m Het „home" van den Brit. SCHAAKRUBRIEK DINSDAG 6 APRIL 1937 HAARLEMS DAGBLAD BLOEMENDAAL Jaarvergadering Vacantie- kolonies. Het ledental loopt terug. Maandagavond hield de afd. Bloe- mendaal van het Centraal Genoot schap voor kinder herstellings- en vacanitiekolonies haar jaarvergadering. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat 11 kinderen gedurende 34 dagen verpleegd zijn in Wijk aan Zee. waar van er 3 in aanmerking kwamen voor vea-- lengd verblijf, terwijl 1 kind 7 maanden is uit gezonden naar 't Boschhuis te Nunspeet. Mevrouw A. M. NienhuysVersteeg bracht het financieel verslag uit, waaruit een pessi- mist-ischen toon klonk. Er zijn nog slechts 73 contribuanten en door overlijden, vertrek en bedanken wordt het aantal leden steeds kleiner. Het gevolg was dan ook een tekort op de exploitatie-rekening van f 163.79. De aftredende bestuursleden mevr. Van Beu- sekomMeder, mevr. A. M. NienhuysVer- steegh en dr. J. Th. Bom water werden herko zen. Besloten werd om na de groote vacantie 15 plaatsen aan te vragen voor het herstel lingsoord in Wijk aan Zee Bij de rondvraag werden vragen gesteld of het niet mogelijk zal zijn, inkomsten der afd. te verhoogen Dit vraagstuk zal op een volgende vergade ring nader onder de oogen worden gezien. SLOTBAL JENNY DE JONG. Op Zaterdag 10 April houdt mej. Jenny de Jong een slotbal voor leerlingen en introdu- eées in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. De dansmuziek wordt verzorgd door de Haarlemsche band „The Jazz Brothers", onder leiding van Cor Rackwitsz. BURGERLIJKE STAND Bevallen: A. G. SchramaWaaijer, d.; H. SmidKloosterhuis, d.: M. J. Uittenbosch Wolzak, z.; J. C. Strebe—Langendonk, leven loos. Ondertrouwd: geen. Getrouwd: J. H. Wigersma en J. C. de Jong; W. J. Bos en G. J. H. Brus; A. J. Oosterling en M. F. W. Koelma. Overleden: W. M. P. Rutgers, 81 j. wed. van A. A. Pulle; A. H. Duijts, 88 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Visse, Bloemendaalscheweg 216, een hee renrijwiel; Koelemij, Zuider Tuindorplaan 9a. Haarlem, een bruine ceintuur; Wesseling, Boschlaan 20, een snelbinder; J. P. Nobels. Neptunusstraat 7rood. Haarlem, een wollen das; P. ten Voort, Schroeder v. d. Kolkweg 26. vier loten; A. Cuperus, Noordlaan 1, een bruine kinderportemonnaie; P. Verhoeven, Leidschevaart 112. Vogelenzang, een hand schoen; T. van Zomeren, Indischestraat 61. Haarlem, een rozenkrans; P. Bon. Rollands laan 19. Haarlem, een tee ken haak; Hofstee. Spaanschevaartstraat 103, Haarlem, een bruine korte jas; Hoffschlag, Witte Huis. Zee weg. een huissleutel; T. Sweijen, Delfstraat 4, Haarlem, een paar motorhandschoenen; Politiebureau, Overveen: een schoolrapport ten name van J. Hartmans, een muziekboek, een rijwielbelastingmerk, een zilveren ma- daille, een bruin wollen handschoen, een heerenrijwiel, een heerenhandschoen. TOEZICHT OP HET .LAGER ONDERWIJS. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs schrijft in haar verslag aan Burge meester en Wethouders, dat zij met veel genoe gen heeft kennis genomen van het raadsbesluit tot uitbreiding van schoolruimte in het Noor den van de gemeente, zulks in verband met de zeer sterke bezetting van verschillende klassen der Bronsteeschool. Zeer tot haar spijt moet de Commissie dan ook uiting geven aan haar te leurstelling, dat aan genoemd besluit nog geen uitvoering is gegeven kunnen worden waarbij zij de hoop uitspreekt, dat zulks thans