Ultimatum van Mola aan Biscaye. De kroning van Koning George VI. Thijs iJs vindt den verloren armband WOENSDAG 7 APRIL 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 4 De Spaansche burgeroorlog. Belangrijke strategische punten in handen der Nationalisten? Uit San Sebastian wordt gemeld, dat vlieg tuigen der Spaansche Nationalisten boven de provincie Biscaye in het Spaansch en Bas- kisch gedrukte strooibiljetten hebben uitge worpen met den volgenden tekst: „Laatste waarschuwing. Wij zijn thans vastbesloten den oorlog in Noord-Spanje te doen eindigen. Laten zij, die geen moorden hebben begaan de wapens neerleggen en zich overgeven. Hun leven zal dan gespaard en hun bezittingen zullen ontzien worden. In dien uw overgave niet direct geschiedt, zul len wij Biscaye verwoesten en dan met de oorlogsindustrieën beginnen. Wij beschik ken over de middelen hiertoe. wg. Generaal Mola". De zender der Spaansche Nationalisten te Salamanca heeft bekend gemaakt, dat een rechtsche colonne zich aan het front van Siguenza meester gemaakt heeft van belang rijke strategische stellingen. Aan het front van Jamara heeft de vijand geprobeerd een tegenaanval te ondernemen, waarbij door vijftien Russische tanks werd gesteund. Deze aanval, welke het karakter aannam van een waar offensief, werd afge slagen, zonder dat de linksche troepen het doel, dat zij zich gesteld hadden, hebben be reikt. Aan het front van Biscaye hebben onze troepen de voornaamste verdedigingslinies van Durango bezet en versterkt. Twee tegen aanvallen der Basken werden door het vuur der rechtsche machinegeweren en kanonen tot niets teruggebracht. Driehonder Duitschers door de regeeringstroepen gevangen genomen. De correspondent van Havas bij de regee ringstroepen deelt bijzonderheden mede, over den opmarsch van de regeeringstroepen over den weg naar Villa Harta. Een detache ment van de regeeringstroepen naderde den Chimora-heuveï nabij Villa Harta en om singelde hier de opstandelingen. In den strijd sneuvelden vierhonderd man van de recht- schen, driehonderd Duitschers werden krijgs gevangen gemaakt, een batterij luchtdoel geschut, vier vrachtauto's, talrijke zware mi trailleurs, een groote hoeveelheid lichte mi trailleurs, geweren en kisten munitie werden buitgemaakt. De commandant van de opstandelingen werd gedood op het oogenblik dat hij in een auto trachtte te ontkomen. De correspondent van Havas bericht ver der, dat de regeeringstroepen die ten zuiden van Pozoblanco opereeren in den avond tot zes kilometer van de plaats zijn genaderd na Engelsch watervliegtuig verongelukt. Vermoedelijk drie inzittenden om het leven gekomen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat een vliegtuig bij Calshot op zee is verongelukt. De officier-vlieger is om het leven gekomen, twee inzittenden wor den vermist. Men meent, dat zij verdronken zijn, twee andere inzittenden zijn gewond. DE TOCHT VAN DE „GODDELIJKE WIND". Het Japansche vliegtuig „Goddelijke Wind", dat. een vlucht naar Parijs onderneemt, is gisteren om 16 uur 25 (Japansche tijd) te Hanou aangekomen, na den afstand Taihokoe- Hanoi. 1780 K.M., in 6.06 uur te hebben afge legd. Ruim een uur later vertrok het toestel weer en landde om 17 uur 20 op het vliegveld Vientiane in de provincie Laos aan de grens van noordoost Siam. Britsch schip in de Spaansche wateren tot zinken gebracht Nederlanders onder de bemanning. Reuter meldt uit Santander, dat het onder de vlag van Panama varende vrachtschip „Andra". dat door een Britsche firma bevracht was, ter hoogte van Castro Urdiales aan de Noord-Spaansehe kust door den recht- schen kruiser „Almirante Cervera" tot zinken zou zijn gebracht. Onder de bemanning van de Andra bevinden zich ook eenige Nederlanders. Omstrent het lot der bemanning ver keert men in het onzekere. Aan de Tel ontleenen wij: Het schip was op weg naar Cardiff met een lading Asturisch ijzererts. Het behoorde aan de Britsche firma Emil Jones. De „Andra", die oorspronkelijk „Indra" heette en aan de N.V. Van Driel te Rotterdam behoorde, is in Februari verkocht naar Enge land. Op 1 Februari was de „Indra" van La Huelva naar Rotterdam