5. JL Uil - eu Zamïem BERCEXPORT Financieel-economisch Weekoverzicht. JUNKERS ZATERDAG 10 APRIL 1937 HAARLEM'S DAGBLAD S De stijging der graanprijzen. al de wereld zich binnenkort geplaatst zien tegenover een ernstig gebrek aan broodgraan? Deze vraag wordt op het oogen- blik op verschillende punten van onzen aardbol gesteld. Wij gelooven, dat wij er het best aan doen, om elke onge rustheid in dit verband bij voorbaat weg te nemen: er is geen sprake van een tekort aan broodgraan. Het eenige is dat het jaarlijksche groote overschot van productie over verbruik, waaraan de wereld feitelijk sedert 1928 gewend is geraakt, in 1937 voor het eerst waar schijnlijk practisch zal zijn verdwenen. Dit komt reeds naar voren uit den stand der wereldvoorraden, welke op het oogenblik minder dan 50% beloo- pen van het gemiddelde voorraadpeil gedurende de jaren 19311933. Men neemt aan, dat de voor export beschik bare voorraad op 1 Augustus as. terug gebracht zal zijn tot het minimum van 50 millioen bushels. Deze verscherping van de statistische positie van 's werelds belangrijkste voedselproduct is toe te schrijven aan tegenvallende oogsten spe ciaal in Europa, toenemende vraag als gevolg van de verhooging der koopkracht en, niet te vergeten, het opslaan van voorraden door die landen, welke zich „tegen alle gebeurlijk heden" willen dekken. Vandaar dat speciaal de vraag van de zijde van de dictatoriaal ge regeerde landen, Italië en Duitschland, in sterke mate is toegenomen en dat Duitsch land blijkbaar alle beschikbare deviezen ge bruikt voor het inslaan van granen. De graan markten worden natuurlijk door dezen koop- drang beïnvloed en wij zien dan ook een bijna voortdurend stijgenden tendens, die zich spe ciaal uit in de termijnmarkt. Onder deze omstandigheden is onze regee ring er eindelijk toe overgegaan de monopolie heffingen op granen aanzienlijk te verlagen, een maatregel, welke thans bij de stijging der wereldmarktprijzen noodzakelijk is geworden, teneinde een stijging van den binnenlandschen broodprijs zooveel mogelijk te voorkomen. Het is te hopen, dat onze regeering dit principe ook in toepassing zal brengen ten aanzien van andere goederen, waarbij wij speciaal dienken aan benzine en thee. Kentering in andere goederenmarkten. Tegenover de stijging der graanprijzen staat deze week evenwel een kentering in verschil lende andere goederenmarkten. Roosevelt is hieraan waarschijnlijk niet geheel onschuldig. Wij hebben er in onze vorige overzichten reeds op gewezen, dat de Amerikaansche president evenals Goethe's tooverleerling zich de herse nen breekt met de vraag, hoe hij de door hem opgeroepen welvaartsgeesten, die langzamer hand den vorm van inflatiegeesten hebben aangenomen, 'weer kan doen verdwijnen. Hij is, waarschijnlijk niet ten onrechte, bevreesd geworden door de snelle toeneming van de productie van kapitaalsgoederen in tegenstel ling met die van verbruiksgoederen, alsmede door de scherpe stijging van staal- en koper- prijzen, die thans voor den producent een vrij wel „onbeschaamde" winstmarge opleveren. Hierdoor worden de prijzen van de van deze grondstoffen afhankelijke fabrikaten eveneens omhoog gedreven en ontstaat het gevaar van Inflatie. Teneinde hieraan nu paal en perk te stellen heeft Roosevelt aangekondigd, dat het nu maar eens uit moet zijn met het bouwen van bruggen en het aanleggen van spoorlij nen: de gelden van het bureau voor openbare werken zullen niet langer grootendeels worden aangewend voor den aankoop van producten van industrieën, die kapitaalsgoederen ver vaardigen. doch van die fabrieken, welke ver bruiksgoederen produceeren. Voila, met één enkele geste tracht Roosevelt de conjunctuur weer naar zijn wil te dwingen. Al gelooven wij niet dat hem dit thans zal lukken, omdat de vraag naar kapitaalsgoederen in vrij belang rijke mate beheerscht wordt door bewapening en scheepvaart vernieuwing enz., zoo is het toch niet te betwisten, dat de wereld zich door Roosevelt's