spoedig zal kunnen geschieden. Zooals men weet is nog geen toestemming van de regeering verkregen. JAARFEEST DER C.J.M.V. Dinsdag 13 April hoopt de Chr. Jonge Man nen Vereen, haar 43ste jaarfeest te geven, het geen, dank zij de welwillende medewerking van de directie van „Meer en Bosch" dit keer in de kapel „Irene" zal plaats vinden De aanvang is bepaald op half acht. De ouders der leden alsmede de donateurs der vereeniging zijn hiertoe uitgenoodigd, ter wijl ook belangstellenden hartelijk welkom zijn. Naast declamatie en zang staat er een Too- neelstukje op het programma, tot tot titel draagt „Voor de derde maal". In de pauze zal thee worden geserveerd, terwijl voor een extra verrassing zal worden gezorgd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Treffers, Banka- straat no. 71, zilveren armband; bureau van politie, kinderportemonnaie; Kubuts, Lucas van Leydéhiaan 6, Bngelsche sleutel; A. Willem Glipperweg 93, kinderportemonnaie; A. Geven. Iepenlaan 33, bruin lederen dames- handtasch; J. M. v. d. Meer, Iepenlaan 48, zakmes; Otterloo, Raadhuisstraat 11, hond (box); Venhoven, Groendaalkade 6, hond; A. Turkenburg. Sumatrastraat 24, kanten kleed je; G. N. van Looy, Lindenlaan 16, jongens jasje; v. d. Weiden, Bleekersvaartweg 1, zil veren armband; Brouwer, Zaenredamstraat 95. rijwieltasch; P. Voordenhake, H. Peeper- kornstraat 3, aktetasch; Toilethuisje in Groe- nendaal, kinderwant, ceintuur en paar dames handschoenen; C. F. de Boer, Teding van Berkhoutstraat 8 zw. te Haarlem, rijwielbelas tingmerk; A. Meijer, Berkenlaan 23, bral. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Maandagnamiddag te omstreeks 2.15 uur, viel de 14-jarige W. R. wonende te Amsterdam, in Groenendaal uit een boom, van een hoogte van ongeveer 5 Meter. Dr. v. Luin heeft de jongen ter plaatse onderzocht, doch kon geen ernstig letsel eonstateeren, waarna de jongen per luxe auto naar zijn woning te Amster dam is overgebracht. HALFWEG Brand in den Houtrakpolder. Landbouwschuur afgebrand. Gistermiddag was een logeetje van den landbouwer van S. Z. in den Houtrakpolder aan het spelen in een strooberg in een dei- schuren. Het schijnt dat de kleine daarbij on voorzichtig met vuur is omgegaan, want plot seling stond de schuur in lichter laaie. De brandweer in Halfweg kon niet voor komen, dat de schuur tot den grond toe af brandde, doch wist het woonhuis te behouden. De schuur, die wat landbouwproducten en een hoeveelheid stroo bevatte, was verzekerd. ALG. NED. METAALBEWERKERS BOND. Groei van het ledental. In verband, met een bericht over den groei van den Alg. Ned. Metaalbew. Bond. kunnen wij berichten, dat ook de afdeeling Haarlem in dezen groei heeft gedeeld. Nadat in October 1936 de actie voor ver sterking van het ledental was aangevangen, is de afdeeling met 30 leden vooruitgegaan, welke groei zich nog krachtig voort-zet. Het afdeelingsbestuur heeft in verband met dezen vooruitgang van het ledental, welke het resultaat is van de activiteit der leden, besloten op 17 April een grooten feestavond te organiseeren in de zaal van het gemeen telijk Concertgebouw. Naast de muziekvereeniging „Excelsior" zul len de bekende cabaret-artisten, Albert Kleijn, Beppy Murray, Dora Schrama en de The Marimiceis, den avond vullen, waarna een gezellig bal het feest zal besluiten. SOCIéTé MéTALLURGIQUE DE SAMBRE ET MOSELLE. De „Société Métallurgique de Sambre et Mo selle", Montignv-sur-Sambre. kondigt