gekomen, en den der de van die maand is het schip naar Bruns- büttel vertrokken met een lading kolen. Inmid_ dels is het schip naar Engeland verkocht en van naam veranderd, terwijl het tevens c.ider Panameesche vlag is gebracht. Naar ons van de zijde der familieleden van de opvarenden ter oore is gekomen, is het schip vertrokken met twaalf Nederlanders aan boord, van wie er echter tijdens de reis negen van boord zijn weggeloopen, zoodat er zich thans nog drie Hollanders aan boord zouden bevin den. Het schip heeft munitie aan boord gehad, en in verband daarmede is oneenigheid ont staan tusschen den kapitein en de andere leden der bemanning. De „Thorpe Hall" aan gehouden. ST. JEAN DE LUZ, 6 April. (Reuter). Het Britsche stoomschip „Thorpe Hall", dat op weg was naar Bilbao, is aangehouden door oorlogsschepen der opstandelingen, die waar schuwingsschoten hadden gelost. Men heeft van dit incident kennis gekre gen na aankomst van de Britsche torpedo jagers „Brazen" en „Blanche". De ..Brazen" heeft de ..Thorpe Hall" geëscorteerd tot de drie-mij lsgrens. den Col Gala tra veno te zijn overgetrokken. Van hieruit wordt de geheele vlakte tot Villa Harta beheerscht, het is de sleutelpo sitie van dit gebied. De luchtmacht was zeer actief, en bombardeerde onophoudelijk de stellingen van den tegenstander, vooral de loopgraven van Villa Harta en Pennaroya en den weg, welke Pennaroya verbindt met Puenteoveljuna. Een automobieltransport munitie van de opstandelingen werd door de regeeringsvliegtuigen bestookt, met het" ge volg dat verscheidene auto's in de lucht vlogen. Aanval bij Madrid afgeslagen. Uit Madrid: In den afgeloopen nacht poog den de opstandelingen die in het ziekenhuis van de universiteitswijk liggen, een uitval te doen. De regeeringstroepen lieten de recht- schen kalm hun stellingen verlaten en eerst toen de Mooren en manschappen van het vreemdelingenlegioen bij de loopgraven van de regeeringsmilitie waren gekomen, werd het vuur uit de mitrailleurs geopend. De opstan delingen moesten met zware verliezen terug trekken. ZmM 'Afrika Hertzog motiveert de maat regelen tegen het nationaal- socialisme. In het parlement heeft Malan gisteren, spre kende over de maatregelen tegen het nationaal socialisme, de wijze betreurd, waarop de regee ring den toestand behandelt en als zijn mee ning te kennen gegeven, dat de eenige oplos sing voor ieder territoriaal probleem ligt in een vriendschappelijke samenwerking met Duitsch- land. Generaal Hertzog heeft in zijn antwoord aan Malan o.m. er op gewezen, dat de Duitsche bevolking sedert den oorlog in Zuidwest-Afrika billijk is behandeld en bijv. gelijkstelling van de Duitsche met de Engelsche en Afrikaansche taal had verkregen. Ongelukkigerwijze, aldus Hertzog, heeft zich een nieuw feit voorgedaan, dat de ontwikkeling in gevaar dreigt te bren gen: Duitsche elementen hebben o.m. getracht genaturaliseerde ou Duitschers te intimideeren en de regeering kan niet dulden, dat deze staat van zaken voortduurt. De regeering zal echter voortgaan de Duitsche bevolking op zoo vriend schappelijke wijze als mogelijk is te behan delen. België Van Zeeland heeft de Fransch- Britsche uitnoodiging in principe aanvaard. In den kabinetsraad heeft minister-persident Van Zeeland verslag uitgebracht over de uit noodiging, die door de Fransche en Engelsche regeeringen tot hem gericht is, tot het instel len van een onderzoek naar de mogelijkheden van een algemeene beperking der contingen- teeringsmaatregelen en van andere belemme ringen voor den internationalen handel, zoodat de driezijdige verklaring van 26 September 1936 uitwerking kan krijgen. Het tijdstip wordt voor een dergelijk onderzoek geschikt geacht. Van Zeeland heeft zich in beginsel bereid ver klaard, deze taak op zich te nemen. De ministerraad kon zich vereenigen met den door den minister-president voorgestelde maatregelen, die het Van Zeeland n"V|slijk moeten maken, zich er van te vergewissen of voorwaarden voor een vruchtbaar streven geschapen kunnen worden In gezaghebbende kringen te Brussel ver klaart men, dat de Belgische deskundige Frère, die welbekend in