woorden eenigermate heeft laten beïvloeden. De oplossing van het stakingscon flict bij Chrysler heeft weinig tot een gun stiger stemming bijgedragen, omdat zij op nieuw de zeer groote macht van den arbeiders leider Lewis aan het licht heeft gebracht en hoegenaamd geen beletsel is voor het uitbre ken van nieuwe stakingen elders. Minder vertrouwen in Roosevelt Bovendien schijnt men in de Ver. Staten langzamerhand het vertrouwen in Roosevelt's politiek te gaan verliezen. Sterke geruchten omtrent een wijziging der monetaire politiek, speciaal omtrent een verlaging van den goud aankoopprijs (mede in verband met de groote goudverschepingen van Rusland) hebben de laatste dagen de ronde gedaan en hoewel ze van officieele zijde worden ontkend, is de pu blieke opinie nog verre van gerustgesteld. Dit heeft geleid tot een scherpe koerst zinking van Amerikaansche staatsobligaties, die gevolgd werd door een reactie van de aandeelenmarkt, welke Woensdag jl. een vrij ernstigen omvang heeft aangenomen. Waarom metalen en rubber daalden. Zoo zijn ook de goederenmarkten, speciaal die van metalen en rubber, niet onbelangrijk ingezakt. Ten aanzien van rubber wordt de zwakke stemming nog verhoogd door de zeer groote verschepingen uit Malakka en Ned.- Indië. De Maart-verschepingen uit Ned.-Indië bedroegen niet minder dan 41.149 ton tegen 26.288 ton in Februari en 23.349 ton in Januari. Zij bereikten hiermede een recordhoogte. Nu dient men niettemin bij de beoordeeling van dezen record-uitvoer eenige voorzichtigheid te betrachten. Verschillende omstandigheden hebben er toe bijgedragen, om den uitvoer in Maart zulke ontzaglijke proporties te doen aan nemen. In de eerste plaats was er in de eerste paar .maanden van het jaar een vrij ernstige stagnatie in de verschepingsmogelijkheden, waarin thans verbetering is ingetreden. Bo vendien zijn de vrachtprijzen per 1 April met ca. 50 pCt. verhoogd en hebben de planters dus van de gelegenheid gebruik gemaakt, hun op gehoopte voorraden te liquideeren. Wij willen hiermede geenszins beweren, dat de groote uitvoer in Maart geheel berust op kunstmatige en toevallige factoren, doch het lijkt ons voor barig, reeds thans er uit af te leiden, dat Ned.- Indië gemakkelijk de voor dit jaar toegestane quota zal kunnen produceeren. Dit hangt naar onze meening grootendeels af van de moge lijkheid. de uit Java in allerijl naar de Buiten gewesten getransporteerde werkkrachten op korten termijn tot ervaren tappers op te lei den. Lukt dit, dan is er wellicht een kans, dat men tegen het eind van het jaar niet met een al te grooten onderexport zal blijven zitten, mits althans de producenten inderdaad mede werken en niet, gelijk in sommige ons beken de gevallen, voorraden blijven accumuleeren tegen den uitgesproken wil der regeering. De Wereld-Suiker conferentie. Een gedeprimeerde stemming heeft in elk geval deze week de verschillende beurzen en markten der wereld beheerscht. Zelfs de sui kermarkt is niet beïnvloed door de besprekin gen der Intern. Suikerconferentie, welke deze week in Londen zijn aangevangen. Dit kon eigenlijk ook nauwelijks worden verwacht, aan gezien die besprekingen tot dusverre geen po sitief resultaat hebben opgeleverd. Het eenige dat tot heden toe is bereikt is, dat men de be hoeften der vrije markt voor 1936 "37 heeft ge raamd op 3.170.000 ton; dit zijn dus de be hoeften, waarin niet wordt voorzien door bin- nenlandsche productie of door de productie van koloniën, welke een preferente behande ling genieten. Deze raming is vrij laag te noe men en beteekent waarschijnlijk, dat Java zal moeten genoegen nemen met een afzet op de vrije markt van ca. 900.000 ton. Toch mag men met groote belangstelling de besprekingen in Londen volgen. Niet alleen van wege den invloed op de wereldsuikerindus trie zelve, welke van de discussies zal uitgaan, niet alleen ook, omdat het bereiken eener in ternationale overeenkomst op dit vrij beperk te terrein wellicht een gunstige