BERCEXPORT In Thijsse's Hof. JUNKERS STOK'>7Zaken Financieel-economisch Weekoverzicht. laai ,De gulden zweeft." PHILIPS RADIO ZATERDAG 27 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De Amerikaansche stakingen. Opkomst eener groote arbeiderspartij in Amerika. Enorme hausse der be wapeningen leidt tot schijn-welvaart en wereldverarming. Nog steeds onrust in Frankrijk. Bezorgdheid over de Engelsche staatsfinanciën en de slechte exportcijfers. Onze beurs ^eefl deze week wederom, zeer sterk onder ..en invloed gestaan van Wall Street en in het algemeen van hetgeen er in de Ver. Staten wordt gedaan engedacht. Het stakingswee heeft zich thans diep inge vreten in het groote Amerikaansche in- dustrieele lichaam. De passieve houding der regeering tegenover de stakingen met gekruis te armen en de bezetting van fabrieken ver sterkt natuurlijk de positie van het beroemde Committee for Industrial Organisation en zijn leider John Lewis. En zelfs wanneer het gou vernement van een bepaalden staat de ont ruiming der fabrieken eischt, ook dan nog staat men machteloos tegenover de stakers, omdat men het, terecht overigens, niet waagt, door kras optreden bloedige onlusten te ont ketenen. Aldus heeft Lewis een uitgebreide stakingsactie in het leven geroepen tegen de Chryslerfabrieken en tegen tal van andere automobielfabrieken te Detroit en het lijdt o.i. geen twijfel, of hij zal wel weer de over winning in de wacht sleepen, waarna hij zich op andere industrieën kan werpen, steeds ver der zijn aanhang vergrootend. Wie deze ge beurtenissen met een klaar oog aanschouwt, hij ziet er meer in dan een zuivere stakings actie van socialen aard, hij ziet er in de op komst van een groote fabriekspartij, die in Amerika's politieke en economische leven bin nen niet te langen tijd een overheerschende positie zou kunnen gaan innemen. Het is dan ook niet. te verwonderen, dat de beurs deze ontwikkeling en deze vooruitzichten met een groeiende bezorgdheid gadeslaat. De zeer sterke aarzeling en scherpe fluc tuaties aan de New-Yorksche en bijgevolg ook aan de Europeesche beurzen zijn echter mede veroorzaakt door de controverse, de vorige week door ons reeds besproken, of de stijging der goederenprijzen al of niet voor een deel aanwijzing is van een op komst zijnde inflatie. In Amerika schijnt men hiervan thans over tuigd te zijn en zint men nog steeds op mid delen, het kwaad te smoren. In Europa is men daarentegen veelal van cneening, dat de stij ging der goederenprijzen een normaal ver schijnsel is. Wij zijn het met deze laatste opvatting helaas niet geheel eens. Een aanzienlijk deel van de stijging der goederenpi ijzen is onge twijfeld, dit hebben wij zelf herhaaldelijk ver klaard, toe te schrijven aan een zich herstel lend evenwicht en een belangrijk toenemende vraag. Wij mogen echter niet de oogen sluiten voor het feit, dat wij sinds enkele maanden leven in een periode van haast ongeëvenaarde bewapeningshausse, die trellicht zelfs in om vang kan worden gelijk gesteld met de hausse tijdens den oorlog. Volgens een Amerikaansche berekening zijn de militaire uitgaven van zes tig landen tusschen 1934 en 1936 meer dan verdubbeld en wanneer men de begrootingen van de verschillende landen over 1937 bestu deert, dan zal men wel niet mis zijn, indien men er voor dat jaar nog eens 50 pCt. aan toe voegt. In vele landen wordt niet minder dan 20 pCt. van het nationale inkomen voor de fensiedoeleinden aangewend.'