DE„LIESBETH BETTY VERGAAN. BEHANGEN? Onze Bloemenstad. Proost! KROON BEHANGSELS Japan en Ned. Indië zijn het eens. Het belangrijkste 54e JAARGANG No. 16502 Verschijnt Hagelijk's, Behalve öp 7.on- en Feestdagen. ZATERDAG 10 APRIL" 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Uitgave Lourens Coster Maatschappij voor Courant-Uitgave en Algemeene Drukkerij N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72Vs. BureauxGroote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buiten Spaame 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132. 12713 Administratie 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, H aarl e m - N 00 rd. Telefoon 12230 ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange ongeschiktheid f 2000.overlijden 400.verlies van hand. voet of oog 200.—, beide leden duim 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. een of twee eden wijsvinger 25—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30enkelbreuk 15—polsbreuk 15—ni.nmT r, a Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geillus treerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HEDEI\ 20 PAGINA'S. De vraag hoe onze stad aantrekkelijker voor den vreemdeling kan worden gemaakt is aan de orde van den dag, de vereeniging Haarlem's Bloei is met overheids-medewerking en ge meentesteun bezig zich te ontwikkelen en de Haarlemmers zien met meer of minder opti misme naar de resultaten van dit alles uit. Een openhartig schrijver van een ingezonden stuk in dit nummer geeft nu onder den titel „Haarlem en de Vreemdeling" een overzicht van de nadeelen die deze stad z.i. voor de ont wikkeling van het vreemdelingenverkeer heeft, maar laat het daar niet bij. Hij komt ook aan dragen met mogelijkheden om Haarlem met succes aantrekkelijker te maken en baseert zich daarbij op de wereldreputatie die onze stad merkwaardigerwijze als Bloemen stad geniet. De inzender D. is niet de eerste die het over dezen boeg wil gooien. In het verleden is herhaaldelijk, ook in den kring van de (thans in Haarlem's Bloei opgenomen) Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer de wep- schelijkheid betoogd, Haarlem inderdaad het uiterlijk van een Bloemenstad te geven. Er was toen evenwel geen enkele kans op ver wezenlijking van zulk een stoutmoedig plan. De middelen waren er wel, maar de belang stelling ontbrak totaal. Thans zijn de mid delen er, wat de gemeentefinanciën betreft, in veel minder mate maar de belangstelling is veel grooter. Daarop baseert zich natuur lijk de heer D. als hij zijn plan ontwikkelt van „een stad vol bloemen", beginnend met fleurige masten-met-bloembakken op het Stationsplein, zich voortzettend in een meta morphose van de Parklaan in „éen bloemen tuin, van Spaarne tot Kenaupark" enzoo- voorts, met inbegrip zelfs van een bloemrijk Stadhuis. Met de inzichten van den inzender ben ik het volkomen eens. Ik wil er aan toevoegen dat onze internationale Bloemenstad-repu tatie, die op niets anders rust dan het nuch tere feit dat Haarlem het centrum van den bloembollenhandel is, in dezen tijd wel eens leelijk teloor zou kunnen gaan als Haarlem zich niet inspant om zich den naam uiterlijk waardig te maJken. Want het aantal beschrij- vingen-van-het-buitenland neemt in de dag bladen in den vreemde ieder jaar toe. Vroe ger kwamen hier vele vreemdelingen op den naam Bloemenstad af, verborgen hun teleur stelling als zij een saaie grijze provinciestad ontwaarden en troostten zich met het Frans Halsmuseum. Tegenwoordig heeft men alle kans dat zij tevore'n gewaarschuwd zijn, zich tot een bezoek aan de bollenvelden-in-hun- bloeitijd bepalen en Haarlem heelemaal links laten liggen. Als wij er niet bijtijds bij zijn verdwijnt onze internationale reputatie als Bloemenstad binnen weinige jaren voorgoed. Het is nu nog tijd om goed te maken wat nagelaten is. Weet u welke wonderen men be reikt door die fleurige masten-met-gevulde- bloembakken? In het buitenland beseffen sommige steden dat wèl en ik herinner mij altijd