voorbode is voor een langzaam zich baan brekende afbraak der autarkische gedachte, doch vooral ook omdat de aanwezigheid van zooveel vooraan staande regeeringspersonen in Londen vrij al gemeen wordt beschouwd als een inleiding tot besprekingen op een veel wijder terrein. De uitnoodiging van Van Zeeland. Nadat dr. Colijn door zijn initiatief tot het doen herleven der Oslo-conventie een eersten schuchteren stap heeft gedaan in de richting van de vernietiging der internationale han delsbelemmeringen (op 12 April komen de ex perts der Oslo-landen opnieuw te Brussel bij een), hebben thans ook de groote mogend heden de stoute schoenen aangetrokken en zich in zekeren zin achter dr. Colijn geschaard. De regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk, ongetwijfeld met voorkennis der Amerikaansche regeering (de onderteekenaars van het driemogendheden-verdrag van Sep tember 1936) hebben n.l. den Belgischen Pre mier van Zeeland gepolst of hij bereid is, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, een begin te maken met een algemeene slech ting der handelsbarrières. Van Zeeland heeft deze zeer moeilijke en verantwoordelijke taak op zich genomen en zal waarschijnlijk binnen kort hierover besprekingen voeren met mannen als Runciman, Nor man Davis, Spinasse en dr. Colijn. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat hij bij deze voorbereidende besprekingen de nieuwe Oslo-pogingen als grondslag zal nemen. Het is wel veel te gewaagd, eenigerlei voor spelling te doen ten aanzien van het uiteinde lijk resultaat van Van Zeeland's pogingen. Daarvoor is die taak veel te geweldig, daarvoor denken wij nog te veel aan de schromelijke mislukking der Economische Wereldconferen tie. daarvoor zijn wij eigenlijk in ons diepste binnenste nog te zeer bevreesd voor de taai heid der autarkische idee in vele landen. En toch zijn wij thans hoopvoller gestemd, omdat er feitelijk geen land is. waarvan de oogen niet zijn opengegaan voor de dwaasheid van economische zelfgenoegzaamheid en isolatie. Vooral in Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Frankrijk dringt zich de behoefte aan verrui ming van den wereldhandel naar voren. Bo vendien staan wij aan den vooravond van de groote Britsche Rijksconferentie, van welker resultaten het slagen van Van Zeeland's po gingen in groote mate afhankelijk zal zijn. De recente stijging der goederenprijzen tenslotte heeft de noodzakelijkheid van het hoog houden der tax-ieven aanzienlijk verminderd. Uit dien hoofde is er voor ons op het oogenblik geen reden om uitgesproken pessimistisch te zijn ten aanzien van Van Zeeland's poging. Wij in Nederland in ieder geval zullen hem zonder eenigen twijfel van garxscher harte en met al onze energie steunen, omdat het gestelde doel. internationale handelsverruiming, voor ons land niet minder dan een levensvoorwaarde is. ADMINISTRATIE EN BEHEER VAN VERMOGENS Kantoor: Verspronckweg 89 Tel 11701-14535 (Adv. Incjez. Med.) De Strijd om de Kerk in Duitschland. Lezing van den heer C. van Liere voor de V. D. J. O. Voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzin nig-Democratische Jongeren Organisatie sprak gisteravond in het gebouw „De Nijver heid" de heer C. van Liei'e uit Zaltbommel over het onderwerp: „De kerkstrijd in Duitschland". Een kort openingswoord werd uitgespro ken door den voorzitter, den heer D. J. A. Geluk, die den spreker en den oud-adviseur der afdeeling, wethouder A. G. Boes, harte lijk welkom heette. Vervolgens was het woord aan den heer Van Liere. Spreker achtte den strijd om de Duitsche kerk niet alleen van belang voor de Duitschers, maar ook voor de Nederlan ders, omdat wij met precies dezelfde vraag stukken te maken zullen hebben, wanneer in ons land eventueel een soortgelijk bewind als in Duitschland zou komen. De kerkstrijd in Duitschland dateert van 1933. het jaar, waarin de nationaal socialis ten de onbeperkte macht in handen kregen De kerk gaf haar zegen aan het nieuwe