de groote belang stelling en verklaarde slechts noode afscheid te nemen van het werk, dat hij zoovele jaren naar zijn beste weten heeft verricht. VOOGDIJRAAD. Bij K. B. is op zijn verzoek met ingang van 1 April 1937 aan G. van Tienhoven eervol ont slag verleend als secretaris van den Voogdij raad te Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten LOTERIJ De trekking der loterij gehouden ten bate van de Federatie van Haarl. Muziek Vereeni- gingen is tot een nader bekend te maken da tum uitgesteld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. .onden 8.92 7.8. ïerlijn 73.48' °arijs 8.39 5 8. 3russel 30.77'/2. Zwitserland 41,63 1/2. New-Yorfk 1.82 13/16. <Adv. Ingez Mea.) Belangrijke verbeteringen. Ons vorige artikel was gewijd aan den Kop van den Zeeweg en de toekomst moge lijkheden van Bloemendaal aan Zee. Nu het voorjaar nadert en straks het dx-ukke seizoen weer aanbreekt, is het een goed moment de aandacht te vragen voor den weg zelf. Bij den toegang op den Militairenweg zijn gemeentewerklieden druk bezig de laatste stukken van het fietspad in orde te brengen, waardoor nu een aaneengesloten rijwielpad is verkregen. Dit is wel een heel gx-oote verbetering. In de toekomst zullen de wandelaars, hopen wij, ook nog op dit punt hun wandelpad krijgen en als dit bereikt is. is hier inder daad een zeer goede toegang tot stand ge komen. Op den Zeeweg zelf is den laatsten tijd veel werk verzet. Aan de zuidzijde zijn door de gemeente een asfalt voetpad exi rijwiel pad aangelegd, dat nu tot Bloemendaal aan Zee voltooid is. Wij hebben dit werk van nabij gevolgd en een indruk gekregen van dezen omvangrijken arbeid. Heele duinen moesten worden weggeno men en het zand moest weer elders worden gestort om diepe kuilen op te vullen. Aan de duinen moest een natuurlijke hel ling worden gegeven en de paden moesten ongedwongen aansluiten aan het laxidschap. Waar de wandelaar of fietser te veel zou moeten stijgen, heeft men de paden inge graven, waaruit men wederom ziet dat het heil van beiden het gemeentebestuur ter harte gaat. Over wandelaars gesproken. Wij Hollan ders mogen als fietsrijdend volk het wandelen hebben afgeleerd, op den Zeeweg wordt nog veel gewandeld. En wij zouden de natuurminnaars willen aanraden, eens een mooien lentedag uit te kiezen en eens heelemaal naar zee te wan delen. Met de mooie voorjaarsluchten, de onvergelijkelijke vergezichten met de leeuwe rik in de lucht zal hij er geen spijt van heb ben. Zij kunnen dan tevens zien, hoe goed het gemeentebestuur er in geslaagd is het na tuurlijk aspect te behouden, niettegenstaande de uitgevoerde kunstwerken. De beplanting, waaraan men nu met alle macht bezig is, moet ook het hare daartoe bijdragen. De plantsoenendienst is daarbij uitgegaan van het principe, dat deze moet aansluiten bij de bestaande duinbeplanting en maakt daarom gebruik van duindoorn, kruipwilg, poppels, vlier- en gewone ligustrum. Ze worden geplant in compost en de grond wordt afgedekt met ruxgen grond om een ge sloten plantendek te bevorderen. Het spreekt wel vanzelf dat de beplan ting zoodanig ontworpen is, dat het uitzicht behouden blijft. Niet minder dan 20 a 25000 planten wor den op het oogenblik aangeplant. Of allen een lang leven beschoren zal zijn? Wij vreezen van niet, De koude zeewind, droogte in en zomer en niet te vergeten de konijnen zullen wel slacht offers maken. Die rakkers zijn gek op versch goed van de kweekerij. Later, als de planten wat geacclimatiseerd zijn, worden ze minder afgevx-eten en de balsum-peppel lusten de ko nijnen niet. De plantsoenendienst kent zijn Pappenhei mers evenwel en om het afknagen te voor komen zijn de planten met een laagje ver dunde teex-oplossing bedekt. Bij het helmmonument wordt op het talud ook een beplanting aangebracht, die natuur lijk laag wordt gehouden. Hier staan wij aan de overzijde bij de Gaasvlakte even stil. om een poeltje te bewonderen, dat zich vlak bij den weg in de duinen heeft gevormd en welks ontstaan te danken is aan den grooten regen val dezen winter. Zou de uitdroging van onze duinen door de waterleiding toch niet zoo groot zijn? Wij zijn nu aan de zee gekomen en ook hier wordt hard gewerkt. De zuidelijke parkeerplaats is aanmerkelijk vergroot en wordt van tegels voorzien. Fiets- en wandelpad zijn hier naar binnen geleid, waardoor ze nu geheel vrij van het auto-verkeer zijn. En aan de Noordzijde is men, evenals aan den Ovex-veenschen kant met den aanleg van de paden begonnen. Maar ook hier moet veel werk verzet wor den en daarom zal dit voorloopig nog wel niet klaar zijn. Ook zal het nog wel geruimen tijd duren, voor de vooi'genomen moderniseering van het wegdek zijn beslag krijgt. In ieder geval zul len de fietspaden een groote verbetering zijn, dan kan het gevaarlijke punt bij den water toren. waar de fietsers den rijweg moeten oversteken verdwijnen. Wij zouden onze beschouwingen willen eindigen met het verkeer voor diegenen, welke geen auto of fiets hebben. Hiervoor zorgt de N. Z. H. en wij gelooven, dat zij hiertoe wel in staat is en met drukke dagen door het inleggen van extra bussen het vervoer kan opnemen. Het is gebleken met de bus uit het Kin- heimpark dat Bloemendaal geen groot con tingent bezoekers van deze categorie levert. Misschien zou het aanbeveling verdienen, om een bus te laten loopen van het station Overveen af in aansluiting met de treinen en in samenwerking met de Spoorwegdi rectie. Toen de Zeeweg werd ontworpen liet men in het midden een ruimte open voor een eventueele tram. De tijden zijn wel snel veranderd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11