levendig, mijn versassing toen ik enkele jaren geleden in Boedapest kwamde hoofdstad van een der armste landen van Europa, waar men nauwelijks meer luxe-auto's ziet, waar de geheele bevolking het kenmerk van een sober, ja armelijk bestaan draagt, maar waar niettemin een feestelijke kleurig heid heerscht door de bloemen. Mijn reis gezellen en ik waren het er over eens dat wij, op twaalfhonderd kilometer afstands van huis, eindelijk de reputatie van Haarlem weer gegeven zagen. Er zijn andere steden in andere landen, ook veel kleinere dan Boedapest, die hetzelfde be grepen en uitgevoerd hebben, tot vreugde niet alleen van de vreemdelingen maar ook van de bevolking zelf, die in deze omgeving opge wekter en met meer trots-op-haar-woon- plaats leeft. Ook dat is een voordeel van niet te onderschatten waarde. Als ik er met een Amerikaan, wiens eigen steden zich uitsloven om vreemdelingen te trekken, over sprak zou hij zeker zeggen: „Ik snap jullie niet. Jullie hebben een wereldnaam als Bloemenstad en maakt er geen gebruik van! Als een van onze steden dat voordeel had gehad, zou daar eventjes mee gewerkt zijn!" En hij zou niet opsnijden als hij dat zei. Hij zou gelijk hebben. Want zonder ons voor deel hebben de Amerikanen wonderen in stedelijke propaganda verricht. Natuurlijk kost het geld, maar geweldig zijn die bedragen op een modern gemeente-budget volstrekt niet. De hoofdzaak is trouwens dat de overheid ervoor voelt en voorgaat in het wekken der belangstelling en het enthousias me van de bevolking voor zulk een doel. Daar bij moet men dan niet vragen: „hoeveel cen ten verdien ik er morgen mee", want dat is miezerige krenterigheid, en men moet niet zeggen „wat heb je nou aan bloemen, ze zijn duur en ze duren niet lang", want dat is duf en past een Bloemenstedeling ook heelemaal niet. Men moet den blik ver vooruit richten, de cost voor Hf hnet laten uytgaan en zich (Zekere John Harrington, een in woner van Salt Lake City ij Amerika, beweert dat hij in 10 iaar tijd honderdduizend maal ge niest heeft en eischt daarmede het wereldrecord niezen op.) Het is weieens prettig om vrijuit te niezen, Het doet j' een gevoel van beklemming verliezen, Hè hè, zeg je blij met een zucht, Dat geeft weer eens tijdelijk lucht. Het is ook een reden voor vriendlijke menschen, Je hartelijk proost of gezondheid te wenschen, 't Bevordert vriendschaplij k verkeer, Dat is een attractie te meer. Je kunt het, als alles, per slot overdrijven, En om tien jaar lang aan het niezen te blijven, Dat komt, zooals ik het bezie, Beslist in die categorie. Tot driemaal desnoods geeft het nog satisfactie, Maar zulk een aanhoudende sproeiwagenactie, Die maakt het een beetje te bont En dat is ook niet meer gezond. Haast driehonderd malen per etmaal te niezen, Zou 'k ook als sportieve prestatie niet kiezen, Zoo'n niesbuiïg weertje aldoor, Daar pas ik dan liever toch voor. Wat mij betreft mag hij zijn record wel houden. Hij is er tenslotte toch maar mee verkouden. En is hij er mee in zijn schik, Nou, proost dan, hij liever dan ik. P. GASUS WAAROM NEEMT U NIET EEN MODERNE WONING De MOOISTE woningen van Haarlem zijn nu reeds TE HUUR voor 6.per week. Prachtig van indeling, badkamer of badcel. WONINGBUREAU VAN DER SCHAAR, Teding van Berkhoutstraat 108. Bezichtiging iedere dag. (Adv. Ingez. Med.) MODERNSTE DESSINS? Gr. Houtstr. 179, bij de Houtbrug (Adv. ingez. Med.) zijn verbeeldingskracht eenig vrij spel laten. Ik hoop dat ik dit mag zeggen: verbeeldings kracht. Het klinkt, nietwaar, voor sommigen ietwat griezelig. Maar het begrip heeft deze eigenaardige eigenschap: het is onafscheide lijke voorwaarde voor alle ondernemingen die het tot welslagen moeten brengen. Daarom gebruik ik het toch. Laat men wèl begrijpen, dat de tijd voor Haarlem gekomen is om te handelen! R. P. Het Havenplan van Haarlem. De onteigening der gronden. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de gemeente Haarlem het voornemen heeft aan het Noorder Buiten Spaarne een haven met industrieterrein aan te leggen Het werk zal gefinancierd worden door het Werkfonds. De haven zal gemaakt worden op een ter rein in den Waarderpolder achter de terrei nen van de lichtfabrieken. Zij zal uitmonden in het Noorder Spaarne waartoe het nu be staande Vuilrak zal gebruikt worden. Dit Vuilrak wordt genormalieerd en uitgediept, waardoor een zij kanaal ontstaat. De eigen lijke haven krijgt een rechthoekvorm met een zwaaikom aan het eind. De breedte der haven zal 50 Meter wor den. de lengte wordt in totaal ongeveer 800 Meter. Het terrein dat de haven omgeeft, wordt ingericht voor industrieterrein. De grond die onteigend moet worden heeft in totaal een oppervlakte van ongeveer 15 H.A. De stukken voor deze onteigening zijn thans door het gemeentebestuur ter inzage gelegd. De werken bestaan uit het graven van een haven het maken van oevervoorzieningen langs deze haven, den aanleg van wegen en het ophoogen van terreinen bestemd voor handels- en industriedoeleinden. Het plan vormt een onderdeel van het plan van aanleg van een volle dige handels- en industriehaven. De bodem van de haven komt 3.50 M. be neden A.P. te liggen. De oeververbindingen bestaan gedeeltelijk uit kademuren en uit beschoeiingen, een klein gedeelte krijgt een „betuining". De op het terrein aan te leggen wegen krij gen een terreinbreedte van 23 Meter, voor- ioopig wordt slechts een strook van 9 Meter van keien voorzien Het naast de haven gelegen terrein wordt opgehoogd met zand dat uit het havenbassin word gehaald. Na aanvaring met Engelsch schip. Eén der opvarenden verdronken. De te IJmuiden thuis behoorende stoomtrawler „Liesbeth Betty" is dezer dagen op de Noordzee in botsing gekomen met het te Huil thuis behoorende stoomschip „Leo". Van de tien opvarenden van de „Liesbeth Betty" konden er negen aan boord van de „Leo" worden genomen. De tweede machinist Jan Spek, uit IJmuiden, vond echter den dood in de golven. De „Leo" heeft Vrijdagavond de geredde bemanning te Huil aan land gebracht. De „Liesbeth Betty", ex „Orque", ex „Heasman", werd in 1904 te North Shields gebouwd en behoorde toe aan de N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Mercurius" te IJmuiden. De trawler mat 195 ton bruto en 51 netto. De „Leo" behoort toe aan Ellerman's Wilson Line Limited te Huil en werd in 1908 gebouwd. Het schip meet 1127 ton bruto en 641 ton netto. De bij deze scheepsramp om het leven geko men tweede machinist, Joh. Spek, was 43 jaar oud en ongehuwd. Hij woonde aan den Alk- maarschenweg te Beverwijk. De namen der geredden zijn: L. Gravemaker, schipper, C. Zwart, stuur man, P. Conijn, J. Dekker, H. van Pel, J. Drijver, matrozen, C. Dekker, kok, W. Eer- land, machinist en H. Raspoort, stoker. Over wederaanpassing der handelsbetrekkingen. In Tokio is men zeer voldaan. TOKIO, 9 April. (Domei- A. N. P.). Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft hedenavond om 10 uur een ver klaring uitgegeven, waarin groote voldoening tot uitdruk king wordt gebracht over de volledige overeenstemming van opvattingen, die tot stand is ge bracht tusschen de Japansche regeering en het bestuur van Nederlandsch Oost-lndië ten aanzien van verschillende pun ten betreffende de wederaan passing der handelsbetrekkin gen tusschen Japan en Neder landsch Oost-lndië. Zooals men weet werden han delsonderhandelingen tusschen Japan en Nederl. Oost-lndië sedert Mei 1934 te Batavia gevoerd. Terzake van de onderhandelingen tusschen Nederland en Japan ontving Aneta de volgende officieele mededee- ling: De onderhandelingen tusschen Ne derland en Japan betreffende een ver dere verbetering van de handelsbe trekkingen tusschen de beide landen hebben onlangs het laatste stadium bereikt, doordat op de meest belang rijke punten overeenstemming van meening is bereikt tusschen dr. G. H. C. Hart, directeur van economische zaken der regeering van Nederlandsch Indië, en den heer Y Ishizawa, consul- generaal van Japan te Batavia. De resultaten van deze overeenstem ming van meening worden nu uitge werkt