be wind, omdat zij meende, dat zij in het ver volg van alle socialistische en communisti sche invloeden vrij zou zijn. Haars inziens was de tijd gekomen, dat men zich kon scha ren om een leider, een bisschop, die slechts aan God en de geschiedenis verantwoording schuldig was. Dat er bij de protestanten in Duitschland een sterken drang naar eenheid bestond is begrijpelijk, wanneer men weet. hoeveel verdeeldheid er in Duitschland met zijn 28 verschillende landskerken resp. omvattende de Luthersche kerk, de Pruisi sche Unie en de „Reformierten" bestond. Men meende nu. dat op de staatkundige eenheid de kerkelijke eenheid zou volgen. De moeilijkheden begonnen echter al, toen er een rijksbisschop gekozen moest worden. De Evangelische Kirchenbund koos den al gemeen geachten dr. Friedrich von Bodel- schwing. een volkomen onpolitieke figuur, tot bisschop en niet den Wehrkreispfarrer dr. Ludwig Müller, een der leiders der ..Duit sche Christenen", de beweging, die zich aan de beginselen van het nationaal-socialisme aanpast. Dit resultaat was niet naar den zin der .Duitsche Christenen", die om hun misnoegen te toon en kerkelijke bijeenkom sten gingen verstoren. De regeering stelde daarop een staatscommissaris voor de ker kelijke zaken aan, waardoor de positie van Von Bodelschwing onhoudbaar werd. Deze trad dan ook af. Den 23sten Juli 1933 had den in Duitschland de kerkelijke verkiezin gen de ..Urwahlen" plaats. Den dag te voren hield Hitier een radiorede, die een aan beveling inhield voor de „Duitsche Christe nen". Deze behaalden, mede dank zij het op permachtige propaganda-apparaat. de over winning en Müller werd tot landsbisschop gekozen. Spreker herinnerde er vervolgens aan. hoe bisschop Müller de sympathie van bijna ge heel protestantsch Duitschland verspeelde na een bijeenkomst in het Berlijnsche „Sport- palast', waarbij dr. Krause een vrijwel anti- Christeijke rede uitsprak. Hoewel Müller hem en ds. Hossenfelóer ontsloeg was het niette min met de populariteit van den rijksbis schop gedaan. Toch trad Müller niet af. Hij „regeerde" van nu af met noodverordenin gen. In die periode werden circa 2000 predi kanten ontslagen. Een van zijn felste oppo santen werd de vroeger duikbootkapitein ds. Niemoeller, de sympathieke en moedige pre dikant uit BerlijnDahlem. Spreker bracht vervolgens in herinnering hoe ds. Müller in Januari 1934 door een over- i-ompelingspolitiek een schijnoverwinning wist te behalen, hoe de bisschoppen van Beieren. Würtenxberg en Schaumburg-Lippe in verzet kwamen en hoe ds. Müller tenslotte een nederlaag leed in October 1934. toen Hitier genoemde kerkelijke leiders in audiëiv tie ontving en den naast den rijksbisschop aangestelden regeeringsvertegenwoordiger „Ministerialrat" dr. Jager afzette. Uit dat jaar dateert de opkomst van de Belijdenis beweging, die zich in den geest van dr. Karl Barth in een in krasse bewoordin gen opgestelden eed van trouw aan het Evangelie, aaneensloot. Een poging van re- geeringswege om den kerkstrijd door middel van kerkcommissies 'onder leiding van Kerrl met een soort „uithollingssysteem" te beëindigen, mislukte. De strijd tusschen de belijdenisbeweging en geloofsbewegingen van ras, bloed en bodem (Rosenberg, Duit sche Christenen, Ludendorff enz.) blijft voortduren. De reactionnaire vleugel der Be- lijdeniskerk valt thans zelf bij monde van ds. Niemoeller den nationaal-socialistischen staat openlijk aan, niet alleen omdat de overheid het. „nieuwe heidendom" begun stigt, maar omdat de beginselen van den nationaal-socialistischen staat niet in over eenstemming met het Christendom zijn. De Reiniging. Het wegvoeren van het vuilnis. Ingevolge raadsbesluit van 12 November 1930 is op 31 December 1930 met W. Serné Sr.. te Noorden (Z.H.) tot en met 31 Decem ber 1940 een overeenkomst gesloten met be trekking tot het wegvoeren en verwerken van vuünisstoffen, welke de gemeente-reiniging heeft opgehaald of particiüieren uit de ge meente hebben