de uit gifte aan van f 10.000.000 4% obligatien (waar van f 1.000.000 reeds in het buitenland op emis- sievoorwaarden is geplaatst), elk groot f 1000, met recht van voorkeur voor houders van de niet uitgelote, per 1 November 1937 aflosbaar gestelde obligatiën der 6% leening 1929 en van de niet-uitgelote, per 1 October 1937 aflosbaar gestelde obligatiën der 5Vfc% leening 1930. De leening zal van 1 April 1943 af door 35 annuïteiten a pari worden afgelost. De Maatschappij heeft het recht van 1 April 1943 af op eiken couponvervaldag de leening geheel of gedeeltelijk in het laatste geval door uitloting a pari af te lossen. De inschrijving wordt opengesteld Vrijdag 9 April a.s. bij Mendelssohn en Co. en de Ned. Handel Mij. N.V., te Amsterdam, tegen den koers van 95V2%. Wat de tentoontoonstelling in Olympia dit jaar biedt. Idealen van de huisvrouw verwezenlijkt. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Zoodra de Lente in de lucht komt komen de ideale huizen in Olympia. De tentoonstelling, die elk jaar gehouden wordt en een onderne ming is van de Daily Mail is een voor jaarsfeest voor millioenen. Na den oorlog is de woning voor den gemiddelden Engelschman en zijn vrouw veel belangrijker geworden dan ze vroe ger was. „Home consciousness" werd ontwik keld. Vroeger huurde men huizen. Thans wor den ze gekocht, met steun van de Building Society, die in werkelijkheid een hypotheek- bond is en een instelling, die zich boven alle verwachting in dit land heeft ontwikkeld en vermenigvuldigd. Dank zij de Building Socie ties is Engeland niet zoo zeer meer een natie van winkeliers als een natie van huiseigenaars. Het eigenaarschap is betrekkelijk. De koop ge schiedt op afbetaling, verspreid over van 15 tot 25 jaren. De huizen, die worden gekocht zijn veelal verre van ideaal en kwade tongen zeggen, dat de huizen in puin zullen zijn ge vallen, vóórdat de eigenaars ze mettertijd de .hunne kunnen noemen. Maar dat is minder dan een halve waarheid. Er zijn slechte wo ningen onder de millioenen, die de laatste ja ren voor den lagen middenstand zijn opge richt. Maar de meesten zijn goed of dragelijk en kunnen met de voortreffelijke huisinrich tingen, die de Ideal Home Exhibition laat be wonderen, tennaastenbij tot ideale woningen worden verheven. Het is natuurlijk, dat men meer voor zijn huis voelt, wanneer men het wettig, zoo niet altijd feitelijk, bezit dan wanneer men het huurt. De organisators van de tentoonstelling zijn dat gaan beseffen toen na den oorlog de groote beweging voor particulier huisbezit aan ving. En inmiddels is de tentoonstelling een in stelling geworden, die elk jaar millioenen men- schen naar Hammersmith trekt. Het gebouw Olympia is groot genoeg om kleine dorpen te kunnen huizen. Dit jaar kan men er tien be wonderen, die in prijs varieeren van 3000 tot 150. De lage prijs is voor een houten huisje, dat zich leent voor een vacantieverblijf aan OVERVEEN TERAARDEBESTELLING J. L. J. B. BARON SWEERTS DE LANDAS. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van J. L. J. B. baron Sweerts de Landas, oud-burgemeester van Epe, is bepaald op Donderdag 8 April a.s. te één uur, te Epe. VOGELENZANG DE JAMBOREE. Wij hebben op het station Vogelenzang eens geïnformeerd, welke maatregelen daar zullen worden getroffen in verband met de te ver wachten drukte bij dé Wereld Jamboree. Veel kon men ons nog niet mededeelen. Wel schijnt vast te staan, dat een extra per ron gebouwd zal worden, om het reizigersver- voer te kunnen verwerken en dat dit werk door de spoorwegen zelf zal worden uitgevoerd. Overigens is deze zaak nog bij de directie in onderzoek. HAARLEMMERMEER UITBREIDING HUIZENBOUW Op verschillende plaatsen in Haarlemmer meer ondergaat de huizenbouw weder een belangrijke uitbreiding, vooral in Badhoeve dorp, alwaar weder 16 nieuwe woningen in aanbouw zijn, terwijl voor een 8-tal andere huizen de plannen in voorbereiding zijn. ERNSTIGE AANRIJDING. In verband met de op den Venneperweg in Haarlemmermeer plaats gehad hebbende ernstige aanrijding van een motorrijdster (Mej. H. uit Aerdenhout) door een autobus, vernemen we, dat de toestand van Mej. H„ die niet alleen een sleutelbeenfractuur en beenkneuzing, maar bovendien vermoedelijk ook een hersenschudding heeft bekomen, nog reden geeft tot bezorgdheid. AANTAL KIEZERS Op de thans definitief vastgestelde kiezers lijst der gemeente Haarlemmermeer voor 1937/1938, komen de namen voor van 15304 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer. PERSONALIA De heer W. C. Bijl de Vroe, volontair bij de gemeentepolitie te Haarlemmermeer, is ge slaagd voor het Inspecteursdiploma van den Bond van hooger politiepersoneel. HEEMSTEDE Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's DagbladGroote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 904. (No. 1 van den wedstrijd, 44e ladder). B '2 Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kd3, Tf7, Ld7, Pg7. Zwart: Kd5, a7, g4, g5. g6 „In een schaakprobleem wordt verlangd, dat de figuren proeven van hun sterkte geven. Alle figuren moeten hun bestaansnoodzaak tooi.en. In ieder goed geconstrueerd probleem laat zich die noodzakelijkheid dan ook vinden." E. RAMIN PROBLEEM No. 905. (No. 2 van den wedstrijd, 44e ladder). B m w wmm §J<é> m Wê Hl 111 111 fgj ipi pi P ~m Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg5, Da8. Ta7, Td2, Lc5, Le4, b2. Zwart: Ke6, Te7. Lc4. b3, c7, g6, g7. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. Koster en G. A. Brandt; R. Abrahams en I. M. Draijer; J. Stet en W, Schobbing. Getrouwd. W. J. Verhaar en A Bernsen; B. N. J. Roskott en H. M. Florijn, Bevallen: C. M. J. Knijnenburg- d.; A. C. Caanpfens—Draijer, d. ONZE VIER EN VEERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD Heden begint onze vier en veertigste lad derwedstrijd, welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters, 5 drie- zetters en' 1 eindspelstudie worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder geroutineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige pro blemen beproeven. Wanneer men geregeld eenige problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 120. Aan den termijn van inzending der oplossin- jen. welken wij op veler verzoek op veertien dagen hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aangezien voor te laat ingezonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1. De wedstrijd omval èèn afdeeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 ter d. Velde I opgaven (problemen en eindspelstudies) I oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor sehertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie onop losbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extrapunten voor' tweezettèrs en 3 extrapunten voor de overige problemen en studies toegekend- Voor Sehertsproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend, (zie art-. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid kan worden gestraft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de be doelde bewering binnen den gestelden termijn (zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van "het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5, (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz., enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 60 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten - aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door liet lot afvie len voor den twee-maandelijkschen prijs, be houden echter het punten aantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het pun-tenaanital van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost wordt geannuleerd. Vermelding van den sleutelzet van twee- zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten echter de eerste 2 zetten, voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, wor den opgegeven. Onvolledige oplossingen k u n- nen voor den wedstrijd als niet geldig wor den aangemerkt. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. Over foutieve oplossingen kan niet wor den gecorrespondeerd. Zij, die meenen neven-J oplossingen te hebben gevonden, zullen die voor alle opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer ter zijde worden gelegd. 12. In bijzondere of onvoorziene gevallen be slist de schaakredacteur. (Dr. S. Gold, t 1. Dgla7, enz. OPLOSSINC PROBLEEM No. 898. (No. 4 van den wedstrijd, 43e ladder). Stand der stukken: Wit: Kal, Dc7, Tb3, Tb5, Lel, Pc5, Pf2. Zwart: Kc2, Dh3, Ta7, Tg3, Lhl, Pel, PhJ a2, b7, f5. (Samuel Loyd, 18411911). - 1. T!b3—f3, enz. OPLOSSINC PROBLEEM No. 899. Stand der stukken: Wit: Kb5, Dal, Td2, Te8, Lb4, Lc4, Pd6, b3, g2, g3. Zwart: Ke3, Te6, Lb6, Pdl, Pgl, el. (P. F. Blake, Warrington). 1. Td2c2, enz. Dit probleem verwierf den eersten prijs in een wedstrijd van „Liverpool Weekly Mercury". Alle problemen goed opgelost door: H. J, S. Beck en H. S. Boogaard*, beiden te Bloemendaal; C. Koster, te Ede (Gld.); B. Amelun-g, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, Th. J. Beumer, H. en J. Blokker, J. Buma, M. Daim, C Dort, H. W. v. Dort, J. Hillebrand, R. Hom- miers, F. W. Hoogerbeets, B. Hoogreef, J. ten Hove, G. Huizing Jr.. B. de Jong, Th. Kan, C. aan de Kerk, A. Krijn, A. v. Leeuwen, J. H. Meilink, Joh. B. Pennock, J. J. Piers, P. Rotte veel. mevr. J. SmitBüokmann, A. Veerman, C. Warlé en J. P. Wever, allen te Haarlem; C. de Vries, te Heemstede; W. de Laat, te Hille- gom; H. F. Antonisse, J. Germeraad en K, Sie- gerist, allen te Santpoort (allen zes punten) Voorts zijn de nos. 897 en 898 goed opgelost door: H. M. Hoed Jr., J. Honsbeek, K. Koedoo- der, A. J. Mooy, A. Sierve-ld, A. Vogelenzang, J. v. d. Water, C. F. Weber en W. A. v. Zanten, allen te Haarlem; F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Zeylstra, te Santpoort (allen vier punten). Voorts zijn de nos. 898 en 899 goed opgelost door: J. Hoogeveen, J. v Lunenburg, J. J. Pootjes Jr. en J. E. Wielenga, allen te Haarlem (allen vier punten). Voorts is no. 897 goed opgelost door: A. v. Weert, te Haarlem en mej. D. M. Graaf land, te Santpoort (beiden twee punten). Ten slotte is no. 898 goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal; J. Derogee, E. Fijlstra, F. F. Groos, Joh. Lukkien, H. F. Lijn- bach, W. Nijenhuis en G. H. Wamelïnk,, allen te Haarlem; P. Spek, te Heemstede; (allen twee punten). OPLOSSING PROBLEEM No. 897. (No. 3 van den wedstrijd, 43e ladder). Stand der stuk-ken: Wit: Kcl, Dgl, Ld5, Pc8, e4, g3. Zwart: Ke5, La6, t>7, -g4, g5, g6. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen 37 foutieve oplossingen, welke als volgt worden weerlegd: Ad. Probleem no. 897. 1. Kcld2 faalt n-a 1.La-6fl. 1. Dglc5 f-aa-lt na 1.La6c4. 1. Dgle3 faalt na 1.La6d3. 1. Dglel faalt n-a 1.Ke5d4. 1. Dgl—<h2 faalt na 1.Ke5d4. Ad. Probleem no. 898. 1. Tb3b2i faalt na 1.Kc-2—c3. 1. Pc5e4v faalt na 1.Lhlc6 1. Tb3a3 faalt na 1.Tg3xd3. Ad. Probleem no. 899. 1. Lc4d5 faalt na 1.Pgle2. 1. Lc4d3 faalt na 1.Pdlc3f. 1. Te8f8 faalt na 1.e7xd6. 1. Lb4a5 faalt na 1.Lb6—a7 1. Dal—g7 faalt na 1.Te€—f6. 1. Kb5a6 faalt na 1.Lb6a7 Heemstede F D. K Probleem no. 898 is een zoogenaamde „tas-k", d. w. z. een probleem waarin naar een maximu-m-effect is gestreefd (i,c. met het Paard c5). Ihet strand of in een landelijke streek. Enkele huizen ^ijn als steeds hun tijd ver vooruit. Er is er één bij, dat onweerstaanbaar moet zijn voor het type huisvrouw, dat haar lust voor variatie botviert door de meubels in haar kamers vaak te verschikken. Dit bijzondere huis stelt haar in staat ook den vonn, de grootte en de ligging ten opzichte van de an dere kamers te veranderen. Als men dit huis koopt dan koopt men de buitenmuren, de trappen en het dak. benevens een serie schot ten, waarmede de inwendige verdeeling van de ruimte naar willekeur kan worden veran derd. Ei- zijn twee soorten schotten. De eene soort bestaat uit houten schermen, die aan één zijde aan den binnenkant van een buitenmuur zijn bevestigd en tegen dien muur opgevouwen kunnen worden. Er zijn er maar een paar van en ze dienen voor de hoofdverdeeling van de binnenruimte. De andere schotten 'vervaar digd van speciaal versterkt vezelbord, zijn licht en daarom gemakkelijk te dragen. Ze Dassen in elkaar, ongeveer als planken met gleuven en messingen, zoodat men er zonder veel moeite een tusschenschot mee kan bouwen, maar niet alleen een tusschenschot, ook kasten en boekenrekken, een buffet, kleerkasten enz. tegen het tusschenschot aan. Als men bijv. ruimte heeft voor twee kamers en suite kan men het tusschenschot met de bij den koop ontvangen onderdeelen zoodanig opbouwen, dat men in beide kamers een buffet en de noo- dige kasten heeft. Als de reeds aangeduide huisvrouw een grootere kamer wil hebben aan den eenen kant en een knus vertrekje aan den anderen kant, dan kan zij haar schot ver plaatsen. Dit huis is aan dezen kant van de Noordzee zeker het nieuwste snufje. Er zijn verder als steeds vele practische dingen te zien voor de huishouding, dozijnen verschillende soorten koelkasten en stofzuigers en duizend en een andere zaken, waarvan de aanbieders verkla ren, dat ze in geen modern en ideaal huis kunnen worden gemist. Maar het is aardiger stil te staan bij de minder ideale woningen en verblijven, die bij wijze van tegenstelling of voor verhooging van de toch reeds zoo hooge attractie tentoon worden gesteld. Er is bijv. een model op ware grootte van de brug van de Queen Mary die, toen wij er waren, onder haar bezoekerslast dreigde te bezwijken, hoewel men niet kan aannemen, dat ze ideeën aan de hand zal kunnen doen voor de woning of de huishouding. Men kan er ook de behuizing zien van de bemanning van een duikboot, en op het gezicht bewondering gaan