. Ziet men in, wat dit beteekent? Een vijfde van het nationaal inkomen wordt in sommige landen gebruikt voor den aankoop van grond stoffen, voor het op volle capaciteit brengen van eigen en buitenlandsche oorlogsindu strieën, voor het aanleggen van enorme voor raden op alle mogelijk gebied, teneinde in ge val van nood een zoo groot mogelijke zelfge- noegzaaanheid te bunnen 'bereiken. Ja. de prijzen worden dus omhoog gedreven, de be drijvigheid neemt alom toe en een zekere wel vaart ontstaat, een welvaart, die evenwel voor een deel op schijn berust. Want wat met dat vijfde van het nationaal inkomen wordt aan geschaft, is wellicht (dat willen wij geheel bui ten beschouwing- laten) een nationaal en po litiek vereischte, doch zijn geen goederen, die productief zijn, den internationelen handel zullen stimuleeren, koopkracht zullen schep pen en welvaart zullen verhoogen. Neen, het zijn grootendeels onproductieve kapitaals goederen. goederen die in het ergste geval zuilen dienen tot vernietiging of zelf vernie tigd zullen worden en die in 't beste geval eco nomisch volkomen onproductief zullen blijven. Een groot deel van het wereldinkomen wordt dus feitelijk permanent gesteriliseerd en de schijnwelvaart beteekent niets meer dan een vernietiging van kapitaal en rijkdom, een ver arming dei- wereld. 't Is eigenlijk te dwaas, dat wij deze onom- stootelijke waarheden in onzen tijd moeten herhalen. De economische en financieele el lende van den wereldoorlog moet toch nog zoo versch in het geheugen liggen, dat een her haling feitelijk overbodig zou moeten zijn. Helaas, de wereld heeft niet geleerd en wij vreezen, dat alle waarschuwingen, hoezeer men ze ook van puin-economisch standpunt zal waardëeren, zullen schipbreuk lijden op de waanzinnige atmosfeer van agressiviteit en vrees, die onzen aardbol beheerscht. Zoo ondervinden de effectenbeurzen alom de invloeden van werkelijke conjunctuurver betering en kunstmatige conjunctuuropdrij ving door bewapeningsuitgarven eenerzijds, sociale onrust, stijging van loonen en kosten en vrees voor inflatie en voor inflatie-weren de maatregelen anderzijds, waar tusschendoor de speculatie zich in toenemende mate als een machtig en invloedrijk heerschap doet kennen. Nu eens helt de invloed naar de eene. dan weer naar de andere zijde over, doch voor zoover wij thans kunnen beoordee- len, schijnt voorshands de opgaande tendens nog aan de winnende hand te zullen blijven en inderdaad eindigt de Paaschweek alom in een opgewekte stemming. Wanneer men zich evenwel goed rekenschap geeft van het resul taat der sociale actie in de Ver. Staten, van de verhooging van loonen. kosten en belas tingen, van het noodwendig aangroeien van begrootingstekorten en staatsschulden, dan moet men ook beseffen, dat ons „Weest op uw hoede!" niet geheel zonder reden zal blijken te zijn geweest. Ook in Fra' is nog lang niet alles koek en ei, zelfs niet na de nietszeggende motie van vertrouwen in de Kamer, aange nomen ten aanzien van de houding der regee ring na de gebeurtenissen te Clichy. De franc houdt zich ongetwijfeld nog goed, doch de invloed, dien de links-extremisten nog steeds op de regeering blijken uit te oefenen, jaagt het kapitaal toch weer schrik aan en wij ge- looven dat, indien de regeei-ing thans met een derde tranche der defensieleening zou aankomen (nadat de eerste sterk, de tweede nauwelijks overteekend was), deze slechts een matig succes zou hebben Het feit dat de koers der leening thans een disagio van ca. 2 pet. vertoont bewijst overigens wel, dat de overteekenïng niet geheel en al op reeële basis heeft berust. Overigens is ook de han delssituatie in Frankrijk nog verre van ge ruststellend: de invoer neemt in aanzienlijk sterkere mate toe dan de uitvoer en ofschoon dit op zichzelf genomen niet van doorslag gevende beteekenis is, zoo is toch de situatie van