De non-interventie maatregelen. IK ZOCHT NIEUWE CLIENTEN HAACSCH ALLERLEI. Nieuwe Uitgaven. WOENSDAG 7 APRIL 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 2 EERSTE KAMER. I Een korte avondvergadering was voldoende om het wetsontwerp in zake de machtiging der regeering tot deelneming aan de non inter ventiemaatregelen ten opzichte van Spanje te doen aannemen nadat eerst de heer Molt- maker toestemming kreeg voor een interpella tie over de kwestie der tandtechnici en alle aanwezigen behalve de heer Polak (S.D.A.P.) zich vereenigden met het denkbeeld van rar. Sasse van IJsselt (R.K.) om iets minder spoed te maken met de afdeelingsontwerpen. De ontwerpen inzake de goudclausulen, on- derwijsconcentratie en lintbebouwing zullen daardoor pas volgende week in de afdeeling komen. Het non-interventieontwerp bracht Mr. van Vessem (N.S.B.) er toe o.m. te beweren dat onze regeering zich in deze weer eens op sleeptouw had laten nemen en wel door het Britsche Imperialisme en het Fransche Bolsje wisme. In deze rede kwamen ook nog sinaas appelschepen van Lenin op de proppen. In tegenstelling met de vorige spreker juichte Mr. Briet (A.R.) de door de Regeering getrof fen maatregelen van harte toe, terwijl Mr. Poliema (C.H.) het aanhangige ontwerp een typisch kind van dezen tijd noemde. De uitvoe rende macht ziet zich hierin een zeldzaam groote bevoegdheid toegevoegd die haar eigen lijk tot wetgever maakt. Voorts zette spreker aan de hand van een inderdaad meesterlijk artikel van Prof. Verzijl uiteen waarom het heele non-interventie ge doe op zeer gespannen voet met het volken recht staat. Uit 's ministers antwoord kon men opmaken, dat deze heel wel beseft, dat men deze zaak maar liever niet door een juridische bril moet bekijken. Hij wierp het bovenal over de practisch politieke boeg. Overigens liet minister de Graaff niet na scherp en raak te protesteeren tegen verschillende uitlatingen van den woordvoerder der N.S.B. die liet aan- teekenen dat hij geacht wenschte te worden tegengestemd te hebben. E. v. R. TRAINING GAAT NIET DOOR. Naar wij van het bestuur van den Haarl. Voetbalbond vernemen gaat, wegens onge steldheid van Charley de Bock. de training van H.V.B.-scheidsrechters hedenavond niet door. Curbertson's Wereld-Bridge- Olympiade. De bekende Haarlemsche bridge-speler de heer Van de Willigen, leider van een groot aantal wedstrijden, was zoo vriendelijk mij In het bridge-home van den Ned. Bridge Bond te Amsterdam, dat thans onder zijn leiding staat, te ontvangen. Het is wel een teeken des bridge-tïjds dat een zoo groot huis met een cachet van distinctie en rust als club huis voor een bridgebond kon ontstaan. Zeker, er zijn vele particuliere bridge-homes, maar dat is toch nog heel wat anders dan zoo'n uit sluitend voor bridge ingericht tehuis. Dagelijks vindt men daar spelers ver- eenigd, waaronder vaak de allerbesten; gere geld treft men er ook bridgers uit Haarlem en omgeving aan, die daar een sterkere partij zoeken, dan Haarlem kan bieden. De heer Van de Willigen vertelde het een en ander over de Culbertson Wereld Bridge Olympiade, die hedenavond zal worden ge speeld. Zooals de naam reeds aanduidt, is het ini tiatief tot dezen wedstrijd uitgegaan van Ely Culbertson. De opzet- is, dat op denzelfden avond in iedere deelnemende plaats ter we reld dezelfde zestien spellen worden gespeeld. Deze zestien spellen zijn zorgvuldig uitge zocht door autoriteiten op bridgegebied; vol gens hen zijn dit de meest interessante spel len van 1937. Het is niet zooveel, zestien spellen op een avond, maar omdat ieder spel op zichzelf een ingewikkeld probleem is, zal er toch wel heel wat. tijd over heen gaan, voor de laatste kaart is uitgespeeld. Op initiatief van den heer Van de Willigen zijn de gegevens voor deze Olympiade ook naar Holland gestuurd, zoodat men vanavond ook hier de hoogspanning