SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Gymnastiekvereeniging „Bato" 'Motorwedstrijden te Alkmaar Rossi wint Voetbalnieuws Kampioenschap van Nederland Het Nederlandsch-elftal samengesteld Het Feijenoord-stadion geopend DINSDAG 30 MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Drie turners maken den handstand op de brug op de propaganda-uitvoering van de Gymnastiek-Vereeniging „Bato", die Zater dagavond in de Gemeentelijke Concertzaal werd gehouden. Vooraan F. Guit, de kampioen van den Kennemer Turnkring. Geeft een uitvoering Zaterdagavond gaf Bato een uitvoering in 'de Gemeentelijke Concertzaal. De voorzitter, de heer J. H. O. v. d. Wall, wees in zijn openingswoord o.a. op de 12 Juni te houden Lighal-uitvoering en wekte op tot Jteun aan deze demonstraties. Voorts bracht spreker hulde aan den leider den heer C. Th. Smal. Aan hem en zijn echt- genoote werden geschenken aangeboden. Bato is in den Kennemer Turnkring zeker één van de weinige vereenigingen, waarin ondanks een langdurig bestaan de indertijd geschapen stijl 't langst en het best wordt be waard. Altijd droeg die stijl een pittig karak ter, maar het huidige Bato mag" het zich een eer rekenen, dat in de wijze van uit voering een verandering is getreden, die ver band houdt met nieuwe opvattingen. Het pit tige bleef, maar de gesloten strakheid van weleer maakte plaats voor soepelheid en leenigheid, vooral in de afwerking van toe stel-oefeningen. Toch werd ook de oude strakheid gedemon streerd en wel in een nummer, waar zij ter dege op htar plaats bleek te zijn: de staaf- oefeningen voor heeren. Alleen was het jammer, dat aan het ensemble nog te veel ontbrak! Deze fout viel trouwens in vrijwel alle massale nummers te constateeren. Een gunstige uitzondering in 't algemeen maakte daarop het knotszwaaien van de dames. In het persoonlijke turnen lag Zaterdag Bato's kracht. En dan komt hier de eere- palm toe aan de jongens, die zeldzame gebeurtenis! in het toestelturnen de meis jes ovetroffen, niettegenstaande ook haar oefeningen ruimschoots voldoende waren, en ondanks het feit, dat de mannelijke jeugd verre van lichte oefenstof te verwerken kreeg. Het ringen-nummer van de dames gaf ver schillende oefeningen te zien, die op hoog peil stonden. De heeren-afdeeling, versterkt met enkele leden van het Amsterdamsche Bato, toonde een nummer hoogrek, dat niet weinig voldoening kon worden begroet. Hun hoogbrug- en laagrek-nummer bewees even wel. dat de heeren uit een geheel ander vaatje kunnen tappen. Merkwaardig daarbij was het te zien, hoe veteranen als de Amsterdamsche oud-inter national Wijnschenk en de Haarlemmers van Doorn, Prent en v. d. Wall in fijnheid van af werking een overwogenheid van samenstelling bij de allerbeste jongeren niet achterbleven. Een gedeelte van een les en een rolbal- wedstrijd brachten hilariteit en spanning. Het veelzijdig samengestelde programma be vatte verder enkele springnummers, waar aan o.a. senioren medewerken. Ook in deze nummers bleek, dat het Bato ernst is met de opvoering van het gehalte. Deze uitvoering was bijzonder goed ver zorgd. .It, f*>Jt/j> r]at' Het grasbaanseizoen geopend Uit Alkmaar: Het grasbaanseizoen voor de motorrenners is op tweeden Paaschdag ge opend met de door V.V.V. „Alcmaria" georga niseerde grasbaanwedstrijden. Helaas was het weer voor deze sport veel te guur, terwijl de grasbaan bovendien in slechte conditie was. Dit waren dan ook de voornaamste oorzaken, dat de gemaakte tijden lang niet zoo goed waren als gewoonlijk. Het bleek, dat de bekende seniorrijders Houtop en Jan Rijk nog steeds den toon aangaven. De felste duels werden uitgevochten door Rijk en Houtop, die in de finale 350 cM3.