THIJS IJS KOMT TE HULP Italiaansch Joego Slavisch verdrag fproe!e" k;menvr' vindt een gunstig onthaal. Sprutol. Bij alle Drogisten Metamorfose van het Londensche stadsbeeld. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ZATERDAG 27 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 4 J WIU"JV-" 3 hei voorjaar, koop tijdig een Verbetering in de betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrado. De Joego-SIavische pers wijdt groote aandacht aan het verdrag dat met Italië totstandgekomen is en aan de redevoeringen, welke ter gelegenheid van de onderteekening zijn gehouden. In de pers en in diplomatieke kringen is men algemeen van oordeel, dat aan beide zijden concessies zijn gedaan. Italië heeft verkregen, dat de ver overing van Ethiopië werd erkend, dat Zuid-Slavië zich half heeft aan gesloten bij het economisch accoord van Rome, dat den bestaanden toe stand in Albanië wordt erkend, als mede neutraliteit in een conflict van derden. Joego-Slavië heeft de garantie gekregen, dat de zee- en landgrenzen zullen worden geëerbiedigd. Verder dat erkend is, dat de Oestadji's vroeger steun hebben ontvangen en dat deze steun thans zal ophouden, de erkenning van de onrechtvaardige behande ling van de Sloveensche en Kroatische min derheden in Italië vroeger en de belofte deze houding te wijzigen, aanzienlijke economi sche voordeelen en tenslotte de erkenning van de internationale vriendschappen van Joego slavië met de verplichtingen, die hiervan het gevolg zijn. Ook de Hongaarsche pers hecht groote waarde aan het verdrag en wijst erop. dat de laatste maanden de betrekkingen tusschen Joego slavië en Hongarije aanmerkelijk zijn verbeterd. De „Magyarsag" hoopt, dat door dit ver drag de toestand voor de Hongaarsche min derheid in Joego-Slavië beter zal worden. Verder vestigt het blad er de aandacht op, dat van economisch oogpunt bezien het Hon gaarsche graan en het Hongaarsche vee op de Italiaansche markt concurreert met het Zuid-Slavische. In dit opzicht stelt de „Pester Lloyd" de Hongaren gerust. De poli tieke betrekkingen tusschen Italië en Hon garije geven aanleiding om te veronder stellen, dat de Hongaarsche belangen niet zullen worden benadeeld. Blijkens een Havas-bericht uit Boekarest bereiden de Roemeensche bladen eveneens een gunstig onthaal aan het Italiaansch- Joego-Slavische pact, waarin zij een bij drage tot het werk van den vrede zien. Zij nemen acte van de verklaringen van Stojadi- nowitsj, volgens welke het verdrag geen enkel nadeel toebrengt aan de vroeger aan gegane verplichtingen en vooral aan de ver plichtingen. die voor Joego-Slavië voort vloeien uit het Volkenbondshandvest. De Kleine Entente ondervindt er naar de mee ning dezer bladen geen nadeel van. De voor malige minister-president, Yorga is het hier mede echter niet eens. Hij schrijft in de „Neamul Romanesc" over de politiek „vol Regeeringscrisis in Catalonië. Mededeeling van president Companys. Havas meldt uit Barcelona, dat aan het einde van de vergadering" van de Catalaan- sche generaliteit president Companys tegen over vertegenwoordigers van de pers heeft verklaard, dat zich een crisis had voorge daan in dezen boezem van de Catalaansche regeering. Hij voegde hieraan toe, dat vandaag een nota aan de pers zou worden verstrekt, maar dat hij geloofde, dat de samenstelling der nieuwe regeering vandaag of morgen nog niet bekend zou zijn. Te 22 uur gisteravond heeft de Madrileen- sche verdedigingsraad medegedeeld, dat van het middenfront niets van beteekenis te melden viel. Vele overloopers blijven zich bij de regeeringstroepen melden. Te Madrid zijn vandaag twee Italiaansche gevangenen en een Italiaansche overlooper aangekomen. De regeeringstroepen bevestigen hun stel lingen en werken krachtig aan de verster king daarvan. Mededeelingen van Franco's zijde. Het laatste officieele legerbericht van het groote hoofdkwartier der Nationalisten te Salamanca luidt als volgt: Noordelijke legers: in de vijfde divisie heeft de vijand bommen op de burgerbevol king van Huesca en Saragossa geworpen. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. Aan het front wordt een matig geweervuur ge wisseld. Een luitenant en verscheidene mi litiesoldaten hebben zich bij onze troepen aangemeld. In de zesde en achtste divisies wordt geweervuur gewisseld, zonder dat er iets van beteekenis voorvalt. Van Avila en Soria valt niets te melden. Legers voor Madrid: de vijand heeft een zwakken aanval gedaan in den sector Maja- dabonda: hij liet zeven dooden achter, ter wijl verscheidene aanvallers gewond wer den. Ook in den sector Aravaca is een vijan delijke aanval afgeslagen: hier verloren de aanvallers twee dooden. Zuidelijke legers: in alle sectoren van het front in Cordova wordt geschut- en geweer vuur onderhouden Incidenten bij de regee ringstroepen. RABAT. 27 Maart. Het rechtsche zendsta tion. dat als „Radio-Verdad" wordt aange kondigd, heeft medegedeeld uit betrouwbare bron te kunnen verzekeren, dat zich ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan bij Taracena aan het front in Guadalajara. Tus schen de internationae strijdkrachten en de militietroepen kwam het, aldus Radio-Ver dad'", tot een heftig meeningsverschil. De in ternationale brigade dreef de miliciens met de vuurwapenen uiteen, waarbij 14 dooden vielen en 37 miliciens gewond werden. Eenige uren later doodden de militietroepen, die van tanks gebruik maakten, na een volledigen veldslag 31 leden der internationale brigade, aldus sluit het bericht van „Radio-Verdad". tegenstelling" van de regeering te Belgrado en geeft uiting aan zijn voldoening over het feit. dat Roemenië, evenals Frankrijk het Zuid-Slavische systeem niet toepast. Anti-Italiaansche demonstraties te Belgrado. Te Belgrado hebben anti-Italiaansche demonstraties platas gehad, die echter weinig ernstig waren. Een tweehonderdtal jongelieden hebben in een der voornaamste straten de ruiten van een winkel verbrijzeld, waarvoor een Italiaansche vlag uithing. Zij uitten daar bij vijandige kreten tegen het fascisme. En kele dagen geleden waren reeds bij wijze van vorozorgsmaatregel eenige arrestaties uitge voerd te Belgrado en Zagreb. Frankrijk Het rapport over de incidenten van Clichy. Naar Havas meldt zullen de ministers ver moedelijk Woensdag a.s. onder voorzitterschap van den president der republiek, Lebrun, ver gaderen. De minister van binnenlandsche zaken, Marx d'Ormoy, zal dan het rapport van den insper' --generaal van de administratiève diens4 r> het ministerie van binnenland sche aangaande de gebeurtenissen te Clich zijn collega's voorleggen. Modderstroom overvalt een dorp. Tengevolge van het buiten de oevers tre den van een bergstroom, die zijn loop koos over een weide, is het Fransche dorpje Ser- rières nabij Aix les Bains, aan den oever van het meer Nourget, dooi" een modderstroom overvallen. Troepen zijn aangekomen om den stroom te stuiten, die de huizen indrukt, muren doet barsten en de huizen binnen dringt en de kelders vol doet loopen. Het vorige jaar was hetzelfde dorp reeds door een dergelijken stroom overvallen. Leidt Roosevelt de onder handelingen in de automobielindustrie? De president terug van zijn vacantie. Het D.N.B. verneemt uit Washington, dat in politieke kringen aldaar verluidt, dat pre sident Roosevelt vandaag na een vacantie van twee weken te Warmsprings terug wordt ver wacht, teneinde de onderhandelingen tot het regelen van de stakingen in de automobiel