DOÜWE EGBERTS TW£E «t/ 0ft3 juuttm. DINSDAG 30 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 BRIDGEN. BEKER ROTTERDAMSCHE LLOYD Naar aanleiding van besprekingen op een vergadering van deelnemers aan de wedstrij den om den Rotterdamsche Lloyd-Beker heeft zich een initiatiefcomité gevormd, bestaande uit de heeren: J. v. d. Willigen, leider R. L. B. C.; L. Germeraad, B. C. Bloemendaal; C Kluit, Haarlemsche B. C.; Ab. Wiegmink, B. C. Haarlem Noord; F. Burgers, B. C. Haarlem. Elke in Kennemerland bestaande Bridge club kan zich bij dit comité aanmelden om zoo spoedig mogelijk te komen tot stichting van een Kennemer Federatie van Bridgeclubs. Het secretariaat van dit comité is gevestigd bij den heer C. Kluis, Dr. Bakkerlaan 78, Bloemen daal. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Onder auspiciën van den Nieuwen Haar- lemschen Kunstkring zal Dinsdag en Woens dag 30 en 31 Maart in den Stadsschouwburg door het gezelschap SaalbornParser worden opgevoerd: „Mijn zoon de minister". Vaandeluitreiking. Donderdag 15 April zal door een comité uit de leden aan het bestuur van den N. H. K. een vereenigingsvaandel worden aangeboden. Dit zal gebeuren op een „vroolijken avond" in de groote zaal van het Gem. Concertge bouw. welke geheel door leden van de ver- eeniging zal worden verzorgd, met welwillende medewerking van het Symphonie Ensemble Orpheus", directeur de heer H. Th. Linden- bom. Er zal o.a. worden opgevoerd .„Arme Rijken" vroolljk spel in één bedrijf, door Nono. Laatste voorstelling. De laatste voorstelling van dit seizoen zal plaats vinden 24 en 25 Mei: bovengenoemd gezelschap zal dan opvoeren: „Het getrouwde schoolmeisje". Financieele toestand. Het jaar 1936 eindigde onder gunstige om standigheden, n.l. een ledental van 1208 en een voordeelig kassaldo van f 159.25. Om aan alle gissingen een einde te maken, deelt het bestuur mede, dat voor de feesten, welke dezen zomer door den N. H. K. worden georganiseerd, geen penningen uit de ver- eenigingskas zullen worden gebruikt. NUT EN SPORT Voor de leden, donateurs en genoodigden van de Haarlemsche Pluimvee- en Konijnen - fokkersvereeniging „Nut en Sport" zal Dr. W. K. Hirschfeld Vrijdagavond 2 April in hotel „Hof van Holland" aan de Groote Markt een lezing houden over: „Kleurenfok". Na zijn rede zal hij de eventueel te stellen vragen be antwoorden. CANDIDAAT-NOTARISSEN EN BELASTING AMBTENAREN. Ook gelegenheid tot universitaire opleiding te Amsterdam en Utrecht. Naar aanleiding van het .bericht inzake op leiding van candidaat-notarissen en belas tingambtenaren ten name van een Stich ting te Leiden, waaraan- enkele Hoogleeraren buiten hun gewone college-uren hun mede werking zullen verleenen, vestigt men er onze aandacht op, dat elders reeds een drie tal jaren de gelegenheid bestaat om als can- didaat-notaris een universitaire vorming te krijgen. De stichting „De Nederlandsche Notariaat Scholen (I.W.O.)" te Amsterdam, biedt daartoe, naast haar reeds jaren bestaande privaatopleiding in een zevental centra, reeds sedert 3 jaren door middel van de „Stichting ter bevordering van de -universitaire vorming van candidaat-notarissen onder leiding van de N.N.S." te Amsterdam en te Utrecht die gelegenheid. De leiding berust in handen van den heer J. W. A. Schepers, candidaat-notaris. Anderhalf jaar geleden is deze gelegenheid ook uitgebreid tot de opleiding voor de be lasting-examens. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 26 A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren 9—11 en 12, Dinsdagsavonds 6.30—8.30 uur. (Aclv. Ingez. Med.) Jubileum Nijgh Van Ditmar. Een eeuw geleden opgericht. Op 2 April a.s. zal het 100 jaar geleden zijn dat H. Nijgh te Rotterdam een boekhandel vestigde, waaraan reeds enkele jaren later een uitgeverij voor boeken en plaatwerken werd verbonden. Een gouden tijd was het zeker niet, waarin hij met zijn scheepje van wal stak. Maar hij verstond zijn tijd en wist ideeën in daden om te zetten. Zijn eerste groote daad was de oprichting van de Nieuwe Rotterdam sche Courant, waarin de veranderde inzichten op cultureel en economisch-politiek gebied tot uiting konden komen. Nadat de krant echter eenmaal haar weg gevonden had, werd zij, eveneens onder zijn leiding, een zelfstandige onderneming, die nu ook reeds bijna op een geschiedenis van' een eeuw kan terugzien. AGENDA Heden: DINSDAG 30 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Wiener San- gerknaben Palace Filmae: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „Het arme rijke meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „San Francisco" met Jea nette Mac Donald, Clark Gable en Spen cer Tracy. 2.30, 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „De banjospeler van de Mississippi" met Barbara Stanwijck en Joel McCrea. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De kandelaars van den keizer" met o.a. Sybille Schmitz en Jo- han Heesters. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Jubileum-tentoonstel ling H. F. Boot. Bloemendaal: Schilderijententoon stelling in Hotel Duin en Daal, tot 10 uur 's avonds. H a a r 1 e m-N oord: Bazar in de houten Hulpschool Rijksstraatweg nabij de Maas straat voor de Ned. Herv. Gemeente te Haarl.-N -Spaarndam. 25 en 7.30—10 uur. WOENSDAG 31 MAART Stadsschouwburg. Wilsonsplein„Roodkap je en de Wolf", matinée, 2.30 uur. Jaarlijksche aandeelhoudersvergadering Hi- larius' Draadindustrie en Handel Mij. N.V. ten kantore der N.V., 2 uur. Palace Filmae: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Hals Museum: Jubileumtentoonstel ling H F Boot. Bloemendaal: Schilderijententoon stelling in Hotel Duin en Daal. tot 10 uur 's avonds. H a a r 1 e m-N oord: Bazar in de houter Hulpschool Rijksstraatweg nabij de Maas straat voor de Ned. Herv. Gemeente te Haarl.-N.-Spaarndam, 2—5 en 7.30r—10 uur. H. Nijgh, de oprichter Intusschen bleef H. Nijgh, die den boekhan del reeds spoedig vaarwel had gezegd, zich ook met kracht op de uitgeverij toeleggen, terwijl in dien tijd tevens de grondslagen werden ge legd van het advertentiebureau. Als uitgever zocht hij steeds naar het beste en zijn hooge opvatting van de taak van den 'uitgever deed hem niet zelden den financieelen kant uit het oog verliezen. Wie iets te zeggen had en dit in voornamen stijl kon doen, kon op zijn mede werking rekenen. De uitgeverij gaf den stoot tot de oprich ting van de drukkerij, welker ontwikkeling ge lijken tred hield met de uitbreiding van het fonds. Onder de technische afdeelingen moet de chemigrafische inrichting genoemd worden, die op zichzelf tot de groote bedrijven in Ne derland behoort. Als een bizonderheid zij hier vermeld, dat aan de firma Nijgh en Van Dit mar de eer toekomt op dit gebied baanbrekend werk te hebben verricht. Om tot de uitgeverij terug te keeren, de zoo juist verschenen fondscatalogus der firma om vat ruim 1400 gangbare werken op het gebied van letteren en kunst, kinderlectuur, sport en lichamelijke opvoeding techniek, weten schap, middelbaar, lager- en nijverheidson derwijs.. Het Advertentiebureau, dat sedert 1846 deel uitmaakt van Nijgh en Van Ditmar, was het eerste bureau in Nederland, dat zich op het gebied der reclame bewoog en nu is het inte ressant om eens na te gaan tot welke ontwik keling dit aanvankelijk eenvoudige aanneem- kantoor voor advertenties het gebracht heeft. Thans is het een reclame-adviesbureau, dat aan de hooge eischen van dezen tijd voldoet. Na den oprichter H, Nijgh, die zich in 1864 associeerde met W. N. J. van Ditmar, zijn fir mant geweest de heeren J. C. Nijgh, N. M. A. van Ditmar en H. Nijgh J.C.zn. 1 Januari 1908 werd de firma in een vennootschap omgezet. Toen H. Nijgh J.C.zn. in 1908 directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant werd, trad hij af als directeur van Nijgh en Van Ditmar N.V., terwijl J. Th. Piek, een schoonzoon van