- klasse een zeer fraaien strijd leverden. Lan gen tijd had Houtop de leiding, tot dat Rijk een aanval ondernam. Gedurende twee ron den reden beide renners naast elkaar; toen pas kon Rijk den Utrechtenaar passeeren, om tenslotte met ongeveer 15 M. verschil te win nen. Eenzelfde duel ontspon zich in de lange- baan-race voor 350 cM3. motoren. Nu had Rijk den kop genomen, maar Houtop en Hart man vormden een ernstige bedreiging. Ter wijl Hartman naar de derde plaats werd verdrongen, waagde Houtop den aanval tegen Rijk en kwam naast hem. Bijna drie ronden lang bleef het duo naast elkaar, toen in de laatste bocht voor de finish, kwamen beide renners vlak bij de baanafzetting met elkaar in aanraking. Het gevolg was, dat Rijk de schutting raakte en viel. Houtop werd eerste: maar de jury besliste, dat Rijk mede aan spraak maakte op de eerste plaats. De finale-500 cM3. voor seniores had een zeer feilen start, waax-bij de renners elkaar niet voldoende ruimte gaven, zoodat reeds terstond twee ï'enners uit den strijd geraakten. Hartman was het beste weg, had slechts aan Van Dijk een ernstigen concurrent, maar raakte dezen kwijt op het beslissende moment, toen Van Dijk's motor wegens een vuile bougie den strijd staakte. Hartman won toen on bedreigd. Tenslotte volgde als laatste nummer een langebaanwedstrijd voor seniores met 500 cM3. motoren. Opnieuw was Hartman het beste weg; aan dezen snellen start dankte hij de eerste plaats. Houtop en Rijk, die in den start de zevende en achtste plaats in namen, hadden na twee ronden wel de twee de en derde plaats bereikt, maar ze konden den ver uitgeloopen Hartman niet meer be reiken. De overige races hadden een minder span nend verloop. Nationale Zwemwedstrijden te Zwolle Te Zwolle zijn op Tweeden Paaschdag na tionale zwemwedstrijden gehouden waarvan de belangrijkste uitslagen zijn: 100 M. borstcrawl voor heeren seniores: 1. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 1 sec., 2. K. Ho ving (R.Z.C. Rotterdam), 1 min. 1.2 sec. 100 M. schoolslag voor damesseniores: 1. Jopie Waalberg (A.D.Z.) 1 min. 25 sec., 2. D. Heeselaars (O.D.Z. Rotterdam). 1 min. 26 sec.; 3. Jopie M. Stroomberg (Het IJ Amsterdam) 1 min. 27 sec. 100 M. rugslag voor heeren senioren: 1. v. d. Hoek (Z.I.A.N.) 1 min. 12.4 sec.; 2. J. C. Schef fer (D.J.K.) 1 min. 12.8 sec., 3. H. Ph. van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 13.6 sec. 200 M. rugslag voor dames seniores: 1. Nida Senff (A.D.Z.) 2 min. 45.2 sec.; 2. Ida van Feg- gelen (Het IJ Amsterdam) 2 min. 46.4 sec.; 3. Dini Kerkmeester (O.D.Z.) 2 min. 49.2 sec. 200 M. schoolslag voor heeren senioren; 1. H. Smitshuizen (A.Z. '70 Amsterdam) 2 min. 48.8 sec.; 2. P. Kruithof (R.Z.S.) 2 min. 49.4 sec.; 8. B. Louwersen (Z.C. Groningen) 2 min. 57 sec. In wielerwedstrijd te Zürich wint van Egmond de sprint Uit Zürich: Het nieuwe seizoen werd Maan dag geopend met wedstrijden op de baan te Oerlikom. In de sprint werd Van Egmond eerste met een totaal van elf punten, vóór den Zwitser Stocker met negen punten en Kauf- mann (Zwitserland), die met zeven punten als derde eindigde. Federatie van Wielerclubs Op tweeden Paaschdag hadden wielerwed- strijden plaats op de Olympiabaan door de Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland, waaraan 13 clubs elk met vijf renners deel namen. De Haarlemsche renners van de H. S. V. „De Kampioen" boekten eenige mooie successeix. In de sprint kwam uit R. Groot. Deze won zijn serie van Moeke en Maconi. Vervolgens de demifinale van Rernkes; hij werd 3de in de finale echter Van Gelder en Moeke. Van de nieuwelingen werd Valkman in de seiïe geplaatst; Van Holst had een lekken band. Tenslotte 40 K.M. voor amateurs en onaf- hankelijken, waarin voor de H. S. V. „De Kam pioen" startten De Best en Burger. Zeventien renners kwamen in de finale aan den start, waarvan de uitslag was: 1. Groenewegen, 2. Hoek, 3. De Best. Groenewegen e^ Hoek waren een ronde uit geloopen; De Best won op fraaie wijze den eindspurt van de overige 14 renners, zich daar mede no. 3 plaatsend. De wegwedstrijd ParijsRoubaix Uit Roubaix: Voor de 38ste maal is