aangevoerd. Op grond van het bepaalde in art. 7 van ge noemde overeenkomst, moet de heer Serné de ingeladen vuünisstoffen op aanwijzing van den directeur der gemeent-reiniging stor ten op aan de gemeente in eigendom toebe- hoorend rietland onder de gemeente Leimui- den. Inmiddels is reeds meer dan de helft van bedoeld terrein opgehoogd. Aangezien dit ophoogingswerk meer en meel de bebouwde kom van Leimuiden nadert, dient er rekening mede te worden gehouden, dat de vuilstoi-ting daar ter plaatse met het oog op de te verwachten temperatuurstijging vrij binnenkort zal dienen te worden stopgezet. Al kan de gemeente, üi de komende jaren, het rietland gedurende den winter verder cultiveeren, thans dienen maatregelen te wor den getroffen ter verzekering van een regel matige afvoer van vuünisstoffen gedurende den zomertijd. Mede op grond daarvan zijn met den heer Serné onderhandelingen gevoerd om te ko men tot wijziging van de bestaande overeen komst. Het resultaat van deze onderhandelingen is geweest, dat contractant zich bereid heeft verklaard, met de gemeente een nieuwe over een komst, aan te gaan. Deze wordt aangegaan voor den tijd van 7 jaren en 9 maanden, al- zoo tot en met 31 December 1944. De ingeladen stoffen worden nu voortaan naar plaatsen ter keuze van den heer Serné. tenzij de Directeur van de gemeente-reiniging verlangt dat dit geschiedt op door hem aan te wijzen losplaatsen. De nieuwe overeenkomst ontheft de gemeente dus van de verplichting, om steeds zorg te dragen voor den aankoop van voor vuilstorting geschikte terreinen. Ingevolge de bestaande overeenkomst be taalt. de gemeente f 50.900,per jaar. Volgens het bepaalde in art. 9 van de nieuwe over eenkomst zal de gemeente voldoen een be drag van f 0.30 per inwoner der gemeente, per jaar. Krachtens het bepaalde in art. 14 van de nieuwe overeenkomst zal laatstge noemd bedrag met ingang van een nieuw con tractjaar kunnen worden herzien, doch dit uitsluitend op grond van tijdens de contract periode ingetreden veranderde economische omstandigheden. Onder mededeeling, dat de nieuwe overeen komst voor de gemeente dit jaar een bespa ring geeft van pl.m. f 5000.— stellen B. en W. den raad voor hen te machtigen hiervoorbe- doelde overeenkomst aan te gaan. Uitbreiding van het Politiebureau. Het aangrenzende perceel wordt bijgetrokken. Reeds geruimen tijd is de huisvesting van de politie in het perceel aan de Snxedestraat no. 9 onvoldoende te achten. Nu de gemeente eigenares is geworden van het- aangrenzend perceel (Smedestraat no. 11) is het mogelijk de gewenschte verbetering in die huisvesting tot stand te brengen. Hiervoor is een ver bouwingsplan opgemaakt. Het benedenge deelte van het perceel aan de Smedestraat no. 11 wordt binnenshuis verbonden met het bu reau van politie en ingericht voor 3 inspec teurskamers, rijwielbergplaats e.d.; het. bo vengedeelte wordt voorzien van een afzonderlijken toegang van de straat af en kan als bovenwoning worden verhuurd. De aan de verbouwing en inrichting verbon den kosten worden begroot op f 8455. DE STEMBUREAUX. Bij raadsbesluit van 12 April 1933. gewij zigd bij besluit van 13 Maart 1935. werden benoemd de voorzitters, leden en plaatsver vangende leden van stembureaux voor de verkiezing van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. Door de nieuwe verdeeling. vastgesteld bij raadsbesluit van 22 Juli 1936, zijn van vele stemdistricten de grenzen belangrijk ge wijzigd, waardoor het aantal districten met vier werd verminderd en de nummering, op een enkele uitzondering na. een verandering onderging. Daar het tijdvak, waarvoor deze benoe mingen gelden, is verstreken, komt het B. en W. gewenscht voor den raad voor te stel len, over te gaan tot de benoeming van voor zitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor een vierjarige periode, in gaande 15 Aprü 1937. De wettelijke formatie eischt voor elk bureau drie leden (waarvan één voorzitter) en ten minste twee plaatsvervangende