Frankrijk's betalingsbalans en van den franc nog steeds van dien aard, dat een uit evenwicht raken van de handelsbalans ge paard aan een wegblijven van het vertrouwen een sterk ondermijnenden invloed kunnen uitoefenen. Bezorgdheid dient ook eenigermate tot uiting te komen ten aanzien van Engeland. De economische situatie blijft er ongetwijfeld zeer gunstig: de jaarverslagen vertoonen er een sterke verbetering, doch die verbetering beperkt zich in hoofdzaak (in tegenstelling bijv. tot ons land) tot de binnenlandsche con junctuur. De exportindustrieën zijn. min of meer op den achtergrond gedrongen en eerst thans' schijnt men in Engeland tot het besef te komen, dat niet langer het Engelsche pro duct op zich zelf zijn weg naar de interna tionale markten zal vinden. Zoo gemakkelijk gaat het in deze tijden niet meer. Overal heerscht de scherpste concurrentie, overal trachten exporteurs elkaar de loef af te ste ken en Engeland ziet nu wel wat te laat in, dat het niet geheel meer bij is en door sterk verhoogde activiteit en moderniseering een grooten achterstand heeft in te halen. Het is waarlijk niet voor niets, dat bijv. Zuid-Afrika (Engeland's grootste afnemer) jaar in jaar uit zijn importen uit Engeland ten gunste van die uit andere landen vermindert. Ernstiger lijkt ons evenwel Engeland's fi nancieele situatie. Over enkele dagen sluit het fiscale jaar en reeds thans staat vast, dat het een aanzienlijk tekort zal opleveren, on danks de zeer gunstige binnenvloeiing van staatsinkomsten. De oorzaak hiervan ligt dus aan de uitgavenzijde, die inderdaad een sterke expansie vertoont, met name waar het betreft defensie. Neemt men in aanmerking de onlangs door de regeering aangekondigde ontzaglijke defensieuitgaven, dan kan men niet ontkomen aan een wel zeer somber oor deel over de ontwikkeling der Britsche staats financiën en een diep medeleven met den ar men Britschen belastingbetaler. Reeds nu wordt aangekondigd, dat voortaan de belas ting met de grootste doortastendheid zal worden toegepast. Over enkele weken zal Chamberlain zijn begrooting indienen en reeds thans siddert het volk, omdat men de over tuiging heeft, dat een verhooging der reeds thans zoo uitermate drukkende belastingen niet zal kunnen uitblijven. Voegt men daar aan toe, dat in Engeland de rentestandaard een sterke neiging tot stijgen vertoont, dan is het duidelijk, dat, ondanks de stimuleering der binnenlandsche conjunctuur, in Enge land thans een kiem wordt gelegd hetzij van inflatie, hetzij van conjunctuur-inzinking. P. C. TWEE CONCERTEN DOOR HAARLEMSCH KAMERORKEST. Op tweeden Paaschdag geeft bovenge noemd strijkensemble niet minder dan twee concerten, 's Morgens to half elf concerteert het orkest in de Gevangenis aan den Har- menjansweg. Daar zullen een zevental po pulaire orkestnummers worden uitgevoerd. In den-vooravond te zes uur wordt een Na- middagconcert gegeven in Brederodeduin te Santpoort. Als zangsoliste zal daar optreden Bep Wagener die met piano en orkestbege leiding enkele liederen zal zingen, ook de bekende Strausz wals Rosen aus dem Süden wordt ten gehoore gebracht. Een trio. be staande uit leden van het orkest, speelt een triosonate van Mazas. Beide 'concerten worden geleid door Wil lem Lasschuit., JUBILEUM L. VAN BUURINGEN. De heer L. van Buuringen bedrijfsleider bij de N.V. Hilarius Draadindustrie en Handel Mij. viert vandaag wel een zeldzaam jubi- léum. Niet alleen is hij 25 jaar bij de firma Hilarius in dienst, doch hij is ook 25 jaar ge leden in het huwelijksbootje gestapt. Een dubbel jubileum dus. Dat de belang stelling hiervoor groot was, valt wel te be grijpen. 