boven de koortsig werkende hersenen zal kunnen merken. De score van deze spellen wordt onmiddel lijk naar Amerika gestuurd ter beoordeeling. Na een paar maanden kunnen dan de prijs winnaars bekend worden gemaakt van iedere drive, van ieder land, van ieder con tinent en tenslotte van de wereld. Deze wereldprijswinnaar ontvangt de trophee van 10.000 dollar. Maar ook voor vele anderen is dan de kans op een waardevol- len prijs nog niet verkeken, want er zijn liefst 12.500 prijzen! Dat lijkt een enorm aantal, maar wanneer men weet dat er 250.000 menschen van. alle nationaliteiten meedin gen, dan is het aantal prijzen niet buiten proportie. De organisatie van deze wedstrijden heeft er voor gezorgd, dat de officieele analyse van de spellen drie dagen na den wedstrijd kan worden bekend gemaakt. De leiders van de wedstrijden ontvangen deze analyses; men moet er op vertrouwen dat er nergens ter we reld misbruik van deze gegevens zal worden gemaakt. HELEN. AGENDA Heden; WOENSDAG 7 APRIL Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Pygmalion met Lily Bouwmeester. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: San Francisco met Clark Gable en Jeanette Mc.Donald. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De getemde Draak met Adèle Sandrock. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Allotria met Renate Muller, 2,30 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 8 APRIL Stadsschouwburg, WilsonspleinDansavond IJoma Sasburg. 8.15 uur. Concertgebouw: Haarl. Voorjaarsbeurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur Frans Hals Theater: ,3egeerte!' met Mar iene Dietricht, 2.30, 7 en 9.15 uur. Ged. Oude Gracht 104: Bijeenkomst Ned. Bond tot bestrijding der Vivisectie en Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze, 8.15 uur Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 J minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. De boottochten van „Snelverband". Voor lichamelijk gebrekkigen. Namens het bestuur van de Eerste-Hulp-Ver- eeniging „Snelverband" schrijft men ons: De vereeniging „Snelverband" organiseert ook dit jaar wederom boottochten voor licha melijk gebrekkigen. Deze boottochten zijn steeds een buitengewone gebeurtenis voor hen die nooit in staat zijn. eens uit te gaan. De geachte lezer(es) begrijpt wel, dat deze dagen veel kosten meebrengen. Reden waarom wij een beroep op u doen, om als de lijsten, die voor dit doel circuleeren, u worden aangebo den er voor een bijdrage op te teekenen. Elke gift hoe klein ook is ons bijzonder wel kom. Voor dit mooie doel iets te geven, betee- kent een prettige dag voor vele gebrekkige medemenschen/ De boottochten zullen dit jaar gehouden worden op Woensdag 16 Juni as. voor de vol wassenen en op Donderdag 17 Juni a.s. voor de kinderen, met als doel der reis W*eesp. Opgave voor deelneming aan de te houden boottochten in dit jaar kan worden gedaan aan onderstaande adressen, waar ook gaarne inlichtingen worden verstrekt: J. B. Heystek, Westergracht 85. telef. 13212; A. J. Spoor, Brou wersvaart 86; R. Blok. Rozenstraat 5. Telef. 12130, mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a. en aan het secretariaat der bootcommissie mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. Helpt allen mede om deze tochten te doen slagen. Teekent op de lijsten der leden, of stort uw bijdrage op Gironummer 233733 ten name der penningmeesteresse der bootcommissie mej. A. v. Donselaar, Spijkermanslaan 2a. De ingekomen giften zullen in dit blad wor den verantwoord. (Adv. Ingez. Med.) De processen in Moscou. ,,Theat er stukken met grove regiefouten". Het standpunt der Trotskisten. Gisteravond hield de afdeeling Haar lem van de R.S.AP. in gebouw Caecilia een vergadering, waarin de heer H. Sneevliet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, sprak over de Moskausche processen. De