Volkenbondskringen is, belast is met de tenuitvoerlegging van het internationale economische onderzoek, waarvoor Van Zeeland de verantwoordelijk heid heeft aanvaard. Vele moeilijkheden moeten nog overwon nen worden, alvorens men een definitief plan voor een internationale conferentie kan vaststellen. In dit verband wordt veel waar de gehecht aan de besprekingen, die de mi nister-president binnenkort met Dr. Schacht zal hebben. De president der Duitsche Rijks bank zou overwegen onderhandelingen te voeren over de opening van credieten voor den aankoop van grondstoffen uit den Congo in ruil voor zekere faciliteiten in de haven van Antwerpen COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) In de historie gewortelde tradities. De oorsprong van de Court of Claime. Gebruiken, die toch verloren gingen. (Van een specialen Reuter-correspondent.) LONDEN, April (Reuter A.N.P.) De Court of Claims, het speciale Kroningshof, dat de aanspraken had te onderzoeken van de ver schillende candidaten, die bij de kronings plechtigheid een officieele handeling hebben te verrichten, is onder leiding van den Earl Marshal, den Hertog van Norfolk, met zijn taak gereed gekomen. Nu men na deze formeele voorbereiding van het Kroningsfeest met man en macht aan het werk is gegaan om met de daadwerkelijke voor bereiding tijdig gereed te zijn, komt men her haaldelijk tal van traditioneele instellingen en gebruiken tegen, die indertijd stellig eenigen practischen zin hebben gehad, doch waarvan men zich thans bij herhaling afvraagt, waar aan zij hun ontstaan te danken hebben. De oudste kroning, die in de geschiedenis der Britten bekend is, is die kan Koning Aidan, in het jaar 520. Deze kroning, die geschiedde door den later heilig verklaarden St. Columba, vindt men uitvoerig beschreven in het nog be staande handschrift van St. Adamnan, Abt van Iona. waaruit blijkt, dat Aidan zoowel gezalfd als gekroond werd. Maar alls hoofdlijnen van de kroningsplech tigheid, zooals deze op 12 Mei a.s. zal plaats vinden, vindt men reeds terug in de kroning van Willem den Veroveraar in 1066, toen de plechtigheid in de Westminster Abbey wezen reeds bestond uit dezelfde reeks van ge bruiken, die men door de eeuwen heen bijna duizend jaar lang tot op dezen dag heeft be waard.. Veel daarvan, wat thans slechts als eer biedwaardige overlevering deel van de plech tigheid uitmaakt, blijkt ontsproten te zijn uit de noodzaak van die verre dagen Ten slotte was de kroning van Willem den Ver overaar de kroning van een zegevierenden vreemden indringer, die er op moest reke nen, omgeven te zijn door tal van hem vijan dige, van wraakgevoelens bezielde tegenstan ders. Daarom.werd een ieder, die uit hoofde van ambt of rang in aanmerking wenschte te komen voor het waarnemen van een func tie bij de kroningsplechtigheid door een spe ciaal voor dit doel ingesteld hof aan een scherp verhoor onderworpen, waardoor moest komen vast te staan, dat men niets kwaads in het schild voerde. De Court of Claims is sedert dien tot op den huidigen dag blijven ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING bestaan en nog steeds moeten de voornaam ste hoogwaardigheidsbekleeders er voor ver schijnen, waarvan zelfs de Aartsbisschop van Canterbury niet wordt vrijgesteld. In vroeger dagen maakte de Court of Claims zelfs uit. wie den Koning op den kronings dag van wijn en voedsel zou voorzien. Een groote verantwoordelijkheid drukte op de schouders van dezen functionaris en van hen, die hem aanwezen, want het was zijn taak er voor te waken, dat geen van de vijan den des Konings, waarvan heel de bloedige geschiedenis van Engeland vol is, de kans zouden krijgen, den vorst juist op dezen bij zonderen feestdag te vergiftigen. Een schilderachtig gebruik, dat zich niet heeft kunnen handhaven en dat men na de kroning van George IV heeft laten vervallen, is de uitdaging door den kampioen des konings. Dit was een traditioneel onderdeel van het kroningsfeest, dat de Koning direct na de plechtigheid aan het hof en de Peers aan bood in de oude Westminster Hall. De door de Court of Claims daartoe waardig gekeurde ridder reed in een