HANDBAL BILJARTEN WIELRIJDEN TAFELTENNIS GOLF Kerk-Concert. D IN S D A G 30 M AART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD HOOFDKLASSE WEST. (Dames.) ZeeburgRapiditas (50) Nadat Zeeburg van Rapiditas wegens het behaalde kampioenschap een bloemenhulde in ontvangst genomen had; nam de wedstrijd reeds dadelijk een snel karakter aan. Bij de Haariemsche dames redt mej. C. Kruyteenige malen fraai. Het doei der Zee burg-dames ontkwam meermalen op geluk kige wijze aan een doorboring. Door een fout van de Rapiditas-verdedigsters ontstond het eerste doelpunt (1—0). Na rust beging Rapiditas een fout, door de spil en linksbinnen van plaats te laten ver wisselen. De achterhoede werd hierdoor niet versterkt en de voorhoede werd zóó verzwakt, dat deze er na rust niets van terecht bracht, 't Gevolg was, dat de Haariemsche achterhoede zooveel werk kreeg, dat zij tenslotte geen weerstand meer kon bieden. Zeeburg wist'dan ook nog vier doelpunten te scoren (5—0). (Heeren.) 9 NilocRapiditas (111) Voor rust werd door beide partijen uitste kend gespeeld. Niloc wist voor rust een 4—O-voorsprong te nemen. Na rust was Rapiditas gedurende tien minuten in de meerderheid, maar de uitstekende Niloc-voorhoede was niet te stuiten. Rapiditas zag drie doelpunten geannu leerd, maar vlak voor het einde slaagde Val er toch in, de eer de redden (111). Stedenwedstrijden. (Dames). HaarlemDen Haag (45) Deze ploegen deden weinig voor elkaar on der. al vonden wij den Haagschen aanval sterker en gevaarlijker. Bij den Haarlemsehen aanval ging van de vleugelspelers zeer wei nig uit. alles moest van het binnentrio ko men, hetgeen haar taak natuurlijk aanzien lijk verzwaarde. Voor rust slaagde Den Haag er in. twee maal te scoren waartegenover Haarlem door de dames L. Bakker en M. Duyff twee doelpunten stelde, voor rust gaf midvoor mej. Poorter met een hard schot aan Haar lem de leiding (32). Na rust hetzelfde spelbeeld: een sterke Haagsche aanval en een goed verdedigende Haariemsche achterhoede. Den Haag maakte spoedig na rust den ge- gelijkmaker, maar wederom nam Haarlem door M. Duyff de leiding (43). Het spel bleef gelijk op en neer gaan, maar de gevaar lijke Haagsche aanval slaagde er in, kort na elkaar twee maal onhoudbaar te scoren. Zij won tenslotte met 54, hetgeen de verhou ding goed weergaf. (Heeren.) HaarlemDen Haag (46) Haarlem gaat direct tot den aanval over. maar het eerste schot wordt keurig gestopt. Dan komt Den Haag los en in minder dan geen tijd heeft zij een 3—0-voorsprong. Bij een Haarlemschen aanval heeft Pal geen succes door hard tegen de lat te schieten. Bij een snellen aanval van Haarlem scoort Pal na goed plaatsen van J. Duijff onhoudbaar (13). Na de thee hebben de linksbuiten Pal en de rechtsbuiten Duys van plaats verwisseld, hetgeen voor den linker vleugel geen verbetering werd. Na goed samenspel tusschen D. Van San ten en Pal scoort de laatste (2—3). Den Haag profiteert van een fout van den Lijn den-keeper en scoort (24). Na een snellen aanval lost Pal een schot, dat doel treft (34). Hierdoor aangemoe digd blijft Haarlem in den aanval; wanneer Witziers snel doorbreekt is de stand gelijk (44). Den Haag dringt dan op én scoort nog Wee goals. Einde dus 46. Federatie van Biljartverenigingen. Persoonlijke Kampioenschappen. Klasse A; gesp.gew.gel.verl.pnt.car.brt. U. Lunen burg 2 2 0 0 4 400 40 C. Philippo 2 2 0 0 4 400 67 A. Corver 2 2 0 0 4 400 75 A. Duiven voorde 2 1 0 1 2 - 327 74 J. Willemse 3 1 0 2 2 521 111 J. Erades 2 0 0 2 0 189 54 H. Oome 3 0 0 3 0 381 81 10.— 5.97 5.33 4.41 4.69 3.50 4.70 Voorwedstrijden klasse C: Eindstand. gesp. car. brt. gem. A Fabel Jr. 4 320 80 4.