's Morgens werd de jubilaris van huis af gehaald en door een der directeuren toege sproken die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het personeel sprak de boekhouder die een geschenk aanbood. Ook een afgevaardigde van het fabrieks- personeel heeft den jubilaris nog toegespro ken en hem een cadeau overhandigd. Den verderen dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door, waar zonder twijfel nog vele vrienden en kennissen van de ge legenheid gebruik gemaakt hebben om hem te feliciteeren. WE DEROPTREDEN VAN ELS A MAUHS. W. Waalewijn. Op 1 April treedt mevrouw Elsa Maulis voor het eerst na haar langdurige ziekte weer te Haarlem in den Stadsschouwburg op en we lin de rol van Koningin Elisabeth in „De Vrouw zonder man", van André Josset in wel ke rol zij verleden jaar zoo'n groot, succes heeft gehad. W. WAALEWIJN t Alhier is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer W. Waalewijn, oud-bestuurslid van de Haarlemsche Reddingsbrigade, mede-oprich ter van de Transportcoloime van Het Roode Kruis en mede-oprichter van de Vereeniging „Snelverband", waarvan hij gedurende 25 jaar secretaris is geweest. In 1905 werd de heer Waalewijn ambte naar bij het Waterleidingbedrijf alhier; na 17 jaar kwam hij op de 4e afdeeling ten Stadhuizc, maar al spoedig werd hij aange steld bij den Incassodienst, waar hij werk zaam bleef, tot hij in 1934 den gemeente dienst met vervroegd pensioen verliet. Gedurende vele jaren was hij penning meester van de Schietvereeniging ..Generaal van Merlen", en ook 15 jaar ondervoorzit ter van den Haarlemschen Schietbond. Hij was voorts eere-lid van den Ned. Bond van oud-onderofficieren. heeft op 17 Juni 1917 dit kleine schroefje bevestigd aan Junkers Geyser Type V 30 No. 35741. Dit is na te gaan in het stamboek dat berust in het Junkers archief, zoodat het zelfs na tientallen jaren nog ver vangen kan worden, als U maar even het nummer opgeeft. Kunt U beter garantie wenschen dan een dergelijke controle van zoon beroemde fabriek? Neem'n Junkers, dan weet U, wat U krijgt. HANDEL MIJ v/„ Jo« H. V.D. MEIDEN. Amersfoort I Complete sorteering bij Bakenessergrachf 19-23 Haarlem (Adv. ingez. Med.t Waarom Bei-Week. Straat- en Etalageversieringen. commissie voor de straat- en etalageversie ringen te komen. Uit de stemming van de vergadering kwam de wensch naar voren, dat men de stad een aardig aanzien wil geven. Alles zal zooveel mogelijk met bloemen en de lente in ver band gbracht worden. In overweging werd genomen het uitschrij ven van een étalagewedstrijd. De commissie voor de etalage- en straat versieringen werd als volgt samengesteld: P. A. Lamberts van Bueren, Kruisstraat- vereeniging. voorzitter. J. v. d. Berg, Zijlstraat-vereeniging, secre- taris-penn i n gmeester W. Brakel. Bo-Bar-Kei. B. A. Cassee. Zijlstraatvereeniging. H. Drupsteen, Gen. Cronjéstraatvereeni- ging. D. J. v. Ellinckhuyzen, Anegangvereenigïng W. v. d. Hoek, Kruisstraat-Kruiswegver- eeniging. H. F. Kuipers, Barteljorisstraatvereeniging. J. J. A. v. d. Linden, Kleine Houtstraatver- eeniging. B. v. Odijk. Amsterdamstraatvereeniging. C. J. Stolwijk. Gierstraatvereeniging. J. Voogd. Groote Houtstraavereenigïng. H. v. d. Zwet. Spaarnwouderstraatvereeni- ging. L. Lam, gedelegeerde van de Hoofdcom missie van Uitvoering. De overige straat- en buurtvereenigingen zullen door de commissie worden opgewekt om ook hun straten een zoo mooi mogelijk aanzien te geven. Een belangwekkend boek over de waarde van hef geld. De heer L. J. Harms schreef een interessan te studie over „De gulden zweeft. Waarom", die bij de N.V. H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is uitgegeven. Allereerst geeft hij een