in den vorm van een overeen komst, welke binnenkort zal worden gesloten. Verkiezing van de Leden der Tweede Kanier. Bijzonderheden over de candidaatstellingen. Stakingsonlusten in Mexico. De hoofdstad gedurende 8 uur in duister. MEXICO CITY, 9 April (A.N.P.) Uit San Martin Texmelucan in den staat Puebla zijn bij stakingsrellletjes drie arbeiders gedood en achttien gewond Zesduizend man personeel van de electri- sche centrale in de stad Mexico zijn in sta king gegaan, waardoor bijna geheel Mexico gedurende 8 uur in duisternis was gehuld. De Burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter openbare kennis dat: op Dinsdag 20 April 1937, de candiuaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal plaats hebben. Op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij den burgemeester der gemeente Haarlem, als voorzitter van het in die gemeente gevestigd hoofdstembureau voor den kieskring no. XI, ter gemeente secretarie lijsten van Candida ten kunnen worden ingeleverd. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twin tig personen, die volgens de kiezerslijsten, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer en voor komen op de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen den onder 2 genoemden kies kring; achter den naam van ieder der on derteekenaars de gemeente moet worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Bij de inlevering der lijst moet worden over gelegd een verklaring van den burgemeester der gemeente, dat de onderteekenaar voor komt op de kiezerslijst in die gemeente, ten zij hij voorkomt op de kiezerslijst der ge meente, waar het hoofdstembureau is ge vestigd; dezelfde kiezer niet meer dan één lijst mag onderteekenen; de candidaten op de lijsten worden geplaatst met vermeldin» van hun voorletters (die geheel of ten deele door de voornamen mogen worden vervangen) en woonplaats, in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, zij op de lijst wordt ver meld met den naam van den echtgenoot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Op dezelfde lijst ten hoogste twintig candidaten mogen worden geplaatst. Dezelfde candidaat niet mag voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de inlevering van een lijst de onder teekenaars schriftelijk een gemachtigde en diens plaatsvervanger kunnen aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst over eenkomstig artikel 50 der kieswet.Op naam van een der ondehteekenaars van elke lijst ten kantore van een ontvanger der registratie en domeinen een som van f 250 in de con signatiekas moet worden gestort; Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaat- stelling op deze lijst alsmede de schriftelijke verklaring (bewijs van consignatie), model A; Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de schriftelijke ver klaring telegrafisch worden gedaan en is in dat geval niet aan het voorgeschreven formulier gebonden is; De candidaat. wiens woonplaats, vermeld bij de candidaatstelling, buiten het Rijk in Europa gelegen is, in de verklaring van bewilliging, model n, tevens een in Nederland wonenden gemachtigde moet aanwijzen, met vermelding van diens naam, voorletters en woonplaats; De in levering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen den onder 2 genoemden kieskring, en dat de candidaten daarbij tegenwoordig kunnen zijn. De tot invulling bestemde formulieren voor de lijsten van candidaten en die voor de schriftelijke verklaring, model n. ter secretarie dezer vemeente. Bureau Burger lijke Stand, Bevolking en Verkiezingen. Zijl straat 70. kosteloos verkrijgbaar worden ge steld tot en met den dag der candidaat stelling. STAKING INDE SCHOTSCHE METAAL INDUSTRIE BREIDT ZICH UIT. LONDEN. 10 April 'Havas-A.N.P.ï De taking in de fabrieken aan de Clyde breidt zich uit. Bij de drie duizend stakende me taalgieters en leerlingen te Glasgow hebben zich thans de klinkers en leerling-kinkers van de fabrieken Brown en Co. gevoegd. Het woord is aan Baudelaire: Inspiratie is: eücen dag werken. HEVIGE BRAND IN POOLSCH DORP. WARSCHAU. 