N. M. A. van Ditmar, tot directeur werd benoemd. Eenige jaren werd de N.V. door een éénhoof dige directie bestuurd; in die periode werden de verschillende afdeelingen gesplitst in op zichzelf staande bedrijven. In 1921 volgde de benoeming tot directeur van D. Zijlstra; de leiding van het bedrijf berust tot op den dag van heden in handen van J. Th. Piek en D. Zijlstra. Bij gelegenheid van het honderdjarig be staan van de firma zal van 2 t.m. 8 April in den Rotterdamschen Kunstkring een tentoon stelling worden gehouden, „100 jaar Nijgh en Van Ditmar in Vogelvlucht", die retrospec tief en representatief een beeld geeft van de prestaties van Nijgh en Van Ditmar op de verschillende door haar bestreken gebieden. Daar zullen zoowel de Uitgeverij als de grafi sche bedrijven en het reclame-adviesbureau vertegenwoordigd zijn. De Directie zal Vrijdag 2 April in het ge bouw Wijnhaven 113 te Rotterdam van half drie tot half vijf receptie houden. ANTHRACIET-EIERKOLEN DE ALLERBESTE ƒ1.40 per H.L. „DE SP A A RN EST AD" FR. VARKENSMARKT 6—10 - TELEF. 14164 (Adv. ingez. i\ied.> De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer. kans op nacht vorst, overdag weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.5 m.M. te Karlstad. Laagste 750.6 m.M. te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 F. Laagste hedennacht 35 F. Hoogste heden 38 F. Over onze omgeving ontwikkelt zich een uitgestrekt gebied van hooge drukking. De depressie, welke Zaterdag nog over het Zuidelijk gedeelte van de Oostzee lag vult op. Een kern van standen beneden 770 m.M. ligt nog over Denemarken in het hooge druk- gebied. In het Westen op den Oceaan ligt een uit gestrekt gebied van lagen luchtdruk, ook in het Noord-Oosten en Zuid-Oosten van het waarnemingsgebied ligt een depressie. Onder invloed van deze luchtdrukverdeeling waaien in Noord-Scandinavië krachtige tot stormachtige Noordwesten winden met sneeuw en hagelbuien, in het Zuiden van het waarne mingsgebied waaien matige Noordoosten win den eveneens met sneeuw. In het hooge drukgebied zelf, dat zich uit strekt over de Britsche eilanden, onze omge ving, Noord-Frankrijk, Duitschland en Zuid- Scandinavië is de wind meest zwak, de lucht is half tot zwaar bewolkt, terwijl de neerslag hier van weinig of geen beteekenis is. De Duit- sche en Zwitsersche bergstatioris melden over het algemeen droog helder weer, met tempe raturen 5 a 10 graden onder het vriespunt. Voor ons land is voorloopig aanhouding van den thans bestaanden weerstoestand te ver wachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 754 m.M. Stand van heden 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.15 uur; n.m. 17.42 uur. Strand berijdbaar van 10.1516.00 uur. Jaarvergadering onderwijzers en artsen. TERAARDEBESTELLING W. F. TEMPELMAN. Op de algemeene begraafplaats te Heemstede had hedenmiddag om twaalf uur onder groote belangstelling, de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer W. F. Tem pelman. in leven chef van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij te Haarlem plaats. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren H. Heybroek en F. Hantgraaf, resp. directeur en plaatsvervangend directeur van de Amster damsche Rijtuigmaatschappij, de inspecteurs A. Berent-sen en C. M. de Ridder namens de Haarlemsche politie en vrijwel het geheele per soneel van de Haarlemsche maatschappij en enkele leden van het Amsterdamsche perso neel. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door den heer Heybroek die zeide, dat de maat schappij in den heer Tempelman een der oud ste en trouwste medewerkers verliest. De over ledene heeft de maatschappij meer dan 30 jaar op bijna onnavolgbare wijze gediend, en daar bij steeds op de bres gestaan voor haar belan gen. Do'or zijn persoon en werk verwierf hij de achting van allen, men wie hij werkte. Helaas was de heer Tempelman korten tijd geleden genoodzaakt om gezondheidsredenen zijn werk neer te leggen. Doch hij kon slechts moeilijk in deze gedwongen werkeloosheid be rusten. die zoo geheel in strijd was met zijn actief karakter. Als er troost is voor de nabe staanden, dan is het deze, dat de kwelling van hulpbehoevendheid- en een verdere gedwongen werkeloosheid den overledene bespaard is ge bleven. Vervolgens voerde de heer F. Roozenhart het woord, als vriend van den overledene. Men had gehoopt, aldus spr. dat de overledene nog jarenlang van zijn welverdiende rust had mo gen genieten. God heeft het echter anders ge wild en de heer Tempelman is nu de eeuwige rust .in gegaan, een rust die hij zeker verdiend heeft. Aan het graf dankte een zoon van den over ledene voor de betoonde belangstelling. Lili Bouwrn.vstei in „Pvgmaiiui. succes volste Neder 1 film die van Vrijdag 2 April af in het Rembrandt Theater wordt vertoond. (Adv. Ingez. Med.) Bij het buitengewoon onderwijs. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 4 APRIL 1937. Ned. Indië, zeepost via Amsterdam m.s. Poe- laiu Tello 2 April gewone stukken 3.25; mail via Marseille m.s. Indrapoera 1 April gew. st. 14.25; Vliegdienst AmsterdamBandoeng 3 April gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam s.s. Stuyvesant 2 April gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkParamaribo 3 April gew. st. 19.10. Aruba, Curacao, Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam s.s. Alkmaar en Columbia 2 April gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkMa raeaiboCuracao 3 Aprü gew. st. 19.10. Vereenigde Staten 'van Amerika, via Cher bourg ss. Europa 3 April gew. st. 19.10. Canada, Mexico, Cuba en Ecuador, via Cher bourg 3 April gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, vlieg dienst FrankrijkZuid Amerika 3 April gew. st. 7.—. Brazilië alleen Pernambuco en Bahia, via Southampton 2 April gew. st. 2.15; via Bou logne 3 April gew. st. 16.45. China, Japan, Hongkong, via Siberië 1 April gew. st. 18.vliegdienst Amsterdam—Ban doeng 3 April gew. st. 2.15. Philiippijnen en Mantsjoerije, via Siberië 1 April gew. st. 18. Vliegdienst als China. Irak (Mesopotamië via IstanbulAdana Damascus 2 April gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië Palestina, via Marseille/Port Said 1 April gew. st. 14.15; via Piraeus 2 April gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 1 April gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille, 1 April gew. st. 14.15. via Napels 2 April gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 1 April gew. st. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 1 April gew. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 1 April gew. st. 14.15; via Piraeus 3 April gew. st. 3.25; vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 3 April gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCairoKaapstad 1 April gew. st. 17.30. Oost Afrika, via Marseille/Aden 1 April gew. st. 10.via Genua 3 April gew. st. 22.30; vlieg dienst LondenCairoKaapstad 1 April gew. st. 17.30. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 1 April gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Napels 2 April gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via' Cherbourg. Vliegdienst als Ned. Indië. Zaterdag hield de Vereeniging van onder wijzers en artsen, werkzaam bij het Buitenge woon Onderwijs, haar jaarlijksehe algemeene vergadering te Heemstede. Ter algemeene vergadering werd, na ver welkoming van afgevaardigden en genoodig den, onder wie dr. A. van Voorthuijsen, raad adviseur aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, I. C. van Houte, rijksinspecteur voor buitengewoon onderwijs en tal van vertegenwoordigers van zusterver- eenigingen, alsmede de heer W. J. P. Over- meer, voorzitter van den reclasseeringsraad, bij acclamatie aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om den afgetreden rijks inspecteur dr. A. van Voorthuijsen, het eere lidmaatschap