— J. v. Egmond 4 310 100 3.19 H. Boogaax-d 4 316 108 2.92 C. v. Stein 4 306 108 2.83 H. Roefs Sr. 4 302 107 2.82 J. Groen 4 289 103 2.80 W. v. Dijk 4 309 111 2.78 J. v. Schie 4 320 116 2.75 IJ. Doves 4 294 107 2.74 W. Kessens 4 271 100 2.71 P. v. Rosmalen 4 317 117 2.70 A. de Jong 4 227 84 2.70 S. Sillevis 4 292 119 2.45 H. Roefs Jr. 4 235 97 2.42 N. N. 4 282 119 2.36 J. Scheffer 4 256 114 2.24 N. Doesburg 4 231 103 2.24 P. Vader 4 265 126 2.10 J. Govers 4 258 133 1.94 H. S. V. „De Kampioen". Op eersten Paaschdag werd de tweede rit van de voorjaarscompetitie verreden over 40 K.M. voor alle categorieën. De uitslag was: A-klasse: le B. v. Dijk, 6 punten, tijd 54 min. 46 sec., 2e Schaper 5 p.. 3e de Brey en de Best ieder V/z p., 4e Scheidier en R. Hessels ieder 2 p.. verder Th. Drost, Groot, Kinket, W. Jansen, Moerkerk. P. v. d. Heyden en Burger, allen 1 p. B-klasse: le J. Bos 6 punten, tijd 49 min. 48 sec. 2e S. Bos 5 p., 3e Terburg 4 p.. 4e Hensen 3 p., 5e Krom 2 p., verder v. Halst. Opbroek, Dalfsen. de Lange, v. d. Nes. J. Sietsma, L. Sietsma. Hut. v. d. Mark. Huig Valkman. Schenk. Wennink, Esveld en Wiekamp ieder 1 p. C-klasse: le P- Bakker 6 punten, tijd 1 uur 1 min. 30 sec., 2e v. d. Pols 5 p.. 3e Hoogenbirk 4 p., 4e de Winter 3 p„ 5e Stemman 2 p., ver der Keizerswaard, Koelemeijer. Wolf en G. Hessels ieder 1 p. Juniores: le Laan 6 punten tijd 1 uur 2 min. 15 sec., 2e Keizer 5 p., 3e Eldik 4 p., 4e Veen 3 p., 5e v. d. Anker 2 p., G. Bakker en H. Bos ieder l p. De totaaluitslag is nu: A-klasse: le B. v. Dijk 6 en 6 is 12 p., 2e Schaper 4 en 5 is 9 p.. 3e De Best 5 en 3V2 is 8Vó p., 4e De Brey 3 12 en 1 is 4*o p.. 5e Th. Drost 3 en 1 is 4 p., 6e Moer kerk 2 en 1 is 3 p.. en R. Hessels 1 en 2 is 3 p.. Scheidier 1 en 2 is 3 p., 7e Burger 1 en 1 is 2 p., en Groot 1 en 1 is 2 p., P. v. d. Heyden 1 en 1 is 2 p.. Kinket 1 en 1 is 2 p., 8e W. Jansen 0 en 1 is 1 p. B-klasse: le S. Bos 6 en 5 is 11 p.. 2e J. Bos 1 en 6 is 7 p., 3e Valkman 5 en 1 is 6 p., Hen sen 3 en 3 is 6 p., Terburg 2 en 4 is 6 p., 4e Esveld 4 en 1 is 5 p., 5e Krom 1 en 2 is 3 p.. 6e Dalfsen, de Lange, v. d. Nes, v. Noorden, Op- broek, Schenk. L. Sietsma, J. Sietsma, v. Halst, Hut. Wennink, v. d Mark, allen 1 en 1 is 2 p., 7e Wiekamp 0 en 1 is 1 p. C-klasse: le P. Bakker 6 en 6 is 12 p., 2e Steinman 5 en 2 is 7 p., 3e v. d. Pols 1 en 5 is 6 p., 4e Hoogenbirk 1 en 4 is 5 p., Koelemeyer 4 en 1 is 5 p., 5e De Winter 1 en 3 is 4 p., 6e Keizerswaard 2 en 1 is 3 p., Feye 3 en 0 is 3 p., 7e G. Hessels 1 en 1 is 2 p., Wolf 1 en 1 is 2 p., 8e Vonk 1 en 0 is 1 p. en Kolk 1 en 0 is 1 p. Juniores: le Keizer 5 en 5 is 10 p., 2e v. d. Anker 6 en 2 is 8 p., Eldik 4 en 4 is 8 p., 3e Laan 1 en 6 is 7 p. 4e H. Bos 3 en 1 is 4 p., Veen 1 en 3 is 4 p., 5e G. Bakker 2 en 1 is 3 p., 6e J. Sterke 1 en 0 is 1 p. Excelsior. Bovengenoemde vereeniging heeft haar jaarlijkschen eieren-rit voor leden en dona teurs gehouden. Deze rit gold meteen als se lectie-wedstrijd voor de A.- en B.-klassers om een ploeg samen te stellen voor den wedstrijd tegen Swift uit Leiden. De uitslag was voor heeren onder de 40 jaar: 1. de Gier 20 eieren, 2. Jonker 15 st., 3. Deen 10 st.. Heeren boven 40 jaar: 1. Lasschuit 20 eieren, 2. Jas 15 st., 3. Phillippo 10 st., 4. Kleef 5 st. Uitslag heeren boven 50 jaar: 1. Schaaf alle 20 eieren. Hierna startten de A.-klassers. De uitslag werd; 1. Lasschuit 20 eieren, 2. Taverne 15 st., 3. Jas 10 st., 4. Fennis 5 st., 5. Jansen 5 st., 6. Kleef 5 st., andere renners allen 5 eieren. B.-klassers: 1. Bouoian 20 st., 2. Bunken 15 st., 3- Koekenbier 10 st., 4. Evers 5 st., 5. Kuijl 5 st. C.