9 April (D.N.B.-A.N.P.) In het dorp Waratyck (Polesië) heeft vandaag een brand gewoed tengevolge waarvan 23 woonhuizen en 32 schuren in asch werden gelegd. Veel vee is in de vlammen omgeko men. VROUWEN VREDESGANG 18 MEI TE UTRECHT. Het Plaatselijk Comité voor den Vrouwen- Vredesgang schrijft ons: In aanmerking genomen het succes dat wij reeds hadden met de stand voor het vredes werk op de Voorjaarsbèurs verwachten wij dit jaar wederom groote deelneming aan den Vrouwen Vredesgang. Velen toch gaven zich daar reeds op. Vrouwen, beseft dat het ook uw zaak is mede te getuigen; verlangt „eer bied voor het leven". Laat u nimmer het ver wijt treffen: „Ik deed niets om den vrede te behouden". Steunt naar uw vermogen, hetzij daadwerkelijk of financieel. Gij kunt uw gave die, groot of klein, welkom is, storten op giro 65154 ten name vaYi mevr. Buis, Wagenweg 68 onder motto „Vrouwen Vredesgang". De dames die in het Plaatselijk Comité van Aanbeveling, hebben zitting genomen zijn: Mej. dr; C. M. Burger, Haarlem; mevr. W. BlombergZeeman, Haarlem; mevr. J. van den Bergh van EysingaElias, Bloemendaal; mevr. Chr. J. Cohen TervaertKoch, Over- veen; mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pais, Aerdenhout; mevr. A. D. Fokker—Kess- ler. Santpoort St.; mej. N. G. Faber. arts, Haarlem; mevr. A. M. HazevoetRenout, arts, Haarlem; mej. C. M. M. Hissink, Haarlem; mevr. B. Langeveld—Hebbenaar, Haarlem; mevr. ds Leendertzvan Waardenburg, Haar lem; mevr. M. Maarschal Komin, Haarlem; mevr. J. W. M. Maarschalk van Egmond en RinnegomCoppenaal, Haarlem: mevr. Mar selis HartsinckSchuyt v. Castricum, Haar lem; mevr. J. W. NienhuysVersteegh, Bloe mendaal; mevr. A. A. Peereboom—Buys, Heemstede; mevr. R. W Peereboom—Cham bers, Haarlem; mevr. E. Cohen—Polak, Haar lem: mevr. H. Roland Holstvan der Schalk, Bloemendaal: mevr. J. Roorda—Houwing, Haarlem; mevr. J. C. Schaafsma—de Graaf, Haarlem: mevr. mr. E. A. J. ScheltemaCon- radi. Haarlem: mevr. ds. Sillevis Smitt, Haar lem; mevr. M. SlingenbergWessels. Haarlem; mevr. C. Snellen—ten Bosch, Bloemendaal; mevr. Th. Thiel—Wehrbein, Haarlem; mevr. A. de Vletter, Bloemendaal: mevr. M. Voor zanger. Haarlem; mej. E. de Vries. adj. I.eger des Heils, Haarlem en mevr, ir. M. Waarden burg—Lindeyer, Haarlem. ENORM IS ONZE SORTEERING PRIMA ONZE BEHANGSELS LAAG ONZE PRIJZEN H.M.Bakker,Cen.Cronjéstr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) De IJmuidensche stoomtrawler Liesbeth Betty" is op de Noordzeer gezonken 1 Japan en Ned.-Indië zijn het eens ge worden over wederaanpassing der han delsbetrekkingen. 1 De Raad voor de Luchtvaart stelt een on derzoek in naar het vliegongeluk on der Stompwijk. 3 Voor den tuinbouw is 5Vj ton ter beschik king gesteld. 3 De nationalisten in de Madrileensclie Universiteitswijk zouden omsingeld zijn 4 De Japansche vliegers hebben den afstand TokioLonden in 94 uur afgelegd. 4 Koning Carol's broer doet afstand van zijn rechten. 4 Het Kennemer Lyceum thans de grootste school in Nederland. 7 Bioscopen 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onze bloemenstad. 1 J. v. Gr.: Tulpen maakten geschiedenis. 2 M. S.: Indrukken van Lugano 3 P. v. d. Hem: De internationale suiker- conférentie. 3 Speciale correspondentie: De kroning van Koning George VI. 4 Financieel Economisch Weekoverzicht: De stijging der graanprijzen. 5 Dr. Jac. P. Thyssc: In Thysse's Hof. 7 Dr. M. Euwe: .Capo" Urt- 7jjn kansen niet in de waagschaal stellen. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Overbezetting bij win kels. 9 Sport in 't Kort n Damrubriek. n Frits Schuurman: Internationaal Heden- daagsch muziekfeest. 13 Van onzen Correspondent te Stockholm: Rembrandt's Claudius Civilus 13 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 13 J. B. Schuil: Geloof en Wetenschap. 14 J. H. de Bois: Litteraire Kantteckeningen 14 Voor de Jeugd yj De Burgerlijke Stand van Haarlem is od- genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1