der vereeniging aan te bieden. De aanvaarding daarvan werd met applaus begroet. In verband met het bedanken om gezond heidsredenen van den heer P. H. Schreuder, als voorzitter der vereeniging, werd als zoo danig bij acclamatie gekozen de heer C. de Jeu, die onmiddellijk zijn taak aanvaardde. Deze bood daarna, onder instemming der ver gadering, het eerevoorzitterschap aan zijn voorganger aan. Voorts werd nog aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, om dit met een lid. uit te breiden, zoodat thans in twee vacatures moest worden voorzien. Gekozen werden de heeren P. Lindhorst, directeur van het doof- stommeninstituut te Rotterdam en dr. A. J. H. Belzer, directeur van het Blindeninstituut te Bussum. In het jaarverslag werd dank gebracht aan het hoofd- en dagelij ksch bestuur en aan den secretaris den heer Van der Heijden, en aan den heer H. J. Jacobs, voor diens aandeel in het samenstellen van het gedenkboek „Het Buitengewoon Onderwijs in Nederland". Aan dr. van Voorthuijsen werd een album met persverslagen aangeboden. Na afdoening der agenda werd een gemeen schappelijke lunch gebruikt, aangeboden door het bestuur van „Meer en Bosch", inrich ting voor mannelijke epileptici. De bijeenkomst werd besloten met een rond rit door Haarlem's omstreken. HAARL. JEUGD LUCHTVAARTCLUB. Zaterdagmiddag konden de demonstra ties van bovengenoemde club club niet door gaan doordat het weer niet goed was. Het bestuur zorgde echter voor eenige films, zoo dat de leden zich best vermaakten. 's Avonds werd er een druk bezochte leden vergadering in het clubgebouw gehouden. Ge kozen werden als penningmeester de heer J. Balder; als 2e secretaris de heer Wolzak, als bouwleider de heer W. Herwaarden. In de commissie voor materiaal namen zitting de heeren J. Kummer, H. Stichels, D. Maasen en H. Stuurman. Daarna deed het bestuur eenige mede- deélingen over de aanstaande tentoonstel ling van „Opbloei", welke ter gelegenheid van de Haarlemsche middenstandsweek ge houden wordt. De H. J. L. C. komt op deze tentoonstel- ilng ook met een stand uit, welke een succes belooft te worden, ook door de medewerking van de Kon. Luchtvaart Maatschappij, de Nat. Luchtvaartschool, de Fordfabreken en andere luchtvaartinstanties. Het bestuur bracht hulde aan de propa- ganda-commissie voor het in de laatste dagen zoo uitmuntend verrichte werk. Op tweeden Paaschdag maakte de H.J.L.C. een excursie naar „Ypentourg". Daar bezich tigde zij den technischen dienst en de vloot der N.L.S., onder de deskundige leiding van den heer Sluyter, den instructeur der N.L.S., die onlangs een retourvlucht met Heymans naar Indië maakte. Des middags waren er demonstraties zoo als wij die op Schiphol meermalen gezien heb ben, met eenige attractie's bijv. ballonjacht en meelbommengooien. De leden der H.J.C.C. en de talrijke aanwezigen (pl.m. 1000) genoten ten zeerste. Zaterdag a.s. is er een excursie naar de vliegwedstrijden te Hilversum en de tentoon stelling te Soesterdal. Belangstellenden kun nen zich aanmelden bij den propaganda leider den heer L. W. J. v. Deutekom, Ko ninginneweg 85. MOTOR TEGEN TRAM GEBOTST Maandagavond omstreeks kwart over acht moest een motorrijder, die van den Wagenweg- kwam, stoppen om een tram uit de richting- stad gelegenheid te geven te passeeren. Door dat rechts van hem een autobus stopte, zag de motorrijder niet. dat van de Dreef eveneens een tram naderde, zoodat 't motorrijwiel aan de achterzijde door dit voertuig werd gegre pen. De duorijdster, een 25-jarige dame, liep enkele schaafwonden aan de ellebogen op, doch kon te voet haar weg vervolgen. De motorfiets werd vrij ernstig beschadigd. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 912 porties; Overtonstraat 932 porties; Byzantiumstraat 453 porties; Ee straat 790 porties; Kamperstraat 582 porties. Bovendien werden aan de scholen voor Bui tengewoon L. O. 253 porties verstrekt. WISSELKOERSEN Londen 8.92y2 Berlijn 73.44 Parijs 8.39 1/4 Brussel 30.75 3/4 Zwitserland 41.62^ New York 1.82 11/16 12 uur. Londen 8.92 11/16. Berlijn 73,451/2. Parijs 8.39 3/8. Brussel 30.75Vz. Zwitserland 41,62. Kopenhagen 39.80. Stockholm 46.00. Oslo 44.80. New-York 1,82 11/16. Praag 6.38. AMSTERDAM. 