leden. Wijl beschikt kan worden over een genoeg zaam aantal, zoowel vrouwelijke als manne lijke ingezetenen-kiezers, verdient het aan beveling wederom drie plaatsvervangende leden toe te voegen, ten einde verzekerd te zijn van een behoorlijk functionneeren dier bureaux bij de binnenkort te houden ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Rekening houdende met de veranderde localiteit voor bijna alle districten (zulks in gevolge uw besluit van 9 December 1936, 8, tot vaststelling der Verordening tot aanwij zing van stemlokalen) en met de adresver andering van tal van personen, hebben B. en W. getracht zooveel mogelijk een practi- sche indeeling te verkrijgen ten opzichte van hun woonplaatsen. Bij het opmaken der aanbevelingen hebben zij zich er van vergewist, dat een evenuteele (her)benoeming zal worden aangenomen. U kunt aan het mooie uiterlijk van een geyser niet zien, of hij goed is; maar als er Junkers op staat, hoeft U niet af te wachten of hij zal voldoen. Dan is 't een kwestie van zeker weten 1 Het contrölenummer van een Junkers komt pas in het stamboek, als ieder onderdeeltje is nagegaan. Bij beschadiging, bijvoorbeeld door een verhuizing, hoeft U dat nummer maar op te geven, en zelfs na 25 jaar kunnen wij U onmiddellijk leveren, wat er ver vangen moet worden. Adres voor oen Hanoel. HANDEL MIJ. V/h JOH. H. v o. MEIDEN. AMERSFOORT Complete sorteering bij Bakenessergracht 19-23 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is be paald, dat voor de maanden Mei en Juni 1937 aan de afdeeling der bouwkunde van de Technische Hoogeschool te Delft zal worden toegevoegd als deskundige, Ir. F. Kru- ger te Heemstede. MAN DOOR EEN VALLENDEN BOOM GEDOOD Vrijdagmorgen was een vader met zijn twee zoons te Austerlitz bezig met het omhakken van een boom, toen bij het omvallen de zwa re spar den vader, den 46-jarigen A. P. uit Nunspeet. trof. Hoewel de beide zoons hun vader terstond uit zijn benarde positie be vrijdden, trad de dood in, voordat geneeskun dige hulp aanwezig was. De zeeslag in het Skagerak. De les voor onze marine politiek. Lezing van vice-ddniiraal L. J. Quant. Voor de vereeniging „Onze Vloot" hield de vice-admiraal b. d. L. J. Quant gisteravond in de Kroonzaal van Brinkmann een lezing over den slag in het Skagerak. Aan de hand van een maquette gaf spr. een uit voerige uiteenzetting over het ver loop van dien slag. waar hij ten slotte enkele interessante beschou wingen over onze eigen vloot aan vast knoopte. De voorzitter der vereeniging, de heer L. J. van Rossem leidde den spr. met een kort woord in. Admiraal Quant wees er aller eerst op, dat men bij het begin van den we reldoorlog had verwacht, dat er veel spoedi ger een treffen tusschen de vloten van En geland en Duitschland zou plaats vinden. Dit treffen kwam echter pas in 1916. nadat de Duitsche vloot geruimen tijd een maritieme guerüla-oorlog had gevoerd, daarbij een grooten slag steeds vermijdend In Mei 1916 voer deze vloot echter uit. met het vooropgezette doel. een Jxeslïssenden slag uit te lokken. De Engelse he vloot onder com mando van adimraal Jellicoe voer haar on middellijk tegemoet en in den middag van 31 Mei had het eerste treffen plaats. Hoewel de Engelsche vloot, wat bewape ning en aantal betreft, veel sterker was, wis ten" de Duitschers al onmiddellijk twee En gelsche schepen in den grond te boren. Dit was voor een deel te wijten aan de con structie der geschutstorens, doch bovendien beschikte de Duitschers over betere optische instrumenten. Het betrof hier evenwel nog slechts een voorhoedegevecht, dat al spoedig overging in een zeeslag, die de grootste werd. die onze geschiedenis kent. De torpedobooten werden ingezet, en nu werden er ook aan Duitsche zijde verliezen geleden. De Duitsche vloot, die onder commando stond van admiraal von Scheer, kwam in het gedrang, doch door een onberispelijk uitge voerde manoeuvre wist hij zijn positie weer te verbeteren. Deze manoeuvre redde de Duitsche