afslachting van Bolsjewistisch Rusland, aldus de heer Sneevliet, de bestrijding van de sociale-revolutie in Spanje en dè uitver koop van beginselen in Nederland, houden nauw verband met elkaar. In de processen treden belangen van de eerste orde op den voorgrond. Wanneer de beschuldigingen on juist waren, hebben we te maken met uit wassen in de Sovjet, die de Stalinistische leiders van thans in een vreemd daglicht stel len. Het neerschieten als dolle honden van de oude Bolsjewiki, was de vernietiging van de Russische revolutie zelve. Door deze proces sen, die nog door veie gevolgd zullen wor den, wordt de socialistische zaak bezoedeld en jeschaad. Stalin heeft aan de wereldbour- geoisie een uitstekend middel geleverd om de socialistische zaak in de oogen van de arbei ders te schaden. Voor ons, aldus spr.. hebben de processen de meening bevestigd, die wij reeds jaren lang koesterden, dat het Stalinisme zichzelf uit roeit, door aanpassing aan het kapitalistische wereldbestel. Een onpartijdig internationaal onderzoek naar de processen is noodzakelijk. In New York is daarom een uitgebreide commissie van onderzoek gevormd, uit de meest uiteen- loopende elementen bestaand, die de proces sen zal nagaan. Trotzki heeft verklaard, dat wanneer dit onderzoek hem schuldig zal be vinden, hij zich naar Moskou zal begeven, om zich over te leveren. Als de Stalinsten zeker van hun zaak waren, zouden zij medewerken aan dit onpartijdige onderzoek. Hun weigering zegt voor denkende arbeiders voldoende. Er is twijfel onder de arbeidersbevolking' aldus spr. De terechtgestelden waren lange jaren de kopstukken van de Sovjet-re-geering en de intieme vrienden van Lenin. Geen van hen behoorde tot de aanhangers van Trotski. Hoe kunnen deze menschen thans aanhangers van Hitier en Trotski zijn geweest? De rech ters waren oude vijanden van het Bolsjewis me. met een verdacht verleden. Er is ook getwijfeld over de aard der be schuldigingen. De aangeklaagden werden be schuldigd van pogingen tot herstel van het kapitalistische stelsel en gekonkel met Duitschland en Japan. De enormiteit van de acte van beschuldi ging wekt twijfel. Deze processen waren theatervoorstellingen, waarin de slachtoffers slechts de hun toebedeelde rol speelden. Er is te veel bekend, er was nimmer tegenspraak. Er werden bij dit theaterstuk grove regie fouten gemaakt- Waarom zocht Stalin deze processen? Rus land krijgt toenemende beteekenis als kooper en verkooper in het buitenland en is een mili taire factor van internationaal belang gewor den. De socialistische waarden raken echter op den achtergrond. Scherpe tegenstellingen in loon en positie bestaan thans in de Sovjet- Unie. Daardoor ontstaat sabotage in de bedrijven. Om deze sabotage, die voortvloeit uit on tevredenheid over het huidige regime te ver bloemen, had Stalin deze processen noodig, waarin werd voorgesteld, alsof het slechts daden van de Trotskisten waren. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Dinsdagavond elf uur werd door de Haar lemsche recherche uit de Spaarnwouder- straat naar het Politiebureau aan de Sonede- straat 'gebracht de 22-jarige behanger R., verdacht van diefstal van een fiets. Hij be kende ten nadeele van een inwoner van Haarlem een rijwiel ontvreemd te hebben. Het is in beslag genomen. Tevens wordt hij verdacht van verduistering van een fiets ten nadeele van een rijwielhandelaar te Sche- veningen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. reeds jaren naar een goeden kleermaker.en ben blij eindelijk weer eens geslaagd te zijn. zeggen ons dit herhaaldelijk. Zegt U dat niets? Bestelt dit voor jaar Uw costuum eens bij en ook U zult tevreden zijn. ZIJLSTRAAT 87 (bij de Croote Markt) KLEERMAKERS Telefoon 16963 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt of zwaarbewolkt of betrokken waarschijn lijk eenigen regen in het Westen, in