Het. Nageslacht. Vliegersjubilea. Twéé b r Felle nachtelijke brand. „Hertog Hendrik" beschermt geen munitieschepen. Mededeeling aan Franco-regeering. 013 en 015 naar Spanje vertrokken De werklooze bouwvakarbeiders. belangrijkste S4e JAARGANG No. 16488 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 24 MAART 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuidei Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord. Telefoon 1 2230 ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.alle leden wijsvinger f60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk ƒ15.—. HFDFN"- 1? PACTNA'S Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. n.L,-UJ2.i\ i- i .\\jiL\r\ o Het is dit jaar drie eeuwen geleden dat onze voorvaderen zich te buiten gingen aan hetgeen bekend staat als „den dwazen wind handel in tulpen", waarbij de meest fantas tische prijzen voor bloembollen betaald wer den. Natuurlijk zal deze malligheid uit het grijs verleden alom herdacht worden, ook in dit blad, en het zal niet alleen in Nederland geschieden. Maar het nageslacht heeft in dezen tijd weinig reden tot hoon jegens voor vaderlijke dwaasheden. Want in onzen tijd zijn er ook enkele. De windhandel in bloem bollen was een locaal nietigheid je vergeleken bij den enormen windhandel in kanonnen, granaten, gifgassen, tanks, oorlogsschepen en wat er allemaal bij hoort, die de be schaafde staten in dezen tijd voeren. Fantas tische stijgingen van metaalprijzen beheer- schen de goederenmarkt, staten die hun be grootingen niet sluitend kunnen maken en al onder enorme schulden gebukt gaan geven niettemin reusachtige bedragen uit aan nieuwe bewapening. Dit alles wordt begeleid door verzekeringen van alle groote mogend heden, dat zij den vrede en niets dan den vrede willen. Wat de kleine betreft, die be hoeven dat niet eens te verzekeren want iedereen begrijpt dat zij rillen voor den oor log. Maar al de prachtige betoogen over den vrede, die iedere groote mogendheid zoo innig lief heeft, aangevuld met argumenten als „Wij weten dat wij niets bij een oorlog te winnen zouden hebben, integendeel" worden gevolgd door nieuwe besluiten tot uitbreiding der bewapening. Zoo regelmatig volgen ze elkaar op dat het bepaald eentonige lectuur is geworden, iedereen weet tevoren dat elk nieuw week-end een reeks nieuwe auto ongelukken zal brengen en iedereen weet ook dat elke nieuwe week een besluit tot uitbrei ding der bewapening van den een of anderen staat zal opleveren. Het groote publiek leest de auto-ongelukken evenwel met meer be langstelling, omdat het weten wil wie er bij omgekomen zijn en omdat er bovendien voortdurend met tal van maatregelen tegen gestreden wordt. Men probeert immers op alle manieren, de verkeersveiligheid te ver beteren! Tegen het bewapenen wordt even wel niets meer gedaan, de windhandel in kanonnen enz. blijft zich regelmatig uitbrei den. Pas hebben de Vereenigde Staten weer een half milliard uitgetrokken tot uitbrei ding van hun oorlogsvloot en een minister heeft daarbij medegedeeld dat de regeering thans „beslag had kunnen leggen op een partij staal"=die zij noodig had om haar bouwprogramma verder te kunnen uitvoeren. Vraag niet tegen welken prijs, maar denk u eens in wat het nageslacht over dezen onzin zal zeggen. Zooals wij nu het 300-jarig „jubileum" van dén windhandel in tulpen herdenken zal ons nageslacht over honderd jaar het eeuwfeest van den windhandel in kanonnen „vieren". Zonder zich tot profeet op te werpen kan men veilig voorspellen dat het met. weinig waardeering geschieden zal. Men zal het treurig lot releveeren van de na ons geko men generaties die of er een wereldoorlog uit gekomen is of niet zeer geleden zullen hebben onder de gevolgen van den enormen windhandel in improductief metaal. Men zal de andere verwordingen en dwaasheden van dezen tijd er niet onbesproken bij laten. De „annexen" zullen