industrie voor te bereiden. Einde van het conflict bij Chrysler in zicht. Stakingsposten nog gehandhaafd. LANSING, 26 Maart. (Havas) De be spreking tusschen den gouverneur van Mi chigan, Murphy en John Lewis over de staking bij Chrysler, zal heden worden voortgezet. Murphy verklaarde dat het onderhoud een bevredigend verloop had en een regeling doet voorzien van alle hangende kwesties. De ar beiders hebben zonder incidenten de fabrie ken ontruimd, maar de stakingsposten zullen nog gehandhaafd blijven, totdat de bespre kingen zijn afgeloopen. Noodlanding eischt een doode en vier gewonden. Ongeluk op de lijn BerlijnKeulen. Vrijdagmorgen is het Duitsche vliegtuig „D-Upox", dat op weg was van Berlijn naar Keulen, in de nabijheid van Hannover ge dwongen geweest een noodlanding te maken, tengevolge van motorstoring. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, een inzittende kwam om het leven, de vier anderen werden gewond. De vliegramp bij Pittsburgh. Door ijsafzetting op de controle-instrumenten veroorzaakt. Een officieel communiqué van de Trans continental Western Airlines deelt mede, dat het vliegtuigongeluk nabij Pittsburgh, waarbij dertien personen het leven hebben verloren, veroorzaakt is door de ijsafzetting op de con trole-instrumenten. Vreemdelingen-invasie te Parijs verwacht. Vele Nederlanders naar de Lichtstad. Een stroom van vreemdelingen komt naar Parijs om er de Paaschdagen door te brengen. Talrijk zijn ook de Parijzenaars, die naar bui ten gaan. Vele extra treinen moesten worden ingelegd, vooral veel Nederlanders en Scan- dinaviërs, benevens een aantal Duitschers zijn in de lichtstad aangekomen. vroeg in voorjaar, koop tijdig een pot (Adv. Ingez. Med.) Fransch schip door Spaanschen kruiser beschoten. Fransch oorlogsschip kwam te hulp. De kapitein van het Fransche mailschip ..Imerethie 2" dat te Valencia vluchtelingen kwam halen en dat door den opstandelingen kruiser Canarias gebombardeerd is, heeft verklaard, dat drie losse schoten op zijn schip zijn gelost en dat een scherp schot is afgevuurd. De granaat viel op 50 meter van het schip in zee. De gezagvoerder riep de hulp in van den Franschen kruiser Suffren, die con- vooi verleende tot Alicante en vervolgens naar Valencia. De opstandelingenkruiser liet naar Havas meldt bij wijze van veront schuldiging weten, dat de Imerethie 2 op den voorsteven verdachte initialen droeg. Het Fransche schip is nl. gemerkt met de let ters C. N. P.. de initialen der maatschappij en de kruiser had ze verward met de letters C. N. T. van de Confederation Nacional de Trabajo. Geheimzinnig gebeuren op Rijksstraatweg. Dame uit rijdende auto gesprongen. Zij weigerde elke hulp. Door rijks- en gemeentepolitie te Terheyde wordt op het oogenblik een onderzoek inge steld naar een geheimzinnig voorval, dat Don derdagavond gebeurde op den rijksstraatweg BredaTerheyde. On ongeveer kwart over zes zagen voorbij gangers in zeer snelle vaart uit de richting Breda een twoseater naderden, waarin voorin zaten een heer en een dame, terwijl in de dickyseat eveneens een dame zat. Tot hun groote ontsteltenis zagen, volgens de Msb. de ooggetuigen, dat ongeveer ter hoogte van café „De gebraden Aal" de laatstgenoemde dame uit de dickeyseat klom van de auto sprong, welke volgens hen zeker met een snelheid van tachtig kilometer reed. De voorin zittende dame keek uit het por tierraam, maar zonder dat zij of haar metge zel zich om de op straat liggende dame be kommerden, verdween de auto in de richting Dordrecht. De naar schatting 25-jarige dame, die door den val was versuft en wier kleeren danig waren gehavend, werd door de voorbijgangers een nabijliggende boerderij binnengedragen, waar bleek, dat haar armen en beenen deerlijk waren ontveld. Toen zij een weinig was bekomen, erkende de onbekende, dat zij uit de auto was gespron gen, doch weigerde de reden op te geven van deze roekelööze daad. 