Maan dag de klassieke en uiterst zware wegwed strijd Parijs naar Roubaix over een afstand van 255 K.M. verreden. Ditmaal was Jules Rossi de winnaar. Uit een kopgroep van vijf renners kwam hij na een formidabele sprint als eerste over de eindstreep met drie lengten voorsprong op No. 2 den Belg Hendrickx. In den tijd van 7 uur 17 minuten 57 sec. had Rossi het par cours afgelegd, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 34.930 K.M. per uur. Onze land genoot Van Schendel was No. 35 in 7 uur 27 min. 2 sec. Wielrenclub Achilles Op tweeden Paaschdag hield „Achilles" een wedstrijd over 5 K.M. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. B. de Vries, 2. N. Kemp, 3, A. Strijk, 4. Klinkenberg, 5. P. Gruyters, 6. D. Groenendijk. B-klasse: 1. J. H. Koppen, 2. Th. de Klerk, 3. K. Oosterbaan. C-klasse: 1. J. Stet, 2. Slingerland, 3. Mantel. Junioren: 1. P. Duyns, 2. Portegies, 3. K. v. Dam, 4. de Reus, 5. A. v. Dam. 6. Hilterman. Het lid Cor Siebeling won de achtervolging voor amateurs op de Halfwegsche Wielerbaan. Rijneveld en Peetoom plaatsten zich 5de in den 'koppelwedstrijd. Zondag, 4 April zal wederom een peloton ontmoeting plaats hebben tusschen de wieler clubs „Amsterdam" en „Achilles". Om den clubprijs starten een A- en B- peloton; de overige renners van beide ver eenigingen zullen eveneens een pelotonrit rijden. In de vergadering van Achilles werd een supporters-commissie in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt, met zooveel moge lijk supporters wedstrijden bij te wonen, waar bij leden van „Achilles" starten. Ook bij de ontmoeting .Amsterdam" „Achilles" zal zeker geen lid of donateur ont breken Paaschtournooi R.C.H. Het was op tweeden Paaschdag op het R. C. H.-terrein weer een drukte van belang Voor de ondei-linge wedstrijden bestond groote belangstelling; niet minder dan 16 elftallen namen deel, gevormd uit leden en juniores. De uitslagen waren als volgt: Af deeling I: A-B 3—0, C-D 0—1, B-C 2—0, D-E 2—IA-C 0—0. B-E 0—O, A-D 1—0, C-E 0—2, A-E 0—2, B-D 0—2 Af deeling II: F-G 2—0, H-I 3—1, G-H 0—0, 1-K 2—2 F-H 0—0. G-K 0—3, F-I 0—1, H-K 0—2, F-K 1—1, G-I 0—1. Af deeling UI: M-N 0—1, 0-P 2—0. R-S 1—1 M-O 0—0. N-R 0—0, P-S 1—6, M-P 0—0, H-S 4—0, O-R 2—1, M-R 1—1, N-P 1—0, O-S 5—0, M-S 0—2. N-O 0—0, R-P 1—0. In afdeeling I werd elftal D le prijswinnaar terwijl A en E door het nemen van straf schoppen moesten uitmaken wie den 2en prijs kreeg. A was de gelukkige. In afd. n was langen tijd H favoriet, doch aan het eind liepen elftal K en I zoodanig in, dat zij H nog achter zich lieten. K. werd eer ste, I tweede prijswinnaar. In de nie afd. (Juniores) hielden elftal N en O een nek aan nek race met ieder 7 pun ten uit vier wedstrijden. Het kwam zoo uit. dat zij tegen elkaar hun laatsten wedstrijd speelden. Dat zij goed tegen elkaar opgewas sen waren blijkt wel uit den 00 uitslag. Hier moesten dus de strafschoppen weer uitmaken wie de gelukkigen waren. Eerst in de tweede serie kwam H zegevierend uit het strijdperk. De eerstevoorzitter, de heer S. Hazevoet, reikte de prijzen uit. Haarlem verliest te Luik Zooals oixze lezers weten heeft Haarlem met de Paaschdagen deelgenomen aan een sterk buitenlandsch tournooi te Luik, maar de roodbroeken hebben geen succes gehad. Zondag verloren zij met 21 van Athenian League en Maandag met 73 van Liè- geoise. P.S.V.