beschouwing van de gebeurtenissen die in September 1936 in ons land plaats hadden, alsook een uiteenzetting van enkele begrippen en theoriën omtrent het geldwezen. Over de gevolgen van 26 September 1936 schrijft de heer Harms o.m., dat het een moei lijke quaestie zal zijn om den gulden zijn eigen waaröepeil te laten vinden, zooals de be doeling van Dr. Colijn aanvankelijk is geweest. Een der eerste gevolgen van het verlaten van den gouden standaard was een sterke ver ruiming van de geldmarkt. Er werd een groo- tere bereidwilligheid geconstateerd om kapi taal op langen termijn te beleggen, hetgeen voor het particuliere bedx-ijfsleven van buiten gewone beteekenis is. Voor verscheidene tak ken van handel en industrie bracht de de preciatie direct een opleving. In de scheep vaart en de havensteden kon men terstond een verbetering waarnemen, hetgeen ook een opleving in andere takken teweegbrengt. Een depreciatie van de geldeenheid heeft een gunstig psychologisch effect op de hervatting van het zakenleven. „Ook vreesden de voorstanders van den gouden standaard dat het staatscrediet ernstig geschokt zou worden. Men constateert echter juist een groot- animo om in te schrijven op de staatsleening. Dit laatste is echter niet in strij d met de opvattingen die Dr. Colijn had. Wij heb ben juist aan dezen Minister te danken, dat het staatscrediet even groot bleef, doordat hij er vocxr zorgde, dat onze economische politiek in de goede richting zich ontwikkelde, Daar door bleef het vertrouwen in den gulden be staan. „Nu wordt er wel van verschillende zijden .het bezwaar geopperd, dat de gulden zwe vend is geworden, dat dus de onzekerheid is toegenomen, zoodat de handel ernstige be lemmering ondervindt. „Maar Prof. Lieftinck vraagt zich af, of men den toestand van zwevende valuta's een chaos mag noemen. Hij is van oordeel, dat deze toestand van den zwevenden gulden heel wat beter is dan toen de wereld nog verdeeld was in allerlei willekeurige groepen met onderling sterk afwijkende prijsniveaux. en is een stap nader gekomen tot een economisch even wicht tusschen de verschillende staten." De schrijver hoopt, dat het vrije handelsver keer zich spoedig kan herstellen. Dan hebben wij een wisselkoersstabilisatie noodig, wat ech ter nog niet wil zeggen, dat men de geldeen- heden direct moet vastkoppelen aan de waarde van het goud, want dan ontstaan er weer nieuwe moeilijkheden, omdat de goudvoorraad in de wereld zeer ongelijk verdeeld is. „Intusschen is thans niets meer over van de politiek der eerste dagen, om den gulden „zijn*eigen niveau" te duen vinden. Indien men den gulden inderdaad op het huidige peil handhaaft, beteekent dit, dat men de gevol gen van de depreciatie langzamerhand laat doorwerken op ons economisch leven en dat wij dus van zelf een aanpassing aan het la gere buitenlandsche niveau van den gulden zullen krijgen." Belangwekkende opmerkingen maakt de schrijver over de gevolgen van de devaluatie in België en Frankrijk. In België is een groote daling van het werkloozencijfer te constatee- ren. Aan het einde van den winter van 1935 werden in België 223.000 werkloozen geteld, nu zijn er 100.000. De positie van den Franschen franc acht de schrijver zeer precair. „Men acht het zelfs mo gelijk, dat een nieuwe devaluatie in Frankrijk zal komen." Een laatste hoofdstuk van het boek is ge wijd aan den financieelen toestand van Duitschland. „Duitschland heeft in het bui tenland al geen crediet meer. Door de fascis tische machtsmiddelen heeft het thans de ge legenheid de eigen mensohen te dwingen tot oredietverleening, maar deze onnatuurlijke toestand kan niet blijven bestaan. De staat is