-klassers: 1. Dokkum 20 eieren, 2. Kleef 15 st.. 3. de Vries 10 st., v. Es en Kruijff ieder 5 st. Juniores: 1. Van Dijk 15 st.. de renners v. Sinderen. Zwiers en Evers ieder 5 st. De eieren werden in het clubgebouw uitge reikt. Op tweeden Paaschdag werd de beslissings wedstrijd verreden om de le en 2de plaats der Wintercompetitie tusschen J. Lasschuit en R. Taverne over 15 K.M. Winnaar werd met een gering verschil; 1. R. Taverne, 2. Jaap Las schuit. P. Korthals No. 1 op de wielerbaan te Halfweg. Op de Wielerbaan te Halfweg reden drie leden van Excelsior, n.l. P. Korthals, J. Jas en J. Walgien. Eerstgenoemde wist zijn serie te winnen; daardoor kwam hij in de finale uit. Dit was een klassement-wedstrijd. Doordat Korthals het eerste en het laatste klassement won, werd hij No. 1' der nieuwelingen. Haarl. Tafeltennisbond. Secretaris: J. C. Heeck. Oranje Nassaulaan 169, Overveen. Telefoon 15684. Demonstratie T. T. C. Noortlwijk. Eenige Haariemsche spelers gaven een geslaagde de monstratie voor de leden van de N.T.T.C. Doel van deze demonstratie was, tot aansluiting te komen bij den H. T. T. B. De vereeniging heeft zich reeds in principe bereid verklaard tot de H. T. T. B. toe te treden. Verandering secretariaat. De vereeni ging „Shot" deelt mede. dat het secretariaat van genoemde vereeniging tot nader order gevestigd is bij den heer P. Aloys Huizinga, Jansweg 45 rood, Haarlem. Nederlandsche Tafeltennis Kampioenschap pen. Deze kampioenschappen, welke op 18 April a.s. te Haarlem gehouden zullen worden in het Krelagehuis. beloven een groot succes te worden. Reeds zijn van verschillen de zijden prijzen ontvangen. Deze week zijn 2000 inschrijfformulieren naar alle deelen des lands verzonden. Inlichtingen en inschrijfformulieren kan men verkrijgen bij het secretariaat van den H. T. T. B., Oranje Nassaulaan 169, Over veen. De inschrijving sluit 9 April, des avonds acht uur. Het toumooi is ook voor niet- Bondsleden open. Kennemer Golfclub. Op de banen van de Kennemer Golf- en Country Club te Zandvoort werden Zondag greensomes gespeeld, 18 holes handicap medalplay, waaraan 24 paren deelnemen. De uitslag luidt: 1. Mevr. Rothbarth en F. C. Nurse (14) 71. 2. C. Nienhuys en J. Nienhuys (11) 72. OP WEKKING SS AMENKOMSTEN Het Comité, dat bovengenoemde bijeen komsten organiseert, deelt mede dat het de bedoeling is, de wekelijksche vergaderingen in de Kerk der Broedergemeente aan de Parklaan no. 34 op Donderdagavond tot half Mei voort te zetten. Het programma voor de maand April is als volgt samengestelde: 1 April Ds. M. van der Voet, Haarlem-Noord met medewerking van het Zangkoor „Dient den Heer"; 8 April Evangelist J. Sevensma, uit Amsterdam; 15 April Samenkomst in sa menwerking met den Zak-Bijbelbond. waar- behalve een lid van het hoofdbestuur van ge noemden Bond onze stadgenoot G. Overstee gen zal spreken over de waarde, die de Bij bel voor hem heeft gekregen: 22 April Evan gelist J. Ssevensma. Amsterdam; terwijl van 25 tot 27 April een Driedaagsche Maranatha- Conferentie onder leiding van den Redacteur van het „Zoeklicht", Johannes de Heer, zal worden gehouden in het gebouw van den Ned. Protestantenbond. CREMATIE W. WAALEWIJN. Hedenmorgen vond, o.a. in tegenwoordig heid van vele leden van de vereeniging „Snelverband". de schietvereeniging „Gene raal van Merle" en de afdeeling Haarlem van den Bond van Gemeente-ambtenaren alsmede den heer Joh. M. Schmidt, voorzit ter der Haariemsche Reddingsbrigade, op Westerveld de crematie plaats van den heer W. Waalewijn. Er werd bij deze plechtigheid niet gesproken, j Nadat de kist onder de tonen van het .Gethsemane" was neergelaten, werd na mens de familie dank gezegd voor de be- I langstelling, in het bijzonder tot den Bond I van Gomeente-ambtenaren. (UN/ r IN LETTERE* MUZIEK Van den gulden regel „Est modus in rebus sunt certi denique