het Oosten weinig of geen regen, aanvanke lijk weinig verandering in temperatuur, later iets koeler. De depressie in het Westen verplaatste zich een weinig naai' het Oosten, doch neemt niet m diepte toe. Ten Oosten en Zuiden van ons land blijft de luchtdruk stijgen, waardoor in het Westen het luchtdrukverval toenam en de wind iets sterker werd. Tevens strekt de in vloed der depressie zich thans meer over het Westen uit en verplaatste het regengebied zich verder naai' het Oosten en bereikt de Oostzijde van het Kanaal en de Noordzee. De depressie in het Zuidoosten verdwijnt uit het waarnemingsgebied. Over Centraal- Europa vormde zich een verbinding tusschen het vlakke gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Frankrijk en Spanje. Het weer is overal betrokken en somber, met in het Noorden van ons land en Noord- Duitschland nog mist. In het geheele westen is het zeer zacht en zijn de ochtend tempera turen zes tot acht graden boven normaal. In de Poolzee is het daarentegen zeer koud en aan de Oostzijde van Groenland is de tem peratuur nabij minus dertig graden Celsius. In de bergen blijft het nog koud. Op het Jung- fraujoch vriest het nog tien graden bij sneeuw en mist. In de Alpen reiken de wolken boven de hoogste toppen. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving nog somber en nevelig blijven zal, doch dat een opklaring na regen, met een da ling van temperatuur, niet lang meer uitblij ven zal. BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 0.41 uur; n.m. 12.58 uur. Strand berijdbaar van 5.45 tot 11.00 uur, CHEM. WASSCHERIJ EN VERVERIJ S.KROMN.V. - Alkmaar Telef. 4045 (5 lijnen) Mevrouw! Wij zijn speciaal ingericht voor het behandelen van Uw GORDIJNEN - TA PIJTEN - BEDDEN en DEKENS. Onze naam waarborgt U een zorgvul dige aflevering. Winkel Haarlem: ZIJLSTRAAT 57 TELEFOON 16587 (Adv. ingez. Med.) Galaconcert. Op een vooravond der opening- van de BEL-week. Op den vooravond van de opening der LEJi.-week, dus op Donderdagavond 29 April a.s.. geeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" in het Gem. Concertgebouw een ledenconcert, dat tevens gala-concert is ter gelegenheid van de Bloemen- en Lente- vreugdweek. Avondtoilet wordt verzocht. AANRIJDING OP DEN MIDDENWEG. Op den hoek van den Middenweg en de Neptunusstraat heeft Dinsdagmiddag kwart voor vier een aanrijding plaats gehad tus schen een postauto en een rijwiel, waarop de 16-jarige dienstbode M. van L. uit IJmuiden zat. De auto reed in de richting van de stad en het meisje kwam uit de Neptunusstraat. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de postatuo geen voorrang aan het ver keer van rechts verleende. Hij verklaarde het meisje te laat gezien te hebben en het uitzicht ter plaatse is slecht. Beiden reden met een matige snelheid. Het meisje werd op straat geslingerd, waar zij bleef liggen. In een woning in de nabijheid werd zij binnen gebracht, waar bleek dat zij een hersen schudding had gekregen. Op haar verzoek werd zij per ziekenauto naar het Sint An- tonie-Ziekenhuïs te IJmuiden vervoerd, waar zij is opgenomen. Het meisje was af en toe buiten kennis. Het rijwiel werd vernield. De remmen van de auto bleken in orde te wezen. De politie stelt een onderzoek in. De Belgische gezant overleden. In Scheveningen begint al leven te komen. De wonde ren der woningmarkt. „Heim"wee en een oratio pro domo. In een vorigen Haagsehen Brief heb ik eens geschreven over de gezanten van de verschil lende mogendheden en hun plaats in de Haag sche samenleving. Ik merkte toen op dat wij de menigte weinig van hen bemerken en dat zij grootendeels alléén in het diplomatieke milieu beikend zijn en in die kringen, die aan dat milieu annex zijn. De Haagsche bevolking kent hen bij name noch van uiterlijke ver schijning en ik maakte toen een Uitzondering voor dr. van Broekhuyzen, den gezant