talrijk zijn: vernietiging van enorme hoeveelheden voedsel, „interna tionale burgeroorlog" in Spanje, verbreking van verdragen op groote schaal, rassenhaat, vervolging van de Joden, opschroeverij van de beteekenis van „sporthelden" tot in het onzinnige, staking van internationale wed strijden door scheidsrechters die vreesden dat er moord en doodslag van zou komen Dit laatste lijkt van minder beteekenis maar ik vermoed dat de hoofdredacteur van Haar lem's Dagblad in het jaar 2037 het sympto matische belang van dit verschijnsel even interessant zal vinden als de matelooze ver eering van filmsterren, de hotjazz, de zes- daagsche wielerwedstrijden met hun hooge entréeprijzen en al de overige lieve verschijn selen van een eeuw geleden. Natuurlijk zullen hij en zijn tijdgenooten het anders zien dan wij het nu doen. Zij zullen weten wat er tenslotte voortgekomen is uit den wilden heksenketel en dat kunnen wij zelfs niet bij benadering voorspellen. Ons zal het meevallen als het niet op een wereld ramp uitloopt. Dit verzeker ik al vast mijn opvolger-over-een-eeuw, die wellicht dit ar tikel in de oude leggers van de krant zal op slaan en het lezen met de lichtelijk geamu seerde belangstelling, die men voor zulk een janboel uit het verre verleden voelt. De windhandel in tulpen zal dan 400 jaar geleden wezen. Maar dat nietige verschijn sel tje zal hij wel niet meer herdenken In vergelijking met het 100-jarig jubileum van den windhandel in kanonnen zal het te onbe duidend zijn. (De piloten Smirnoff, die 3 mil- lioen K.M. in 15.000 vlieguren heeft afgelegd en Sillevis, die 15 jaar in dienst is, jubileeren bij de K.L.M.) O vluchtige luchtkilometervreters, Ook van mijn kant oprecht gefilsiteerd, Wat hebt gij beiden reeds 'n kilometers In het zoo luchtige verkeer verkeerd. Hoe vaak reeds verre boven ons gestegen, Hebt gij daar in uw ijle hooge sfeer, Bij 't weder dalen het besef gekregen, 't Bestaan is slechts een eindloos op en neer. Gij moest jaar in jaar uit opvliegend wezen, En tevens vastberaden en bedaard, Twee beenen op den grond en zonder vreezen, Terwijl gij zweefde los van onze aard. En nu gij op uw beurt moogt jubileeren, Hoop 'k dat dit slagen mag in dezen geest, Dat gij zelfs bij het luchtigste verkeeren, Nog nooit zoo in de wolken zijt geweest. Een menigte van hartelijke menschen, (En ik persoonlijk tel daar graag bij mee) Zal u nog heel veel goede vluchten wenschen, Gezond, voorspoedig, over land en zee. En als gij nu terugblikt op die jaren, Waarin g' uw hooge plichten hebt gedaan, Zult gij voorwaar met recht kunnen verklaren Die tijd is toch wel vliegensvlug gegaan. P. GASUS. 1 1 e n één voor veraf één voor lezen Steeds wisselen? Waarom toch? KEIP helpt U beter. Gr Houlstiaat naast Luxor (Adv. ïngez. Med.) Onbewoond huis uitgebrand. Brandweer was het vuur spoedig meester. In den afgeloopen nacht heeft in een onbewoond perceel aan de Lange Boogaardstraat een felle brand ge woed, die zich aanvankelijk zeer ernstifg liet aanzien, doch door 't krachtdadig optreden van de brandweer met twee slangen op de waterleiding spoedig bedwongen kon worden, waarbij even wel niet voorkomen kon worden, dat het perceel inwendig vrijvnel geheel uitbrandde. De woning had enkele weken leeggest-aan, doch zou Maandag weer door de nieuwe be woners betrokken worden. Daartoe werd in het huis nog eenig schilderwerk verricht. Zoo was de zoon van den huiseigenaar in den middag bezig geweest met het schilderen van het trappenhuis. De jongeman heeft daarbij een sigaret gerookt waardoor waarschijnlijk brand is ontstaan, die aanvankelijk verborgen bleef. Tegen half een ontdekte een voorbij ganger evenwel, dat er rook uit het dak op steeg. Deze waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die weldra ter plaatse was. Op dat oogenblik laaiden de vlammen reeds uit het dak, terwijl dikke rookwolken uit het