fines" („Er is een maal in de dingen, er zijn tenslotte zekere grenzen") wordt nog te vaak door programma-samenstel lers afgeweken. Een tijdsduur van twee uur en een kwartier is voor een kerkconcert te lang en is dat zeker voor een winterconcert in onze Groote Kerk. Een „winterconcert" mocht ik zeggen, want hoewel het officieel lente is, heb ben de Paaschdagen ons dit jaar nog winter- sche temperaturen gebracht. En onze Groote Kerk moge een prachtige architectuur en een onvergelijkelijk mooi orgel bezitten: zij mist nog steeds verwarming'; en daardoor zaten we er den middag van den tweeden Paaschdag al vrij spoedig met verkleumde handen en voeten. Steeds grooter werd dan ook het aantal be zoekers, die lang vóór het einde van het con cert den strijd tegen de koude opgaven en de kerk verlieten en het was werkelijk een opluch ting, toen de voorzitter van het College van Diakenen ons van den kansel af meedeelde, dat het laatste nummer van het programma zou vervallen wegens de koude en haar gevol gen. Deze verklaring sluit allerminst een ongun stig oordeel over de muzikale prestaties van dezen middag in. Zij waren vele en velerlei, maar er was daarbij heel veel goeds, en vooral hebben we het debuut van onzen jongen stad genoot Albert de Klerk op het mooiste orgel van ons land met groote belangstelling gevolgd. Alb. de Klerk is reeds een paar jaar organist der St. Jozefskerk in de Jansstraat, als opvol ger van Hendr. Andriessen en is tevens nog leerling van het Amsterdamsch Conservato rium. Nu debuteerde hij in de Groote Kerk met niets minder dan met het Preludium en Fuga (Tripelfuga) van Bach, wel het meest groot- sche orgelwerk van den meester, en hij deed dat op een wijze, die een zeer goeden dunk van zijn bekwaamheden gaf. Technisch speelde hij het werk nagenoeg volkomen correct, en in de eerste en de tweede fuga gaf-hij ook een mooie, sobere registratie. Enkele desiderata liet hij elders nog onvervuld. Zoo was in het Preludium doorgaans het pedaal wat te sterk tegenover het manuaal, zoodat dit laatste niet altijd dui delijk klonk; het tempo had un poco piü maes toso kunnen zijn, de speelmanier meno legato, in verband met de acoustiek der kerk. Bij het tweede fugato van het Preludium werd het tempo m.i. beter. Bij de tweede der fuga's vroeg ik me af of het geen aanbeveling verdiend had. het thema der eerste fuga, dat hier weer op treedt, apart te registreeren om het meer te doen uitkomen. De overgang naar de derde fuga was wat vlak en daardoor te weinig merk baar; in deze laatste zou een meer staccato- speelwijze ook tot voordeel hebben gestrekt, en ik kan me in deze fuga een grooter climax denken dan de organist er aan gaf. De „Suite du premier ton" van Du Mage, die De Klerk later voordroeg is hoofdzakelijk een spelerij met registers, hoewel het „Plein Jeu" niet zon der een zekere grandezza is. In het „Trio" hoorden we een vermakelijke combinatie van 2 fluiten en contrabas. In zijn begeleidingen wist De Klerk de regis tratie doorgaans goed aan de solostemmen aan te passen. Dat was vooreerst in de Fluitsolo van Bach, die hij met zijn vader Jos. de Klerk vertolkte. De fluitist speelde zijn partij met mooien toon, maar kon niet verhinderen, dat de stemming van zijn instrument allengskens x-ees, zoodat zij reeds bij het Siciliano merkbaar met die van 't orgel verschilde. In de Cantate van Teleman was de stemming over 't geheel beter. De altzangeres Ans Stroink droeg, behalve genoemde Cantate van Telemann, liederen uit de 12de en 15de eeuw en een gezang van Bach voor. Aanvankelijk intoneerde zij wat te laag; in Osterfreude werd dit beter en „Jesu, unser Trost und Leben" van Bach klonk heel mooi. Ook in de zeer belangrijke Cantate