thans bezig de hand te leggen op de laatste reserves van zijn onderdanen. Het Duitsche publiek stort geld en de regeering koopt daar voor oorlogsmateriaal. Deze handelwijze moet inflatie tengevolge hebben. Feitelijk is die al ingetreden, maar door allerlei overheidsmaat regelen constateert men die nog niet. Het wordt den Duitschers thans verboden zelfstandig over hun geldmiddelen te beschik ken. Wie b.v, genoeg gespaard zou hebben en een huis wil bouwen, mag dat niet doen. Nie- xnand mag een nieuw huis bouwen, maar moet zijn geld beleggen in door den staat uitgege ven c-redietpapieren. De staat koopt daarmee nieuw oorlogsmateriaal. Industrieele onderne mingen mogen hun gebouwen en machines niet uitbreiden dan na een zeer bijzondex-e toestem ming. De x-eserves die de maatschappijen ge- vox*md hebben moeten belegd worden bij den staat. Na een bespreking van het tweede viex-jaren- plan der Duitsche regeering besluit de schx-ij- ver: „Duitschland zal wel een groote krachts ontplooiing brengen, maar er blijft een ex-nstig gevaar voor een financieele débacle." Bij den ingang, rechts, tusschen de nu uit gebloeid rakende sneeuwklokjes, is de Honds tand in bloei gekomen, ééxi enkel exemplaar, maar we hebben er een flinke lat bij gezet met den naam, zoodat ge geen moeite hebt om dit waai-lijk onverwacht fraaie plantje te ontdekken. Het was iToeger nog al in trek, is op een enkele buitenplaats ook wel verwilderd en ik hoop dat wij er hier ook meer van krij gen. Het fraai gevlekte blad en de groote fris- sche bloemen met hun cyclamenachtig om gekrulde bloembladen maken deze piant tot iets heel aparts. Intusschen is het in de buurt van Lugano en het Como-meer een nog al ge woon. wild plantje. Maai- deze week wil ik u in het bijzonder wij zen op onze Sleedoorns. Daar ben ik heel grootsch op. Ge vindt ze bij de bijenkast, een paar groote doornstruiken met een dicht warnet van donkere takken en daarop tweeër lei soort van knoppen: kleine donkere blad- knopnen, die ge in 't eerst misschien niet eens goed "bemerkt en geestige groepjes van fraai oranje-bruinig gekleurde bloemknoppen. DE MOSCOUSCHE PROCESSEN EN DE R. S. A. P. Door de afdeeling Haarlem van de Re volutionair Soc. Arb. Partij woi-dt Dinsdag 6 April, in het gebouw Caeeilia, Jansstraat, een vergadering gehouden met als spreker het Tweede Kamerlid H. Sneevliet, over ae processen die in de Sovjet-Unie tegen de Trozkiïsten worden gehouden. Aan de C. P. N. en de V.V.S.U. is een uitnoo- diging gestuurd voor debat. KINDERMATINEE: „ROODKAPJE EN DE WOLF". Woensdagmiddag zal „Het Kindertooneel' onder leiding van Herman Smits, een reprise geven van het sprookje „Roodkapje en de Wolf". Een tooneelstuk in 5 bedrijven. Evenals in Den Helder had Herman Smits ook in Haar lem een buitengewoon groot succes. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 28 MAART. Progr. I Hilversum II, Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.30 Keulen, 10.50 Parijs Radio, 1.10 Vlaamsch Brussel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Vlaamsch Brussel, 3.20 Keulen. 6.05 London Regional. 7.00 Beromünster. 8.20 Fransch Brussel, 10.20 Vlaamsch Brussel. 10.30 Bexiijn. Progr. IV 8.35 Fransch Brussel. 10.20 Vlaamsch Brussel, 12.50 Di-oitwich, 4.20 London Regional, 4.50 Droitwich, 5.20 London Regional, 6.05 Parijs Radio. 7.20 London Regional. 8.15 Droitwich, 9,25 London Regional. 10.00 Boeda pest, 11.25 Fransch Brussel. Progr. V 8.3024.