voelen voor de wijze waarop matrozen zich in een verre van ideale ruimte weten te behelpen. De ach terlijkste van alle woningen in Olympia is de leemen hut, die de woning moet zijn geweest van Boadicea. de half legendarische dame, die de Romeinen van den Engelschen grond ver dreef, hoofdzakelijk door middel van een strijdwagen met vervaarlijke messen die aan weerskanten uit de as staken. Dit moet men tenminste veronderstellen, wanneer men het beeld van deze heldin, dat aan den Theems- kant staat, heeft gezien. Er is ook een model van de smidse van Gretna Green waar tot voor kort huwelijken werden gesloten die blijkens de onthullingen van onlangs niet ei*g bevor derlijk waren voor een ideaal huwelijlcsleven,. dat bij een ideale woning past. Maar zulke zaken zijn slechts curiositeiten. De tentoonstelling als geheel is elk jaar op nieuw weer merkwaardig en een sterke prik kel voor allen, die hun „home" liefhebben en er de stemming en de schoonheid willen bren gen. die het behoeft om het werkelijk te doen beantwoorden aan zijn schoon doel, het har monisch milieu te zijn van een harmonisch ge zinsleven. DE ZEESLAG BIJ HET SKAGERAK. Lezing voor „Onze Vloot". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon, Ned. Vereeniging „Onze Vloot", zal zijne Exc. L. J. Quant, vice-admiraal b.d. op Vrijdag 9 April, des avonds om 8 uur in Brinkmann een causerie houden over: „De zeeslag bij het Skagerak". MA1KT ElllCiTIN VEEMARKT ROTTERDAM. Aanvoer: totaal 2075. Vette runderen 724, Vette kalveren 228. Nuchtere kalveren 17. Schapen en lammeren 220. Varkens 854. Zuiglammeren 32. Prijzen per kilo. Vette koeien le kw. 68 tot 62, 2e kw. 46 tot 56. Vette ossen le kw. 66 tot 61, 2e kw. 48 tot 54, Vette kalveren le kw. 100 tot 85, 2e kw. 63 tot 74. Schapen le kw. 54 tot 48, 2e kw. 38. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 35, 2e kw. 28. 3e kw. 23. Lammeren le kw. 28, 2e kw. 23, 3e kw. 17. Zuiglammeren le kw. 14, 2e kw. 12, 3e kw. f 10.— Vette koeien en ossen aanvoer ruim, handel kalm, prijzen onveranderd. Vette kalveren aanvoer iets grooter, handel redelijk, prijzen prijshoudend. Schapen en lammeren, aanvoer iets kleiner handel vlug. Varkens aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Zuiglammeren aanvoer grooter, handel vlot, prijzen hooger. AARD APPELMARKT AardappelenBrielsolie Eigenheimers f 1,90 f 2,20 per H.L. Zeeuwsohe Eigenheimers f 1,80 f 2 per H.L. Zeeuwscihe Bonte f 2f 2,25 per H.L. Zeeuwsohe Blauw f 2f 2,25 per H.L. Eigenheimers Poters f 1,50f 1,75 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1,50f 1,60 per H.L. Bevelanders f 1,75f 1,90 per H.L. Westland- sche ronde zand 34 ot. per K.G. Westland- sche kleine 23 ct. per K.G. Vlas-aan-voer: 7700 K.G. blauw, schoon f 0,70 f 0,80 per K.G. 3000 K.G. Groningsch f 0,68 f0,75 per K.G. 7200 K.G. Hollandsch Geel f 0,70f 0,80 Her K.G. 1500 K.G. Dauwroot f 0,55—f 0,60 per K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 520 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 7078, 2e kw. 62^-68, 3e kw. 5060 per K.G. slachtgewicht. 65 melk- en kalfkoeien 180 per stuk 240; 58 vette kalveren: 2e kw. 5056, 3e kw. 44 50 per K.G. levendgewicht; 217 nuchtere kal veren 58.50 per stuk; 63 schapen 2730 p. st.uk- 498 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5758; zware varkens 56 57; vette varkens 5556 per K.G. slachtge wicht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14