was zij meerendeels uitstekend; de figuraties der laat ste aria kwamen echter nagenoeg niet door. Over 't algemeen droeg de stem in de kerk ruimte niet zóó intensief als ik verwacht had; het timbre schijnt zich beter voor de zaal te leenen. Als ensembles werkten bij dit kerkconcert „Haarl. a capellakoor" en Caecilia, beide onder leiding van Nico Hoogerwerf mee. Telkexxs volgden twee koornummers na elkaar en nu was het merkwaardig. dat telkenmale het tweede in muzikale beteekenis achterstond bij het eerste. Het Koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" (uit de Matthaus-Passion) werd nogal onzuiver gezongen; eveneens „Fibi soli peecavi" van Orl. Lasso en „O Crux ave" van Philipp; met name intoneerden de tenoren herhaaldelijk te laag. In het forte verloor de koorklank wel eens zijn schoonheid, ook in de „Hymne" van Schubert. Dat de werking van het bewogen deel dezer Hymne grootendeels verloren ging was aan de verwarrende acous tiek der kerk toe te schrijven. De piano's en pianïssomo's waren vaak zeer mooi van klank. „Weltfrühling" van Moldenhauer geeft als compositie aanleiding tot bedenkingen, die het twijfelachtig maken, of zoo'n stuk in het ge zelschap van werken van Schubert en Bach past. Dit kerkconcert, waarvan de opbrengst ten bate der Ned. Herv. Diaconie strekte, was ta melijk goed bezocht. K. DE JONG. Ver. „Onderling Genoegen" CABARET-AVOND. De avond die de Vereeniging „Ondei-ling Ge noegen" op Zaterdag 31 Maart in de groote zaal van het Gebouw St. Bavo gaf had een ge- varieerd programma. Dit was mogelijk door dat behalve de operette-afdeeling der organi- seerende vereeniging ook de Accordeon-Ver- eeniging „Crescendo", waarvan het jongste werkend lid bovendien als solist optrad, en het O. G. Klein Cabaret medewerkten. „Crescendo" opexxde den avond met een drie bal nummers, welker uitvoering blijk gaf van de zorgvuldige voorbereiding door den dirigent H. J. Kuvener. Het samenspel der led-en was doorgaans uitstekend en hun technische vaar digheid vei-oorloofde hun het spelen van tame lijk snelle figuraties. Daarentegen werkten de gelijksoortigehid van meerdere nummers en de tallooze herhalingen vermoeiend en tijd- ie o vend. Zoo was b.v. no. 2 een zeurige, dreu- rende, haast eindelooze wals, en no. 3 weer net zoo'n soort wals, alleen kwam in deze laatste wat meer figuren voor. Bij het tweede optreden van „Crescendo" kregen we weer der gelijke stukken te hooren. Het lijkt me dat in 't vervolg wat meer verscheidenheid zoowel door de spelers als door de toehoordei*s met instemming zal worden begroet. Met- zeer veel genoegen hoorden we het spe- Ivan het 12-jaiïge Jongske. dat solistisch al- accordeonspeler optrad en daarbij blijken gai van zin voor juiste rythmiek en correcte har monieën en van een reeds zeer goed ontwik kelde reohterhandtechniek. Zijn leeraar, de heer Kuvener, die hem dit alles in anderhalf jaar tijds bijgebracht had legde daarmee veel eer in en een bijzonder woord van lof komt hem dan ook toe. Hèt O. G. Klein Cabai-et had pas enkele we ken geoefend, gelijk de voorzitter ons mee deelde. en deze vexklaring gaf nu geen aan leiding tot groote verwachtingen. Dies vielen de prestaties der leden mee, want er werd zui ver gezongen en door versoheidenen lang niet onaardig geacteerd. Maar één ding verwon derde mij, n.l. dat alle personages, of ze nu een soldaat dan wel een apache of een andere puur-mannelijke verschijning moesten voor stellen, een sopraanstem en kleine handen en voeten hadden, zoodat we hier blijkbaar met travesti's te doen hadden. Doch dan dringt zich de vraag op: heeft O. G. geen heeren leden die over genoeg stemmiddelen, liefhebbe rij en vrijen tijd beschikken om mee te