vuur opstegen. Onmiddellijk bond de brandweer met twee slangen op de waterleiding den strijd tegen de vuurzee aan. Aanvankelijk leek het, alsof ook de belendende perceelen door het vuur zouden worden aangetast, doch de water massa's die in het vuur geworpen werden, deden dit gevaar verminderen, terwijl de vuurgloed in de beneden vertrekken minder fel werd. Op de bovenverdieping bleef het echter nog flink branden, zoodat men een slang door het dakraam naar binnen voerde en daar den strijd tegen de vuurzee krachtiger kon aanbinden. Nu was het weldra met de op permacht van het vuur gedaan en na onge veer een half uur was het grootste gevaar geweken. Hoewel er uiteraard in het onbe woonde huis weinig opruimingswerk viel te verrichten, heeft het nablusschen nog wel een uur in beslag genomen. Nu bleek,, dat de bovenverdieping geheel was uitgebrand, evenals de achterkamer. Ondanks het nachtelijk uur waren vele omwonenden toegestroomd om het schouw spel gade te slaan. BEMANNING VAN DE „BJERKLI" GERED. Reuter meldt uit. New-York, dat de beman ning van de „Bjerkli" door de ..Chelan", een schip van de kustwacht, aan boord genomen Naar ons ter oore komt, hebben de autoriteiten in Spaansch- Marokko er onzen vertegenwoordiger te langer op gewezen, dat de activiteit van de „Hertog Hendrik" moeilijkheden zou kunnen op leveren, met name indien bedoelde oorlogsbodem bescherming zou verleenen aan schepen, van welke bekend is dat zij zich met oorlogs- vervoer bezighouden. In verband hiermede vernemen wij, dat onze regeering aan den gezant te Tanger medegedeeld heeft, dat de „Hertog Hendrik" van den aanvang af de instructie had geen schepen bescherming te verleenen, die wapenen, munitie of vrijwilligers naar Spanje ver voeren. Dinsdagmiddag zijn Hr. Ms. onderzeebooten O 13 en O 15 uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken. Om twee uur nam de commandant van den onderzeedienst, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman afscheid in een toespraak, waarin hij van zijn waardeering getuigde voor de vlotte wijze, waarop men de schepen gereed had ge maakt. Namens den commandant, die verhin derd was, wenschte hij den opvarenden een behouden terugkeer in het vaderland. Vervol gens had een inspectie plaats. Om vier uur vertrok de O 13, uitgeleide ge daan door honderden belangstellenden. Enkele oogenblikken later ving ook de O 15 de reis naar de Spaansche wateren aan, waar de O 16 zal worden afgelost. Oxford wint de boatrace. Overtuigende zege der donker- blauuien. Eerste overwinning sinds 1923. Wat men misschien alleen in het kamp der donker blauwen had durven hopen is geschied, Oxford heeft, voor het eerst sinds 1923 de tra- ditioneele boatrace op. de Theems gewonnen. Dit geschiedde op overtuigende wijze, na een schitterende race, waarin Cambridge er zelfs een oogenblik in slaagde den aanvankelijken voorsprong van Oxford in te loopen, met een voorsprong van bijna drie bootlengten. Een groote menschenmenigte had sich langs de oevers van de Theems opgesteld om deze. voor Engeland zoo belangrijke gebeurtenis op sportgebied gade te slaan. Na een valsche start, waarbij Cambridge iets te vroeg was, gingen de beide teams vrijwel gelijktijdig weg. Vrijwel onmiddellijk hadden de donkerblauwen een kleinen voorsprong, die echter na eenigen tijd zienderoogen kleiner werd. Cambridge liep in, lag gelijk met het Oxford-team en wist ten slotte zelfs een kleinen voorsprong te krijgen. Maar de Oxford-ploeg gaf den moed niet op Weer liep Oxford in, passeerde de lichtblauwen. om ten slotte deze 89sten wedstrijd met een voorsprong van drie bootlengten, in den tijd van 22 min. en 39 sec. te winnen. Het Paleis Kneuterdijk verkocht. Aan de Algemeene Friesche Levensverzekering Maatschappij. 