der fraaiste wa penrustingen des konings tijdens het feest te paard de Westminster Hall binnen, wierp kletterend een zijner zware, metalen hand schoenen tegen den grond en daagde een ieder uit, die het waagde de rechten des Koning te betwisten. Natuurlijk bleef de handschoen onaange roerd op den grond liggen omdat degenen die inderdaad op de rechten des konings iets hadden aan te merken, gewoonlijk wel een betere gelegenheid afwachtten om daaraan uiting te geven, zooals ons de Engelsche ge schiedenis leert. Wanneer het duidelijk was, dat niemand de uitdaging wenschte aan te nemen, dronk de Koning uit een daarvoor gereedsta an den gouden beker op het welzijn van zijn ridder lijken kampioen, die achteraf den beker, paard en wapenrusting als belooning van den koning geschonken kreeg. Met het feest in Westminster Hall is ook dit oude gebruik vervallen na de kroning van George IV in 1820. Andere oude gebruiken zijn vervallen of ge wijzigd als gevolg van de wisselende struc tuur van het Britsche Rijk. Ditmaal moest zelfs een speciale Dominion Kroningscom missie worden ingesteld om de oude bepa lingen, waarbij de overzeesche deelen van het Rijk zijn betrokken, aan te passen aan den nieuwen status der Dominions, zooals deze geregeld is door het Statuut van Westmin ster. (Nadruk verboden). Op een morgen ging de kleine Dick heelemaal alleen op bezoek bij zijn vriend Simmie en toen Thijs hem zoo lang mogelijk nagewuifd had, dacht deze „Waarom zou ik eigenlijk thuis blijven? 't Is zulk heerlijk weer. kom, ik ga maar eens een eindje loopen!" Zoo ging dus onze vriend Thijs óók op stap. Hij zou nu eens een flinke ochtendwandeling gaan maken; hij liep naar buiten en begon dus zijn tocht. ie Frankrijk verantwoordelijk gesteld voor gewijzigde non interventie politiek. De perscampagne die er in bestond op Frankrijk de verantwoordelijkheid te werpen voor een eventueele herziening der Italiaan- sche houding een aanzien van de niet-in- menging in Spanje, komt dagelijks meer tot uiting. De pers bereidt de openbare meening voor door de publicatie van buitenlandsche berichten over z.g.n. Fransche schendingen der niet-inmenging en voorts door het afdruk ken van een soort officieus communiqué, waarin nieuwe bijzonderheden medegedeeld worden. In een hoofdartikel schrijft de Tri bunal „Het is duidelijk, dat de ontwikkeling van den toestand, een maand na den dag, waarop alle deuren theoretisch zouden hebben moeten zijn gesloten, een nieuw onderzoek van den toestand noodig zal maken, aange zien de handhaving van eenzijdige neutraliteti zou neerkomen op een begunstiging van een van beide partijen." De Tribuna beschuldigt vervolgens den Franschen staat „vertrouwd te zijn met de medeplichtigen van Moskou, den slaaf te zijn van Rusland en gebonden te zijn door de verkiezingschantage en -tyrannie" en ver klaart net onduldbaar, „dat verdachte en onoprechte richtlijnen worden gehandhaafd, die het leven der volken diep in verwarring brengen en uiterst gevaarlijke methodes bistel len in de internationale betrekkingen". Andere bladen, zooals de Corriere Padano gaan zoo ver, dat zij Frankrijk er van be schuldigen" onder valsche vlag der niet-in menging een coalitie-oorlog tegen Duitsch- land en Italië uit te lokken". Bom naar Engelschen torpedo jager geworpen. Voor Spaansch schip aangezien? Volgens te Londen ontvangen berichten is gistermiddag een bom neergekomen nabij den Britsohen torpedojager „Gallant" in de nabij heid van Kaap San Antonio in de provincie Alicante. Men vermoedt, dat de bom afkomstig is van een rechtsch vliegtuig. Een bericht uit Gibraltar meldt, dat de „Gallant", die door een rechtsch vliegtuig ge bombardeerd is, niet getroffen is. De aanval lers hebben het schip blijkbaar voor een vaar tuig der Spaansche regeering aangezien. Overeenstemming bij Chrysler Accoord geteekend tusschen Chrysler en Lewis. De staking bij Chrysler in Lansing (Michi gan) is naar Reuter meldt geregeld met een overeenkomst tusschen Chrysler en Lewis, welke vannacht is geteekend, onder voorwaar de dat de overeenkomst wordt erkend door den bond van Arbeiders in de automobiel industrie. De maatschappij belooft geen organisatie te steunen, die den bond zou kunnen ondermij nen en de bond belooft dat geen „sit-down"- stakingen meer gehouden zullen worden, zoo lang de overeenkomst van kracht zal zijn, n.l. tot 31 Maart 1938. De staking wordt beëin digd en het werk zal onmiddellijk worden hervat. Verder zullen morgen te Detroit verdere be sprekingen worden gevoerd tot regeling van de kwesties, welke niet zijn geregeld bij deze overeenkomst Stakingsbeweging dreigt in Denemarken. 