doen? Verschillende niuimim-ertjes zouden ongetwij feld nog beter tot -hun i-echt gekomen zijn, in dien daar een tenor- of baritonstem in te hooren geweest was. Metd-atal waren ook deze nummers te veei gelijksoortig om met ï-echt van een „cabaret." te kunnen spreken, en er waren er ook te veel, zoodat, mede door het aantal accordeon nummers, de pauze pas tegen kwart na elven begon en ik dientengevolge van het bijwonen van de opvoering der ope rette „De Tooverbal", die na de pauze gegeven zou worden, heb meenen te moeten afzien. Ook het uithoudingsvermogen van een mu- ziekverslaggever heeft zijn grenzen. En bo vendien had O. G. in het vorige seizoen dien operette reeds opgevoerd en heb ik toen daar van verslag gegeven. De heer H. J. Post, wiens fxissohe en toegewijden leiding reeds meerma len gepi'ezen werd, zal er dus nu ook wel suc ces meer geoogst hebben. K. DE JONG. Symphonie-ensemble „Orpheus." DE „PRAESES-MARSCH/, Alsof zij den mai-sch vele analen hadden gehoord, zóó weinig reageerden de toehoor ders op deze frissche. gezonde muziek, waar mee de dirigent, de heer H. Th. Lindenborn. den voorzitter heeft geëerd. Toch hadden zij gerust wat meer attentie kunnen bewijzen aan de eerste uitvoering van een muziek stuk dat ter eere van den heer J. Lammens was geschreven en waarin deze zoo fortuin lijk zijn obligaat trombone-partij deed hoo ren. Ik voor mij -heb met genoegen de mooi- doorzic-htige orkestpartituur dezer muziek beluisterd, die vooral in het middenstuk van het hoofddeel (gezet in den dominanttoon aard) genoeg gaf voor verwende ooren, om er attentie aan te kunnen wijden. Het succes echter was het trio: een succes zoowel voor den componist, die zoo uitstekend de appli- catuur der tx-ombone bleek te kennexx, als voor den praeses zelf. die zijn fraaie instru ment deed schallen dat het een aard had. Ook de houtblazers verdienen een pluim om het entrain waarmee zij speelden, en daar mee deze doopplechtigheid van het jongste geesteskind des dirigenten tot een feest maaktexi. Het verdere programma mocht er ditmaal zijn. Twee ouverture van Suppé, die door zijn fraaie orkestratie altijd weer verrast werden afgewisseld met frissche operette muziek, van Johann Strauss waartusschen een tweetal goedklinkende stukken van Fucik waren xngelascht. Suppé's ouverture bij Pique Dame" bleef goed van klank, ofschoon in het middendeel den dirigexit de teugels voor een wijle ont glipten. Eigenlijk is dit niet juist gezegd: veeleer vierde hij -de teugels, zoodat ons jam mer genoeg de feestelijke klankenstoet al te snel voorbijging en wij te weinig konden ge nieten voor de fraaie détails dezer muziek. Zoo bezien, kon men méér waardeering heb ben voor de ouverture van Suppé, bij de ope rette „Die schóne Galathea", die beheerscht werd uitgevoerd. De stukken van Julius Fucik behooren tot het gaarne gespeelde repertoire der liefheb berijgezelschappen, en „Orpheus" toonde dit door de wijze van vertolking van deze wer ken. Joh. Straussechter bleek voor „Orpheus" toch nog voetangels en klemmen te verber gen in zijn muziek uit „Duizend-en-een- Nacht". Een extra repetitie, maar dan een heel zorgvuldige, kon deze Strauss nog best verdragen. Zeer goed daarexitegen was weer de mu ziek van A. C, Gomes. In deze „Sixifonia" ko men buitengewoon aardige klankeffecten voor. en de Orpheusleden bleken den zin daarvan goed te hebben aangevoeld. Zij toondexi trouwens dezen avond weer duide lijk dat zij niet enkel bijeenkomen om hun partij eens vlot af te spelen maar ook om zich de muziek tot hxm geestelijk eigendom te maken. Naast de ambitieuze leiding door den heer Lindenborn worden zij daartoe ge makkelijk in staat gesteld door de zeer goe de krachten die aan „Orpheus" hxm steun verleenen. Mogen de zeven jaren, waarin „Orpheus" onder zijn benijdenswaardig praesidium heeft kunnen stand houden, nog door vele worden gevolgd. Een goed dilettanten-sym- phoniekorps is een weelde, die onze stad Haarlem best zal kunnen dragen. G. J. KALT. HET TOONEEL LOUIS DAVIDS. DE CROOTE POLONAISE. „Louis Davids in de Revue „De Groote Polo naise", stond op de programma's te lezen. Eigenlijk is dat een vergissing. Buziau en Lou Bandy staan in de revue, Davids staat er fei telijk buiten. Nu ja, hij speelt er een enkele sketch in, met Cor Smits en met Kees van Dam, maar hij is eigenlijk pas in zijn element, als hij alleen op het tooxxeel staat, los van de x'evue, en een verhandeling houdt over liefde, of aLs hij het lied zingt van de ezel een pexi- dant van de beroemd geworden kip of zijn „limericks" voordracht. Davids is in de eer ste plaats „cabaretier", ook als hij optx-eedt in de revue. En dan zien en hooren wij hem het liefst. Louis Davids heeft de heele revue eigen lijk niet noodig. maar omdat hij moeilijk den heelen avond alleen op het tooneel kan staan, hebben ze een revue om hem heen gebouwd, waar hij zoo nu en dan eerxs even in mee doet. En laten wij het maar bekennen: om Louis Davids gaan wij naar den schouwburg. Wan neer hij opkomt als een schlemielig manneke, .li hij vertelt van al zijn liefdes op die droog komische manier, zooals hij het alleen maar, kan, dan geven wij verder de heele revue cadeau. Het is opmerkelijk, hoe weinig hij zich uiterlijk Inspant en hoe veel hij toch bereikt. Elk woord gaat over het voetlicht, nooit mist het zijn effect en toch doet hij er schijnbaar nooit eenige moeite voor. Hij behoort ge lukkig niet tot die komieken, op wier ge zicht aldoor te lezen staat: Vind jullie me nou niet reuze-grappig? En toch. welk een kunst is het om met zoo weinig middelen zoo veel te bereiken! Zie hem zijn „limericks" voordragen! Hij maakt nauwelijks een gebaar, hij trekt geen enkele grimas, hij zingt ze zoo langs zijn neus weg en juist daardoor hebben deze dol-dwaze versjes succes. Maar dat hij ook wel degelijk „spelen" kan, bewijst hij in „Bondewïjn ls tipsy". Welk een verschil tusschen Kees van Dam en Louis Davids in die sketch. Wanneer hij daar op de stoep zit, in afwachting, dat hij binnen gelaten zal worden, doet hij denken aan een -marionet. Dat is v-an een komische kracht, die onweerstaanbaar werkt. Het liedje van de ezel was een tweede uit gave van de kip, maar het sloeg mi-nder ixx, omdat het al te veel herhaling was. En in. zijn flauwiteit ook niet zoo geslaagd. De sketch „Draagt elkanders lasten" was ook al niet nieuw en die konden wij daarom ook minder waardeeren. Trouwens, er waren in deze revue meer sketches, die wij reeds eenige malen hadden gezien, zooals „Geheugenvex-lies" en de „leu genballon". Maar dat hinderde niet zoo veel, omdat wy de revue bij Louis Davids nu een maal op den koop toe mee nemen. Kees van Dam, Tim Telby exi Cor Smit staaxx als „revue- artisten" op een heel ander niveau dan Da vids, die nu eenmaal een klas apart vormt. Ik wil niet zeggen, dat Cor Smit er geen slag van heeft het publiek mee te krijgen zij bewees dit o.a. in „Treur dan maar niet", maar het is een genre, dat toch -meer tlx-uis hoort in het Rozen-Theater te Amsterdam dian iin onzen Stadssohou wb urg Van de aankleedin-g was overigens in deze revue wel werk gemaakt. Nummers als „Spie gelbeelden", Vrouwen en Bloemen, Tapacho en „Parfums" -mochten gezien worden en volde den aan de eischen, die het publiek nu een maal aan een revue schijnt te stellen. Maar voor hen, die veel revues zien, blijft het altijd hetzelfde. Wij weten precies, hoe die revue- girls springen en wij schrikken