's GRAVENHAGE, 24 Maart. Naar wij vernemen is dezer dagen de ver koop tot stand gekomen van het Ko ninklijk Paleis aan de Kneuterdijk te 's Gravenhage, met bijbehoorende ge bouwen, terreinen en tuinen aan de Algemeene Friesche Levensverzeke ring Maatschappij, gevestigd te Leeu warden. Deze maatschappij, die op verschillende plaatsen in ons land bijkantoren heeft geves tigd, waaronder ook te 's Gravenhage, is voor nemens haar bijkantoor aldaar uit te breiden en te vestigen in een gedeelte' van het hoofd gebouw aan de Kneuterdijk. Een deel van dat hoofdgebouw zal verhuurd worden aan gegadigden. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling der directie belangrijke wijzigingen in het hoofdgebouw aan te brengen. Het complex strekt zich uit van den Kneu terdijk tot de Paleisstraat, terwijl de belen dende gebouwen het ministerie van financien en het agentschap der Nederlandsche Bank zijn. Weldra meer levendigheid in den huizenbouw te Haarlem? In ons vorig nummer hebben wij medege deeld. dat het den laatsten tijd niet al te best gaat op de Haarlemsehe arbeidsmarkt. Eenige maanden geleden was het aantal werkloozen te Haarlem 550 kleiner dan een jaar geleden. Dit gaf hoop op een verdere daling en vergrooting van het verschil. Maar nu gaan er dit voorjaar minder menschen aan het werk dan verleden jaar. De laatste week was dit aantal slechts 64 tegen 162 in dezelfde week van 1936. Het gevolg is, dat het gunstige verschil met verleden jaar nu reeds gezakt is tot 393. Dit komt zoo werd ons op de Arbeids beurs verzekerd omdat er nu veel minder bouwvakarbeiders aan het werk gaan dan anders in het voorjaar. De toestand in de bouw vakken is namelijk slecht. Wil de stand van de arbeidsmarkt te Haar lem zich ten gunste wijzigen, dan is h'et noodzakelijk dat er meer levendigheid komt in de bouwbedrijven. Daarom hebben wij geïnformeerd hoe de vooruitzichten voor de eerste maanden zijn. Het is aan te nemen, dat zeer binnenkort be gonnen zal worden met den bouw van de nieuwe kerk en daarbij behoorend huizen complex voor de Oud-Katholieke kerk op een terrein aan den Kinderhuissingel. Het zal vermoedelijk nu ook wel niet lang meer duren of er kan begonnen worden met den bouw van den nieuwe vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat. De volgende maand wordt reeds aangevangen met het sloopen van de huizen in de Koningstraat en de Jacobijnestraat. Daartegenover staat na tuurlijk, dat de bouw van de twee groote ob jecten die de gemeente Haarlem thans met steun van het Werkfonds uitvoert de brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht en het gebouw voor den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht een heel eind gevorderd zal zijn als er timmerlie den en metselaars noodig zijn voor dezen Stadhuisbouw, zoodat daardoor het aantal werkloozen niet kleiner zal worden. De gemeente heeft evenwel ook de plan nen klaar voor een nieuwe openbare school in het Vondelkwartier in Haarlem-Noord. Met den bouw kan evenwel pas begonnen worden als het rijk zijn toestemming geeft. Er is evenwel geen reden om alsnog bezwa ren tegen dien bouw te verwachten. Een ander belangrijk werkobject zal zijn de bouw van een kliniek aan de Hazepaters- laan voor de Christelijke vereeniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekten. De plannen daarvoor worden uitgewerkt, maar ons werd verzekerd, dat het aan te nemen is. dat de zomer een eind verstreken zal zijn voor met den bouw begonnen zal kunnen worden. Voorloopig is daarmede dus geen rekening' te houden. Willen in de komende maanden meer bouw vakarbeiders aan den slag komen dan zal dit moeten komen van een opleving van den particulieren woningbouw Deze staat thans bijna geheel stil. Wij hebben er eenige we ken geleden reeds de aandacht op gevestigd, dat het aantal leegstaande woningen te Haarlem in het laatste half jaar vrij belang rijk verminderd is Dit gaf reden om te ver onderstellen, dat er dit voorjaar weer bou wers zullen komen die het aandurven nieuwe