'Ook bleek zij niet te overreden, haar naam 'te noemen. Aan een der aanwezigen die aanbood een paar niéuwe kousen te gaan koöpeh, verklaarde zij, totaal zonder geldmiddelen te zijn. Toen de noodza kelijkheid werd besproken dokter en politie te halen, verliet zij evenwel het huis en liep den straatweg op, waar zij een toevallig pas- seerende auto aanhield, die haar op haar ver zoek opnam en daarna wegreed in de rich ting Dordrecht. Rijks- en gemeentepolitie doen thans alle moeite om de beide automobilisten op het spoor te komen om het geheimzinnig geval te ontsluieren. Nederlandsche Handelsmissie in Buenos Aires. De Nederlandsche Handelsmissie is te Buenos-Aires aangekomen. FIRMA HAUST EN ZN. FAILLIET. AMSTERDAM, 25 Maart. De rechtbank verklaarde heden in staat van faillissement de vennootschap onder de firma Koninklijke Beschuit- en koekfabriek firma J. H. Haust en Zn., jj Tot curator werd benoemd mr. D. W. O. A. Schut en tot rechter-commissaris mr. J. Verdam Piccadilly zonder Eros. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Het Londen van de kronïngsweek zal zich zelf niet zijn. Westminster, het aantrekkelijk ste deel van de stad, is dat nu al niet. Waar er de kroningsoptocht voorbij zal gaan is ge timmerte gerezen, zoo breed en zoo hoog, dat het gebouwen, pleinen en straten aan het oog onttrekt. De eerwaardige Abbey zelf gaat schuil achter de planken en de palen; en ze heeft een gloednieuw aanhangsel gekre gen, dat vrijpostig tegen haar 800 jaar oude mui-en leunt. Het is maar een tijdelijk ge bouw waar de kroningsprocessie voor den gang naar het altaar moet worden gevormd. Men kan echter beseffen hoe dit aanhangsel past of liever niet past bij een kerk, die voor de eeuwigheid werd gebouwd. Wij willen maar zeggen, dat dit Londen niet is. En daar is de Mali het toonbeeld van een trotsche allee, die statig haar richting neemt door het park van St. James. Die Mall is een be zienswaardigheid van de eerste orde, een symbool van het breeae gebaar van het voorname Engeland. Wanneer men zijn wandeling neemt langs dien weg, dien men zou kunnen beschouwen als de oprijlaan van het Buckingham Paleis, dan voelt men zich onweerstaanbaar deel van die glorie, die Engeland is. Het is jammer voor de buiten landers, die voor de kroning overkomen, maar zij zullen de ontroering moeten missen tege lijk met den aanblik van de Mall in haar ware en luisterrijke gedaante. Zij zullen de beroemde laan afgezet vinden met hemel- hooge tribunes, die al haar waardigheid en karakter hebben verwoest. Zij krijgen er wat voor in de plaats, de kleui en de opgewektheid van de feestelijke ver sieringen. Maar die zijn Londen niet. En dan is er Eros, het vermaardste „stads- merkteeken", althans voor dat deel van Lon den, dat telt en dat voor de meeste vreem delingen alleen telt. Eros, zoo zijn aanblik en zijn omgeving u niet heelemaal bekend mochten zijn, is de naam, dien Londen heeft gegeven aan het beeld op Piccadilly Circus, dat zich verheft boven een fontein, die een monument is voor den weldoener Lord Shaf tesbury. De fontein en het beeld zijn van de hand van den onlangs gestorven beeldhouwer Sir Alfred Gilbert. Ze staan al 44 jaar in het midden van dit Circus, Eros boven het bor relende en spuitende water, op één voet, in luchtig gewaad, in sierlijke houding. Neen, de tijd is niet heelemaal juist. Toen Picca dilly Circus zijn nieuwe ondergrondsch station moest krijgen is Eros langer dan vijf jaar afwezig geweest. In die periode voelde Lon den zich niet compleet. Het piekerde