al, wanneer wij den tenor zien verschijnen, die als een houten Klaas staat te zingen, alsof hij er heelemaal niet bij hoort. Maar dat is in alle x-evues nu eenmaal hetzelfde en zal ook wel zoo blijven, zoo lang de schrijvers van revues over te wei nig fantasie beschikken, om eens werkelijk iets frisch en nieuws te brengen. J. B. SCHUIL. MÜZIEKVEREENIGING VOORWAARTS. Het bestuur dezer muziekvereeniging is thaxxs als vol-gt samengesteld: C. Bogaert, voorzitter, A. Bogaert, penningmeester, B. H. Blanket, secretaris, M. v. d. Burg, muziek- commissaris, J. Witjes, algemeen functiona ris, N. Kleinhout, commissaris. VEREENIGING TOT STUDIE VAN DEN STAAT. De Vereeniging' tot studie van den Staat houdt een bijeenkomst op Vrijdagavond 2 April a.s., in de Sociëteit „Vereeniging", Zijl- weg. Ir. B. Wigersma te Haarlem zal spreken over: „Macht, Recht en Staat". DEZE WEEK GEEN SPREEKUUR VAN WETHOUDER BOES. De heer A. G. Boes, wethouder van onder wijs, is verhinderd morgen, Woensdag, zijn gewone spreekuur ten stadh-uize te houden. ENGELSCHE MEISJES IN HAARLEM. Gisteravond zijn met een specialen wagon 111 meisjes van Middelbare scholen in Engeland, onder leiding van 8 docenten in Haarlem aan gekomen, waar ze ontvangen werdexx dooi- de Haariemsche gezinnen waarin zij zullen wor den ondergebracht. De meisjes, waaronder vooral de meisjes van de Harrow-school met typische hoofddeksels opvielen, werden bij het binnenrijden van den trein met een luid gejuich begroet. In de der de klasse wachtkamer werden de meisjes ovex*- gegeven aan hun tijdelijke Haariemsche pleegouders, wat met het oog op de Paasch- drukte op het perron zoo snel mogelijk moest geschieden. De meisjes zullen deze week een viertal ex- euxsies maken, waaixmder de traditioneele tx'ip naar Volendam. en Marken, waarna Vrijdag avond in de Aula van het Kennemer Lyceum een feestavond zal worden georganiseerd.. TENTOONSTELLING VAN HET NEDER- LANDSCH KUNSTVERBOND IN HET FRANS HALS MUSEUM. Op Zaterdag 3 April te 3 uur wordt in de tentoonstellingszaal van het Frans Hals- Museum een tentoonstelling geopend van beeldhouwwerken van wijlen Julia Mendlik- Mijnsen en schilderijen van Oscar Mendlik. Deze ten-toonstelling wordt georganiseerd door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond. NED. VEREENIGING VOOR RADIO- TELEGRAFIE De Ned. Vereeniging' voor Radio-Telegrafie (afd. Haarlem en omstreken) geeft een club avond op Dinsdagavond 30 Maart e.k. in het lokaal KI. Heiligland 66. Dinsdag 30 Maart wordt de serie ontwikkelingsavonden voortge zet met het onderwerp: „Meetinstrumenten". PERSONALIA Bij het laatst gehouden examen voor kraam verzorgster zijn geslaagd de dames: M. C. Enke. W. H. P. van Loenen, H. C. Leussen en A. E .Westerwoudt. Allen ontvingen het diplo ma en insigne van de „Commissie inzake Kraamhulp" te 's-Gravenhage (Staats-di- ploma). BOND VAN JONGE LIBERALEN. Jubileum der afd. Haarlem. De afdeeling Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen houdt 3 April a.s. een feest avond in de bovenzalen van café-restaurant Brinkmann, ter viering van het feit, dat het op 21 Mei a.s. 12V2 jaar geleden zal zijn, dat de afdeeling werd opgericht. Als sprekers zullen optx-eden de heeren dr. P. H. Ritter Jr. uit Uti"echt met het onderwerp „Strijdbaar Liberalisme" en drs. J. Breedvelt, Rotterdam, die zal spreken over „Nu of nooit". Verder zullen eenige duetten en tenor-soli ten beste gegeven wox-den, en een blijspel in één bedrijf, getiteld: ..'t Slippertje" zal" wor den opgevoerd. Na afloop dansen met vele attracties. Muzi kale medewerking wordt verleend door „The Rhythm Maniacs" onder leiding van den heer B. van Venetië.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12