10.45 uur. Onder den angstaanjagende titel gom men op Nederland" zag bij de N.V. Drukkerij Jacob van Campen te Amsterdam een boekje het licht van den Inspecteur van Politie te Amsterdam M. J. M. Gemmeke. Mr. J. A. de Wilde, minister van Binnen- landsche Zaken schreef een voorwoord. In dit boek tracht de schrijver een aantal maatregelen ter bescherming van luchtaan- i vallen aan de hand te doen en dit „Gevaar uit de lucht" zoo mogelijk af te wenden of althans te beperken. (Adv. ingez. Med.) Skiërs door lawine mee gesleurd. Vermoedelijk negen slachtoffers. BELGRADO, 30 Maart (D.N.B.-A.NJ?.) Tijdens een skiwedstrijd in de Sloveensche karawanken zijn 28 skiërs door een lawine meegesleurd. Negentien hunner konden, zij het ook voor een deel, zwaar gewond, gered worden. De overige zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Twee lijten zijn reeds ge borgen. De deelnemers aan den wedstrijd bestonden vooi-namelijk uit arbeiders der fabrieken te Trsjitsj (Neumarkt) DE OORZAAK VAN DE CATASTROFE TE NEW LONDON. WASHINGTON 29 Maart (Havas-A.N.P.) De minister van Landbouw, Wallace, heeft de resultaten gepubliceerd van het onderzoek, dat was ingesteld naar aanleiding van den ontploffingsramp te New-London. Dit rapport stelt vast, dat de ramp door ontploffing van gassen, die zich verspreid had den over de kelders van het schoolgebouw, waarin de door een motor opgewekten vonk was overgeslagen, was veroorzaakt. Het rapport vermeldt niet of in deze aan gelegenheid sprake is van onderaardsehe gas- toevoer of van een slechte lassching der bui zen. T4ÏKT IlplM EEIICMEN mimi MARKT TE PURMEREND. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen .wegende 45.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs 20. Kleine boerenkaas 3 318.50 per 100 K.G. Goudsche kaas 1/19 per 100 K.G. Boter 513 1.43—1.50 per K.G. Weiboter 1.19—1.41 per K.G. Runderen, totaal 488 stuks: Vette koeien 190 st. 6267 per K.G. Gelde koei, 138 8085 per stuk. Melk koeien 150, 115—240 per stuk. Stieren 10, 0.550.65 per K.G. Paarden 5 60130 per stuk. Vette kalveren 18. 0.300.60 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 1233 5 13 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 1014 p. st. Vetter varkens voor de slacht 248 0.48— 0.51 per K.G. Magere varkens 84 1830 per stuk. Biggen 357 1016 per stuk. Schapen 583 ƒ1630 ct. Bokken 49 415 per stuk. Kipeieren 34 per 100 st. Eendeieren 3 per 100. Piekuikens 92J/21 per K.G. Oude kippen en hanen 41 Vz50 ct. per K.G. Konijnen 0.401.60 per stuk. Duiven per paar 40 ct. Kievitseieren 80 0.25 per stuk. 1248 Eendeneieren 3310: 3306 kippen eieren 3.303.40. COOP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. 140.000Eendeieren ƒ3.053.10. 12.000 Kippeneieren: 65-66 K.G. 3.30—3.40. 63-64 K.G. 3.25—3.30. 60-62 K.G. 3.05—3.25. 58-59 K.G. 3.05—3.15. 56-57 K.G. 2.00—3.10. 53-55 K.G. 2.95—3.05. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 388 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kwaliteit 68-76, 2e kwaliteit 60-66, 3e kwali teit 50-58 per K.G. slachtgewicht. 80 melk- en kalfkoeien, per stuk 180—230. 64 vette kalveren: 2e kwaliteit 46-56, 3e kwa liteit 36-44 per K.G. levend gewicht. 211 nuchtere kalveren 5-8.50 per stuk. Vleeschvarkens, wegende van 90-110 K.G. 57-58 per K.G. slachtgewicht. Zware varkens 56-57 per K.G. slachtgew. Vette varkens 55-56 per K.G. slachtgewicht. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 81 partijen Goudsche kaas, waaronder alle met rijksmerk, totaal 3645 stuks wegens 32,508 K.G. I Prijs met R.M. le soort f 21—22. 2e soort f 18,50—20. Handel flauw.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2