en pruttelde bij monde van zijn menschen over de leegte,- die „het centrum van de wereld" te zien gaf. (De eigenaars van The London Pavilion, een music hall aan den kant, heb ben het Circus tot het centrum van de wereld verheven). Het verdriet over Eros' af wezigheid is nu geleden. Hij keerde veel schooner terug dan men hem ooit had gekend de bevalligheid zelve in aluminium vastge houden. Voorheen had men niet kunnen zien, dat Eros van dit blanke metaal ver vaardigd was. Nu kan men het weer niet zien; maar men weet hetv Nog was is op een •vergadering van metaalkundigen met den hoogsten lof over het aluminium gestel van Eros gesproken. Het was van de beste hoe danigheid en tegen alles, zelfs de inwerking- van de vernielzuchtige Londensche atmosfeer bestand. Er is een enkele grief van dien naren tijd van den stationsbouw overgebleven. Eros werd minder genaakbaar toen het station klaar was. Het „centi'um van de wereld", werd toen een van die nieuwerwetsche ver- keer-molens en Eros stond (en staat) op de spil. Nu loopt men gevaar zijn leven te ver liezen, indien men Eros op de keper wil be schouwen en daarbij haastig gebakerd is. Men kan niet zoo gauw en niet zoo gemakkelijk meer bloemen koopen van de meisjes, die daar sinds jaar en dag met haar manden vol geur en kleur om het fonteinbekken zitten en zoo doende de paneelen, die in reliefbeelden ge wagen van de philantropie van Lord Shaftes bury met haar wijde rokken aan het gezicht onttrekken. Maar de „flower girls" zijn in dit opzicht engelen vergeleken bij de bedillers van het departement van Openbare Werken, die juist hebben doen weten, dat Eros en de fontein, die zijn voetstuk is, gedurende de kroningsfeesten zullen worden omgeven met een heining van bijna 4 M. hoog. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aan gezicht en Eros is tennaastenbij voor Londen, wat de neus is voor het aangezicht. Piccadilly zal Londen niet meer zijn, wanneer het dar- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING, tele beeld, dat zoo lang op het punt heeft gestaan zijn pijl af te schieten, in zijn hok zal staan en net over de schutting heen het gewemel van de menigte zal kunnen aan schouwen. Overigens kan de bescherming niet overbodig worden genoemd. Altijd, wanneer de feeststemming in het West End boven een zeker peil rijst en ze zal dat in de kro- ningsdagen herhaaldelijk doen trekt de vroolijke massa naar Piccadilly Circus en is ze geneigd het ranke godje te ruwe attenties te bewijzen. De overmoedigheid, die soms samen gaat met lichte beschonkenheid doet de waaghalzen klimpartijen ondernemen naar het hoofd van Eros, veelal in de onweer staanbare zucht er een hoed op te zetten. Een sterke politiemacht moet op zulke feest dagen Eros tegen zijn overmoedige vereer ders beschermen. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD TELEF 16726 Thijs luisterde met alle aandacht en hoorde werkelijk de stem van den boozen Schrielkop. Deze was nog steeds in een slecht humeur vanwege zijn boeien; deze gevangenschap maakte hem hoe langer hoe kwader, je begrijpt hoe zooiets gaat. Toen Thijs in Schrielkop's cel keek, zag hij hoe verschrikkelijk woedend deze was. Thijs hoorde hem zeggen „Als die koning Bosenkwa in mijn buurt komt, dan zal ik hem leeren; ik ga hem zelf boeien, wat denkt hij wel Ik zal hem eens fünk straffen; hij komt vast niet heelhuids van mij af!" Dit gezegde nu gaf Thijs een ingeving! _loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) Ernstig ongeluk in Badhoeve dorp. Bejaarde dame ernstig gewond. Gistermiddag had de 42-jarige mej. C. D. het ongeluk uit te glijden op een loopbrugge tje over een tochsloot in Badhoevedorp, waar door zij in het water terecht kwam. Enkele omstanders brachten de dame, die in bewusteioozen toestand verkeerde, en ernstig aan het hoofd was gewond, onmiddellijk weer op het droge. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat het slachtoffer een ernstige hersenschudding en vermoedelijk een schedel- fractuur had opgtioopen. In zorgwekkenden toestand is mej. D. naar het Luthensche Dia1- conessenhuis in Amsterdam overgebracht. Boskoop's Tentoonstellingshal gereed. Groote bloemententoonstelling in het nieuwe gebouw. De groote tentoonstellingshal te Boskoop is gereed. Nederlands beroemdste dorp in het buitenland wel te verstaan heeft daar mee iets gekregen, dat binnen onze grenzen zijn weerga niet vindt Er zijn vele groote hallen, sommige om vangrijker nog dan deze, maar de Boskoop- sche onderscheidt zich op bijzondere wijze door haar speciale inrichting ten behoeve der expoities, welken zij plaats zal bieden. De kenmerkende eigenschappen betreffen de verlichting en de ventilatie en nu het im posante gebouw er staat, heeft de voorzitter der tentoonstellingsvereeniging „Boskoop", op wier initiatief het werd gesticht, ons met gerechte voldoening het prachtig stuk werk getoond. Het verlichtingsprobleem heeft den onder nemers veel hoofdbrekens gekost. Er zijn studiereizen voor gemaakt en tal van mo derne gebouwen zijn op hun verlichtingstech niek nauwkeurig bekeken. Het museum- Boymans vertegenwoordigt eigenlijk het ideaal, maar een te kostbaar ideaal. Dit bleef dus een illusie. Maar de aldus opgedane ervaring kon aan de hand van een klein model van de hal toch dienstig worden gemaakt aan de oplossing welke tenslotte op gelukkige en volkomen be vredigende wijze is gevonden in smalle glas- reepen in het dak, waardoor het licht zoo binnenvalt, dat de bloemen onder de ge- wenschte belichting komen. Waneer de zon schijnt en dit zal, naar men hoopt, meesttijds het geval zijn. wanneer hier een groote tentoonstelling wordt gehou den, ontstaat door de smalle dakvensters een levendig lichtspel op het interieur. Het tweede, moeilijke vraagstuk betrof de ventilatie. Daarvoor heeft men eveneens een gunstige oplossing gevonden. Er zijn in de beide, korte eindgevels breede ventilatie- luiken aangebracht in het dak bevinden zich op regelmatige afstanden luchtsluizen en bovendien zijn boven de deuren in de zijwan den kleine openklapbare luiken aangebracht. Op deze wijze maakt men het mogelijk, de bloemen- en plantenschat voor langen tijd te conserveeren en in ongerepten staat voor de bezoekers te bewaren. De inrichting van de hal. De overkapte ruimten achter het fraaie gebouw „Flora" zijn in tweeën gedeeld. Het eerste gedeelte, dat met het gebouw direct verbonden is, heeft afmetingen van 35 bij 0 meter en is bestemd als permanent rosa rium. Daar is de dakbedekking in zooverre verschillend, dat zich onder het schuine dak nog een glazen plafond bevindt, hetwelk de bedoeling heeft, het daglicht indirect te doen toetreden. Dit rosarium zal in gebruik genomen wor den met de tentoonstelling van Nos Jungunt Rosae in Juni a.s. Op ruim een meter lager niveau ligt de groote hal met afmetingen van 102 bij 40 M., een indrukwekkende ruimte, zonder een enkelen pilaar, onder een geheel vrij dragend dak. waarvan de spanten natuurlijk van buitengewoon forsche afmetingen zijn. Het overzicht over de tentoonstelling blijft zoo doende ongebroken. Men zal den tuin, dien de Boskoopsche kweekers zich voorstellen hier weldra in te richten, in zijn volle schoon heid kunnen bewonderen. Dat zal al spoedig het geval zijn, want op 21 April aèsè wordt het gebouw in gebruik genomen met een groote expositie, waarvoor nu de voorbereidingen reeds in vollen gang zijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6