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 29 Maart 1937. Progr. I Hilversum n Progr. II Hilversum I Progr. IH 8.35 Keulen; 9.05 Parijs Radio, 11.50 Droitwich; 12.20 Vlaamsch Bx-ussel: 1.35 London Regional: 3.20 Keulen; 5.20 Fransch Brussel: 6.20 London Regional; 7.15 Weenen; 9.30 Boedapest: 10.20 Diversen; 10.30 Keulen; 11.20 Danmax-ks Radio Progr. IV 8.30 Vlaamsch Brussel; 9.20 Keu len; 10.35 Droitwich; 11.35 London Regional; 11.50 Droitwich; 12.05 London Regional, Progr. V 8.30—24.00 Diversen. Eenden bij den vijver. Haast iedereen zegt dadelijk: „kijk, echt Japansch" en ik ben het dadelijk daax-mee eens. De Japannea-s hebben ons wel geleerd, om een dergelijke plan tenstruc tuur mooi te vinden en ge kunt met eer. gemberpotje en een paar van die sleedoorntwijgen een flinke hoe veelheid schoonheidszin botvieren. Eerst stonden er maar twee van die strui ken. In den loop van een jaar of vier zijn er nog heel wat bij gekomen. Want die sleedoorns maken welig wortelopslag. Als je in hun buurt maar niet te veel maait of schoffelt dan ont staat er vanzelf een dicht boschaadje. Op nog een andex-e plek in den Hof hebben wij de sleedoorns hun gang laten gaan en vlak daar bij nog een andere wortelkunstenaar, n.l. de esp of ratelpopulier en die hebben nu in vier jaar tijds een heel bosch gevormd. Ge zult het wel vinden voox-al ook, omdat door het „on gemoeid" laten, het boschje er op 't oogen- blik wat sloixlig uitziet. Maar dat komt weer „vanzelf" in orde. Daar bij de bijenkast moesten we de zaak een beetje opknappen, vandaar dat het er tus schen de struiken nu zoo netjes uitziet. Ik ben al bezig om er wat heggeplanten te zetten, waarover later. Die sleedoorns komen nu dezer dagen in bloei en midden April lijken ze wel groote sneeuwmassa's Dan wemelt het in de bloemen van bijen en zweefvliegen en het lukt dan wel. dat we in den hex-sft de struiken vol mooie kleine zwai-te, blauw berijpte pruimpjes krij gen. In 1936 is die oogst mislukt. Om zijn zwarte uiterlijk heeft deze struik de namen gekregen van Blackthorn. Schwarz- doorn en Epine noire. De Engelschen noemen beide ook Sloe en de Duitsolws „Schlehe" en beide volken kennen hem ook in de litteratuur en in het volkslied. Bij ons groeit de sleedoorn schaars in de duinen, maar volop in de Oostelijke en Zui delijke provincies, 't Is gemakkelijk te begrij pen, dat de kleine zangvogels er graag in nes telen. Plant sleedoorns. JAC. P. THIJSSE. thans beter, mooier en billijker 89. dan ooit. Prijzen v.a. Betaling vanaf f 1.per week. Vraagt 'gratis demonstratie of komt luisteren in KAMPERVEST 1, SÏY4Ï Amsterdam: ZES Zaken. Kosteloos advies, zélfs na afloop- fabrieksgarantie. (Adv. Ingez. Med.j PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 30 MAART 1937. Progr. I Hilversum H. Progr. II Hilversum I. Progr. III 8.— Keulen, 10.— Pauze. 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Vlaamsch Brussel. 2,20 Pauze. 2.35 London Regional. 5.20 Vlaamsch Brussel. 6.50 Keulen. 7.20 Keenen. 9.05 Boeda pest. 9.50 Berlijn. 11.20 Danmarks Radio. Progr. IV. 8.— Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze. 10.35 London Regional 11.20 Droitwich. 12.05 London Regional. 1.20 Droitwich. 8.20 Fransch Brussel. 10.20 Diversen. 10.35 Droit wich. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplaten-concert: Duitsche avond. I. Populair 1. Vorwarts-MarschGroot orkest. 2. Die Mühle im Schwarzwald, Dajos Bela. 3. Die kleine Patrouille, Orkest. 4. Die Schmiede in Walde, Dajos Bela. 5. Nachtliehe Heerschau, Orkest II. Zang. Emmy Bettendorf. 6. Ach, wie ist' möglich denn. 7. er Frühling naht mit Brausen. 8. Die Lorelei. Berliner Lehx-er Gesang Verein. 9. Wer hat dich du schoner Wald. 10 Der Lindenbaum. Lotte Lehmann. 11. Ein deutsches Requiem. Erna Sack. 12. Die deutsche Nachtigall. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9