der Zuid-Afrikaansche Uniie die op vele en veler lei bijeenkomsten pleegt te verschijnen en ook dikwijls het woord te voeren. Zoo komt het dat de meeste Hagenaars de hooge, rijzige gestal te van wijlen Zijne Excellentie Charles Mas- kens, die dezer dagen is overleden, in het stads beeld niet zullen missen, al ontmoetten wie hem kenden hem dikwijls op straat, in schouw burg en bioscoop en op de Scheveningsche Pier. Doch wie een weinig bekend zijn met de werkzaamheid in de „gesellsehaftliche" plaats der diplomatieke vertegenwoordigers bij ons Hof, betreuren het heengaan van dezen vrien- deiijken en hoffelijken man ten zeerste. Zij we ten dat zijn groote huis op den Voorhout tusschen de Braziliaansche en de Fransche legaties het middelpunt is geweest van goede betrekkingen tusschen twee nabuurlanden die immers ter dege op elkaar zijn aangewezen. Hij sprak evenals dr. Van Broekhuyzen, den vertegenwoordiger van dat andere, groote stamverwante volk héél goed Nederlandsch, zij het met een zachten Vlaamschen inslag en velen mochten dezen man, die altijd charmant en eenvoudig was, bijzonder gaarne. Al kwam hij uit een patricisch Belgisch geslacht, hij was de eenvoud zelve en daarin onderscheidde hij zich wel zéér van zijn voorganger, den hooghartigen, zij het niet minder verdienste lijken Prince de Ligne, nazaat van een der oudste en meest aristocratische Europeesche geslachten. Het overlijden van den vertegenwoordiger eener vreemde mogendheid is ook uiterlijk in den Haag altijd goed merkbaar. Voor het sterfhuis staan vele nieuwsgierigen die het af- en aanrijden van auto's met condoléance bezoekers gadeslaan. En her en der wapperen Nederlandsche en vreemde vlaggen halfstok. Zoo kon men dan een lesje opdoen in interna tionale vlaggenkennis en tevens zien waai' de verschillende gezantschappen gelegen zijn Op de Langen Voorhout waait de zéér gecom pliceerde vlag der Portugeesche republiek naast het blauw-met-geel van Zweden, in de Oranjestraat ziet ge het groen-wit en rood van Hongarije, op den Vijverberg de haken- kruisvlag. In de Javastraat vlagt Venezuela halfstok, op de Koninginnegracht de Vereenigde Staten en in de Laan Copes Siam. Ik noem er nu maar enkele van de tientallen op. En wie zich verwondert over wat dat wel voor een vlag zal zijn, die treurig afhangt van den gevel van het Hotel des Indes, die wete dat dat de vlag van het Vorstendom Monaco is en dat de di recteur van des Indes consul voor dit Vorsten dom is. Velen die met wijlen den heer Maskens in aanraking kwamen, zullen hem met wee moed herdenken. „Buitenlandsche Zaken" op de eerste plaats. Hij is een diplomaat geweest die veel goeds heeft tot stand gebracht. Gistermiddag ben ik weer eens een kijkje op Scheveningen gaan nemen. Een Haagsche briefschrijver moet dikwijls de zelfde wegen gaan, want er zijn steeds-weer terugkeerende dingen in ons Haagsche leven, die de belang stelling van stadgenoot en vreemdeling heb ben. Veel „groote" dingen doen zich bij ons niet voor. Ik verwonder mij bijvoorbeeld altijd weer over de geringe plaats die de gemeente politiek in de belangstelling der gemeente- naren inneemt. Zoo juist kwam bijvoorbeeld het bericht dat twee van de vier leden voor de fractie van Nationaal-Herstel in dien raad zich hebben afgescheiden en een nieuwe fractie hebben gevormd en ik kan u met- de hand op het hart verzekeren dat er maar wei nig Hagenaars zijn, die zich daar iets van aan trekken. In andere steden om van de kleine gemeenten nu maar te zwijgen zou zulk een bericht In breeden kring tot gedachtenwisse- ling aanleiding hebben gegeven. Hier in Den Haag, waar eenige honderdduizenden wonen die geen „echte" Hagenaars zijn, is dat niet het geval. Maar: hoe het met Scheveningen is en of de voorbereiding voor het zomersei zoen reeds vordert, dat interesseert den Ha genaars wel. Toen ik er gistermiddag was, was