vloot van een bijna zekere neder laag. De Duitsche vloot ging vervolgens weer tot den aanval over, waarvan de stootkracht aanzienlijk verhoogd werd door de torpedo booten. Door dezen aanval werd een deel van de Engelsche vloot achteruitgednikt. Zoo was de situatie toen het nacht werd. De Engelsche vloot drong echter weer op. en in het licht van de schijnwerpers werd een nieuwe slag geleverd, waarbij de Engelschen evenwel opnieuw zware verliezen leden. De Duitsche vloot wist hierbij door te breken, zonder dat de Engelsche het merkten en, zij het. zwaar gehavend, de haven te bereiken. Als we op de verliezen letten, dan eindigde deze slag in het voordeel van de Duitschers, die elf schepen verloren, en een totaal aan tal dooden van 2551 boekten tegen veertien schepen en 6097 dooden aan Engelsche zijde. Strategisch was het voordeel evenwel aan de zijde van de Engelsche vloot, die meester bleef van' de Noordzee. Holland is als kleine natie, aldus spr. aan gewezen op een verdedigingspolitiek. Daar voor kunnen we volstaan met torpedobooten mits gesteund en beschermd door kruisers. Een z.g.n. harmonische vloot. Spr. wes er tenslotte op, dat hoewel per soneel en materieel van onze vloot uitstekend zijn, het aantal veel te gering is. DE KEURINGSDIENST. In verband met het inwerking treden van de nieuwe Warenwet in 1936 is het wenschelijk de verordeningen en instructies voor den Keuringsdienst van Waren opnieuw vast te steden. Van deze gelegenheid kan zoo dee- len B. en W. den raad mede worden ge bruik gemaakt om daarin aan te brengen de wijzigingen, voortvloeiend uit het thans gel dend Ambtenarenreglement 1934 en de be palingen ten aanzien van de financieele ad ministratie in overeenstemming te brengen met de op dit stuk geldende voorschriften voor andere diensten. JUBILé. De heer P. Kok zal op 17 Mei 1937 den dag herdenken dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. Dyserinck's Olie handel, Schalkwij kerweg. HOLL. SOCIËTEIT VAN LEVENS VERZEKERINGEN N.V. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen N.V.. opgericht in 1807. hield op 9 April haar jaarlijksche vergadering van aan deelhouders ter goedkeuring van de balans. Uit het verslag blijkt, dat het jaar 1936 in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de uitbreiding en versterking van haar be drijf. Aan nieuwe verzekeringen werd bijna 23 miüioen gulden gesloten: het totaal verze kerde bedrag klom met ruim 15 millioen tot 134 millioen gulden. Ten aanzien van de beleggingen wordt opgemerkt, dat de Hollandsche Sociëteit in 1936 voortging met het koopen van huizen voor belegg.'ngsdoeieinden. Het bezit aan vaste eigendommen steeg na toepassing van verschillende afschrijvin gen tot f 3.944.900. Met het sluiten van hypotheken, dat in den loop van het voorafgaande jaar ten gevolge van de verschillende regeeringsmaatregelen op dat gebied gestaakt was, werd weder een begin gemaakt. Op land werd niet meer dan 50 pet., op huizen ten hoogste 60 pet. van de conservatief geschatte waarde verstrekt. De effecten werden evenals vorige jaren ge taxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar en stegen aanzienlijk in waarde. De leeningen op schuldbekentenis aan provin ciën. gemeenten en waterschappen staan a pari op de balans. De premie-reserve werd voor een aanzien lijk gedeelte omgerekend naar een 3V2 pet. rentevoet; zij bedraagt thans f 49.372.401 en de daaraan ten grondslag liggende gemiddel de rente is 3.68 pet. De vrije reserves stegen van f 1.885.924.07 tot f 3.241.640.40. De bedrijfsresultaten waren alleszins gun stig. De winst was weder grooter dan het vorige jaar en bedroeg f 632,254.82 tegen f 567.882.85 in 1935. De behaalde resultaten lieten toe om een bedrag van f 500.000 (vorig jaar f 460.000) naar de extra-reserve over te boeken en een dividend van 10 pet. (vorig jaar 8 pet.) uit te keeren. De heer J. van Hasselt werd als commis saris herkozen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7