—Be Quick (4-0! P.S.V. heeft haar tweeden wedstrijd voor de kampioensronde vrij gemakkelijk met 40 gewonnen, ondanks het feit, dat haar tegen spelers. de noordelijke kampioenen, hun voor- ti-effelijkste kwaliteiten snelheid en enthousiasme tot de laatste minuut bleven uitbuiten. Na 28 minuten spelen liep Hunting door op een through pass; keeper Wachters sloeg den bal het veld in, waar Van Kooyk klaar stond om hem in het net te jagen (10). De Groningers herstelden zich na dit doel punt onmiddellijk en belaagden het doel der zuidelijke kampioenen. De vleugels en mid denspelers der noordelijken brachten den bal vele malen voor het doel, maar er ontstond bijna nimmer 'n werkelijk gevaarlijke situatie. De Eindhovenaren toonden opnieuw, dat zij het beter verstonden dan hun tegenspelers om hun aanvallen af te werken; bij een corner kopte Van Kooyk het leder achterwaarts naar De Visser en deze kopte het leder langs den ven-asten Wachters (20). De Groningers kwamen opnieuw terug, maar ondanks hun vrij talrijke aanvallen kwam de rust, voordat zij een gevaarlijk schot gelost hadden. Het begin van de tweede helft was een ge trouwe copie van de eerste, met dit verschil, dat de noordelijken nu nog meer fighting spirit aan den dag legden. Bij de in hoog tempo uitgevoerde aanvallen der withemden noteerden wij eindelijk het eerste scherpe schot van Hazeweijer Jr.; die echter tegen den paal schoot. P.S.V. herstelden zich; Pienter en Ten Wolde zagen ondanks hun stoer verdedigings- spel hun doel weer spoedig in gevaar komen. Het was een eigenaardig doelpunt, waarmede P.S.V. na veertien minuten haar voorsprong vergrootte: de naar buiten geloopen center- voor der thuisclub Van Kooyk forceerde een corner, dien hij zelf nam; hij schoot den bal zoo scherp op den bovenhoek, dat- Wachters bij een poging om het leer te keeren, dit in eigen doel sloeg (30). Na dit doelpunt was Be Quick een geslagen team, maar aan het spel der Groningers was dit allerminst te merken; zij bleven even fel, vooral hun kanthalfs en hun achterhoede weerden zich nog meer dan in den beginne. Het resultaat van al hun zwoegen bleef echter nihil. Na 25 minuten werd Van den Broek in het strafschopgebied tusschen de beide Groning- sche backs, hoewel hij niet eens den bal in zijn bezit had, tegen den grond geloopen; de penalty werd door Hunting onhoudbaar in schoten (40). P.S.V. ging het daarna wat kalmer aan doen; de Groningers kwamen daai'door in het laatste kwartier meer in het offensief, maar tot doelpunten konden zij het niet brengen. De schorsing van de Rooy Naar wij vernemen heeft de commissie van beroep van den K.N.V.B. besloten, den B. V. V.-speler De Rooy te schorsen voor den tijd van anderhalf jaar, ingaande 1 November 1936, zulks wegens het trappen van een tegenstander in de ontmoeting NA.C B.V.V. De straf commissie van den K.N.V.B. had bepaald, dat De Rooy voor drie jaar zou wor den geschorst, waai'bij in aanmerking was ge nomen. dat hij behalve het opzettelijk trap- uen van een tegenstander, ook handtastelijk was opgetreden tegenover den scheidsrechter. Deze laatste beschuldiging heeft de commissie van beroep laten vallen en de straf mede in verband hiermede, tot anderhalf jaar inge kort. Sixes op het E.D.O.-terrein De ter gelegenheid van het E. D. O.-jubileuim georganiseerde sixes, die op eersten Paasch dag van 's morgens tien tot 's middags vijf uur talrijke spelers bezig gehouden hebben, zijn uitstekend geslaagd. Een luidspreker-installatie bevorderde het goede verloop en zorgde tevens voor muzikale gezelligheid. Door de honkbalclub werd aan het E. D. O. bestuur een klok overhandigd. Hei Haarlemsch Dames-handbalelftal speelde op Tweeden Paaasch dag een Stedenwedstrijd tegen het Haagsche Dameselftal. Knielenc v. 1. n. r.: de Haarlemsche dames: Sjouwerman, Duyff. Poorter, L. Bakker, Gerritsen. Staande: v. d. Aardweg, Biesbrouck, Akersloot, T. Bakker, Roosenhart, Schaaf. H. R. C. werd No. 1 in het tournooi. dat V. S. V. ter gelegenheid an haar 25-jarig bestaan organiseerde. Het winnende elftal: Eerste rij v. 1. n. r.: Sanders, Kuiper, Zimnij, Hoogendijk, Dissel. Tweede rij: Post, Stolk, Buitenhuis. Derde rij Siersma, Dijkhoorn, Striet. Voor den wedstrijd tegen België Het Nederlandsch elftal, dat op 4 April te Antwerpen tegen België zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go ahead). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord). Anderie- sen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas). Van Spaendonck (Neptunus), Lungen 'A.F.C.), Bakhuys (H. B. S.) en Van Nellen (D.H.C.) Als reserves zijn aangewezen: Van Male (Feijenoord), Van den Hoven (Longa>. Pel- likaan (Longa), Vrauwdeunt (Feijenoord) en Bergman (Blauw Wit). De Keuzeconinnssie heeft dus blijkbaar geen risico willen loopen en Smit., die in den lichtwedstrijd tegen First Vienna trouwens nog lang niet in zijn ouden vorm speelde, niet opgesteld. Van den Eynde stelt zich niet beschikbaar. Uit Antwerpen: De Belgische speler Van den Eynde. die aanvankelijk als linksbuiten was opgesteld voor den wedstrijd tegen Ne derland heeft aan den Kon. Belgischen Voet balbond medegedeeld, dat hij zich niet be schikbaar stelt voor dezen wedstrijd. Ver moedelijk zal de rechtsbuiten Buyle op de linksbuitenplaats gaan spelen en Isenborghs op de plaats van Buyle. Feijenoord wint met 5-2 van Beerschot Het groote moment van de openingsplech tigheid, waarmede Zaterdagmiddag het nieuwe Feijenoord-stadion werd ingewijd was aangebroken, toen de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Jhr. Mr. Dr. J. D H. de Beaufort, het rood-witte-lint, dat. door een haag van Feijenoord-spelers op het groene grastapijt werd vastgehouden, doorknipte en met krachtige stem in naam der Koningin het stadion voor geopend verklaarde. Vreugdeschoten weerklonken, een man nenkoor zong het eerste couplet van het Wilhelmus. Het groote massale stadion der Rotterdam- sche club was hiermee officieel ingewijd. Het was jammer, dat het weer zoo weinig heeft medegewerkt. Het was guur en koud en enkele fiksche hagelbuien waren oorzaak, dat het verblijf in het stadion, vooral voor de velen, die een onoverdekte plaats hadden, verre van aangenaam was. Maar de 30.000 toeschouwers het stadion was voor de helft gevuld waren en bleven toch in een feeststemming. Te 3 uur is de openingsplechtigheid be gonnen. Een estafettelooper, één uit de ke ten, die het oude terrein van Feijenoord met het nieuwe stadion verbond, kwam het ter rein op. waar alle actieve leden van Feijen oord, het kranige kampioenselftal in het midden, stonden opgesteld in clubtenue. Mr. T. D. Zijlker. plaatsvervangend voor zitter van den raad van commissarissen van de N.V. „Stadion Feijenoord", sprak de over drachtsrede uit, waarbij hij aan H.M. de Koningin dank bracht, dat het haar heeft willen behagen zich te doen vertegenwooi-di- gen en om goed te keuren, dat het stadion Feijenoord in haar naam zal worden ge opend. Hij gaf daarna namens de N.V. aan de ver- eeniging Feijenoord het stadion in gebruik. De voorzitter van Feijenoord, de heer L. van Zandvliet, zei dat van de zijde der ver- eeniging niets onbeproefd gelaten zal wor den om aan te toonen, dat Feijenoord een in richting als deze waardig is. Laatste spreker was de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn, die zijn groote waardeering uitsprak jegens allen die in het tot stand komen van dit machtige bouwwerk hun aandeel hebben gehad. Het doorknippen van het iint door den heer De Beaufort had vervolgens plaats en na een indrukwekkend bewegingsspel der Feijenoord-leden op het veld kon een begin worden gemaakt met den voetbalwedstrijd tusschen Feijenoord en Beerschot, welke ontmoeting door de Rotterdammers met 52 werd gewonnen. Het was een aantrek kelijke wedstrijd, waarin Feijenoord be ter speelde, dan in de beide reeds plaats ge had hebbende kam pioenswedstrijden. Vooral Vente op de midvoorplaats was op dreef; hij scoorde drie doelpunten, alle van goed gehalte. Beerschot viel wat tegen, maar de mogelijkheid bestond, dat men zich niet geheel kon geven in verband met het Antwerpsche Paaschtournooi, waar in deze club zou uitkomen. Doch er viel veel te bewonderen in het spel van Braine, Ceu- leers, Isenborghs, Van den Eynde, Me'ulder- mans en anderen. Rust kwam met 3—1 en het einde met 5—2. VENTE.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9