het er al héél prettig en vrij druk voor een door-de-weekschen-da.g. Het strand is nog wijd en leeg, al zijn er al wandelaars en moe ders met zand-scheppende kinderen en al zijn de mannen óók aan het zandscheppen, met kipkarretjes op rails, om het strand weer vlak te maken. Tegen de boulevard-muur lig gen hooge, mulle heuvels, die de winter-zee er héén-gebracht heeft en dat moet nu alle maal glad en vlak gemaakt worden. Voor do houten winkeltjes en café's en het plankier dat daar een druk, gezellig straatje van gaat maken. Er zijn al héél wat bouleverdcafés geopend naast het ééne dat het heele jaar geopend blijft) en de stoeltjes staan al keurig ge verfd in de lentezon. Er zijn al een stuk of tien winkels geopend en broodjeszaken en ijssalons, maar het ware is 't nog lang niet. Nog heel wat wit-geverfde winkelruiten sta ren u doodsch aan en alle hotels zijn nog ge sloten. Maar onder en tegen de Pier waar de bankjes al flink bezet waren zijn al mannen met de menie-kwast ijverig in de weer en uit sommige hotels klinkt reeds het geklop en geroezemoes van behangers en timmerlui. Over negen weken verhuist het Residentieorkest van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen naar de Kurzaal. En negen weken duren kortOver eenige da gen zal de persconferentie plaats hebben die de Zeebaddirectie pleegt te beleggen met de vertegenwoordigers van de pers. Dan zal ont huld worden wat er voor veranderingen en vernieuwingen zullen komen en wat er alle maal op Scheveningen te doen zal zijn. Want ieder jaar is er nieuws. En ieder jaar is er reden de Zeebaddirectie en derzelver voort varendheid en energie te bewonderen. Ik hoop u van die „onthullingen" verslag te doen. Eenige dagen geleden had ik gelegenheid met een bouwer over den toestand op de Haagsche woningmarkt te spreken. Er staan hier nog altijd ongeveer 10.000 woningen leeg ener worden hier nog al maar wo ningen bij gebouwd. Halve straten staan leeg en blijven leeg staan en heele straten verrij zen aan -de peripheric der stad. Die bouwer vertelde mij „aardige" staaltjes van dien wedloop met den tijd en het comfort, want daarin vindt die méér dan eigenaardige toe stand zijn grond. Hij vertelde mij bijvoorbeeld dat er indertijd aan de Citroenstraat (héél diep in de Vruchtenbuurt en ettelijke kilo meters van het centrum verwijderd) een blok aardige huizen verrees. Zóó aardig, comfor tabel en billijk in prijs dat zij onmiddellijk bewoond waren. De statistiek wees uit: door menschen die niet van buiten de gemeente, doch uit den Haag zélf kwamen. Toen kwam er, een halve kilometer verder, een nieuw blok uit den grond rijzen; zelfde soort woningen en prijzen, maar met iets meer comfort: er was een complete bad kamer in. En na een jaar was het eerste blok leeggeloopen in het tweede en nóg staan vele huizen, die nog maar een paar jaar jong zijn, leeg! Huizen zonder centrale verwarming hebben al heelemaal geen kans meer voldoen de rendabel verhuurd te worden. En huizen mét centrale verwarming en zonder parket vloerendat is óók al moeilijk. Tot er dan weer een bouwer komt met èn centrale ver warming èn parketvloeren èn ijskastEn gisteren zag ik aangekondigd: centrale ver warming, parketvloer, ijskast, huistelefoon eningebouwde safe! Met dat al kunnen de prijzen niet veel stij gen, want ondanks die safe is er niet zoo héél veel beschikbaar om daar in te doen. En zoo ontstaan er dan héél comfortabele huizen van alle moderne gemakken voorzien, maarmet één-steensmuren en scheurende plafonds en allerlei ongemakken aan den bouw, die alle radio's van alle buren doorlaat en die menigen op-comfort-gestelden bewo ner met zijn vingers in de ooren van het la waai aan alle kanten doet terugverlangen naar dat goede, oude huis van vroeger, zón der parketvloer, maar hecht en stevig ge bouwd, zonder ijskast, maar met een ruimen kelder; zonder safe, doch veilig voor de too- melooze orgiën van geluid, die aan de huidige stad en het huidige, verwende en genotzuch tige menschdom inhaerent zijn. Dit is waarde lezer in den letterlijk sten zin des woords een oratio pro domo van E. ELIAS Mia Lernolibro, practische me thode voor Esperanto, door P. J. Soeters. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Een handig en overzichtelijk leerboek, waar in elk hoofdstuk bepaalde grammati sche onderwerpen behandeld wórden, zoodat de leerling de tof terdege leert. Dit boek ds niet zoozeer bestemd voor zelfstudie, doch meer voor klassikaal onderricht. Bij denzelfden uitgever verschenen boven dien: Paedagogische beschouwingen over nieuwe onderwijs- en opvoedingsideeën, door den heer IB. J. Douwes, directeur van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers (essen), te Deventer. Een deel van deze beschouwingen verscheen reeds in tijdschriften, doch de be langstelling van collegiale zijde noopte schrijver tot deze uitgave. Israël onder de Volken, een schets der Joodsche geschiedenis van de Grieksehe overheersching tot heden, door den heer L. D. Staal, vierde, vermeerderde druk. Erica-reeks. Uitgave W. de Haan, Utrecht. In de Erica-reeks, een serie goedkoope boe ken, uitgegeven door de U.M. W. de Haan te Utrecht, verschenen weer enkele nieuwe deelen. Wij ontvingen: Henri Béraud, „Mijn vriend Robespierre", een boek, spelende in den tijd van de Fran sche Revolutie, met als hoofdpersoon de zoo verschillend beoordeelde Robespierre; Berta Ruck, „De zeven jaren voor Rachel" een luchtig boek van deze bekende schrijf ster; „Hij of Zij", eveneens van Bertha Ruck en J. Chr. Tetenburg, „Artikel 289 Straf recht", een oorspronkelijke recherche-roman, die ibij de liefhebbers van detective-romans wel in den smaak zal vallen. D. L. Asjes: „Vlieginstructie". De instructeur der N.V. Nationale Lucht- vartschool Res. Ie Luit.-vlieger D. L. Asjes, onthult in dit boekje, dat is verschenen bij J. M. Meulenhoff te Amsterdam, de keuken geheimen van het vliegen. Het boekje geeft in ongeveer 130 pagina's met tal van af beeldingen een duidelijk en naar het ons schijnt, volledig overzicht van alles, wat bij de vlieglessen komt kijken. Natuurlijk nemen de voor den leek zoo fascineerende instrumenten, al die kleine wijzertjes en andere aanduidingsapparaten, hierbij een voorname plaats in. Doch daaren boven vindt men hier alles, wat met de tech niek van het vliegen te maken heeft wij noemen slechts de eischen voor het vlieg brevet, de vlieginstructie op den grond, alles wat op landen en starten betrekking heeft, tot zelfs de beginselen van het kunstvliegen duidelijk en leerzaam behandeld. Dit nieuwe boekje in Meulenhoff's lucht vaartserie kan men dan ook een voortreffe lijke aanwinst noemen. Oranje en Nederland Bij de firma Meulenhoff te Amsterdam is verschenen het werk „Oranje en Nederland", samengesteld onder leiding van M. J. Leen- dertse. Het boek, dat een herziene druk is van „Trouw aan Oranje" is bijzonder fraai uitge voerd en verlucht met een schat van foto's, die bijeengebracht zijn onder leiding van Mr. N. Beets, oud-onderdirecteur van 's-Rijks Prentenkabinet. Het werk beschrijft het leven van de Oran je vorsten van Juliana van Stolberg tot Prin ses Juliana, van 1506 tot op heden. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice- president van den Raad van State, schreef een. inleiding. Verder verleenden hun medewer king de heeren A. G. H. van Hoogerhuyze, Mr. F. L. J. E. Rambonnet, R. Dijkstra, W. W. Mey- nen, Dr. S. P. Haak, W. E. van Dam van Isselt, C. C de Gelder, Dr N. Japikse, Dr. G. Kalsbeek, Dr. L. W. G. Schol ten, J. Kleyntjens S. J„ Dr. H. E. Enthoven, Prof. Dr. H. Brugmans, Mr. A. Baron van Wijnbergen, Dr. P. H. Ritter Jr., Prof. Dr. J. H. Gunning Wz., Dr. Felix Rutten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2