werken te gaan ondernemen. Die verwach ting komt uit. want in de twee laatste ver gaderingen van den Haarlemschen gemeen teraad zijn verschillende voorstellen aange nomen tot verkoop van bouwterreinen. Er zijn daarbij door de gemeente 7 stukken terrein verkocht waarop in totaal 60 woningen gebouwd zul len worden. Dit is alleen op terreinen die nog eigen lom der gemeend waren, zoodat ook wel aan te nemen is, dat er in dezen tijd plan nen gemaakt worden om ook op andere ter reinen den woningbouw te hervatten. Het woord is aan Friedrich Wilhelm IV: Ik houd van een verstati- dige oppositie. Weigert Italië de vrijwilligers terug te trekken? De „Matin" verneemt uit Londen, dat een nieuwe spanning is ingetre den in de Britsch-Italiaansche be trekkingen tijdens de vergadering van de nietinmengings-subcommissie bij de besprekingen van het terugroepen van de vrijwilligers uit Spanje. Bij het begin van de vergadering zag de voorzitter, Lord Plymouth, zich verplicht, Eden mede te deelen dat de regeering te Rome vermoedelijk zou weigeren zijn vrij willigers uit Spanje terug te roepen. Toen men zich dan ook op voorstel van den voorzitter gereed maakte een bijzondere subcommissie te benoemen om het vraagstuk te bespreken, stond Grandi op en zeide: „Ik kan u verzekeren, dat wat mijn regeering betreft, dit voorstel niet noodig is.- Geen enkele Italiaansche vrijwilliger zal teruggeroepen worden, zoolang de burgeroorlog niet beëindigd zal zijn". Grandi voegde er aan toe, dat volgens de opvatting van Mussolini het niet juist was te spreken over het terugtrekken van vrijwil ligers, omdat de Sovjets weigerden te spre ken over de kwestie van het goud, dat door de regeering van Valencia naar het buiten land is gezonden. Deze houding van den Italiaanschen ver tegenwoordiger wekte verbazing onder de overige afgevaardigden. De Fransche am bassadeur, Corbin. zeide. dat indien dit wer kelijk het standpunt is van de Italiaansche regeering. het zeer wel mogelijk is. dat hier mede 'net lot van de niet-inmengingspolitiek is beslist. Namens de Britsche regeer in g sloot Lord Plymouth zich geheel bij deze woorden van Corbin aan. Hij voegde hieraan toe. dat hij zich genoodzaakt zag zijn regeering on middellijk hiervan in kennis te stellen. Vervolgens vroeg de voorzitter den Duit- schen vertegenwoordiger, Von Ribbentrop, zijn meening. Deze zeide. dat hij de ongerust heid van de afgevaardigden niet goed be greep. Wat. hem persoonlijk verbaasde was, dat. een zoo belangrijke kwestie als de vrij willigers niet eerder was besproken en hij zag het nut van een bijzondere subcommissie niet in. Uit Londen wordt verder vernomen, dat Grandi zijn verklaring niet heeft afgelegd namens zijn regeering. doch hij zuiver zijn persoonlijke meening weergaf. (Adv. ingez. Med.) pag. De Nederlandsche oorlogsschepen zullen in de Spaansche wateren geen munitie schepen enz. beschermen. 1 Weldra weer levendigheid in den huizen bouw te Haarlem? 1 Oxford heeft de boat-race gewonnen. 1 De De Ruyter-medaille is heden uitge reikt aan Smit en Co's internationalen sleepdienst. 3 De „Marisa" heeft gisteren een geslaag de proeftocht gemaakt. 3 Te Leusden is een 80-jarig landbouwer overvallen. 3 De debatten in de Fransche Kamer over de gebeurtenissen te Clicliy. 4 De Duitsche regeering heeft officieel ge protesteerd tegen het Pauselijk schrij ven over de Duitsche kerk. 4 Belangrijke verbeteringen aan den Zee weg te Bloemendaal. 7 De seinzaal van de nieuwe brandweerka zerne te Haarlem is in gebruik geno men. ii ARTIKELENENZ. R. P.: Het nageslacht. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van een bijzonderen medewerker: Het dagboek van een gelukkige, 4 H. D. Vertelling: Een vergissing. 6 J. B. Schuil over „Mijn zoon de Minis- ter". 7 K. de long: Concert Doopsgezind Zang koor en Haarlem's Zanggenot. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1