70000 a 80000 arbeiders er bij betrokken. Naar het D.N.B. uit Kopenhagen verneemt dreigt in Denemarken een groote stakings beweging. Do voorstellen van den bemid delaar. die o.a. belangrijke loonsverhoogin- gen voor de betrokken groepen arbeiders be vatten, zijn gistermiddag door de werkge vers van de hand gewezen, waarbij in het bijzonder de geëischte concessies voor de arbeiders in de ijzerindustrie en de bouwbe drijven beschouwd werden als onaanvaard baar. Wanneer alsnog niet de een of andere be middeling tot stand komt, zullen Zaterdag 70000 tot 80.000 arbeiders het werk neer leggen. t 7 worden gekalmeerd en UW zenuwen gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. inqez. Med.) RADII) PROGRAMMA DONDERDAG 8 APREL. HILVERSUM I. 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12,15 KRO-orkest en gram. pl. 2.00 Handwerkcursus, 2.55 Gram. pl. 3.00 Vrou wenhalfuur. 3.30 Gram. pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.155.45 Gram. pl. 6.00 Cello en piano. 6.45 Causerie. 7.00 Berich ten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-berichten. 8.15 Reportage. 9.00 Gram. pl. 9.15 orgelspel. 10.00 Berichten ANP 10.05—11.30 Gram. pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Omroeporkest mmv. solist en declamatie. 12.30 De Octophonikers. 1.15 Or gelspel. 1.30 De Octophonikers. 2.00 Het leven in Hindoestan. 2.30 Zang. 3.00 Naai- en bor- duuscursus. 3.45 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.00 Radiotooneel voor kinderen. 5.30 AVRO- Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A.N.Pmededeelingen, gram. pl. 8.15 Concertgebouworkest. In de pauze: orgel spel. 10.30 Gram. pl. 11.00 Berichten A.N.P. hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Causerie. 11.25 Gram. pl. 12.05 BBC- Welsch orkest mmv. soliste. 1.05 De BBC-zan- gers. 1.35 Het Sharpe-Sextet. 2.20 Het Harp- Trio. 2.50 Gram. pl. 3.10 Causerie. 3.35 Sted. orkest van Bournemouth mmv. solist. 5.05 Gram. pl. 5.35 BBC Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „This and that", causerie. 7.00 BBC-orkest mmv. solist. 8.00 Revue-programma. 9.00 /Why talk about words?" causerie. 9.20 Be richten. 9.40 Het Orchestra Raymonde. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Cembalovoordracht. 11.00 „Timber", causerie. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gram. pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram. pl. 11.35 Omroeporkest en zang. 1.20 Gram. pl. 4.05 Zang. 6.20 Gram pl. 7.05 Zang. 7.35 Zang. 7.50 Nat. Orkest. 9.50 10.20 Gram. pl. KEULEN 456 M. 5.50 Sachsen-orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 8.50 Gram. pl. 11.20 Orkestconcert. 12.25 Con cert. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Zang en piano. 4.10 Gram. pl. 5.20 Blaasmuziek. 6.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Omroepkleinorkest en •koor. 8.20 Radiotooneel. 9.50—11.20 Landesor- kest Gouw Baden en mandoline-orkest. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gram. pl. 11.50 Omroepdansorkest. 12.30 Kleinorkest. 12.501.20 Gram. pl. 4.20 Klemorkest. 5.50 Gram. pl. 7.20 Omroep- symphonie-orkest en „Trinitas-Koor" 9.30— 10.20 gram. pl. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gram. pl. 11.50 Klein-orkest. 12.30 Gram. pl. (tot 1.20). 4.20 Omroeporkest. 5.35 Vioolvoordracht. 5.55 Gram. pl. 6,35 dito. 7,20 Omroeporkest en radiotooneel 9.3010.20 So listenconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Otto Kermbach's orkest. 8,20 Omroep orkest. 9,20 Berichten. 9,50 Viool en piano. 10.05 Weerbericht. 10,20—11,20 Gram. pl.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6